Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Burgerlijke stand. 3" klasse wachtkameta dikwerf van steen. Hier en daar verwarmt men twee wacht kamers met éen kachel, en af en toe vergeet men, zelfs in de 2' klasse rijtuigen, de waterstoven, waarop men toch nu wel zou mogen rekenen. Waarom toch, vraagt men bij de vergelijking zich af, waarom een zoo druk bezochte lijn in handen van vreemden Men kan veilig aannemen, dat op haast geen der stations 2e en 3e klasse in ons land het goederenvervoer per spoor zoo druk is als in Terneuzen. Talloos zijn de wagens die, nu geladen met landbouwproducten dan met wat de talrjjke stoombooten uit den vreemde aanbren gen, dagelijks worden vervoerd, en licht vertraging in de correspondentie veroorzaken. Het kantoor van de LLoyd, die hier een agent schap heeft, werd vergroot, zeker niet voor de aardigheid. De stationsterreinen langs het kanaal zijn prachtigde grootste stoomschepen lossen vlak aan den wal, af en toe denkt men, bjj het zien van al de drukte, aan de Boompjes te Rot terdam waarbjj men zich maar de flink bestrate kade, de heerljjke hoornen en het heldere licht der gaslantarens moet voorstellen. Waarom zoo'n lijn niet in handen van onze exploitatiemaatschappij Als we zien, hoe flink alles is ingericht op de lijn Vlissingen—Bergen op Zoom, dan kunnen we het den dorpen in 't land van Goes benjjden, dat zij, die zooveel minder aan het spoor te doen geven, zooveel beter zijn inge spannen. Men schrjjft ons uit Rotterdam Zou inderdaad ook Rotterdam op weg zijn eene wereldstad te worden Een bestanddeel van eene wereldstad is althans hier sedert eenigen tjjd reeds aanwezigwjj hebben ons hazardspel nog wel niet op zoo uitgebreide schaal als Parjjs, maar ook in het kwade begint men gewoonlijk bescheiden. Met het kleine vangt men aan, Om met het groote voort ts gaan, zongen onze komieken in de dagen, toen zang nog bijna onafscheidelijk was van het bljjspel. Uwe lezers kennen het zoogenaamde jockey billard, dat dezen zomer voor velen eene der aantrekkelijkheden was van het badseizoen te Scheveningen, of althans zij hebben er over hooren spreken of ervan gelezen. Dit jockey billard nu i3 thans hier geplaatst in een onzer koffiehuizen, en daarvan wordt een druk gebruik gemaakt Daar valt mij op eens in, dat de geleerden het er niet over eens zjjn, of het jockeybillard wel een hazardspel is, en dat de Haagsche gemeente raad zich heeft neergelegd bij de beslissing van den burgemeester der residentie, dat dit spel niet als hazardspel moet worden beschouwd. Volgens deze interpretatie zou ik dus hierboven niet van hazardspel hebben mogen spreken. Maar als het waar is, dat het jockeybillard geen hazardspel is, dan is het toch iets dat er bedriegelijk veel op ljjkten in elk geval heeft het met hazardspel dit gemeen, dat men er veel geld mê6 ver liezen kan, zonder dat men veel macht over het spel heeft; en bovendien heeft hot nog deze eigen schap, dat het schijnbaar een aardig spel is, zoo iets van een kinderspel, maar op onbarmhartige wjjze spelers maakt. De inzet is ook hier maar éen kwartje, maar die kwartjes vliegen letterlijk weg. Acht spelers spelen het spel, en van hunne acht kwartjes steekt de „chef van het billard" er éen in zijn zak, terwijl de zeven andere voor den winner zijn, die in weinige minuten tjjds zijn 6 kwartjes winst kan opstrijken. Het dobbelaarsbillard de Haagsche autori teiten ten spijt wensch ik het ding zóo en niet anders te noemen vindt hier veel aftrek. Jongelieden en grijsaards ziet men er aan deelnemen met een animo, alsof het geld, dat zij er aan verdoen, op de straat gevonden was. En dan klaagt hier iedereen over slappe zaken en slechte tjjden Van hoofdambtenaren, die er portefeuilles met aanteekeningen bij kwijtraken, heeft men hier gelukkig nog niet vernomen. Ten slotte nog eene bijzonderheid. Bij het jockeybillard behoort een reglement, dat o. a. deze bepaling bevat dat, wanneer de spelers ruzie met elkander krijgen, terstond het lich wordt uitge draaid. Ook hieruit blijkt, dat het spel niet zoo onschuldig is, of het wekt de hartstochten op. In een Zondag te Rotterdam, ónder voorzitter schap van den heer W. Meng, gehouden leden vergadering van Het vrije woord, vereeniging ter bevordering der vrije gedachte, werd de rekening en verantwoording van den penningmeester over de laatste vijf maanden goedgekeurd. Als bestuurs leden waren aan de beurt van aftreding de heeren W. A. Willemse van Rotterdam en D. A. Zwigt- man van Noppen van Kralingen, die beiden met algemeene stemmen werden herkozen. De heer Willemse verklaarde zich bereid de herbenoeming te aanvaarden, terwijl de heer Zwigtman van Noppen de aanneming in beraad houdt. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over den finantieelen toestand der vereeniging. Algemeen werd betreurd dat veel gelijkgezinden buiten de vereeniging niet tot het lidmaatschap toetraden of de zaak geldelijk steunden. Om werkkracht te ontwikkelen moeten de inkomsten belangrijk vermeerderd worden. In afwachting daarvan worden binnenkort de leden tot een buitengewone bijeenkomst opgeroepen, ten einde van gedachten te wisselen over de wijze, waarop de vereeniging verder arbeiden zal. Door den voorzitter werd nog de aandacht ge vestigd op het optreden der sociaal-democraten te Amsterdam onder den naam Het vrije woord, een vereeniging, waarmede de Rotterdamsche van dien naam niets gemeen heeft, wijl de laatste zich niet met de bespreking van sociale vraagstukken be zighoudt, doch zich uitsluitend bepaalt tot be strijding van alle dogma's. De liberale kiesvereeniging in het district Almelo gtelde natuurljjk m* A. Yan Laer tot candidaat. De anti-revolutionaire kamerleden hebben zich opnieuw tot eene politieke club vereenigd op de basis van het bekeude program. Alle door het centraal comité bij eerste stemming aanbevolen leden zijn tot deze club toegetreden. Het bureau bestaat uit den heer baron Van Wassenaer van Catwjjck als president, en de heeren jhr. De Savor- nin Lohman en Van der Hoop als secretarissen. (Stand.) HH. MM. schijnen tegenwoordig niet bijzonder gesteld op de residentie. Moet Z. M. er wezen dan haast hij zich zoo spoedig mogelijk weer te vertrekken. Zoo meldt men thans dat de konink lijke trein voor Het Loo van heden af ter be schikking voor den koning staat. HH. MM. heb ben hun vertrek bepaald op den dag na de aanbieding van het adres van antwoord der tweede kamer, des morgens omstreeks 10 uren. Het D. v. N. meldt dat het tot stand komen van eene stoomvaartlijn AmsterdamLonden, uitgaande van de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, verzekerd is. Tot burgemeester van Arnhem is benoemd jh' D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Njjevelt. Bij de Ind. begrooting zeide de regeering een afzonderlijk wetsontwerp toe tot regeling van da voorziening in het Indische kas-tekort, dat op uit. Dec. 1885 kan bedragen 14 millioen. Thans wijst de rekening met het departement reeds een na- deelig slot van 3 millioen aan, terwijl blijkens de maand-ramingen wordt gerekend op een ontvangst van 39.429.000, wegens veilingen van koffie, tin en kina, en op een uitgaaf van 53.429.000 aan O.-Ind. wissels en gewone uitgaven. De reg. stelt daarom nu voor, den minister van financiën te machtigen om een krediet van hoogstens 14 millioen te verleenen, waarin zal mogen voorzien worden door vlottende schuld. Aan het verslag van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loo- pende van en met 20 September jl. tot en met 2 October, is het volgende ontleend In dit tijdvak werd ook de vischvangst verbo den in al de landschappen, welke voor allen in- en uitvoer gesloten waren, behalve echter voor Rigas. Patih, Telok-Gloempang, Lagen, Telok Kroet en Pedir. Ook op het gebied van Groot- Atjeh, het gedeelte tusschen Koeala Pantjoer en Kota Pohama uitgezonderd, werd dit verbod van toepassing verklaard. Hiertoe werd, bij wijze van politie maatregel, overgegaan, omdat gebleken was dat de vjjandig gezinden in Groot-Atjeh zich hoofdzakeljjk in de thans gesloten streken van visch voorzagen. Herhaaldelijk werden de posten Tjot Basetoel, Long Lemoh en Panteh Karang beschoten, zonder dat ons echter eenige verliezen werden toegebracht. Ook werden verschillende pogingen gedaan om bruggen in de groote wegen door brand te ver nielen. Van verschillende radja's op de Noord- en Oostkust, o. a. van dien van Pasangan, kwamen aanvragen in tot verkoop van landbouwgereed schappen. Het feit, dat men zich weder geheel aan den landbouw gaat wijden, kan als een goed teeken beschouwd worden. Ter Westkust werd den 16e* Sept. een moord gepleegd op Datoe Kuwie, hoofd van de kampong Rantan-pandjang, bij Melaboeh, door twee zijner onderhoorigen. Blijkens een ingesteld onderzoek moet de misdaad worden toegeschreven aan wrok over door Datoe Kawie, ten deele reeds voor den tijd onzer vesti ging aldaar, gepleegde onrechtvaardige handelingen en knevelarijen. De moordenaars vluchtten naar de bovenstreken. Volgens het Bat. HbUl liepen medio October nog de jongelieden, die in Juni en Juli het groot ambtenaarsexamen hebben afgelegd en tot de geplaatsten behooren, te Batavia zonder trakte ment rond. Uit verveling en moedeloosheid denken eenigen er nu toe over te gaan voorloopig voor de eer op een bureau te werken. Zaterdag hield het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Middelburg -eene algemeene vergadering in het Schuttershof, onder leiding van den arrondissements-schoolopzieher jhr mr D. G. Van Teijlingen. Onderwerpen ter behandeling waren 1° Hoe kan men op doelmatige wjjze het onderwijs regelen op eene gemengde school van hoogstens 30 leerlingen, wanneer het hoofd der school niet door een tweeden onderwjjzer wordt bijgestaan? 2° Is het mogelijk en wenscheljjk de-geschie denis op de lagere school zoogenaamd regressief te behandelen Het eerste punt werd ingeleid door den heer J. Bups, hoofd der school te Kleverskerkehet 2e punt bij afwezigheid van den inleider door den voorzitter. Uit de gevoerde discussiën over punt 2 bleek dat geen enkel onderwijzer van de wenschelijk- heid overtuigd was. Men meldt ons uit Schoondijke Met 1 De cember vertrekt het hoofd der school, de heer Hengeveld, te Sasput, naar zijne nieuwe stand plaats en de lofwaardige poging van ons bestuur om door een waarnemend onderwijzer aldaar on- derwjjs te doen geven, zal zeer waarschjjnlijk mis lukken. Sollicitanten komen niet opdagen. Een treurig vooruitzicht, want eene tijdelijke sluiting dier school is nu te wachten. Wel zou wellicht het veertigtal leerlingen oP de dichtbij gelegen scholen Sljjkplaat, gemeente Hoofdplaat, ligt slechts op 5 minuten afstands tijdelijk toegelaten kunnen worden, maar ook dan is de toestand van het onderwijs door alle gemis van hulppersoneel verre van rooskleurig. In de godsdienstoefening der Engelsche gemeente alhier werd Zondag voormiddag de heer A. W. Frater als predikant bjj de Engelsche gemeenten van Middelburg en Vlissingen bevestigd door den heer J. F. L. Abresch, emeritus predikant bjj de Ned. hervormde gemeente alhier. Deze plechtigheid werd door de kerkeraden der beide gemeenten, den consulent, den heer D. Rjjn- ders, en een zeer talrjjk gehoor bijgewoond. Nadat de heer Abresch met eene gepast rede, waarin hjj eenige historische bijzonderheden der Engelsche gemeente mededeelde, en ook den vori- gen leeraar, den heer B. H. Carp, gedachtig was, den heer Frater in zijne betrekking had bevestigd, hield deze zjjne intreerede, handelende óver de wederzjjdsche verplichtingen van leeraar en ge meente. Aan het slot dezer indrukwekkende toespraak gaf hij een kort, belangrijk, historisch overzicht van de gemeenten. Hij bracht o. a. in herinnering dat de Engelsche gemeente te Mid delburg indertjjd is gesticht door een voornaam Aberdeensch predikant en dat hij nu de zesde predikant aan de universiteit te Aberdeen is, die sedert dien tjjd hier het predikambt vervult. Bjj het optreden van den heer Frater werd door het kortelings opgerichte zangkoor, onder leiding van den heer A. Rademaker, op plechtige wjjze het gebed, vervat in het 99,te der Engelsche gezangen gezongen. De heer G. J. Paré, predikant te Haastrecht heeft voor het beroep naar Zierikzee bedankt. Men schrjjft ons uit BiervlietDoor het kerkbestuur der N. H. gemeente is de verkiezing van 4 notabelen, Vrjjdag der vorige week gehouden> vernietigd. Eene nieuwe stemming zal nu plaats moeten hebben. Door onzen predikant, den heer K. Straatsma. was tegen de verkiezing geprotesteerd, omdat de kiezersljjst niet ter inzage gelegen had. Door de voornaamste vrijzinnige ingezetenen, is besloten om voortaan zich met geen kerkeljjke verkiezingen meer te bemoeieneerstens omdat zjj telkens de nederlaag lijden, daar zjj van de verkiezingsmiddelen, die de tegenpartjj bezigt, geen gebruik willen maken en tweedens omdat de uitverkoren personen toch verre van orthodox zjjn. Het Biervlietsch geharrewar is volstrekt geen strjjd van beginselen, maar zuiver een per sonenstrijd. Tot kerkeljjk ontvanger der H. gemeente te Schoondjjke is benoemd de heer P. Van Houte. De nabjj Hulst ontvreemde koe, waarvan melding is gemaakt in ons vorig nommer, is weer terecht Na Donderdagavond te zjjn gestolen vond men haar, Zaterdag in den vroegen morgen, onbeheerd grazende in Clinge, dicht aan de Bel gische grens. Men vermoedt dat de dieven met het beest geen weg wisten en, daar de politie hen op het spoor was, uit gevaar voor ontdekking, het hebben losgelaten. Een al te kras antwoord. Zekere E., houder van een stationskoffiehuis te Amsterdam, had een rijtoer gemaaktbjj zijne thuiskomst volgde de koetsier hem in het koffiehuis met het verzoek om eene fooi. E., die reeds f 10 betaald had, werd hierdoor zoo toornig, dat hjj een revolver voor den dag haalde en drie schoten op den vrager loste, zonder dezen echter te raken. Hij werd daarop door de politie gearresteerd. Uit Rotterdam is niet ingeschreven voor de obligatieleening der Nederl. Indische landbouw- maatschappij. Te Arnhem is een dievenbende van kleine jongens gevat. Een der leden, in den aanvalligen leeftijd van 7 jaren, was dronken gemaakt door bitter dien men gestolen had en aldus kwam de zaak aan het licht. Volgens het 84e verslag van het toevluchts oord voor weezen te Neerbosch is van 1 Juli tot 30 September 1884 ontvangen 22.199.57L be nevens tal van gitten in natura Voor druk- en bindwerk werd gedurende dien tijd ontvangen 16.596.40. 708 arme weezen worden thans op Neerbosch verpleegd. --De kanonnier P, die onlangs te Amsterdam twee schoten op een koffijhuisbediende loste, heeft bij het gehouden onderzoek met de meeste kalmte verklaard, dit te hebben gedaan met het kenneljjk doel om hem te dooden. In den loop van dien dag had hjj daartoe op den hoek van het Rembrantsplein en Utrecbtschestraat den revolver met patronen gekocht. Voor den door het Nederlandsche schaatsenrjj- dersbond uitgeschreven internationalen wedstrijd op schaatsen te houden in den winter van 1884 1885 op een later te bepalen dag op de Groote Wielen, bjj Leeuwarden, zjjn de volgende prijzen uitgeloofd Eerste prijs: 600, en de groote gouden Champion-medaille Tweede prijs: 300, derde prjjs 180, vierde prijs 120. De bepaalde afstand is circa 1600 meters met éen keerpunt. Het inleggeld bedraagt 6. Te Esschen nabjj Roosendaal is dezer dagen des nachts in verscheidene oningen inbraak ge pleegd, en hebben de dieven bjj den heer K. zich een groote hoeveelheid zilverwerk en andere waar den toegeeigend. Naar men verneemt moeten de die'ven Duitschers zjjn, en zich reeds in handen der justitie bevinden. De troebelen te Madrid nemen steeds grooter verhoudingen aan. Een tweehonderdtal studenten hebben in een gebouw een wijkplaats gezocht en de voorzitter, dien zij zich gekozen hadden, heeft de politie geweigerd enkele personen wier inhech tenisneming zjj eischte uit te leveren. Een vjjftal bladen,.die artikelen over deze mani festatie hadden geschreven, worden gerechteljjk vervolgd. De ongeregeldheden in Mexico duren nog steeds voortHoewel generaal Diaz verklaard ^eeft dat er van geen oproer sprake is. De discussiën in het wetgevend lichaam omtrent de conversie der nationale schuld zjjn nog niet afgeloopen. De Köln. Zeit. spreekt met zeer'veel waar deering over eene voorstelling van onzen landge noot .prolessor" Maju, die Woensdagavond te Keulen met zjjn gas-microscoop en den phono- graaf, in tegenwoordigheid van eenige weten- schappeljjke personen, belangwekkende proeven vertoonde. Het blad zegt o. a. dat het instrument* en de preparaten, waaronder ook bacteriën en bacillen ter aanschouwing gegeven werden, voor- treffeljjk zijn al een schenen de proefnemingen met den phonograat de minst geslaagde te zjjn. Een jongmensch te Parjjs heeft in een aanval van jalouzie revolverschoten gelost op een weduwe, met wie hij in minnenhandel stond, en daarna zich zelf voor het hoofd geschoten. De jonkman stierf een kwartier na dien en de vrouw werd zwaar gewond naar het gasthuis gebracht. Te Berljjn werd de vorige week bjj een voorstelling van Richard III, het publiek zeer verontrust door een brandlucht die in het gebouw werd waargenomen, en bovendien zag men op het tooneel rook opstjjgen. De voorstelling moest gestaakt worden en het publiek kwam eerst tot kalmte toen een brandweerman voor het voetlicht verscheen, die als de oorzaak van het vermeende gevaar opgaf het lek worden van een slang van het verwarmingstoestel, welke ambtelijke mede- deeling de vrooljjkheid der aanwezigen scheen op te wekken, althans toen de voorstelling vervolgd werd, was voor het overige van den avond de stemming niet zooals zij voor een drama vereischt werd. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag heeft het te Berljjn onafgebroken gesneeuwd, zoodat des morgens de straatreinigingsdienst en de directie dertrammaatschappjjen buitengewone werkkrachten aan den arbeid moesten stellen om de straten voor het verkeer vrij te kunnen houden. In zekere kantons van Zwitserland, voorna melijk Bern en Argovie, schijnt het misbruik van sterkedrank zulke afmetingen te hebben verkregen, dat de cjjfers der statistiek omtrent misdaden zeer ongunstig werden gewijzigd. De bondsraad heeft thans voorgesteld om het maken en den verkoop van brandewjjn te belastende commissie, die de noodige gegevens verzamelde omtrent het gebruik van geestrijke dranken in het algemeen, Itwam tot de ontdekking dat in enkele kantons van Zwitserland 90 liter per hoofd werd gebruikt, dat wil zeggen 10 maal zooveel als de statistiek voor België in deze aanwjjst. 's Gfravenliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de heer De Brujjn Kops toegelaten en beëedigd. Het debat over het adres van antwoord op de troonrede ving aan met een hulde van den heer Keuchenius aan den heer Van Eek en de wijze waarop deze met onbezweken trouw en kunde zjjn beginselen steeds had verdedigd. De heer Keu chenius verklaarde voorts dat geen anti-liberale party bestaat die het gezag zou kunnen of willen opeischen. Aan de liberale gezuiverde party is de toekomst. Er is ook, volgens hem, geen clericale partjj. Slechts het algemeen belang van het land is de richtsnoer der rechterzjjde met handhaving van eigen beginselen. De heer Keu chenius wilde aan het adres de toevoeging van eene zinsnede betrekkelijk uitbreiding van het kiesrecht. Op advies der commissie van redactie en den minister van binnenlandsche zaken werd echter de algemeene strekking van het adres onveranderd goedgekeurd en dienovereenkomstig het amendement verworpen met 57 tegen 18 stem men. De heer Donner wilde daarop uit de derde zinsnede de herinnering aan grondwetsherziening schrappen. De meerderheid der commissie van redactie verklaarde echter de tegenwoordige troon rede in verband met de vorige te beschouwen. De minderheid, bestaande uit de heeren Van der Hoeven en Schaepinan, achtte daarentegen de toevoeging strijdig met de goedgekeurde algemeene strekking. Het amendement-Uonner werd verworpen met 28 tegen 37 stemmen. Met de liberale partjj stemde de heer Seret. Overigens stond de linker zijde hier bjj tegenover dé rechterzjjde. Het adres is daarop onveranderd aangenomen. 's (wravenltage. De heer Bahlmann heeft eene interpellatie aangekondigd over eventueele maatregelen van regeeringswege te nemen ter werkverschaffing aan de arbeidende klasse. 's Gravenliage. De heer Koelman, ver vaardiger van het monument te Leiden, is benoemd tot ridder der Ned Leeuw. De generaal majoors Van der Star, Pfeiffer en Kretzer zjjn benoemd tot luitenant generaal. Kolonel Meyl is benoemd tot generaal-majoor hof-intendant. Amsterdam. Met 137 tegen 62 stemmen heeft de buitengewone algemeene vergadering den verkoop van den Noord Zuid-Hollandschen stoom tram van Broekman en Honders voor f 223000 bekrachtigd. Venioo. Heden is alhier een spoorwegbe ambte onder eene locomotief geraakt. Twee beenen en een arm werden hem afgereden. Londen. De Times meldt dat in Tongking hevige gevechten worden verwacht, daar groote Chineesche legerafdeelingen uit verschillende richtingen optrekken. Van 16 tot 23 November. Middelburg. OndertrouwdA. Hoogendam^ jm. 24 j. met S. Hollebrands, jd. 24 j. F. Ue Klerk, jm. 26 j. met C. M. Moeliker, jd. 23 j. BevallenJ. Steendam, geb. Huibregtse, z. M. A. Botting, geb. Flipse, d. M. P, Dunnes, geb. Beurskens, d. J. Janse, geb. Dekker, d. J. Jonk heer, geb. Fraanje, z. J. L. Steketee, geb. Jansen, z. M. W. E. Hoogesteger, geb. Du Mee, d C. M. Van Ditmars, geb. De Broekert, d. A. C. Bros,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2