BUITENLAND. Laatste Berichten Mieziii Me» der Eerste tamer. Kerknieuws. Gemengde Berichten. f Provinciale staten van Zeeland. ?erkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht, Alsof het oprichten van scholen met den bijbel zich eenvoudig laat decreteeren Bij het opmaken van een drietal voor predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht waren 21 stemmen uitgebracht op den heer E. W. Heineken, pred. te Middelburg. Het drietal bestaat echter uit de heerenH. Hoekstra; te Berlicum, Gr. Ringnalda, te Olden- broek, en J. C. Eykmante Groningen. De heer D. Rjjnders, pred. te Middelburg, staat op het drietal naar Dordrecht. Als een bijzonderheid, tevens een bewijs, dat men in Zeeland oud kan worden, mag wel worden gemeld, dat in de gemeenten Renesse, Noordwelle en Serooskerke (S) samen 2000 zielen tellende, in de laatste drie maanden drie personen boven de negentig jaar zijn overleden, De oudste was 93§, en de minst oude (jongste klinkt hier te zot) was 91 jaar oud. Eenige Groninger landeigenaars hebben hunne huurders doen weten, dat zij met Nov. geen huur wenschen te ontvangen. Dit voorbeeld verdient zeker navolging. De Stearine kaarsenfabriek te Gouda, waar van een gedeelte in Januari verbrandde, is weer herbouwd en geheel opnieuw ingericht, terwijl ook tegen brandgevaar alle mogeljjke voorzorgen zijn genomen. Keizerin Engecie bezocht gisteren den keizer lijken grafkelder te Ghislehurst. Toen zij bij die gelegenheid uit haar rijtuig stapte viel de keizerin en bezeerde zich zeer ernstig aan het been. In een paardenspel te Gratz ontstond jl. Zaterdag een paniek door het geroep van brand, juist op het oogenblik, dat een dierentemmer het leeuwenhok binnenging. De verwarring werd steeds grooter, toen men werkelijk een gordijn aan een der uitgangen zag vlam vatten en de kreet gehoord werder is een leeuw ontsnapt Een politieagent vermaande de menigte tot kalmteeen brandweerman bluste den brand de muziek speelde lustig een walsje, en door deze vereenigde pogingen werd de storm bezworen, waarvan de vreeselijke gevolgen wellicht niet waren te overzien geweest. Nu werden slechts enkele personen licht gekwetst. Te Manchester is een kleermaker gevangen genomen onder verdenking zijne vrouw te hebben vermoord. Hij had op een avond een hevigen twist met zijn wederhelft en kwam kort nadien bij zijn buurman vertellen, dat zijn vrouw in het vuur gevallen en verbrand was. Een dokter, die bjj het ongeval geroepen werd, verklaarde echter dat de ongelukkige geworgd is. Victor Hugo heeft in de straat, die naar hem genoemd werd, een terrein gekocht en laat daar een prachtig hotel zetten, waarin hij zich voorstelt te gaan wonen. Krupp te Essen heeft een monsterkanon onder handen voor rekening van de Italiaansche regeering. Het weegt niet minder dan 130,000 kilogr.en om het te kunnen vervoeren worden twee spoorwagens gemaakt van 75,000 kilogr. draagvermogen ieder. Ook uit Ozan in Algiers komen berichten van enkele choleragevallen. Te Nantes breidt de ziekte zich voortdurend uit; in de laatste 24 uren waren er niet minder dan 10 nieuwe gevallen bijgekomen. Avondzitting van Dinsdag. Voorzitter jhr mr W. M. De Brauw. ^Tegenwoordig 40 leden en de griffier. De heer Van Lijnden heeft kennis gegeven dat hij deze bijeenkomst, de heer De Jonge dat hjj de vergadering niet zal bijwonen. De verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen of voor de leden ter visie gelegd, terwijl de voorstellen van gede puteerde staten naar de afdeelingen worden ver zonden. Behalve de vroeger genoemde voorstellen be hoort daaronder nog een, de strekking hebbende om gunstig te beschikken op een verzoek van E. W. Mus te Zierikzee om verhooging van het subsi die voor zijne ambachts- en industrieschool te Zie rikzee. Nadat de vergadering in afdeelingen is gesplitst geschiedt mededeeling dat door den heer Van Waesberghe Janssens een voorstel is ingediend, luidende als volgt De ondergeteekende heeft de eer voor te stellen De staten der provincie Zeeland besluiten Aan gedeputeerden op te dragen 1° Voorwaarden te ontwerpen, waarop de stoom- bootdienst op de Wester Schelde, voor zoover die nu door de provincie wordt geëxploiteerd, zal kunnen worden aanbesteed. 2" Die voorwaarden aan het oordeel der staten in de zomervergadering van 1885 te onderwerpen. 3° Die zelfde voorwaarden, behalve wat het cjjter eener uit de provinciale kas te verleenen subsidie betreft, door aankondiging in nieuwsbladen bekend te maken. 4" Van de van particuliere personen of van maatschappijen ontvangen aanbiedingen en gestelde conditiën in voornoemde vergadering aan de staten kennis te geven. 5° Tusschentijds aan de stoombooten, thans voor de exploitatie van den provincialen stoomboot- dienst op de Wester-schelde sub 1 vermeld in gebruik, geene reparation of veranderingen te $öen aanbrengen dan die welke zullen blijken noodig te zijn om op den bestaanden voet die schepen in de vaart te houden. Dit voorstel voldoende ondersteund zijnde, nl. door de heeren Walter, Moes, Snijders, J. P. Dronkers en Risseeuw wordt den heer Van Waes berghe Janssens gelegenheid, gegeven het toe te lichten, waaraan deze voldoet. Dit voorstel wordt eveneens naar de afdeelingen verzonden, om tegelijk met de andere behandeld te worden. Op voorstel van den voorzitter wordt de vol gende bijeenkomst, waarin de verkiezing van twee leden der eerste kamer van de staten generaal zal plaats hebben, bepaald op Woensdag 5 November des namiddags te drie uren en de tegenwoordige gesloten. Zitting vau Woensdagmiddag 3 uren. Voorzitter jhr mr De Brauw. Tegenwoordig 41 leden en de griffier. De heer Van Lijnden was thans tegenwoordig. Nadat de notulen van de vorige bijeenkomst zijn gelezen en goedgekeurd, deelt de voorzitter mede dat zijn benoemd tot voorzitter van de eerste afdeeling de heer Hoogenboom en tot ondervoorzitter de heer Wagtho; tot voorzitter van de tweede afdeeling de heer Mazure en tot ondervoorzitter de heer Berdenis van Berlekom tot voorzitter van de derde afdééling de beer Kakebeeke en tot ondervoorzitter de heer Collot d'Escury. Daarna had de benoeming van twee leden van de eerste kamer de staten-generaal plaats. De uitslag daarvan wordt medegedeeld onder de rubriekverkiezing leden der eerste kamer, De volgende bijeenkomst zal morgen Donder dagmiddag te 12 urei worden gehouden. Z e el k in 1 8 8 3. Vervolg.) Walcheren. Oostwatering. De strandmeting der raaien 1—8 voor de Oranjezon toonde slechts geringe veran deringen in den duinvoet aan. Meer beteekenend waren de verplaatsingen in sommige dezer raaien van de hoog en laagwater- Ijjnen, ofschoon ook deze voorshands geen reden tot bezorgdheid zijn. Alleen dttvoortgezette meting van het strand over meerdere jaren kan doen beslissen of hier al dan niet een toestand van achteruitgang bestaat. Met uitzondering van de raaien 7276, die om de twee jaren worden gepeild, hadden voorts aan deze watering peilingen plaats in de raaien 1 tot 89. De laagwaterlijn veranderde niet van beteeke- nis, behalve op het bewegelijke strand bij het Fort ten Haak, waar zij in de raaien 1, 2 en 5 respectievelijk 15, 60 en 10 M zeewaarts trok van raai 9 tot 15 had over het algemeen eenige teruggang van den laagwaterrand plaats, ten hoogste van 10 M. In het onderzeesche beloop kwam, van raai 1 tot 14°, weinig verandering; alleen maakt de laatste raai hierop uitzondering. De diepten van 13, 15, 18,7 en 20,8 M.. gingen over in diepten van 17,8, 19,9, 21;6 en 23 M.terwijl verder zee waarts verbooging intrad. Dit wijst op eene onderzeesche afschuiving. Wellicht heeft men hier te doen met eene voortzetting van den oeverval tusschen de raaien 15 en 18, ontstaan 9 Januari 1883. Door dezen val naderde in raai 16 de laagwaterlijn 105 M. De herpeiling in het najaar der raaien 15 18 gaf weder eenige aanwinst te kennen, zoodat de laagwaterlijn in de raaien 15 en 18 respectievelijk met 5 en 10 M. zeewaarts ging, en de diepte in den val met 3,9 M. verminderde. Van raai 19—21 geven de peilingen zeewaart- sche verplaatsing van den laagwaterrand en op drooging van het onderzeesche beloop aan. Slechts in weinig raaien had van 22 tot 71 verandering plaats in den laagwaterrandde meeste achteruitgang bedroeg 7 M. in raai 23 de meeste vooruitgang 15 M. in raai 29. Ingrijpende veranderingen vertoonde het onder zeesche beloop evenminen verdieping en veron- dieping komen afwisselend voor. Over het algemeen is verdieping der zeeëinden van de raaien tegen verondieping der landeinden te bespeuren. Van raai 77 tot 89, zijnde het oevervak aan weerszijden van den mond van de voormalige Mid- delburgsche haven, toonen de peilingen neiging tot verdieping. Deze verdieping had plaats nabij den laagwaterrand, op weinige meters afstand daar uit gemeten. De grootste verdieping bedroeg daarbij 7,5 M. in raai 89. Behalve in de raaien 87 en 88, waar de laagwaterrand respectievelijk 5 en 4 M. achteruit trok, verplaatste de laagwaterlijn zich niet. Tengevolge van den betrekkelijk nog breeden vooroever behoeft de sterke verdieping op dit punt nog niet tot het uitvieren van voorzieningen te noodzaken. Oranje. De meting van het voorland gaf alleen in de raaien 1 en 6 eene geringe nadering van den laagwaterrand aan. De gunstige toestand bleef aanhouden. {Wordt vervolgd 's Gravenhage. Herbenoemd tot burge meester van Wemeldinge de heer P. Dekker. Benoemd tot advocaat-generaal van den Hoogen raad mr A. P. L. Gregory, advocaat-generaal bij het gerechtshof in Zuid-Holland. Durban. De bewoners van Stellaland lijden' groot gebrek. New-Norli. De uitslag der stemming voor een president is nog onbeslist, maar schijnt gunstig voor Cleveland. Hongkong. Het vooruitzicht op vrede is gering. De Chineozen herstellen de forten aan de rivier de Min. Zeeland. De heeren m' C. J. Pické en in' J. Moolenburgh werden met 36 van de 41 stem men op nieuw als lid herkozen. Op den heer J. W. Yader waren 4 stemmen uitgebracht, terwijl 1 briefje blanco was. Noord-Holland. De provinciale staten heb ben den heer m' J, P. R. Tak van Poortvliet met 35 stemmen tot lid der eerste kamer gekozen, in plaats van het afgetreden lid, jh' m' A. V. Teding van Berkhout, op wien 31 stemmen waren uitgebracht. Al de overige afgetreden leden werden Opnieuw gekozen, en wel jh' m' D. Yan Akerlaken met 57, m' G. Van Tienhoven met 54, M. H. Insinger met 49, m' M. J. Pijnappel met 62 en m' D. Visser van Hazerswoude met 41 stemmen. Zuid-Holland. De aftredende leden mr A. Blussé, T. P. Yiruly, I. D. Fransen Van de Putte, jhr F. G. E. Merkes Van Gendt, H. Muller en Joost Van Vollenhoven, zijn herkozen, respectie velijk met 56, 59, 47, 58, 48 en 60 stemmen. Ter voorziening in de vacature van den heer De Beaufort, die lid der tweede kamer is geworden, werd de heer Van der Breggen met 47 van de 78 stemmen gekozen, terwijl op baron Van Brienen 13 en op den heer Begram 14 stemmen waren uitgebracht. Utrecht. Herkozen werden jhr. mr. J. Huide- coper van Maarsseveen en mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg, elk met 21 van de 41 stemmen. Uri-oningen. Mr. B. Van Rpijen en mr. W. De Sitter werden herkozen. friesland. De heeren jh' m' F. J. J. Van Ejjsinga, jh' m' J. H. F. K. Van Swinderen en D. D. Breuning werden herbozen. Overijsel. Herkozen werden de heeren C. T. Stork, A. J. Blijdenstein en m' A. "Van Naamen van Eemnes. Limburg. De afgetreden leden, de heeren W. H. Pijls, H. G. L. Regout en L.H. A. Magnee werden herkozen. Noord-Brabant. Herkozen werden de afge treden leden, de heeren mr J. B. Hengst, mr P. J. A. Smitz, jhr mr J. B. A. J. M. Verhepen, mr J. G. De Bruijn en J. T. Smits van Oijen. Ufelderland. Herkozen werden de afgetreden leden, de heeren mr J.Thooft, jhr H. A. D. Coenen, L. G. A. graaf Van Limburg Stirum en mr W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije. In plaats van den heer C. J. R. Nobel werd gekozen baron Van Pallandt van Keppel. Drente. In plaats van den heer mr H. J. Carsten is gekozen de heer mr Van Lier, met 18 stemmen. Assen. Tot griffier der staten van Drente is gekozen mr G. W. baron Van der Feltz met 24 stemmen. Ter openbare civiele terechtzitting der arr. rechtbank alhier werd heden executoriaal verkocht een huis en erf, staande en gelegen aan den Blauwendijk te Middelburg in sectie L n° 1620, groot 1 a. 36 c. a. Kooper werd voor 2500 de heer J. Sonius alhier. Heden had door het bestuur der godshuizen te Middelburg de aanbesteding plaats van levens middelen, brand en lichtstoffen enz., voor de verschillende gestichten benoodigd. Het minst werd ingeschreven voor aardappelen (voor het gasthuis 1.78 per hl.) voor de andere gestichten 1.94 per hl.boekweitmeel 8.33 hl. margarineboter 0.74 kg.vleesch 0.72 kg. erwten ƒ9.40 hl.gort ƒ10.45 hl.rijst ƒ0.12 45 100 kg.; verscheboter ƒ1.24 kg.; stokvisch 0.40 kg.; zoutevisch ƒ0.42 kg.; karnemelk 2.50 hl.zout 0.12 20/100 kg.; siroop ƒ0.12 kg.; Eng. kolen 0.78 hl.ruhrkolen 0.60 hl.olmvaamhout 5.25 per stèreturf 0.60 per 100 st. patentolie 0.3640 100 kaarsen 0.78 kg.zeep (groene) 0.2848/100 kg.; stijfsel ƒ0.25 kg. en soda 0.06 kg. Zitting, Dinsdag, 'snamidd. en 's avonds, gehouden. Voorzitter mr J. P. N. Ermerins, burgemeester. Afwezig in de namiddagzitting de heer Zuurdeeg, in de avondzitting de heer W. A. Ochtman. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, werd benoemd tot onderwijzer aan de school A de heer F. W. De Groot te St. Maartensdijk. Met den benoemde waren op de voordracht geplaatst de heeren J. Vermaas te Nieuwveen, A. De Hullu te Lange Ruigeweide en J. Bril te Zuidzande. Daarna werd overgegaan tot de behandeling der gemeentebegrooting over 1885. De commissie tot onderzoek dier begrooting en der begrootingen van het burgerlijk armbestuur en der schutterij voor 1885 bracht vervolgens haar verslag uit. Zij is tot de slotsom gekomen dat de toestand der gemeente financiën van dien aard is dat, moge hij al niet dadeljjk bezorgdheid inboezemen, het betrachten van de meest mogelijke zuinigheid een gebiedende plicht is. Zij licht dit nader breedvoerig toe en acht het zoo onmogelijk niet om van lie verlede aanmerkelijk te bezuinigen op sommige punten v«n het huishoudelijk bestuur, waartoe zij op bepaalde posten vragenderwijs de aandacht vestigt. Zjj geeft tevens te kennen, dat het hare bedoeling niet is om terstond tot de door haar aangegeven bezuiningen over te gaan, maar dat zij alleen de richting heeft willen aanwijzen, waarin naar hare bescheiden meening te zijner tijd, bijv. bij het ontstaan van vacatures, bezuinigingen zouden te maken zijn. De voorzitter beantwoordt uitvoerig de alge- meene beschouwingen der commissie. Uit dat antwoord blijkt dat ook burgemeester en wethouders zich tot plicht achten bezuiniging aan te brengen, doch zich niet geheel vereenigen met de tot dat einde gegeven wenken der commissie. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting werden nog verschillende opmerkingen iloor de commissie gemaakt en door het dag. bestuur toe gelicht of weerlegd. Alleen het belangrijkste vermelden wjj daarvan. Uitgaven. Bjj hoofd. I afd. 2 art. 6. Kosten van schrijf- loonen en behoeften stelt de comissie voor den post met 50 te verminderen en te brengen op 100. Na toelichting door den voorzitter trekt de commissie haar voorstel in. Het artikel wordt daarop onveranderd vastgesteld. Bjj art. 7. Kosten van boek-, druk- en bind werken stelt de comm. voor de som te verminderen met 50 en mitsdien te brengen op 900. Bjj art. 13. Kosten van het archief stelt zjj voor dien post met 20"* te verminderen en te brengen op 30. Na toelichting trekt de comm. ook deze voorstellen in. De artikels worden daarna onveranderd goedgekeurd. Bij art. 5 Jaarwedde van den havenmeester vraagt zij of er geen termen gevonden zijn om den tegenwoordigen titularis door een ander te doen vervangen. De voorzitter zegt dat burg. en weth. geen termen vinden om een voorstel in dien geest te doen, waarna het artikel wordt goedgekeurd. Bij hoofdstuk III afd II art. 3. Onderhoud van bruggen trok het de aandacht der commissie dat in de raming de brug over de Karnemelksvaart nog voorkomt, tot welker opruiming een vorig jaar besloten is. De geraamde som zal dus met zeker bedrag verminderd behooren te worden De voorzitter geeft te kennen, dat dit aan een schrijffout is te wijten. Die brug is in de geraamde kosten niet begrepen. Op voorstel van m' Moo lenburgh wordt dit artikel aangehouden. Bij art. 4. Onderhoud van riolen, slooten, put ten, waterleidingen enz. vraagt de commissie of de waterververschingen geregeld plaats hebben, daar de Brakke gracht dicht bjj de Hoofdpoortstraat afschuweljjk stinkt. Na toelichtingen van den voorzitter en langdu rige discussie wordt dit artikel goedgekeurd. Bjj art. 6. Onderhoud van straten, pleinen, markten enz. zegt de commissie niet overtuigd te zijn van de wenscbelijkheid om op den Dam, waar vroeger keien gelegen hebben, nu weder de klinkers op te breken en door beste keien te vervangen en stelt zjj voor het artikel met de kosten van dien maatregel te verminderen. Na toelichting van den voorzitter en langdurige discussiën wordt met 10 tegen 2 stemmen, die van m' Schneiders en m' Van Manen, aangenomen een voorstel van den voorzitter om eene proef te nemen met een gedeelte van den Dam met een glad soort keien te bestraten en wanneer het aan het dagelijksch bestuur bevalt dit den geheelen Dam te doen, terwijl burg. en weth. niet gehouden zijn om als het tegenviel, ermede voort te gaan. Het geheel e artikel wordt daarop onveranderd goedgekeurd. Bij Jdootdst. ni, afd. III, art. 4. Bijdrage voor de herstelling van den grooten toren, wenscht de commissie te vernemen of de restauratie van den toren vanwege het rjjk nu geregeld wordt voort gezet, vooral met het oog op de gevaren die vroeger geacht werden voort te spruiten uit de bouwvalligheid op meer dan .éen punt; waarop de voorzitter antwoordt dat de restauratie gere geld plaats heeft en het ergste bouwvallige geheel is afgedaan. Hij doet verder mededeeling betreffende den toestand. Het artikel wordt daarop goedgekeurd. Bij art. 7 voor het dempen van de Karnemelks vaart wenscht de commissie te vernemen, hoe ver men gevorderd is met de demping van genoemde vaart. Nadat de voorzitter eenige mededee- lingen hieromtrent had gedaan geeft de heer Moolenburgh gemotiveerd den wensch te kennen dat de raad terugkome op zijn vroeger besluit en aan dit werk geene uitvoering worde gegeven. Na discussie wordt met algemeene stemmen beslo ten den post voor memorie uit te trekken. Bij art. 4, afd. 1 hootdst. V. Jaarwedde van keurmeesters vraagt zij of reeds de benoeming van een keurmeester der rijtuigen is geschied en wanneer de jongste keuring der rjjtuigen heeft plaats gehad De voorzitter antwoordt, dat nog geen geschikt persoon is gevonden. B. en W. stellen zich voor de najaarskeuring binnen kort te zullen doen. De politie is gelast op de rjjtuigen toe te zien. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij hoofdst. V, afd. IV, art. 1. Kosten van de straatverlichting wordt de gasprijs voor 1885 op 10 cents bepaald. Bij art. 1, afd. 2, hoofdst. VI. Subsidie van het burgerlijk armbestuur zou de commissie gaarne eene bepaalde oorzaak wenschen aangegeven te zien voor de hoogere uitgaaf voor bedeeling; waaromtrent de voorzitter eenige mededeelingen doet. De subsidie wordt vastgesteld op 9200. De begrooting van het burgerlijk armbestuur wordt overeenkomstig het advies der commissie vastge steld. Bij art. 3, afd. 2, hoofdst. VII. Onderhoud van gebouwen en meubelen stelt de commissie voor dit artikel met 330 te verminderen, omdat zjj de verbouwing van het door don directeur der H. B. school bewoond huis, waarin men van éen kamer 2 kamers maken wil, niet noodig acht. Na toelichting door den voorzitter en eenige discussie wordt het voorstel der commissie met' 2 tegen 9 stemmen verworpen en het artikel goed gekeurd. Bjj hoofdst. VIII, afd. 6, art. 4 komt ter sprake het adres van E. W. Mus om subsidie voor zijne ambachts- en industrieschool. In afwachting van hetgeen de prov. staten zullen beschikken en om andere redenen wordt de be slissing daarover aangehouden. Bjj hoofdst. IX. art 3. Kosten van de kamer van koophandel, vraagt de heer De Looze of het niet nuttig zou zjjn dit artikel te doen wegvallen, ook uit het oogpunt van bezuiniging. Na discussie wordt het voorstel van den heer De Looze aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. (Voor hebben gestemd de heeren Van Manen, Van Kinschot, De Crane, Goemans, De Looze, W. A. De Jonge en Boeije) De vaststelling der begreoting had nog niet plaats. De gemoederen in België schijnen langzamer hand wat tot kalmte te komen. De houding, die de minister Thonissen vooral in betrekking tot de schoolwet aanneemt, brengt zeker niet weinig het hare hiertoe bjj. Men herinnert zich uit de brieven van onzen Belgischen correspondent welk een goeden indruk de toespraak van dien minis ter tot de hoofdofficieren der garde civique maakte, en nu weder heeft de premier een circulaire ver zonden aan de inspecteurs van het lager onder- wjjs met de bljjkbare bedoeling om de zoo heftig aangevallen wet niet in zjjn geheele gestrengheid toe te passen. In de bedoelde circulaire wordt onder meer een opgave gevraagd van het aantal onderwjjzers en onderwjjzeressen, die door de ge meente met een wachtgeld van ten hoogste dui zend franc uit hunne betrekking zjjn ontslagen; benevens de hoegrootheid van het salaris, dat

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2