N° 305. 127* Jaargang. 1884. Donderdag 25 December. Duisternis en licht. Gemeente-Gasfabriek. Middelburg 24 December. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGSC Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veii Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. coo O De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de prjjs, waarvoor van gemeentewege gas zal worden geleverd aan particulieren en daarmede gelijkgestelden, voor liet jaar 1§85, is be paald op neg-en cent per stère (kub. meter). Middelbrug, 23 December 1885. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ De Secretaris. A. DE VULDER VAN NOORDEN. Het zijn donkere dagen in verschillenden ziD. Donker waar de natuur in haar somberst kleed zich tooide, en daardoor ons reeds vroeger dan anders jaagt naar binnen om het genot te smaken van het huiselijk leven, dat, ondanks de eeuw van stoom, gejaagdheid en zucht tot uitgaan, door zeer velen nog in eere wordt gehouden, vooral aan het einde van een jaar kring. Gelukkig hij die in deze dagen in dien familiekring niet opgeschrikt of somber gestemd wordt door een diepe of misschien nog dieper duisternis dan er buiten heerscht. En toch zijn er zoovelen voor wie dat treurig lot is weggelegd. Men lette slechts op de teekenen des tijds. Er waait door de gansehe wereld een ongun stige wind voor zoovelen, die door maar ook huiten hun schuld getroffen worden in hunne dierste belangen. En als gevolg daarvan is schrijft Henri George zoo juist „een toenemend gevoel van rusteloosheid en bitterheid onder het volk, en een blind grijpen naar verlossing uit on dragelijk geworden toestanden. Dit alles toe te schrijven aan de leeringen van demagogen is hetzelfde, als de koorts te wijten aan den versnelden polsslag. De nieuwe wijn begint te gisten in de oude zakken. Een zeilschip, waarin de machtige machines van een eerste klasse Oceaan stoomboot geplaatst werden, zou door de wer king van die machines tot splinters geslagen worden. Zoo moeten de nieuwe krachten, die alle verhoudingen onzer samenleving snel veranderen, de maatschappelijke en politieke instellingen vernielen dieniet sterk genoeg zijn hun drukking te weerstaan. Onze instellingen aan te passen aan de groeiende behoeften en veranderde omstandig heden is de taak, die ons is opgelegd. Voorzichtigheid, liefde voor vaderland en menschheid en godsdienstig gevoel dringen ons dit te ondernemen. Daar is gevaar in een zucht tot roekelooze verandering maar grooter gevaar ligt in een blinde zucht tot behoud. De vraagstukken tegenover welke wij ge steld worden zijn ernstig zoo ernstig dat de vrees gerechtvaardigd is, dat zij niet tijdig genoeg worden opgelost om vernielende rampen te voorkomen. Deze gevaren, die niet een land maar onze geheele moderne beschaving bedreigen, zijn teekenen dat een nieuwe beschaving worste lend staat geboren te worden, dat de nooden en begeerten der menschen niet meer overeen komstig zijn met toestanden en instellingen, A voorheen voldoende waren". - is de algemeene toestandDe malaise *al heerscht moge, naar het gevoelen slechts een tijdelijk karakter dragen; ^och verschijnselen te over voor woelen, wijzen op voortdurende 'jnlijk met steeds korter tus- heden het geval was. En 'ren dat, terwijl de diepste denkers zich uitsloven om eene oplossing te vinden voor dit moeilijk vraagstuk; terwijl anderen, blind voor de werkelijkheid, den ernst der tijden niet beseffen, of onverschilligen zich vermeien i-n een onzalige rust dat het hun tijd nog wel zal uitduren, de storm los brak die zoolang werd bedwongen. De kerk noch de staat zooals zij beiden nu zich van hun taak kwijten kunnen dit tegenhouden. Zij staan nog veel te ver van de kennis der volksbehoeften zoolang nog op beiderlei gebied gestreden wordt over tal van vraagstukken die het volk en het algemeen belang niet raken en hoofdzakelijk opgaan in geloofstwisten en in politiek geharrewar, zoolang is er van hen beiden geene oplossing in dezen te wachten. En daartegenover laten de socialisten te krachtiger hun eisch hooren en vorderen ver deeling van den rijkdom. Zij wakkeren de hartstochten aan en verhaasten daardoor een maatschappelijken omkeer die eenmaal komen moet. Daarom te meer past op dit oogenblik een ernstig streven om de oogen te richten op die beweging; en al moge het jagen naar eene oplossing gelijkstaan met het zoeken naai den steen der wijzen, bij dat streven vinden wij zeker reeds veel dat ten goede kan komen aan hen in wier behoeften moet worden voor zien. Een klein deel der christelijke kerk gaf dezer dagen een teeken van belangstelling; het schonk zijn aandacht aan het sociale vraagstuk. Dit moest meer geschieden er zal dan blijken hoe verrs wij nog verwijderd zijn van het ideaal, voor achttien eeuwen nagejaagd. Maar hij al de duisternis die op dit gebied heerscht valt er ook te wijzen op lichtpunten. De algemeene malaise, die thans, als gevolg van den ganschen socialen toestand, valt waar te nemen, laat zich gevoelen in alle rangen en standen de rijkste suikerlord, de eerste handelaar, de grootste en de kleinste winke lier tot aan den geringsten werkman onder vinden daarvan den druk en toch, waar een beroep wordt gedaan op hulp van hen die nog te missen hebben, is zulk een beroep niet te vergeefs. Het zijn slechts tijdelijke maatrege len, die genomen kunnen worden het is waar, en zij zijn vaak nog onvoldoende, zoodat een maal naar ernstiger, meer afdoende middelen moet worden omgezien, maar zij spreken toch van hulpvaardigheid en menschenmin. Ons land en in het bijzonder onze hoofdstad getuigt ervan. Dat de behoefte in groote handelsplaatsen zich het meest doet gevoelen laat zich begrij pen. Daar togen eenmaal, toen buitengewone hulp van werklieden noodig was, hetzij door groote bouwplannen die moesten uitgevoerd worden, hetzij door belangrijke gebeurtenissen, zooals de tentoonstelling in 1883, tal van mannen henen, en de reactie moest volgen, het kon niet anders. En thans tracht men op verschillende manieren te voorzien in de behoeften van zoovelen die werden teleurgesteld, doch eensdeels ook zelf schuld zijn aan hun ellende omdat zij in goede dagen niet dachten aan de slechte die komen zouden, omdat zij lichtzinnig vaak zich in het huwelijk begaven. Eensdeels, zeggen wij slechts, want wij zullen hen daarover niet al te hard vallen, omdat zij en dat is een zwak punt - niet altijd genoeg gewezen worden op hunne verplichtingenen onze verkeerde phi- lantropie vaak maar al te zeer meewerkt om hen over de toekomst lichtvaardig te doen denken. De talrijke gezinnen zijn menigmaal een nekslag voor een ijverig werkman wan neer het kerkhof zich niet over hem ontfermt want het verlies der kleinen wordt vaak als een uitkomst beschouwd wordt eerst het huiselijk leven met zooveel goeds en schoons vernietigd, om daarna den vader en 'de moed ei- te doen ondergaan in tal van zorgen. Dsarop moest meer worden gewezen, dit zou, in de toe komst, kunnen meewerken om ons verder te brengen op den goeden weg ter oplossing van het vraagstuk. Maar voor het tegenwoordige wijst men op andere middelenMen raadt aan naar Indie te gaan, doch dit kan slechts een deel helpen en geldt hoofdzakelijk hen die geen gezinnen hebben. V oor de ongehuwden is dit echter goed. Men vraagt van de regeering hulp door bij aanbestedingen het voor de Nederlandsehe industrie gemakkelijker te maken naar werken van grooten omvang te kunnen mededingen en, wanneer het verschil in prijs met buitenland- sche mededingers betrekkelijk weinig is, de voor keur te schenken aan deNederlandsche industrie. Aan dien billijken eisch van het centraal bestuur van het algemeen Ned. werkliedenverbond mag en moet onze regeering gehoor geven. Men spreekt van landverhuizing. Een uitstekend idee, maar naar ons gevoelen alleen uitvoerbaar wanneer den werklieden elders werk worde verzekerd of anders eenig tegemoet koming hun geschonken worde die hen in staat stelt hun tijd te kunnen afwachten. En te gelijk met het aangeven van deze practische middelen practischer tenminste dan om nu alles, wat anders in het voorjaar geschiedt, te laten maken; een middel waardoor slechts de kwaal wordt verschoven tracht men te voorzien in den dringenden nood van het oogenblik. Zeer goed, maar men wachte zich op dit punt voor overdrijving. En wij hebben hierbij vooral het oog op onze allernaaste omgeving. De roep van ellende en armoede van gebrek aan werk heeft zich, van Amsterdam uit, een weg gebaand door het gansehe land maar, men zij voorzichtig met daarnaar den ganschen toestand af te meten. Wij waardeeren elke welgemeende en goed overlegde poging om te voorzien in dringenden nood waar die mocht bestaan, maar laat ons; bij al ons liefdebetoon, ook vooral practisch wezen. Dat wil niet zeggen dat wij ons moeten laten besturen door een ijskoud ego isme dat eerst zoolang berekent totdat hulp overbodig' is, maar wel dat wij vooral onze hulp aan het juiste adres richten. Waar licht te ontsteken valt doe men het op de juiste plaatsen. Niet dat wij omdat er enkele ondankbaren zijn aan allen hulp zouden willen ontzeggen; maar men ga bij het verleenen daarvan te rade met mannen die jaarlijks den toestand van nabij zagendie weten wat er steeds gedaan wordt en die kunnen ziften opdat niet, onder den druk der tegenwoordige omstandigheden elders, ge speculeerd worde door hen op wie de tijden volstrekt geen druk uitoefenen Men vrage vooral raad aan bekende werk gevers eerst dan kan men den toestand lee- ren kennen, en men wake ervoor dat eene gemeente een middelpunt worde van personen die, verlokt door de voorspiegeling van hulp, zich haasten om van elders daarheen te trekken. Zijn wij voorstanders van te helpen waar hulp dringend noodig is, wij zijn tevens vijan den van loos alarm omdat dit voor volgende jaren een ontzenuwenden invloed uitoefenen kan op de betrokken personen. Het kan zorge loosheid wekken en waarlijker zijn reeds philantropische instellingen genoeg die daar aan meehelpen. De Société Exploitation de VExposition Üniver- selle dl Amsterdam de 1883 heeft den 18en dezer maand surséance van betaling aangevraagd. Woensdag 7 Januari zal te Brussel aan het Tri bunal de Commerce eene deliberatie van crediteuren plaats vinden. i iC"n'i— Met 1 Januari a. zal. in plaats van wjjlen den heer A. De Broekert, als directeur van de Alge meene expeditie onderneming Van Gend en Loos te Middelburg optreden de heer G. Cooke. Men sehrjjft ons uit Goes. De bijeenkomst van belangstellenden in eene gemeenteraadsverkiezing in liberale richting werd Dinsdagavond door 30 personen bjjgewoond, Tot lid van de commissie van uitvoering, in plaats van den heer J. J. Ramondt die bedankt had, werd gekozen de heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer bjj herstemming met den heer Ph. V. d. Mandere. Als candidaten voor het lidmaatschap van den raad werden genoemd de heeren W. A. De Laat de Kanter, D. Hildernisse, L. M. Van Campen, W. J. Van Gorkom, Ph. V. d. Mandere en S. J. J. De Jonge Mulock Houwer. De heeren De Kanter en V. d. Mandere bedankten evenwel voor een candidatuur. Na uitvoerige bespreking der candidaten ging men tot stemming over, met den uitslag, dat de heeren Houwer 13, Hildernisse 7,' Van Gorkóm 6 en Van Campen 5 stemmen verkregen. Bjj her stemming tusschen beide eerstgenoemden, kreeg de heer Houwer 17 en de heer Hildernisse 13" stemmen. De heer S. J. J. De Jonge Mulock Houwer, ter vergadering aanwezig, verklaarde de candidatuur te aanvaarden. Gisterenavond is te Amsterdam overleden de heer mr W. C. Mees, president der Nederlandsehe bank. Veel wordt aan dezen hooggeplaatsten man verloren en vooral de eerste kredietinstelling van ons land zal zijn verlies zeer gevoelen. Niet het minst zal dit het geval zijn in den tegenwoordi- gen tjjd van spanning op handelsgebied, waarin hij een vraagbaak en steun is geweest bjj de pogingen om groote rampen af te wenden. Ook omdat nu juist de onderhandelingen tusschen den min. van financiè'n en de bankdirectie geopend waren over de vervroegde verlenging van het octrooi der instelling, aan welker geschiedenis de naam van Mees onafscheidelijk verbonden zal blijven. De heer Mees werd 6 Sept. 1813 te Rotterdam geboren en trok als student der tJtrechtsche boogeschool in 1830 mede uit naar België. In April jl., 35 jaren geledenwerd hjj secretaris bij de Ned. bank en bjjna 14 jaar later, in 1863, volgde hjj den heer Croockewit als voor zitter dier inrichting op. Hij schreef tal van bjjdragen, die allen getuigen van een ernstigen en diepzinnenden geest, dia zijne denkbeelden met bewonderenswaardige hels derheid, in eigenaardigen stijl wist uit te drukken. Ook aan de AG tot Nut ran 'f Algemeen was hjj gedurende ongeveer 25 jaren lid van 't hoofdbe stuur verbonden en hjj wijdde ook als voorzitter en penningmeester aan die instelling zjjnö krachten. Bjj het gehouden examen voor goederenklerk 3° kl. bjj de AG tot Expl. v. St. geslaagd, de heef J. P. Van Ham, than 3e kl. aan de halte Vlake, De collecte ten behoeve der maatschappjj vaii weldadigheid heeft dit jaar in het geheel znivef opgebracht 57200.06J. In onze provincie werd 1373.83 J gecollecteerd te Middelburg 427.43, te Goes 126.36, te Zierikzee 60 en te Ter« neuzen 45.30. De heer J. Veele, organist bjj de Ned. Éeïv; gemeente te St. Maartensdjjk, hoopt den 2'* Jan; a. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jareii als organist dier gemeente werd aangesteld. Ojj nog zeer jeugdigen leeftijd werd hjj van het ge zicht beroofd. In 1837 werd hij opgenomen in het instituut voor blinden te Amsterdam; waar hjj tot 1852 zjjne opleiding genoot, en toen eervol ontslagen werd. In 1860 werd hjj tot organist aangesteld; Sedert is hjj onafgebroken werkzaam geweest, en het zal hem 2 Jan. van de zjjde der ingezetenen, zeker niet aan bljjken van deelneming ontbreken; Benoemdbij het wapen der inf,, bjj het 2* reg., tot eersten luit. de tweede luit. A. S. Russer, van het korps; bjj het 3e reg., tot kapitein de eersten luit.-adj. N. E. Smeets, van het 2e reg. Blijkens een bjj het departement van marine ontvangen telegram, is Z' M" schroefstoomschip Bonaireonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. baron Van Hogend orp, in den namiddag van 22 dezer Dungenesa gepasseerd. Aan boord was alles wel. Voor de Haagsche rechtbank werd Maandag behandeld de indertijd veel geruchtmakendé zaak van den Leidschen student, die op den 30" Septem ber jl. aan een zg. groen een klap heeft gegeven,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1