N° 275. 127® Jaargang. 1884. Donderdag 20 November. Bij een feestprogram. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50.' Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advert ent ïën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Middelburg 19 November. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. MIDDELBURGSGHË COURANT. St Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Ook in ons gewest maakt menig departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen zich op om het honderdjarig bestaan dier maat schappij te herdenken. Zooals men wellicht weet werd de Maatschappij den 16 Nov. 1784 gesticht. Voor ons ligt het programma van het feest- concert dat Donderdagavond den leden van het Middelburgsche departement wordt bereid vergissen wij ons niet dan zal denzelfden avond het departement Goes beslissen omtrent een voorloopig vastgesteld program tot feeste lijke herdenking, terwijl het departement Noord- Beveland de volgende week eene bijeenkomst houden zal om het eeuwfeest zich te herinneren. Zoo zal zeker elk departement zijn gedachten wijden aan een heuglijke gebeurtenis, dubbel gewichtig omdat wij te doen hebben met een krachtige grijze wie nog jaren levens kunnen geschonken worden, maar die en hierop wenschten wij even de aandacht te vestigen toch ook altijd behoefte heeft aan nieuwe levenskrachten. „Onze maatschappij vraagt geen eeremetaal, geen loffelijke vermeldingzij vraagt plaats voor haar streven, hulptroepen voor haren arbeid." Zoo sprak in zijne feestrede de voorzitter- van het hoofdbestuur der Maatschappij den 13 Aug. 11., bij gelegenheid der algemeene vergadering. Toen droeg de herdenking van het jubilé 'een algemeen karakterthans staan wij voor eene herinnering in beperkter kring, maar daarom niet minder belangrijk. Want het valt niet te ontkennen dat juist de grootste kracht der Maatschappij schuilt in hare depar tementen; dat van daaruit nieuw leven wordt geschonken aan haar gansch bestaan. Hoe hooger het opgewekt leven is in die onder deden hoe sterker het geheel wordt. De zelfstandigheid en de vrijheid van elk depar tement dienen gehandhaafd te blijven, maar gezamenlijk vormen zij toch het groote geheel, dat slechts bloeien kan wanneer al die deelen zich kunnen verheugen in gezondheid en voor spoed. En daaraan ontbreekt het nog menig depar tement. Waar dikwijls een lid het ontviel door omstandigheden die niemand veranderen kan, daar bleef steun van andere zijde, waar men dezen zeer goed had kunnen verleenen, achterwege. Is het de schuld van de onbekendheid met hetgeen de bejaarde Maatschappij verrichtte dat zoo menig jongere haar zijn hulp ontzegde En waar nu en dan deze of gene zich nog aansloot, daar was het vaak niet om het groote beginsel dat de Maatschappij voorstaat maar omdat men het oog had op een buitengewone gebeurtenis in een departement, voornamelijk het optieden van een gevierd spreker. Zou dan het heilig vuur voor al wat grootsch en goed is gedoofd zijn bij het jongere geslacht, dat eerbied moest koesteren voor de eerwaar dige matrone met een verleden als zij heelt En dat verleden spreekt nog duidelijker uit de geschiedenis der departementen dan uit die van het geheel. Niet ten onrechte. Gesteund door het hoofdbestuur en de algemeene ver gadering werd door de afdeelingen veel nuttigs in het leven geroepenmaar ook uit eigen boezem, door eigen kracht werd menige nuttige instelling tot stand gebracht, waarvan de herinnering tot dankbaarheid moet stemmen. Men lette plechts op hetgeen die departementen door hunne bibliotheeken verrichtten om kosteloos eene nut tige ontspanning te verschaffen aan tal van gezinnen, waardoor tevens ontwikkeling en beschaving in de hand werden gewerkt. Wat deed menige afdeeling ter bevordering van spaarzaamheidToen er van andere zijde nog niet gedacht werd aan het in het leven roepen van spaarbanken sloegen zij de handen aan het werk, En zij rustten op dat gebied niet, want ook op vele scholen werden de spaar banken door hare tusschenkomst tot stand gebracht. Hoeveel deed ook menig departement voor het onderwijs; het trok zich daardoor de belangen van ons volk op welsprekende wijze aan en dat de algemeene Maatschappij zich zoo krachtig kon doen gelden is zeker wel een gevolg van hetgeen in den boezem der departementen om trent deze volkszaak werd besproken en be handeld. En terwijl nu nog het bewaarschoolwezen steeds te vergeefs wacht op wettelijke regeling en toezicht mag o. a. het Middelburgsche de. partement zich vooral beroemen op dat terrein met zeer veel vrucht werkzaam te wezen. Maar ook waar eigen krachten te kort schoten daar steunden de departementen door hunne bijdragen zoo menige nuttige zaak. Op dat streven nu wenschten wij het meeste licht te doen vallen, niet uit miskenning van de gezellige bijeenkomsten in groote en kleine departementen, waarvan, zooals de heer Bö- hringer het uitdrukte, het rustig gezellige, het kenmerkend lokale de typen van het volks leven op ongezochte wijze deed te voorschijn komen, maar omdat de vruchten van zulk streven geplukt werden door de algemeene samenleving. Zij hadden ook hare goede zijde, haar nut voor de leden onderling: die samenkomsten, waarbij elk zich beijverde het schoonste en het aardigste te geven wat men kende. Men hoorde toch meestal iets goeds men bracht toch vaak een gezelligen, een aangenamen avond door. Dat ook zij gewijzigd zijn is een onvermij delijk gevolg van den gezegenden vooruitgang en de meerdere ontwikkeling. Men stelt hoogere eischenmen heeft door gemakkelijker omgang met anderen betere en schooner vruchten leeren kennen waarvan men zelf ook wel genieten wil. Laat ons daarover niet klagenlaat ons daarmee liever rekening trachten te houden en die bijeenkomsten in dien geest zooveel mogelijk trachten te wijzigenzij kunnen dan meewerken om de Maatschappij den verlangden toevoer van nieuw leven te verschaffen. Dat daarom bij de feestviering van de departementen Middelburg en Goes de hulp is ingeroepen van buitengewone krachten op muzikaal gebieddat hier een concert zal gegeven worden door een gunstig bekend strijkorkest en daar de medewerking van zangeressen en zangers is verzocht verdient waardeering. Het kan deze of gene aanmoedigen om toe te treden. Maar de algemeene strekking der Maat schappij bevordering van het volkswelzijn verlieze men daarbij niet uit het oog. Wie haar steunen wil doe het daarom en hij doet een goed werk. Er kan een tijd komen, en wie weet hoe spoedig reeds dat er een bolwerk zal moeten worden gevormd tegen de overheersching van de tegenstanders van vrije ontwikkeling, tegen de vijanden van alles wat de Maatschappij tot nut van het algemeen met zooveel ijver, met zooveel moeite hielp bevorderen en tot stand brengen in het belang van ons volk. Dat bolwerk zal z ij moeten vormen dien strijd zal z ij moeten aanbinden en zij kan dat doen ook omdat, al is zij oud, zij nog lang niet verouderd is. Haar verleden geeft haar aanspraak op eer bied maar vooral op waardeering van het jongere geslacht, dat uit hare geschiedenis nog zooveel kan leeren, en van zoovele ouderen tevens, die zich niet altijd goed op de hoogte hielden van hetgeen zij deed en daardoor zoo licht haar miskennen. Mochten zij zich opgewekt gevoelen om deel te nemen aan de feestvieringen der depar tementen. Zij zullen door als lid der Maat schappij toe te treden vooral toonen door drongen te zijn van den ernst der tijden die aaneensluiting noodzakelijk maakt. En waar zal men dat beter kunnen doen dan rond een ouden eik die zoovele jaren tal van stormen trotseerde en nog in vollen bloei prijkt Bij de commissie, dit jaar te Middelburg belast met het afnemen van de examens van apothekers bediende, hebben zich 50 aspiranten aangemeld, 26 mannelijke en 24 vrouwelijke. Morgen, Don derdag, vangen de examens aan. Ter openbare civiele terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van heden is m' F. J. N. Yan Dam als advocaat en procu reur beëedigd. Vlissingen, 19 Nov. Ter gelegenheid van de gisteren gehouden najaars-inspectie der dienst doende Bchutterij alhier is door den kommandant aan den op zijn verzoek eervol ontslagen kapitein, den heer A. J. Van Oekenburg op plechtige wijze uitgereikt hetisereteèken voor vijftienjarigen dienst; terwjjl de heer Jos. Yan Baal te, kapitein a la suite, thans als zoodanig definitief benoemd, werd geïnstalleerd. De troep défileerde ter hunner eer, terwijl het muziekkorps het geheel opluisterde door het uitvoeren van eenige stukken. Vlissingen, 19 Nov. De prins van Alten burg, hertog van Hessen, kwam hier gisterenavond per boottrein aan en zette de reis naar Engeland voort met het ss. Prinses Elisabeth van de stoom- vaart-maatschappjj Zeeland. Volgens het Hblad beeft H. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar (prinses Sophie dei- Nederlanden), bij bet lezen der aankondiging van de obligatieleening der Nederl. Indische landbouw- maatschappjj, maatregelen genomen om deze nationale onderneming te steunen. Twee Amsterdamsche muziekuitgevers, de heeren F, C. Bührmann en Albert Boothaan, hebben zich bjj uitvoerig gemotiveerd adres tot de tweede kamer gewend met verzoek te verwerpen bet ontwerp-tractaat met Duitschland betreffende de wederkeerige bescherming van het auteursrecht op werken van letterkunde en kunst. Volgens den Atjeh correspondent van de Sumatra Courant zullen ook spoedig al de controleurs uit Atjeh worden teruggeroepen, ioodat onze vestiging aldaar een zuiver militair karakter krijgt, Het BatHand. meldt, dat de verhouding tusschen den heer Maxwell en onze officieren alles behalve vriendschappelijk is geweest, doordien bjj zelfs de vormen der burgerlijke beleefdheid niet altijd betrachtte. Dit verklaart de omstandigheid, dat de Engelsche commissaris in zijn toost te Penang geen woord over zijne aanraking met de ambtenaren en officieren te Atjeh gerept heeft. Aan een particulier schrijven uit. Ned. Indië is het volgende ontleend, dat geheel aansluit bjj de bewering van het Bat. Hbld. De kranten zjjn overigens vol van de IVtsero-quaestie, het regentschap en de cholera. De twee eerste zaken zjjn gelukkig uit de wereld en wjj zijn goddank, voor verdere vernedering gespaard gebleven door de uitlevering der gevan genen. De Engelschen hebben echter voor altjjd onze sympathie, die hier en daar nog al bestond, verspeeld. Zjj hebben zich als brutale vlegels doen kennen en wjj hebben ons door hun brutaal optreden laten intimideeren. Mjjn bloed kookte bjj 't lezen dier onbeschaamde depêches, en ik hoop dat de tweede kamer zich omtrent dit laatste ook nog bjj afzonderljjk votum ondub belzinnig zal uitspreken. Arme Van By landt Wat zal zjjn flink oud Hollandsch hart geleden hebben bjj die vernederende onderhandelingen. Op Atjeh is men bezig met opdoeken van de kustposten. Semalanga is opgeheven en Telok Semawe, waar wjj een adsistent-resident hebben. Deze, de heer Scherer, in afwachting van nadere beschikking te Oleh-leh geplaatst, heeft ontslag uit zjjne betrekking gevraagd en verkregen. De weg, dien de regeering op Atjeh volgt, is niet die, waarvoor hjj sinds lang geijverd en gewerkt had. Men is met de ineenzetting van blokhuizen der nieuwe zeer beperkte linie begonnen. Met Maart a. s. zal, meent men, de nieuwe inrichting haar beslag hebben. De Atjehers houden zich rustig. De stoomtram naar Lambaroe neemt slechts eene kleine dekking mede. De geruchten omtrent ver heffing van den jongen Toekoe Daoed tot sultan onder onze nominale souvereiniteit houden aan. In de opgaaf der standplaatsen van Zr. Ms. schepen op 1 October komen 21 namen voor met Atjeh als standplaats. Er zijn of worden nog vjjf hopperbarges van de havenwerken voor den dienst in de blokkade van Atjeh ingericht. AD. v. N. I.) Vergadering van heden, Woensdagmiddag 3 uren. Voorzitter de heer mr G. N. De Stoppelaar. Tegenwoordig al de leden. Nadat de notulen der vorige vergadering zjjn gelezen en goedgekeurd, doet de voorzitter mede- deeling van eenige ingekomen stukken. Daaronder behoort o. a. een schrijven van den heer H. Joh. Smid, ten geleide van een exemplaar van zijn handboek omtrent de kuituur en bereiding der koffie, een schrjjven van de commissie voor het inrichten eener kustwacht langs de noordzeekuaten, statistieken enz. Deze stukken zullen bjj de leden rondgezonden of in het archief der kamer gede poneerd worden. Daarna is aan de orde het uitbrengen van het rapport der commissie voor de maand omtrent het havenmeestersloon enz. Nu de gemeenteraad zich in beginsel vereenigd beeft met bet denkbeeld van burg. en weth. ook door de kamer van koophandel gedeeld om het te innen havenmeestersloon in de gemeen tekas te doen overstorten en den havenmeester van gemeentewege te bezoldigen, bestaat bjj burg, en wetb. het voornemen aan den raad voor te stellen aan dien beambte als belooning 80 van het te innen loon toe te kennen. Van een en ander is herziening van verschillende verordeningen het gevolg, nl. van de verordening op binnenhavens, het besluit tot heffing van havenmeestersloon en de verordening tot invordering dier gelden en de instructie van den havenmeester. Alvorens die stukken aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen stellen burg. en weth. er prijs op vooral met de zienswjjze der kamer in kennis gesteld te worden. Bedoeld college heeft daarom die stukken aan de kamer gezonden, die ze weder in handen stelde harer commissie voor de maand October, bestaande uit de heeren G. Alberts Lz„ F. G. Sprenger en P. A. Verbuist. Alvorens het rapport dier commissie mede te deelen, ontleenen wij het volgende aan de ver schillende stukken. Bjj het besluit tot heffing van loonen wordt bepaald dat het in deze gemeente te heffen havenmeestersloon is verschuldigd voor alle binnen komende schepen of vaartuigen, stoombooten of stoomvaartuigen, die gebruik maken van de los- kade, kaden, binnenhavens en de zoogenaamde mesthaven of bestemd zjjn voor het dok der Commercie-compagnie of het droogdok Prints Hendrik. Het tarief is als volgt: Voor zeestoombooten en andere zèeséhepen oi vaartuigen metende 1600 M3 en daarboven 14 1200 tot beneden 1600 M3 12 800 1200 10 400 800 8 300 400 6 200 300 beneden de 200 M3. 2 Voor binnenschepen, daaronder begrepen dé stoombooten voor de binnenl. vaart, voor de eerste 25 reizen in het jaar per M3 patentton en per reis ƒ0.01, iedere volgende reis gedurende het jaar vrjj. Pleizi.ervaartuigen, als kotters, jachten, stoom booten beneden de 200 M3, varende onder vreemde vlag en niet van binnenl. patent voorzien, wor den beschouwd als zeeschepen. Bljjkens de verordening op de invordering van het loon wordt het betaald in handen en tegej^

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1