Laatste Berichten. JUBTEML&MD. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Kerknieuws. Landbouw. bevolking en de toekomst der Europeesche land bouwnijverheid in N.-Indië, door C. E. van Resteren, De afdeeling Lintau en Boea (Padangsche Bovenlanden) en Toelang Ba wang (Lampongsche districten) II, door M. C. E. Stakman. Maan- deljjksche revue van brochures, tijdschrift- en dagbladartikelen. Varia. Koloniale literatuur. Wetenschap en Industrie. Vertaling van eenige Soendasche woorden uit „Boehoe Batjaan", niet voorkomende in Oosting's Soendasch-Hollandsch woordenboek, door W. van Gêlder. Wat heeft de rechter onder „opium" te verstaan? door mr J. Lion. Ideeën voor en over Koloniale Politiek. In n° 3 der Berichten en mededeelingen van de vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, vierde reeks, vindt men De Leidsche hoogere burgerschool (voor jongens) gedurende haar twintigjarig bestaan. Aan hangsel. Het middelbaar onderwijs te Zwolle. Het middelbaar onderwijs in de tweede kamer. Het toelatings-examen voor het instituut te Wil lemsoord. Het middelbaar onderwijs in de eerste kamer. Leeraren M. O., die zich als leden bij de veree niging willen aansluiten, kunnen zich aanmelden bij den heer Taco H. de Beer, P. C. Hooftstraat te Amsterdam. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is heden tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heer G. P. Krujjff, cand. te Rotterdam. Door het provinciaal kerkbestuur van Fries land is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer J. Dommisse van Vlissingen, candidaat aan de universiteit te Utrecht. Uit het Noordelijk en Noord-Westelijk deel van Tholen schrijft men ons De laatst gevallen regen is den veld- en tuin gewassen zeer te stade gekomen, zoodat nu al weer naar warmte en droogte verlangd wordt. Maar, zegt men hier, zoolang de doorn niet bloeit, kan men nog geen warmte wachten. Hoe het zij, de wintervruchten, tarwe, rogge en gerst staan over 't algemeen goed. Rogge is niet veel gezaaid, gerst meer dan vroeger. De voorjaarsstroovruchten, zomer- of Maartsche gerst en haver, schieten welig op. Het vlas, dat vóór den regen vrij gelijkmatig stond, is nu hier en daar meer ongelijk; erwten, paardenboonen en uien beloven iets goeds. De bloeiende koolzaadakkers, hoofdzakelijk in de sedert een veertigtal jaren nieuw aangewonnen polders en in geringe mate in de oudere polders, leveren een heerlijk gezicht optoch is het zaad te weinig „gestruikt" of „uitgestoeid"; ijmkers ziet men hier niet. Meekrap, vroeger een hoofdprodukt, wordt in de nieuwe meer dan in de oude polders geteeld druk is men hier bezig met het trekken, ginds met hjët modderen en zetten der kiemen, waarbjj de mal en de zetstok dienst doen. Aardappelen, blauwe meer dan jammen, zijn veel gepoot; ze staan in de tuinen boven maar op de akkers nog niet algemeen. Tholen was en is om zijne aardappelen beroemd, ofschoon de ronde, Thoolsche aardappel zelden meer voorkomt. Naast dé kruisbloem van 't koolzaad ziet men in een enkelen polder de achermbloem der karwei proeven met dit gewas, elders in 't eiland genomen, schjjnen niet naar wensch geslaagd te zijn. Walcheren is het land der witteboonen en dit deel van ons eiland streeft het daarin op zijde- Het zetten of zaaien in dezen tijd, het plukken en tollen in den herfst, het uitzoeken in den winter, als ze door het natte najaarsweder zijn gevlekt, houden veel kinderen uit de school. In 't andere deel des eilands hebben de bruine boonen de overhand boven de witte. De malaise in de suiker-industrie doet, als elders, ook hier hare werking gevoelen. Tegen 9 worden of zijn niet veel beetwortelen gezaaid vooral omdat dit bod eerst laat is gedaan en de contracten nog al bezwarende bepalingen inhouden. Tot veevoeder zaait men of heeft men het plan te bezaaien eenige stukken met »japjespeeën", een grooter soort beetwortelen met weinig suikerge halte, mangel- en paarden wortelen, maïs of paardentand, wikken en verschillende klaversoorten, behalve misschien inkarnaatklaver. De weiden en djjken zjjn bedekt met malsch gras, geschakeerd door duizenden witte en gele bloempjes; doch daartu9schen schiet ook het kraailook op, dat aan de eerste grasboter een alles behalve aangenamen smaak geeft. Sedert veertien dagen of drie weken ziet men in de grootste weidestreek in 't eiland, den Poort- vlietschen weihoek, het jonge vee of de melkkoeien in de weiden, doch gelukkig nog niet in grooten getale. De koewachters treden ook weer in dienst. Men moge dit nu al ongelukkig of beklagens waardig vinden, maar ze zijn den boeren onmisbaar om het vee te weiden aan djjken, waarover de openbare weg leidt. Of hierin ook door de aan staande wet op den kinderarbeid verandering zal komen? Voor de landbouwers kan de veeteelt niet heel veel meer uitgebreid worden; de gronden zijn er dan ook niet overal voor geschikt; de Poortvliet- sche weihoek bestaat meer uit veen- of derrie- gronden. Kunstweiden zijn of worden niet veel aangelegd, tenzij daaronder de klaverweiden ook gerekend worden. 'Invoer van fok vee heeft zelden plaats, uitvoer van mestvee voor de Rotterdamsche markt des te meer. Op paardenfokkerij leggen de boeren zich alleen toe voor eigen gebruik en verkoop onderling, want kooplieden van elders komen niet in groote getale. Wel bezoeken sommigen met hun paarden de Willemstadsche paardenmarkt, doch niet altijd met gunstig gevolg. Ter yerbeteriDg van 't paardenras was vroeger door een commissie van landbouwers een Duitsehe hengst gekocht, doch deze is voor een paar jaar ongeveer met niet veel voordeel van de hand gedaan. De vier of vijf hengsten, die thans nog in 't eiland tot dekken worden gebruikt, zijn meest alle van inlandsch ras. Het Thoolsche ras schjjnt geen geschikte paarden voor 't leger op te leveren, want, zooals vroeger reeds is gemeld, is bij de te Tholen gehouden keuring door de commissie van officieren slechts één paard goedgekeurd en dit stamde af van eene Hollandsche moeder. Een troost is er, dat men bijna nergens in ons land op dit punt terecht is gekomen. In de dorpen hebben de meeste ingezetenen een tuin of tuintje, waarin de gewone groenten worden geteeld voor eigen gebruik de kleine pachters doen dit ook wel op hunne gepachte per- ceelen land. Uitvoer van groenten heeft niet plaats, invoer evenmin, of het zouden koolplanten en Zwijndrechtsche plantuien moeten zijn. De proeven om roode en witte kooien in 't groot aan te kweekenzijn vroeger grootendeels mislukt aspergesbedden vindt men over 't algemeen weinig. Het droge weer was hier en daar voor de vroege groenten niet gunstig, doch dit gemis werd vergoed door de frissehe en smakelijke zeegroenten, lams- ooren, reeds in Februari, en thans zeekraal. De boomgaarden leveren vruchten op voor eigen verbruik, heel weinig voor uitvoer. Het gaat den landbouwers hier zoo min naar wensch als elders. Ze zullen hun collega Poot hij is dood niet nazingen, dat hun leven zoo genoegelijk daarheen rolt. En de pachters, zoo kleine als groote, ze zijn wel waard, dat het hun goed gaat. Economische toestanden zooals hier, waar de landerijen in veel kleine perceelen zijn verpacht, naast de groote hoeven, heerschen niet overal. Die perceelen brengen nog altijd een pacht op, niet in overeenstemming met de tegenwoordige marktprijzen: de pachters „zaaien de markt ach terna", d. i. zij zaaien die producten, welke de hoogste prijzen beloven of het vorige jaar hebben opgebracht. Hoe protectionistisch dezen ook gezind zijn, ze hebben die gezindheid nog niet getoond door verzoekschriften aan de bevoegde machten tot heffing van' een invoerrecht op graan en meel, zooals hun broeders in Walcheren en Zuid-Beveland deden. In de molenaars zouden zij zeker steun vinden, want door den invoer van meel en bloem, en van rijst- en katoenmeel tot veevoeder hebben zij veel minder te malen dan vroeger. Landbouw- koopdagen, hebben niet plaats gehad, dan een, welke door ruil van bedrijf veroorzaakt werd. De vereeniging Het Nederlandsche Rundvee stamboek houdt een algemeene vergadering op Woensdag 20 Mei a., des voormiddags te tien uren, in het hotel Kramapolsky te Amsterdam. Onder de punten van behandeling zijn o. a. vooratellen van het bestuur tot het brengen van verschillende wijzigingen in de bepalingen omtrent het houden der stamboeken en het inschrijven van vee. Ook moeten er commissarissen gekozen worden, ter vervanging der aftredende en niet herkiesbare lleeren, C. J. van der Oudermeulen en S. de Clercq Wz. Volgens de rekening over 1884 bedroegen de ontvangsten 21983.06 en de uitgaven 17973.23 en is er dus een voordeelig slot van 4009.83. De „concept" begrooting voor 1885 raamt ont vangsten en uitgaven beide op 18244.83 met een post van onvoorziene uitgaven van 3379.83. Op het terrein van het staatsspoor aan het havenstation te Vlissingen, is men druk bezig met het bouwen van een geheel uit ijzer ver vaardigd gebouw, ten dienste der firma Brasch Rothenstein, expediteurs aldaar, die daarin hunne bureau's zullen vestigen. Volgens teekening belooft het een prachtig gebouw te zullen- worden. Bij een landbouwer onder 's Heer Arendskerke had een knecht de baldadigheid een werkpaard te straffen met een messteek in den onderbuik, ten gevolge waarvan het dier is gestorven. Te 's Heer Hendrikskinderen heerscht eene zekere woningnood. Twee huisgezinnen hebben hun verblijf moeten kiezen in boerenschuren, door de eigenaren tot dat einde welwillend afgestaan. Men zegt, dat het burgerlijk armbestuur aldaar woningen gaat bouwen om belanghebbenden te herbergen. De twee personen, die Zondagmiddag na de koffie uit Wemeldinge voor hun genoegen meteen roeibootje een tochtje op de Schelde gingen ma ken, zjjn in goed en wel te Walsoorden aangekomen. Ofschoon ook wij herhaaldelijk klachten lieten hooren over het postverkeer ten plattelande, voor wat onze provincie betreft, verdient de vol gende curiosa op dat gebied in eene andere provincie ook wel vermelding. Als zoodanig kan worden medegedeeld, dat een brief, die Zater dagavond te 7 uur te Hoorn in de bus van het postkantoor werd geworpen, eerst den derden dag daarop, ongeveer veertig uur later, 's Maandags morgens tegen 9 uur, aan zijn adres te Zwaag werd bezorgd. En Zwaag is een goed bevolkt, welvarend dorp, liggende onder den rook van Hoorn, op niet meer dan drie kwartier uur gaans van die gemeente. Vroeger kwam een brief, op het genoemde tijdstip verzonden, reeds des Zondagsmorgens aan. Nu de stoomtram Hoorn—Enkhuizen, dank zij de tegenwerking van enkelen, tot hare rust is ingegaan, en voor de Zondagsrust der postboden de gewenschte zorg wordt gedragen, genieten ook de couranten en brieven, voor Zwaag bestemd, haar Zondagsrust. Of echter de ingezetenen van Zwaag die rust op prijs stellen valt te betwijfelen. Een vrouw te Haarlem schonk haar man drie'dochters te gelijk. Die zegen is al te groot. De onbekende oorzaak van vele branden ten plattelande heelt het gemeentebestuur van Wedde (Gron.) doen besluiten, een commissie van inge zetenen te benoemen om toezicht te houden op de waarde, waarvoor woningen en goederen binnen die gemeenten ter verzekering aan assurantie maatschappijen worden aangeboden. Gisteren werd door een werkman bij d gevangenis op de Prinsegracht te 's Gravenhag een enveloppe gevonden, met een inhoud van plus minus 80.000, volgens des eigenaars eigen bewering. Bij de terhandstelling aan den laatste werd hij beloond met 51 centen. Voor 't eerst zoo lang de Deventer linnen- markt bestaat, d. i. meer dan honderd jaren, moesten de verkoopers zich ditmaal van een patent voorzien. Men was tot nog toe van oordeel, dat het linnen, hetwelk door de landbouwers ver bouwd werd, vrij door hen mocht verkocht worden. Eigenaardig is de wjjze, waarop te Amsterdam de postbestelling is ingericht. Nadat de aange komen pakketten en zakken „gezuiverd" zijn van aangeteekende, expresse brieven enz. komen in het bestellerslokaal de brieven en drukwerken, elk afzonderlijk, in handen der wijksorteerders (ge routineerde bestellers met de geheele stad bekend) welke de correspondentie sorteeren volgens de zestien wijken, waarin de stad voor de bestelling is verdeeld. Een paar jonge bestellers brengen gedurig de voor elke wijk bestemde correspondentie naar de plaats, waar de ,in die wjjk loopende bestellers zitten. Dezen eindelijk verdeelen het onder elkander, tot „een ieder beeft wat hem toekomt". Den wijksorteerders, hoe vaardig zij ook mogen zijn, is het niet gegeven van alle geadresseerden de juiste woonplaats te kennen. Er blijven nood wendig vele ter zijde gelegde brieven over. Om deze „aan den man te brengen" plaatst een der hoofdbestellers zich op 't spreekgestoelte, gebiedt stilte, 'en leest Ihet luider stemme' twee maal het adres dezer verschoningen voorniet ongelijk aan een afslager, die iets in 't publiek verkoopt. Zoo nu en dan roept een der aan dachtig luisterende bestellers „mijn" en het aantal adspirant-rebuten is met éen vermin derd. Nu worden de kennisgevingen, postwissels en porto's uitgedeeld en ieders aantal en bedrag genoteerd, en nadat alles van een afdruk van den bestellersstempel (de letter der bestelling en het nommer van den besteller vermeldende) is voorzien, verlaten de bestellers het kantoor. Buiten staan met twee paarden bespannen rijtuigen gereed, om hen te brengen naar het punt, waar hunne bestelling aanvangt. In elke wijk wordt door drie tot zes man besteld, zoodat soms zes en negentig bestellers tegelijk uitgaan. Dat onder zulk een talrijk personeel strenge tucht een eerste vereisebte is, wil alles vlug en ordelijk in zijn werk gaan, is licht te begrjjpen. Het is de taak der hoofd bestellers die tucht te handhaven. Op den Vesuvius zijn thans drie kraters, waaruit de lava stroomt. De vreemdelingen komen in menigte naar Napels om het prachtig schouw spel te zien. Men meent, dat de lava stollen zal tusschen Torre del Greco, dat reeds acht malen overdekt werd, en Pompei. Professor Palmieri denkt, dat de uitbarsting slechts kort zal duren. Het station van den ket tingspoorweg is niet aangetast. De laatste berichten uit Canada luiden weder iets gunstiger. Riel heeft, naar uit Ottawa ge meld wordt, eene proclamatie verspreid, waarin hij den mestiezen, die geweigerd hebben zich bij hem aan te sluiten, beveelt, onmiddellijk tot hem te komen, daar hij hen anders zal dooden. De Sioux Indianen om fort Qu'Appelle hebben zich niet tot opstand laten overhalen. De troepen zijn bezig, de Indianen in de streek van Battleford en Edmonton langzamerhand te omsingelen. De macht, tegen Riel in het veld gezonden, is thans beter versterkt en van levensmiddelen en ammu nitie voorzien en zal spoedig in het distriet Prince Albert handelend optreden. Al de paden en wegen, naar de grens leidend, worden nauwkeurig bewaakt, teneinde het in- of uitgaan van vijandelijke personen te beletten. Uit Kaïro meldt menIn de Fransche koffiehuizen staat aangeplakt, dat de Bosphore égyptien, zoodra de drukkerij Serrière hersteld is, weder zal verschijnen. Volgens een ander bericht moet de Fransche vertegenwoordiger aan de En- gelsche regeering beloofd hebben over de weder verschijning van het dagblad eerst zjjn gouvernement te zullen raadplegen. Tot vice-president van de Fransche kamer van afgevaardigden is met 146 stemmen verkozen de heer Anatole de la Forge. Develle vereenigde 129 stemmen op zich. Voor een secretaris is een tweede stemming noodig. De president der kamer deelde mede, dat bij hem is ingekomen een verzoek tot autorisatie om een afgevaardigde te mogen vervolgen, wat naar de bureau's verwezen is. De vervolgde is de heer Andrieux, de aanklager Treille, redacteur van den Paris, dien Andrieux, naar aanleiding eener mededeeling over den vrede met China, van een beursmanoeuvre beschuldigde. Alle groote magazijnen van gemaakte kleeren op de Boulevards in Parjjs zjjn gesloten, daar de werkgevers hun knechts wegens hun overdreven eischen ontslagen hebben. In Philippopolis wilden de Grieksche inwo ners op het feest van St.George tegelijk den naamdag van hun koning vieren; uit huizen en op openbare plaatsen wapperde de Grieksche vlag. Dit beleedigde het nationaal gevoel der Bulgaren, die in deze betoogen een manifestatie ten gunste van Grieken land zagen. Er ontstond een oploop in de straten men sloeg vensters in en werd handgemeen. Verscheidene personen werden gewond. Het gou vernement heeft maatregelen genomen om verdere rustverstoringen te voorkomen. Als eerste resultaat van de gemeenteraads verkiezingen in Spanje, die ten gunste van de liberale coalitie uitvielen, meldt men uit Madrid, dat de minister van binnenlandsche zaken verzoek om ontslag had ingediend. Op verzoek van Canovas en de andere ministers iq hij echter hiervan teruggekomen. Volgens de Central news heeft koning Chris- tiaan van Denemarken gisteren in de zitting van den staatsraad verklaard, dat hjj als arbiter in het Engelsch-Russische conflict zal optreden, wanneer beide mogendheden hem dit verzoeken. Het huwelijk van de voormalige prinses Hendrik der Nederlanden met prins Albert van Saksen-Altenburg, is gisteren in het paleis van prins Friedrich Karl en in tegenwoordigheid des keizers en van al de leden der koninklijke familie derhalve in den nauwsten familiekring vol trokken. Het burgerlijk huwelijk werd reeds des voormiddags te tien uren door den Altenburgschen staatsminister Von Leipziger, in het paleis aan den Wilhelmsplatz en in het bijzijn van de ouders en de naaste bloedverwanten der bruid, gesloten. De inzegening had plaats des namiddags ten half twee door den domprediker dr Kogel, in de rid derzaal van het prinselijk paleis, in tegenwoordig heid van den keizer en de reeds boven vermelde vorstelijke personen. De prinses was zeer ontroerd en beefde bjj het wisselen der trouwringen zoozeer, dat er een kleine pauze moest plaats hebben, die door het heerlijk gezang van het dom koor gemaskeerd werd. Na afloop der plech tigheid volgde er een feestmaal, voor het welk omstreeks 100 uitnoodigingen waren rondge zonden. De keizer en de koninklijke prinsen en prinsessen met gevolg, benevens eenige andere hooggeplaatste personen, zaten daarbij aan, terwijl de tafelmuziek werd uitgevoerd door de kapel van prins Friedrich Karl's huzaren regiment. Het echtpaar begaf zich ^vervolgens op eene korte huwelijksreis. Amsterdam. Het genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen zag in 1884 zijn ledental met 113 personen verminderd het telt toch nog 2569 leden. De ontvangsten bedroegen f 18.995 en de uitgaven 15.091. Zijn bezit tingen bedroegen ruim 2 ton. Tot bestuurder is gekozen de heer Willeumier en tot buitengewoon bestuurder prof. Nieuwenhuis te Groningen. Be sloten is tot den minister van justitie een adres te richten met verzoek om een ontslagen gevangene op staatskosten naar de plaats zijner herkomst te vervoeren. Iiootlen. -Volgens Daily News gaf Rqsland de stellige verzekeringen met voornemens te zijn Herat te veroveren, noch thans nocjjj in de toekomst. In den Duitschen rijksdag zijn tot afwisseling op de langdradige discussies over de nieuwe tol rechten de ontwerpen tot invoering eener nieuwe beursbelasting in behandeling genomen. Ook hierover vloeiden de bronnen der welsprekendheid rijkelijk. Er zijn twee ontwerpen ingediend, een van conservatieven kant, het andere van nationaal- liberale zijde, dat op enkele punten van het eerste afwijkt. De regeering neemt een afwach tende houding aan, maar Bismarck vond reeds gelegenheid het lievelingskind der conservatieven enkele persoonlijke aan- en opmerkingen te maken, hoewel hij zich zelf zeer slecht op de hoogte van beurskwestiën noemde. Uit de verklaringen van den rijkskanselier is duidelijk, dat het ontwerp voor een beursbelasting, in welken vorm het ook den rijksdag verlaat, geen wet wordt, maar een handleiding voor de bondsregeeringen zal zijn, die daarna een ander ontwerp zullen laten uitwerken. De olericalen hebben gedreigd, dat zij het tot stand komen der beursbelasting als voorwaarde stelden voor het aannemen der Toütarifnovelle in derde lezing. Of zij hun woord gestand zullen doen Uit naam van zijn politieke vrienden verklaarde zich Richter tegen het voorstellen van nieuwe belastingen door de volksvertegenwoordiging, temeer tegenover een regeering, die dergelijke aansporing niet behoefde. In dien zin sprak ook Bamberger, die nog eens nadrukkelijk de redenen uiteenzette, waarom de Duitsch-vrjjzinnigen tegen deze ontwerpen stemdenwijl zij geen belasting op den handel en het bedrijf wenschten. Iets anders, verzekerde de spreker, was het met een belasting op het verkregene, maar juist omdat dit zijn oorsprong in handel en bedrijf had, mochten deze laatste niet belast worden. Boven dien werd niet alleen de beurs getroffen, maar ook indirect de handel en het verkeer in 't alge meen ook de schrijnwerker en de winkelier zouden benadeeld worden. De Duitsch-vrijzinnige partij heeft voorgesteld, indien de wet aangenomen wordtde belasting op het zout en de petroleum af te schaffen, waar door de mindere klassen van een groot deel lasten zou ontheven worden. Een andere taak voor den rijksdag laat zich lang wachtende behandeling van het bekende tractaat van uitlevering met Rusland. Naar de Köln. Zeit. schrijft, verwachtte men aanvankelijk, dat het ontwerp met een nadere uiteenzetting van gronden in den rijksdag zon verschjjnen, maar velen betwijfelen dit. Over het lot van het voor stel verkeert men niet in 't duister. De geheele linkerzijde, de nationaal-liberalen meegerekend, en het centrum zijn er tegen. Zelfs hebben enkele leden op de rechterzijde bezwaren tegen het trac taat, zoodat er geen twijfel aan is, of het wordt verworpen. Om die reden zal de rijksregeering gunstiger tijden voor haar reactionaire willekeu righeden afwachten en zich niet onnoodig aan een echec blootstellen. Voor Rusland's reactionaire neigingen bestaat weinig sympathie bjj de overige Europeesche mogendhedenwaar een enkele regeering naar Russische zijde overhelt, zooals de Duitsehe en Oostenrijksche, houdt toch nog de volksvertegen woordiging haar eenigszins in bedwang. Bjj de Fransche republiek behoeft het in 't geheel niet aan te kloppen met dergeljjke voorslagen en een even ongunstig onthaal vinden deze bij het Engel- sche gouvernement. Door de zoo dreigende Af- ghaansche kwestie is het Russische uitleverings- traetaat geheel op den achtergrond geraaktwjj willen niet hopen, dat de herinnering er aan door de Köln. Zeit. als voorbereiding tot mogeljjke uitvoering dient. De commissie der grensregeling hervatte haar werkzaamheden. lederen dag verwacht men in Londen den heer Stephen, die de noodige ophel deringen over het voorgevallene bjj Penjdeh zal brengen. Maar ook sir Lumsden en kolonel Stewart hebben van de Engelsche regeering bevel ontvan gen naar het vaderland terug te keeren. Uit drukkelijk verklaarde Gladstonetoen bjj het lagerhuis van dit besluit der regeering in kennis stelde, dat men in deze terugroeping geen berisping van Lumsdens gedrag behoefde te zien, integendeel was deze maatregel genomen in gemeenschappelijk overleg met den generaal, daar er officieren van anderen rang en andere kwaliteit bjj het werk daar ter plaatse vereischt waren. Ondanks deze ver klaring van den minister moet de terugroeping van- generaal Lumsden, die in het geheele conflict zoo veel van zich deed spreken, op ieder wel den indruk maken van een nieuwe concessie aan Rusland. Een tragisch einde van deze episode uit het leven van den generaal, die met zjjn schitterend en sterk gevolg maanden lang aan de, Afghaansche grens op de Russische commissie zat te wachten, en in plaats van deze te zien ver schjjnen getuige was van Komaroffs schermutseling» Volgens anderen heelt echter Lumsden zelf zjjn ontslag uit zjjn tegenwoordige betrekking ge-

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2