BUITENLAND. Laatste Berichten. Onderwijs. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Motten en aanptanen stlieien. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van ESecten. der pers, zoowel binnen- ala buitenlandsche de Nederlandsche was door negentien leden vertegen woordigd, namens het comité der toonstelling in het gebouw der administratie aan de Kunstlei waren welkom geheeten, begaven zij zich, in daar toe gereedstaande rijtuigen naar het stadhuis, waar de burgemeeater Leopold de Wael hun harte lijk welkom heette en hun aanbeval een billijk oordeel te vellen over het groote vredewerk, dat op het punt stond der gansche wereld vertoond te worden. Billy k moesten zij zjjn daar, waar te laken of te prijzen viel. Onder verschillende toespraken werd vervolgens aan den bloei der stad Antwerpen en aan het welslagen der tentoonstelling een dronk gewjjd. Heden morgen was het overal druk in de straten; aan de nationale vlaggen ontbrak het natuurlijk niet en met belangstelling vooral werd, waar schijnlijk meer nog dan de opening der tentoon stelling, de komst van den koning en de koningin te gemoet gezien. Te half twee kwamen H. H. M. M. met talrijk gevolg, uit Brussel alhier aan. Zij werden ver welkomd aan het station door den burgemeester en verschillende burgerlijke militaire autoriteiten. Ha een welkoms^roet van den heer De Waêt begaven H. H. M. M. zich naar het tentoonstel lingsterrein. De gansche weg daarheen was afgezet door de troepen en de burgerwacht. Luide werd het vorstelijk echtpaar toegejuicht. In de feestzaal die gisteren avond nog verre van gereed was, nfiiar nu een goeden indruk maakte, en een 7000 personen kan bevatten binnengeleid namen zij plaats onder een keurigen troonhemel. De koning was gekleed in luitenant-generaals uniform, de koningin droeg een licht blauw zijden kleed met een hoed van dezelfde kleur. H. H. M. M. waren vergezeld van den graaf en de gravin van Vlaanderen met hun zoon. Het orkest hief bij het verschijnen der vorstelijke personen een welkomstlied aan, waartuschen de tonen der Brabangonne weerklonken. De zaal verleende een schoone aanblik door den rjjkdom van toiletten en uniformen. Nadat HH. MM. plaats genomen hadden, nam de heer Victor Lynen, president van het uitvoerend comité der tentoonstelling, het woord. In zijn toespraak wees hij op den voortdurenden vooruitgang van Antwerpen. De tentoonstelling, die geopend stond te worden, was de vrucht van particulier initiatief en had hoofdzakelijk ten doel aan den vreemdeling te doen zien, hoe Antwerpen alle voordeelen voor den handel aanbood. De steun, door Z. M. voor dat grootsche werk verleend, werd door den spreker hoog gewaardeerd. Daarvoor betuigde hij Z. M. zijn innigen dank. Ook aan den graaf van Vlaanderen werd hulde gebracht voor de bereidwilligheid, waarmee hjj het eere voorzitterschap van het comité van uitvoering had aanvaard. Spreker herinnerde aan de verschillendelanden, die hadden ingezonden en vermeldde vooral met ingenomenheid Nederland en Luxemburg. In eerstgenoemd land, verklaarde de heer Lynen, „tellen wjj vrienden, broeders, die wij hoogachten en voor wie wij de levendigste sympathie koesteren." Hun vooral riep hij een harteljjk welkom toe. Gansch Europa was vertegenwoordigd op dit yredefeest Daarvoor betuigde hij zijn dank, en hij riep allen een welkom toe op het gebied des vredes van België. Zijn wensch was dat eenmaal alle landen vereenigd mochten zijn om te wedijveren in de werken des vredes. Met een „leve de koning, leve de koningin, leve de koninklijke familie", sloot de heer Lynen zjjn toespraak. Een hartelijke toejuiching van het publiek volgde op deze rede, terwijl de koning in weinige woorden zijn dank betuigde. Een jonge dame bood de koningin en de gravin van Vlaanderen een bouquet aan. Hierop volgde de feestzang, gedicht van Jan van Beers, muziek van Peter Be- noit. Het geheel maakte een zeer goeden indruk, hoewel de muziek wat te zwaar klonk. De slot- bede was zeer schoon. Na de uitvoering werden dichter en componist bij den koning ontboden. Als alle tentoonstellingen is ook deze bij de opening nog lang niet gereed, niettemin kregen de bezoekers van dit werk nu reeds een grootschen indruk. Na de opening bezochten de vorstelijke personen verschillende afdeelingen. Den 21c April jl. herdacht de heer A. Hubregtse, hoofd der school te Retranchement, den dag, waarop bij vijftig jaren bij het onderwijs werkzaam was. Hij ontving vele blijken van belangstelling. Dq districts- en arrondissementsschoolopziener zonden hem een vereerend schrijven en, namens vele ingezetenen, werd hem door een commissie een geschenk aangeboden, bestaande in een fraaien spiegel en een gemakkelijken stoel. De heer K. W. Van Gorkom is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Amersfoort. Rechtszaken. De rechtbank te Leeuwarden heeft vonnis ge. wezen in het geding van dr. Masoin, hoogleeraar te Leuven, tegen dr. Bruinsma c. s., als redacteur en uitgever van het Maandblad tegen de kwak zalverij, betreffende een eisch tot 5000 a 10.000 schadevergoeding voor een in dat maandblad opgenomen artikel, waarin de wetenschap en de ljjders aan suikertering gewaarschuwd worden tegen eischer, die als een kwakzalver beweert een middel tegen die ziekte te hebben, hetwelk hjj geheim houdt. De rechtbank oordeelde, dat sommige zinsneden in bedoeld artikel op zich zelve wel beleedigend zjjn; maar dat de gedaagden alleen het doe hebben om het publiek te waarschuwen en om, te strijden tegen een maatschappelijke kwaal, doch niet om eischer te beleedigen, dien zij persoonljjk niet kennen, zoodat zij geen bedoeling hadden om te beleedigen, en alleen critiek, zjj het ook een scherpe, hebben geleverd. Mitsdien heeft de rechtbank aan eischer zijn eisch ontzegd en hem veroordeeld in de kosten des gedings. De machinist Leunis de Croo van Veere is gisteren te Stellendam verdronken. Gisterenmorgen is door iemand te Terneuzen verloren of aan hem ontvreemd een som van p. m 950 francs, bestaande in bankpapier en in specie. Het laatste was geborgen in een portemonnaie met slecht sluitende koperen knip. Twee bedelaars van professie te Groningen kwamen gisteren morgen, in 't zelfde vaarwater kruisende, met elkander in onzachte aanraking, hetgeen bij beiden het bloed aan het gisten bracht. Ze wierpen elkander bjj die gelegenheid allerlei liefelijke benamingen naar het hoofd, waarbij bleek, dat de bijna blinde zeer goed kon zien en de kreupele het gebruik zijner krukken niet yan noode had. Een 84-jarige ingezetene van Amersfoort zal binnen weinige dagen de reis ondernemen naar West-Indië, om zich metterwoon te Paramaribo te vestigen. Uit Amsterdam wordt geschreven, dat B. en W. hebben voorgesteld, den tegenwoordigen onder- kommandant der brandweer W. A. van Moock, te benoemen tot kommandant op een traktement van 3000 tot 4000. De Nederl. vereeniging Vergunning hield te Utrecht een algemeene vergadering. Na het be spreken van tal van onderwerpen, werd door den heer Musley, van Rotterdam, de volgende motie voorgesteld »De vergadering van kleinhandelaren in sterken drank in geheel Nederland, vergaderd te Utrecht den 30en April 1885, is van gevoelen, dat het noodzakelijk is, eene commissie te benoemen, bestaande uit den voorzitter en secretaris van elke afdeeling der vereeniging Vergunning, om al die stappen te doen, welke noodzakelijk blijken te zijn in het belang van alle houders van vergun ningen in den lande en daartoe ook uit te noodigen den voorzitter en secretaris van de vereeniging Onderling Belang te 's Gravenhage". Deze motie werd door de vergadering aangenomen. Op de rivier de Lek is het vaartuig Drie Gezusters in de nabijheid van het z. g. Oud Slik kerveer gezonken, vermoedelijk doordien het op een steen liep. Aan de spoorwegbrug te Baanhoek onder Sliedrecht is een jeugdig verver van den steiger gevallen. Hij kwam op een der pijlers zoodanig terecht, dat zijn geheele onderkaak verbrjjzeld is. Men vreest voor zijn leven. De kas van den ontslagen gemeente-ontvanger, S. F. de J. te OudePekela, heeft, naar meh meldt, een tekort van 6.764.17. Op uitnoodiging van een achttal heeren heeft te Utrecht eene bijeenkomst plaats gehad van ingezetenen, teneinde te bespreken op welke wijze men uit de burgerij het best eene commissie zou kannen benoemen, welke zich wilde belasten met de werkzaamheden, om bij gelegenheid van het 250 jarig bestaan van de universiteit, van de zijde van Utrecht's ingezetenen een bewijs van groote inge nomenheid met dat feest te geven. Na eenige beraadslaging werd besloten, hiertoe zoo spoedig mogelijk eene algemeene vergadering te zamen te roepen, waarbij alle ingezetenen van Utrecht toegang zullen hebben. D' Gleuns verklaart, dat de handeling vol gens hem overdreven voorgesteld jegens dr Goudsmit, niet gold den secretaris der commissie van toezicht op het lager onderwjjs, maar zijn collega, wegens diens hoogst deloyaal optreden b^ den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. Het nieuwe Grieksche ministerie is als volgt samengesteldDelyannisfinanciën en buiten landsche zaken Mavromihales, oorlogPapami- halopulo, binnenlandsche zakenAntonopoulos, justitie; Zigomala, eeredienst; Romas, marine. Volgens berichten uit Kopenhagen is er tusschen de Deensche regeering en Duitschland een levendige briefwisseling gevoerd over de neutraliteit der Baltische zee in geval van oorlog en over een samenwerken in dezen van de Skandinavische staten met Duitschland. De Duit- sche proposities moeten ten nadeele van Enge land zijn. In een voorloopige beschouwing over den Parijschen salon zegt le Temps De salon van 1885 mocht in de geschiedenis der Fransche kunst wel te boek gesteld worden als Salon des Massacres-, men aanschouwt onder de voornaamste werken geen andere dan bloedige tafereelen. Geen idyllen en weinig godsdienstige doeken bevinden er zich; er kleeft bloed op de wanden van het Palais de VIndustrie dit jaar. In Parijs heerscht een werkstaking onder de kleermakers. Tot nutoe hebben 227 huizen onder welke Bon Marché en Belle Jardiniere geweigerd hun condities aan te nemen. Door de politie zijn voorzorgsmaatregelen genomen, daar de corporatie uit ongeveer 60,000 arbeiders en 30,000 arbeidsters bestaat. Van 25 April tot 2 Mei. Vlissingen. Gehuwd: M. A. Driesse, jm. 37 j. met M. M. de Bruge, jd. 41 j. Bevallen M. de Groof, geb. Meier, d. C. W. J. Kroon, geb. Van de Ree, z. J. Lagendjjk, geb. Loof, d. A. J. Leenhouts, geb. Florschutz, d. J. Duijvekot, geb. De Voogd, z. R. Cottoir, geb. Monbailieu, z. C. J. de Prince, geb. Blondeel, d. M. E. van Vliet, geb. Van der Mejjlen, d. Overleden: J. J. Potvliet, vrouw van C. Dron- kers, 54 j. D. van de Berg, man van C. S. de Roo, 29 j. J. J. van den Bergen, wedr van S. Beenhouwer, 73 j. Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de christelijke school, de heer D. Koets va® Kortgene. Tliolen. Beroepen naar Tienhoven c. a., classis Amersfoort, dr C. C. Schot te Tholen. 's Uravenliage. Tot minister van finan ciën is benoemd de heer J. C. Bloem, oud hoofd, inspecteur bij de belastingen alhier. ®s Gravenhage. De oud-minister Wichers zal, naar men verneemt, benoemd worden tot gouverneur van Suriname. Honden. Daily News verneemt, dat de czaar het voorstel omtrent een scheidsrechterlij ke uitspraak zal aannemen, middelerwijl zal de grens regeling voortgezet en het betwiste terrein tij delyk neutraal worden verklaard. Petersburg. De Peterburger Zeitung acht het behoud van den vrede verzekerd. Iiaïro. De formaliteiten voor den terugkeer van Frankrijke diplomatieken agent zijn geregeld. Niet alleen Rusland toont zich zeer ontstemd omtrent Engelands nieuwste verovering, ook Frankrijk kan noode zijn spijt en afgunst verkrop pen, dat de Britsche leeuw zoo plotseling, zoo zonder eenige complimenten op Port Hamilton beslag zou hebben gelegd. En dat nog wel, terwijl de republiek van een kostbare expeditie, duur door de opofferingen aan menschen- levens en geld, slechts een kolonie mede naar huis bracht, waarvan het bezit zeer onzeker en het nut nog twijfelachtig is. Maar Daily-News zelf, de vader van het bericht omtrent de bezetting van Port Hamilton door de Engelschen, spreekt het nu tegen. Zou Engeland het gunstige oogenblik nog niet gekomen achten, en slechts de opinie der Europeesche staten hebben willen polsen Rusland en Frankrijk aarzelden niet met hun gevoelens voor den dag te komen. Beide rijken, waarbij wij nog gerust Duitschland mogen rekenen, zouden reden tot afgunst hebben. Port Hamilton is een der sterkste punten in de Chineesche wateren. Op de kust van Korea gelegen, op geringen afstand van de golf van Petchili en de Japansche eilanden, staat het uit een militair oogpunt nog boven Hongkong, daar het een uitstekende ankerplaats aanbiedt, welke beschut en zeer gemakkelijk te verdedigen is. Engeland zou met Singapore in het zuiden, Port Hamilton in het noorden, met het tusschen- beide plaatsen inliggende Hongkong de drie voornaamste strategische punten in de Chineesche zee bezitten. »Maar met welk recht," vraagt le Temps spijtig, heeft het zich op Port Hamilton gezeteld? Is dit tengevolge eener overeenkomst met Korea, waartoe deze gröep eilanden staatkundig behoort? Is het met toestemming van China, dat dan over iets beschikte, waarop het geen recht heeft Hoe het zij, Engeland bezit dit punt, zal er een groot entrepot oprichten, waar Japansche en Koreesche producten zullen verhandeld worden een milit air station van waar het tegeljjk de golf van Petchili, Korea, Japan en de Russische nederzettingen in Amoer zal bestrijken. Rusland sloeg begeerige blikken op Port Hamil ton; nu Engeland het vóór is geweest, zal het zich nestelen te Port Lazaref, op de oostkust van Korea. Meer dan Engeland behoeft het in deze streken een flinke Russische haven, die in den winter niet door de natuur geblokkeerd wordt en waar het zijn eskaders kan concentreeren. Zonder eenig geraas, in alle stilte heeft zich van Port Hamilton de mogendheid meester gemaakt, die van alle gebeurtenissen weet te profiteeren om haar oppermacht op zee en in den handel te ver zekeren. Ongetwijfeld heeft Engeland in troebel water is goed visschen zijn voordeel gedaan met de bloedige onlusten, die Korea in December beroerden, om vasten voet te krijgen in het noordeljjk deel der Chineesche wateren, maar wij vragen ons af, of de positie, welke wij in het verre Oosten veroverd hebben, zoo geheel vreemd is aan deze nieuwe aanwinst voor Engeland Maar zooals wij hierboven zeiden, Daily News herriep zijn eigen berichtde zuchten en vreezen van den Temps waren misschien voorbarig. Doch wie zal ons de verzekering geven, dat morgen niet weer de tegenspraak herroepen wordt Voor den armen wandelaar een lastig werk om uit het doolhof van geruchten en berichten, die elkander met stoom opvolgen en op de ongeloo- felijkste wijze tegenspreken, te geraken. Nauwelijks heeft men den rooden draad in 'toog, of hjj is even spoedig onder den warboel verdwenen. In het lagerhuis bevestigde Gladstone lord Granville's verzekering, als zou Meruchak niet door de Russen genomen zijn. Dit is in zekeren zin een goede tijding, want daardoor vervalt een van de gevaarlijkste punten, welke den vrede bedreigen, en is men nu eigenljjk nog even ver als vooreen paar dagen. Ter aanvulling van het Standard-hzriehi over Engelands voorstel, om de vraag of Rusland de overeenkomst van 17 Maart geschonden heeft, aan een scheid srechterljjke beslissing te onderwerpen, meldt men uit Londen, dat de koning van Dene marken, indien Rusland het voorstel aanneemt, als scheidsrechter in deze netelige zaak zal optreden. Van de tusschenkomst des Duitschen keizers of van den grootsten Europeeschen staatsman schijnt dus niet langer sprake te zjjn; maar het kan verkeeren! De Köln. Zeit. voegt aan dit gerucht toeZonder twijfel ware Denemarken in hooge mate als bemiddelaar geschikt, want het staat tot Engeland en Rusland in geljjke goede betrekking, en Britten en Russen konden zich aan Denemarkens beslissing [onderwerpen zonderjjbe- vreesd te moeten zjjn, als hadden zjj de gebiedende stem van een sterkere gehoorzaamd. Of echter het gerucht niet juist ontstaan is, omdat ieder weldenkende van Denemarkens geschiktheid om als arbiter op te treden overtuigd is, is een andere vraag. Dat ook de keizer van Rusland zoo goedschiks de kwestie, of zijn armee de overeenkomst van 17 Maart verbroken heeft, ja dan neen, door arbitrage zou willen doen uitmaken, vindt niet zoo algemeen geloof. En den persoon des keizers, zjjn neigingen en vooral de gevoelens zjjner oorlogszuchtige omgeving in aanmerking genomen is twjjfel hier geoorloofd. Geen gelukkiger stervelingen in dezen tijd van spanning dan de beursspeculanten, zjj leven in el dorado, en gunnen den menschenkenner of hem die het worden wil, overvloedig gelegenheid een species van het menschengeslacht te leeren kennen, waarmede niet te spotten valt. y POSTERIJEN. Met het stoomschip Prinses Marie van de maatschappij Nederlandhetwelk 6 Mei aanstaande van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal aan Atjeh worden verzonden. Voorts zal op Zaterdag 16 Mei aanstaande met den trein 5,20 a. van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, eene tweede verzending aan Atjeh geschieden. Vlissing-en, 2 Mei. Vertrokken de En- gelsche koninkljjke jachten Vict.ria and Albert, Enchantres en Alberta benevens het Trinityjacht Galatea. Bljjkens ontvangen bericht, is Zr Ms schroef - stoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. ten Bosch, den 8 April jl. te Guraqao teruggekeerd. Het voornemen bestond om dien bodem, verge zeld van Zr Ms schroefstoomschip Alkmaar, onder bevel van den kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, opfjl April d. a. de terugreis naar Nederland te doen aanvaarden. Vltssiïtgen, 1 Mei. Boter per kilog. f 0.95 a ƒ0.85. Eieren ƒ3.— a per 104 stuks. Amsterdam. 1 2 aïAATSLEENINGEK. Mei Mei. fifederland. Cert. N. W. Sch. 2% pet. 65% 657/g dito dito dito 8 79 dito dito dito 4 1007/jg 100% dito Obl. 1878 1000. 4 100% dito dito 1883 4 1007/8 100% België. Obligatien2% Frankrijk. Origin. Insch. 8 t Songarije. Obl. Leening 1867 941L fl. 120 5 o dito Goudleening5 83 dito dito fl. 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. .5 r Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 633/4 6415/jg dito Febr.-Ang. 5 63% 633/4 dito Jan.-Juli 5 631/2 643 dito April-Oct. 5 631/j 65 dito dito Goud4 8S3/g Polen. Obl. Schatkist 1844 4 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 8 43% 483/g dito dito 18815 i 82 Sutland. Obl. Hope St C. 1798/1815 5 96 961/4 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 57 dito dito 6e 18 5 5 5 793/g 791/g Obligatien 1862 5 85 dito 1864 10005 92% 94% dito 1864 1005 i 89 90 dito 1877 dito5 90 90S/4 dito Oostersche le serie. 5 533/4 dito dito 2e 5 535% 54S/g dito dito 8e 5 dito 1872 gecon. dito. 5 86 871/g dito 1873 gecon. dito5 86% 8815/kj dito 1884 gecon. dito5 dito 1850 le Leening dito 4% dito 1860 2s Leening dito 4% 83% 8*8/4 dito 1875 gecon. dito 41/j. 80 80S/g dito 1880 gecon. dito 4 t 713/g 72% dito 4e Leen. 1842/44 4 Obïigatie-Leening 1867/69 4 767/g 77% dito dito 1859. 8 65 Cert. van Bank-Assign6 1 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1% f - dito dito 18763 dito Perpetneele. 4 533/4 5tS/g dito Binnenl.1000-5000 1% j Vurkije. Obl. Alg. Sch. 1865. 5 f dito geregistreerde. 14% 15 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 4 593/g 60S/g dito spoorweg dito 1876. 5 1 Vereen. Staten Obl. 18774 f dito dito 1878. 4% Kraiüië. Obl. Londen 1865 5 933/g 94% dito Leening 13755 93% dito 1863 100 4% t IHDUSTBIEELK SN PIBABCIEKLK ONDERNEMINGEN, Rederl. Afr. Hand.-V. aand. pot. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 100% IOOS/4 Ned. Ind. Handelb. Aand. r 84.,% Stoomvaartm. Java Obl dito Zeeland Aand dite dito Prefer, dito dito dito Obl5 r Suiteohland. Cert. Rijksbank Adm. Amsterdam1413/4 Oostenrijk. Aand. O. H. B. SPOOR WE BLEEK IR GEB. Sfederland. Obl. Maats, tot Bxpl. van Staats-Spw. Aand. Ned. Cent. Spw. Aand. /250. 33% dito gestemp. Obl. 50 e 70 70 Ned. Ind. Spoorw. Aand. a 138 136 Nad Rijn.Spw. volgef. Aand. 38 N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/80r 49 48 Znid Ooster sp. Obl {Songarije. Theios. Spoorw. Aand. fl. 200 -5 t 100 dto dito Obl5 833% 84% Italië. Victor Em. sp. Obl. 8 f 56'% 58% Zuid-ltal. Spw. Obl8 1 553% 56 Oostenrijk. O. Sp. Obl 3 s 75 Polen. War8.-Brom. Aand. 4 44% 44% Warsohau-Weenen dito. 603% J

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2