N° 271. 127® Jaargang. 1884. Zaterdai 15 November. "FEUILLETON. Middelburg 14 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 4,SO iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Door storm naar de haven. DORIS VON SPAETTGEN. MIDDELBl COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor hei Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. In het D. v. N. stelde dezer dagen de heer mr P. Brooshooft de resultaten der regeling in Britsch- en in Ned.-Indië tegenover elkaar. Hij schreef nl. Engeland en Britsch-Indië zijn afzonderlijke landen, elkanders bloei verhoogende door de groote handelsvoordeelen die zij van elkander trekken door de Engelsche ambtenaren en militairen, welke in Indië een bestaan vinden, door de groote sommen die Engelsche kapitalisten met Indischen landbouw en nijverheid verdienen, door de uitgebreide scheep vaart, welke de gemeenschap tusschen moederland en kolonie onderhoudt. Britsch-Indië heeft zijn eigen financiën. Geen cent wordt uit zijn kas door het moederland genaast. Oorlogen zelfs, ter wille der Engelsche politiek in Indië gevoerd, zooals de laatste tegen Afghanistan, worden voor de helft uit de Engelsche schatkist betaald. Britsch-Indië heeft zijn eigen staatsschuld, bedragende ongeveer twee milliarden guldens, waarvoor het evenmin krom ligt als andere staten die het staatskrediet aanwenden om groote werken te bekostigen. In tegendeel, het land bloeit, is bedekt met spoor wegen en andere communicatiemiddelen, kent nagenoeg geen belastingdruk op handel en nij verheid. En Nederlandscli-lni.iëi Het merg is uit het gebeente getrokken en bij honderden millioenen naar Nederland gegaan. Er zijn eenige luttele kilometers spoorwegen. Verder geen middelen van vervoer, geen rivieren bevaarbaar, geen voor productenvervoer noemenswaardige kanalen, op vele plaatsen niet eens behoorlijke wegen. Geen politie van beteekenis, onvoldoend rechtswezen, onvoldoend gevangeniswezen, onvoldoend leger, onvoldoende geneeskundige hulp voor mensch en dier, vervallende gebouwen, verdroogde of over stroomde velden, onbestreden epidemiën, veront reinigde steden, geen schijn van zorg voor de openbare gezondheid, kortom een toestand van onloochenbare ellende. En met dat al een belas tingdruk op particulieren zoowel als op handel en nijverheid, die weinig geëvenaard is en door een, aan misplaatste eerzucht gehoorzamend minister nu nog verzwaard dreigt te worden. De oorsprong van al dit kwaad ligt, volgens den heer Brooshooft in de vereeniging van twee onveraenigbare grootheden: de wetgever voor Nederland, dat op Indië verlangt te teren, ook wetgever voor Indië, dat tegen Nederland beschermd moet worden. Dat de regeling van Neerland's financieele ver houding tot Indië het eerst noodig ia, erkent hij, maar de bron van het kwaad moet hoogerop gezocht worden. Wel iade financieele verhouding daarvan een direct uitvloeisel, maar een huidziekte, die uit het bloed voortkomt, moet men genezen door het bloed te zuiveren, niet door den uitwen- digen uitslag te verwijderen. Het eerst noodige TAN ACHTSTE HOOFDSTUK. Harriet sperde, na de mededeeling van Lissie dat zij met haar oom ging trouwen, hare ver moeide oogen wg'd open en scheen op het punt van in lachen uit te barsten; maar het ernstige, bjjna plechtige gelaat van het jonge meisje weer hield haar. Zij vroeg aarzelend: »En hoopt gjj gelukkig te worden Hebt gij wel aan het onderscheid in jaren gedacht, Lissie? Eerbied is nog iets anders dan liefde." »Alles, alles heb ik overwogen. Over drie maanden heet ik mevrouw Wücox en lach de heele bende mijner vereerders uit 1 Dat zal ver rukkelijk zijnEn nu goeden nacht Hatty I Gij hebt u toch immers goed geamuseerd »Uitstekendwas het ironische antwoord. »Q voor mg is deze avond onvergetelijk. Het was voordat wij gingen soupeeren. Ik kwam uit de eetkamer naar boven en oom ging naar beneden. Daar vatte hg mij bjj de hand en. ja, dat vertel ik u een andermaal uitvoerig, lieve ling Daar is nu geen tijd voor; men zou er een roman over kunnen schrijven." Nog een kus, een hartelijke omhelzing en de |onge vrouw snelde heen, is de wetgeving over Indië van de tweede kamer over te dragen op een afzonderlijk, door den koning benoemd lichaam. In een vrij lijvig vlugschrift-heeft de heer Schaep- man zijne ideën over grondwetsherziening bloot gesteld. In strijd met de meening van vele katholieken, betoogt hij dat grondwetsherziening wenschelijk is en aan de orde behoort te blijven. Een grondwet naar zijn geest zou weinig meer moeten bevatten dan de voorwaarden van bet staatsburgerschap,"de korte en zakelijke beschrijving der volksrechten, bepalingen over de troonopvol ging, en de beschrijving der staatsmachten in haar eigen recht, haar wederzij dsche verhouding en haar werking. In het bijzonder spreekt hij over de artt. 194 (onderwijs) en 76 (kiesrecht.) Het eerste wenscht hij zoo te lezen, dat van openbaar onderwgs niet wordt gesproken en enkel verklaart, als »de schoolregeling der toekomst:" »Het onderwijs is vrij. »Uit de openbare kas worden geheel of ten deele bezoldigd de scholen voor lager onderwgs, die of geheel voor het onderwijs van minvermogenden dienen of voor minvermogenden toegankelijk zijn. Bij de laatsten wordt het bedrag der voor de openbare kas te dragen kosten geregeld in verband tot het getal minvermogende kinderen, die de schooi bezoeken. »Vereenigingen, die het stichten, het onderhouden en bestieren van scholen ten doel hebben, treden onder erkenning door den'koning of de wet als rechtspersoon op en zijn en blijven van belastingen vrijgesteld." Wat het kiesrecht betreft, sluit de heer S. zich aan bij de denkbeelden door den heer Farncombe Sanders uiteengezet, en waarbij volle aanslag in de personeele belasting kiesrecht geeft. Tevens echter zou het rijk moeten worden verdeeld in 14 districten (de elf provinciën en de drie groote steden), die te zamen 100 leden der tweede kamer afvaardigen, gekozen met toepassing van het even redigheidsstelsel. De beschouwingen van den heer P. C. F, Frowein over Algemeen Stemrechtwelke indertijd ia ons blad voorkwamen, zijn thans door den heer H. D- Tjeenk Willink, te Haarlem, in een afzonderlijk formaat uitgegeven. De schrijver beantwoordt in een voorwoord een tweetal opmerkingen, van be vriende zjjde hem gemaakt. Goes, 14 Nov. Gisteren gaf de zangvereeni- ging Excelsior, onder leiding van haren directeur, den heer P. De Jonge Jz., een concert. De uit voeringen van Excelsior trekken in steeds toene mende mate de aandacht, en te rechtdoor de energie van den directeur en den ijver der leden wordt een ensemble verkregen, dat luide toejui chingen verdient - en ook verwerft van het publiek. Het hoofdnommer van het program ma was de Engelenzang voor gemengd koor NEGENDE HOOFDSTUK. Er waren sedert de laatste gebeurtenissen eenige maanden verloopen. De eerste dagen van Maart brachten nog geen voorjaarslucht, geen bloemknop. Ijskoude winden teisterden dag aan dag het Manhattan eiland en de naburige steden, en de sneeuw lag nog voeten hoog in de straten van New York en Brookljjn. Ook de villa van mevrouw White lag nog in diepen winterslaap. Van de bewoners merkte men bijna niets. Wekeü lang waren de zonneblinden van de kamer van Harriet gesloten gebleven eh dagelijks zag men het rijtuig van den dokter voor het hek staan. In de buurt verhaalde men dat de jonge vrouw na nieuwjaar roodvonk had gekregen, 't welk later in zenuwkoorts was ontaard. De zieke had lang vreeseljjk geijld en eerst kortelings was, volgens de berichten der dienstboden het gevaar geweken en mocht men hopen haar te behouden. Af en toe zag men de oude dame met eene dikke sjaal om een half uurtje in den tuin wandelen. Haar lief gelaat scheen bleeker, smaller en ouder; haar grijze haar witter dan anders Een paar dagen later ontwaarde men aan de vensters der eerste verdieping een bleek, schoon vrouwengelaat, met weemoedige, groote oogen, die droomerig naar het besneeuwde landschap keken. Harriet "Von Hom had gewenscht te sterven want zij bezat noch de kracht noch den moed om den storm, die over haar levensgeluk was losgebarsten, te trotseeren. De eerste, groote van J. B. Van Bree. De solo's daaruit wer den voorgedragen met een zuiverheid ge mak en natuurlgkheid als men maar wenschen kan. Mej. S. werd dan ook herhaaldelijk luide toegejuicht. Ook de overige nommers van het programma werden verdienstelijk uitgevoerd. Al leen de Viooltjes leden niet aan overvloed van welriekendheid. In de pauze werd den voorzitter der vereeniging, den heer Bartelse, eene zeer aangename verrassing bereid. De heer Elsinga stelde hem nl. eene prachtige photographie ter hand, voorstellende alle werkende leden der vereeniging. llorssele, IS Nov. In de heden gehouden vergadering van den djjkraad voor de waterkee- ring van Ellewoutsdijk en Borssele is besloten tot het maken van zink- en stortwerken aan den oever van Ellewoutsdjjk vóór dijkpaal 60 tot een geza menlijk bedrag van 32,400. Alvorens had de dijkraad kennis genomen van den ongunstigen uitslag der pogingen, aangewend om onder de onteigening ten behoeve van den inlaagdjjk te Ellewoutsdjjk ook te'begrijpen de eigendommen die, hoewel in te kuipen, niet strikt noodig zijn voor den grondslag en opbouw van de tweede zeewering. Vervolgens werd overgegaan tot wijziging dar loopende begrooting voor toevoeging van het bedrag van het goed slot der goedgekeurde rekening over 1883/4 aan de ontvangsten en voor beschikbaar stelling van fondsen voor kosten van uitgaaf in het belang der zeewering, die hare omschrijving niet vinden in eenig artikel der begrooting, terwijl ten slotte werd kennis genomen van eenige inge komen stukken betrekking hebbende op ontstane stormschade, afloop en goedkeuring van aanbeste dingen, benoeming van schatters enz. Hoek, 13 Nov. In de gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Loven ea. Willemskerke is besloten, tot verdediging van den oever vóór den djjkval van 7 dezer, een kraagstuk en twee zinkstukken te plaatsenals mede eene steenbestorting te doen en twee strand- hoofden aan te leggen, terwijl het beschadigd dijksbeloop zooveel mogelijk onder vorig profil zal worden gebracht. Tot dekking der kosten zal eene geldleening worden aangegaan. Met ingang van 15 dezer wordt te Stavenisse een rjjkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werk dagen van 9 uren voor- tot een uur namiddags en van 5 tot 7 uren namiddags; op Zon en feestdagen van 9 tot 10 uren voor- en van 12 tot 1 uur namiddags. üp het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform tarief van 0.15 per telegram, vermeerderd met 0.01 per woord, van toepassing. hartstocht, welke Jane Gilmore eens voorspeld had, was met alle macht over haar gekomen. Doch hare heilige, diepe, reine gevoelens werden geknakt, verwoest. De ijzeren hand van het noodlot, de zware ketenen der omstandigheden drukten zwaar op de tengere schouders. Duizend en duizendmaal had zij vóór haar ziekte tot zich zelf gezegd, dat deze afloop als een geluk te be schouwen was, dat het niet anders kon, niet anders mocht zijn. Doch niets was in staat om het beeld van John O'Brien uit haar hart te verdrijven en zjj was weer met berouw van het ziekbed verrezen, in de pijnlijke onzekerheid of zij hem toch eigenlijk geen onrecht aangedaan had. Haar moeder had door hare wilde, ijlende vragen een blik in haar lijdende ziel knnnen slaan en de oude dame schrikte van hetgeen zij hoorde. Wel had zij gemerkt dat Harriet be langstelde in O'Brien, maar dat dit tot zulk een hartstochtelijke liefde gekomen was, die haar ge heel beheerschte, dat bedroefde de arme moeder zeerwant zij zag geen uitkomst, geen gelukkige oplossing. Zij voelde ook vaak een zekere onrust, als zg aan O'Brien en zijn overhaast vertrek dacht; vooral daar er in zijn afscheidsbrief, al hoewel die hoogst beleefd was, toch tusschen de regels gekrenkten trots te lezen was. In dien brief zinspeelde hij er op dat op het bal met mevrouw You Hom een gesprek had gehad, dat voor beide zijden zeer pijnlijk was geweest en het hem onmogelijk maakte om zelf te komen; doch tevens dat bjj naar het vaderland het bewustzijn Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein bjj de dd. schutterij te Vlissingen A. J Van Ockenburg, met vergunning om de uniform met de aan den rang van kapitein verbonden onderscheidingsteekenen te bljjven dragen. Benoemd bg die schutterij tot kapitein J. Van Raalte, thans kapitein a la suite. {Zie laatste berichten van gisteren). Te 's Gravenhage is eene vereeniging opgericht met het doel de kunst op njjverheidsgebied, d. i. xn bouwwerken, beeldhouwwerken, decoratie enz. te bevorderen en meer en meer aan het publiek bekend te maken. De heer J. J. Van Nieukerken leidde de ver gadering en bracht het ontwerp-reglement ter tafel, dat na bespreking werd goedgekeurd. De aanwezigen verbonden zich allen tot het lidmaat schap der nieuwe vereeniging. Het hoofdpunt van het reglement is het houden van jaarlgksche nationale tentoonstellingen in de residentie; de kunstwerken hierop toegelaten moeten door de inzenders zeiven of op hun ateliers zjjn vervaardigdtot de volgpunten behóoren het houden van publieke voordrachten over kunst en het publiceeren van oordeelvelling over werken op haar gebied uitgevoerd. Toen de vereeniging geconstitutioneerd was, werd de heer Van Nieukerken tot president verkozen. Het Dagblad liet zich door een correspondent vertellen dat de wettigheid der verkiezing van den heer Van der Sleyden in het district Arnhem aan twjjfel onderhevig was. De Arnh. Cl meent dat daarvan geen quaestie is. Ons kwam de rede neering van den correspondent van het Haagsche blad zoo gezocht voor en droeg zoo den schjjn van een zoek-maartje, dat wij 'gisteren daarvan met opzet geen melding maakten. In Arnhem hebben de liberalen de behaalde overwinning op waardige wijze gevierd. Tal van belangstellenden waren in de groote zaal van het Nut vereenigd, waar ook de gekozen afgevaardigden tegenwoordig waren. De heer Rooseboom kwam per trein van kwart voor zevenen uit Den Haag. Reeds aan het station, waar hij door het bestuur der kiezersvereeniging werd ontvangen en met een kort woord verwel komd, waren tal van belangstellenden vereenigd, die den gekozen afgevaardigde met gejuich be« groetten. Aan toespraken ontbrak het op de bijeenkomst niet; o. a. gewaagde de heer Tall, opperrabbijn, dankbaar van de vrgheid die de Israëlieten op Neerland's grond genieten. Door de commissie uit de provinciale staten vaü Zuid-Holland is gunstig gepraeadviseerd op heji voorstel Van het gedeputeerd college om aan de gemeente Vlaardingen een subsidie van 45000 te verleenen als bijdrage in de kosten der verbe» tering van de haven aldaar. meenam nam, van de gelukkigste Uren zjjns lerens ten huize van mevrouw White doorgebracht té hebben. Wat beteekende dat? Was haar eerste vermoeden toch juist? Berustten al de leeljjke dingen, dié men over Jane en hem gedacht en gesproken had, toch op een misverstand Harriet had' den dag na het feest haar moeder het gesprek met O'Brien woordelijk meegedeeld; doch toen zij zijn brief las was zg bleek geworden en had stil de kamer verlaten. Mgnhëer en mevrouw Gilmore waren eeii afscheidsbezoek komen brengen doch niet ontvan gen. Het scheen Jane niet bijzonder te bedroeven toen zij hoorde dat er niemand thuis was. Het stuitte haar tegen de borst om dingen te zeggen of te verzwijgen, die op onwaarbeden berustten, en bovendien vreesde zg de doordringende oogen der oude tante. Nu was volgens een kort briefje het jonge paar reeds lang te huis en door de dames op de villa bjjna vergeten. Intusschen was ook Lissie in een veilige havetl aangeland en vond een hechten steun bjj haar veel ouderen gemaal. Het huweljjk was in alle stilte, in Februari ingezegend en thans bevond het echtpaar zich op reis door de westeljjke staten. Deze verbintenis baarde in New-York veel opzien, en zooals Lissie voorspeld had werd daardoor menig aanbidder, die in haar de erfgenaam van den rjjken oom vermoed had, teleurgestel I. Me vrouw White vond dit huweljjk volstrekt niet zoo belacheljjk als haar dochter „Lissie is bovenal.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1