Gemengde Berichten. Zeeland in 188 3. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Ia het verslag werd echter geconstateerd dat de strijd tusschen Zondagsrust en Zondagsheiliging belemmerend werkt op de verdere ontwikkeling van de vereeniging. Eene beslissing, in de vorige jaarvergadering genomen, had voedsel gegeven aan de verdenking, dat de vereeniging vijandig was aan Zondagsheiliging. Toen maakte pastoor Brink man, aan Den Helder, de aanneming van zjjne benoeming tot lid van het hoofdbestuur afhanke lijk van de aanneming eener motie, waardoor de vergadering zou uitsprekeu, dat zij door haar streven den chratélijken Zondag niet wil verdringen, maar dat haar naaste doel de rast is, als middel om tot de heiliging van dien dag te komen. Over die motie was toen een langdurig debat gevoerd, waarvan de uitkomst was, dat de vergadering verklaarde stemming over de motie niet wenscheljjk te achten. Daardoor was in sommige kringen wantrouwen tegen de vereeniging in de hand gewerkt; wat ten gevolge had, dat zij, die de samenwerking van allen tot bevordering van haar streven naar Zondagsrust wilden, zich van veler medewerking beroofd zag. Het hoofdbestuur had in den loop van het jaar ernstig de vraag overwogen, of niet eene poging kon worden gedaan om dat wantrouwen weg te nemen. Niet door Zondags heiliging binnen den kring der bemoeiingen van de vereeniging te nemen, maar door aan hen, die hare bedoelingen nog altjjd in een valsch licht beschouwen, de hand te bieden om tot eene betere waardeering te geraken. Dit wilde het hoofdbestuur bereiken door deze derde algemeene vergadering nog eens uitdrukkelijk te doen uitspreken, wat het doel der vereeniging is. Met dat oogmerk had het op den beschrijvingsbrief het navolgende voorstel gebracht „De derde algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, over wegende 1. dat de tweede alg. vergadering der vereeniging, ten vorigen jare te Rotterdam gehouden, het onnoodig heeft geacht, hoewel daartoe aangezocht, zich te verklaren aangaande christelijke Zondags heiliging, als liggende zoodanige verklaring buiten het gebied der vereeniging 2. dat het besluit dienaangaande desniettemin door velen als eene zjjdelingsche verklaring is beschouwd en daarop het vermoeden gegrond, als zoii onze vereeniging in haar streven aan de christelijke zondagsheiliging vijandig wezen; 3. dat zelf3 de schijn van ueze verdenking niet op de vereeniging mag blijven rusten, aangezien daardoor velen van haar verwijderd zouden worden gehouden wier medewerking ten hoogste te waar- deei en is „werpt deze verdenking van zich af en verklaart dei ongegrond wijl. 1. de Ned. Vereen lol bev. van Zondagsrust, blijkens hare bepalingen, uitsluitend beoogt be vordering van Zondagsrust, staking van allen niet noodzakelijken arbeid op Zondag, eendrachtige samenwerking tot wering van alles wat daaraan in den weg staat; wjjl 2. zij zich dus onwettig buiten haar arbeids veld zou begeven zoodra zij eenig oordeel uitsprak over de vraag, hoe de rust, eenmaal verkregen, al of niet zal worden besteed, mits dit niet geschiede in strijd met de zondagsrust wijl 3. zjj zich derhalve ook niet vijandig kan of mag stellen tegen Zondagsheiliging, en veeleer het een noodzakeljjk gevolg acht, dat de enkele bevordering van Zondagsrust, haar doel, onver mijdelijk ook aan de godsdienstige belangen des volks moet ten goede komen. Eene minderheid had zich aanvankelijk tegen dit voorstel verzet; zij beschouwde eene dergelijke verklaring niet slechts als onnoodig, maar ook als gevaarlijk, doch was ten slotte voor de vertoogen van de meerderheid gezwicht, dat daardoor een hinderpaal tegen den bloei der vereeniging zou worden weggenomen, die haar thans belette om volksbond te worden. Die bezwaren vonden echter ook in de verga dering eene krachtige echo. Van twee zijden werden voorstellen gedaan om het voorstel van het hoofdbestuur te ecarteren. De afdeeling Leiden diende eene motie in, die de strekking had, dat de vergadering, overwegende, dat de beschuldiging, alsof de vereeniging vjjandig zou zjjn tegen de heiliging van den Zondag, allen grond mist" omtrent het voorstel van het hoofdbestuur tot de orde van den dag zou overgaan. De heer Brouwer van Oirechot, wilde de vergadering doen uitspreken, dat zjj zich te hoog acht, dia beschuldiging nog maals openlijk te weêrleggen, met het oog op den oorsprong der vereeniging en hare statuten, met het oog op den geest harer leden en vooral met het oog op den geest, die haar hoofdbestuur bezielt Een langdurig debat werd over deze zaak ge voerd. Terwijl eenerzijds met nadruk tegen het voorstel van het hoofdbestuur werd gewaarschuwd, omdat het in strijd was met de waardigheid dei- vergadering, op te komen tegen verzinsels, die met niet altoos zuivere bedoelingen waren uitge strooid, en omdat men er een eersten stap in zag óm de vereeniging onder de magt van kerkelijke invloeden te brengen, werd het aan den anderen kant krachtig verdedigd met het oog op het belang der vereeniging. Anders toch werd gevreesd, dat zij steeds een klein clubje en met machteloosheid geslagen zou blijven. Ten slotte kwam het hoofdbestuur aan de be zwaren eenigermate tegemoet. Om het neutraal karakter der vereeniging volkomen duidelijk te doen uitkomen, werd de laatste alinea gewijzigd, zoodatdaarin nu de overtuiging wordt uitgesproken, dat de enkele bevordering van Zondagsrust, doel dér vereeniging, onvermijdelijk zoowel aan de toffeljjke als aan de godsdienstige belangen des volks moet ten goede komen. In dien vorm werd de verklaring, nadat vooraf de motie-Leiden met 14 tegen 8 en het voorstel-Brouwer met 16 tegen 6 stemmen verworpen waren, met 20 tegen 2 stemmen vastgesteld. U. D.) Tervtlg.) Noor d-B e v e 1 a n d. Oud Noord-Beveiand. De raaien 2 en 3 doen daarentegen weder aanzienlijken achteruit gang van het onderzeesche beloop kennen. In raai 2 strekt de achteruitgang zich tot de grootste diepte uit. In deze raai zijn de belangrijkste verdiepingen van 11.6 tot 15 M. en van 23.6 tot 26 6 M. In raai 3 vindt men de belangrijke verdiepingen van 9.2 tot 13.1 M. en van 14.5 tot 19.7 M, De nu gevonden diepten kwamen ter plaatse nog niet voor. Verder oostwaarts wordt, in tegenstelling met bet rorige jaar toen fot raai 22 regelmatig nade ring van de grootste diepte werd waargenomen, thans geen doorgaande verdieping gevonden. Wel komt in verschillende raaien vrjj belang rijke verdieping voor, waaruit blijkt dat van een algemeenen toestand van rust van dit oevergedeelte geen sprake is, doch de verdiepingen worden door verondiepingen afgewisseld. Aan de afwisselingen in diepte van het stroomgat voor de Oostnol, gelegen tusschen de raaien 39 en 43, dat blijkbaar niet met de doorgaande stroomgeul in verband staat, is niet veel betee- kenia te hechten. Aan de oostzjjde des polders deden de peilingen evenmin veranderingen van beteekenis kennen. De doorpeilingendit jaar voor het eerst ver richt, in de raaien 1, 27 en 43, geven geen gele genheid tot nauwkeurige vergeljjking met vroegere toestanden. Bij vergelijking met de Hydrographische kaart van 1872 valt echter te wjjzen op belangrijke profielsverruiming en toename der grootste diepte in raai 1 van 27 tot 34.5 M., in raai 27 van 23 tot 25.1 M. en in raai 43 van 17 tot 19 M. beneden laagwater. Nadering van de grootste diepte had alleen belangrjjk plaats in raai 1 De stroomsaanval bepaalde zich dus bljjkbaar tot het westelijk deel des polders, en het is op dit punt, dat de voorzichtigheid gebiedt, werken te maken om verder afneming van het onderzeesche beloop tegen te gaan, en daardoor nu het nog tijd is, het behoud van den westelijken 'hoek des polders te verzekeren, en tevens het verder oost waarts doordringen onder den wal der groote diepte tegen te gaan. Voorstellen in dien geest door het bestuur gedaan zijn door ingelanden verworpen. Het bestuur werd uitgenoodigd bij de vergade ring van ingelanden nogmaals aan te dringen op de uitvoering der noodig geachte werken, en te wijzen op de gevolgen voortspruitende op het ten deze nalatig blijven. In de tweede helft van November had eene afschuiving plaats van geringen omvang, tusschen de raaien 2 en 3. Alteklein. De peilingen duidden wederom alge meene achteruitgang aan behalve in raai 5, waar de laagwaterlijn niet veranderde, naderde zij in de overige raaien 5 tot 20 M. Voorts viel afname van het geheele onderzeesche beloop waar te nemen, het meest in raai 4, waar de verdieping ruim 4 M. bedroeg. Uit eene doorpeiling in raai 3 bleek dat de grootste diepte 22 M. bedraagt, op 675 M. uit de buitenkrninljjn volgens de Hydrographische kaart van 1872 werd toen de diepte van 20 M. niet bereikt. Leendert Abraham. In alle raaien is, blijkens de peilingen, verdieping waar te nemen, in som mige raaien, zooals in 1, 2, 5, 12, 13 en 18, strekt deze zich nagenoeg over het geheele beloop uit. In de raaien 6, 7, 8, 16, 17, 18 en 19 naderde de laagwaterlijn 5 tot 15 M. den oever; verdie pingen van meer dan 3 M. kwamen voor in de raaien 2, 3, 12, 13 en 18, in laatstgenoemde raai zelfs 4.6 M. bedragende, door overgang van 5.3 in 9.9 M. diepte. Bjj de doorpeilingen in de raaien 1, 9 en 17, werden 22, 22.5 en 24.7 M. als grootste diepten gevonden, welke zich respectievelijk 727, 541 en 483 M. uit de buitenkruinlijn des dijks bevonden. Bij den grooten afstand waarop zich de grootste diepte nog uit den oever bevindt, werd voorloopig alleen tot eene verdediging van den laagwaterrand besloten, op de twee punten, namelijk bjj raai 3 en bjj raai 17, waar de oeverwerken zullen worden aangelegd. Cats. Verandering van eenige beteekenis werd bjj de 8trandmeting niet gevonden. Anna. De peilingen gaven ook dit jaar weinig verandering in den toestand aan de laagwaterljjn veranderde niet en de grootste diepte onderging geen beduidende wjjziging. Bjj de Cortgeensche nol werd echter waargeno men dat de diepte aldaar in raai 32, op een afstand van 50 tot 70 M. uit de hoofdraai langzaam, doch geleideljjk toenamhet bestuur werd daarom uitgenoodigd tusschen de raaien 30 en 33 eene meer uitvoerige peiling te verrichten. De uitkomst hiervan gaf aanleiding tot het uitvoeren eener herbestorfing bjj raai 33, ter oppervlakte van 800 M2, met 0.5 scheepston per M2. Door eenige verondieping aan den tegenovèr- liggenden oever ontstond geringe vernauwing van het dwarsprofiel der stroomgeul. Adriaan. In het algemeen was verondieping voor den polder waar te nemen.; alleen in raai 3 werd eenige verdieping aangetroffen. De laagwaterrand bleef onveranderd, de grootste diepte nam eenigszins af, in raai 5 het meest en wel met 1.2 M. Aan den tegenoverliggenden oever werd eenige verondieping waargenomen. Willem Adriaan. Over het geheel hadden slechts hoogstonbeduidende veranderingen in den toestand plaats. De grootste diepte nam in de meeste raaien eenigszins, ten hoogste met 1 M. af. Bjj het bolle gedeelte des oevers, in raai 2, was eenige, hoewel plaatselijke verdieping merkbaar, ten hoogste van 1.7 M. In de raaien 1 en 8 werden voor het eerst doorpeilingen verricht, die respectieveljjk deden kennen eene stroomgeul, met eene grootste diepte van 17.4 en 8.5 M. op 470 en 227 M. uit de buitenkruinljjn. Willem. De uitkomsten der peilingen waren, in vergeljjking met die van het voorgaande jaar, gunstig te noemen. De grootste diepte nam over het algemeen, en vooral aan de oostzjjde des polders, af, waarmede verwjjdering uit den oever gepaard ging. De laag waterrand en de overige diepteljjnen verplaatste" zich zeewaarts; in raai 1 werd zelfs eene veron dieping van 5 M. waargenomen. Daarentegen verdiepte de tegenoverliggende oever aan de zjjde van de zandplaat; in raai 2 bedroeg deze verdieping meer dan 5 M. Het bestuur werd uitgenoodigd bjj den grooten afstand van de raaien en van de vrjj groote ver anderingen van den onderzeeschen oever in tusschen- raaien te peilen. Soelekerke. De peilingen gaven weinig verandering aan. De grootste diepte was sinds voorjaar 1882 in de meeste raaien iets verminderd. De verdieping in raai 6 heeft zich niet voortgezet, en is nu verondieping aldaar waar te nemen. Ofschoon de toestand van den steilen oever niet verbeterde, en verbetering ook niet waarschjjnljjk is, bestond er geen bezwaar het aanbrengen eener onderzeesche oeververdédiging voorloopig aan te houden. De Strandmeting wees evenals ten vorigen jare in raai 1 op eene verbreeding van het voorland in de raaien 2 en 3 op afneming. Bjj de nog aanzienljjke strandbreedte is hierin nog niets zorge lijks te zien. Spiering. De laagwaterljjn naderde in de raaien 2 en 5 met 5 M. den oever, ea bleef in de andere raaien onveranderd. De grootste diepte nam onbeteekenend toe, in de oosteljjksfe raaien 1 tot 3zjj vermeerderde het meest in raai 3 met 0,9 M. Aan den tegenoverliggende oever werd eenige verdieping opgemerkt. (Wordt vervolgd.) Heden, Dinsdag, is het 40 jaar geleden, dat de heer J. Van Sluijs als hoofd eener school in deze gemeente optrad. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris konden zjjne vele vrienden, zjjne ambtgenooten zjjne vroegere èn tegenwoordige leerlingen daaibjj niet van hunne waardeering doen blijken; anders zou het voorzeker den waardigen man niet aan blijken van vriendschap en dankbaarheid ontbroken hebben. De neer H. Yan den Bjjtel, candidaat, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Hontenisse bedankt. De heèr J. C. Van Schelven, te Meteren, heeft bedankt voor het beroep naar Veenendaal en dat naar Dieren aangenomen. Beroepen te 's Heerenhoek de heer H. Waar denburg, eand. teFraneker. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Dordrecht heeft Maandag tot predikant beroepen den heer G. H. Yan Kasteel, te Kollum. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Dinsdag, zjjn veroordeeld A. J. De B. 11 j. te Sluis wegens diefstal tot 2 jaren gevangenzetting in een verbeterhuis; J. A. De J. 12 j. te Wemeldinge wegens diefstal van appelen tot 4 dagen celP. W. 17 j., werkman te Grauw wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete; M. Den H. 23 j., A. Den H. 18 j timmermansknechts te 's Heer Arendskerke, wegens mishandeling, de l"te tot een maand, de 24e tot 15 dagen cel en ieder tot 2 boeten van ƒ8; J. L. 51 j., zaakwaarnemer te Clinge, wegens mis bruik van vertrouwen tot 45 dagen celen ƒ12.50 boete; S. B. 19 j„ schippersknecht te Hoogeveen, wegens beleediging bedienend beambte tot 55 boeteP. Van G. 33 j., landbouwersknecht te Clinge, wegens mishandeling tot 8 dagen celP. B., schipper te Yerseke, wegens mishandeling tot een maand cel en 8 boete en J. K. te Yerseke wegens mishandeling tot een maand cel en 8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken zjjn: J. W. 9 j. te Sluis bekiaagd van diefstal; M. Van G. 45 jtimmermansknecht te 's Heerenhoek, beklaagd van mishandeling en A. M. wed' M. B., tapster te Goes, beklaagd van hoon- Kantongerecht te Middelburg. Heden, Dinsdag, zjjn veroordeeld J. C. L. Y. en P. L., te Middelburg, wegens het beschadigen van een boom op gemeentegrond ieder tot 1 b. s. 1 d. A De B. en A. W., te Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken ieder tot 1 b. s. 1 d. P. R., te Middelburg, wegens het voldoen aan eene natuurlijke behoefte op straat tot ƒ1 b s. 1 d. N. V., te Middelburg, wegens het te Middelburg een paard toevertrouwen aan iemand beneden de 16 jaar tot ƒ1 b. s. 1 d. C. W., te Oostkapelle, en A. M., te Vrouwepolder, wegens het als voerman zich niet bestendig bjj zjjne paarden bevinden tot 3 b. s. ld. J. J. v. S. en W. C. V., te Vlissingen, en W. L. te Westkapelle, wegens burengerucht ieder fot 5.50 b. s. ld. F. v. G. en D. K., te Westkapelle, wegens alsvoren tweemaal gepleegd ieder tot twee boeten van 5 50 s. 2, d. v. elke boete. S. W., te Domburg, wegens het laten loopen van eene koe zonder toezicht langs een weg in Zeeland tot 1 b. s. 1 d. A. M. J. I. en J. I., te Middelburg, wegens het loopen op een grasperk ieder tot 1 b. s. 1 d. en A. W., te Vlissingen, wegens het laten losloopen van een hond op straat niet voorzien van een behoorljjk sluitenden halsband te Vlissingen tot 1 b. s. 1 d. Allen in de kosten. Men herinnert zich- den kellner in het Rotter- damsche Hotel de Hollandedie een bankbiljet van 1000 ter inwisseling kreeg en daarvan goede sier ging maken. De man werd vrijgesproken, op grond dat niet is gebleken dat het bjj de dagvaarding bedoelde bankbiljet, groot 1000, hem door den eigenaar ter inwisseling zou zjjn ter hand gesteld, in zjjn hoedanigheid van loontrek kend kellner of bediende, in dienst van den hotel houder uit genoemd hotel. De bjj aanschrjjving van het departement van oorlog dd. 21 April 1882 ingevoerde nieuw- model signaalhoorns bjj de troepen te voet zjjn thans ook bjj het 3e regiment infanterie in gebruik gesteld.» Deze hoorns (Belgisch model in Bes) zjjn kleiner en netter van vorm dan de vorige, vervaardigd van rood in plaats van geel koper, en geven minder schel geluid. Zaterdagavond werd te 's Heerenhoek eene vergadering gehouden door de vereeniging het Steenkolenfonds tot het doen der rekening over 1884. Door genoemde vereeniging waren 3900 hl. steenkolen aangekocht, welke den 150 leden tegen den prjjs van 52 et. per hl. werden aangerekend. Na aftrek van de onkosten werd eene batig slot van 290 in de reservekas gestort. De vorst der laatste dagen ia voor den landman in den omtrek van 's Heerenhoek zeer nuttig ge weest. De slakken, die reeds aanzienljjke schade aan het te veld staande koren en de klavers hadden toegebracht, zjjn thans voor een groot gedeelte vernietigd. Het nadeel is bjj sommigen zoo groot dat zjj zich genoodzaakt zullen zien enkele stukken klaver over te zaaien. Te Driewegen is de kerkeljjke censuur toe gepast op eenige gemeenteleden wegens overtreding van eene burgerlijke wet, vóórdat de strafrechter daarover vonnis heeft geveld. Een der gecen- sureerden vond dit wat al te voortvarend en gaf op zjjne beurt aan een der kerkeljjke rechters, die tot zjjne ondergeschikten behoort, definitief zjjn congé. In Westeljjk Zuidbeveland klaagt men over belangrijke vermindering van de melkproductie. Als men nagaat dat de koeien, in weerwil van het vriezende en koude weder bjj het armoedige voed sel, nog steeds dag en nacht buitenloopen, dan kan bedoeld verschjjnsel in geenen deele vreemd schjjnen. De beesten kunnen niet geven. Het is zonderling dat de veehouders betrekkeljjk zoo hard tegenover hun baatgevend vee kunnen han delen, in plaats van dit tjjdig te stallen en door deugdeljjke voedering flinke rente te doen geven. Melk en boter toch bljjven goedé prjjzen houden en het zoogenaamde korenwerk is niet duur. Aangaande den brand, die gisteren te Yerseke woedde, kan nog het volgende gemeld worden. De schuur, waarin de brand door eene onbekende oorzaak begonnen is, is met haar ganschen inhoud hooi, haver en tarwe tot den grond toe afgebrand, maar doordat er weinig wind was en de schuur spoedig instortte is het gelukkig daarbjj gebleven. Een geit en een paar konjjnen hebben er den dood bij gevonden. De schuur was verzekerd maar de inhoud ervan niet. Een oude vrouw, die'in het belendende woonhuis door den rook dreigde te stikken, is door den heer G. H. Kakebeeke uit haar gevaar! jjken toestand verlost, terwjjl een klein kind door een twaalfjarig meisje werd gered. Als een merkwaardige bjj zonderheid deelt men ons van zeer betrouwbare zjjde het volgende mede Eenigen tijd geleden was het niet herkozen lid der 2e kamer mr. D. Van Eek met eenige heeren aan 't disputeeren over het nut van orthodoxe dominé's en pastoors. De tegenpartjj beweerde dat die heeren meer kwaads stichten dan goeds tot stand brachten, doch de heer Van Eek trok voor hen het harnas aan en verdedigde hen met vuur. Zonderlinge speling van het lot 1 Nu hebben juist de door den heer Van Eek verdedigde pas toors en orthodoxe dominé's dien waardigen afgevaardigde doen vallen. In Utrecht is aan den man gebracht het vleesch van achttien varkens die aan eene daar heerschende ziekte waren gestorven en van welke sommigen reeds vol blauwe vlekken zaten. Het waren opkoopers uit Utrecht, die zich voor een prjjsje een duizend pond of vier varkensvleesch aanschaften. Dat zjj die ljjken alleen gekocht hebben oni ze in Utrecht een fatsoenljjke begra fenis te bezorgen, zal wel niemand gelooven. Zonderling klinkt het intusschen, dat zulk een handel mogeljjk is. Een kruidenier te Leeuwarden, die voor een paar maanden tegen zeer verminderde'prjjzen suiker, thee enz. verkocht en zich daardoor het ongenoegen zijner vakgenooten op den hals haalde, ondervindt de straf van zjjn concurentie, nu hjj moet aftreden als lid der kamer van koophandel. Bjj advertentie, onderteekend door de voornaam ste kruideniers en handelaren, wordt thans een ander als candidaat aanbevolen Te Kampen had een bediende van een ker misreiziger geld gestolen, en werd daarvoor ta Harderwjjk gearresteerd. Minder aangenaam was de ontmoeting die een ander persoon uit Kampen daardoor had. Hjj geleek hl. op den dader en moest toevallig te Harderwijk wezen waar hjj eenigen tjjd in arrest werd gehouden wel werd hjj later vrjjgelaten maar hjj kon denzelfden avond niet meer huiswaarts keeren. Aan verschillende openbaregebou wen en ook aan particuliere woningen te 's Hage heeft men in den nacht van Zondag op Maandag biljetten aangeplakt, waarop enkel te lezen stond: „Algemeen stemrecht". Het bestuur van het leesmuseum te Amsterdam heeft, vooral met het oog op de heerschende roodvook-epidemie, het besluit genomen, dat voor taan geene circuleerende lectuur bezorgd zal worden bij leden, in wier woning eene besmettel jjke ziekte - heerseht. Een zeer verstandig besluit. Het aandeel, dat bij de verspreiding van deze ziekten aan lees bibliotheken toekomt, kan natuurljjk niet vastgesteld wordenmaar juist herstellenden hebben behoefte aan lectuur, en beschouwen de leesbibliotheken als hunne natuurljjke toevlucht. Goed bewezen gevallen van overbrenging van roodvonk, bjjv. door een brief, ontbreken niet, en hoe veel ge- vaarljjker moet een oude roman zjjn, door ee»

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2