N° 61 128e Jaargang Vrijdag 511; 13 Maart. 18»ö. Middelburg 12 Maart. FEUILLETON. Onderwijs. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt da gelijk^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte OOUEAGE, MIDDELBURGS lal COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenP. Van der Peul, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daubs en Cie., John F. Jones opvolger. Wat wij gisteren als een vermoeden uitten, omdat de telegraaf ons daarvan niets meldde, is gebleken juist te zijn. De heer mr. H. J. Brouwers, afgevaardigde voor Roermond, was opgekomen om de quaestie der subsidiën voor de meisjesscholen te beslissen in dén geest der tegenpartij. Genoemde heer scbjjnt alleen voor die gelegen heid te zjjn gekomen. Heden was hij ten minste weer afwezig. Voor den oud soldaat Verlinde, een man van 93 jaar, wordt opnieuw een beroep gedaan op den liefdadigheidszin van goede menschen. Wij verwijzen naar de desbetreffende advertentie in dit nommer. De daaronder voorkomende namen zijn voor ons een waarborg, dat hier hulp noodig is en dat hetgeen men geeft goed besteed wordt, aan een braaf man. Wjj willen hopen dat dit beroep niet vergeefsch zal wezen. VrjjdagavOnd Denise van Dumas in den Schouw burg te Middelburg. Deze enkele herinnering zal zeker wel voldoende wezen om, vooral nu het tevens eeno afscheids- voorstelling van mevrouw FrenkelBouwmeester geldtbet kunstminnend publiek uit onze gemeente en hare naaste omgeving komediewaarts te doen gaan. Nader, en in een enkel opzicht in tegenspraak met het gisteren uit een ander blad overgenomen bericht, wordt nu gemeld dat aanstaanden Dinsdag hare majesteit koningin Victoria en prinses Beatrice te Vlissingen aankomen, met het Kon. stoomjacht Victoria and Albert. De hooge reizigers vertrekken van Vlissingen per extra-trein naar Darmstadt. Zaterdag a. zal te Goes eene vergadering worden gehouden ten einde te beraadslagen vat te doen staat, na het gisteren door de tweede kamer ge nomen besluit om geen subsidie meer te verleenen aan de meisjesburgerscholen. Door burgemeester en wethouders van Zierikzee is de heer J. Karreman, rijkaboekhouder aldaar, benoemd tot ambtenaar, belast met het toezicht op de invordering der plaatselijke belastingen en tevens tot agent van de bevolking. Door den gemeenteraad van Nieuw-Vosmeer is bjj adres aan de hooge regeering verzochta dat van rijkswege worde besloten tot den aanleg van een keiweg over den dam door het Slaak, en b dat een rijkssubsidie van 40 pet worde verleend in de kosten van aanleg van een keiweg aan den dam, in welke laatstbedoelde kosten de provincie eene bjjdrage van 60 pet heeft toegekend. Is Een Brantleiiburgsche geschiedenis LU DO V IC A HESE KIEL. van t. Weet gij waar het land Lebus ligt? In het hartje van Mark Brandenburg. De Spree scheidt het ten zuiden van de heerlijkheden Beeskow en Storkow en aan de noordzijde wordt het door den Oder begrensd. Behalve een menigte dorpen en gehuchten behooren de steden Frankfort, Fürsten- walde, Lebus en Selow er toe en, evenals zoovele Marksche landen, wordt Lebus in hoogland en moerasland verdeeld. Het hoogland blijft bestaan maar het moeras verdwijnt en maakt plaats voor vruchtbare weilanden en akkers. Die uitgemalen polders zjjn de gedenksteenen, welke de Hoheniollerns voor zich zelf in de Marksche landen opgericht hebben. Daar waar de kronkelingen der Spree zich tusschen eiken- en dennenbosschen doorslingeren, verheffen zich aan den eenen oever de heuvelen Gollm en Rauen, die haar als een zijtak van den als Sageberger Heide bekenden bergrug, in haar loop volgt; doch aan den rechteroever strekken zich wijnbergen en gierstvelden uit Daar tusschen licht een liefelijk dal met de stad Fürstenwalde. Deze beroemt er zich terecht of ten onrechte dat durf ik niet beslissen op, dat zjj de oudste Benoemd tot burgemeester van Aardenburg de heer P. L. Reepmaker. (Zie laatste berichten van gisteren). Tot lid van den raad der gemeente Overslag is gekozen de heer Aloysius Govaerl, landbouwer aldaar. De vacature was ontstaan door verande ring van woonplaats van den heer L. van Laere- De minister van waterstaat enz. heeft thans inlichtingen gegeven op het adres van jhr Hartsen c. s. over den ontworpen spoorweg Amsterdam IJmuiden. Hij herinnert, dat de Holl. IJz. Spw. Mniet sinds 1875 concessieaanvrager was, maar er een plan voor had geopperd, alsook dat de minister Tak er in 1877 een plan voor deed opmakende regeering nu zou, in 1881, niet verantwoord zjjn geweest, had zij de verbinding door genoemde maatschappij in de waagschaal gesteld voor een concessieaanvraag want van de talrijke aanvragen komen slechts zeer enkele tot stand. Zooals is medegedeeld, bestaat het voornemen om het gebruik van den van staatswege te maken vischsteiger ook voor anderen dan de II. IJ. S. M. open te stellen. Tweemalen is aan adressanten medegedeeld, dat de regeering de spoorwegconcessie steeds afge scheiden hield van de visschershaven. Dat het bedrag van het waarborgkapitaal niet is bepaald, hebben adressanten dan ook aan zichzelve te wijten, daal de vereischte begrooting van kosten, door hen ingediend, ook de havenwerken omvatte, en zij, ofschoon daarop in Sept. '83 uitdrukkelijk gewezen, geen afzonderlijke spoorwegbegrooting inzonden. Voorts werd hun, Juli '83, uitdrukkelijk ge schreven dat hun ontwerp elke verruiming van de haven ook in de toekomst belet en daarom niet voor goedkeuring vatbaar is. Voor den aanleg van werken te iJuiulden eischte de regeering van den aanvang af, dat eerst een algemeen ontwerp voor de havonuitbreiding zou zijn gemaakt, opdat daarin de te vergunnen werken zouden passen. In April '8cl is met het opmaken daarvan begonnen; het ontwerp werd in Dec. jl. voltooid en om advies verzonden het omvateen tweede schutsluis, toeleidingskanalen, een visschers haven tevens voor kleine zeestoombooten, en drie tjjdeljjke vischsteigers. De door adressanten verlangde spoorverbinding tot den vischsteiger zou het onderhoud der haven bemoeieljjken, den stoomsleepdienst schier onmo gelijk maken, de scheepvaart door de sluizen zeer belemmeren. Daarvan kan dus geen sprake zijn, zoolang er geen voor de groote scheepvaart doel matige ligplaats is gemaakt. De minister hoopt de kamer te hebben overtuigd, dat te recht de aanleg is tegengehouden van werken, waarvan het onzeker was dat zij naast de noodzakelijk geachte bestaanbaar zouden zijn, en dat aan de regeering niet kan geweten worden dat adressanten de hun sinds 1882 aangeboden concessie niet aanvaardden. stad in de Mark is in elk geval is er een tijd geweest, waarin zij tot de voornaamste en sterkste plaatsen behoorde en zjj heeft een belangrijker rol in de geschiedenis van Brandenburg gespeeld, dan menige van hare jongere zusteren, die thans het hoofd zoo fier omhoog steekt. Nog in de zeventiende eeuw was Fürstenwalde zeer in aan zien; ofschoon het veel van den oorlog te ljjden en dikwijls een zwaren strijd met de slechte tijden te verduren had. Daarvan merkte men echter niets op den helderen zomerdag van het jaar 1625, toen de Fü rstenwalders in hunne Zondagspakjes bp groote troepen naar de Spreepoort trokken, waar de schepenen en de burgemeester met deftige gezichten in gespannen verwachting stonden. Van Berken burch at bewoog zich een stoet naar de stad, welken de horenblazers en paukers met schetterende fanfares, en de burgemeester met een plechtige toespraak begroetten; daarop be traden de nieuw aangekomenen de stad j de bur gemeester liep tusschen de beide oudstenelke schepen en enkele burgers namen de jongeren in beslag en brachten hen stralend van blijdschap in hunne huizen. Er was aan Fürstenwalde een groote eer te beurt gevallen, wel is waar ten koste eener naburige stad; want in Frankfort was tijdens de Margarethamis de pest uitgebroken en daarom was met keurvorstelij ke vergunning de universiteit naar Fürstenwalde verplaatst. Heden had men de professoren en studenten plechtig ingehaald en de burgerjj had elkaar de eer betwist om de geleerde heeren, zoowel als hen, die het eenmaal De Vereeniging van ambtenaren bij de Eed. Rijkstelegraaf tot geldelijke uitkeering bij overlijden mag zich in steeds foenemenden bloei verheugen. In 1884 zijn 95 nieuwe leden ingeschreven tegen 61 in 1883. Verscheidene nieuwe leden deden hun bewijs van toetreding vergezeld gaan van de verklaring, dat zij zich genoopt gevoelden tot deelneming, omdat zjj in zoo menig gezin van nabij of van verre de goede werking hadden gezien van den steun, dien de uitkeeringen der vereeni ging er brachten. 1 Oct. '71 opgericht is nu reeds de aanzienlijke som van 47.950 uitgekeerd. Op 1 Jan. '85 telde zij 813 leden, waarvan 568 gewone en 245 buitengewone leden en 6 donateurs. Onder de buitengewone leden, dat zijn zij dieniet tot de rijkstelegraaf behooren, doch eene vaste jaarlijksche bezoldiging in dienst van bet lijk, van eene provincie, van eene gemeente of eene bijzondere telegraafmaatsehappij genieten, telt men vele leeraren en onderwijzers, ambtenaien bjj ge meentebesturen, provinciale griffies, belastingen, kadaster, politie enz. Wel een bewijs dat .van- verschillende zijden de inrichting der vereeniging ten zeerste wordt goedgekeurd en door de sterke toename van het ledental ook zeer gewaardeerd wordt. Met het stoomschip Batavia zal 14 Maart 's morgens te 9j uur, eene biievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Batavia enPadang. In het arrondissement Axel worden door enkele onderwijzers pogingen aangewend tot oprichting van een cursus ter verkrijging van de hoofdakte- Van de 149 kinderen die te Borssele in de schooljaren vallen komen er 123 op de schoollijsten voor, zoodat ruim 21 %geen openbaar onderwijs geni Van den len tot en met den 10en dezer maand zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland van Engeland te Vlissingen aangekomen 649 en van daar vertrokken 805 passagiers. De Noorsche bark Samarang, waarvan gisteren melding is gemaakt, is, na een gedeelte lading in een lichter te hebben gelost, zonder hulp vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. Voor de vacante betrekking van veldwachter voor de gemeenten Grijpskerke en Meliskerke hebben zich 61 sollicitanten aangemeld. Voor het oude schoolgebouw te Nisse, dat in het openbaar is verkocht, bedroeg het hoogste bod, gedaan door C. Hoornick te 's Heerenhoek, 340. De koop moet nog door den gemeenteraad worden toegewezen. Dit het kanton Hulst schrijft men ons Hoewel de winteroogst bevredigend te velde staat en de zomergranen in droge landerjjen konden worden uitgezaaid, ziet bet er toch hier voor den landbouwer niet zeer rooskleurig uit. Zijn reeds eenige hoeven van het Kroondomein in de gemeente Hontenisse zonder pachters en zal dit aantal vermoedelijk nog toenemen, ook in de gemeente Hengstdjjk heeft een landbouwer hoopten te worden, te herbergen en de burgemeester had moeite gehad om iedereen te bevredigen. Hij zelf had den rector Johannes Neander voor zich bestemd; maar de rector was met zeven profes soren en vijftig studenten te Frankfort gebleven en de burgemeester moest niet alleen in der haast zijn redevoering veranderen, maar zich ook met professor Cyriakus Herdesianus vergenoegen. Niet zonder eenig leedvermaak zagen de schepenen de ergernis van hun gemeentehoofd; en de dikke David Cagerer, die den burgemeester toch niet zeer ge negen was, wreef zich in de handen van pleizier, Daarop wendde hjj zich tot den hem toebedeelden student met de vraag «Legt mjjnbeer zich op de wijsbegeerte toe en is zijn naam Laurentius Heshusius „Laurentius Heshusius uit Rüdersdorf", luidde het antwoord, »Zoo, zoo! uit Rüdersdorf, daar heeft onze stad een kalkmijnhet groote schip van den raad haalt er vele duizenden stukken vandaan, Heeft mijnheer nog familie in de stad „Slechts dooden", klonk het weer. Cagerer vond, dat zjjn student kort van stof was, maar diens stem was zoo welluidend, dat hij beter voor predikant dan voor wjjsgeer geschikt leek, Zjj zetten zwijgend hun weg voort, totdat zij op de markt kwamen, waar zich het Btatige raadhuis Verhief. Het was met drie torens versierd, waar van de middelste en hoogste eerst sedert een jaar voltooid was. Onder aan den toren bevonden zich kelderB en winkels en juist, toen de twee heeren zijne hofstede verlaten; hjj verdween met de noorderzon, met achterlating alleen van hetgeen de moeite van het vervoeren niet waard scheen. Deze laatste hoeve behoort niet aan het Kroon domein. Nog te betalen achterstallige pachten geeft men als de vermoedelijke redenen op van zjjn vertrek. Waar moet het heen, wanneer men den góed- willigen^ pachters niet ter hulpe komt? Moeilijk zal het misschien zijn in deze eene bevredigende oplossing voor eigenaar en pachter, aan de hand te doen, want nu ook de suikerbie tenteelt niet meer voorspoedig gaat, staat meer dere achteruitgang te wachten. Hoezeer wij ons in zoover kunnen troosten, dat de achteruitgang niet alleen ten onzent is waar te nemen, blijft de toekomst voor den landbouwer niet minder treurig en komt de landbouwatand in totaal verval. De nog in leven zijnde oudste marketentster van den tiendaagschen veldtocht m i«3U, die toen met de Utrechtsohe schutterij is uitgetrokken en dikwijls bij de inspectie, o. a. in 1870, toen Z. M. de koning de schutterij en het Utrechtsche garnizoen inspecteerde, in marketentstersuniform aanwezig was en ook bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau zich op het feestterrein bevond, de algemeen be kende Trui, vierde gisteren haar 90en geboortedag. In een logement te Delft werd, bij het wegruimen eener verstopping van het privaat, een blikken trommel ontdekt, inhoudende een 70tal coupons van het verloopen halfjaar, de talon van een Russisch effect, benevens eenige familie papieren en bewijzen. Bij onderzoek is gebleken, dat een en ander afkomstig is van een diefstal, in het vorige jaar in Den Haag gepleegd. Hoe die trommel daar gekomen is zegt nog nie mand. Volgens de Tijd is het ongeluk op den Westlandschen stoomtramweg te wjjten aan eene verregaande roekeloosheid van den machinist. Medfeiijden met den man heeft niemand, maar algemeen is de verontwaarding. man is keV-w1 "1" 1—*- en van zijn plicht. Door de suikerfabrikanten te Zevenbergen wordt reeds 9 per 1000 kg. voor de beetwor telen betaald. Verleden jaar werd daar in den omtrek ƒ11 betaald. Te Gouda had een vrouw het in de laatste dagen van hare ziekte erg benauwd. Toen men, om haar lucht te geven, haar kleederen los maakte, vond men ƒ600 aan zilvergeld, 40 aan centen, benevens een drietal gouden tientjes op haar lichaam bevestigd. Geen wonder, dat de arme vrouw het met zulk een vracht benauwd had. Aan het Ind. blad de Locomotief wordt uit Toeban het volgende vermakeljjk bericht gezonden. Een dessahoofd heeft hout noodig en roept vier inlanders in heeredienst op, om hout te kappen uit een gouvernementsbosch. Een inlander gaat aan den beambte van het boschwezen zeggen, dat zekere R., een van die vier, hout gekapt heeft. R. wordt aangeklaagd. Het dessahoofd is bang, dat R. zal uitbrengen, dat hjj daartoe last had gekregen, en overreedt zijn eigen broeder om te zeggen, dat bp R. is, en om de straf te ondergaan. Dit lekt uitde boschambtenaren onderzoeken verderde zaak komt uit, en het dessahoofd wordt bij den Wedono aangeklaagd. De Wedono bericht de zaak aan eene hoogerö voorbijkwamen, werd er boven van den toren een koraal geblazen. »Tien uur", zei David Cagerer en betrad eed niet ver yan het raadhuis gelegen gebouw, dat uit paneelwerk opgetrokken en met pannen gedekt washet zag er niet prachtig doch zeer gezellig en welgesteld uit. In de donkere gang moest de schepen de hand van zijn gast vatten om henl naar de houten trap te geleiden, waarvan de uit» gesleten treden naar de eerste verdieping voerden. Hier kwamen zjj op een groot, licht portaal, waai de verschillende deuren der woonkamers op uit kwamen. Een daarvan stond open en vergunde een blik in de keuken, die rjjk met blinkend koperwerk opgesierd was en waar een dienstmaagd onder een zacht gebrom aan den haard bezig was, ter- wjjl een deftige dame op de blank geschuurde keukentafel deeg stond te rollen. Des zomers scheen dit portaal als eetzaal dienst te doen, want middenin stond een gedekte tafel met stoelen met hooge ruggen er om heen, terwjjl langs de wanden tusschen de deuren groote ge sneden eikenhouten kasten prjjkten. Door het openstaande venster knikte een noteboom naar binnen en wierp af en toe dansende schaduwen op het witte tafellaken, de tinnen borden, de houten lepels en den zilveien beker voor de plaats van den huisheer. Johanna," riep de heer Cagerer de keuken in, »onze waarde gast is gekomen, laat ik hem Vj voorstellen I

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1