Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. E ecktszaken. 1 en 2 Mei te Antwerpen. n. Slot. Ten vorige jare werd by het 2e en 6e regiment infanterie eene proef genomen met liet dragen van laarzen door de infanterie. De hoofdintendant van het leger acht eene herhaling van die proef op ruimer schaal alleszins wenschelijk, doch de minister van oorlog is van meening, dat men te vergeefs zal trachten eene voetbekleeding te vinden, die in alle opzichten geschikt is voor troepen te voet. Een der grootste bezwaren is, dat voor de laarzen bij den infanterist geen plaats is in den ransel, en zij op marsch dus steeds moeten gedragen worden. De minister heeft dan ook bevolen, dat het nemen van proeven met de hierbedoelde laarzen op uitgebreider schaal niet zal plaats hebben. Uit Schouwen-Duiveland schrijft men ons De gemeente Ouwerkerk zal door middel van een telephoon aan de telegraaf verbonden worden. Met Haamstede en Scharendijke is dit reeds sedert eenigen tjjd met goed gevolg het geval. Op de laatste plaats, een onderdeel van Eikerzee, waar het kantoor op een kippenloop uitziet, is de telephoon zelfs zoo gevoelig, dat men de hanen van Scharendijke te Brouwershaven kan hooren kraaien. Jammer dat de Schoolmeester niet meer leeft om naar aanleiding daarvan een passend renvooitje in zijn „Haan" te maken. Scharendijke mist echter naast deze nieuwste nieuwigheid een oude nuttigheid, namelijk een straat. Oogenschjjnlijk zou men zeggen maar dat zal wel zoo niet zijn dat de bewoners van dit dorpje aan „Nederlands hoogsten dijk" meer baat bij een goede straat dan bij eene gevoelige telephoon zouden hebben. Dat de hoofdstad bij andere steden niet achter blijven zou in het brengen van hulde aan mevr. Kleine op haar afscheidsfeest was te verwachten, maar de voorstelling, die men zich van die hulde maken kon, is zeker verre overtroffen. Dat de stadsschouwburg gisterenavond overvol was, spreekt van zelve, terwijl de kleedij der heeren en dames op de eerste rangen het karakter droeg, dat zij de laatste voorstelling der begaafde actrice als eene gala-voorstelling beschouwden. De gangen, de corridors, koffiekamer, foyer en de kleedkamer der actrice waren met een kwis- tigen overvloed van bloemen en groen gesierd en toen mevr. Kleine, na van huis per rijtuig dooi de heeren Bouwmeester en Morin te zijn afgehaald, binnentrad, werd zij door den regisseur met goed gekozen woorden welkom geheeten. Voor de voorstelling aanving trad Jufvrouw Serklaas onder fanfares en toejuichingen tentooneele om van het Kleine-Gartmanfonds een prachtigen bloemtuil te ontvangen. In de pauze lieten verschillende corporatiën en vereerders zich aandienen, werd in intiemen kring haar welverdiende hulde gebracht en namens het Nederlandsch Tooneel een gouden lauwerkrans aangeboden. Van de artisten ontving de scheidende kunst zuster een prachtigen Voltaire, gebeeldhouwd uit eikenhout, naar bet ontwerp van den heer P, J. H. Cuypers en waarin het portret van mevr. Kleine als Jufv. Serklaas in den rug is uitgesneden. Daarna werd de jubilaris het kostbaar geschenk der com missie voor het Kleine-Gartman Album aangeboden, terwijl de pedel der Amsterdamsche universiteit, in ambtsgewaad, haar namens den senaat van het studentenkorps een prachtig bouquet overreikte. Van den praeses en abactis van hetzelfde korps ontving mevr. Kleine later een fraai bronzen Sappho. Vele toespraken werden gehouden en vele per sonen en vereenigingen werden aan de, jubilaris voorgesteld, waarbij haar nog tal van huldeblijken aangeboden werden. Een ervan zij nog ten slotte genoemd, dat namens Alkmaars ingezetenen, be staande in een bouquet, waarin het wapen van Alkmaar in prachtigen kleurendos prijkte. De vereeniging het Ned. Tooneel benoemde mevr. Kleine tot adviseerend lid der vereeniging met eene vaste jaarlijksche toelage. De voorstelling, die in den Amsterdamschen stadsschouwburg zou gegeven worden om den Haarlemmers gelegenheid te schenken van onze eerste tooneelkunstenares afscheid te nemen, zal niet doorgaan. Benoemd bij het 2de reg. huzaren tot ritmeester de eerste luit. H. A. Snouck Hurgronje, van het l'to regiment huzaren. De St.Ct. bevat een kon. besluit, waarbij met intrekking van het kon. besluit van 28 Febr. 1868 {Stbl. n° 27) en met wijziging der kon. besl. van 2 Eebr. 1864 {Stbl. n° 8) en 3 Aug. 1879 {Stbl. n° 148), programma's worden vastgesteld voor de examens ter verkrjjging van akten van bekwaam- ven, als wist hij niet of hij weer zou beginnen te kloppen of maar heen gaan. Nog eens liet hij zjjn zware vuist neervallen en nog eens werd de arme Simon gewekt door een donderenden slag en vernam hij de herhaling van den vorigen alarmkreet„Oi! Oista op,'t woater kumt, 't woater kumt Simon sprong met een uitroep van toorn over eind en bromde „Ezelhoort hij dan niet dat ik zeg, dat ik niet met de post vertrek dWaogen voor waar een mooie naam voor een diligence." »Ga weg, kerelriep hij, zijn stem ver heffende „ik zeg je nog eens, dat ik niet verkies op zulk een onbehouwen manier gestoord te worden. Ik zeg nog eens; ik ga er niet mee!'' Daarna vernam hij niets meer dan een haastig geschuivel van zich verwijderende voetstappen, en een gedruisch van zware laarzen op de trap, wat hem verkondigde, dat de lastige Ier den aftocht had geblazen. [Wordt vervolgd.) heid tot het geven van middelbaar onderwijs in het handteekenen, het rechtlijnig teekenen en de perspectief, het boetseeren en de gymnastiek en tot het geven van lager onderwijs in de gymnastiek. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn gedu rende de maand April bij twee veehouders buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict, drie gevallen van longziekte waargenomen, waarvan 2 te Liinmel en 1 te Wommels. Binnen dien kring zjjn vier gevallen in de gemeente Overschie bij een veehouder waargenomen. Gedurende voormeld tijdperk werd afmaking bevolen van 65 verdachte runderen buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict, waarvan na afmaking bleek, dat 5 aan besmettelijke long ziekte lijdende waren geweest en 74 binnen dien kring, waarvan 1 rund bleek door die longziekte aangetast te zijn. De hoofdingenieur van den waterstaat G. van Diesen moet voor de hem aangeboden betrekking van directeur der polytechnische school bedankt hebben. Tot hoofdonderwijzeres der Fröbelschool alhier is benoemd mej. Sophia Keidel, die hare opleiding aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden genoten heeft. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Eikerzee mej. J. T. La Roy uit Aardenburg. Te Hengstdijk bevatte de lijst van kinderen tusschen 6 en 12 jaren voorde maand Februari jl. 92 namen. Van deze bezochten 84 kinderen de gemeenteschool, 3 bezochten de openbare school in de aangrenzende gemeente Hontenisse, terwijl een geestelijk ongeschikt is om onderwijs te genieten. Men kan dus slechts van 4 spreken, die de school zouden kunnen bezoeken en dit niet doen. Het geheele jaar door wordt de school goed bezocht en ontdekt men slechts eenige vermindering in de maanden AugustusOctober. Te Boschkapelle naderen de vergrooting der openbare school en de bouw der onderwijzerswoning hunne voltooiing. Het vroeger te kleine school gebouw zal nu zeer ruim zijn, terwijl bet hoofd der school eene flinke woning met tuin verkrijgt. Van het onderwijs wordt voor eene landelijke gemeente een nog al ruim gebruik gemaakt. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor de heer J. de Rey, laatst leerling bij de rijks normaallessen te Mid delburg. De heer J. Kromsigt, pred. te Leiderdorp, van 1870 tot April 1883 predikant te Cortgene, heeft het beroep naar Dordrecht, ter voorziening in de vacature-Nonhebei, aangenomen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld I. In zaken behandeld 28 April J. A., 20 j. landbouwersknecht en P. B., 22 j. particulier beiden te Koudekerke, wegens mishan deling de le tot 3 b., de 2e tot 8 b.G. Z20 j., C. K., 18 j. arbeiders te 's Heer Hen- drikskinderen, wegens mishandeling tot 8 dagen cel; G. S., 23 j. W. S., 23 j., arbeiders te 's Heer Hendrikskinderen, wegens mishandeling de le tot 8, de 2e tot 3 b. M. S., 43 jBelgische rivierloods te Terneuzen, wegens hoon tot 16 b.; J. L., 26 j., werkman te Wemeldinge, wegens mishandeling tot 12 b.C. P., 18 j., L. P. 16 j., A. van H., 16 j. en J. B., allen arbeiders te Kruiningen, wegens mishandeling ieder tot 8 dagen eel; C. B. v. d. B., 26 j., koopman te Hansweert, wegens beleediging van een beambte in functie tot 8 b.J. V., 18 j., werkman te Wissekerke, wegens mishandeling tot 15 d. cel en 8 b.A. v. d. V., 22 j., werkman te Clinge, wegens diefstal tot 8 d. cel en E. van L., 34 j., molenaar te Grauw, wegens mishandeling tot twee boeten ieder van 8. II. In zaken, behandeld 1 Mei jl. J. M., 40 j., arbeider te Domburg, wegens be leediging van een beambte in functie, tot 12 boete; L. P., 32 j., arbeider te Dom burg, wegens mishandeling, tot 15 dagen cel en 8 boete; L. C., 38 j., werkman te Mid delburg, wegens mishandeling, tot 6 dagen cel A. Z., 30 j., arbeider te 's Heer Arendskerke, wegens mishandeling, tot 7 dagen celA. G., 18 j., arbeider te 's Heer Arendskerke, wegens mishandeling tot een maand cel en 8 boete, en G. de B., koopman te Moerbeke (Koewacht), we gens verboden invoer van rundvee uit Belgie in Nederland, tot 10 boete. De hooge raad heeft verworpen de cassatie, voorziening van P. de J. te Ileinkenszand-veroor- deeld door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 3 maanden eenzame opsluiting ter zake van een met geweld uitgevoerde oneerbare handeling. Een vriendelijk zonnetje bescheen het vorstelijk echtpaar, toen het in de feestzaal onder den troon hemel gezeten was, een welkome verschijning bij de sombere lucht, die den gansehen dag over de stad had gehangen, maar die het de koningin wel wat lastig maakte, toen zij staande de toe spraak van den heer Lynen aanhoorde. Dat zonnetje is gemeengoed van Nederland en België en komt meestal juist bjj tijds. Zoo ook hier, want het bracht warmte en gloed en liet zjjn invloed golden op al de aanwezigen, zoodat, toen de president van het uitvoerend comité zijne toespraak had geëindigd met eenleve de koning leve de koningin! leve de koninklijke familie 1 er meer geestdrift ontstond dan bij het begin. Paul Benoit zwaaide daarop zijn dirigeerstok de eerste tonen der muziek klonken door de zaal, maar om dadelijk weer te verstommen. Er was, beweerde men, gepraat of metistoelen bewe ging gemaakt. Het is wel mogelijk,"maar jdan was bet toch zeker niet bijzonder hard geweest, want wij, die vlak naast het orkest zaten, hoorden het niet. Kunstenaars zijn prikkelbaar. Een onzer componisten liet wel ophouden bij gelegenheid van een concert in Felix Meritis te Amsterdam, in tegenwoordigheid van den koning, omdat er gepraat werd. En het bleek toen, dat Z. M. zelf de oorzaak der stoornis was geweest. Toch hadden wij van Benoit bij deze feestelijke gelegenheid wat meer toegevendheid verwacht; het opnieuw beginnen moest van zelf een slechten indruk maken en velen ontstemmen. Dit zal hjj zelf wel gemerkt hebben. Zijne compositie was krachtig, vol uitdrukking, evenals de woorden van Jan van Beers. Op hetzelfde terrein, waar eenmaal een moord dadige strijd is gevoerd, wordt, zoo herinnert de feestzang, weer een strijd gestreden, Maar geen strijd van vernieling, Die de aarde met puin en ljjken dekt 't Is de strijd, die leven, bezieling, Die zedenbeschaying Bij lijfsontslaving, Die broederliefde bij welvaart wekt Wij meldden reeds, dat de muziek vaak te sterk was en de koren daardoor te veel werden over stemd. Dat was jammer. Schoon klonk vooral het kinderkoor, dat daarin voorkwamen waarin Benoit zoo dikwijls zijn kracht zoekt en ook yindt. Aan het slot zou de dirigent een teeken hebben moeten geven, waarop op het terrein een kanon zou worden afgeschoten en de klokken in de stad zouden geluid zijn. Door een gebrek aan de inrichting bleef dit sein en natuurlijk al het overige achterwege. Yoor zoovelen, die van een dergelijk plan niets wisten, was het achterwege blijven ervan geen teleurstelling, maar wel was het yoor den koning eene verrassing, dat hij bij het be treden van de tentoonstelling met eenkanonschot werd begroet. Het schot kwam te laat en was voor dat doel zeker niet bestemd. Op zijne wandeling door de verschillende afdee- lingen volgden wij het vorstelijk paar niet. Alleen bij de machinegalerij, waar de minister De Moreau den koning verzocht de tentoonstelling voor geo pend te verklaren, beproefden wij, maar door het gedrang te vergeefs, iets te verstaan van de ge sproken woorden. Toen wij verder op verschil lende punten, die afgezet waren door de militairen, verhinderd werden voort te gaan, gaven wij de poging op. Wij deelen hierbij even mee, dat die machinegalerij een indrukwekkend deel van het geheel is. Grootscher en ruimer ingericht dan ter Amsterdamsche tentoonstelling, heeft men vooral van uit de hoogte, waarmee men uit de andere zalen deze galerij bereikt, een schoonen aanblik over alle inzendingen in dit gedeelte, dat nog in drukwekkender wezen zal, wanneer alle machines in beweging zijn. Yan de Nederlandsche inzending kunnen wij zeggen, dat zij eene uitzondering maakt op den regelzij was zoo goed als gereed. Yan de overige af deelingen trok vooral de Ita- liaansche de aandacht, maar wij wenschen geen oordeel uit te spreken over onafgedaan werk, en zwijgen daarom ook over de galerie des beaux arts die eveneens nog lang niet tot ontvangst van bezoek geschikt is. Maar, wanneer het grootsche werk is volbracht het geheel gereed zal zijn, dan zal het ons te aanschouwen geven nog welsprekender en heer lijker in vorm en gewaad dan in onze hoofdstad het geval was al wat de gansche wereld voor- schoons aanbiedt op het gebied van nijverheid, handel en kunst. En laat ons dan gaan naar de stad aan de Schelde, waar thans dok bij dokken Tint'lend van zonnigen vredeglans Wenken en lokken Alle de volken der aarde thans, Met vroolijk vlaggengewiegel, In hun veiligen waterspiegel Want de stad zelve verdient reeds een bezoek; en de Belgen, zoo zij slechts hun politieke twisten konden vergeten, zijn een goedaardig, levenslustig slag van menschen. Dat zagen wij ook Zaterdagavond, toen wij, de illuminatie bezichtigdenwelke in de hoofd straten zeer fraai, maar overigens lang niet alge meen was. Toen heerschte er in de koffiehuizen estaminets, en op straat éen vroolijke gulle toon, die nergens verstoord werd door baldadigheid. Toen zagen wij bij den optocht van verschillende comiteiten en gezelschappen den Franschen geest wêer, die grappig doet zijn en tot vroolijkheid stemt. Tot laat in den nacht bleef het publiek aardig en opgewonden. Muziekgezelschappen deden hun best; de leden ervan waren onvermoeibaar en hun longen be wonderenswaardig. Het was Zondagochtend. Regen regen regen. Het scheen dat die gewacht had tot dien tijd om te helpen de lichten te dooven en de gemoederen te kalmeeren. En stil en doodsch zag het er overal uit op straat en in huis. Men ruste uit yan den vorigen dag. De gar^ons keken slaperig en de koffiehuizen droegen de sporen van het druk bezoek van Zaterdag. Toen verlieten wij de groote handelsplaats, die zulke schoone droomen droomt van voorspoed, en die hoopt -. »üat 's waerelds volken er allen Toestroomen van wijd en zijd." Zal de droom verwezenlijkt worden Wij hopen het voor hare inwoners. Want hoofdzakelij k tot hun voordeel en om aan de wereld te doen zien den grooten vooruitgang, waarin de Schelde stad zich mag verheugen, en hare schoone inrichtingen voor handel en scheepvaart en die zijn waarlijk eenig is die tentoonstelling tot stand gebracht Of zij overigens veel nut stichten zal Wij schreven reeds vroeger, hoe wij hierover denken. Ten slotte een wenk aan hen, die de tentoon stelling mochten bezoeken en er korter of langer wenschen te blijven. Men trachte eerst logies in een logement te bekomen en late zich niet te spoedig afschrikken door de bewering, dat er geen kamers meer te krijgen zijn. Zelfs in die drukke dagen van 1 en 2 Mei was nog, vooral in eenvoudige, nette burger logementen, tegen zeer billijke prijzen een onder komen te vinden. Slaagt men daarin echter niet, dan wende men zich tot het comité des logements, dat gevestigd is in het station de VEst. Daar vindt men gelegen heid om bij particulieren gehuisvest te worden; doch zoo men opgaaf van adres ontvangt, eisehe men, dat iemand vanwege het comité u brenge, waar gij moet zijn, en vordere men opgaaf van een tweetal adressen. Zoo licht kan het gebeuren dat men verwezen wordt naar een kamer, die middelerwijl verhuurd is. De officier van justitie te Zierikzee vraagt de aanhouding, wegens valschheid in geschriften, van den portretschilder Leonardus Jobs, van Tif- telen, geboren te Hellevoetsluis, laatst wonende te Rotterdam, oud 26 jaren, blond uitzicht, gekleed in blauw pak. Hij neemt vermoedelijk den val- schen naam aan van Montauban van vSwijndrecht. De IJzendijksche duiven maatschappij heeft den derden weder een wedvlucht gehouden uit Achet, Frankrijk, 144 KM. De duiven zijn losge laten om 9 uur met Noorden wind en regen en kwamen achtereenvolgens aan De D te 11.38, de 2" 11.41, de 8® 11,42 alle drie behoorende aan den heer L. Groosman, de 4e 11.421,- en de 5e 11.49 beide behoorende aan den heer Gh. De Rijckke. Uit Biervliet schrijft men ons Nadat ons gemeentebestuur tweemaal eene zitting heeft gehouden tot publieke verpachting onzer gemeenteweiden, ruim 18 gemeten groot, die, telkens door te lage inschrijving, mislukteis men thans geslaagd de 4 perceelen onderhands te verpachten aan 4 verschillende personen, onder wie 3 vorige pachters. De pachtsom bedraagt nu gemiddeld 35 per gemet 'sjaars, d. i. plus minus een paar honderd gulden minder dan de vorige zeven jaren. Eene tweede oorzaak van kwijning op het gebied der gemeentefinanciën levert de drankwet op. Met primo Mei jl. hebben vijf tapperijen opge houden te bestaan. Een dezer, t. w. het Hof van Hollandde voornaamste herberg (tevens logement met afspanning) onzer gemeente, is ook de oudste,; Haar bestaan dagteekent reeds uit vorige eeuwen men wil zelfs, dat zij de oudste uit het kanton Oostburg zou zijn. Gelijk men weet is het oude gebouw ten behoeve der jeugd aangekocht. De Huisvrouw deelt eenige nadere bijzonderheden mede nopens de kookschool, te 's-Hage op te richten. Het comité voor de inrichting heeft, naar aanleiding van een gesprek met miss Guthrie Wright, de secretaresse der Edinburgsche kook school, kunnen berekenen, dat men met een kapitaal van 8000 en jaarlijksche contributie van 4000 de kosten kan bestrijden van een inrichting, zooals zij te Edinburg in den aanvang van haar oprich ting was. Het bestuur wenscht den invloed der lessen in spijsbereiding te doen doordringen tot alle standen der maatschappij. Het onderwijs zal gegeven worden op tweeërlei wijze, en wel1° klassicaalhet voordoen met uitlegging door de onderwijzeres voor vele aan- schouwers en hoorderessen; 2° door een klein aantal leerlingen, b. v. twee aan twee, onder toezicht der onderwijzeres, zelf te doen werken. Bjj het onderricht aan de verschillende klassen gebruikt de onderwijzeres alleen die gereedschap pen, welke de leerlingenin haar eigen woning terug vinden. Yerder wordt nog onderwijs gegeven in de nauwkeurigste prijsberekening der gekookte spijzen. Het dienstmeisje, dat door den kantonrechter te Schoonhoven tot 1 b. of een dag gev. werd veroordeeld, omdat zij drie krijgslieden, welke haar kwetsende woorden toevoegden, met een emmer water een gedeeltelijk nat pak bezorgd had, ontving van vjjf onbekende Rotterdamsche bewonderaars een postwissel van vijf gulden, ter bestrijding van de onkosten, die haar gedrag tengevolge heeft gehad. Een alleraardigste briefkaart strekte deze postwissel ten geleide. Een leeraar aan een H. B. S. vroeg aan zjjne leerlingen Wie van u weet, waar zwaarspaath te vinden is 1 (De jongens in koor). De molénaarszoon: »In het meel De zoon van den bakker»In 't brood De zoon van den papierfabrikant»In het papier De spekslagerszoon »In de leverworst 1" De weverszoon»In het linnen De suikerbakkerszoon: »Iu de chocolade!" De kruidenierszoon»In de peper 1" De zoon van den kaaskooper»In de kaas 1" De zoon van den suikerfabrikant»In de suiker 1" De onderwijzer: »Goed zoo, goed zoo In tweede lezing is de Zolltar if novelle in den Duitschen rjjksdag aangenomen. Daar men geen ingrijpende veranderingen verwacht, zal de derde lezing waarschijnlijk in twee zittingen afgeloopen zijn. Op uitnoodiging van het Egyptische gouver nement is de heer Saint-René Taillander naar Kaïro teruggekeerd, waar hij met Nubar pacha onderhandelde over den tjjd, dat deze hem eea

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2