N° B3, 128® J aareran 1885. Maandag 16 Maart. Middelburg 14 Maart. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn yerkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELB11RGSCHE COURAIMT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Velt Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Men schrijft ons: Men schijnt te Goes en misschien ook elders in dwaling te verkeeren over de beteekenis van het votum der Tweede kamer omtrent de subsidiën aan de middelbare meisjesschool. Het is waar, dat bet den schijn kan hebben gehad, alsof met de meerderheid van éene stem de subsidiën uit de begrooting waren gelicht, wel te verstaan de tot hiertoe, verleende subsidiën (de door den minister voorgestelde subsidiën werden daarentegen, goedgekeurd). Maar alleen in schijn is dat het geval. In werkelijkheid echter zijn de subsidiën behouden. Wat toch is het geval Het was aanvankelijk de bedoeling van den voorsteller van het beruchte amendement, dat de subsidiën bjj het begin van den nieuwen cursus in September a. s. zouden ophou den. De minister echter beweerde, dat zij volgens de koninklijke besluiten, waarbij zij waren ver leend, eerst bij het einde van het jaar (niet het schooljaar, maar het burgerlijk jaar, dus op 31 December) konden worden ingetrokken. Met deze zienswijze vereenigde zich de heer Lohman, en hjj was het, die het eerst het denkbeeld opperde (meer bijzonder met het oog op Goes), om de regeering in de gelegenheid te stellen, ondanks het amendement, de subsidiën ook te verleeDen van September tot einde December, door de gelden, daarvoor benoodigd, te ontleenen aan den post onvoorziene uitgaven. Op het einde der zitting van Donderdag vroeg de minister verlof om overeen komstig dit denkbeeld te handelen, en de kamer gaf het verlof. Alzoo worden de subsidiën betaald tot den laatsten dag van 1885. Maar de nu in behande ling zijnde begrooting geldt ook maar tot dien dag. Wat er in 1886 met de subsidiën zal geschieden, moet eerst worden uitgemaakt bij de volgende begrooting, en wie dan leeft, die dan zorgtIn elk geval is men te Goes wel wat voorbarig, en kan men met de plannen, die men daar koestert, meer bederven dan goed doen. Yraagt nu misschien de oningewijde, die van de fijnheden der politiek niets begrijptmaar wat beteeekent dan het amendement dan moet het antwoord zijn het amendement beteekende in de oogen der voorstellers zeer veel, maar die heeren hebben zich laten foppen door anderen, die slim mer zijn dan zij. Op den heer Yan Asch van Wijck na, zagen zij op het einde der zitting van Donderdag, toen de quaestie der overschrijving uit de onvoorziene uitgaven te berde kwam, dit zeiven zeer goed in. Wat daar echter van zjj, zeker is, dat het amendement buiten effect is DBNISE. gesteld en dat de heeren het even goed in hun zak hadden kunnen houden. Bij deze optimistische beschouwing moeten wij toch eene enkele opmerking voegen. Aangenomen dat dit jaar uit, dus tot 1 Jan. 1:886, de subsidie wordt verleend, Ran blijft toch altijd de vraag wat zal er met het nieuwe jaar gedaan worden? Blijft de kamer zooals zij nu is dan zal de minister zeker niet den moed hebben om op zijne begrooting voor het volgend jaar weer een post voor subsidiën aan middelbare scholen voor meisjes te brengen. Het geldt hierbij dus alleen een quaestie van eenige maanden en de toestand wordt daardoor niet minder onzeker, vooral voor hen die aan zulk eene inrichting onderwijs geven. Daarom is het, dunkt ons, niet onpraotisch dat men zich beijvert om voor de toekomst maatre gelen te nemen. In ieder geval is het een ern stig feit, dat door de gevallen beslissing de gansche inrichting op zeer losse schroeven is gezet; dit doet natuurlijk zijn invloed gelden op het onder wijzend personeel, dat trachten zal, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, elders een goed heenkomen te krijgen en waarvoor men dan niet zoo gemakkeljjk plaatsvervangers zal vinden. Wij gaan dus in dezen volstrekt niet mee met den door onzen correspondent aangehaalden stel regel: wie dan leeft, wie dan zorgt. Na al hetgeen over het nieuwe stuk van Duinas is geschreven valt het moeilijk iet.s te zeggen wat niet reeds gezegd is. Men verwachte dus onzerzijds geen lange be schouwing over Denisenoch over het groote vraagstuk of het een onzedelijk of een zedelijk stuk is. Waar in het dageljjksche leven de begrippen omtrent zedelijkheid reeds zooveel verschillen waar in het oog van velen de onzedelijkheid alleen te vinden is op het terrein, waarop Dumas ons rondleidt en alle punten mogen behandeld wor den, behalve juist dat éene, daar is het een onbegonnen werk om iemand in dezen van ge dachten te doen veranderen. Wij vinden Denise geen onzedelijk stuk, omdat de strekking ervan zoo schoon, zoo zedeljjk is. En al moge men nu om dit stuk te beoordeelen in zijne juiste strekking, in zjjne volle waarde, Franschman moeten zijnen een Nederlander met zijn dikwjjls beredeneerd, kalm berekenend fat soen zoo vaak gebaseerd op uiterlijk vertoon meer dan op innerlijke overtuiging de schoon heden van Denise niet ten volle kunnen of willen begrijpen deze comédie des tnoeurszooals wij Dümas' stuk noemen, raakt een wondeplek aan 2n onze gansche maatschappij, die aan geen gren zen is gebonden. Er wordt lichtvaardig gespeeld met de eer èener vrouw; al steramen wjj toe dat menige schoone zelve door hare lichtvaardigheid aanlei ding ertoe geeft, Pen heeren der schepping Blijkens provinciaal blad n° 70 is het aandeel der verschillende gemeenten in Zeeland in de lichting voor de nationale militie voor 1885 als volgt bepaald Aagtekerke en St. Laurens 2, Aardenburg 5, Arnemuiden 4, Axel 6, Baarland 2, Biervliet 5, Biggekeike 2, Borssele 3, Boschkapelle 6, Breskens 4, Brouwershaven 6, Bruinisse 7, Burgh 2, Cadzand 3, Cats 4,' Clinge 4, Colijnsplaat 5, Cortgeoe 3, Domburg 2, Dreischor 3, Driewegen 1, Duivendijke 1, Eede 5, Eikerzee 2, Ellemeet 2, Ellewoutsdijk 1, Goes 19, Graauw 3, 's Gravenpolder 4, Groede 8, Grijpskerke 2, Haamstede 4, 's Heer Arendskerke 10, 's Heerenhoek 4, Heinkenszand 5, Hengstdijk 3, Hoedekenskerke 3, Hoek 6, Hontenisse 15, Hoofdplaat 4, Hulst 6, Kapelle 7, Kattendijke 3, Kerkwerve 2, Kloetinge 4, Koewacht 6, Koude- kerke 4, Krabbendijke 3, Kruiningen 13, Meliskerke 3, Middelburg 33, Nieuwerkerk 3, Nieuw- en St. Joosland 3, Nieuwvliet 2, Nisse 1, Noordgouwe 2, Noordwelle en Serooskerke (Schouwen) 1, Oost burg 5, Oosterland 4, Oostkapelle 2, Oost- en West-Souburg 4, Ossenisse 3, Oudelande 2, Oud Vosmeer 4, Ouwerkerk 3, Ovezand 1, Philippine 2, Poortvliet 6, Renesse 2, Retranchement 3, Rilland-Bath 4, Ritthem 2, Sas van Gent 3, Scherpenisse 4, Sehoondijke 5, Schore 2, Seroos kerke (Walcheren) 3, St. Annaland 7, St. Jansteen 5, St. Kruis 2, St. Maartensdijk 6, St. Philipsland 5, Sluis 7, Stavenisse 5, Stoppeldjjb 5, Ter Neuzen wordt veel, zeer veel, ja alles vergeven, der vrouw zelden of nooit iets. En in zulke lichtvaardigheden staan de hoogere standen vaak bovenaan Dumas toonde dit zoo juist. In de volksklassen vergeeft men fouten en weet men ze te herstellen. Daar is het vraagstuk, dat Dumas in zijn Denise op de planken brengtof men een meisje, dat eens een misstap beging, mag trouwen, dikwijls geen vraagstuk meer. Daar trouwt men, zelfs al zijn de toestanden nog ernstiger dan Dumas ze ons voorsteltal bleef de kleine in het leven als bewijs van het verleden. De Fransche sehrjjver maakte op dit punt zich wel wat gemakkeljjk van de quaestie af. Geen wonder echter, dat Dumas' stuk weer een storm van sommige zijden deed opgaanzij die lichtzinnig zijn protesteeren en roepen niet het minst om hun afschuw te doen kenneneen gewoon verschijnselmen wil niet gaarne wakker geschud worden, en door al het geraas, dat men maakt, leidt men de aandacht af van eigen fouten zij die van de ou'd-testamentische leer zijn, dat eene gevallene als Denise gestraft moet worden, en die voor het nieuw-testamentischewie uwer zonder zonden is werpe den eersten steen op haar oog noch oor hebben, stemmen mee in het koor van afkeuring. Maar zij, die met onpartijdigheid nagaan, hoe Dumas tegenover de verregaande lichtzinnigheid, vertegenwoordigd in een Fernand en een mevrouw De Thauzette, stelde een man als Thouvenin, die een pleidooi levert om de stelling te verdedigen, dat men iemand wel dieper kan laten zinkeni 10, Tholen. 8, Veere 3, Vlissingen 22, Vrouwepolder 2, Waarde en 's Heer Abtskerke 1, Waterland kerkje 1, WemeldiDge 4, Westdorpe 3, West- kapelle 5', vViésekerke 10, Wolfaartsdijk 6, IJerseke 9, IJzendijke 10, Zaamslag 7, Zierikzee 21Zonne- maire 2, Zoutelande 3, Zuiddorpe en Overslag 2 en Zuidzande 4. Blijkens de voorloopig vastgesteLde kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente voor leden van de tweede kamer 501voor leden van de prov. staten 500 en voor leden van den gemeenteraad 842. Op den 14 Maart 1855 kwam de sociëteit van het kader der dienstdoende schutterij alhier tof stand. Onder de zinspreuk door de Wapens Vrienden bracht deze vereeniging dikwijls het hare bij om de kameraadschap onder het kader dier schutterij levendig te houden, en de belangen van hare leden te bevorderen. Ofschoon de oprichters thans niet meer tot het ledental behooren, zullen zij zeker met genoegen vernemen, dat het jongere geslacht nog steeds voortgaat om de zinspreuk der vereeniging zooveel mogelijk aan de verwachting te doen beantwoorden. Naar wij vernemen zullen de (eden dier sociëteit het dertigjarig bestaan herdenken door een ge meenschappelijke bijeenkomst op a. Maandag. Uit-Vlissingen schrijft men ons De gymnastiek- en schermvereeniging Luctor et Emergo van Vlis - en Zeelandia te Middelburg, samen vereenigd, gaven Vrijdag avond in het lokaal Kuijpers alhier eene soirée onder leiding van den heer P. B. Oost Lievense, directeur van beide vereenigingen. Het doel der uitvoering was om de netto op brengst te doen: strekken tot verzachting van het lot eener hulpbehoevende weduwe. Dit doel en de gelukkige samenwerking der twee zusterverenigingen was voldoende om sympathie te wekken, zoodat een ruime deelneming verkregen werd en de uitvoering door een talrijk publiek werd bijgewoond. De proeven van bekwaamheid in de gymnastiek, die wij gisteren avond zagen, waren wezenlijk verrassend. De heer Oost Lievense mag tevreden zijn over de vruchten van zijn onderwijs. Er werd zeer goed gewerkt en het publiek was uiterst voldaan. De Gebr. Semmel, het kluchtspel Tioee oude gekken in de klem, en de prachtige tableau's, i ij den aanvaDg en het slot vertoond, vormden eene aangename afwisseling en mochten eveneens aller toejuiching verwerven, die ten volle verdiend was. In eene Vrijdagavond, in een der lokalen van de bijzondere school, te Goes gehouden vergadering is besloten tot oprichting eener afdeeling der Vereeniging tot christelijke verzorging van krankziw niqen en zenuwlijders. Tot leden van het bestuur der afdeeling zjjn gekozen de heeren D. de Pree, maar als men haar waarachtig lief heeft moet opheffen; en een graaf André de Bardannes, die een te goed hart bezat om zulk een wenk niet op te volgen, zij zullen het werk van Dumas een kunstwerk noemen vooral ook om den vorm. Of de schoonheden van het stuk door de over zetting ervan in het Nederlandsch niet veel hebben verloren en of de opvoering in onze taal door onze acteurs daaraan ook geen kwaad heeft ge daan, ziedaar vragen, die bij eene beoordeeling wel in de eerste plaats moeten beantwoord worden. En wij gelooven, dat Dumas reent zou hebben om te vorderen, dat men dit vooral in het oog houdt. Het publiek, dat de Fransche toestanden niet zoo kent, zoekt bjj voorkeur de zedekwetsende punten in het stuk en gaat de schoone onopgemerkt voorbjj. Wordt dit door eenige ruwheid van de zijde der tooneellisten in de hand gewerkt, dan wordt Denise niet ten volle gewaardeerd. Wjj bemerkten dit vooral, omdat wij door een toeval juist Zondag het stuk door de afdeeling Amsterdam van het Ned. tooneel zagen op'oeren en gisteren de voorstelling door het gezelschap van den heer Van Lier bijwoonden. En wat bij de eerste ons trofbeschaving, netheid, wat soms wel tot eenige stjjfheid aanleiding gaf, maar toch in het geheel den indruk verhoogde, had bij het gezelschap van den heer Van Lier plaats gemaakt voor in vele opzichten meerdere ruwheid. De rol van André bijv., door den heer Van Kuyk met soberheid gespeeld en in menig opzicht zeer juist, zagen wij Zondagavond van den heer Clous fijner maar stjjver. Mevrouw de Thauzette van predikantM. de Jonge Jz., D. Cappon, H. M. Wierts van Coehoorn en Punt. De heer Willem van Zuijlen is bjj de tooneel- directie Le Gras en HaspelB te Rotterdam geën gageerd. Wij verheugen ons hierover; dit talent mag niet ondergaan door de fouten van den persoon. Ter plaatsing bij de rijks-normaallessen te Mid delburg hebben zich aangemeld 24 aspiranten, t. w.12 mannelijke en 12 vrouweljjke. Tengevolge van het examen, gehouden den 7 en 14 dezer, zijn toegelaten De mannelijke aspiranten J. A. Bosdijk te Mid delburg, A. Cevaal, te Ritthem, J. Goedbloed te Veere, A. Maat te St. Laurens, C. H. N. de Nooijer te Veere, C. Rjjkse te Middelburg, P. Roose te St. Laureus, J. Schotsman en W. F. Wijsveld te Middelburg. De vrouwelijke aspiranten: M. J. M. C. Boone te Middelburg, A. E. Baert te Vlissingen, D. H. de Groot, M. W. F. Morren, W. van Roojjen, C. L. F. Smeltzer en H. F. Sterk te Middelburg C. P. J. Siegers te Vlissingen, S. A. Visser en S. F. Wuijckhuise te Middelburg; dus zjjn toege laten 9 mannelijke en 10 vrouweljjke aspiranten. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld; A. van D. 31 j., barbier te Middelburg, wegens misbruik van vertrouwen tot 3 maanden cel; M. van R. 21 j., h/v van L; de B., te Koewacht, wegens hoon tot ƒ12 boete E. v. d. H. 21 j., te Axel, wegens diefstal in dienstbaarheid tot 8 dagen cel; C. K, 21 j., ar beider te Krabbendijke,' wegens beleedigÏDg van een beambte in functie tot ƒ8 boete en N. G. 21 j., metselaar te Goes, wegens mishandeling tot ƒ8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn M. van W. 15 j., te Koe wacht, beklaagd van hoon en F. S. 48 j., huisvr. van J. van W. te Koewacht, beklaagd van laster. Op Woensdag 18 Maart a. zal te Goes, onder meer, publiek verkocht worden eene antieke kast met het opschrift Kuste Prince Maurits A° MDCXIII, Wij vestigen daarop de aandacht van oudheid minnaars misschien ook zou het waarschijnljjk historisch meubel eene aanwinst kunnen zijn voor het rijksmuseum. Donderdag verloor Heinkenszand hare oudste inwoonster door het overlijden van mej. de wed. M. Boonman in den ouderdom van 94 jaren. Een Vollendammer visscher, die vroeger altjjd op de Zuiderzee vischte, doch daar nu geen brood verdienen kan, tengevolge van het verbod tot gebruik van den wonderkuil, is uit nood naar de Noordzee gegaan, hoewel zjjn vaartuig daartoe ongeschikt was. Het is hem treurig gegaan Bjj hooge zee is de roerpen stukgeslagen en kreeg de schipper den mevrouw Ellenberger was veel ruwer en satanische1? dan van mevrouw De Vries, Maar die deftigheid, welke over de gansche uitvoering lag, verhoogde toch den indruk. Wie nu de juiste opvatting heeft, kan alleen dö schrijver uitmaken. En ook hij alleen ban zeggefi of mevrouw Frenbel—Bouwmeester de Denise oni te zien gaf, zooals hij zich die voorstelde. Zij speelde vol talent, en menigmaal vol gevoel; zjj trof ons door zoo menigen toon dien zij aansloeg haar spel was schoon. Zjj was en bljjft steeds dö groote tooneelspeelster die men bewonderen moets Maar de eenvoudige Denise zagen wjj van mej. Van Biene Martha van mej. Grader was stjjf en koudi Trouwens zjj valt met mevrouw Róssing—Sablai- rolles, van wie wij die rol zagen, niet te verge* Ijjken. Haar ook de schuld, dat het reeds zoo zwakke en onbegrijpelijke slot van het stuk waardoor' de indruk van het geheel wordt weggenomen, eü het pueliek zoo koud heengaat, wal jammer is omdat er zooveel schoons te hooren en te zien is geweest nog onbegrjjpeljjker wordt. Zjj liet niet duideljjk hooren, waarvoor zjj wilde dat alles zou zjjn als bjj het begin van het stukj zij liet niet genoeg uitkomen dat men niet moest laten blijken aan die booze menschen als de Pont ferrands wat er gebeurd was, en dat men had geweend. Die zouden er immers maar verheugd over geweest zjjn 11 Ook haar laatste woorden in het tweede bedrjjf na het gesprek met DeniseOh je suis une rnéchante fill» I kwamen niet tot ht»a recfit sg

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1