Laatst© Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Medea Fédora. cessiën, zooals die voor de telephones, uitgegaan van een departement van algemeen bestuur als vertegenwoordigende den koning, bij wien volgens art. 54 der grondwet de uitvoerende macht berust, kunnen geen bepaling van burgerlijk recht schep pen, teniet doen of wjjzigen, dan voor zoover een wet dit uitdrukkelijk bepaalt. Sommigen betreurden het, dat, terwijl de staat den financieel nadeeligen telegraafdienst voor zich reserveert, hij uit het winstgevend telephoon- verkeer, in particuliere handen gelaten, geen enkel geldelijk voordeel trekt, integendeel zijn eigen telegraafverkeer benadeelt door telephoon- lijnen tussehen verschillende gemeenten toe te laten. Bij den heer J. Van der Endt Gzn. te Maassluis zal verschijnen het Moederland, weekblad voor de Nederlanders in den vreemde en in de koloniën, onder redactie van J. Hendrik Van Balen. Het zal Donderdags worden uitgegeven. Welk een overeenkomst tussehen die beide stukken! Beide zijn vervaardigd met hetzelfde doel, nl. om een actrice van naam te doen schitteren beide leerett de macht der liefde kennen om tevens te doen zien waartoe de haat in staat is, wanneer zij de plaats der liefde inneemt. Over Sardou's werk behoeven wij niet uit te weiden; daarover schreven wij reeds na de op voering door de atdeeling Botterdam van Het Ned. Tooneel. En niettegenstaande wjj destijds schreven dat wij Fédora niet gaarne voor de tweede maal zouden zien, danken wij nu toch het toeval dat ons drong de voorstelling van Zondag bij te wonen. De geheele voorstelling van gisteren droeg ook het karakter van een surprise, ons eerst Zaterdag bereiddientengevolge vreesden wij dat de opkomst bij Fédora zeer gering zou wezen. Dit viel ons echter meè het was op de eerste rangen niet zoo vol als Zaterdag, maar alleen de beneden- loges waven leeg en de overige rangen goed bezet. En dat is, dunkt ons, voor Middelburg, na een drukke week en op een Zondagavond, al bjjzon- der ,wel. Wanneer wij nagaan dat Fédora meer dan honderd maal is gespeeld, dan laat zich begrijpen dat dien avond den souffleur vacantie werd gegeven. Aan het publiek werd dit te kennen gegeven door, wel eenigszins riekend naar reclame, even vóór de voorstelling, de houten bedekking, die hem steeds aan het oog van het publiek onttrekt, te doen wegnemen. Helaasdat slechts zoo weinig stukken in ons land een voldoend aantal opvoeringen beleven om de rolvastheid tot zulk een hoogte te kunnen brengen. Want eene tooneelvoorstelling wint daardoor aan genot. Wanneer wij deze opvoering van Fédora met die der Rotterdammers vergelijken, dan kan het niet anders of wij moeten den eerepalm toekennen aan het gezelschap van den heer Yan Lier. Of dit een gevolg was van de vertolking der hoofdrol door mevrouw Prenkel, die zoo geheel anders ons het karakter van Fédora leerde kennen dan mevrouw Beersmans deed weten wij niet, maar het is een feit dat de geheele vertolking van Sardou's stuk, Zondagavond, ons oneindig meer voldoening schonk dan die op 22 Nov. 1883. Zelfs in kleinigheden, o. a. aan het slot van het eerste bedrijf, waar bij het lijk van Wladimir de lijfeigenen en bedienden neerknielden, was het geheel veel aangrijpender. Overigens liet de tooneelschikking veel te wenschen over. Wanneer wij dan ook slechts bet spel van mevrouw Prenkel en dat van den heer Van Kuyk hoogeljjk prijzen, dan geschiedt dit niet uit mis kenning van hetgeen de anderen tot het welslagen bijbrachten. Zij speelden allen met een bewonde renswaardige juistheid. En herinneren wij ons nu het spel der hoofd personen dan komt ons voor den geest hoe hartstochtelijk, hoe natuurlijk vooral, de beide laatste bedrijven inzonderheid het eerste bedrjjf leed aan matheid door mevrouw Frenkel en den heer Van Kuyk werden gespeeld. Dit hield op comedie te wezen men stond voor de werkelijkheid. De bekentenis van Loris Ipanoff, waarom hij Wladimir vermoorddede schrik, teleurstelling en woede van Fédora, haar aandrang tegenover Ipanoff om niet heen te gaande smart van deze bjj het vernemen der noodlottige tijdingen van het gebeurde met zijn broer en zijne moeder; zjjne woede tegen de onbekende vrouw, de oorzaak van al dat leedFédora's bedekte verdediging van zichzelve dat tooneel vooral was een schilder waardig! hare bekentenis en haar dood; al die scènes schonken zeldzaam kunstgenot. Slechts enkele malen zagen wjj den heer Van Kuyk zoo goed spelen. Van mevrouw Prenkel behoeven wij zulk eene verklaring niet af te leggenzjj speelt altijd verrukkelijk schoon. Dit bewees zjj ook Zaterdag, al was het toen op sommige oogenblikken merk baar, dat zij op het gebied der tragedie nog slechts hare eerste schreden zette. En toch belooft de wijze waarop zij dat deed voor de toekomst veel, zeer veel. De heerlijkste oogenblikken uit Medea waren, wanneer zjj alleen, of tegenover Jason, tegenover Kreusa of met hare kinderen zich hH tooneel bevond. a Die overgangen, tussehen smart en woede, zoo ge leidelijk en toch zoo vol weemoed en kracht, zij moesten een ieder in 'thart grijpen. Als zjj in het tweede bedrijf haar kinderen toeroept «Vervloekt GeslachtGa heen'k Haat alles U het meest Want hij gaf 't leven ui... 'k Heb n door hem, Door hem» wien gij geljjkt I on ten slotte in tranen uit te barsten onder den uitroep: «Uw zoor.s?. Neen, neen!.. Het zijn de mijnen! Gij zijt mijn troostmijn liefde heel mijn stenn, dan was dit heerljjk schoon. Zoo ook trof ons het afscheid in het laatste bedrijf waar de kinderen moeten kiezen, waar zij dezen verstootte om ten slotte schreiend aan den voet van bet Saturnus- beeld te vallen. Zoo waren er tal van indrukwekkende oogen blikken. Jammer dat, bij al den goeden wil waarvan het spel der medespelers getuigde, er zoo ontzachlijk veel ontbrak. Jason, de woeste krjjgsman, de held van het Gulden vlies, die Médéa verstoot oin de dochter van Kréon, koning van Korinthie, te huwen, vond in den heer Van Kuyk een goed maar lang geen uitstekend vertolkermevrouw Coelingh was als Kreusa zeer lief, maar Orpheus en vooral Kréon waren geheel onvoldoende. De heer Ruygrok men kon het merken deed al het mogel jke om de rol van Orpheus, die hij met voorliefde zeker bestudeerde en speelde, goed te vervullen, maar het is niet zijn schuld dat hij aan de strenge eisohen niet voldoen kon. Het bleek ons vooral bij de opvoering van Medea hoe betreurenswaardig het is, wanneer een gezel schap als van den heer Van Lier in drieën wordt gesplitstons dunkt er zouden om mevrouw Frenkel in zulke stukken bij te staan, in de an dere afdeelingen wel betere elementen te vinden zijn. Het spel van een hoofdpersoon komt zelfs niet geheel tot zijn recht wanneer het bijpersoneel niet goed is. Edoch, het is de quaestie van bestaan die tot zulk eene splitsing dwingt. De costumes waren net en frisch. Over de vertaling van Floris van Westervoort zwjjgen wij liefst. Het is een genot om, na die gehoord te hebben, de overzetting van Jan C. De Vos eens te lezen. Eigenzinnigheid van Benedix velen beter wel licht bekend, wanneer wij meedeelen dat de hoofdintrigue berust op het weigeren om te zeggenGoddank, de tafel is gedelctis een geestig stukje, dat van menschenkennis getuigt. Het werd uitstekend vertolkt. Zaterdag gaf mej. H. Van der Meij te Goes voor 't laatst les op de middelb. meisjesschool. Na afloop der lessen boden de leerlingen haar ter gedachtenis een schrijfcassette aan. De heer J. A. De Bruijn te Zierikzee verwierf akte midd. ond. staathuishoudkunde. In plaats van den heer dr De Hartog is tot curator der Vrjje universiteit benoemd de heer dr B. Van Schelven, predikant bij de Gereformeer den te Amsterdam. Door het aanstaand vertrek van den predikant te Ovezand wordt naar men ons meldt het aantal vacante gemeenten in den ring van Borssele weêr even groot als dat der plaatsen waar een predikant is gevestigd, Vjf predikanten voor tien gemeenten. Elke predikant heeft derhalve bjj vernieuwing een consulentschap waar te nemen en twee gemeenten te bedienen. In den regel worden de godsdienstoefeningen in de vacante gemeenten beurtelings door al de ringpredikanten geleid, zoodat de herderlooze ge meenten, tegenover het gemis van een eigen leeraar, het voorrecht genieten, boven de anderen, van iederen Zondag een anderen prediker te hooren. Dit is nog zoo onaangenaam niet. De vacante gemeenten zijn: 's-Heerenhoek, Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland en later Ovezand. Predikanten zijn te Borssele, Heinkenszand, Nisse, 's Gravenpolder en Hoedekenskerke. Zaterdagavond is het op de reede van Vlis- ringen ten anker liggende stoomschip Stantons, kapt. Brown, door de van Antwerpen komende Harwich- boot Ipswich, kapt. Hendersen, in den grond ge- loopen. Tien man der opvarenden redden zich in een kleine boot. Bj het stormweer en de felle eb zouden zij het hiermede niet geklaard hebben, ware niet een flink bemande en bekwame redding boot spoedig van de Ipstuich te water gelaten, welke de schipbreukelingen over nam. Middelerwijl was deze boot door den stroom uit het gezicht van de Ipswich geraakt, doch het mocht, na twee uren zoeken, den opvarenden gelukken op de hoogte der nieuwe sluis het schip terug te vinden. Kapitein en stuurman van de Stantons hebben bjj deze ramp het leven verloren. De Ipswich had een gat in den boeg bekomen, en keerde Zondagmorgen met de geredde schepelingen naar Antwerpen terug. De Stantons was eene kleine zee boot, zonder lading, van Ostende naar Goole bestemd, en was om het slecht weder ter reede van Vlissingen een schuilplaats komen zoeken. Van den llen tot en met den 20'11 dezer maand zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland te Vlissingen aangekomen 888 en van daar ver trokken 859 passagiers. Het stormweder van Zaterdag en Zondag heeft zich aan den zeedijk van den Sophia-polder niet onbetuigd gelaten. De verschillende gaten, vóór 14 dagen in het buitenbeloop ontstaan, heb ben zich verbreed of vereenigd, zoodat nu over ongeveer 50 M. lengte het djkslichaatn over de verzakte steenglooiing heen aan den golfslag bloot staat. De onlangs aangebrachte voorziening van rijs en steenen is grootendeels losgewoeld en ligt langs het strand verspreid. De verst naar binnen vallende afslag blijft nog ongeveer 8 M. uit de kruin van den djjk en heeft een diepte van 1 a 1.5 M. Het werk aan den inlaagdijk vor dert goed. In den nacht van Zaterdag op Zondag was schipper Versloot, door het omloopen vaD den wind naar het N. N. O., genoodzaakt zijne tjalk, geladen met perkoenpalen en steen, voor den polder Oud-Noord-Beveland te laten zinken, daar hij, door het glippen zjjner ankers, andera op de steenglooiing zou zijn geworpen. Zondagmorgen heeft men het schip leeggepompt; de inventaris was reeds 's nachts bj den kastelein G. De Jonge geborgen. Voor eenige dagen Helden zich te's Heeren- hoek een paar onbekende kooplieden op, waarvan de een zich als tolk voordeed van den ander, die slechts Duit8ch scheen te spreken. Het eerst wat gevraagd werd was of het biljet, dat niet gezonden was, was ontvangen, waarop eene aanbieding en aanprijzing hunner koopwaar volgden, die uit manufacturen scheen te bestaan. Zij hadden die goederen niet bij zieh. Zeer goedkoop werden de waren gepresenteerdzakdoeken van slechts 10 cents, die gekocht werden voor 2 cent per stuk. Sommigen gaven eene bestelling van 30 stuks. Daar niet dadelijk betaald werd heeft niemand, voor zoover bekend is, schade geleden, en kan men ook niet zeggen, wat eigenlijk het voomemsn was. Koopman, tolk en goed zijn verdwenende koopers wachten tot heden te vergeefs op hun besteld goed. De werkzaamheden in de meestoven van westelijk Zuid-Beveland zjjn weer atgeloopen. Valt over de hoeveelheid der opbrengst per hectare niet hoog te roemen, de qualiteit van het bereiden geeft daarentegen stof tot tevredenheid. Bjj een Zaterdag onder Ovezand gehouden klopjacht zijn door negen jagers 47 hazen ge schoten. Bij het jaarlijksche assaut der cadetten van de Kon. milit. academie te Breda, heeft het dezer dagen een aardigen indruk gemaakt, toen de cadetten bij het dubbel carré op het geweer te voorschijn kwamen in de oude uniform van „de jagers van Van Dam" en de muziek van het 6° regiment de bekende melodie speelde. Vrjjdagavond, toen een trein der Ned. centraalspoorwegmaatsckappij te Zwolle reeds in beweging was om naar Utrecht te vertrekken, kwam nog een veekooper aanloopen en sprong op de treeplank, zieh vastklemmende aan eene coupé eerste klasse. Hij reed zoodoende mede, niettegen staande de trein allengs zijne snelheid verkreeg. Nadat hij zoo een poos had gestaan, beproefde hij eene coupé 1" klasse geopend te krijgen. Terwijl hij hiermede bezig was, werden een heer en dame, die zich daarin bevonden, hevig ver schrikt. Vermeenende dat het iemand was met kwade bedoelingen, trachtten zij hem dan ook het binnendringen te beletten. Even voor dat men de IJselbrug bereikte, werd het incident door den conducteur uit den achtersten bagagewagen opgemerkt, die fluks naar den veekooper jjlde en hem in zijn alles behalve benijdenswaardige positie vasthield tot aan het station Hattem, alwaar de zaak zich ophelderde. Bij het bedoelde indringen der coupé 1° klasse heeft de heer den veekooper zoo geducht op zijn bol geslagen, dat diens hoed afvloog. Nabij Tilburg zijn twee personen door een trein overreden. Het getal der bij de commissie tot tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam afgehaalde formu lieren bedroeg Vrijdagavond 3580. Daarvan waren 2582 ingeleverd bij het comité van uitvoering, waaromtrent dus het onderzoek in gunstigen zin was atgeloopen. Onder deze 2582 personen zijn niet minder dan 50 verschillende ambachten en handwerken vertegenwoordigd. De commissie kan tot haar leedwezen aan deze allen nog geen werk verschaffen. Tot heden waren 830 man aan het werk gezet, welk getal nog iederen dag toeneemt en in den loop dezer week tot 1200 zal kunnen klimmen. Het buitengoed Alexandershof in de Hoekscbe waard, en behoorende tot de nagelaten goederen van prins Alexander, is verkocht aan den heer Van Straten te Dordrecht voor ƒ61.067.25. De rijksveearts lc kl. te Deventer, de heer J. J. U. Smits, plaatste de vorige week een uit voerig artikel in de N. R. Ct., ten betooge dat de longziekte in het spoelingdistrict te wijten is aan de stallen, de ware broei-apparaten van bacteriën en micrococcen. Dat zijn de fiolen des kwaads, waaruit de longziekte in het spoeling- district, telkens en telkens op nieuw weer, wordt uitgegoten. En die moeten verdwijnen. »Wjj hooren ons dagelijks toeroepen houdt uwe straten en riolen en bovenal uw lichaam en woning rein, want de cholera is in aantocht. »Ik," zegt de heer Smits, »zou den spoelingboer willen toe roepenreinig uwe stallen en houd ze rein, want daarin schuilt de oorzaak van het voortbestaan der longziekte in het district waar gij woont. »Is het echter met grond te verwachten, dat de spoelingboer geen aandrift daartoe gevoelt, dat hij te eigenwijs is, om zich goedschiks er toe te laten bewegen, dan zou de regeering tusschenbeide dienen te komen. En waarom niet vraagt hij verder. »Men sluit scholen of bouwt er nieuwe; men doet woningen ontruimen of breekt ze af, indien zij schadelijk worden voor de volksgezond heid en waarom zou men dan den spoelingboer niet kunnen verplichten, zijn stal te reinigen en rein te houden nu hij zoo veel schade berokkent aan de welvaart van zoo menigeen Met 1 Jan. zal te Amsterdam in de War moesstraat een vast circus worden geopend, onder bestuur van den heer Sehuitenvoerder, den wel bekenden August den Domme uit het paardenspel van Carré. Ook in Den Haag heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt aan leerlingen der armenscholen eenige malen per week een bord warme spijs uit te reiken. Zij hoopt den 1" Januari, of zoo mogelijk vroeger, daarmede aan te vangen. Men meldt dat eene der boerderijen onder Haastrecht, aan mevr. de wed. De Montigny be hoorende, tot modelboerderjj voor zuivelbereiding zal worden ingericht. Jl. Donderdagavond heeft een verschrikkelijke brand gewoed in het R. K. weesbuis te New-York. Het was dien avond zeer koud en het sneeuwde, welke omstandigheden er wellicht hebben toe bjjgedragen om de ramp nog grooter te doen zjjn. De brand schijnt in het waschhuis te zjjn ontstaan en heeft zich met ongeloofeljjke snelheid door het gansche prachtige gebouw uitgebreid. De kleinen vluchtten half gekleed op de straat en het is niet onwaarscb|jnl|jk dat velen, die uit de vlammen zich konden redden, in de hevige koude den dood vonden. Op de ziekenzaal in dit gesticht werden 35 knapen verpleegdeen der zusters, die hen trachtte te redden, zag zich door de vlammen den terugweg afgesneden en vond met alle 35 verpleegden den dood. In het geheele gesticht werden tussehen 7 en 8 honderd kinderen verpleegd en er ont breken op dit oogenblik nog .110 der kleinen. Het is echter mogelijk dat deze niet allen in de vlammen zijn omgekomen, maar een wjjkplaats in de stad gevonden hebben zekerheid heeft men hieromtrent tot dusver nog niet. Het gebouw is geheel verwoest en de materi- eele schade wordt op 500 duizend dollars begroot. Gansch New-York is onder den indruk van deze ontzettende ramp. De rechtbank heeft dezer dagen uitspraak gedaan in het proces tot echtscheiding tussche; den beroemden violist Joachim en zjjn vrouw, t het huwelijk van dit kunstenaars echtpaar voor ontbonden verklaard. Zaterdag heeft in het kanaal, zoo op de Engelsche als Fransche kusten, een ongewoon hevige storm gewoed. Voor Brest, wordt van daaruit gemeld, heeft men nimmer zoo'n hooge en ontstui- mige zee gezien. De schepen, die uitgeloopen waren, keerden weer in de havens terug. De dagbladen behelzen tal van ongelukken. De zelfmoord van Jauner, den directeur der Nieder-Austro-Escompie-Geseltschaft,en herontdek te tekort in de kast der heeft zeer begrijpelijk een paniek teweeggebracht onder hen die aan deze bank gelden hadden toevertrouwd. Het bedrag der depóts klimt tot de 23 millioen fl. en deze waren voornamelijk bijeengebracht door den kleinen burgerman, die op het gerucht van de Krach onmiddellijk zich ten kantore der bank vervoegden en hunne gelden terugeischten. Des Donderdags gedurende den geheelen dag was een groote menigte voor het gebouw der rniJ vergaderd, maar de bank heeft door hulp van commissarissen en andere bankiers aan alle aanzoeken kunnen vol doen en deze omstandigheid bracht er veel toe bij om de gemoederen gerust te stellen. Zelfs de stad Weenen, die voor 4 millioen aan de bank had toevertrouwd en ook deze som in den beghme opeischte, heeft naar aanleiding der gunstige berichten besloten haar belangrijk depot in handen der bank te laten. De directeur Jauner was een broeder van den directeur van het Ring-tbeater welks ramp een ieder nog in geheugen ligt, Het geraamde tekort bedraagt 2.200.000 fl., welk bedrag door valsche wissels, in vereeniging met zekere Kuffler een wissèlagent, door den directeur werd uitbetaald. De medeplichtige Kuffler is gearresteerd. gestolen. 's Gfravenïiag-e. Benoemd zjjn bjj de rustende [schutterij in Zeeland 5° bat.tot kapi tein De Ridder; tot le luitenant E. M. Verwillighen; tot 2e luitenant Callenfels. Op verzoek eervol ontslagen [de heer Koehler als lid van het bestuur van bet waterschap Nieuw- Bommenede en benoemd tot gezworen van den Onrustpolder de beer Markuip. 's Gravenitage. Het gerechtshof alhier be vestigde heden het vonnis der Middelburgsche recht bank tegen S. A. wegens moed willige mishandeling veroordeeldmet wijziging der gevangenisstraf, wegens provocatie, in twee boeten van 8. Het vonnis der Zierikzeesche rechtbank tegen J. K., wegens diefstal van oesters veroordeeld, is wegens gebrek in den vorm vernietigdde bi- klaagde is echter veroordeeld tot veertien dagen celstraf. 's Gravenliage. Tweede kamer. De kamer nam heden de spoorwegbegrooting aan, nadat de minister van waterstaat verklaard had dat de kamer bjj hare terugkomst in zake den spoorweg Amersfoort— Nijmegen niet zal Btaan voor een voldongen feit. Bjj de mede aangenomen, veatingbegrooting verklaarde de minister van oorlog aan de heeren Schimmelpenninck Van der Ojje en Oorver Hooit dat voor droogmakerijen, die aan inundatiën kunnen schaden, voortaan het verleenen van vergunning aan de belangen van 's lands defensie zal getoetst worden. Op aandrang van den heer Rooseboom tot eindeljjke in verdedigingstelling der positie Am sterdam van de zjjde der Zuiderzee verklaarde de minister dat voorloopige plannen ontworpen zijn om de nadering van eene vjjandeljjke flotille voo r Amsterdam te verjjdelen. De hoofdstukken Huis des konings, en Nationale schuld zjjn aangenomen. Door de regeering is voorgesteld de kredietwetten voor drie maanden vast te stellen. De heeren Scbaepman en Lohman hebben echter voorgesteld den termjjn van vier maanden te herstellen ter degeljjker voorbereiding van het definitief begroo- tingswerk. De heeren Cremers en Van der Loeff protesteerden daartegen. Volgens hen verlangt het land werk en geen rust. De heer Van Houten constateerde echter dat de bedoeling toch in geen geval is om vóór half Februari terug te komen. Het amendement is daarop aangenomen met 39 tegen 37 stemmen. Tegen stemden alle liberalen en de heerWintsren- Londen. Het spoorwegbeatuur veV' de brand van het Windsor-station ni' van Fenians is. Onder de bagage nader onderzoek, geen ontploffend v brand moet aan eene onschuldige toegeschreven. Goes. De bjjeenkomst van belangstellenden in de verkiezing van een lid van den gemeenteraadi zul Hut op Woensdag, doch inorgen, Dinsdag 23 dezer, des avonds te 8 uren, in de Prins van Oranje plaats hebben. Amsterdam. Door de vergadering van 80 obligatiehouders der Nederlandsck-Indische land bouwmaatschappij zijn tot commissarissen gekozen de heeren C. F. Quien met 453, W. H. Van Leeuwen met 466, J. T. Craemer met 474, mrü. baron Roëll met 403, J. Boissevain met 453 en H. D. Craemer met 422 van de 490 uitgebrachte stemmen. Aangezien de roodvonk alhier door melk is overgebracht, waarschuwt de geneeskundige raad van Noord-Holland geen ongekookte melk te drinken. Gsada. Uit de winkelkast van den heer Van de Pavoordt, goudsmid alhier, zjjn heden nacht door inbraak voor 3000 aan sieraden I

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2