N° 266. 127* Jaargang. 1884. Maandag 10 November. buitemumdT Laatste Berichten. Mr. D. YAN ECK. Licht en kleur Scheepvaarberichten. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f S,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze oourant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg 8 November. Rechtszaken. Algemeen Overzicht. MIDDELRllRGSCHE COURANT. JR Agenten zijn te ViissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubhcité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. ontbreken nog aan onze tweede kamer. Terwijl ons hoogerhuis met beslistheid zal voortgaan de liberale vaan hoog te houden en, bij even- tueele omzetting van den iongeren tak van ver tegenwoordiging, een bolwerk te vormen tegen buitensporigheden, hangt het van de kiezers in eenige districten af welke kleur onze tweede kamer zal verkrijgen en welk licht zij zal laten schijnen op ons politiek leven. Voor de vrijzinnigen staan de kansen op a. Dinsdag niet schoon doch evenmin is voor hen de strijd hopeloos. Maar om te winnen dient met dubbele kracht gestreden te worden. Het gaat om de meerderheid in onze tweede kamereen meerderheid die in elk geval slechts gering kan zijn maar die toch kracht genoeg kan uitoefenen, omdat de liberalen thans een- drachtiger zullen kunnen optreden. Behalen de anti-liberale partijen de over hand zij zullen toch niet kunnen regeeren, al spreekt het Wag. Weekblad reeds van een ministerie „met den wijzen en bedacht- zamen Lohman aan 't hoofd," dat veel goeds zou kuunen uitwerken. Als proef zou het zeker niet onaardig wezen zulk een ministerie aan het werk te zien met eene meerderheid in de kamer die, uit hete rogene bestanddeelen bestaande, inwendig de kracht mist om handelend op te treden. Want trots het telkens weer opnieuw voorkomend verschijnsel dat men met elkaar strijdt voor een negatief doel, zou bij eene eventueele over winning spoedig genoeg blijken hoe zij op belangrijke punten van staatsbeleid het geheel oneens zijn. De regeling van het onderwijs zelf zou aan de eene zijde de anti-revolutionairen, aan den anderen kant de katholieken doen ijveren voor hunne scholen. In tal van zaken, het bestuur van Indië betreffende, staan de katholieke ver tegenwoordigers veel dichter bij de liberalen dan bij hunne bondgenooten bij de stembus. Maar op dit alles slaan de bestrijders der liberale partij op dit oogenblik geen acht; zij hebben slechts éen doel voor oogen die partij ten onder te brengen. En onze overtuiging dat zelfs eene kleine meerderheid der liberale partij, vooral zooals deze thans zal zijn samengesteld, met meer vrucht voor het welzijn van ons land kan •werkzaam wezen dan eene, welke gevormd wordt door onze tegenstanders, die alle eendracht missenonze vaste meening dat zelfs een kort bestuur der tegenpartij, tegenover enkele voor deden, o. a. het duidelijk aan het licht brengen harer onmacht, ontzaglijk veel nadeel kan be rokkenen, doet ons huiverig zijn voor eene proefneming in dien geest en voor eene ver plaatsing der meerderheid in onze kamer. -Natuurlijk wordt aan de overzijde niets na gelaten om toch dit doel te bereiken. Valsch licht laat men schijnen over de be doelingen der liberale partij met grove, valsche kleuren schildert men. Of is het niet onzedelijk, tegen beter weten in, de liberalen in ons land aansprakelijk te stellen voor hetgeen in België is geschied en geen woord te reppen over de protesten, welke van vrijzinnigen kant hier zijn opgegaan tegen de buitensporigheden, daar begaan? Is het niet schijnheilig en onoprecht thans .zich meester te maken van eene leuze, die eigenlijk der liberalen eigendom is: de leuze |foor bezuiniging? Het streven daarnaar toch is juist uitgegaan van de liberale partij in de tweede kamer. Ieder weet dat sedert'enkele jaren die partij, onder aanvoering van Blussé en Van Delden, de rapporteurs over de staatsbegrooting hij een heeft geroepen om gezamenlijk te overleggen, waar bezuiniging kan woiden aangebracht. Er zijn in de laatste jaren veel uitgaven gedaan, het is waar, maar zij brachten ruim schoots rente op, want zij dienden tot verbetering en aanleg van waterwerken, spoorwegen, tot het invoeren van den postpakkettendienst en andere zaken, waaraan landbouw en nijverheid behoefte hadden. Daardoor is de staatsschuld gestegen maar het gold het dekken van uitgaven voor eens; vermeerderen zal die schuld niet, en het is trouwens een verschijnsel, in alle landen waar te nemen, dat het bedrag van de staatsschuld nu eens op- dan weer neergaat. De belastingen worden opgevoerd, beweert men aan den overkant, maar men verzwijgt dat men, eenmaal regeeringspartij, juist het zelfde zal verrichten en in nog veel sterker mate, maar dit zal doen langs zijdelingsche wegen door allerlei indirecte belastingen, die zoo gemakkelijk te dragen zijn, naar men zegt, maar juist hen treffen die het minst betalen kunnen. Maar wat baat ons protest waar de gods dienstige hartstochten zijn opgezweept tot een hoogte, die aile kalme overwegingen onmogelijk maken Men heeft de volgelingen bewerkt zóo dat hunne gedachten zijn beneveld en wij behoeven niet verder te gaan dan in ons eigen district om te leeren inzien welke eene beweging er door het gansche land op touw is gezet, welke stroom de gemoederen in beroering brengt. In het district Middelburg trekt thans als overwinnaar de anti-revolutionaire afgevaar digde ter tweede kamer van gemeente tot gemeente, opwekkende Keuchenius te stemmen^ Men behoeft niet te vragen wat door hem gesproken zal worden, maar wel kan men daaruit nagaan dat niets wordt ontzien om den scherpen, heftigen leider der anti-revolu tionairen, den blinden volgeling van dr. Kuyper ook door Middelburg te doen afvaardigen. Ons district is niet vertegenwoordigd, beweert men, zoo men naast mr. 't Hooft niet een ander anti-revolutionair stelt. Ons dunkthet zou, zoo Yan Eek moest vallen, nog erger zijn. Dan waren wel de belangen van de partij maar niet van ons district in de kamer vertegenwoordigd Wij hebben gezien hoe warm mr 't Hooft zich maakt voor de belangen onzer provincie en ieder erkent, onze tegenstanders spreken het niet tegen, dat mr. Keuchenius, de man der hoogere politiek, niets van ons gewest afweet. En daarom ook handhaven wij te meer onzen ouden afgevaardigde, den man over wien wij niet meer behoeven te schrijven, want er is van meer dan een zijde reeds gewezen op zijne verdiensten er is reeds genoeg herinnerd aan al hetgeen hij heeft gedaan. Maar er is nog een hooger belang in het spelde meerderheid in onze tweede kamer moeten wij trachten te behouden en dit kan van éen stem afhangen. Het belang van ons land is gemoeid bij den uitslag der herstemmingen, want men wil het voeren in de armen van hen, die het, onder de leuze van vrijheid, zouden dooddrukken en doen ondergaan in een stikdonkeren nacht van priesterheerschappij Zoover zijn wij nog lang niet, maar zoover kunnen wij komen, wanneer men niet waakt met alle macht tegen den eersten stap die tot dat doel leidt. Onze tegenstanders bekeerenhet is verre van onze bedoelinghet zou ons ook niet baten omdat wij niet bekend zijn met al de drogre denen die men heeft aangevoerd om hen tot stemmen te bewegenhet zou ons ook niet gelukken tegenover den machtigen invloed, die er op hen wordt uitgeoefend, tegenover hun eigen bekrompen opvattingen en hun gebrek aan kennis van toestanden. Maar wat wij wel kunnen is voor het laatst onze medestanders, de vrienden en aanhangers van onzen oud vertegenwoordiger, allen die nog gevoel voor dankbaarheid, voor eerlijkheid en voor waarachtige vrijzinnigheid hebben, op wekken om Dinsdag a. niet achterwege te blijven, teneinde het mandaat te hernieuwen van den man, die dit zoovele jaren met eere vervulde, van De oogen van allen in Nederland, die het wel meenen met den stoffelijken en zedelijken vooruitgang van ons land en zijne inwoners, zijn gevestigd op de herstemming die in ons district plaats heeft; van éen stem kan de uitslag afhangenwie dit alles bedenkt zal zich zeker door niets laten weerhouden om zijn kiezersplicht te vervullen. Professor Plugge is Woensdag in goeden wel stand te Groningen aangekomen. Men schrijft ons uit Veere Indien de beker van Maximiliaan Donderdagavond bij de aankomst van de ijzeren brandkast een woordje tot de aanwezigen bad kunnen richten zou bet waarschijnlijk wel ongeveer geweest zijn„Zie zoogij badt het verraderlijk plan gesmeed om mij mijn geliefd Veere vaarwel te doen zeggen, maar 't is nu uit, ik ben bier en ik blijf hier. Als vrucht van uw gekibbel heb ik een woning en eene prachtige ook." Inderdaad bet kunststuk, in de fabriek van den beer L. Vogel vervaardigd, is boven onzen lof verheven. De eer daarvan naar wij uit den mond van den fabrikant vernamen komt in zonderheid toe aan den werkman Van Wijck. Het is ons aangenaam dit te mogen vermelden. De indruk, dien men verkrijgt bij bet zien van den beker en zijn ijzeren maar overal glinsterende woning is verrassend. Omgeving en inhoud staan in scboone harmonie. De foudraal van vroeger kan nu als historisch document op de antiquiteiten kamer naast den bekenden blikken vrjjheids-hoed gezet worden. Herstelling van die merkwaardig heden is overbodig. Sluis, 7 Nov. In de beden gehouden raads vergadering werden vastgesteld de begrooting van bet gasthuis, dienst 1885, in ontvang en uitgaaf op ƒ4601.93; die van bet weesbuis voor hetzelfde jaar op 1595.79| in ontvang en uitgaaf; en die van het algemeen armbestuur van Sluis voor den dienst 1885 in ontvang en uitgaaf op ƒ502.35. Verder nog de suppletoire kohieren hoofdelijke omslag en bondenbelasting respectievelijk tot ƒ14.32 en ƒ8.50. De subsidie, door den raad aan het algemeen armbestuur toegekend, bedroeg 450. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Zaterdag, zijn door de rechtbank veroordeeld: C. M. 38 j„ buisvr. van J. W. te Koewacht, wegens beleediging met woorden tot 12 boete; N. L. 49 j., huisvr. van J. B. arbeider te Terneu- zen, wegens diefstal tot zes dagen cel; L. Z. 19 j., te Krabbendjjke, wegens mishandeling tot acht dagen cel;. W. P. 26 j., administrateur te Goes, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete; S. A. 29 j., buisvr. van W. C. te Goes, wegens diefstal tot een maand cel; S. A. 29 j., landbouwer tè 's Heer Arendskerke, wegens mis handeling tot 8 dagen cel en 2 boeten van 8 iederJ. P. J. 20 j. en L. L. 21 j. beiden dijk werkers* te Westkapelle, wegens onderlinge mis handeling tot 8 dagen cel ieder; J. W. 19 j., dijk werker te estkappelle, wegens mishandeling tot 45 dagen cel en 8 boete; G. P. 38 j., timmer- mau te Domburg, wegens diefstal tot drie maandeu cel en P. *A. L. 38 j., werkman te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap bij herhaling ge pleegd tot 7 dagen gev. Allen in de kosten. Thermoraeterstand te Middelbarg. 7 Nov. 's avonds 11 uren 53 gr. 8 ir 's morgens 8 uren 43 gr. 's middags 1 uur 53 gr. avonds 5 uren 48 gr, F, Hoek. Aan den bovenpolder onder deze gemeente beeft een dijkval plaats gehad. Morgen wordt begonnen met het maken van eene tijdelijke voorziening, terwijl de ingelanden tegen Dinsdag zijn bijeengeroepen om over verder te nemen maatregelen te beslissen. 's Gravenhage. Voor bet gerechtshof alhier werd beden, in hooger beroep, behandeld de zaak tegen E- B., vleeschhouwer te Middelburg, die door de Middelburgsche rechtbank was vrij gesproken van het, als leverancier aan het garni zoen, plegen van bedrog in de deugdelijkheid van het geleverde. Het O. M. eisebte vernietiging van bet vonnis en veroordeeling van beklaagde tot 50 boete. Uitspraak Donderdag a. Londen. Het lagerhuis heeft Stanhope's amendement op de reformbill verworpen met 372 tegen 232 stemmen en daarop de bill zelf in tweede lezing aangenomen. Mew-York. Beide partijen dringen aan op eene juiste telling der uitgebrachte stemmen- De beslissing schijnt dus van eene kleinigheid te hebben afgehangen. Parijs. Sedert Juni kwamen alhier 160 cholera-gevallen voor, waarvan 60 met doodelijken afloop. Vlissingen, 8 Nov. Gepasseerd de Neder- landsche Tjalk Frientfe Veldkamp, schipper Koopman, van Antwerpen naar Honfieur. Vertrokken bet stoomschip Limmerick, kapt. Foster, naar Cardiff. De Franscbe sloep Liberie, kapitein Letor, is heden middag naar Antwerpen gesleept. Het is waarlijk voor een gewoon menscbenverstand onbegrij pelijk wat het nut is van al dat gesol met dit vaar tuig. Nadat door beëedigde deskundigen als hunne meening was uitgesproken, dat bet scheepje zoo danig was ontredderd en beschadigd, dat het belang der geïnteresseerden vorderde bet ta verkoopen in publieke veiling, omdat bet da kosten van afbrengen en repareeren niet waard was, laat men de gebeele bemanning erop blijven, bet scheepje met kracht van volk en pompen dicht maken en te Vlissingen binnen sleepen. Daarna zet men een dubbele bemanning pompers aan boord en sleept bet, op gevaar af van onder weg te zinken, naar Antwerpen. Al deze kosten nu worden gemaakt voor een wrakje dat waarlijk nauwelijks honderd gulden waarde heeft. De Franscbe senaat heeft gisteren de gansche zitting besteed aan bet in behandeling nemen der voorstellen tot wjjziging in hare samenstelling, Door den afgevaardigde Marvaise werd een amen" dement ingediend omtrent de opheffing der onaf zetbaarheid der senatoren. De tegenwoordige leden, zoo luidde het in zijn geheel, die door- de depar tementen en de koloniën zjjn gekozen, zullen zitting blijven houden voor den tijd waarvoor zij benoemd zijn; de andere senatoren, die door de kamer en den senaat zijn gekozen, houden op onafzetbaaf te zijn. Dit voorstel nu, dat door den minister werd bestreden, viel met 189 tegen 58 stemmen. Daarna ging men over tot artikel éen van het commis soriale voorstel zooals bet werd geamendeerd door Lenoël. Ziehier de inhoud de senaat zal samen gesteld zijn uit 301 leden, 225 worden door de departementen gekozen en 75 door den senaat) beiden voor den tijd van negen jaar. De tegen woordige leden, door de kamer, den senaat of de departementen gekozen, bljjven zitting houden voor den tijd waarvoor zjj zijn benoemd. Dit -voorstel iB aangenomen met 132 tegen 120 stemmen. Deze uitslag veroorzaakte groote be- weging onder de leden. Eveneens werden aange nomen art. 2, waarbij het aantal der door de departementen te benoemen senatoren werd be paald, en art. 3, behelzende het verbod dat leden van vorstelijke fainiliën die over Frankrijk gere geerd hebben, benoembaar zouden zijn. Zooals wij gisteren vermoedden, beeft de commissie voor de Tonkingkredieten baren arbeid geëindigd. Met een meerderheid van 2 stemmen, 6 tegen 4, heeft de commissie op de aangevraagde kredieten gun stig geadviseerd. De minderheid beeft te kennen gegeven, dat zij aan een ander ministerie de gel den wel zou willen toestaan, maar dat het tegenwoordige baar vertrouwen niet bezit. Daarna benoemde de commissie tot haar rapporteur Franck-Cbauvaux. Het totaal der aangevraagde kredieten is er met al die besprekingen niet minder op gewordenwerd oorspronkelijk 10 millioen franc noodig geacht, dit cijfer is nu gebracht op 16 en een half millioen franc.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1