128* J Zaterdag 16 Mei. Middelburg 15 Mei. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks^ ®et uitzondering van Zon- en Feestdagem Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Gent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte O DELBU COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van deb Peul, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van de» Peul Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones opvolger. Verschillende bladen lederen beschouwingen over den minister van financiën en nemen daarvoor als grondslag hetgeen de heer Bloem vroeger schreef en waarvan ook wij een uittreksel gaven. Zij vergeten echter, dat tusschen den financier en den minister Bloem een groot verschil kan bestaan. Het is wezenlijk geen vreemd verschijnsel dat, eenmaal achter de groene tafel gezeten, menigeen van gevoelen blijkt veranderd te zjjn. Laten wij dan ook den beer Bloem niet te veel houden aan de geschreven letter maar liever wachten op het door hem gesproken woord. Eerst dan kunnen wij met meer grond oordeelen over den man, die een waarlijk alles behalve benijdenswaardige taak op zich nam, en over zijne plannen voor de toekomst. Ook tot zoolang schorten wij ons oordeel uit. Een paar maanden geleden ontvingen wij van een onzer correspondenten de mededeeling, dat Jan Holland tot de katholieke kerk was overge gaan. Een door ons ingesteld onderzoek bevestigde dit bericht niet; integendeel: men verzekerde ons dat het op een misverstand berustte. Thans wordt van katholieke zijde zelve de tijding van dien overgang verspreid de Gelder lander heet den nieuwen geloovige welkom. In hare memorie van toelichting op het dezer dagen bij de tweede kamer ingediende wetsontwerp ter bekrachtiging der, vroeger door ons meege deelde, overeenkomst met de stoomvaartmaat schappij Zeelandwijst ue regeering erop, dat deze dienst in allé opzichten de verwachtingen heeft verwezenljjkt. Haar verbindingsweg met Engeland voldoet aan alle eischen en de post van Noord en Oost-Europa naar Engeland wordt bij voorkeur langs die lijn verzonden, waarvan Nederland in 1883 als transietrecht, krachtens het postverdrag van 1878, ruim 100.000 frs. ontving. Ruimschoots werd en wordt ten behoeve van dat postverkeer bij de Duitsche regeering medewerking ondervon den; een nieuw bewijs daarvan was het verzoek, in Febr. '83 door den staatssecretaris Stephan gedaan, om te trachten van de nN Zeeland een tweeden dagelijkschen dienst te verkrjjgen, waarbij hjj wees op de door den nachtdienst verkregen uitkomsten en de gebrekkige aansluitingen over Ostende. De onderhandelingen daarover met de Zeeland hebben nu geleid tot de overeenkomst, door de regeering thans ingediend, waarbjj nevens den bestaanden nacht- een dagdienst wordt ingesteld die uiterlijk (waarschijnlijk vroeger) 1 Juli 1887 in werking zal treden. Is deze dienst gereed dan zal de Duitsche post administratie haar vervoer langs de andere wegen nagenoeg geheel staken, en het brievenvervoer voor Engeland en N.-Amerika bjjna uitsluitend over Nederland leiden. Bovendien zullen dan ook de reizigers zonder eenigen twijfel aan Vlissingen boven Ostende de voorkeur geven. De Zeeland neemt op zich, drie nieuwe booten in de vaart te brengen. Als tegemoetkoming in de groote kosten heeft de regeering zich verbonden haar 90 pet. van de transietrechten uit te keeren sen steun die de Nederlandsche schatkist onge deerd laat, omdat die rechten alleen aan Ons Sullen toevloeien als de nieuwe dienst tot stand komt, daarvan toch 10 pet. voor het rijk bljjften bovendien kosteloos vervoer der Nederl. brieven malen is bedongen, wat p. m. 8000 's jaars voordeel oplevert. Daarentegen heeft de regeering zich verbonden, door eenige werken het getal ligplaatsen voor de booten op vier te brengen, Wat ongeveer f 310.000 tal kostenalleen de Zeeland echter zal daarvoor reeds 7 pet. rente betalen, daar zjj 22.000 meer aan haven- en loodsgelden zal hebben te voldoen. De dienst zal ook Zondags plaatshebben. Daar de brievenmaal hoofdzaak is, moet eventueel min stens 1 uur op de aankomst van een vertraagden spoortrein worden gewacht. Er mogen geen andere brievenmalen worden vervoerd dan die, waartoe door de Ned. administratie last is gegeven. Het contract is, ook dat deelden wjj, evenals andere hierboven genoemde bjjzonderheden; reeds vroeger meê, aangegaan voor 10 jaren. De kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg zal Maandag, des namiddags te drie uren, vergaderen ter behandeling van ingekomen (jtukkeni Woensdagavond kwamen de leden van het departement Middelburg der maatschappij Tot Nut van t Algemeen in eenè buitengewone vergadering bijeen, in de eerste plaats ora de in eene vorige bijeenkomst aangehouden voorstellen van de heeren J. J. H. Doorenbos en mr E. Fokker te behandelen en in de tweede plaats om kennis te nemen van eenige ingekomen stukken. Zooals men zich waarschijnlijk herinneren zal, waren de moties van den heer mr E. Fokker de volgende 1° „De vergadering, van oordeel dat verlaging van de door de spaarbank aan inbrengers te ver goeden intrest noodzakelijk is, verzoekt het bestuur van het departement, in overleg met de commissie van beheer voor de spaarbank, zoo spoedig dat met het oog op het reglement voor de spaarbank mogelijk is, tot verlaging van dien interest over te gaan." 2° „De vergadering, in aanmerking nemende dat blijkens art. 1 van bet reglement voor de spaarbank zekere en voord eelige bewariDg van spaarpenningen van minvermogenden het eenig doel der spaarbank is overwegende dat reglementaire beperking en feitelijke vermindering van het maximum van te goed van inbrengers wenschelijk zijn, met het oog op de aanzienlijke bedragen die aan inbrengers met een tegoed van meer dan 500 verschuldigd zijn spreekt de wenschelijkheid uit dat, in afwach ting der eerlang tot stand te brengen herziening van dat reglement, reeds aanstonds de intrest voor sommen boven 500 lager worde gesteld dan voor het te goed tot 500." De motie van den heer J. J. H. Doorenbos luidde „De vergadering, de discussie gehoord, sluit, met het oog op de aanstaande herziening van het reglement, de beraadslaging en gaat over tot de orde van den dag." Deze laatste motie werd in de vergadering van 15 April 11. in stemming gebracht en toen ver klaarden zich 11 leden ervoor en een zelfde aantal ertegen, zoodat de beslissing werd aangehouden. Nadat op eene vraag van een der leden of dadeljjk tot stemming over de moties zon worden overgegaan dan wel of nog debat zou worden toegelaten, met 20 tegen 14 stemmen besloten was gelegenheid tot debat te geven, verklaarde de heer Doorenhos zjjne motie in te trekken, zoodat nu alleen die van den heer Fokker aan de orde bleven. Deze heer opende het debat met eene verdediging yan zijne moties. Aangezien wij bij vroegere vergaderingen aan hetgeen voor en tegen die moties gezegd werd, een aantal kolommen inruimden, gelooven wij ons nu te kunnen onthouden van mededeeling der argumenten van voor- en tegenstanders, te meer omdat die weder een zeer groote plaatsruimte zouden eischen en toch slechts zeer weinig nieuwe gezichtspunten aanboden. Alleen vermelden wij, dat door den heerjhr. mr. D. Cf. van Teijlingen de volgende motie voorge steld werd „De vergadering, gehoord de motie van mr Ei Fokker en de bedenkingen daartegen ingebracht door de leden der spaarbankcommissie, spreekt de wenschelijkheid uit, dat het reservefonds van de spaarbank trapsgewjjze worde verhoogd, zoo moge lijk tot 4 boven het ingebrachte kapitaal, en gaat over tot de orde van den dag." Na het debat, dat bjjna twee uren eischte, werd de eerste motie van mr. Fokker met 24 tegen 13 en de tweede met 21 tegen 16 stemmen verworpen, terwjjl de motie van den heer Van Teijlingen met 22 tegen 15 stemmen aangenomen werd. Mededeeling werd gedaan dat de heer inr. F. J. Sprenger, in de vorige vergadering tot bestuurslid benoemd, bericht had ingezonden die betrekking te aanvaarden. Van het dep. Amsterdam was de bekende uitnoo- diging ontvangen om pogingen aan te wenden tot het verleenen van financieelen steun voor het tot stand brengen der kweekschool te Utrecht. Wijl echter vroeger reeds zoodanige poging is gedaan achtte men het onnoodig dit opnieuw te beproeven. In de laatste vergadering werd behandeld het ontwerp van wet, dat aan de alg. vergadering der M'l in 1885 zal aangeboden worden en werden daarop enkele amendementen gemaaki. Die op merkingen zjjn ter kennis gebracht van het hoofd bestuur, doch te laat ontvangen om door dat bestuur nog behandeld te worden. Wijl echter de hoofdopmerking, betrekkelijk de omschrijving van het doel der maatschappij, door een ander dep. tijdig is ingediend, zal toch de zaak ter sprake komen, Eindelijk werd nog medegedeeld, dat de bewaar school op de Vlasmarkt door den aannemer in tjjds en naar behooren afgewerkt is opgeleverd. Daarna werd de vergadering gesloten. Uit het verslag van de Ned. bank over 1884/5, dat aanvangt met hulde te brengen aan de nage dachtenis van den heer mr. W. C. Mees, die ge durende 35 jaren als secretaris en president werk zaam was en op den gang der zaken grooten invloed uitoefende, bljjkt dat de omzet eij die inrichting over het verloopen boekjaar ook niet bijzonder levendig was. Zij disconteerde 106,651 stukken (6345 minder dan het vorige jaar) tot een bedrag van ƒ286,248,725.21 L Daarvan bleet slechts een stuk onbetaald tot een bedrag van 809.39£, welk verlies echter ruim schoots is gedekt, door hetgeen nog is ontvangen van vroeger afgeschrevenen. Het agentschap Middelburg komt daaronder voor met 2435 stuks tot een bedrag van 4,970,358.97. Aan disconto rente ontving de bank ƒ1,566.777.98, waaronder Middelburg met 41,027.60§. De gesloten beleeningposten, nieuwe en gepro longeerde te zamen, bedroegen 204.413.805. waaronder Middelburg met 6,404,200aan rente ontving de bank daarop 1,510,028.23, waaronder Middelburg met f 52,818.97. Het totaal der verwisselingen beliepƒ275,161.725, waaronder Middelburg met 3,647,030. De geheelè omzet in assignatiën was ƒ169,175,138 in 14,648 stuks. De voorraad muntmateriaal (goud in baren en vreemde munten) wisselde sterk. Begonnen met ƒ4,700,000, klom die tot 25,300,000, daalde tot 7,400,000 en bedroeg op 31 Maart 15,500,000, De omloop van biljetten bedroeg gemiddeld 192 millioen. Aan het slot van het verslag komt de mede deeling voor, dat voorstellen door den minister van financiën zijn ingezonden tot verlenging van het bankoctrooi op voorwaarden, die terstond in werking zouden treden, doch dat deze zaak nog niet rijp is om aan de goedkeuring van aandeel houders te worden onderworpen, daar vermoedeljjk nog nadere voorstellen van de regeering te wachten zjjn. Men meldt aan de Goesche Ct. dat de algemeene vergadering der Ned. vereenigmg van gemeente ambtenaren in Augustus te Goes zal plaats hebben. Door ingelanden van den polder Kruiningen is een voordracht opgemaakt ter benoeming van een djjkgraaf van dien polder, bestaande uit de heeren P. Nieuwenhujjse, J, Blok Ez. en D. Blok. Het djjkgeschot is vastgesteld op 10 per H. A. Door den gemeenteraad te Ter Neuzen is heden met acht tegen twee stemmen afwijzend be schikt op het verzoek van het Hervormd kerk bestuur aldaar, om grond op de Markt te verkrjjgen, tot het bouwen van een berk. Een aantal bezwaarschriften van ingezetenen waren tegen de inwilliging van dat verzoek ingekomen. Sommigen zelfs gingen zoover van te verzekeren dat, als de kerk op de Markt werd gebouwd, zjj er nooit een voet zouden zetten. Op 1 Jan. jl. bedroeg de bevolking van ons land 4.278.272 zielen, en wel 2.117.513 m. en 2.160.759 vhetgeen een vermeerdering is van 53.207 z. (26.663 m. en 26.544 v.) in vergelijking met het vorige jaar. Geboren werden in 1884 76.262 m., 72.116 v., totaal 148.378 z., terwjjl stierven 48.505 ra.; 45.802 v., totaal 94.307 per sonen. Het aantal personen, die zich gedurende 1884 in de gemeenten van het rijk vestigden, bedroeg 141.743 m., 135.658 v., totaal 277.401 personen, terwijl vertrokken 142.837 m., 135.428 v., totaal 278.265 personen. Uit goede bron verneemt de N. R. Crt., dat de verschillende geruchten, Welke door de buiten- landsche dagbladen in de laatste dagen omtrent het lot van het handelstractaat tusschen Neder land en Prankrjjk werden verspreid, zeer over dreven zjjn. Het éenig bezwaar, dat er bjj de Fransche kamer tegen de aanneming van dit tractaat schijnt te bestaan, spruit voort uit eene verlaging van het invoerrecht op karton in Frank rijk. Deze verlaging heeft in dat land een onver- wachten en grooten tegenstand ontmoet, omdat zjj tengevolge van de bekende bepaling* welke in de meeste tractaten, tusschen Frankrjjk en andere staten gesloten, wordt aangetroffen en volgens welke de onderdanen der contracteerende staten op den voet der meest begunstigde natie worden geplaatst, rechtstreeks aan Duitschland en Zwit serland ten goede zou komen en voor de Fransche karton-industrie belangrjjke nadeelen zou kunnen opleveren. De heer J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Suriname is, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, terwjjl in zijne plaats is benoemd de heer inr H. J. Smidt, oud-minister van justitie, thans lid van den raad van state. Zie laatste berichten van Woensdag.. Ter opleiding tot de betrekking van telegrafist der tweede klasse bij de rijkstelegraaf kunnen, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus aanstaande, leerlingen, tot een getal van omstreeks twintig, worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct. De officier van adm, le kl. F. A. Frederiks, dienende aan boord van Zr M" wachtschip te Hel- levoetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van adm. 1° kl. L. C. Duhne. Onze koning is Woensdag naar Karlsbad ver trokken. Benoemd tot notaris binnen het arr. 's Herto genbosch, ter standplaats de gemeente Grave, A. A. A. Stael, candidaat-notaris te Tilburg. Mevrouw KleineGartman is ongesteld. Geen wonder na de vermoeienissen, die zjj heeft door staan en de aandoeningen die daarvan het gevolg waren. Zij moet voorloopig rust houden en eene bjjeen- komst te harer eer, Maandag in de Tooneelschool te houden, is tot nader bericht uitgesteld. De berichten uit de streken in Indië waar de laatste bandjirs gewoed hebben, luiden zeer treurig. Het meest moeten geleden hebben de dessas tusschen Modjokerto en Kertosono daar verloor de bevolking niet alleen haar te veld staand gewas, maar bovendien veel pluimvee, om niet te spreken van de belangrijke schade, aan huizen en erven. Kortom, er heerschen groote armoede en ellende. De opmerking wordt gemaakt, dat men thans voor de slachtoffers der overstroomingen in Spanje geld inzamelt en niet voor hen, die bjj bovenge noemde bandjirs zooveel schade leden. Zou het niet nuttig en noodig wezen, dat men tot leneging van den nood daar in ons eigen bezittingen, de handen eens in elkaar sloeg? De heer P. G. de'Jager, hoofd van school A alhier, herdenkt morgen, Zaterdag, den dag waarop hij 25 jaar geleden -voor het eerst als onderwjjzer aan een der gemeentescholen werkzaam was. De jubilaris mag dan zeker met voldoening terugzien op het tijdperk, dat achter hem ligt j zal het hem aan teleurstellingen niet ontbroken hebben, in zijn Werkzaam leven zullen zibh toch ook genoeg lichtpunten voorgedaan hebben, dié hem het verleden met vreugde zullen doehgedenken; Voor het alhier af te nemen eindexamen der H, B. S. in Zeeland hebben zich 13 candidate^ aangemeld en wel 4 van de R. H. B. S. te Mid« delburg, 2 van de H. B. S. te Goes en 6 van dié te Zierikzee, benevens 1 candidaat, die de lesseii aan geen H. B. S. gevolgd heeft. Benoemd tot onderwijzer te BrouwerahavsS de heer M. J. W. P. van Hecke, oud-leerling bjj de rjjks normaallessen te Middelburg. Woensdagavond had te Goes de jaarljjkschë bekroning plaats vanwege het comité tot wering! van schoolverzuim. De voorzitter van het comité, de heer Z. Di van der Bilt Lamotthe hield gebruikelijkerwjjze een toespraak, waarin hjj met leedwezen erop wees, dat de kinderen der bijzondere school aan de zorg van het comité waren onttrokken. De burgemeester dankte het comité voor bet vele goede sedert jaren verricht; al was dit reeds de 10e maal, dat eene bekroning plaats had en al heeft het comité dus een leeftijd bereikt, die slechts weinig vereenigingen bereiken, toch is zijn leven nog krachtigdit getuigen de goede vruchten, die zjjn pogen draagt. Het totaal der kinderen, die voor bekroning in aanmerking kwam, bedroeg 897 of tl der schoolgaande. Hiervan waren van school B, hoofd de heet A. van Schelven, 199 kinderen waaronder 171 met 0 verzuim van school C, hoofd de heer D. H. C. Ittmann, 101 kinderen, waaronder 56 met 0 ver zuim en van school D, hoofd de heer J. D. van den Berge, 23 kinderen, waaronder 15 met 1}

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1