BUITENLAND. RENTEN en FORTUIN Laatste Berichten Moopijp ea fcplitiap ia Zeeland Marine en Leger, Provinciale staten van Zeeland. Algemeen Overzicht. Réclames. INKOM EN van400/» Scheepvaartberichten. Handelsberichten. Postkantoor te Middelburg. Graanmarkten, enz. Jagertjegemeente Grauw, een aantal faizanten losgelaten, met het doel om die vogels aldaar te laten acclimatiseeren, en verder door hunne voort teling eene faizantenjacht te verkrijgen. Naar men verneemt zijn de pogingen met den gewenschten uitslag bekroond, en hebben vele faisanten een broed grootgebracht. Op 't laatst dezer week zal de eerste faizanten jacht plaats hebben. De handwerken van Smirna wol, welke in Engeland en Amerika reeds zooveel opgang maken, moeten eene geschikte bezigheid zijn voor dames van eiken leeftijd, die, zonder inspanning der oogen, de winteravonden gezellig arbeidende wen- schen door te brengen en tevens, tegen het naderend seizoen, een fraai en practisch cadeau willen ver vaardigen. De Smirna wol overtreft door hare duurzaamheid en het blijvende der kleuren alle andere wolsoorten en is zeer aanbevelenswaard voor breien of haken, niet alleen van allerlei salonkleedjes, maar vooral ook voor kleedjes in rijtuigen, voor schrijftafels enz. en tot het bekleeden van voetzakken en tochtlatten. Ook in Indië moeten bedkleedjes van Smirna wol welkome geschenken zijn. Bij de firma Van Wees Weiss te Zeist en in alle voorname wol- en tapisseriewinkels zijn, volgens een annonce in een onzer vorige nommers, de benoodigde ingrediënten verkrijgbaar. Te Leiden waren bij eene verkiezing voor drie leden van den raad drie briefjes te veel in de bus, die van invloed op de verkiezing hadden kunnen zijn. Dientengevolge moet er eene nieuwe vrije stemming plaats hebben. Te Appeldoorn wordt thans een tentoon stelling gehouden van gas-, kook en verwarming toestellen, badkachels, gasmotoren enz., ingericht op de wijze als onlangs te Middelburg. De voor naamste inzendingen zijn van den heer J. G. Mensink, te Apeldoorn Peck O., te Amsterdam: W. J. Stokvis, te Arnhem en Gebr. Boudewijnse, te Middelburg. Volgens officieele opgaaf in de Staatscourant bedroeg het aantal vergunningen voor den verkoop van sterkedrank in het klein, einde 1882 en einde 1883 inelke provincie, zooals achter elk succes sievelijk is aangegevenNoord-Brabant 5355 5084; Gelderland 3426—3333; Zuid-Holland 5223 4933; Noord-Holland 4253—4364; Zeeland 1619 —1539; Utrecht 1404—1325; Friesland 2513— 2325; Overijsel 1790—1691; Groningen 2827 1998; Drente 1036—957 en Limburg 2986-2733. Een Russisch generaal, gelogeerd in het Amstelhotel te Amsterdam, verloor eene porte- fenille met 2600. Eene behoeftige vrouw bracht hem die terug en kreeg 250 belooning. Beiden waren zeker gelukkig. In Amsterdam huurde een vrouw eene ge meubelde kamer; zij vorid echter goed al het beddegoed weg te nemen en te verpanden, en met het geld vertrok zij naar Breda, waar zij is aangehouden. In dezelfde stad werd een ver lovingspartij eensklaps verstoord door de komst van een ongenooden gast, die alles kort en klein wilde slaan en met een der aanwezigen vocht het gelukte der politie den woesteling, die een broodmes bij zich droeg, uit de feestvierende ver gadering te doen vertrekken. Het D. v. N. weet eene allerzonderlingste vertelling te doen omtrent een voorval te Oude- water. De zoon van den burgemeester aldaar was door een onderwijzer gestraft, en de vader achtte de helft van het opgelegde strafwerk vol doende. Toen nu 's burgemeesters zoon moest nabljjven, om de andere helft in de school af te maken, wérd hij door zijn vader, den burgemeester, in persoon uit school gehaald. Hierover wendde zich het hoofd der school tot de schoolcommissie, welke adviseerde om den leerling voor goed van de school te verwijderen. De onderwijzer werd daarop door den burge meester ontboden, om op het raadhuis te ver schijnen, en hem werd door het hoofd der gemeente aangezegd, dat tegen hem proces-verbaal zou opgemaakt worden wegens het loopen over anderer bebouwden grond. De onderwijzer had nameljjk door een greppel langs stadsgrond geloopen en in dien greppel groeide gras Eenige dagen later vernam de onderwijzer, dat de burgemeester het proces-verbaal zou laten rusten terwille van het gezin des onderwijzers. Zou zoo'n burgemeester nog herbenoemd worden? Wij zijn er benieuwd naar. Te Maashees had een 19-jarige landbouwers zoon, die met zijn kar naar het spoor zou rijden, het ongeluk dat het paard op hol ging, waardoor hij van de kar viel en onmiddellijk den geest gaf. Als eene bijzonderheid uit de dierenwereld wordt van Oenkerk gemeld, dat een schaap, dat op 3 April van dit jaar 2 lammeren kreeg, nu nogmaals 2 lammeren ter wereld heeft gebracht, die er flink en gezond uitzien. Te Strijp ontstond Zaterdag jl. een begin van brand iu eene woning gelegen nabij de R. C. kerk, tijdens de geestelijke eene predikatie hield. Het volk trachtte de kerk te ontvluchten en ofschoon de geestelijken de herhaalde verzekering gaven, dat het gevaar geweken was, moest noch tans de dienst gestaakt worden. Sir Mozes Montefiore, de eerwaardige hon derdjarige, in wiens jubileum de geheele wereld zoo veel belangstelling toonde, is ernstig ziek. Koningin Victoria heeft per telegraaf naar zjjn toestand doen informeeren en ontving de tijding dat de krachten van Sir Mozes zeer aan het afnemen zijn. Een Amerikaansch blad verhaalt dat te Wilmington een matroos is aangekomendie beweerde de eenig overgeblevene te zijn van de Duitsche schooner Carl Augusta. Het schip kwam Hamburg en was bestemd naar Vera Cruz; op de hoogte van Noord Carolina zou echter het vaartuig door dynamiet in de lucht zijn gesprongen- Een later bericht meldt echter dat het bewuste schip niet naar Vera Cruz bestemd was. In de Halles te Parijs werd dezer dagen een zeldzaam groote oester verkocht. Zjj was niet minder dan 60 centim in doorsnede en bracht 7 fr. 75 op. Bij Zr M" besluit van 28 October jl., n° 37, is bepaald1° met wijziging van het vastgestelde bjj besluit van 7 Juni 1876, n° 7, dat personen, aan wie een militair pensioen is verleend en die als mindere geëmploieerden, werklieden of bedien den op 's rijks werven of andere maritieme inrich tingen en op 's rijks werkvaartuigen zijn of zullen worden te werk gesteld in betrekkingen waaraan geen uitzicht op burgerlijk pensioen is verbonden, hun militair pensioen in zijn geheel zullen genieten, met het daggeld of de toelage hun in die betrekkingen toegekend, mits dat daggeld of die toelage het bedrag van 1.80 per dag niet te boven gaat2° dat alleen wegens het bedrag dat boven deze J 1.80 als daggeld of als toelage wordt genoten de voorgeschreven korting op bet pensioen is toe te passen3° dat het onder 1° en 2° bepaalde zal ingaan met 1 Novem ber 1884. 's Grarenhage. Het gerechtshof behan delde heden men zie rubriek rechtzaken in het bijvoegsel de zaak van den carousselhouder Roos alhier, beschuldigd van moord op zijn vroe- geren knecht en verwonding van een anderen. Het getuigenverhoor was kort maar bezwarend voor den beschuldigde De eisch van het O. M. luidde: 15 jaren tucht huisstraf. 's Gravenhage. J. D. R., beambte bij de spoorwegmaatschappij Gent—Terneuzen is wegens valschheid in geschrifte tot 6 maanden celstraf en 19 boeten van 50 veroordeeld. 's Crraveiiliagfe. De commies der ;posterijen 4e kl. L. A. P. Hoffmann, zal zijne fuuctiën uit oefenen ten postkantore Goes. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatici). 7 Nov. '8 Gravenpold.,'Boomen, Liebert. 7 0 Hoedekensk., Hoornen, Liebert. 8 0 Middelburg, Planten enz., Slegt. 11 Middelburg, Dekens, Meubelen enz., De Groot. 11 n Ritthem, Hofstede, Loeff. 12 0 Rilland, Booraeu, Liebert. 12 0 Middelburg, Hofstede, Tuk. 13 0 Middelburg, Weiland, Verhuist. 14 n Arnemuiden, Bouw-en Weiland, Verhulst. 15 H Buitenplaats Welgelegen", Houtgewas, Verhulst. 18 0 Heinkenszand, Boomen, Liebert. 18 'sIl.Arendsk., Hout, Fransen van Putte Zoon. 19 0 O.enW.Soub., Inspan, Slegt. 26 Middelburg. Tjalkschip," DeWittHamer 26 0 Middelburg, Boomen, Tak. 28 0 Biggekerke, Hofstede, Tak. 28 H Koudekerke, Huis, Loeff. Zitting van heden Donderdag 6 November. Voorzitter jhr mr W. M. De Brauw. Tegenwoordig 41 leden, benevens de griffier. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd kwamen de verschillende voorstellen van het ge deputeerd college ter tafel a Omtrent het verzoek om calamiteus verklaring van den Willemspolder, St. Philipsland. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen werd, overeenkomstig het voorstel van ged. staten, afwijzend op dit verzoek beschikt; 5 omtrent het adres van P. Hamelynck te IJzendijke om gubsidie voor een wagendienst van IJzendjjke over Schoondjjke naar Breskens. Het voorstel van gedeputeerde staten strekte om afwijzend op het voorstel te beschikken. Door den heer Hammacher werd een amende ment ingediend, luidende »De provinciale staten van Zeeland besluiten: „aan Petrus Hamelynck, diligence dienst-onder- nemer te IJzendijke, voor zijn dienst van IJzendijke op Breskens te verleenen een subsidie van 150 'sjaars op dezelfde voorwaarden, ten vorigenjare gesteld aan het subsidie voor denzelfden dienst verleend aan J. C. Aerts, en met bepaling dat de dienst zal worden uitgeoefend tweemalen daags, namelijk des morgens op de stoomboot die te half 9 van Breskens naar Ylissingen vertrekt en des namiddags op de stoomboot die van Breskens naar Vlissingen vaart: 's zomers te 4 uren, 's winters te half 4 uur, en verder dat worden verleend subsidiën door de gemeente IJzendijke van ƒ200 'sjaars en de gemeente Schoondijke van 50 's jaars". Dit amendement, behoorlijk ondersteund en door den voorsteller verdedigd, werd met 35 stemmen tegen 6 aangenomen. Tegen stemden de heeren Snouck Hurgronje, Heyse, Bybau, J. C. R. Van der Bilt, B. V. Van der Bilt en Wagtho. De subsidie zal betaald worden uit den post op de begrooting, voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde uitgetrokken. c omtrent het verzoek van E W. Mus te Zierikzee om verhooging van de toelage voor zijne ambachts- en industrieschool aldaar. Met 36 stemmen tegen 5 werd overeenkomstig het voorstel van ged. staten, besloten het aan adressant voor een tijdvak van 5 jaren verleend subsidie, van 1 Januari 1885 af, te verhoogen met hetzelfde bedrag waarmede de gemeente Zierikzee eventueel hare bijdrage zal vermeerderen, mits het subsidie voor de provincie de som van ƒ200 per jaar niet te boven ga. Tegen stemden de heeren Van Lijnden, De Smidt, Pierssens, Moes en Lucasse. d Omtrent het rapport van ged. staten betreffende het voorstel van het lid der staten mr J. G. Van Deinse tot wijziging van art. 6 van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen. Gedeputeerde staten achtten de wijziging van bedoeld artikel niet wensoheljjk, Aangezien uit het algemeen verslag der afdeelingen bleek dat het denkbeeld van mr Van Deinse ook bij de leden der provinciale staten geen steun vinden zou, trok deze zijn voorstel in. e Omtrent de voorstellen van gedeputeerde staten en van den heer Van Waesberghe Janssens be treffende den stoombootdienst op deWester-Schelde. Aangezien de heer Van Waesberghe Janssens met het oog op het algemeen verslag der afdee lingen zijn voorstel introk, bleven alleen ter be handeling over de voorstellen van gedeputeerde staten, t. w. 1° Vooralsnog geene uitvoering te geven aan het denkbeeld om de exploitatie van den provin cialen stoombootdienst aan anderen over te dragen. Aangenomen met 33 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Waesberghe Janssens, Onghena, Bolier, Pierssens, D. A. Dronkers, Moes, J. P. Dronkers en Walter. 2e Het compound systeem voorloopig slechts op eene boot en wel op de Zeelandia, die van een nieuwen ketel zal moeten worden voorzien, in toepassing te brengen. Aangenomen met alge meene stemmen. 3° Aan gedeputeerde staten op te dragen aan de provinciale staten in tijds een voorstel te doen tot het vinden der som, welke tengevolge der sub 2° bedoelde toepassing boven de thans op de begrooting voor een nieuwen ketel geraamde zal noodig blijken. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het voorstel, in zijn geheel daarna instemming gebracht, werd met algemeene stemmen aange nomen. Aangezien er verder geene zaken te behandelen waren en de vergadering niet verlangde langer bjjeen te blijven, werd de najaarszitting, nadat de resumtie der notulen aan gedeputeerde staten was opgedragen, door den voorzitter in naam des konings gesloten. Het Engelsche lagerhuis heeft boven alle ver wachting het adres van antwoord op de troonrede nog gisteren vastgesteld. Het kabinet stond erop, dat men dien avond de besprekingen zou beëin digen en met vereende krachten heeft men zich heengeslagen door den berg van voorstellen, amendementen, moties of hoe de pogingen ook mogen heeten, die home rulers en conservatieven in het werk stelden om den gang van zaken te vertragen. Het adres van antwoord werd met 134 tegen 18 stemmen aangenomen. Gedurende de zitting had nog het volgende incident plaats. De Iersche afgevaardigde O'Donnell was geheel in zijn rol en bracht allerlei zaken te berde, die tot het behandelde onderwerp in geen het minste verband stonden. Hierover door den voorzitter- tot de orde geroepen, liet hij zich dit niet welge vallen en maakte het zoo bont, dat de kamer met 163 tegen 28 stemmen beslêot hem het recht tot verdere bijwoning der zitting te ontzeggen. Toen hij hierop de zaal werd uitgeleid voegde hij nog den president toe: »Gjj speelt een rol, mijnheer de president, die men van niemand dan van u kon verwachten." In dezelfde zitting werd besloten, dat de kieswet het allereerst aan de orde zou komen en den voorrang zou hebben boven de motie van den afgevaardige Bartlett die de opportuniteit der Egyptische quaestie voorstelde. De toon der Belgische clericale bladen, tegen den stand der politieke zaken en niet minder tegen den persoon des konings, is ongemeen heftig. Zoo doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat te Hasselt, waarvoor als afgevaardigde minister Thonissen werd gekozen, en de clericale bladen voor diens benoeming ijverig werkten, een hunner Le Constitutionnel in een artikel koning Leopold heftig aanvalt. »Sire zoo staat er in het bedoelde artikel. »Sire wij hebben u altjjd verdedigd. Thans kunnen wjj u niet langer verdedigen. Gjj hebt ons voor de tiende maal verraden. Nu wenden wij ons van u af. Gjj hebt de ministers, die de lievelingen waren van het katholieke volk, van uwen troon verstooten. Thans verstooten de katholieken u, en ondervinden bij het bewustzijn, dat zij hun plicht hebben gedaan, dat zij met gruwelijken ondank zijn beloond geworden." Verder komt in het genoemde artikel nog veel fraais voor; o. a. wordt erin gezegd dat de katholieken nooit koningen hebben weggejaagd, maar wel verstooten! Welk een fijnheid van onderscheiding en welk een kolossale kennis der geschiedenis spreekt uit dit artikel. Ondertusschen brengt een dergelijke taal de katholieke kiezers in geen geringe moeilijkheid. Moeten zij bij de nieuwe verkiezingen, door de benoeming des heeren Thonissen tot minister, noodzakeljjk geworden, dezen weder een mandaat opdragen. Of zal men zich moeten onthouden en daardoor het pad vrjjlaten voor zijn liberalen tegenstander den burgemeester Van Hasselt? Het bljjkt, dat het verzoek, indertjjd door het eveneens clericale Journal de Bruxelles gedaan om wat meer gematigdheid en goeden toon, bij de organen van gelijke richting aan een slecht adres is gekomen. Het voorstel Lenoël in den Franschen senaat gisteren ter tafel gebracht, inhoudende eenige wjjzigingen, welke wjj in ons vorig overzicht mede deelden, werd met 145 tegen 117 stemmen in zjjn geheel aangenomen, nadat de voorsteller zjjn verbazing had te kennen gegeven, dat de regeering haar meening in deze niet had geuit. Tengevolge van den uitslag dezer stemming is het ontwerp weder naar de commissie terugge zonden. Voortdurend en met steeds meerderen aandrang wordt van alle zjjden te kennen gegeven, dat men harteljjk wenscht naar een einde van de Fransch- Chineesche quaestie. Men is bl jjkbaar de tallooze opofferingen moe, die de zaak ten slotte nog geen stap verder hebben gebracht. Ja, er zjjn zelfs eenige radicalen, die in overweging geven Tonking Tonking te laten en de expeditietroepen eenvoudig terug te roepen. Gaan wjj even na welke offers die Chineesche quaestie aan Frankrjjk heeft geëischt. Bij den aanvang schatte de minis ter ChallemelLacour de benoodigde sterkte der expeditie, wilde zjj de zaak tot een ge- wenscht einde brengen, op 3500 man. Later toen Millot naar Tonking ging werd dit cijfer eenigszins verhoogd en gebracht op 10.000 man, om ten slotte door steeds meerdere aanvragen om versterking te klimmen tot 15.000 man En dit is nog maar alleen het aantal benoodigde man schappen. Men kent de nauwe verwantschap tus- schen geld en Zwitsers. De eerste bescheiden krediet-aanvrage was de bagatel van 9 millioen franc en nu reeds is dit cjjfer door voortdurende verhooging geklommen tot de enorme som van 85 millioen franc, ongerekend nog zeer vele uit gaven, die moeiljjk onder cjjfers te brengen zjjn. Voegt men hier nog bjj de waarde der verbruikte amunitie, de sljjtage van schepen, wapenen en de in den regel tegenvallende ramingen van andere uit gaven, dan komt men tot een bedrag, dat niet veel minder dan 200 millioen zal beloopenIs het dus wonder, dat men harteljjk naar een einde van zulk een toestand verlangt? Uit de groote menigte tegenstrijdige berichten omtrent de vermoedelijke keuze van den president der Vereenigde Staten verklaren wjj eenvoudig geen weg te vinden. In het eene wordt beweerd, dat de kansen van Cleveland bjjzonder gunstig staan en in het andere, dat Blaine een meerder heid van ettelijke duizenden stemmen zal verkrij gen. Men zal dus moeten afwachten totdat de verkiezingen in haar geheel zjjn bekend geworden. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbeken den, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de le helft der maand September 1884. Mej. C. J. Brusse te Coljjnsplaat, W. Verljjde te Hengeloo, Verljjde te Hengeloo. BriefkaartA. Diesten te Zierikzee. Verzonden geweest naar Noord-AmerikaJ.De Man te Grand Rapids. DuitschlandE. Fokker te Nassau. EngelandCadiolie te Londen. (Prijs der plaatsing SO cent per regel.) Ieder kapitalist die in het bezit is van goed en ter beurze genoteerde effecten (actiën of obligation) kan zich op mathema tische en zekere wijze een verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premien. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van t. 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, enz. De fendsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende irochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloot toegezonden door den Heer Directeur der Algemeen Belgische Bank (BANQUE GÉNÉRALE DB 8ELGIQUE), 5, Rue du Congrèa, Brussel. Vlissingen, 6 Nor. Wegens op den proef tocht ontstane schade aan de verschansing en het ankerspil zal de Stad Nieuport men zie het bijvoegsel spoedig weder herwaarts komen om te repareeren. De Fransche sloep Liberie, gezagv. Letor, bjj Borssele gestrand, is at- en alhier in de haven gesleept. Door de Belgische regeering zjjn van af heden alle Fransche havens zonder eenige uit zondering door cholera besmet verklaard zelfs al hebben schepen slechts een Fransche haven aan gedaan dan zjjn zjj op Belgisch stroomgebied toch onderworpen aan quarantaine-maatregelen. Alle havens aan de Middellandsche zee zjjn reeds sedert geruimen tjjd besmet verklaard. Men ziet dat men ten opzichte der quarantaine in Belgie althans geen halve maatregelen neemt. Middelburg, 6 Nov. De aanvoer van granen en peulvruchten was heden ruim en alleen uit Walcheren. Er was kooplust voor de mesate soorten. Jarige tarwe is prijshoudend gekocht. Puike en middelmatige nieuwe tarwe 0.25 lager. Rogge en wintergerst geljjk in prijs. Zuivere zomergerst 0.10 hooger betaald. Jarige paardenboonen. van den zolder, werden tot de notering geveild. Tuin- boonen goed prjjshoudend. De beste en weinig gevlekte witteboonen werden algemeen gevraagd en tot vorige prijzen gekocht, gevlekte zonder handel. Bruineboonen goed hard, zjjn 0.25 lager afgegeven. Naar afwjjkende was weinig vraag. Groene kookerwten gezocht en prjjshoudend afgedaan. Winter- en zomerzaad met onveranderde notering en zeer weinig handel. Jarige tarwe 7.40 a 7.50puike nieuwe dito 7.25min dere 7 rogge 6.25 a 6.10wintergerst 5.50 a 5.65zomergerst 5.30 a 5.40 jarige paardenboonen 6.25 aangebodennieuwe paardenboonen 6.50 tuinboonen 5.50 a 5.75 witteboonenn 11.75 a 11.90 enkel 12; bruineboonen 9.25 a 9.50groene kookerwten 8.50fijne kokers 8.75 winter- en zomerzaad 10 a 10.25; raapolie 31; patentolie 33 ljjnolie 25, per vat op 6/w. contant 1 korting. Ljjnkoeken. Zachte 13; harde dito 11 per 134 stuks. GEMIDDELD® MARKTPRIJZEN. Middelburg, 6 Nov. Versche boter 1.20 a 1.24; eieren per 100 stuks 6.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2