N°"274. 127® Jaargan 1884. Woensdag 19 November. Middelburg 18 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Veemarkt te Middelburg Ned. vereeniging tot bevordering vau Zondagsrust. DELBU COURANT Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te KruidingenF. Van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. Van dee Peul Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Donderdag den 20en November 1884, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Da burgemeester en' wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De nominatie voor president der tweede kamer teekent. Wij verwijzen daartoe naar de rubriek laatste berichten. Een anti revolutionair, een katholiek en de ge wezen president mr Cremers komen daarop voor. De beide anti liberale partijen deelden den buit. Het is voor ons een verblijdend verschijnsel. Men zoekt een zuiveren toestand te verkrijgen en die is ook ons aangenaam, wij schreven het meer dan eens. Zeer ongunstig is de staat der rijksmiddelen voor de maand October. Wel is waar kwam de opbrengst boven de raming, maar 't is uitsluitend daaraan toe te schrijven, dat aan personeel en patent in deze maand, die tot de beste des jaars behoort, als naar gewoonte veel gestort wordt. Intusschen blijft zij 6f ton beneden de opbrengst van het vorige jaar, zoodat de opbrengst der tien maanden weer een half millioen ten achteren is en nog 24 ton onder de raming. Nagenoeg alle cijfers zien er even treurig uit. Van de directe belastingen werd minder gestort dan verleden jaar, zoodat het patent zelfs over de 10 maanden bij het vorige jaar ten achteren is. Ook de invoerrechten, schoon op zichzelf vrij gunstig, gaven 34.000 minder dan in October 1883. De accijnzen op suiker, wijn en gedistilleerd waren alle lager dan verleden jaarde suiker bracht in de 10 maanden nog slechts 4.673.000, de wjjn ƒ1.508.000 op tegen ƒ5.290.000 en 1.582.000 verleden jaar. De accijns op het geslacht was niet minder dan verleden jaar. De indirecte belastingen waren weer bijzonder laag, bepaaldelijk de registra tierechten, die maar 6 ton gaven, zoodat zij aan 't einde der 10 maanden kwamen tot 6.832.000 bij een opbrengst van ƒ7.581.000 verleden jaar en een raming van ƒ8.416.000. Alleen posterijen^ telegrafen en loodsgelden maken een goed figuur. Gaat het zoo door, dan mogen wij al dankbaar zijn, als wij met het einde des jaars niet .onder de raming blijven, zelfs zonder op verhooging voor suiker en gedistilleerd te rekenen. Vad De Standaard vreest dat Almelo weêr verloren gaat. Dit kan den libéralen moed geven. Het blad vreest reeds voor eene overwinning hunnerzjjds en is weinig gesticht over het besluit van den heer Yan Berckel om Delft aan te nemen. In het district Gorinchem zal men, volgens hetzelfde blad, van anti-revolutionaire zijde candidaat stellen prof. baron Pe Geer van Jutphaas. Van vertrouwbare zijde deelt men ons mee dat de geruchtmakende bewaking door de^politie va de woningen der heeren Rijnders, Heinecken en Riemens, predikanten te Middelburg, op 11. Don derdag toen de uitslag der herstemming voor een lid der tweede kamer zou bekend worden, ge schiedde zonder voorkennis van die heeren. De commissaris van politie in onze gemeente moet dit geheel uit eigen beweging hebben gedaan. Wij haasten ons dit te melden omdat wij niet gaarne onverdiend op onschuldigen de verdenking zouden laten rusten van eene, op zijn zachtst ge nomen, dwaasheid te hebben begaan. Maar, vragen wij ons nu af, wie heeft dan de heilige Hermandad in onze gemeente zoo op een dwaalspoor kannen brengen om te waken voor een gevaar dat niet bestond Wat deed haar dan zoo vol belachelijken jjver zijn? Aan de oproeping, tot alle liberale kiezers te Middelburg gericht om Maandagavond in het Schuttershof bijeen te komen ter bespreking van de oprichting van een kiesvereeniging en de a. verkiezing voor een raadslid hadden 67 kiezers voldaan, een betrekkelijk zeer groot aantal voorzeker. In de eerste plaats stelde de voorzitter, de heer mr D. A. Berdenis Van Berlekom, na eene herin nering aan het op de vorige vergadering gesprokene omtrent de wenschelijkheid van zulk eene kies vereeniging, aan de orde de keuze van een candi daat voor den gemeenteraad. Slechts een naam yerd genoemd en zonder eenige discussie werd bjj acclamatie de drager van dien naam tot candidaat gesteld. Behoeven wij te zeggen dat het de heer mr G. N. De Stoppelaar, gewezen secretaris onzer gemeente, was die aldus van deze vergadering zulk een blijk van achting en waardeering ontving? Vervolgens werd meegedeeld dat de heer De Stoppelaar zich de candidatuur laat welgevallen. Deze keuze is geheel in overeenstemming met hetgeen reeds 26 Sept. door ons werd geschreven, en wij hopen dat thans de kiezers onzen geachten stadgenoot mét groote meerderheid een mandaat zullen opdragen. Na het stellen van dien candidaat ging de vergadering over tot bespreking van de oprichting eener kiesvereeniging. Er hadden langdurige discussien plaats over de vraag of men eene kies- dan wel eene kiezers- vereeniging zou oprichten, over de quaestie van openbaarheid en of de vereeniging een centrale voor het gansche district zou wezen, dan wel of zij zich alleen tot Middelburg zou bepalen. Vroeger aangewende pogingen om eene centrale kiesver eeniging op te richten zijn mislukt. Het doel der vereeniging zou natuurlijk in ieder geval wezen het stellen van liberale candi- daten voor gemeenteraad, provinciale staten en tweede kamer. De slotsom van alle discuasiën nu was dat besloten werd eene fa'esvereeniging op te richten, waartoe voorloopig alle aanwezigen toetraden, en waarvan ook niet-kiezers lid kunnen worden. Yerder besloot men vooralsnog haren werk kring tot, onze gemeente alleen te beperken, wat- niet uitsluit dat later pogingen kunnen worden aan gegeven om met liberale vereenigingen en personen in andere deelen van ons district in connectie te treden, en ten slotte om op hare bijeenkomsten de pers uit te noodigen teneinde openbaarheid te geven aan hetgeen er in haar kring voorvalt: al zou er nu en dan ook aanleiding wezen om eene besloten bijeenkomst te houden. Ten slotte ging men, op voorstel van den voor zitter, over tot het kiezen van zeven leden eener commissie die de verdere regeling van de zaak op zich zou nemen. De leden van het comité van oproeping hadden gemeend dat de vergadering een nieuwe commissie moest'benoemen. Nadat besloten was dat zij gekozen zouden wezen die de meeste stemmen verkregen, al hadden zij ook de volstrekte meerderheid niet, ging men tot stemming over, waarna bleek dat de meeste stem men verkregen en dus gekozen waren de heeren mr D. A. Berdenis van Berlekom, jhr mr D. G. Yan Teijlingen, J. J. H. Doorenbos, mr E. Fokker, D. Jeras, Jac. De Kanter en W. J. Wendel. De heeren Van Berlekom, Yan Teijlingen, Jeras en De Kanter bedankten echter voor de benoeming de drie eerstgenoemden omdat zjj meenden dat thans andere handen de door hen aangevangen taak moesten voortzetten, laatstgenoemde om zijne drukke bezighedeD. Daarop werden nadat verklaard was dat ook de heer J, P. I. Buteux geen keuze zich zou laten welgevallen de heeren J. C. Frederiks, Joh. L. Van der Pauwert, F. G. Sprenger en J. H. Snijders als gekozen verklaard. Deze heeren lieten zich, hoofdzakelijk om het tot stand komen der goede zaak niet tegen te gaan, de benoeming welgevallen. Na een woord van dank aan de heeren van bet comité van wie de oproeping tot deze vergadering was uitgegaan en die bjj de tweede-kamer-ver kiezing zich ook zoo verdienstelijk hadden gemaakt, ging men uiteen. De nieuwe commissie voor de kiesvereeniging bestaat nu uit de heeren mr E. Fokker, J. J. Hi Doorenbos, W. J. Wendel, J. C. Frederiks, Johu L. Van der Pauwert, F. G. Sprenger en J. H. Snijders. Eerstgenoemde is tot voorzitter gekozen. Wie zich bij deze vereeniging nog wil aansluiten en wij hopen dat dit velen zullen wezen, om dat eerst dan kracht en invloed kan worden uitgeoefend vervoege zich bjj een dier heeren, Benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen, C. L. Gasttot raad in het polderbe stuur van Walcheren, P. Pouwer Az. (Zie laatste berichten van gisteren.) Bij het heden te Utrecht afgenomen examen voor klerk bij de staatsspoorwegen is o. a. geslaagd onze stadgenoot, de heer J. C. H. Worrell. Aan de rijks-universiteit te Utrecht heeft de heer J. E. Boddaert met gunstig gevolg het doctoraal examen in de rechten afgelegd. Coïijjuspiaat, 17 Nov. Woensdag 26 Nov. e. k. zal de afdeeling Noord Beveland der Maat schappij tot Nut van t Algemeen alhier het 100- jarig bestaan der maatschappij herdenken. Als spreker zal optreden de heer Zaalberg uit Zierikzee, terwijl de Noord-Bevelandsche zangver- eeniging, onder directie van den heer Swenne, eenige stukken ten beste zal geven. Het was Zondag veertig jaren geleden dat de heer H. Vleugels zich als geneesheer te Biervliet vestigde. Onder verschillende blijken van belang stelling vierde hij ditjubilé. De Harmonie, waarvan hij bestuurslid is, bracht hem ook een ovatie. Niet alleen als geneesheer maar ook als ijverig burger, die gaarne iets doet in het algemeen belang, is de heer Vleugels zeer gezien. Den 21 November a. s. zal de heer J. Yan Doeselaar Schoonakker, secretaris der gemeente Axel, den dag herdenken waarop hij vóór 45 jaren in die betrekking werd aangesteld. Men schrijft ons uit Zaamslag Sedert verscheidene jaren hebben wij hier dage lijks twee bodeloopen op Axel. Thans zal daarin met December verandering gebracht worden. Met dien datum vervalt des Zondags de bodeloop van 5 uren in den morgen. In dezen tijd, nu alles in het werk gesteld wordt om sneller verbindingen tot stand te brengen, wordt dus deze gemeente van eene verbinding beroofd, die bijna onmisbaar is. Wat zullen daarvan de gevolgen zijn? De brieven enz., welke met de provinciale boot moeten verzonden worden, zullen nu 24 uren achteruit zijn, omdat de correspondentie met de boot van 10.30 uit Terneuzen verbroken is, terwijl de brieven voor Holland, die 's Zaterdags na het lichten voor den tweeden bodeloop ter post ge bracht worden, tot Zondagavond 6 uren 20 min. werk hebben om Axel aan te doen en daar op den trein voor Antwerpen te komen. Men moet dus niet vragen of wij er ten opzichte der verzending bij verliezen zullen! Niet beter is het ook met de aankomst. Alle brieven enz. uit Holland, die met bestemming voor Zaamslag 's Zaterdagsavonds in Axel of Terneuzen aankomen, alsmede die welke Zondagsmorgens te Axel arriveeren, blijven daar rusten tot Zondagmiddag half twee. Prachtige uitvipding die Zondagsvustniet waar Nog erger is het echter als, wat ook meermalen zelfs in het hartje van den zomer gebeurt, 's Zaterdags de eerste boot uit Vlissingen niet tijdig te Ter neuzen aankomt. Dan toch komt de Zeeuwsche post eerst om. 6 uren 20 min. 's avonds uit Axel, en moet daar het gedeelte voor Zaamslag tot Zondagmiddag 1 uur 30 min. blijven wachten. We zijn dan dus van Vrijdagmiddag tot Zondagmiddag van de Zeeuwsche post beroofd. En dan de aan bederf onderhevige postpakketten! Hoe zullen die het maken als zij 24 uren langer dan gewoonlijk onderweg zijn? Waarlijk, indien het niet zoo treurig was, wij zouden er om moeten lachen Hoe de postadministratie zoo iets kan toestaan in deze eeuw van stoom en eleetriciteit, waarlijk, dat is ons te hoog Evenmin als te Uzendijke misgunnen wjj den bode zijne rust. Hij verdient ze, maar waarom, vragen wij, zoo roekeloos omgesprongen met onze belangenwaarom niet iD den dienst voorzien Eveneens zou men kunnen vragenwaarom den een toegestaan wat een snder niet kan krijgen of geldt het hierbij niet: gelijke monniken, gelijke kappen Wij althans kennen in deze streek postambtenaren die geheele dagen moeten werken en volstrekt geen Zondagsrust krijgen. Men schrijft ons uit Stavenisse Eindelijk is dan het telephoonkantoor alhier geopend. Met ingang van vijftien dezer werd het ten dienste van het publiek opengesteld. Dat hierdoor aan een sedert lang gekoesterden wensch is voldaan, zal wel niet vermeld behoeven te worden. Ieder bewoner toch van eene plaats, die in het bezit is van een telephoon of telephoon kantoor, ondervindt daarvan gedurig de gemakken en de voordeelen. Het is dan ook te hopen dat alle vooroordeelen, die er ontegenzeggelijk bjj vele inwoners van Stavenisse tegen deze moderne in richting bestaan, spoedig tot nul gereduceerd worden. Alles heeft een licht-, doch helaas bijna altjjd ook eene schaduwzijde. Dit ondervinden wjj nu reeds. Voor de opening van het telephoonkantooiq dat met het hulppostkantoor alhier gecombineerd is, waren de posturen zoodanig geregeld, dat het postkantoor op werkdagen o. a. geopend was van 79 uren des avonds. Dit is thans veranderd, daar bet nu des avonds alleen geopend is van 5—7. Dat deze verandering zeer ongeriefeljjk is, zal ieder duideljjk wezen, die van de toestanden alhier op de hoogte is. Vele ingezetenen om sleehts iets te noemen werken bjjna het gansche jaar in de'polders; van tijd tot tijd zenden deze hunnen familiebetrekkingen postwissels enz. Vroeger kon men dan, na werktijd, tusschen 7 en 9 uur des avonds aan het kantoor geholpen worden. Nu slechts tot 7 uur tengevolge waarvan velen zich dikwjjls verplicht zullen zien, tijdelijk hun werk te staken, om aan het post kantoor terecht te kunnen. Ook de verandering tengevolge van de Zondags rust is niet in ons voordeel. Op Zon- en feestdagen is nu het kantoor slechts open van 910 vm. en van 12—1 nm. Neemt men in aanmerking, dat er circa 5 uur nm. een post vertrekt naar Holland^ ruim 12 uur 's nachts een naar Zierikzee en ruim 2 uur 's nachts weder een naar Holland, dan zullen allen, die niet in het bezit zijn van post zegels, briefkaarten enz., van deze 3 postgelegen- heden geen gebruik kunnen maken. In ieder geval is de diensttijd veel te kort. Met veel égards schijnen de leden onzer verte genwoordiging gisteren aan het paleis des konings niet te zijn ontvangen. Allen waren per rijtuig gekomen om den eed af te leggen, maar bjj het heengaan waren er geen lakeien om hunne namen af te roepen, zoodra hun rijtuig voorkwam. Zij mochten zeiven hun vervoermiddel zoeken. Het inkomend recht dat de Franscbe regee ring waarschjjnlijk zal voorstellen op buitenlandsch graan is éen gulden twintig per 5 hectoliter. Neemt de kamer dit aan, dan zal Engeland het entrepot worden ook voor het graan, dat voor Frankrijk bestemd is. Dit vooruitzicht wekt de bezorgdheid der Fransche reeders, die ook be schermd worden door premiën en wat niet al. Wat baat het ons, dat de regeering ons helpt schepen te bouwen, als ze den invoer van voedsel belast en den Franschen graanhandel naar Enge land verplaatst Protectionisme is een tweesnijdend wapen, dat vooral volken wondt, die het dageljjksch brood moeten invoeren uit den vreemde. (Hand.) Niet slechts aan het grensstation Rozendaai wordt het toezicht op de reizigers verscherpt, en de doorlating van ljjdende personen en verdachte goederen verhinderd, maar ook aan de andere zuidelijke grensstations worden deze maatregelen toegepast, en gelegenheden tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en ontsmettings stations opgericht. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotter» dam, ter standplaats de gem. Gouda, G. O, Fortuyn Drooglever, cand. not. aldaar. De heer H. Pierson te Zetten verzoekt in dé- Standaard wat hij reeds, naar hij zegt, meermalen te kennen gaf, dat men hem niet meer candidaat stelle voor lid der tweede kamer. Hij schrijft: „Nog eens dus, voor de derde maalwie mij ongevraagd candidaat stelt voor de tweede kamer, doet een nutteloos werk, waarvoor de kiezers zich moeilijk warm kunnen maken, en of het nu zoo bevorderljjk is aan mijn arbeid alhier mjjn naam te gebruiken, om er mede te werken in verloren districten, laat ik aan elk Christelijk gemoed ovet te beslissen." Men schrijft uit Rotterdam aan het D. v. Ni De heer Willem van Zuylen heeft zich genood zaakt gezien zijn contract met de Rotte rdamsché Schouwburg-Maatschappij te verbreken. Nadat de rechtbank uitspraak heeft gedaan in het geding^ tusschen den curator van Van Zuylen en de com- missarissen der genoemde maatschappij en wel iü diervoege, dat commissarissen verplicht zjjn het traktement^dat Yan Zuylen verdient, bjj den curator te storten, kunnen commissarissen geen geld meer aan den heer Van Zuylen betalen. Deze echter, die met de zjjnen moet leven, wil niet spelen zonder betaling en acht zich verplicht een ander heenkomen te zoeken. Het tooneel te Rotterdam levert een ware jjdensgeschiedenis op, zeggen wjj. Op de derde algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, te Utrecht gehouden, werd medegedeeld dat het leden tal van 800 tot 1300 klom en ook het aantal cores- pondentschappen en af deelingen is vermeerderd. Nieuw traden toe Alkmaar, Rotterdam, Njjmegen, s' Gravenhage, Dordrecht, Zaamslag, Eindhoven en omstreken.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1