N° 112, 128' Jaargang, 1885. W oensdag 13 Mei. FEUILLETON. Over to Utrecltscta Domtoren Middelburg 12 Mei. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels f 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte IHIDDELBlIftGSCHE COURANT. Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. G. DEMoou,te Tholen: W. A. Van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen k. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., JohvV Jones opvolger. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal deze courant Donderdag den 14 Mei niet worden uitgegeven. Onlangs verscheen in de Köln. Zeitung een artikel, waarin gepleit werd voor Antwerpen als de uit- nemendste haven voor de nieuwe Duitsche stoom vaartlijnen. Thans bevatte hetzelfde blad een breedvoerige beschouwing over Rotterdam en Vlissingen, waarin echter vooral eerstgenoemde plaats wordt aanbe volen, omdat zij beter gelegen is dan Antwerpen eren goede inrichtingen heeft en geen concurrent is van den Duitschen handel. Dat „beter gelegen" dan Antwerpen willen wij daar laten. Om dat te beweren moet men al hijzonder vooringenomen zijn. Van de drie plaatsen zou op dat punt Vlissingen zeker wel de voorkeur verdienen, en het is een voorrecht, dat men ook daar niet stil zit om de Duitsche regeering hiervan op de hoogte te brengen- Bij den strijd tusschen Rotterdam en Antwerpen zou het niet onaardig wezen, wanneer het spreekwoord van de twee honden met het been hier van toepassing werd. De leerlingen der openbare handelsschool te Amsterdam hebben eene ernstige wandaad ge pleegd op een Zondag hebben zjj met boerinnetjes gedanst. De jongelui maakten, vergezeld van hun direc teur, een studiereis door België en besteedden den Zondag aan het maken van een tochtje naar de grot van Han. Op de terugreis kwamen zij in het dorpje Breseé, waar het kermis was en gedanst werd. Dat landelijk bal trok de jongens aan en zij maakten een dansje met de schoonen van het dorp. »En ginds, bij de linden, klonk vedel en trom, Daar draaide en daar zwaaide de vrooljjke drom, Daar woelde en krioelde het alles dooreen; Maar aan zonde en misdaad, daaraan dacht er geen 1" En toch was het zonde. Luister slechts naar De Standaard »'t Is" zegt het blad ^ergerlijk, zoo den dag des Heeren te besteden en 't toont alweder wat men van onze „„hoop der toekomst"", door het liberalisme gevormd, te wachten heeft 1" Het is waar, bij zulke ernstige teekenen moet men de toekomst wel donker inzien. Het wordt tjjd, dat er ook een handelsschool op gereformeer den grondslag tot stand koine. Aan den sergeant-majoor C. P. Kreukniet en aan den stafmuzikant H. C. van Gunsteren van het 3e regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12jarigen dienst toegekend. Bp gunstig weder zullen aanstaanden Donderdag- door P. N. Bjj den eersten omloop wordt de toren slanker, en daarboven zijn de wjjzerborden, vierkanten van zes M,, bevestigd. Hierop volgt de geheel open- gebouwde zeshoekige zoogenoemde lantaren, waarin een trap van 140 treden naar den bovensten om gang voert. Oorspronkelijk zou de toren met een hoogen spits worden gedekt, doch men plaatste er een kap op met een kruis en het afbeeldsel van St. Maarten, den patroon der stad, in krjjgs- mansrusting, met zijn rapier de helft van den mantel snijdende om een naakten bedelaar te Meedem Aan tallooze stormen heeft de steenen reus weerstand geboden, en soms had hij veel te lijden, maar nooit meer dan bij den orkaan van 29 No vember 1836, toen, tengevolge van langdurige verwaarloozing, de koepelkluis doorbrak en met donderend geweld naar beneden stortte, zoodat men eene geheele vernieling van den toren duchtte. Toen bleek het, welk een belangrijke plaats de oude Dom in de harten zijner stadgenooten innam. Nog herinner ik mij, dat er over den gehavenden toren gesproken werd als van een gekwetsten vriend, en hoe er onder het jongere geslacht Terhalen rondgingen van onbekende gewelven» avond te 7 uren de gewone muziekuitvoeringen op het Molenwater alhier weder aanvangen. Het programma luidt als volgt Marsch; Wals,,(le uitv.jjWaldteufelOuverture: Alphonse dHstrella (le uitv.), Schubert Fantaisie Rigoletto (le uitv.) VerdiPolka voor solo piston, Heijmans; La Cloche du monastère, Lefébure Wely; Potpourri der Bettelstudent (le uitv.), Mil- lockerMarsch. Bij ongunstig weder wordt de uitvoering uit gesteld, en dit kenbaar gemaakt (na 5 uur) aan het stadhuis. Benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Grijpskerke de heer L. Bos- selaar, burgemeester dier gemeente, en tot weth - der gemeente Meliskerke de heer P. Wielemaker," in plaats van den heer J. Houterman, die als zoodanig ontslag heeft genomen. De heer C. N. J. de Vey Mesdagh, vroeger sergeant, en onlangs benoemd tot 2en luitenant bij de eerste compagnie der dienstdoende schutterij te Vlissingen, is gisteren namiddag, in zijne nieuwe betrekking, aan het korps voorgesteld. Nadat de troep, met de muziek aan het hoofd, op de gewone loopplaats was opgesteld, en daarvan door den heer Bauër eene photographie genomen was, marcheerden de manschappen naai de groote markt, alwaar de installatie door den kapitein Jos. van Raalte, met het commando belast, plaats had. De troep defileerde en voerde vervolgens eenige manoeuvres uit. In de Maandag gehouden vergadering van den dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuse waterschap EllewoutsdijkBorssele werd de be grooting van de ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1885/6 behandeld en vastgesteld. Na aanvulling der begrooting met een post voor de kosten van drukwerk aan oever- en overzichtskaarten werden de inkomsten geraamd op 56896.10§ en de uitgaven op 30224.741, terwijl voor onvoorziene uitgaven werd uitgetrokken 26671.36. De vergadering bepaalde de heffing van het dijkgeschot voor het nieuwe dienstjaar voor Ellewoutsdijk op 25282.24§ en voor Borssele op 30487.86. De aanslag in de bijdrage voor de aangrenzende polders en waterschappen bleef achterwege. Uit Tholen schrijft men onsOnlangs werd door de firma Wolterbeek, Van Baggen O., concessionarissen der gasfabriek alhier, der ge meente aangeboden die fabriek over te nemen, op de volgende voorwaardende gemeente zou een deskundige benoemen, concessionarissen ook éen en deze twee zonden een derde kiezen. Het gemiddeld bedrag der waardebepaling zou de prjjs zijn, voor beide partpen verbindend. Dit zeer belangrjjk voorstel werd in handen gesteld eener commissie van drie leden om rapport aan den raad uit te brengen. Deze hield Maan dag zitting, waarin door die commissie werd ge adviseerd niet in het voorstel te treden, maar .zich te wenden tot bovengenoemde firma met de waarin reusachtige spinnen huisden, in de hoogte ontdekt. Nadat de breuk hersteld en de toren sterker dan ooit was, haastte ieder zich om den genezen vriend een bezoek te brengen. Tot in 1859 droeg de toren een uurwerk zonder minuutwijzers en met een ontzettend langen en zwaren slinger, terwijl bij iederen klokslag ge weldige raderen en zware, aan kabeltouwen hangende gewichten met angstwekkend ratelen en dreunen in beweging raakten. Sedert is dat alles veranderd en vindt men „'t ijzeren hart van d'overouden toren", geljjk Longfellow het noemt, in een glazen kast op eene nette kamer. Nauwe lijks merkbaar gljjdt dat betrekkelijk kleine, glinsterende, sierljjke werktuig regelmatig voort, maar toch met zóóveel kracht, dat het de zware uur- en minuutwijzers gemakkelijk in beweging brengt. De kundige opzichter der stedelijke uurwerken, de beer J. A. Haak, was zoo vriendelijk om mij in den doolhof van kamraderen, rondsels, hefboomen, vliegwielen en andere den weg te wpzen, maar ik durf het niet verder vertellen uit vrees van over een klok te spreken, zonder recht te weten waar eigenlijk de klepel hangt. Door een stevige balustrade en hekwerk bevei ligd; kan men van iederen trans genieten van een door het verschil van hoogte afwisselend panorama. Het uitgestrekte landschap zag ik nu eens als verborgen achter donkere wolkschaduwen, om een oogenblik later weer te schitteren in helderen vraag voor welken prijs zij de gasfabriek aan de ge- me >»ie wil overdoen. Mocht blijken, dat de eisch billijk is, dan zou van gemeentewege een deskun dige benoemd worden, om de fabriek te taxeeren. Willen de concessionarissen met dat voorstel niet meegaan of te hoogen eisch stellen, dan adviseert de commissie om in geen verder overleg meer te treden. Met algeraeene stemmen werd aan dat advies adhaesie geschonken. De bevolking der gemeente Bruinisse vermeer derde in het jaar 1884 met 25 personen, waardoor de geheele bevolking op 31 December 11. bedroeg 1096 mannen, 1067 vrouwen, samen 2163. Geboren werden 80 kinderen; 51 personen overleden, en er werden slechts 7 paren door het huwelijk ver- eenigd. Bijzondere ziekten deden zich niet voor, In de openbare school wordt het onderwjjs geleid, behalve door het hoofd, door drie onderwijzers en eene onderwijzeres, deze laatste is uitsluitend voor de nuttige handwerkenhet getal kinderen wis selde af, naar den tijd des jaars, van 200 tot 300, terwijl er 158 kosteloos onderwezen werden. De bijzondere school, met den hoofdonderwijzer en eene onderwijzeres, had afwisselend van 80 tot 100 kinderen. De kosten van het onderwijs bedroegen ruim 4000. De Zondagsschool heelt drie onderwijzers met 222 leerlingen en de bewaarschool met éene onderwijzeres. 24 kinderen. De zangschool telt 27 bezoekers. Hoewel in vergelijk met het vorige jaar de armoede niet toe- of afnam, bljjft de behoeftige steeds zuchten onder het gemis der goede verdien sten, die het aanplanten van n. ekrap steeds opleverde en in de omstreken van o, gemeente de hoofdbron van den landman waren. De ont vangsten van het burgerlijk armbestuur bedroegen 58(4, terwijl werd uitgegeven 510. Een per soon werd onafgebroken verpleegd en zes tijdelijk. De sleephelling, geschikt tot het bouwen en herstellen van kleine 'vaartuigen, was bijna voortdurend bezet. Vier nieuwe vaartuigen werden afgeleverd. De luit.-kwartierm. H. J. Avelingh, van het le reg. huz. is in zijnen rang van lc luit. en met zijne ancienneteit als zoodanig overgeplaatst bjj het wapen der maréchaussee, en wel bjj de divisie van Noord-Brabant en Zeeland. De luit. P. J. Geill, van het 3e reg. inf., is benoemd tot adjudant bij het le bat. van dat korps te Bergen op Zoom. De officier van gezondheid L. A. H. Jansen, arts, te Willemstad is op non-activiteit gesteld, De vereeniging van burgerlijke ingenieurs heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek om tot directeur der Poly technische school te Delft te benoemen een tech nicus, d. i. een ingenieur van groote bekwaamheid en veelzijdige practische ervaring. Aan den minister van binnenlandsche zaken is onlangs door het hoofdbestuur der Nederl. Maat- zonnescbijn, die de roode daken scherp afteekende tegen het frissche jonge groen. Aan onzen voet ligt de stad. Door de open staande vensters kan men in de nabjjgelegen woningen zien, en ook opmerken hoe op binnen plaatsen en in tuinen ijverige huisvrouwen met de dienstboden aan »de schoonmaak" zijnin een naburige bloemisterij zie ik een paar tuin knechts, die, in plaats van te arbeiden, rustig luieren in een afgelegen hoekje en weinig ver moeden, dat zij uit de hoogte worden bespied. Boven de gewone huizen verheffen zich een aantal kerken en gestichten, waarvan vele eene merk waardige geschiedenis hebben, waarvan ik misschien later nog wel eens, in verband met Zeeuwsche toestanden, een en ander hoop mede te deelen. Als in een kleurigen krans ligt de stad tusschen het liefelijk groen der bolwerken, singels en Maliebaan, en daarachter aanschouwt men uren ver in bonte schakeering een bloeiende streek van welige akkers, heuvelachtige boschrjjke hei develden, en grasrijke weilanden, waardoor Rjjn en Vecht zilveren linten slingeren. Overal verheffen zich torens tusschen het geboomte, en walmende rookpluimen wijzen stoombooten op Lek en Waal, of voortsnellende spoortreinen aan. Bij den horizont lost zich alles in een blauwgrijs dommelig verschiet op, en het is moeieljjk uit te maken, of de glinsterende streep aan de kim zinsbedrog) of wel het spiegelvlak der zee is. schappij ter bevordering der pharmacie een adres gezonden, waarin werd verzocht wijziging der examens voor apothekersbedienden, in dien geest dat voortaan, meer dan tot dusver, apothekers uit verschillende deelen des lands tot leden der exa mencommissie zouden worden benoemd en de examens bij afwisseling in de verschillende pro vinciën zouden plaats hebben. De minister heeft hierop geantwoord, dat aan dat verzoek niet kan worden voldaan; volgens zijne meening moeten die examen-commissiën zoo weinig mogelijk afwisselen, omdat van groote afwisselingen de onvermjjdeljjke gevolgen zijn ongelijkheid in de examens, en daardoor ongelijk heid in het gehalte der toegelatenen, die zoodoende nimmer op de hoogte komen van den fstandaard en de eischen van de examens. Afwisseling tus schen de provinciën heeft bovendien toch plaats gehaden wat het verschil in de wijze van voor schrijven in de verschillende deelen des lands aangaat, daaraan kan zeer gemakkeljjk worden tegemoet gekomen, wanneer de examen-commis siën, gelijk ook reeds is geschied, recepten gebrui ken, in verschillende streken werkelijk voorge schreven. Aan de drie inspecteurs van het L. O. is de weinig aangename taak opgedragen te beslissen, welke van de rijksnormaallessen, tengevolge van het bekende votum der tweede kamer, zullen moeten worden opgeheven. Men weet, dat de meerderheid wel het geld weigerde, maar de inrichtingen, die getroffen moesten worden, niet aanwees. Nu is door sommigen het middel aan de hand gedaan om het bedrag te vinden door hst weigeren van beurzen en de N. L. te laten bestaan, terwjjl anderen de meeniDg zijn toegedaan, dat wel degelijk het aantal N. L. moet verminderen. De inspecteurs nu kunnen in deze materie moeilijk zelf beslissen, en het is dus zeker heel natuurlijk, dat ze het gevoelen hebben gevraagd van de districts-schoolopzieners in hunne inspectie» En wat is nu het geval Ieder dezer ambtenaren zoo meldt men ons oordeelt de in zijn ressort bestaande N. L. volstrekt onmisbaar. En toch is eene beslissing in een of anderen zin nood zakelijk. Bij de Herv. gemeente te Hontenisse is beroepen de heer J. van Hoek, pred» te Kapelle (Zuid* Beveland.) Er zijn een aantal manieren om eeö kind plezief te doen, maar slechts weinige zullen hem öf haar, die ze in praktijk brengt, voor den strafrechte! doen verachjjnen. Toch komen ze voor. In het pensionaat van onze Lieve Vrouw vanLourdeste lJzendijke b. v. schjjnt het een buitengewoon genot aan de daar ter bewaarschool gaande kleuterfl te geven als men ze op de kachel zet, maar dé manier is faiet aanbevelingswaardig, want die kan; ter terechtzitting der arr. alhier bleek het heden morgen wel degelijk eene strafvervolging na zich sleepen. Mej. A. B., zich ook noemende soeur L,, valt het bovengenoemd pensionaat, stond nl. voor dé rechtbank terecht beklaagd van verwonding dooi onvoorzichtigheid, als hebbende omstreeks vief maanden geleden een der schoolkinderen, het Hoe schoon ook, schjjnt mjj het gezicht Vaö deö Abdjjtoren, over ons ^bloemhof drjjvende op dé zee", toch nog liefelijker; maar er is in den menscheljjken geest eene sterke neiging om het verledene te idaliseeren, Wjj eindigen met het boek der bezoekers, waarin honderden namen uit alle oorden der wereld gelezen kunnen worden. Zelfs bjj het afscheid geeft de oude toren, al is het in geen schoone dichtregelen, nog goeden raad mede „De grijze Dom ziet w|jd en zjjd, Wjjst in minuten ons den tjjd. Past dus, hoe groot, ook trouw op 't kleên, H|j roept ons toeverspil niet éen." Een grijsaard schreef: „Leer mij bjjzonder, oud van dagen, Des levens grooter, kleiner plagen, Met onbezweken moed te dragen, Zoo als gij 't eenwen lang reeds deedt, En nimmer nog dien plicht vergeet," tIts., Mei 1985.

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1