SUiTEMLANP. Laatste Berichten. Vertrota en aaiefanen sekten. Briefwisseling. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. Rechtszaken. voor de postspaarbank. Tot dat doel krijgen de spaarders formulieren om centspostzegeltjes op te plakken. Het bestuur der Vereeniging voor Paedagogiek heeft besloten in de aanstaande algemeene verga dering het volgende onderwerp in behandeling te brengen rDoor de jongste wijziging van het programma voor het hoofdonderwijzersexamen, volgens welke het onderzoek in de theorie van het onderwijs en opvoeding voortaan vervalt, wordt de degelijkheid en de opvoedende strekking van het lager onder- wjjs ernstig bedreigd." Te Renesse werd Zondag in de voormiddag godsdienstoefening de heer S. P. Heringa als predikant bevestigd door zijn broeder, den heer K. Heringa van Groenlo met eene rede naar aan leiding van Matth. 13 vers 33. Des namiddags deed de heer Heringa zijne intree. Tot tekst had hij gekozen 1 Petr. 3 vers 16a, Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld Wegens dronkenschap: A. de P., te Middelburg, tot 15 b. s. 3 d.J. van S., te Middelburg en M. de W. te Ylissingen, tot 3 b. s. 2d.; J. V., G. H. J. D., te Middelburg, A. S., te Domburg, P. O., te Zoutelande, 11. J. K., E. N., A. L. G., h/v. A. B., te Ylissingen, tot 1 b. s. 1 d.P.P., te Abeele, (Souburg) en J. J. H., te Vlissingen, tot 10 b. s. 3 d.Chr. van R., te Middelburg, tot 3 d. gev.W. H., te Yljssingen, tot twee boeten van 5 s. 2 d. voor elke b., M. de L., te Vlissingen, tot 3 d. gev. en ƒ10 b. s. 3 d. Verder P. J., te Zoutelande, wegens het aan leggen van een mesthoop, zoodanig dat het water op den weg afloopi, tot 3 b. s. 1 d.F. van Y. Lz., te Koudederke, wegens het aanwenden van pogingen om wild'te bemachtigen door mid del van wildstrikken tot J 20 b. s. 3 d. met ver beurdverklaring van den wildstrik en vernieling bevolenJ. v. K., en L. P., te Domburg, wegens het delven naar konijnen op gronden van anderen zonder toestemming van den eigenaar of recht hebbende eenmaal door de beide beklaagden in vereeniging en eenmaal alleen door den tweeden beklaagde gepleegd, de eerste tot 10 b. s. 1 d. en de tweede tot twee boeten van 10 s. 1 d. voor elke b.; L. H., J. J., en A. V., te Middel burg. wegens, als geleider van een voertuig op een weg in Zeeland, zich daarvan verwijderen alvorens aan een ander het toezicht te hebben overgedragen, tot 3 b. s. 1 d. en A. B., te Middelburg, wegens het spelen (in 't openbaar) met dobbelsteenen tot 1 b. s. ld. Met woeste hand wierp gisterenmiddag een slager te Goes zijn mes tot aan het hecht in het lichaam van een hond, die aan het buiten opge hangen vléesch wilde kluiven. Tegen den driftigen man is proces -verbaal opgemaakt. De hond, een prachtig dier, zal waarschijnlijk zijn snoeplust met den dood moeten bekoopen. Op den stal van den landbouwer J. Waverijn te Kruiningen is de lendentyphus uitgebroken. Een der twee aangetaste paarden is reeds gestor ven en op herstel van het andere is weinig uit zicht. GCri.) Het kohier van den hoofdeljjken omslag te Nisse is vastgesteld op 1499,62)-. De aangesla- genen zijn verdeeld in 24 klassen. De 1" klasse loopt over een inkomen van ƒ201ƒ250 tegen een aanslag van 31 ct, de 24e over een inkomen van ƒ3101ƒ3500 tegen een aanslag van ƒ124. Maandag zijn opmetingen gedaan in verband met den aanleg en de inrichting van de telephoon tusschen Cortgene en Coljjnsplaat; als gevolg daarvan is door den concessionaris definitief be sloten genoemde gemeenschap tot stand te brengen. Wissekerke heeft beslist zijne aansluiting afgewezen. Aan een uitvoerig verhaal omtrent den moord te Maastricht, voorkomende inde Limburger Courieris het volgende ontleend Op het spreekuur van mr Van Oppen ontving deze het bezoek van Cesar Timmermans. De meid opende hem de deur, waarop T. het kantoor der klerken binnen ging en wachtte. De meid, T. kennende als een uiterst gevaarlijk persoon, stelde, in de keuken teruggekeerd, me vrouw Y. O. van T's binnenkomst in kennis, wat deze niet verstaan schijnt te hebben. Toen de heer E. van Oppen, zoon, uit het kantoor twee daar vertoevende cliënten liet ver trekken, drong T. door de deur het kantoor der heeren Van Oppen binnen, en richtte tot mr E. t. Oppen, zoon, de vraag diens vader te spreken. Het antwoord hierop'luidde afwijzend, waarop T. zei: „Zoo, is papa niet te spreken; nu dan, met n kan ik ook de zaak vereffenen." Hij loste tegeljjk een revolverschot, waarvan den kogel in den arm van m' E. v. O. drong. Deze nam de vlucht, waarop T. nogmaals schoot doch niet raakte. De jonge advocaat had, alhoe wel gewond, de tegenwoordigheid van geest een deur af te sluiten en liep onder den uitroep Vlucht, daar is Timmermans!" den langen weg door den corridor naar een andere deur, om die eveneens te sluiten. Ware dit gelukt, dan zou Timmermans ingesloten zijn geweest en de dubbele moord voorkomen. Doch het slot van een der deuren was defect. Met eene laatste krachtsin spanning trachtte de jonge v. 0. Je deur dichtte hou den, doch hij schoot te kort, Timmermans rukte de deur open en bracht den zoon met een dolkmes eene gevaarlijke wonde in den buik toe. Op het gerucht snelde de hr. E. van Oppen, vader, toe. T. loste onmiddellijk op dezen een schot en verwondde hem in de borst. Toen hief hjj het dolkmes in de hoogte, om zjjn weerloos slachtoffer te doorboren mevrouw Van Oppen en de oudste dochter wierpen zich tusschen bei den. Mevrouw Van Oppen omvatte de hand, waarin T. de revolver hield, terwijl de oudste dochter, den arm greep, waarin T. den dolk omkneld hield. Eene vreeseljjke worsteling ont stond toen. Mejuffr. Marie viel op de knieën en smeekte den ellendeling: Steek mij dood, maar spaar toch mijn vader". Een dolksteek in den arm van het heldhaftige meisje was het antwoord. De woesteling slingerde de weerlooze vrouwen van zich at, viel als een bloeddorstigen tijger op mr V. O., vader, en bracht hem met zijn dolk doodelijke wonden in borst en rug toe. Intusschen was mr V. O. zoon, naar een dokter geloopen om hulp te requireeren, doch zeeg in diens huis bewusteloos neer. Mr V. O., vader, en de dochter vluchtten^ met mevrouw V. O. in het tegenover hun huis gelegen kantoor van het kadaster, waar de vader na weinige oogenblikken, onder den uitroep»Het is toch ongelukkig," den geest gaf. De dader, die in de worsteling ook gewond is door de meid, die hem met eene flesch op het hoofd sloeg, werd ontwapend en gearresteerd door den concierge van het hypotheekkantoor, Legras, aan wien hij zeide»ik heb mij gewroken". Gisteren is het stoffelijk overschot van mr. Eug. van Oppen en diens dochter grafwaarts gedragen. Eene onafzienbare menigte volgde de lijkbaar. De beide zerken waren bedekt met kransen, door liefderijke handen daarop neergelegd. Ten 11 uur werden de lijken van de woning van dr. A. van Oppen, den broeder van den overledene, door geestelijken afgehaald en naar de St. Servatiuskerk gebracht, waarop de meest indrukwekkende wijze de uitvaart werd gevierd. Daarna had de teraarde bestelling plaats in de gemeente Amby, waar zich het familiegraf van de overledenen bevindt. De heer "Wastenberg, een der voornaamste kooplieden van Bordeaux, die bij de Fransche levensverzekeringmaatschappij Phénix voor een som van 600.000 fr. eene verzekering op zijn leven gesloten had, is onlangs overleden. Deze aan zienlijke schadepost wordt over een groot aantal maatschappijen verdeeld. Volgens het Vad. heeft de heer Voitus van Hamme van Rouaan afgezien en zal hij op de oude voorwaarden directeur worden van het Théatre R.oyal Francais de La Haye. Evenals vroeger zou hij dan te Amsterdam met zijn ge zelschap voorstellingen geven, maar overigens geen werkzaam aandeel nemen aan de exploitatie van den Parkschouwburg door de nieuwe veree niging. Hoe gevaarlijk de schoonmaakwoede soms is bewijst wel het volgende Te 's Gravenhage had eene dame aan de dienstbode eenige papieren en doosjes gegeven om te vernietigen. Zonder te zien wat zij bevat ten, gooide de dienstmaagd ze in het fornuis en na eenige oogenblikken volgde een vrij sterke ont ploffing. Een pan met geurigen inhoud voor 't diner sprong aan stukken, en juist terwijl de meid een onderzoek naar de oorzaak van de verwoesting wilde instellen, volgde een tweede explósie en werd een gat in den bodem van een te vuur staanden waterketel geslagen, waardoor een zelfwerkend bluschtoestel ontstond, dat even vlug als het GrimnelVs bluschapparaat het vuur doofde. Bjj het nu ingesteld onderzoek bleek, dat in een der papieren of doosjes 5 of meer revolverpatronen, welke de heer des huizes in een laadje van een kast had geborgen, waren geweest; althans 3 gevulde patronen werden nog gevonden. W. Regeling, verdacht van den moord te Wageningen, heeft nog niets bekend. De getuige uit Renkum, waarvan onlangs is melding gemaakt, heeft niets belangrijks kunnen mededeelen. Thans heeft men echter ontdekt, dat Regeling in 1883 te Wageningen geruimen tijd is werkzaam geweest op de sigarenfabriek van den heer K. Aldaar had hij een anderen naam opge geven in het kosthuis, 't welk hij destijds te Wageningen heeft gehad, wist men echter ook zijn waren naam. Hierdoor is nu overtuigend bewezen, dat Regeling te Wageningen zeer goed bekend was. Een paar nommers, die bij het verblijf der vorstelijke familie te Amsterdam niet op het pro gramma stonden, verdienen wel vermelding. Zondagmorgen hebben in de Nieuwe Kerk bij de godsdienstoefening zakkenrollers hun slag ge slagen. Een drietal bezoeksters beklaagden zich, dat zjj haar knipje of portemonnaie misten. Er waren er bij, die den buitenzak van haar mantel tot bergplaats voor het geld gebruikt hadden; voor haar kon dus de diefstal geen verrassing zijn, zegt het N. v. d. D. Bjj de aankomst van het prinsesje, <4iel, volgens hetzelfde blad, door het opdringen der ontelbare volksmenigte, op de' brug over het Singel bjj den Nieuwendijk, een open rijtuig, waarin eenige per sonen gezeten waren, omver. Dit gaf natuurlijk op een oogenblik een verwarring, die vreezen deed, dat menigeen, ook van de omstanders, gekwetst zou zjjn. Toch werd niemand ernstig gedeerd. De prins en prinses van Wales vertrokken met hun zoon Albert Victor naar Cork. Duizenden personen waren in de straten om de vorsteljjke familie naar het station te zien gaan. Eenige oogenblikken vóór dat het koninklijk rijtuig het stadhuis zou voorbijkomen, kwam aldaar de lord mayor, O'Connor, tot de natio nalistische partjj behoorend, aan. Hjj werd door de menigte uitgejouwd en uitgefloten. O'Connor beklom toen de trappen van het stadhuis en vroeg drie cheers voor Parnell. Enkele personen gaven hieraan gehoor, maar de toejuichingen waren niet algemeen. Toen daarop de prins en prinses voorbijreden, werden zjj met algemeene toejuichingen begroet. In Cork zjjn volstrekt geen toebereidselen ge maakt om de vorsteljjke gasten feestelijk te ontvangen zelfs is men zeer bevreesd voor het uitbreken -j van vjjandeljjke demonstraties tegen den prins. Een gerucht, dat kort geleden de ronde deed, maar dat allen als ongeloofeljjk verwierpen, schjjnt toch op waarheid te berusten. De koning van Saksen moet de parel der Dresdener galerijRafaëls heerljjk doekde Sixtijnsche Madonna aan het Britsche gouvernement voor 150.000 te koop aangeboden hebben. Volgens Yasari geschilderd voor het hoofdaltaar in St. Sixtus te Piacenza, waar Vasari het zag, kwam het stuk op het laatst der vorige eeuw naar Dresden. Wederom zjjn nieuwe schokken van aard beving in Spanje gevoeld, in Archena (Murcia) en' Motril (Grenada) zonder schade te veroorzaken, in Yelez echter stortten drie huizen in. De be volking bracht den nacht in het open veld door. In de plaats van prins Orloff, voor weinige dagen overleden, is generaal Schuwaloff, kom- mandant van de keizerlijke garde, tot ambassadeur van Rusland in Berljjn benoemd. Gisteren werd te St. Maartensdjjk besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud, tot den 30 April 1886, der aarde-, kram-, rjjs- en steen glooiing werken aan den Mujjepolder te St. Maar tensdjjk. Ingeschreven werd door de heerenJ. v. Pope- ring, te Bruinisse, voor 1890C. D. Bolier Dz., te Scherpenissè, voor 1885 J. de Rijke, te Stavenisse, voor 1870C. M. Polderman, te St. Maartensdjjk, voor 1810 G. Bolier Gz., te Scherpenisse, voor 1809 en J. v. Oost, te St. Maartensdjjk, voor 1789. Laatstgenoemden is als minsten inschrijver het werk gegund. <»oes. De raad dezer gemeente zal Vrijdag a. s., des namiddags te 2 uren, eene openbare vergadering houden, ter behandeling van vast stelling van het kohier van den hoofdelijken om slag 1885, rekening der opbrengsten van de fondsen der vernietigde gilden over 1884, aanbieding van het jaarverslag der gemeente over 1884, benoeming van een lid in de directie der leenbank, idem in de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwjjs, opmaking van een dubbeltal ter benoeming van een lid in het college van zetters, van een voorstel tot onbewoonbaar verklaring van het perceel wijk B no. 114, van eene aanvrage van I. Capello om afstand van grond aan den Oostwal en een voorstel tot reorganisatie van de meisjesschool voor middelbaar onderwjjs. Dit laatste is zeker wel het belangrjjkste. Men zegt dat dit strekt tot verandering dier school in eene voor M. U. L. onderwjjs. 's Gravenliage. Het O. M. bjj het ge- reehtshof requireerde bevestiging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank tegen een koopman te Yerseke, veroordeeld wegens het opkoopen van gestolen oesters. Maandag uitspraak. Maastricht. Ook het derde slachtoffer van den moord, de heer Yan Oppen Junior, is over leden. liondea. De Times bevestigt de geruchten omtrent het voortrukken van Komarow. Er wordt een gevecht verwacht nabjj Zulfikar. Door de verontrustende berichten uit Afghani stan geraakte de oorlog in Soedan bjjna geheel op den achtergrond, te meer daar hier na den storm groote windstilte ingetreden is, soodat weinig belangrijks voorvalt. Generaal Graham wisselde de laatste gevechten met een proclamatie af, waarin hij de Arabieren uitnoodigt zich te onderwerpen, terwijl hjj hun tevens om vee en granen verzoekt, waarvoor de Engelschen een goede betaling beloven. Zoo tracht men met welwillend heid te verkrijgen, wat men met kracht te vergeefs beproefde. In den geheelen omtrek van Soeakim laat zich geen enkel vjjand meer zien; Hasheen is verlaten en de verraderljjke nachteljjke overvallen zijn gestaakt. De Engelsche officieren hebben hun jacht op menschen veranderd in eene op hoenders, een minder gevaarljjk hoewel niet heldhaftiger spel. Onder flinke bewaking van afdeelingen infanterie en cavalerie, die het bekende struikgewas goed in 't oog houden, sleepen de koelies rails en balken aan voor den geprojecteerden spoorweg. Langzaam slechts vordert het werk. Zonderling schouwspel in het midden der dorre woestjjn de beginselen van den weg van verkeer der beschaving. Binnen weinige dagen wordt lord Wolseley, die Zaterdag nacht in Kaïro aangekomen is, in Soea kim verwacht, waar hjj korten tijd zal blijven. Maar men bestrjjdt de meening, dat hjj plan zou hebben de expeditie in Soedan op te geven, in tegendeel alle toebereidselen worden gemaakt om op het juiste tjjdstip, dat men de vjjandeljjkheden kan hervatten, gereed te zijn. Het gerucht omtreüt lord Wolseley's reis naar Indië vervalt, indien het bovenstaande waar is. De EngelschRussische kwestie verkeert ongeveer in hetzelfde stadium. In Londen stemmen gou vernement, pers, publiek en financie-mannen daarin overeen, dat de verklaringen van generaal Komarow tamel jjk onvoldoende zjjn en de zaak niet tot een oplossing voeren. De draad, waaraan de onderlinge goede schikking hangt, wordt bjj den dag dunner. In den laatst gehouden ministerraad te Londen verhieven zich luider de stemmen voor een onmiddellijke oorlogs verklaring, doch behaalde de gematigde partjj nog eenmaal de overwinning en besloot men het antwoord van sir Peter Lumsden af te wachten, aan wien men het rapport van generaal Komarow telegrapheerde. Op een interpellatie over de bjjeenkomst te Rawoel Pindi gaf Gladstone de verzekering, dat de gedachtenwisseling tusschen lord Dufferin en den emirhoewel niet voor openbaarmaking vatbaar, ten volle bevredigend is. Na ten laatste nog eenige malen de oprechtheid zjjner welmeenende gevoelens tegenover Engeland herhaald te hebben en met het grootkruis van den Ster van Indië versierd, is de emir'naar Af ghanistan teruggekeerd. Hoezeer men ook in Engeland elkander de beteekenis en de waarde van des emirs vriendschap voorspiegelt, ontkent men zich in stilte niet, hoe weinig er slechts noodig is om dezen bondgenoot te verliezen. Breekt de oorlog uit, dan hangt alles van de eerste over winning af. Wie de eerste zege behaalt, zjj het Rusland of Engeland, kan op den steun van de inlandsche bevolking rekenen. Is het lot ongunstig voor Engeland bjj het eerste samentreffen, dan vaarwel emir en Afghanen Bovendien, zullen de Indische stammen zich stil houden? Tusschen Berlijn en Weenen vindt een zeer levendige correspondentie plaatsmen wil daar alles in 't werk stellen om tot een vredelievende oplossing der kwestie te geraken. Maar de mogend heden van het vasteland, zoo gelooft men in Engeland, willen, wanneer geen verzoenende tus- schenkomst helpt en de oorlog uitbreekt, den krijg localiseeren d. w. z. beperken tot het gebied, waarover het geschil loopt, beide vechtende partijen buiten Europa houden. Engeland zal niet licht aan dit verlangen toegeven, want van 't begin der kibbelaijjen af, heeft het zijn oog op de Zwarte zee gericht, een zeer kwetsbaar punt van Rusland. Yandaar de pogingen om Turkije's genegenheid te herwinnen de sultan heeft het recht den Bosphorus te sluiten, diens bondgenoot schap, anders door niemand gewenscht of op prijs gesteld, krijgt nu hooge waarde, maar nog altijd heeft de Porte haar wil niet kenbaar gemaakt. Lord Granville zoekt de beide Turksche gezanten, Musurus pacha en Hassan Pehmi, steeds door nieuwe redenen van het voordeel eener Engelsch- Turksche alliantie te overtuigen. Men geloove echter niet, dat Rusland schaar- scher dan het Britsche rijk met schoone beloften is, zelfs meent men, dat de Porte niet ongenegen is; met haar vroegeren vjjand samen te velde te trekken tegen haar schjjnbare vrienden. Ofschoon Rusland alle gedachten aan een ver overing van Indië verre van zich werpt, heet het daar toch, dat aan een vroegeren aide de camp van generaal Skobeleff, en als deze niet afkeerig om de hand naar de Engelsche kolonie uit te strekken, het opperbevel over de legerafdeeling op de Afghaansche grens zal opgedragen worden. Tot vermjjding gewis van enkele indiscreties heeft het vaderlijke Russische bestuur aan de Russische bladen verboden iets anders dan hetgeen de officieele rapporten over Afghanistan bevatten, bekend te maken. Deze maatregel dient tot opheldering van den juisten toestand en tot bevordering der waarheid 1 Aan onzen berichtgever te BZoodra het stuk in behandeling komt zullen wjj het meedeelen, zooals dit gebruikeljjk is. Thans be stond daarvoor, naar onze meening, nog geen aan leidingmen zou het dan tegen den tjjd van behandeling weer vergeten zjjn. Bovendienalle personen, die er belang bij hebben, ontvingen het reeds de vorige week. En het is zeer goed mogeljjk dat het, na verschillende opmerkingen en adviezen, nog gewjjzigd wordt. Ternenzea, 13 April. Heden nacht werd hier in de haven gesleept de Noorsche brik Vesta lmden, gezagv. Langfeld, van Christiansand naar Gent bestemd en geladen met hout, welk schip, door een op zee bekomen lek, vol water was ge loopen en alsnu op de lading dreef. Het was uit zee gesleept door de sleepboot Belgium. De dek last was verloren. Binnengekomen de Noorsche bark Fauna, gezagv. Gabriëlsen, van Christiansand, met hout. Vertrokken de Engelsche stoomboot Kirkstall, gezagv. Hall, naar Middelsbro, ledig. Yiissnreïv, 14 April. Boter perkilog. ƒ1.15 a 1.05. Eieren 3.40 a per 104 stuks. Goes, 14 April. Tarwe 75 cent hooger; rogge 30 a 40 cent hooger; winter- en zomergerst 15 cent hooger. Boter 1.06 a 1.12 per kilogram. Eieren 0.75 per 25 stuks. Veemarkt: Deze markt, in overleg met de landbouwvereeniging te Kapelle en de afd. Heinkenszand en Kruiningen der Maatschappij van Landbouw, heden alhier gehouden, was als proeve eener voorjaarsmarkt goed bezocht. Aan gevoerd waren een 100 stuks vee, meest vaarzen en kalveren. Het vee zag ertameljjk wel uit; toch werd door de vele, ook Belgische, veekoopers, wel met lust maar niet veel gekocht. De prijzen varieer den, door de groote verscheidenheid van oud, jong of mager vee, van 60 tot 200. Zjjn de »toondagen" in Novr, vooral de eerste, soms wel vier a, vjjfmaal zoo druk bezocht als deze voorjaarsmarkt, toch verklaren de boeren haar als wel geslaagd. Dinsdag 28 April a. s. zal weder veemarkt worden gehouden. Rotterdam:, 14 April. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1981 runderen 276 vette 198 nuchtere kalveren; 110 schapen; 479 varkens; 184 biggen; runderen 1® qual. 80, 2® qual 67, 3® qual. 47 kalveren 1® qual. 115, 2® qual. 95, schapen 85 cent. Anuterdftrv. 13 14, April April. 8Bl8/ig 663/g 793/g orAAXSLEENINöES. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/g pet, dito dito dito 3 dito dito dito 4 dito Obl. 1878 1000. 4 dito dito 1883 4 België. Obligatien21/j Frankrijk. Origin. Insch. 3 Hongarije. Obl. Leening 1887 1001/3 100ö/8 looiq 79 1003/g 1007/9 1001/4 120 dito Gondleening dito dito Italië. Cert. Ooftenrijk. dito dito 500 Adm. Amsterd. Obl. Mei-Nov. Febr.-Aug. Jan,-Juli 5 ■5 S 5 5 5 5 751/2 - 96 821/2 85 631/2 625/lö 64 625/g 627/8

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 2