1885 Maandag 30 Maart. N° 75, 128e J aargang, Laatste Berichten, Burgerlijke Stand. Middelburg 28 Maart. Onderwijs, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. nip en M Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen» Prijs per 3lm. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regefc Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. IIIDDELBURGSCHE C01IRA1VT. Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. C. De Mooii, te TliolenW. A. Van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen aTanTerTeuD Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones opvolger. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 3en, 6en en 7ea April a. s. de aangiften van plaats gehad hebbende geboorten en overlijden kunnen geschieden tnsschen 12 en 1 uur des namiddags. Middelburg, den 27 Maart 1885. De wethouder voornoemd, F. ERMERINS. Wanneer iemand zich de moeite wilde geven, een jaar lang de aanhoudingen op te schrijven wegens frauduleusen invoer van spiritus op de grenzen van Groningen, Drente en Hannover, zooals die aanhoudingen in de Veendammer, Win- schoter en Asser Couranten dag aan dag voorkomen, dan zou men tot een respectabel cijfer van be keuringen geraken. Inderdaad staan in die bladen meestal twee of drie berichten op éénmaal van dezen aard, en de commiezen op dat deel onzer grenzen gestationneerd hebben het niet drukker met processen-verbaal op te maken, dande»heeren van den gerechte" te Winschoten en te Emmen het hebben om_ die verbaliseeringen in de gedaante yan straf op der delinquenten hoofden te doen neerkomen. Bijzonder in den afgeloopen winter moet de sluikhandel op kolossale wijze gedreven zjjn; en worden ook door den ijver der ambtenaren vele operatiën van dien aard verijdeld, er bestaat grond om. lo g*eioo*?oaa ov, Winstgevend als deze-negatieve bezigheid is voor den smokkelaar en voor den man, die in dienst van hem smokkelwaren overbrengt, wordt deze tak van .industrie" met kracht gedreven en leeft zij ook naarmate de handelsmalaise Bterker zich doet gevoelen natuurlijk verband. Men behoeft niet slechts de romans van Flygare Carl en te lezen om te weten, dat door sluikhandel menigeen rijk geworden iser zijn in Groninger land en Drente verscheiden winkeliers te vinden, wier handelingen te dezen opzichte met even gunstig succes bekroond zijn, en wier levensloop even romanesk is. Met dat al is sluiken echter stelen en moet alzoo, behalve schadelijk voor 's rijks schatkist, ook demoraliseerend werken op de volgelingen van dezen valschen Mercurius. Dat is dan ook duidelijk bemerkbaar aan den weinigen lust voor den arbeid, bet trage schoolgaan (want ook kinderen nemen deel aan de zaak) en, last not least, aan de liefhebberij voor een lui en met jenever doorspoeld leventje. Dat de invoer van tabak van bier naar de over zijde even hard gedreven wordt, behoeft niet gezegd te worden. Li de pas gekoloniseerde veenrijke streken van Compascuum wordt deze smokkelarij mede sterk gedreven; over de geheele noordel jjke grens is het kwaad tamelijk algemeen. Aldus bet Dagblad van beden. Een zelfde verhaal zou zeker ook wel gedaan kunnen worden uit de gemeenten in onze provincie, aan de grenzen van België gelegen. Bekeuringen en veroordeelingen wegens fraudeleus vervoer, vooral van zout, zijn ook daar niet zeldzaam. Wordt op al deze verschijnselen wel voldoende gelet door hen, die zoo ijveren voor het heffen van invoerrechten? Of letten zij slechts op de financieele voordeelen en sluiten zij de oogen voor ernstiger gevolgen waarvan de nadeelen niet onder cijfers zjjn te brengen maar die toch op bet zedeljjk leven van een deel der bevolking een hoogst verderfeljjken invloed uitoefenen? De heer Keuchenius heeft den heer Geerling geantwoord op zijn schrijven en daarbij ver klaard dat aan zjjre rede, 17 Maart in de kamer gehouden, de bedoeling vreemd is gebleven om de verdiensten van den heer Geerling als vlag officier, vlootvoogd en krjjgsman te verkleinen. Hjj schrjjft aan den oud-minister »Ik heb daarbjj niet gedacht aan hetgeen de beer Yan Kerkwjjk een jaar te voren, ter gelegen heid van zijn interpellatie betreffende de grond wetsherziening, over uwe houding als minister van marine gezegd had, en verwacht dus dat mijne woorden niet langer door u met de zjjne worden aangevuld en uitgelegd. Ik heb hulde gebracht aan uwe inzichten omtrent de opleiding passr schepelingenmaar daarom, meer nog dan de heer Yan Kerkwijk, het bejammerd, dat gij, door overijld zwichten voor den aandrang van enkelen en door herroeping van eeuen kort te .oren door u uitgelokten nuttigen maatregel, de verwezenlijking uwer m. i. wjjze plannen voor onbepaalden tijd hebt opgeschort. Nu de kort heid van bet ministerieele leven al uwe voorne mens voor eene latere toekomst verijdeld heeft, moet gij zelf, HoogEdelGestrenge beer, meer met rujjnen jammer instemmen, dan dien wraken. Vooral, als gij verneemt, wat een zee-officier, dien ik niet de eer beb persoonljjk te kennen, mij heden ongevraagd mededeeldedat de jongelingen op onze opleidingsschepen des Zon dagsavonds dronken, met vrouwen aan hunnen arm, naar boord terugkeerendat ter plaatse, waar hij sedert vele jaren verblijf hield, nooit meer een zeeofficier in de kerk gezien wordt en in verband daarmede Nederland alle andere natiën, zelfs de Fransche, overtreft in de verwaarloozing der godsdienstoefening aan boord van 's rijks oorlogsschepen". Wat bet verwijt betreft, dat bij bitterheden zou hebben toegevoegd tot de personen, die zich voor bet vaderland opofferen door de teugels van bet bewind in handen te nemen, merkt de heer Keu chenius op zich niet te berinneren in den heer Geerling, als minister van marine, ooit iets anders gegispt te hebben dan zijn uitroep in de kamer „Mijn God, ik kan mij toch geen ooren laten aan naaien". Dit noemt de beer Keuchenius aanranding van de eer en majesteit van den koning der koningen. De zeeofficieren zullen bet zich zeker niet bijzonder aantrekken wat de beer Keuchenius schrijft over bun niet ter kerk gaan. Zij zou den den man, die zich met hunne zaken bemoeit waarmee hij eigenlijk niets te maken heeft, kunnen toeroepen Een ieder zij in zijn eigen De behandeling van het ontwerp tot wijziging der drankwet is gisterenavond in de tweede kamer niet ten einde gebracht. In de strafbepalingen werd hier en daar eenige verzachting aangebracht, maar de kauier is blijven steken in een vrij warmen strijd over bet veel besproken art. 28 betrekkelijk bet overgangstijd perk voor de bestaande gecombineerde bedrijven. De minister heeft zich niet ongeneigd verklaard ten deze alles nog een jaar op den bestaanden voet te laten; maar hg heeft zich zeer stellig verklaard tegen de amendementen van den heer Glercx om, in gescheiden gedeelten van winkels bet schenken te blijven toelaten, en van den beer Van der Kaay, om in de tegenwoordige gecom bineerde winkels alleen te verbieden bet drinken of bet geven van de gelegenheid tot drinken. Beide ontwerpen werden onaannemelijk verklaard» De beslissing zou heden volgen» {Zie laatste berichten.) Aan den heer J. C. Yan der Heil alhier is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter der provinciale gebouwen. Ter vervanging van A. Jonkheer is tot agent van politie 2° kl. te Middelburg benoemd J. C. Bakker te Vlissingen. Bij de directie der Middelburgsche telefoonver- eeniging is van den minister van waterstaat enz. bericht ontvangen, dat er geen bezwaar bestaat om te zijner tjjd het rijkstelegraafkantoor te Middelburg in bet telepboonnet op te nemen, onder voorwaarde dat door de nG aan het rijk 0.05 voor elk aangeboden of ontvangen telegram worde betaald, welk bedrag met 0.02J wordt verhoogd voor elk ontvangen telegram, waarvan de geadresseerde verlangt, dat hem, na de bestel ling per telepboon, door het rjjkstelegraafkantoor een atscbrift wordt bezorgd. Heden, Zaterdag, werd door den voorzitter van bet bestuur der ambachtsschool te Goes, dr» A. W. Van Campen, aan vier leerlingen dier inrichting, W. H. Van Gorsel, H. P. v. d. Heil, B. Van Noppen en W. Ripmeester, het diploma uitgereikt, wegens het met uistekend succes volbren gen van den cursus. T - nnr|.«a*«g><afcg»"'' I*- Hi-rn Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld K. S., 24 j., A. J, M. I„ 35 j., en A. K., 40j., allen werklieden te Middelburg, wegens mishan deling, de 1' tot 12, de 24 en 3« ieder tot boete; J. C., 21 j., landmansknecht teRetrancbe- ment, wegens mishandeling tot 6 d. cel; J. Z, 39 j., F. B., 22 j., en J. N., 16 j., allen te 's Heer Arèndskerke, wegens onbevoegd loopen langs den spoorweg ieder tot 1 boeteH. B., 37 j., omroeper te Goes, wegens mishandeling tot 3 boete; J. M., 31 j., sluisknecht en J. A. D., 23j., werkman, beiden te Sas van Gent, wegens weder- keerige mishandeling de le tot 8 d. cel en de 2e tot 8 boete; A. B., 36 j., werkman te Sluis, wegens diefstal tot 8 d. celJ. T., 22 j., arbeider en C. M. 18 j., arbeidster, beiden te Sluis, wegens als voren, elk tot 8 d. cel; A. P. J. 19 jschoen maker te Hulst, wegens mishandeling, tot 15 d. cel en 8 boete en R. P. 32 j., te Philippine, wegens beleediging, tot 8 boete. Allen in de kosten. Nog is in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen H. K. P. S., geneesheer te Kapelle, die in eersten aanleg bij vonnis van bet kanton gerecht te Goes is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit wegens overtreding van bet politie reglement. De rechtbank heeft dat vonnis bevestigd met veroordeeling van den staat in de kosten. Te Vlissingen viel gisteren bij de afhelling aan het standbeeld een zesjarig jongentje al spelende te water, doch werd spoedig door eenige in de nabijheid liggende visscbers gered. Des avonds is in een publiek huis aldaar door de politie gearresteerd een koloniaal, wien 14 dagen verlof naar 's Gravenbage was verleend maar die den 24ea dezer maand reeds bjj zijn corps te Harderwijk mankeerde. Hij werd naar de Willem III kazerne overge bracht en zal nu onder militair geleide naar zijn garnizoensplaats worden getransporteerd. -- De beer Voitus van Hamme heeft ontslag genomen als directeur gérant van de Société d'ex- ploiiation de VOpera franpais en van den Park schouwburg te Amsterdam. Het is niet onmogelijk, dat senoemdi\ beer n.lq diveefenr Mn Ao 4-„ In de gisterenmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders in de „Brood en Meelfabriek" van 's Gravenbage hebben commissarissen eenige mededeelingen gedaan betreffende de gebeurtenis sen, die onlangs hebben plaats gehad. Uit die mededeelingen bleek, dat de winst over het boek jaar 1884 op 600 na, geheel is verdwenen ten gevolge van speculaties. De directeur bad een uitgeoreiden graanhandel gedaan, niettegenstaande dit in zijn instructie is verboden. Onder de posten kwamen eenige voor, waarin personen als debiteuren waren geboekt, terwijl zij niets schuldig waren. Het bedrag van deze posten ad 20.000 is door den directeur terugbetaald. Over het geheel is nog 8000 over '84 ver loren, waarvan het grootste deel vermoedelijk zal worden terugbetaald. Met bet overige kan bet reservefonds, dat f 40.000 bedraagt, worden belast. Uit het reservefonds zal een' dividend van 5 pCt. worden uitgekeerd. In een volgende vergadering zal de balans worden overgelegd, waaruit zal bljjken dat het kapitaal der vennootschap o n- aangetast is gebleven. De president-commissaris deelde nog mede, dat in bet laatst van Februari, toen bij bet over leggen van de proefbalans bleek van de speculatie in "granen, door hem aan den directeur in over weging werd gegeven zijn ontslag te vragen, daar commissarissen hem anders zouden schorsen. Het ontslag werd daarop gevraagd en gegeven onder nadere bekrachtiging van de vergadering van aandeelhouders. Intusschen hadden sommige feiten aanleiding gegeven, dat commissarissen den officier van justitie kennis moesten geven van bet gebeurde, waarop grond werd gevonden voor een bevel van aanhouding en voorloopige arrestatie. Eenig debat werd gevoerd over de wjjze, waarop commissarissen in de bladen hadden geadverteerd, dat de heer Van de Putte ontslagen was, com missarissen waren alleen gerechtigd tot schorsen, niet tot ontslag. De president verklaarde, dat commissarissen niet anders hadden kunnen doen, dan het ontslag toe te staan, daar de directeur zijn ontslag had gevraagd en zich verwijderd bad. Daar de vergadering niet voldoende voltallig was voor de verandering der statuten en voor bet te verleenen ontslag van den directeur, werden deze punten van behandeling tot een volgende bijeenkomst uitgesteld. (Fad.) - De vervolging, door den officier van justitie te Rotterdam ingesteld tegen J. P. Brakkee, direc teur van een daar gevestigd begrafenisfonds en van een maatschappij tot geldeljjke uitkeering bjj overigden, is ingetrokken. In Parjjs, zoo schrjjft men aan de Köln. Zeit., gelooft men, dat in het antwoord van Rus land aan Engeland verlangd wordt de eenvoudige nakoming der verplichtingen, welke de Emii door bezetting van Penjdeh niet opgevolgd heeft; Rusland verlangt geen voordeelen, maar zal met het ge weer in den arm afwachten, tot men hetgeen misdaan is, weer goed gemaakt heeft. De discussies over het wetsvoovstel betreffende de financieele regeling met Egypte hebben slechts twee zittingen in het lagerhuis in beslag genomen, en het regaeringsvoorstel is met 294 tegen 246 stemmen aangenomen. In bet noord-oosten van Qanada üjjn onlusten uitgebroken onder de hal/breeds, zooals de Engel- schen de bevolking noemen of métis als de Franschen zeggen. Deze beweging schjjnt uit dezelfde oorzaken te ontspringen als de opstand in 1870, die ver scheidene maanden duurde en eerst door een militaire expeditie onder den toenmaligen kolonel Wolseley, denzelfde die nu het opperbevel over het Soedaneesche leger voert onderdrukt werd. Bijzonderheden ontbreken tot beden, alleen weet men dat de vroegere chef uit 1870, Louis Riel ook nu aan het hoofd der ontevredenen staat. Indien bet waar is, dat het gouvernement van Canada besloten is, de grieven der opstandelingen te onderzoeken en zoo mogelijk te heratellen, wat zeker de wjjste partij was, mag men een spoedig einde der onlusten tegemoet zien. Een telegram uit Palma, een der Canarische eilanden, meldt dat de werken der Spaanscb-West- Afrikaansche compagnie te Rio de Oro totaal verwoest zijn door Arabierenzes Spanjaards zijn vermoord en vele anderen gevangen genomen. Uit Durban telegrapbeerde men aan de Times Uit Becbuanaland komt bet bericht, dat eenige Transvaalsche boers in botsing zijn geweest met de grenscommissie nabij Kunana. Sir C. Warren heeft een onderzoek ingesteld. De navörscbingen naar ïnr Bethells moordenaars worden voortgezet. Men zegt, dat enkele hoofden uit Tiansvaal de grenzen zijn overgegaan om den oogst in te halen. De Nette Freie Presse ontving uit Lemberg bet volgende telegram Het Poolscbe blad, de Przedgled Lwoski meldt uit Simferopol, dat de cholera in de Krim is uitgebroken. «V Van 21 tot 28 Maart. Vlissingen Bevallen: F. E. Brasser, geb. Warren, z. A. 0. A. Zeyger, geb. Fritz, z. C. M. Maquelin, geb. Stasse, z. M. M. Koppejan, geb. Machielse, d. W. A. P. Blom, geb. De Kok, z. Overleden M. Potappel, wede van W. de Wolf 3? j3.- oA? G. GuA, 1SajjW.rav,sro1r. H. G. Whitlock, z. 5 m. J. Joosse, z. 6 w. B. de Kam, z. 5 m. G. Gillissen, d. 4 j. Datum. Plaats. V oorwerpen. Information. 30 Mrt. Eecloo, Bouwland, Taelman en Tak. 1 April. Veere, Verpacht, tollen, 1 Vrouwepolder, Inspan, Verheij. 10 Westkapelle, Inspan enz., Wouterseli, 13 Vlissingen, Inboedel, Wolff. 14 Oost-Souburg, Uitspanning, Tak. 15 Middelburg, Inspan, Verhuist- 17 Serooskerke, Inspan, Tak. 21 Middelburg, Inspan, Tak, 22 Arnemuiden, Inspan, Verhuist» 24 Biggekerke, Inspan, Tak. 27 Zoutelande, Inspan, Loeff. 28 f Vrouwepolder, Inspan, Verbuist» 29 k Aagtekerke, Inspan, Tak. 29 Groede, Beestiaal, Brevet en Hammacher 1 Mei. Kleverskerke, Inspan, Tak. 11 Groede, Inspan, 12 Waterlandk., Inspati, Le Nobsl» Middelburg, Huia, V erbulst. Hreskens. In eene Vrijdagavond gehoudefi vergadering der zangvereëniging Vooruit besloot het bestuur, bjj genoegzame deelneming, binnen eenigen tijd eene uitvoering te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van den oudstrjjder Verlinde. Indien dit plan ook de goedkeuring der werkende leden wegdraagt, aal weldra eene lijst circulei ren. Oestbnrg. Tot de rijks-normaallessen al biet zjjn toegelaten: twee leerlingen tot de tweeda klasse nl. P. J. Kousemaker en J. A. Overdujjn, beiden van Groede en zeven leerlingen tot de eerste klasse, nl. P. Beun van Sluis, A. Breyet van Oostburg, A. Cliquennoy van Cadzand, G. F. Cooiman en F. Plasschaert van Hoofdplaat, J» D. de Graaf en L. 0. Versprille van Waterland kerkje. Aangegeven hadden zich vier leerlingen vooï de tweede en vijf voor de eerste klasse. »s Oravenliage. Tot candidaat voor de a. tweede kamer-verkiesing is door de liberale vereeniging de Grondicet gesteld de heer R. A. W. Sluiter, kolonel, het vorig jaar eveneens can didaat gesteld. Hjj verwierf toen een zeer groot aantal stemmen, o. a. bjj eerste stemming 826 en bjj herstemming 984, tegen 817 en 1113 op het afgetreden lid, den heer Wintgens. »s Gravenhage. Het gerechtshof vernietigde heden, wegens een gebrek in den vorm, het von« nis ge^rwea tegea G. K, te Yerseke, wegeas

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1