N° 91. 1 arcane Zaterdag 18 April. :e Middelburg 17 April. Tot afscheid. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen* Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiên* 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL. fytóBA en Ervoor in de jplaala werden zeven Pe belasting op het gedistilleerd is in dien MIDDELBURGSE COURANT. Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te Tholen: W. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz: Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Nog slechts enkele dagen en burgemeester Smit van Vlissingen legt zijne taak neer, een taak, vol moed aanvaard, vol ijver volvoerd, maar nog niet geheel ten einde gebracht. Hoe men ook moge denken over den man, die met zooveel vreugde als redder in den nood werd begroet, maar thans ook door eenigen weer veroordeeld wordt, niemand mag hem voortvarendheid en een stalen ijver ontzeggen niet een mag hem een verwijt maken dat hij, wat bij deed, niet verrichtte, zelfs ten koste van persoonlijke opofferingen, in het belang der gemeente, aan wier hoofd hij zes jaren heeft gestaan. In de geschiedenis van de havenstad zal zijn burgemeesterschap zeer belangrijke bladzijden innemen, en eerst de nakomelingschap zal een juist oordeel kunnen uitspreken over zijn arbeidmaar de geschiedschrijver zal tevens het gewone feit moeten boekstaven, dat slechts hij met lof wordt overladen, wiens pogingeu slagen, terwijl bij niet spoedig gelukken er nooit rekening gehouden wordt met de ontzaglijke moeite en tegenwerking, waaraan het hoofd moest worden geboden. Toch ziji^vij overtuigd dat het den heer Smit aan vereerders en waardeerders niet ontbreekt dat er in Vlissingen nog genoeg zijn, die zijn heengaan betreurendat velen hem erken telijk zijn voor hetgeen bij heeft gedaan, omdat naar hun vaste meening zijn werk eenmaal vruchten moet dragen, Vlissingen tot voorspoed. En nu zijn aftreden als burgemeester zoo spoedig ophanden is, meenen wij het juiste oogenblik gekomen om een blik te slaan opal hetgeen in de zes jaren, dat hij dit ambt ver vulde, tot stand is gebracht. Dit kan niet anders wezen dan eene aangename herinnering voor de vrienden en wellicht aanleiding geven tot betere waardeering van de zijde der tegen standers van den heer Smit. Het zijn grootsche plannen geweest, die de heer Smit met de gemeente Vlissingen voorhad, toen hij 1 Juli 1879 zijne betrekking aanvaardde. De handel moest levendiger worden en de scheepvaart vermeerderenVlissingen moest beantwoorden aan de roeping, waartoe het door de natuur als het ware is aangewezen. Het eerste werk van den nieuwen burge meester was daarom de belemmeringen weg te nemen, die de volvoering van dit plan in den weg stonden. Aan de scheepvaart en den handel moest men zooveel mogelijk gemak verschaf fen, zoo min mogelijk beletselen in den weg leggen. Dadelijk na zijn optreden wist hij eene herziening van diverse belasting-verordeningen tot stand te brengen, waarbij de voornaamste zeker wel betrof de afschaffing van het haven en kadegeld voor het gebruik van gemeente havens. In 1882 werd de exploitatie der havens aan de koninklijke maatschappij de- Schelde opgedragen terwijl in hetzelfde jaar de eerste stap werd gedaan tot uitvoering van nog grootscher plan om n. 1. Vlissingen te maken tot een zeebadplaats. Verschillende eigendommen om en bij de duinen werden aangekochten de aankoop van gronden met dat doel werd in 1883 voortge zet. In 1884 werden in die richting nog belang rijker stappen gedaantoen kwam tot stand de overeenkomst met de Maatschappij tot exploi tatie van gronden betrekkelijk overgifte en ruiling van gronden met de verplichting om een badhotel te bouwen. Een plan voor een zee boulevard werd opgemaakt en gedeeltelijk uitgevoerd. De kazerne no, 1 werd wegge- militaire woningen gezetterwijl ook het kruitmagazijn werd geamoveerd. Het maken van den spuiboezem door den polder Walcheren, aan welks totstandkoming ook de heer Smit een krachtig aandeel nam, heelt tengevolge gehad, dat de z. g. groote vest kon worden droog gelegd, waardoor voor de gemeente land is gewonnen, dat, nu nog bouwland, later, wanneer de badhuisweg, dien men dit jaar is begonnen aan te leggen, gereed zal zijn, gebruikt zal kunnen worden om er woningen op te bouwen. Met zulk een toekomst voor de gemeente voor oogen kon het niet anders of er moest ook nog veel verbeterd worden. In 1884 werd eene duinwaterleiding geopend; het jaar te voren was een plan vastgesteld en gedeeltelijk uitgevoerd, voor een riool spoglstelsel. Het tot stand komen in 1881 van de stoomtram MiddelburgVlissingen, waardoor een gemakkelijker verbinding met de mid delpunten der beide gemeenten werd in het leven geroepen en later het badhuis gemak kelijk te bereiken zal zijn, past ook geheel in het kader van al die plannen en al heeft tot nu toe dit vervoermiddel nog meer teleur stelling dan voordeel opgeleverd, het lijdt geen twijfel of bij een krachtig en flink bestuur zal het blijken aan een behoefte te voldoen. Bij al deze verbeteringen van materieel belang heeft de heer Smit getoond de intellectueele belangen niet over het hoofd te zien. De wet op het lager onderwijs van 1878 is in 1881 door hem uitgevoerd op flinke wijze vier geheel nieuwe scholen met onderwijzerswoningen en gymnastieklokalen werden gebouwd. Bjj zijne komst in 1879 waren in de gemeente slechts vijf scholen, waarvan twee later werden afge keurd, terwijl er thans zeven zijn. Nog enkele feiten, die onder zijn bestuur plaats hadden, willen wij meedeelen 1 Juli 1880 werd de gasfabriek, die aan de gemeente behoorde maar in zeer slechten toestand ver keerde en daardoor ongunstige financieele resultaten opleverde, verkocht aan de Imperial continental gas association te Londen. Het zelfde jaar werd het gedenkteeken van Jacobus Bellamy onthuld. In 1881 werden aan het rijk voor 1800 oude zilveren voorwerpen verkochtin 1883 had de aanbouw plaats van petroleummaga- zijnen op de havenwerken werd de politie wacht verbouwd en kwamen in het gasthuis noodzakelijke verbeteringen tot stand. Het vorig jaar werd een muziekkorps bij de dd. schutterij opgericht en het gedenkteeken ter eere van Bet je Wolff en Aagje Deken onthuld. De financieele toestand der gemeente is in de jaren van het beheer van den heer Smit, niettegenstaande de uitvoering van al die plan nen, zonder twijfel niet slechter geworden. Dank zij de in 1880 door hem tot stand gebrachte aflossing, zooveel mogelijk, en de conversie, tegen een lageren rentelast, van gemeente- leeningen, is van de oude uitgestelde schuld nog in omloop een bedrag van 574 600 tegen f 663.800 in 1879, terwijl op de resteerende geldleeningen op het oogenblik f 188.000 ad 4 pCt. verschuldigd is tegen ƒ211.000 in 1879. De gebouwde eigendommen der gemeente zijn aanzienlijk vermeerderd; evenals al de grondbezittingen, die, behalve de begraafplaats, in 1879 uit twee en een halve hectaren weiland bestonden en thans tachtig hectaren beloopen. Natuurlijk stijgt de waarde van een en ander bij den minsten vooruitgang van Vlissingen. En zijn dan de lasten der ingezetenen zoo schrikbarend vermeerderd, wat een natuurlijk gevolg zou geweest zijn van al het gebeurde Een enkele blik op eenige cijfers zal het tegendeel bewijzen. Niettegenstaande de onkosten voor het on derwijs sedert 1879 met f 10,000 zijn vermeer derd, bedraagt het verschil tusschen den hoofde- lijken omslag, die in 1879 werd en die in 1885 wordt geheven, slechts 2500, tijd van f 10 op f20 per H.L. gebracht; die op het gemaal daarentegen verminderd van f 3 op fl per 100 kilogram; het haven- en ktdegeld is, zooals wij hebben gemeld, afge schaft, maar twee nieuwe belastingen zijn in het leven geroepen, n. 1. een op tooneelvoor- stellingen en publieke vermakelijkheden en een op de honden. Tn het geheel wordt thans aan gezamenlijke belastingen minder dan in 1879 geheven 8700. Natuurlijk is daarbij gerekend de opbrengst van het vergunningsrecht, bij de drankwet voorgeschreven, die geraamd wordt op f 3175. Wij hebben thans een overzicht gegeven van hetgeen er voorviel gedurende de zes jaren, dat de heer Smit burgemeester is geweest, niet om ten slotte in overdreven loftuitingen te vervallen, maar toch wel om te getuigen, dat die man veel verdiensten heeft gehad. De feiten spreken te duidelijk om dit te ont kennen. Hij verdiende het daarom, dat hij tot twee maal toe tot lid van den raad is gekozen en een zetel in de provinciale staten kon innemen. Zijn heengaan moet betreurd worden. Menig ander zou bij al de tegenwerking, die hij ondervonden heeft, steeds lang de bijl er bij neergelegd hebben. Idealist moge hij in menig opzicht zijn geweest, zijne idealen waren schoon, omdat zij geheel 't belang der gemeente betroffen, aan wier hoofd hij weldra niet meer zal staan. Maar zouden zijn idealen nu gedoofd zijn? Wij gelooven het niet. Arie Smit hij zal het ons niet ten kwade duiden dat wij aldus schrijvenwant hij hecht meer aan een rond woord dan aan koude vormen heeft te lang gedroomd van Vlissingen's toekomst en bloei, dan dat hij uit dien droom reeds nu tot de koude werkelijkheid der pessimisten zou zijn teruggekeerd. Hij zal nog blijven hopen, dat er eenmaal voor Zeeland's zeeplaats een goed tijdperk zal aanbreken. En dat doen nog meerderen met hem, juist op grond van de krachtige oppositie, die alles doet om dit oogenblik tegen te houden. Wanneer bij de tegen werkers geen vrees bestond, dat het eenmaal zoover komen moet en komen zal, zouden zij tegen Vlissingen niet zoo ageeren, tot zelfs in de ministeriëele bureau's. En van daaruit heeft de wind gewaaid die Smit, den handelsman, den man van initiatief heeft verjaagd. Maar wat hij als burgemeester niet meer doen kan, behoeft hij als gewoon persoon niet na te laten. En wij hebben hoop, juist omdat hij toonde Vlissingen genegen te zijn en omdat hij eens vruchten van zijn werken zal willen zien, dat hij de belangen daarvan niet zal vergeten, en waar hem dit mogelijk is deze zal behartigen. Daartoe achten wij eene aanbeveling over bodig. Uit Goes schrijft men ons De zangvereeniging Excelsior directeur dhr. P. de Jonge Jz., gat Donderdagavond in de Prins van Oranje haar laatste winterconcert. De vereeniging die thans, bjj een 30 donateurs, een 40 werkende leden telt, gaf weder bewijzen van flinken voor uitgang. Het goedgekezen programma verschafte aangename afwisseling en werd zeer goed uitge voerd, getuigen vooral de moeilijke nummersdie Kapelle van C. Kreutzer en Neerlands Taal van Richard Hol. Maartje van Schalkwijk, een lied van Beets, waB, naar wij vernemen, door den direeteur zeiven op muziek gezet, voor vrouwen terzett. Wjj weten niet of dit de eerste maal is, dat de heer De Jonge zijne talenten hieraan waagt, doch hjj vinde moed om voorwaarts te gaan, daar het ons als een goede muziek, geheel in overeenstemming met de woorden, in het oor klonk. In nf 9Recitatie und Chor no. 7 SchÖpfang kwamen de beste krachten tot hun recht. De sopraan-solo was als altijd het schoonst. Met hare heldere, welluidende stem gaf de zangeres leven aan de klanken. In het terzett, dat voor het koor in Q. majeur gesteld) daarna in Q- mineur overgaat, muntte zjj ook vooral uit door lage, volle, weeke, zuivere tonen. De tenor intoneert zeer zuiver en hoog, maar de klank van zijn stem is wat vol, 't is alsof zij hem niet over de tippen wil vloeiende uitspraak zou beter zijn wanneer hij natuurlijk falset zong. Toch is zjjn zang uitstekend; zelfs in de koren drjjft hp zjjn partij, waardoor hij ze als 't ware beheerscht. Wat minder beweging met het lichaam ware niet kwaad. Aangenaam was het ook weder de 1° alt te hooren, vooral inAbschied van H. Esser, het bekendeAde, du lieber Tannenwald. Slechts een kleine vingerwijzing zij het vergund te geven. Zij legge zich ernstig toe om de klanken wat fijner en weeker voort te brengen, dan kan zjj een sieraad der vereeniging worden en zullen ook zulke gevoelvolle liederen als het laatstgenoemde nog meer indruk maken. In de vrouwenkoren, vooral in het solo-quartet vanHet Heil der deugdkwam de 2e alt zeer schoon uit; zjj bezit een mooie, volle stem met krachtige tonen. Het voornemen schijnt te bestaan thans klassieke stukken te gaan bestudeeren, zoodat het volgende wintersaisoen ons Excelsior van een hooger hoogte zal leeren kennen. Ingevolge de onlangs plaats gehad hebbende schatting zal het dijkgeschot in het calamiteuse waterschap Ellewoutsdjjk ten behoeve der water- keering gedurende de tien volgende jaren bedragen de som van 26,546.35's jaars, indien althans de grondbelasting geene verandering ondergaat. Over 1884,5 was de heffing 25,075.39§. Akte-examens in Zeeland. Donderdag zijn van de 8 mann. candidaten 3 afgewezen en 5 toegelaten, nl. De heeren W. J. Laven, van MiddelburgP. J, Leenhouts, van SchoondjjkeE. M. van der Maas, van Wissekerke; J. M. Meerman, van Tholen en H. K. A. Michelsen, van Middelburg. Gisteren in een deel van ons uommer onder Laatste Berichten medegedeeld. Van de heden geëxamineerde 8 mann. candi daten werden 4 afgewezen. Toegelaten werden de heeren K. Nieuwenhujjs® en A. Optel van Middelburg, J F. Peuleman van Hengstdjjk en P. Pirée van Middelburg. De examens worden Maandag voortgezet. Reeds vóór een drietal weken werd door het gemeentebestuur van Stavenisse eene oproeping voor een onderwjjzer geplaatst, op eene jaarwedde van 625, ter voorziening in de met Mei a. s. te ontstane vacature. Tot dusverre hebben nog geen sollicitanten zich aangemeld. Zondag a. s. hoopt de heer Van Popta, pred; te Domburg en beroepen te Papendrecht, des namiddag te 2 uren, zjjne afscheidsrede te houden. Kantongerecht te Goes. Heden, (Vrjjdag), zjjn veroordeeld P. B., te Clinge, C. v. W., M. V., I. P., R. W.j P. P., A. de K., J. C. R., R. G., C. G., L. G., P. D., H. P., J. v. W., P. P., J. V. en T. v. d. V.; allen te Zandvliet (Belgie), wegens het bevisschen der Schelde zonder consent, ieder tot 10 b. s. 1 d. g.C. de K, te Zandvliet (Belgie), wegens als voren tot 4.50 b. s. 1 d. g.J. G., te Clinge, J. B., te Heinkenszand, wegens alsvoren tot 10 b. s. B d. g.E. R., S. R., beiden te Philippine, wegens alsvoren tot ƒ4.50 b. s. 1 d. g.; A. v. d. V., te Ossenisse, G. v. d. W. en J. v. C. té Hontenisse, P. V. en E. O., te Boschkapelle, wegens het rapen van schelpvisch op de steen werken van een polder in Zeeland ieder tot 10 b. s. 1 d. g. J. V. d. V., te Ossenisse, wegens alsvoren tot ƒ4.50 b. s. 1 d. g.C. N. V., te Biezelinge, wegens het in gesloten jachttjjd bejagen van eens anders jachtveld. 1° zonder buitengewone machtiging en 2" zonder schriftelijke vergunning van den recht hebbende tot 2 b. van 15 s. 5 d. g.M. M., te Wissekerke, wegens het bemachtigen van wild door een wildstrik tot 20 b. s. 3 d. g.; J. P., te Ovezande, wegens alsvoren tot 4.50 b. s. 2 d. g.M. de V., te Kattendjjke, wegens het zich bevinden in het veld met een wildstrik, tot 6 b. s. 3 d. g.J. v. d. D., te 's Heer Arendskerke, wegens alsvoren tot 10 b. s. 3 d. g.A. v. d. B. en D. K., te Yerseke, wegens het gaan over iemands in den oogst staanden grond tot /"3 b. s. 1 d. g. Allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden: P. v. d. V„ te Zandvliet (Belgie), benevens P. V. en J. N. te Terseke wegens het beTisscbea def Schelde zonder consent'

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1