aatste Berichten. Gemeenteraad van Goes. de handel in aardappelen; thans echter is het grootste gedeelte van den aanzienlijken voorraad door Hollandsche en Brabantsche kooplieden op gekocht. De landbouwer A. R. te. 's-JSeerenhoek heeft voor 6 stuks vet vee op de markt te Goes de kapitale som van 1500 gemaakt. Zijn vee werd dan ook als het puikste der geheele markt geroemd. Voorzeker een bewijs, dat de veeteelt in Zuid- Beveland niet meer zoo verwaarloosd wordt als vóór jaren het geval was. Minder nuttig en aangenaam is de Nutt- feeatviering te Gorredjjk afgeloopen. Des avonds mochten de leden van het departement Gorredijk nog na het vastgestelde sluitingsuur bjjeenblijven in een herberg, terwijl de andere herbergen ge sloten moesten zijn. Dit gaf aanleiding tot op- loopen, standjes en baldadigheden. Terwijl te Slenaken eenige kinderen zich'met het ontsteken van een vuurtje vermaakten geraak ten de kleederen van een vijfjarig meisje in brand, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam dat het aan de gevolgen is overleden. Een vrije dag van conducteurs op de Ooster- spoor wordt door de Arnst. Courant aldus beschreven: Zulk een vrije dag vangt aan des nachts te half een, op welk tijdstip de vierenden plaats nemen in den bagagewagen van den kolentrein, die van Winterswijk naar Amsterdam vertrekt, om in deze stad aan te komen te 10 of te 12 uur en dan weder van hier te vertrekken te 10,20 of te 12.15, om te 2 of te 5.29 uur te Winterswijk terug te zjjn, waarna zij voor dien dag geen verderen dienst hebben te doen. Dat is de korte beschrijving van dien vrijen dag. Dat zij zich na dat pleizierreisje lekker gevoelen is af te leiden uit het feit dat er geen kachel of verwarmingstoestel in den bagagewagen op wordt nagehouden, ofschoon dit in Duitschland wel 't geval is. Mogelijk is de onthoudingsmaatregel toe te schrijven aan de vrees bij de directie voor sla perigheid, daar de slaap in de koude nachten van verleden week b. v. een verkleumd lichaam minder zou overvallen dan een redelijk verwarmd. Het levert alzoo wel een zonderlingen aanblik op die lieden, bleek en stijf van de koude te zien aan komen van hun pleiziertochtje op hun vrijen dag Op de te Middelburg gehouden bijeenkomst tot stichting van eene afdeeling der Ned. vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, werd ook gezin speeld op een antwoord naar aanleiding van een door het hoofdbestuur der vereeniging gedaan verzoek om bij den Staatsspoor den beambten Zon dagsrust te gunnen. Het Hbld deelde het antwoord mee dat de directeur-generaal gegeven heeft. Daarin komt o. a. het volgende voor: Aangezien de spoorwegondernemingen bestaan voor het publiek, en het publiek hier te lande, evenals in de naburige rijken van het vasteland, het meest des Zondags en op de feestdagen van de spoorwegen gebruik maakt, moet bij de inrich ting van den dienst van het personeel daarmede rekening gehouden worden, en kan dus uit den aard der zaak de Zondag voor velen hunner geen rustdag zijn in dien zin, als dit voor ieder ander wel het geval is. „Dit neemt niet weg, dat, voor zooveel mogelijk, er naar gestreeft wordt om aan ons personeel den Zondagsdienst zoo dragelijk mogelijk te maken. „Zjj, die direct in aanraking komen met den personentreindienst, zijnde de stationsbeambten voor den dienst aangewezen, de trein- en locomotief beambten en het personeel voor de wegbewaking kunnen uit den aard der zaak niet van dienst- prestatie op Zondag ontheven worden. Toch wordt hun gelegenheid gegeven om, eenigszins mogelijk, om de beurt een geheelen of halven Zondag vrjj af te hebben, hetzij om de godsdienstoefeningen bjj te wonen, hetzjj om andere redenen. „Op groote stations, waar een groot personeel aanwezig is, geschiedt die vervanging zonder be zwaar bjj onderlinge regeling. „Op kleine stations en halten, waar de dienst in de week geen inspannenden arbeid vergt, is het ontheffen van dienst op Zondag alleen mogelijk door plaatsvervanging van elders, en geeft dit als vanzelf tot moeilijkheden aanleiding, die niet te voorkomen zijn. „Voor treinbeambten (conducteurs en locomotief- personeel) geldt als regel, dat ieder om de vijf dagen een geheel vrije dag wordt gegund, behou dens de verplichting om zich beschikbaar te hou den bij het rijden van extra treinen en om bij ziektegevallen of anderszins voor anderen in te springen. „Het personeel, dat voor bewaking van den spoorweg is aangewezen, is in de gelegenheid om des Zondags geheel of gedeeltelijk afgelost te worden door personeel, dat in de week voor onder houd van den weg bestemd is, en dat op Zondag, behalve bij buitengewone omstandigheden, zooals bij ongevallen, sneeuw enz., geen dienst behoeft te doen. „Wat nu den goederendienst betreft, het doen loopen van goederentreinen des Zondags blijft onvermjjdelijk, zoolang de voorschriften betreffende den leveringstjjd geen rekening houden met den Zondag. „Maar ook al werd tot zoodanige regeling over gegaan, dan zou nog altjjd het doen loopen van goederentreinen des Zondags noodzakeljjk blijven om de opeenhooping van goederen op overganga- stations en dus encrombement van die stations door materieel te voorkomen. „Wat nu het aannemen van goederen betreft, is dit als volgt geregeld „Bestelgoederen worden ten vervoer aangenomen op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen, van des morgens 8 tot 10 uur op de tusschen-, en van des voormiddags 8 tot des middags 12 uur op de hoofdstations. „Op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen worden ijlgoederen slechts ten vervoer aangenomen gedurende minstens 2 uur, welke tijds bepaling voor elk station naar omstandigheden wordt geregeld en door aanplakking bekend gemaakt. „Op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen worden ijlgoederen van des morgens 8 tot 10 uur afgeleverdvrachtgoederen worden op die dagen niet afgeleverd. „Alle beambten genieten, ingevolge art. 113 van het algemeen reglement voor den dienst, acht uren onafgebroken rust. „Op Zondag wordt in de werkplaatsen der maat schappij niet gewerkt, tenzjj buitengewone om standigheden dit eischen, en dan nog slechts door een beperkt aantal werklieden." Op het Rapenburg te Amsterdam verloor een dienstmeisje bij het openen van het zolderluik haar evenwicht, viel naar beneden en was oogen- blikkeljjk dood. Twee broeders, een te Tilburg en een te Rotterdam, werden op denzelfden dag verblijd met de geboorte van een tweeling. Te Koudum zijn alle leden van een huisgezin na het gebruik van Amerikaansche gedroogde appelen ongesteld geworden. Door den geneesheer werd vergiftiging geconstateerd. Zij zjjn nu weer har stellende. 's ttravenltage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is het adres van antwoord op de troonrede onveranderd aangenomen. Vooraf ging eene politieke discussie, uitgelokt door den heer Fransen Van de Putte die, vooropstellende hoe slechts innige samenwerking der anti-liberale groepen den verkregen uitslag der verkiezingen kon teweegbrengen, betoogde dat de regeering verplicht was om aan de nieuwe parlementaire meerderheid, gelijk deze zich afgeteekend heeft in de keuze van het presidium voor de tweede kamer, de gelegenheid te geven de verantwoor delijkheid in het bewind te aanvaarden. De kleur loosheid der regeering en hare positie tusschen de partijen in acht hij strijdig met 's lands belang. De heer Heemskerk antwoordde dat hetgeen na de verkiezingen gebeurd was de regeering geen aanleiding geeft eene constitutioneele crisis uit te lokken. De meerderheid heeft zich afgeteekend, maar van eene der regeering of haar programma vjjandige meerderheid is nog niets gebleken. Wat de toekomst geven zal moet men afwachten. Tweede kamer. De heer Wjbenga instal leerde heden den nieuwen voorzitter met eene toespraak, waarin hij, hulde brengende aan de zaakkennis en de ervaring van den heer Mackay, dezen wees op het beleid en de onpartijdigheid van zjjn voorgangers. Verder hield hjj eene uit voerige beschouwing over de kerkelijke partpen, wier overheersching in Nederland, vclgens hem, onmogelijk is. Dat gedeelte zijner rede werd herhaaldelijk door protesten van de rechterzijde afgebroken. De heer Mackay, het praesidium aanvaardende verklaarde dat het onvoegzaam zou wezen van zjjn plaats de aanspraak van zjjn voorganger te beantwoorden. Hjj wees op het gewicht der verantwoordelijkheid van de kamer, vroeg haar steun en spoorde haar tot eensgezindheid aan voor zoover deze bestaanbaar is met trouw van elk lid aan zjjne beginselen. De kamer constitueerde zich daarop. De cen trale sectie is samengesteld uit de heeren Keuchenius, Van der Schrieck, Wybenga, Viruly en Crèmers. De commissie van redactie van het adres van antwoord bestaat uit de heeren Schaepman, Van der Hoeven, De Beaufort, De Vos en Van der Loeff- 's CJravenliagre. Bjj kon. besluit dd. 11 No vember jl. is vernietigd het besluit van gedep. •taten van Zeeland, waarbij aan G. H. de Glindt de vergunning tot verkoop van sterken drank werd geweigerd. Amsterdam. Het totaal der inschrijvingen der obligatie-leening voor de Ned. lad. Landbouw- maatschappij bedraagt ƒ9,114,000, behalve die uit Rotterdam en Indië, waarvan de bedragen nog niet juist bekend zjjn. Giorïiicliem. De liberale kiesvereeniging heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer Jeekel, burgemeester van Leerdam. Varna. Onder de Turksche troepen heersch een geest van muiterij wegens het onbetaald bljjven van hun soldjj. Sew-ïorli, De ongeregeldheden te Mexico zjjn niet van ernstigen aard. Herlijn. In de commissie uit de conferentie voor de Congo-quaestie is ook Nederland ver* tegenwoordigd. Farijs. Gisteren kwamen 30 sterfgevallen aan cholera voor, en beden sedert middernacht 8. Lon ien Te Hackney is een liberaal tot lid van het lagerhuis gekozen. Zitting van heden, Donderdag, des namid. te 2% uur Voorzitter m' J. G. De Witt Hamer. Tegen woordig 10 leden. Afwezig de heeren Den Boer en Lambrechteen. Voordat de notulen der vorige vergadering zjjn gelezen en goedgekeurd, brengt de voorzitter, naar aanleiding van een schrijven van de familie Ste- ketee, waarbjj wordt kennis gegeven van het overlijden van het raadslid, den heer Steketee, een woord van lof aan de nagedachtenis van het over leden lid. Daarna wordt besloten aan de familie een brief van rouwbeklag te zenden. Vervolgens deelt de voorzitter, na het lezen en goedkeuren der notulen, mede dat van eenige colleges en besturen van instellingen aanbevelingen zjjn ontvangen ter vervulling der vacature», die door periodieke aftreding met 31 December a. zullen ontstaan, welke aanbevelingen bjj de andere nog te verwachten zullen worden verzameld, om te geljjk met deze behandeld te wordendat weder aan A. Matthjjssen en C. Hoorninck van de voormalige stoofweide grond in erfpacht is uitgegeven tot het bouwen van drie woningen dat voor de bibliotheek ten geschenke zjjn ontvangen verschillende boekwerkendat aan D. Stigter op zijn verzoek ontslag is verleend als lid van den schuttersraad en dat in zjjne plaats is benoemd de luitenant H. J. Roskes, terwjjl in plaats van J. Donner, die tot de reserve is over gegaan, in dat college zitting heeft verkregen de schutter G. M. Klemkerk; dat zijn verkocht aan A. Okkeé een boom op de voormalige stoofweide ad 40 en 2 voer brikken ad f 0.50en dat aan A. Boone reeds over 1884 de bepaalde ver mindering zijner pachtsom ad 30 wegens het innemen van grond is toegestaan. Voorts wordt ter tafel gebracht Een verzoek van W. Kok om afstand van grond in erfpacht aan de Mattheus Smallegangebuurt tot het stichten van 5 woningen. Dit verzoek is in handen gesteld van burg. en weth. tot onderzoek en rapport Van den bouwmeester is rapport ontvangen omtrent de opmeting van het Goesche Sas, waarbij ook weder minieme afwjjkingen worden gecon stateerd. De heer Callenfels betoogt de wensche- ljjkheid van een onderzoek naar middelen ter verbetering van den toestand. De voorzitter zegt daarop dat de maatregel genomen is om de sas- deuren niet uit en in te hangen, terwijl door den heer Ochtman erop gewezen wordt dat ook de heer Lambrechtsen geraadpleegd is en deze de handelwijze van het dageljjksch bestuur goed keurde. Door aanbouw van woningen op de zoogenaamde stoofweide is eene nieuwe straat gevormd waaraan een naam moet gegeven worden. De archivaris der gemeente heeft de aandacht gevestigd op den bekenden burgemeester Pieter Jasperse, waarvan hjj het volgende mededeelt. «Noch door heldendadennoch door staats- manswjjsheid of geleerdheid zocht hij den roem der stad te verhoogenmaar hij stichtte zich een eerezuil voor alle volgende geslachten door zijne rijke bezittingen, bjj zjjnen dood aan de armen der stad te vermaken. Zeldzaam zeker was zjjne testamentaire bepaling, dat hjj zjjne goederen den armen schonk omdat „zjjne wettige en gerechte erfgenamen genoeg aan tjjdeljjke goederen begaafd en geprovideerd waren". En nog altjjd genieten onze armen van 'b mans vrijgevigheid en men- schenliefdé, zoodat ik het niet dan billijk houd, dat de naam van Pieter Jasperse bp de gemeente in gedachtenis bljjve". Burg. en weth. voegen hierbjj dat die naam voorkomt op het jaar 1581 in de lijst der burge meesters van Goes, en dat zjjn uiterste wil den 28 Nov. 1581 te Antwerpen werd verleden, van welke uiterste wil eene ni«f-autentieke copie is opgenomen voor de rekening en verantwoording der executeuren in zijnen boedel aan de meesters en regeerders der armen" gedaan en in Februari 1584 ten stadhuize overgebracht. Zij stellen dan ook voor dien naam te vereeuwigen en de straat op de voormalige stoofweide te geven den naam van Pieier Jaspersestraat, Aldus wordt besloten. De termjjn, waarvoor bij K. B. van 6 Dec. 1881 n° 34 de concessie voor het heffen van Sas- en havengeld is verlengd, bjjna verstreken zjjnde, zal er eene nieuwe concessie moeten worden aange vraagd, en ofschoon burg. en weth. van gevoelen zijn dat geene verandering in het tarief voor het Sas- en havengeld noodig is, meenen zij toch ook die schepen te moeten treffen, welke bestendig, als zoogenaamde liggers ot pakhuizen, in de haven verbljjven of er langen tijd zonder noodzaak aanwezig zjjndientengevolge is eene nieuwe rubriek«Liggeld1' in het tarief opgenomen. Het tarief in behandeling gebracht zjjnde, wordt dit goedgekeurd en het college machtiging verleend eene nieuwe concessie aan te vragen. De behandeling der rekening over 1883 en der begrooting voor 1885, beiden van het burgerl. armbestuur worden aangehouden, aangezien de fin. comm. nog niet met haar rapport gereed was. Het verzoek van mej. H. R. D. Van der Mey, om eervol ontslag, als leerares aan de middelbare meisjesschool wordt, gehoord de schoolautoriteiten ingewilligd en in hare plaats met 9 stemmen tegen 1 briefje in blanco benoemd mej. Jeanne Marie EliseVan de Rivière, onderwijzeres te Zwolle. Verder wordt overgegaan tot benoeming van een onderwjjzer bjj het lager onderwjjs (vacature G. Jurry). De voordracht van burg. en weth., opgemaakt in oveideg met den arrondissements- echoolopziener, gehoord het hoofd der school bestaat uitS. Blanker, onderwijzeres te Wil- helminadorp; J. W. Crucq, onderwijzeres te MiddelburgP. J. Roosendaal onderwjjzer te Groede; 1). M. C. Joppe. onderwijzereste 's Her togenbosch. Eerstgenoemde wordt benoemd met 9 stemmen; 1 briefje was blanco. Ofschoon niet op de agenda vermeld, als gisteren pas ingekomen, wordt ten slotte behandeld een bezwaar van gedeputeerde staten tegen den termjjn van aflossing der geldleening voor school B. Het ged. college is van oordeel dat de termjjn tot 1910 te lang is en wenscht dat in 1905 de geheele aflossing geschied zal zijn. Alzoo wordt op voor stel van burg. en weth. besloten, nadat de voor zitter zijn leedwezen had uitgedrukt dat gedep. staten zoo de autonomie der gemeente aantasten, niettegenstaande hun college een geljjke leening dezer gemeente had goedgekeurd met eene aflos sing in 40 jaren. De vergadering is daarna gesloten. Najaarsvergadering van den geneeskundigen raad voor Zeeland. •Gehouden Woensdag 19 Nov.. des avonds te half zeven ure. Voorzitter de heer d' J. P. Dozy. De notulen der vorige vergadering gearresteerd zjjnde, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoorde een schrij ven van den direc teur der rjjkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, betrekkelijk de aan hem gedane vraag, of het niet mogeljjk zou zjjn den aankomenden onderwjjzers in kennis te stellen met de verschil lende inlandsche vergiftigde planten. De directeur verklaart daarin dat bjj zeer veel belang Btelt in dat onderwerp en gaarne de aandacht der leeraren in plantkunde op deze zaak vestigen zal. Van den geneeskundigen raad voor Noord- Brabant was een schrjjven ingekomen, waarbjj bezwaren worden gemaakt tegen het thans geldende tarief van reis- en verblijfkosten en de wensch uitgeiproken dat de geneeskundige raden pogingen zullen aanwenden om daarin verandering te brengen. Bedoelde geneesk. raad wenschte dat daartoe door iederen raad eenige leden in com missie zouden worden benoemd om de bezwaren aan den miuister kenbaar te maken. De voor zitter deelde mede dat de com missie voor de adviezen voorstelde geen commissie te be noemen maar den voorzitter te verzoeken de zaak in de eerstvolgende inspecteursvergadering ter sprake te brengen. Dit is geschied, en juist terwjjl de minister van binnenl. zaken op die vergadering aanwezig was, is de zaak behandeld. De minister gaf toe dat er wel eenige reden tot verandering bestond en heeft verzocht hem de noodige inlich tingen te verschaffen. Hieraan is gevolg gegeven, doch de beslissing van den minister wordt nog steeds afgewacht. Een der leden, de heer Jansen van Wissekerke, wees in het breede op de bezwaren, die, vooral in de provincie Zeeland, de geneeskundigen tegen dat tarief hebben. Het is b. v. zeer bezwaarljjk voor geneeskundigen uit verschillende deelen van Zeeland om de vergaderingen van den raad bij te wonen, niet alleen omdat zjj dan hunne gemeente betrekkeijjk geruimen tijd zonder doctor laten, maar ook omdat zjj er geld op toeleggen. En olschoon spreker nu niet zou wenschen direct betaald te worden voor het lidmaatschap van den raad, vindt hjj het toch verkeerd dat de doctoren die op het platteland wonen er geld moeten bijleggen. Een reis van Wissekerke b. v. naar Goes is een wave onderneming volgens spreker rijdt men in denzelfden tijd als voor die reis noodig is per spoor van Middelburg naar Parjjs. Vele plattelandsdoctoren zullen dan ook, wan neer het tarief niet wórdt verandefd, vo r eene benoeming tot lid van den geneesk. dienst moeten bedanken. De voorzitter gaf toe dat net niet aangaat dat de leden geld toeleggen op hunne reis, maar wees erop dat de betrekking van lid van den gen. raad eene eere-betrekking is en van betaling toch ook geen sprake zjjn kan. De heer Jansen sprak daarna nog den wensch uit dat de gen. raad voor Zeeland besluite dat, wanneer de minister geen wjjziging wil voordragen, hij zich tot hem wenden, de bezwaren die hier bestaan duidelijk uiteen zetten en op verbetering van het tarief aandringen zal. De voorzitter achtte het niet wenseheljjk dat men vooruitloopen zou op de beslissing van den minister, welke meening ook de andere leden deelden. Daarna kwamen aan de orde de mededeelingen van de handelingen van het geneeskundig staats toezicht in Zeeland over het tjjdvak 15 Mei 1 Novembef~1884. Wij ontleenen daaraan het volgende Ziektetoestand in de provincie. De droge en warme zomer deed wederom het cijfer der overledenen aan diarrhoea infantum belangrjjk stjjgen, hoewel niet in die mate als in 1880 het geval was. Eenige gevallen van cholera nostras kwamen voor. Wat bet voorkomen van besmet telijke ziekten betrett kan het volgende worden medegedeeld. Pokken kwamen niet voor. Roodvonk Aan deze ziekte overleed in Juli 1 persoon te Vlissingenin October 1 te Middel burg. Aangifte geschiedde van 9 gevallen. Mazelen. Aan die ziekte stierf te Middelburg 1 en te Ellewoutsdjjk 1. Aangifte geschiedde van 9 gevallen. Typhus. Aan deze ziekte stierven in Mei 1 te St. Annaland, 1 te Tholen; in Juni 1 te Oud vosmeer, 1 te Kerkwervein Juli 1 te Arnemui- den, 1 te Zonnemaire, 1 te Haamstede, 1 te Zie- rikzeein September 1 te Hulst. 27 gevallen werden gemeld. Met het oog op het veelvuldig voorkomen van typhus en diphtheritis in Tholen is het mogeljjk van belang de aandacht te vestigen op den aldaar ingevoerd wordenden mest, meestal uit Antwerpen afkomstig, alwaar veelvuldig typhus voorkomt. Diphtheritis. Aan deze ziekte overleden in Mei te Tholen 1in Juni te Tholen 4; in Juli te Domburg 1, te Tholen 3, te Scherpenisse 1 in Augustus te Axel 1, te St. Maartensdjjk 2; in September te Axel 1, te Scherpenisse 2, te St. Maartensdjjk 2, te Terneuzen 1in October te Tholen 1, te Stavenisse 1, te Oud-Vosmeer 1. Aangifte werd gedaan van 105 gevallen. Te Tholen, Scherpenisse, Veere en St. Maartens dijk werd aangedrongen op sluiting van de scholen gedurende eenige dagen en op desinfectie, zoowel van de kleeding en het beddegoed van deljjders als van de schoolvertrekken. Croup. Aan deze ziekte stierven 15 personen. Aan kinkhoest stierven 27 personen. Wat betreft het voorkomen van koortsen kan medegedeeld worden dat 20 personen overleden aan f. continua en 17 aan f. interm., waaronder 2 pernicio8ae. Aan ziekte van het kraambed overleden 10 vrouwen, waarvan éen aan febris puerperalis. Omtrent den afvoer ran vuil, verontreiniging van den bodem, water en lucht wordt gemeld. Te Hansweert is de toestand veel verbeterd door het dempen van eene sloot en rioleering. Te Terneuzen bevinden zich aan de zuidzjjde van de Tolenstraat en bij de nieuwe school vervuilde sloot jes, die door riolen behooren vervangen te worden. Het ruimen der privaten geschiedt aldaar op zeer onzindelijke wjjze. Nadat herhaalde malen te vergeefs bjj het gemeentebestuur op verbetering was aangedrongen, stelde de inspecteur gedepu teerde staten in kennis met den toestand, met verzoek maatregelen te willen nemen om verbetering te verkrijgen. Met het oog op betere waterverversching in de grachten van Middelburg wenschte men het kunaal at te laten om het daarna weder op te zetten. Alvorens daartoe over te gaan, vroeg de commis saris des konings advies aan den inspecteur, die meende dat waterverversching der grachten zeker in het belang der gezondheid was, doch dat het wenschelijk is tevens maatregelen te nemen om de aan de wanden zich bevindende organische stoffen, die in de warme dagen van Augustus stank zullen verspreiden, te verwijderen. Met een lid van de geneeskundige commissie van Oost Vlaanderen werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van verontreiniging van den watergang naar Terneuzen. Het bleek dat zulks toe te schrjjven was aan ontbinding van organi sche stoffen, afkomstig uit de suikerfabrieken te Selzaete en te Sas van Gent. Verbetering ware misschien te verkrjjgen door het fabriekswater te filtreeren door coak en puin. Daar dergeljjke filters spoedig verstopt geraken zou men twee filters moeten hebben die alwisselend gebruikt worden. Wanneer eene dergeljjke inrichting te kostbaar is, zal men zich tevreden moeten Btellen met bezinkingvjjvers die afgesloten zjjn door teenen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2