264 I.27e Jaargan V rijdag 7 November. Middelburg 6 November. Tak redivivus. Kerknieuws. Rechtszaken» Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels f 1,M iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL O ELBllRG COURANT. Agenten zijn te Viissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Moou,te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De verkiezing van den heer Tak van Poort vliet tot lid der eerste kamer is eene gewichtige gebeurtenis in ons staatkundig leven. Het baat weinig, zich te zeggen, gelijk goedgeloofsche en weinig doordenkende lieden niet zullen nalaten te doen, dat onze senaat is een lichaam, van den politieken partijstrijd verwijderd dat de eigenschappen, door welke de heer Tak voor vele zijner partijgenooten een steen des aanstoots geworden is, in de eerste kamer geen gelegenheid hebben zich in haar volle kracht en aanstootelijkheid te vertoonen dat hij daar, aan den personenstrijd onttrokken en niettemin in de gelegenheid om het gewicht zijner persoonlijke talenten ten beste van het vaderland in de weegschaal te werpen, juist op zijne plaats is. Men moge zich dit alles wijsmaken de waarheid is dat Tak's herkiezing, den dag nadat de kiezers hem zijne plaats in de tweede kamer ontnomen hebben, de daad van deze laafsten, zooveel als mogelijk is, ongedaan bedoelt te maken. Want de niet-herkiezing van den heer Tak te Amsterdam is geen daad van het oogenblik, geen uitvloeisel van den volkswaan van éen dag geweestzij was de vrucht, de bekroning van een stapel, sedert jaren opeengehoopte redenen tot ontstemming en misnoegen. Voor jaren al, heeft men den storm zien aankomen. De heer Tak is achtereenvolgens verzocht, vermaand, gewaarschuwd bedreigd. Toen ten laatste de bedreiging tot eene daad is overgegaan, was dit zoo weinig onverwacht, dat op de jongste vergadering van Burgerplicht een der sprekers naar waarheid kon getuigen: indien na alles wat gebeurd is, deze kiesver- eeniging Tak nog weder candidaat stelt, dan bestaat er reden om aan het gezond verstand barer leden te wanhopen. Geringschatting van Tak's persoonlijkheid valt allerminst bij ons te veronderstellen. Wij hebben zijne staatkundige loopbaan zien aan vangen met bijzondere sympathiehaar ge volgd met waardeering, dikwijls met bewonde ring, soms inet ongerustheid, maar altijd met belangstelling. Verre van te gelooven dat indien hij, naar den maatstaf der politiek, niet altijd precies past op de plaats waar hij geroepen wordt, zulks te wijten zou zijn aan eenige oorzaak van persoonlijke inférioriteit, Willen wij veeleer aannemen, dat hij te groot en te vierkant van figuur is om ln het Procrustes-bed der Nederlandsche politiek te passen. Maar dat hij er niet in slaagt, zich daarin naar behooren eene ligplaats te bereiden, is eene waarheid die sedert lang gebleken is. In den tijd toen het kiesdistrict Middelburg de eer had Tak af te vaardigen, sprong hij reeds telkens uit het partij-verband en slaagde er in, met Kappeijne en enkele anderen, den ouden Thorbecke het leven moei lijk te maken. Het heette toen, men ver- ontsehuldige de gemeenzaamheid der spreek wijze het geldt hier een publiek man en hetgeen wij verhalen is meer dan eens in 't publiek gezegd, het heette toen Tak is jong, Tak is over 't paard getild; met de jaren zal hij wel inzicht krijgen in hetgeen de eischen der praktijk van ieder politiek man vorderen. Maar de heer Tak is ouder geworden bij is, van een ongehoorzaam recruut, een divisie-generaal geworden, die op eigen gele genheid met zijn troep manoeuvreert en het fpger tot machteloosheid doemt. Wat voor tien jaren reeds aan vele Middelburgsche liberalen den gang voor Tak naar de stembus moeilijk maaktewat anderen geheel daarvan deed wegblijven, heeft thans de Amsterdamsche liberalen genoodzaakt hem te laten vallen, ondanks alle redenen van erkentelijkheid en waardeering, die hen, niet minder dan de Zeeuwen in 1874, aan hun vertegenwoordiger honden. En nu, in dezen stand der zaken, bieden de provinciale vertegenwoordigers van Noord- Holland, onmiddellijk nadat den heer Tak zijn zetel in de staten-generaal door de Amster damsche kiezers ontnomen is, hem dien weder aan. Kan men nog zeggen, dat deze handeling politieke beteekenis mist, dat zij slechts de bedoeling verraadt om de retraiteden heer Tak tegen zijn zin opgedrongen, in alle opzich ten tot eene retraite honorable te maken Wie aldus oordeelt, is willens blind voor de logica der feiten. Men kan ons tegenwerpen dat de heer Tak, onverschillig of hij in de eerste kamer gekozen was, de politieke mackinatiën, waarvan men hem beschuldigt en waartoe men hem het tooneel der tweede kamer heeft ontzegd, achter de schermen had kunnen voortzetten. Volkomen waarmaar daaraan had, in dat geval, de sanctie ontbroken, door de kiesgerechtigden tot de samenstelling van een der beide takken van de wetgevende macht thans er aan gegeven. In de eerste kamer verschijnt Tak mei het prestige van een onschuldig veroordeelde, die, door den hoogeren rechter vrijgesproken, aan den krans zijner verdiensten de kroon van het martelaarschap heeft toegevoegd. Deze overweging brengt ons tot een anderen karaktertrek van deze verkiezing. Men weet dat de heer Tak, te Amsterdam door Burgerplicht losgelaten, door De Grondwet candidaat is gesteld. De Grondwet nu bevat het oude, deftige, meest gefortuneerde deel der Amsterdamsche liberalen, Burgerplicht de libe rale burgerij. Mannen als Quack, N. G. Pierson, Tegelberg, B. Heldring. J. Boissevain, hebben in De Grondwet openlijk voor Tak partij gekozen en zijne candidatuur staande gehouden, niettegenstaande hij door Burgerplicht reeds uitgestooten en zijne herkiezing, na alles wat voorgevallen was, als eene onmogelijkheid te beschouwen was. Deze opinie nu, deze hardnekkigheid in het vasthouden eener eenmaal opgevatte persoon- 1 ij k e voorkeur, want van beginsel-strijd, dit vergete men niet, is hier geen sprake, heeft weerklank gevonden in de vergadering der staten van Noord-Holland, en zij teekent den toestand. Het is alsof de staten de tra- ditiën der oude regentenfamiliën, der oligarchen onzer republiek hebben willen voortzetten alsof zij tot de burgerij willen zeggenGij wilt Tak niet hebben Welnu, dan leggen wij hem u op. Men zegge niet dat wij, aldus redeneerende^ de vrijheid der kiesgerechtigden voor de eerste kamer verkorten of aan banden leggen. Tak's verkiezing is eene opzienbarende, eene éclatante daadzij is dat niet door onze schuld maar het is ons recht en onze plicht hare beteekenis in het licht te stellen. Had men, na twee, drie jaren, of bij eene voorkomende vacature, Tak in de eerBte kamer gekozen, men had de zaak onopgemerkt, of als een gewone openbaring der liberale beginselen, in een kring waar deze het sterkst zijn vertegenwoordigd, kunnen voorbijgaan. Nu de verkiezing onder zulke buitengewone omstandigheden heeft plaats ge had;. nu een ander kamerlid er zijne plaats voor heeft moeten ruimennu blijkens de stemmingcijfers (31 tegen 35) de scherpe strijd, sedert lang onder het publiek gevoerd^ in de staten-vergadering is overgebracht, nu kunnen wij niet anders dan haar als eene nolitieke gebeurtenis van beteekenis, en wel van ongunstige beteekenis, beschouwen. Wij zijn op het punt deze korte beschou wingen met eene naïviteit te besluiten. Toch willen wij haar niet achterwege houden. Het middel om aan deze verkiezing haar schadelijk karakter te ontnemen, ligt in de hand van den heer Tak. Wanneer hij besluiten kon zich van verdere deelneming aan de praetische politiek een tijdlang standvastiglijk te ont trekken, eene poos den hem aangeboden zetel in de eerste kamer onbezet te laten, en daarna zich te bepalen tot het uitbrengen van die hoog gewaardeerde wetenschappelijke adviezen, waar toe zijne speciale kennis op menig gebied hem in staat stelt, zijne politieke persoonlijkheid zou er door winnen en 's lands belang er door gebaat worden. Het is, wij erkennen het, naïef zoo iets te hopen of te gelooven dat zoo iets mogelijk ismaar het is, naar onze overtuiging, de eenige manier waarop de heer Tak het lidmaatschap der eerste kamer aanvaarden kan, zonder zich voor de toekomst een onmogelijk man te maken. Dit laatste zouden wij, om der wille van ons vaderland, wenschen dat niet geschiedde. Het land heeft geen mannen als Tak van Poortvliet voor het missen. Ook het Middelburgsche publiek zal spoedig kunnen oordeelen over het veel besproken stuk van Etn. Augier: Les lionnes pauvres. Donder- dpg e-., BS Nov., zal bjj de tweede voorstelling, in dit seizoen te geven door de afdeeling Rotterdam van het Ned. tooneelSeraphine worden opgevoerd. Wij meenen dat bet bestuur der vereeniging t. b. v. g. v. o. k. daarmee eene gelukkige keuze deed. Afgescheiden van het verschillend oordeel over het stuk zelf is men het algemeen eens dat het op uitstekende wijze wordt gespeeld. En dit kan ook niet andersde hoofdrollen toch zijn in handen van de dames Beersmans, Jeanne De Groot, FaassenVan Yelsen en de heeren D. en J. Haspels en Jan C. De Vos. Zooals wij gisteren in onze tweede editie nog meedeelden is tot advocaat-generaal bij den boogen raad der Nederlanden benoemd mr A. F. L. Gre gory, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Herbenoemd tot burgemeester van Driewegen, Nisse en Ovezande D. Mulder, secr. van Driewegen en Nisse van Noordwelle, Renesse en Serooskerke (Schouwen) J. Hoogenboom Bz. en van Wemel- dinge P. Dekker Jz. De internationale conferentie over de drijvende drankwinkels, die te 's Gravenhage zou gehouden worden, is uitgesteld, omdat de Duitscbe regeering uitstel verzocht heeft totdat het verschil omtrent de Diedrich eerst geschikt was, hetgeen wel niet vóór het voorjaar het geval zal zijn. Het geldt nl. eene quaestie tusschen Duitsche en Engelsohe visschers. De laatsten zouden netten van de Diedricli gestolen hebben, en de Duitscbe regeering wil de Engelscke eerst in de gelegenheid stellen hare onderdanen daarvoor te vervolgen. Het gisterenavond opgemaakte viertal voor predikant bjj de Ned. Herv. gemeente te Middel burg, ter voorziening in de vacature-Abresch, bestaat uit de heeren: G. W. A. De Veer, te St. LaurensH. Van Griethuizen, te Burgwerd B. Ten Kate te Eibergen en P. J. Moeton te Jutrjjp en Hommerts. Respectievelijk verkregen die heeren 55, 46, 45 en 44 stemmen. Door het kiescollege te Zierikzee is, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer Bax naar Zaandam, een zestal op gemaakt, bestaande uit de heeren: G. J. Paré te Haastrecht, M. Rutgers van der Loeft' te Amelo, L Helder te Wjjnaldum, L. Slotemaker te Kedi- chem, L. W. Van Hoogstraaten te Edam en L. G. Roijaards te Oosterwjjk. De drie eerstgenoemde zijn vervolgens op het drietal geplaatst en daaruit is terstond beroepen de heer G. J. Paré te Haastrecht met 41 van de 56 stemmen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd Woensdag bepleit een appèl van een vonnis, door de rechtbank te Zierikzee gewezen. Een tusschen partijen bestaande pacht werd ontbonden, en bij die gelegenheid kwam eene schikking tot stand, waarbij o. a werd bepaald dat de nu app. den geïnt., den pachter, vergoeding zoude geven voor hetgeen hij aan den grond had ten koste gelegd, waarvan hij, ten gevolge van de ontbinding der overeenkomst, niet zoude genieten. Maar hoe moest die bepaling worden uitgelegd Was ge ïntimeerde verschuldigd eene som van ruim 6000, die eene goede uitkomst van den oogst, naar 't oordeel van deskundigen, kon opleveren, of was hij slechts verschuldigd ruim 2000, zjjnde hetgeen de pachter in den grond had zitten De appellant meende slechts het laatste cijfer schuldig te zijn, want viel de oogst slecht uit, dan zoude de geint. een voordeel genieten ten koste van app., waarop hjj geen aanspraak had. Over dit geschil liep echter het bedoelde appèl niethet stond er echter mede in verband. Want toen de nu appellant van zijn rechten als verhuurder, die hjj zich bij de schikking had gereserveerd, gebruik maakte door, ter verzekering der aan hem verschuldigde pachtpenningen, arrest onder derden te leggen en bjj betaling daarvan niet van waarde verklaring van het arrest voor de rechtbank te Zierikzee vorderde - voerde de pachter, nu ge ïntimeerde, hem tegemoet dat hij niets verschuldigd was, vermits hjj krachtens de schikking ruim ƒ6000 van den verpachter (nu appellant) te vorderen had, en concludeerde hij tot ontzegging van den eisch. App. verminderde toen zijn eisch met 2000 nl. hetgeen hjj naar zjjne uitlegging krachtens de schikking verschuldigd was, en de aldus verminderde vordering werd door de rechtbank toegewezen. Hiervan kwam de pachter in appèl voor het hof te 's Gravenhage. En terwijl nu dit appèl hangende was, stelde hjj op zijn beurt mede voor de recht bank te Zierikzee een vordering in tegen zjjne tegenpartij, waarbjj hjj op grond der schikking de betaling eischte der ruim ƒ6000. Het onder werp van dien eisch kwam dus overeen met zjjne verdediging gevoerd in de zaak, waarover reeds het hooger beroep aanhangig was. En dit gaf den nu appellant, verpachter, aanleiding om voor te stellen de exeptie van verknochtheid, op grond waarvan hjj de verwijzing der zaak vroeg naar het gerechtshof te 's Gravenhage. De rechtbank was wel met den appellant van oordeel, dat tusschen de beide zaken verknochtheid bestond die eene verwjjzing zoude wettigen doch zij sprak die niet uit, overwegende dat de rechtbank niet de bevoegdheid had de zaak te verwjjzen naar een hooger rechtscollege; op die wjjze toch zoude aan een der litigeerende partijen eene instantie worden ontnomen. Van dit vonnis appèl en daarover liepen de giste ren gehouden pleidooien. Advocaat mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, voor den app. optredende, bestreed de motieven van het vonnis, o. a. op grond van de algemeene bewoor dingen van art. 158 wetb. van burg, rechtsvorda Wel is waar zou door de verwijzing de geïnt. de eerste instantie verliezen, maar hjj had dit zichzelf te wijten. Waarom heeft geïnt. niet reeds zjjn eisch ingesteld ter gelegenheid van de behandeling van het eerste geding? Hjj wachtte daarmede zonder reden, maar den app. kan daardoor zjjne overigens gegronde exceptie niet ontnomen worden. Deze grieven werden bestreden door mr. W. Ai Van Hoek, advocaat te Middelburg. N.R. Crt.) De voorgenomen zangvereeniging is te Borsselë tot stand gekomen. Woensdagavond werd zij door 21 belangstellenden geconstitueerd. In de toen gehouden vergadering kozen de leden een bestuur maakten zij een reglement en werden bereids eenige oefeningen gehouden. De telephonische verbinding van Stavenisse met de rijkstelegraaf (kantoor van aansluiting Sint Maartensdjjk) zal waarscbijnljjk deze week in gereedheid komen, zoodat men kan verwachten, dat binnen korten tjjd deze draad voor het publiek zal opengesteld worden, wat in dezen tjjd, met het oog op den handel, voor Stavenisse van groot belang is, daar deze plaats ongeveer anderhalf uur van bet naaste rjjkstelegraafkantoor verwjj- derd is. In de aanstaande week zal er onder den naam De Noord-Bevelander, een wekeljjksch nieuws- en advertentieblad verschjjnen, uit te geven door de heeren W. Hage en c° te Wissekerke. Door een paar jachtliefhebbers te Hulst zijn in dit voorjaar in de bosschen aan en bjj jW

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1