N° 45. 128e Jaargang. 1885. Maandag 23 Februari. Middelburg 21 Februari. De motie-Borgesius. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Dit blad yélrschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentien* 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van l -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. 80°- MIDDELBIRGSCHE COURANT. y/ Agenten 7*. Wanneer niet zulke groote belangen op het spel stonden, en wij in de laatste jaren niet gewoon waren geraakt aan dergelijke schermut selingen, zoodat zij den geur der nieuwheid verliezen zou men waarlijk tot vroolijkheid gestemd worden over het schouwspel, dat de tweede kamer in deze dagen aanbiedt. Men was het tijdstip genaderd, waarop alge- meene beschouwingen moesten geleverd worden een tijdstip, waarop de sluizen der welspre kendheid steeds worden opengezet en telken jare weer het oude als nieuw wordt opgedischt. Een gewoon menu met de schoolquaestie en den financiëelen toestand van ons land als hoofd schotels werd opgedragen en smaakte voor de aanzittenden al even vervelend als voor hen die lijdelijk toeschouwers waren. Ditmaal zou dit, naar het zich liet aanzien, niet zoo wezen. De heer De Jong merkte bij den aanvang der algemeene beraadslaging over de staatsbegrooting op, dat er weinig ambitie scheen te wezen voor algemeene beschouwingen de lü°* *r1J' lucht geven, vroeger steeds vol met namen» scheen nog onbeschreven en dit gaf den heer De Jong aanleiding om, bij zoo weinig ambitie tot praten, zelf een en ander in bet midden te brengen. En zijn woord brak het ijs. Of wij eraan verloren zouden hebben, wanneer ook hij niet gesproken hadde? In één opzicht wellicht niet. Waarschijnlijk zouden dan de andere partijen hebben gezwegen en er niet een onvruchtbare discussie hebben plaats gehad, die het afüoen der zaken weer eenige dagen heeft verschoven. Want slechts noode scheen de heer Lohman, na den heer De Jong, het woord te nemen; op ons maakte het den indruk of de drie oneenige het is volgens den Standaard nog verre van eene drieëenige meerderheid afspraak had gemaakt ditmaal niet te beginnen met de discussiënwie weet welke afspraken er in den gehouden rusttijd zijn gemaakt. Maar opgejaagd uit hunne tenten bereed elk weer zijn eigen stokpaardje. De anti revolutionaire leiders braken een lans voor het van die zijde in den laatsten tijd plotseling opgeworpen idee van eene kieswetwijziging, Bpitsvondig verdedigd door de bewering, dat de tegenwoordige grondwet nog aanleiding geeft om den census te verlagen, waardoor het aantal kiezers eene zeer groote uitbreiding zou onder gaan eene uitbreiding thans vooral gewenscbt om bij de grondwetsherziening eene zooveel mogelijk, altijd binnen de grenzen der tegen woordige wetten, zuivere afspiegeling te krijgen van de wenschen des volks. De katholieke partij, bij monde van de keeren Schaepman en Vermeulen, liet zich niet duideljjk uit over deze quaestie, maar wij weten uit de beschouwingen van haar hoofdorgaan dat zij grondwetsherziening boven kieswetwijziging wenscht, en dat zij gaarne zal meewerken om het aantal leden der tweede kamer, over eenkomstig de tegenwoordige kiestabel, met acht te vermeerderen. En op grond van die zeer bekende meening zeker op ondersteuning harerzijds rekenende, wilde de heer Borgesius door de kamer zien uitge maakt, dat kieswetwijziging in geen geval voor grondwetsherziening mocht gaan, eene zeer juiste opvatting, omdat men bij eene algemeene herziening der grondwet, die binnenkort te wachten staat, geen munnikenwerk mag ver richten door eene wijziging van een onderge schikte wet, die later dan opnieuw zou veranderd moeten worden. Had de heer meer succes hebben gehad dan hem nu te wachten staatmaar hij wilde zelfs de regeering dwingen de toegezegde aanvulling van het getal kamerleden te laten varen. En dit is, dunkt ons, de zwakke zijde der motie, die daarom vooral zeker wel verworpen zal en naar ons gevoelen ook moet worden. Zijne liberale medeleden zullen, na de ver klaring van de regeering dat zij geen wijziging brengen wil in het kiesrecht en dat zij blijft volharden bij haar plan om grondwetsherziening spoedig aan de orde te stellen, den heer Borgesius evenmin kunnen steunen. Op ons maakt de houding van genoemden afgevaardigde den indruk dat hij, om eene gebruikelijke uitdrukking te bezigen, wat te hard van stal is geloopen, op gevaar af van zijn doel voorbij te streven. Wat de regeering thans voorstelt is alleszins billijke aanvulling binnen de grenzen der tegenwoordige kieswet, waartegen geen bezwaar kan bestaan, en die reeds lang had mncf/lll -r\l n t-i 4-n 1>^U1nn -1, eene Porgesius zich hiertoe bepaald, wellicht zou by I gronden. 7jmug moeten plaats hebben. Daardoor wordt aan de kamer alleen de wettig voorgeschreven uitbreiding gegeven en het aantal vertegen woordigers gebracht op het wettige getal, wat voor grondwetsherziening zeer noodig is. Had de regeering haar plan omtrent dit punt meer uitgebreid; had zij doen blijken die gewichtige herziening te willen uitstellen, een krachtig protest ware dan gewenscht geweest; affiï-levölüirönaire partij alleen gaat, en dan nog niet eens in haar geheel, zwanger van het plan om andere bijzaken over hoop te halen, vóór zij aanvangen wil met het groote werk. Zij doet dit om zichzelve zooveel mogelijk invloed op dat werk te verschaffen. De regeering had dus recht zich te verzetten tegen de motieen zij deed dit onomwonden wanneer nu deze aangenomen was, zou zij zeer waarschijnlijk hebben beproefd haar taak neerteleggen en zouden wij nog verder zijn geweest van het doel, dat de heer Borgesius en wij allen wenschen. Want hoe weinig wij over het geheel met dit kabinet dwepen, wij wenschen op dit oogenblik den heer Heemskerk te behouden als den premier, die ons grondwetsherziening brengen wil. Wie zou hem moeten opvolgen Thans zou er niet éen te vinden zijn. Men lette op de verzekeringen van alle zijden in de kamer gedaan, dat dit kabinet wordt beschouwd als de zaakwaarnemer van alle partijen. Men dwingt het te blijven zitten men slaat het met Argus-oogen gade om toch vooral te waarschuwen, wanneer het soms te veel naar links of naar rechts zich mocht bewegen. Dit is treurig, maar heeft toch ook zijne vermakelijke zijde. De een voor, de andere na endosseerde de regeeringstaak aan een man, wiens beginselen men niet ten volle ver trouwt. Dit is de hooge politiek van het oogenblik; dit is de tegenwoordige toestand, dien men wel betreuren kan maar toch moet dulden en waaraan de motie-Borgesius eer nog meer kwaad dan goed kon doen. Haar intrekken is thans het eenige middel om haar aan eene verwerping te onttrekken. Wat met haar werd beoogd kan langs bete ren weg verkregen worden door de regeering telkens te herinneren aan hare belofte, al hebben wij genoeg vertrouwen in onzen pre mier om te verwachten, dat spoedig blijken zal hoe ernstig hij het ditmaal met zijn plan meent. De anti-revolutionairen zullen in hun spel om grondswetsherziening vooralsnog te ver schuiven vrij wel alleen staan. En dat zij, die bij eene herziening zooveel kunnen winnen, deze niet met beide handen aangrijpen is weer eene der raadselen van de hoogere politiek, wel zonderling maar dit maal voor ingewijden niet moeilijk te door- Die partij toch kan licht beproeven nog meer voordeel te' behalen; de tijden zijn thans zoo gunstig als zij zelden voorkwamen. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Dinsdag, den 24 dezer te 3 uren precies, eene vergadering houden, ter behandeling van het rapport omtrent de tabaksbelasting. Uit Vlissingen schrijft men ons De Russische driemastschoeuer Max, die gisteren met schade, door aanvaring ontstaan, ter reede alhier gebracht werd, is heden naar Antwerpen, de haven zjjner bestemming, opgesleept. Om eenigszins te kunnen oordeelen over de kracht, waarmede de schoener aangevaren werd, dient dat een op den boeg liggend anker, welks schacht eene ijzerdikte heeft van 15 cM., midden doorgebroken is. Hieraan is waarschijnlijk het behoud van schip en menschenlevens te danken. Intusschen is het een droevig verschijnsel dat dergelijke onheilen, bij de bestaande algemeene voorschriften op het uitwijken van schepen, nog zoo menigvuldig kunnen plaats hebben. Aan wien de schuld ligt, willen wjj niet onderzoeken of bespreken, maar de omstandigheden waaronder de aanvaring plaats had waren zeer eenvoudig ten schip was zeilende bjj den windhet andere vlak voor den wind, men had slecht water, helder vuurzicht en overvloed van ruimte wanneer nu beide bestuurders onder zoodanige omstandigheden zich hadden gedragen naar de voor schriften dan zou, dunkt ons, geene aanvaring ln9frSlih1êzéVïBi/'"Staa"'%curi]u: men ons De heer W. C. Mees van Haarlem vergastte Vrijdagavond de leden van het Nuts-departement Vlissingen met hunne dames op een nuttigen en aangenamen avond. Van vroeger bjj ons hoogst gunstig bekend, als de heer Mees is, was het niet vreemd, dat de kleine zaal van het loge-gebouw ietwat beter bezet was, dan wjj dat gewoon zijn; hoewel wjj behooren dat te constateeren dezen winter de belangstelling in de voordrachten over het algemeen toch iets levendiger schijnt. De spreker deelde ons mede dat hij eene voor dracht houden zou over een belangrijk onderwerp om daarna als bjjdrage, na de pauze, nog eenige andere onderwerpen te bespreken die, na de inspanning, eenige ontspanning geven zouden. De heer Mees had recht om te spreken van inspanningwant het drama, dat het onderwerp der voordracht uitmaakte, was niet minder dan Les Noces dy Attilavan den vicomte Henri de Bornier en in Maart 1882 opgevoerd in het Theatre de ïOdéon te Parijs. Natuurljjk gebood de beschikbare tjjd den spieker zich te bepalen tot de hoofdpersonen, die in dit drama eene rol vervullendoch zjj waren zoodanig gegroepeerd, dat de loop van het stuk toldoende voorgesteld, en de geschiedkundige inhoud ervan zeer duidelijk meegedeeld werd. Attila, de koning der Hunnen, de gebieder van die woeste horden, die, alleen in de open lucht levende, uitmuntten door groote kracht even als door dapperheid en wreedheid zjjn beide zonen, de koning der Bourgondiërs en zijne schoon dochter Hildigader Franken generaal Walther en anderen werden door den spreker naar het leven geteekend terwjjl hjj de hoofdmomenten hunner geschiedenis zoo levendig en bezield schilderde, dat zij als voor onze oogen wer den getooverd. Vooral, waar in het laatste bedrjjf de schoone Hildigadoor den wreeden Attila tot zjjn gade bestemd, niettegenstaande haar onwil en hare weigering, door vaderlands liefde, door gloeienden haat en wraakzucht bezield, haar genomen besluit volvoert en den koning doodt,wist de heer Mees door zjjne welsprekend heid de hoorders onverdeeld te boeien. Ten slotte maakte hjj eene vergelijking tusschen de tijden van toen en nu en merkte daarbij op dat, hoe ook beschaving en ontwikkeling het menschdoni op den weg van vooruitgang hebben doen voortschrijdenhoe ook de humaniteit haar scepter zwaait en aan haar de toekomst behoort, 2jj toch ook een zekere weekeljjkheid veroorzaken die ons met bewondering doet opzien naar die grootsche, krachtige en onve. moeide helden van vervlogen tjjden. Na de pauze gaf de spreker eene beschouwing over de kunst om goed te leeren lezen en schrjjven. Dat de heer Mees gelegenheid te over vond om onder de behandeling van dit onderwerp door zijne geestige en fijne opmerkingen dit gedeelte van den avond tot het ontspannende te maken, is licht begrjjpeljjk. Hij besloot wet den wensch dat eenmaal er meer werk van gemaakt zal worden om de kinderen goed te leeren lezen, waarvan het overgroot belang door hem ook werd aange toond uit de geschiedenis van het treurspel Adnenne Lecouvreur van Scribe, dat door de be roemde tragedienne Rachel, hoewel eerst verworpen, later met groote ingenomenheid werd aan genomen. Dit resultaat werd alleen verkregen doordien het stuk toch de eerste maal slecht, de tweede maal goed werd voorgelezen. Luide toejuichingen vielen bjj het einde zh'ner voordracht den spreker ten deel. De heer Thilges, president van het hof van appèl in Luxemburg, is benoemd tot minister van staat van het groothertogdom in plaats van den heer De Blochausen, Gisteren had te Voorburg de begrafenis plaats van den secretaris der Synode, den heer B. A. Overman. Het moderamen der Synode was bjj het graf tegenwoordig. De voorzitter, dr. Koch van 's Hertogenbosch, sprak aan de geopende groeve een kort woord, waarbjj hjj wees op het verlies, dat de Ned. Herv. Kerk treft door het overljjden van den secretaris, aan wiens karakter, kennis en onpartijdigheid hjj hulde bracht. De oudste zoon van den overledene dankte, ook namens de fami lie, voor de laatste eer, zjjn vader bewezen. Tbans treedt tjjdeljjk als secretaris der Synode en der Syn. Commissie op de secundus, de heer L. Overman, predikant t» s-;1-,,.' - om ue Hervormde gemeente te Zieriksee, wegens zjjhe benoeming tot kerkeljjk hoogleeraar te Gro ningen, eervol emiraat verleend met ingang van 8 Februari 1885. (IV. R. Cl). Gisterenavond heeft alhier een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Een knaapje van een jaar of acht speelde op de in de Heerengracht liggende balken, geraakte te water en verdronk. Eerst na eenige uren werd het Ijjkje door den vader van het knaapje opgehaald. Bjjna dageljjks raken door het spelen op de balken alhier jongens te water, die zich daardoor gelukkig meestal geen ander nadeel toebrengen dan den schrik en een koud bad. Maar het ongeluk van gisterenavond daarentegen staat ook niet alleen. Wjj doen daarom de vraag of het geen overweging verdienen zou in de politieverordening eene bepaling op te nemen, waarbjj het spelen op de balken strafbaar gesteld wordt. Natuurlijk kan zoodanige bepaling niet beletten, dat toch de jongens op de balken spelen en in het water vallen, maar wanneer een paar malen tegen over treders proces-verbaal opgemaakt werd zou misschien de liefhebber^ voor het gevaarlek spel letje iets verminderen. Van de werf der Koninkljjke Maatschappij de Schelde te Vlissingen is heden middag een jjzeren vaartuig te water gelalen, genaamd Am- sieldiepin zjjn soort in de wandeling als blazer bekend. Dit vaartuig moet dienst doen voor de oestercultuur in de Zuiderzee, ten behoeve der ven nootschap Oesterteelt Amsteldiep. Voor zooverre bekend, werd dit soort vaartuig nog niet van jjzer maar alleen van hout vervaardigd. Zoolang geene nieuwe orders tot uitvoering komen, is in de afdeeling scheepsbouw, na aflevering van boven genoemd vaartuig, geen werk meer in aanmaak. Het Eng. stoomschip Ben Nevis, van Ant werpen naar Shields, is bewesten Vlissingen op het Btrand geloopen. Na vijf uren te hebben gezeten, is het zonder hulp vlot gekomen en heeft het daarna de reis voortgezet. In December 11. werd te 'sHeerenhoek eene hofstede van ruim 14 hectaren in publieke veiling gebracht, zonder dat de verkooper tot toewjjzing overging. Dooreen gerekend werd daarvoor 951 perbectare geboden. In dezen tjjd is dit een tamelijk gunstige prjjs te noemen, doch de eigenaarvond hem te gering. Thans is een en ander in partgen aan verschillende personen verpacht voor een ge middeld bedrag van 90 per hectare 's jaars. De geboden koopsommen als basis aannemende yoor een renteberekening, en de jaarljjksche uit gaven voor belastingen, onderhoud en assurantie der gebouwen stellende op f 14 per hectare, zoo levert het kapitaal een winst op van 8 ten honderd. Weinig grondeigenaren die zich in eene dergeljjke bate mogen verheugen Te Driewegen heeft een landbouwer een span paarden verkocht voor de kapitale som van Uit Yerseke seh'jjft men ons: Deze week heeft hier eene niet geringe Opge wondenheid onder de kleinere oesterkweekers ge- heerscbt naar aanleiding van een gerucht dat, hoe ongeloofeljjk op zich zelf, toch heel wat ge loof vond. Eene kleine uitweiding tot recht verstand der jjaak 5 Er zjjn hier op de oesterbanken perceel enj

Middelburgsche Courant | 1885 | | pagina 1