B jjf ITEM L AND. Laatste Berichten. Kerknieuws. Gemengde Berichten Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Zeeland in 188 3. balcons uit de XVI' eeuw, geflankeerd door een paar eigenaardige koppen. Ook de lijk versierde geveltoppen waardoor voor de zolders meerdere ruimte is verkregen en de fraaie ankers in den gevel zijn onberispelijk trouw van stijl en fraai bewerkt. Zijn de woonhuizen boven de winkels uit den aard der zaak niet ruim, de architect heeft met de beschikbare plaats gewoe kerd en de indeeling zoo gemaakt, dat men, in huis, bijna niet zou gelooven, dat de diepte niet grooter is dan ze zich buiten aan het oog ver toont. „De heer Van Nieukerken heeft dan ook," zegt Het Vad., „alle eer van dit hoogstverdienste- ljjk werk en we houden ons er van overtuigd, dat deze nog jeugdige bouwkundige door dit ««kunstwerk"" in meer dan éen opzicht de aandacht in niet geringe mate tot zich zal trekken." In verband met de aankomst van de schepe lingen der Nisero te Londen, zegt de Londensche correspondent der N. R. Crt., die een onderhoud had met de heeren Pinkney, Sons Co., o. a. het volgende »De regeering heeft voor den overtocht der chepelingen naar hier betaald, doch vermoedelijk zullen zij nu eenigen onderstand ontvangen uit de gelden van het hulpfonds, die nog onverdeeld ge bleven zijn, ook gedurende de nasporingen welke lord Fitzmaurice (in Ierland) en de mayors van Sunderland en Liverpool enz. in hunne steden wilden instellen naar de gezinnen der manschappen. Volgens het laatste bericht der commissie, onder voorzitterschap van den lord-mayor van Londen gevormd, was er 560 van de ingezamelde 1150 verbruikt. Vermoedelijk zal de commissie eerst daags weder eene vergadering houden om nopens het saldo eene beslissing te nemen. Op de laatste werd op voorstel van lord Fitzmaurice, een votum van dank uitgebracht aan de Ned er 1. natie voor hare mildheid en aan de heeren Hudig en Blok- hujjzen te Rotterdam voor hunne edelmoedige bemoeiingen in deze. De heeren vennooten verzochten mij ook uitdrukkelijk hun bijzonderen dank nog maals aan het Nederlandsehe publiek te willen overbrengen voor zijn grootmoedigen bijstand in een moeieljjken tijd. Zij verzekerden mij dat zij de Hollanders hoogschatten en hun genegen zjjn, en dat de brieven der firma, in de Engelsche pers over de Nisero-quaestie geschreven, niet gericht waren tegen de Nederlanders, onder wie zij vele vrienden tellen, maar tegen de Nederlandsehe regeering, wier Indische politiek zij geenszins konden goedkeuren, zoomin als het beleid der Britsche regeering in deze aangelegenheid". Vervolg.) Poortvliet. Steenland en Nieuw Strijen. Over het algemeen was de toestand niet achteruit gegaan. Van verscheidene raaien was het zeeëind niet onbelangrijk verzand. Ongunstig alleen was het verschijnsel dat in de raaien 15—18 het stille beloop van den dijk ge naderd was, zoodat de diepten van vroegere jaren door de thans gepeilde overtroffen werden. Wegens den vrij breeden vooroever behoefde hierin evenwel geen reden tot bezorgdheid gezien te worden. Tot uitbreiding der oeververdediging tusschen de raaien 3 en 11, wenschte het bestuur eene oppervlakte van 1400 M2 met 35 scheepston per 100 M2 te bestorten. Dezerzijds werd die bestor- ting te licht geoordeeld, terwjjl bovendien niet kon worden goedgekeurd dat de verdediging de grootste diepte der geul niet zou bereiken. Het bestuur hierop gewezen zijnde, besloot de bestorting van 1882 voort te zetten over eene oppervlakte van 840 Ma, met 60 scheepston per 100 M', zoo danig, dat de bekleeding van den oever zich over de geheele breedte van het steile beloop zou uit strekken. De noodige machtiging tot uitvoer van dit werk werd verleend. Scherpenisse. Over het algemeen was de uit slag der voorjaarspeilingen, voor de waterkeering gedaan, bevredigend. Alleen bleek daaruit, als minder gunstig verschijnsel, dat de oever onmid- delljjk bewesten het laatst gezonken stuk weder verdiept was. Deze achteruitgang was evenwel niet van dien aard dat tot uitbreiding der zinkwerken moest worden besloten. Evenmin gaf daartoe de uit komst der in September herhaalde peilingen in de raaien Q, R en S aanleiding. De peilingen voor de reep brachten vrij door gaande verondieping aan het licht. In raai 42 werd evenwel eene afschuiving van grooten omvang ontdekt, waardoor verdiepingen tot 9,6 M. als maximum ontstaan waren. Dooi den breeden vooroever was de achterliggende zeewering nog voldoende beschermd. De strandmeting, voor de eerste maal aan het oostelijk deel des polders verricht, gaf geen aan leiding tot opmerkingen. Mujje. De strandmeting toonde aan dat sedert verleden jaar de laagwaterlijn zich niet verplaatste of eenige andere ongunstige verandering in den toestand van het strand plaats greep. De doorpeiling, voor rekening der provincie gedaan over de Ooster-Schelde, tusschen den Muijepolder en IJersekendam, deed zien dat deze stroomgeul eene grootste diepte had van 28,3 M. beneden laagwater op 1272 M. uit den kruin des zeedijks van den Muijepolder. St. Maartensdijk. Ook voor het strand van dit waterschap gaven de metingen geen verandering in den bestaanden gunstigen toestand aan. St. Philipsland. Anna Jacoba en Willem. Uit de voorjaars- strandmetingen en peilingen bleek dat de toestand aan de zuidwestzjjde van den Willempolder weder was achteruitgegaan. Om de inscharing derlaag- waterljjn zoo^mogeljjk te stuiten, #werden door het bestuur, beoosten het in 1882 aangebrachte steenen hoofd, twee dammen van gelijke samenstelling op het strand gelegd. Blijkens de metingen in November jl. was toen reeds van de drie hoofden eenige gunstige werking te bespeuren. Mocht de Willempolder, wiens dijk bij den stormvloed van 12 Dec. 1883 op twee plaatsen bezweken is, herdijkt worden, dan zou het wenscheljjk zjjn, bewesten de thans aanwezige hoofden nog een vierde aan te leggen. Uit de strandmeting bleek van vrij belangrijke verplaatsingen van den laagwaterrand, zoo in gunstigen als in ongunstgen zin. In raai 5 ging de laagwaterlijn 152 M. zee waarts; daarentegen naderde zij den djjk in de raaien 19 en 20, respectievelijk met 70 en 38 M'. De groote breedte der voorgronden maakt echter dat dit verschijnsel geen onrustbarend karakter bezit. Kramers. Ofschoon de peilingen vooral in raai 3 verdieping aan het licht brachten, werd in den toestand geen gevaar gezien. Oudepolder van St. Philipsland. De uitkomst der strand metingen wees op betrekkelijk groote veranderingen. Zoo verwijderde de laagwaterljjn zich in de raaien 4, 6, 7, 8, 9, 10 en 18, respectievelijk 20, 10, 2, 20, 20, 15 en 50 M. van, en naderde zij in de raaien 12 tot 17, respectievelijk 29, 5, 15, 13, 5 en 10 M. tot den dijk. Verontrustend waren deze laatste verschijnselen niet. De uitslag der peilingen was over het algemeen niet gunstig, doch de verdieping boezemde, met het oog op den afstand uit den zeedijk, nog geen bezorgdheid in. Afdamming van het Slaak. In verband met den belangrijken invloed op den toestand van ver schillende oevers en stranden voor polders, gelegen langs de Eendracht en de Mosselkreek, te ver. wachten van de water vrije afdamming van het Slaak, tusschen den Henriettepolder op het eiland St. Philipsland en den Prins Willem Frederik Karelpolder aan den Noord-Brabantschen wal, wordt hier van dit zoo ingrijpende werk, waarvan de besteding in Dec, 1883 plaats had, gewag ge maakt. Dit werk, ondernomen door het departement van finantiën, ten laste van het fonds der koop prijzen van domeinen, heeft ten doel het bevor deren van landaanwinning ten bate van het rijksdomein. Het bekend worden van het voornemen tot uitvoering van deze afdamming had ten gevolge het indienen van een bezwaarschrift door de be sturen der polders Joanna Maria, Sluis, Hollare en Van Haaften, die voor hun oevers en stranden en voor hun zeeweringen bezwaar uit de voorge nomen afsluiting van het Slaak voorzagen, en aandrongen zoowel op nader onderzoek naar de vermoedelijke gevolgen van dit werk, als op het nemen der noodige maatregelen van rijkswege, om aan de gevreesde nadeelige uitwerking daarvan voor hun polders tegemoet te komen. Wordt vervolgd.) Beroepen te Kattendijke de heer H. Brujjel, cand. te Deutichem. Te Driewegen werd dezer dagen een vee houder voor zeven stuks vet rundvee de kapitale som van 270 per stuk geboden. Te Borssele kwam Dinsdag de zoon van een kiezer het stembiljet voor zijn vader inleveren. Natuurlijk werd dit niet toegelaten. Ofschoon nog tijd genoeg overbleef, werd de kiezersplicht niet vervuld. Dinsdagavond is de wisselwachter, A. Nagel- kerke te Kruiningen, door een of ander toeval, bij het passeeren van den sneltrein op Londen, met den trein in aanraking gekomenalthans even nadat de trein voorbij was heeft men zijn lijk aan den weg gevonden. De ongelukkige laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Bij Zutfen is Zondagavond een twee en twintig jarige dienstmaagd, die hare ouders had bezocht, door een onbekend, goed gekleed, persoon aangevallen, en van haar portemonnaie met 60 cent en een gouden slot beroofd. Het meisje ligt thans bij hare ouders tehuis gevaarlijk ziek van den schrik. De dader is nog niet ontdekt. Wij hebben reeds gemeld dat bij het stranden der Eng. stoomboot Little Beck een gedeelte der bemanning gered is doch het grootste deel den dood in de golven vond. Omgekomen zijn 12 man der bemanning en de kapitein met vrouw en kind. Deze laatsten waren met 7 man in de kombuis, toen een stortzee overkwam en deze met allen, die er inzaten, in zee slingerde. Vijf man trachtten zich in een jol te redden, doch verdronken ook. Zeven man werden door de Brielsche reddingsboot gered. Naar het Dagblad meldt heeft zich voor de vaceerende betrekking van geneesheer te Wolfaarts- dijk, niettegenstaande het traktement 800 be draagt en een nieuwe woning te zijner beschikking zijn zal, niemand aangemeld. Zaterdag 11. werd te Rotterdam de derde algemeene vergadering gehouden van het Neder- landsch Schaatsenrijdersbond. De aftredende bestuursleden de hh. m* S. Sal- verda, G. baron De Salis en m' M. M. Van Heloraa werden herkozen en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. J. Van Vollenhoven, werd benoemd de heer H. Kolff. Het bestuur deelde mede, dat het voornemen bestaat op „De Groote Wielen," bij Leeuwarden, dezen winter een internationale hardrijderij op schaatsen te houden en wel op een baan van 1600 meters. De eerste prijs is bepaald op 600 benevens een gouden medaille. Na afloop van de vergadering vereenigden zich de afgevaardigden der verschillende vereenigingen en eenige donateurs aan een diner. Te Wjjster (Drente) hadden een paar buren verschil over eenige balkenleggers, die aan een hunner waren uitgeleend. De man die ze geleend had'kon'pze*niet dadeljjk' terug geven, omdat hij er zijn koren ;op had uitgespreid. Twee huurlie den kwamen echter met messen gewapend het geleende terug vragen, en in den twist, die ont stond, werd de huisvrouw van hem die geleend had zoodanig met een mes in de borst gewond, dat men voor haar leven vreest. De dader is in arrest. Zondagavond is te Harkstede een boerenplaats door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Rjjsenburg heeft de stoomtram een man overreden, die in stede van te wachten tot de trein stil stond, er af sprong met het ongelukkig gevolg, dat de trein over een zijner armen ging. De heer Boas Berg, antiquaar te Amsterdam, verkocht het Saksisch tafelservies, dat in de veiling van den boedel van baron Bosch van Drakestein 4800 gegolden had, aan den grootvorst van Rus land, die te Amsterdam vertoeft, voor den prijs van tienduizend gulden. De Arnh. Crt. bevat het volgend staaltje van kruideniers-politiek. De heer D. H. Recter, kruide nier en lid van den raad te Yeenendaal, is der anti-revolutionaire richting toegedaan maar tevens een groot vijand van openbaarheid. Zoo noemde hij het Handelsblad en het Utrechtsch Dagblad ter raadsvergadering van 29 Juli 1884 «moordkuilen". Ter raadsvergadering van 2 Oct. 11. bleef de heer Recter in het eerst zijn anti-revolutionnair stand punt bewaren; besnoeiingen op de uitgaven voor het openbaar onderwijs werden door hem voorge steld en met vuur verdedigd, doch toen ten slotte een adres van den kerkeraad ter tafel kwam met verzoek om afschaffing der kermis, bleek de heer Recter een buitengewoon warm voorstander van de kermis te zijn, hetgeen algemeen bevreemding wekte. In verschillende, vooral te Veenendaal veel gelezen wordende weekbladen kwam daarop als gewoonljjk een verslag dier raadszitting voor en las men over dat onderwerp het volgende »De heer J. Van Hardeveld Hzn. wenscht af schaffing der kermis hij achtte haar in strijd met Gods woord en hij drong er op aan, dat de heeren hunne harten eens zouden laten spreken. De heer Recter viel daarop dadelijk in «Ker mis moet er zijn en ik heb er zelf ook veel te veel voordeel bijhoe meer rommel op dien dag hoe beter. Ik zou zelfs voor willlen stellen om de staangelden voor tenten, kramen en draaimolens tot op de helft te verminderen, dan komt er nog meer rommel en daarmee wat meer buitenlui, daar wat aanzit. Wonen er op de markt die de kermis niet willen zien, laten zij dan de vensters sluiten en achter gaan zitten". Daarop verscheen den ll4ea Oct. De Oranjevaan waarin met verontwaardiging over zulk een taal werd gesproken. De heer Recter beweerde nu de woorden„Ik heb er zelf ook veel te veel voordeel bij", niette hebben geuit en diende den 144en dezer maand een klacht in tegen den schrijver van dat verslag, die op zijne beurt gaarne verklaarde dat te hebben geschreven en gaarne de waarheid ervan staande blijft houden. In den avond voor den verkiezingsdag open baarde zich te Leeuwarden nog eene heftige oppositie tegen de candidatuur-Lieftinck. Niet minder dan 4 strooibiljetten, alle ongetee- kend, bjj verschillende drukkers gedrukt, werden den kiezers bezorgd. In alles werd den kièzers aanbevolen hunne stemmen uit te brengen op mr W. J. Van Wei- deren, baron Rengers en S. Hingst. In de groote steden van Amerika treedt tegenwoordig een Italiaan op met een gezelschap zingende papegaaien. Onlangs gaf hij ook eene voorstelling te Lima, in Peru, en het aanplak biljet vermeldde: Norma van Bellini (fragmenten) met soli, en koren en accompagnement van een harmonium. De schouwburgzaal was stampvol en er werd druk toegejuicht, want het koor-„gezang" der papegaaien was allervermakelijkst. Toen de cavatine „Casta diva" gezongen werd, namen de toejuichingen zoozeer toe, dat .de troep' door een panischen schrik bevangen werd en eens klaps wegfladderde. Het publiek verschrikte hier door zijnerzijds en er ontstond eene paniek, die ten gevolge had, dat de toeschouwers slechts met moeite het gebouw konden verlaten en dat een man in de zaal werd doodgedrukt. Wederom wordt melding gemaakt van een duel tusschen twee dagbladredacteuren, dat te Ajaccio zou hebben plaats gehad. De bonapartist Tissot verwondde zijn tegenstander Santandrea, medewerker aan een republikeinsch blad. Gustaaf Reichardt, de bekende liederen- componist is dezer dagen in den ouderdom van 87 jaren te Berlijn overleden. Tot zijn vermaardste compositiën worden gerekend »Was ist des Deut- schen Vaderland" en «Das Bild der Rose". Ook als violist en zanger had hij een gevestigden naam. In een steenkolenmijn nabij Union Town in Pennsylvanie heeft een gasontploffing plaats gehad. Er waren op dat oogenblik 20 arbeiders aan het werk. Onmiddellijk werden pogingen ter hunner redding aangewendzes personen werden boven gebracht, waarvan 2 reeds den geest hadden ge geven de vier anderen zijn zwaar gewond Men vreest, dat de overigen allen den dood zullen gevonden hebben. In Engelsche kringen is tegenwoordig het «gedachtenlezen" zeer in den smaak. Men weet waarin de kunst bestaat. Een persoon bijv. denkt aan een of ander voorwerp, dat in het vertrek aanwezig is. Deze nu wordt aan de hand van den gedachtenlezer de kamer rondgeleid en zal zonder eenige verdere navraging tot zijn verbazing den naam hooren opnoemen van het voorwerp, waaraan hij heeft gedacht. EeD Amerikaansche dame Miss Estella Romer schijnt het bijzonder ver in die kunst gebracht te hebbenzij gaf onlangs in een letterkundig en kunstlievend ge nootschap te Londen proeven van bekwaamheid op dit punt, die alle uitmuntend slaagden en uitbundige toejuichingen uitlokten. De internationale Hygiënische tentoonstelling is een der weinigen, die een goede rekening zal opleveren. Men vermoedt, dat het batig slot nu reeds 30,000 pd. st. bedraagt. Te München verscheen dezer dagen iemand voor den rechter als beschuldigd diefstal te heb ben gepleegd. „Hebt gij den 17en Juni een haan uit den kel der van den slachter Reischl gestolen werd hem gevraagd. «Jawel," antwoordde hjj met luider stem. «Maar wat dacht je toen wel «Wel ik dacht: «dat is heel geschikt om te worden opgegeten." 'I De rechter vermeende dat de gedachte en de uitvoering die er aan gegeven was, veertien da gen gevangenisstraf verdiend had en daaraan had de hanendief waarschijnlijk niet gedacht. Van Appingedam, Arnhem, Sneek, Utrecht en Zutphen ontvingen wij den uitslag nog niet. Hoofdzakeljjk is drukte op de telegraaflijn daarvan oorzaak. Het telegram uit Tiel, te 3.45 aangeboden, kwam o. a. eerst te 6.2 in onze handen. Oostkapelle. Tot lid van den gemeente raad alhier is gekozen de heer Arend De Kam. Amsterdam. W., commissionair in effecten, is door het gerechtshof, wegens bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Calcutta. Te Ayrwa heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen Mahomedanen en Hindoes. De orde is hersteld. lionden. Engeland heeft zijn bemiddeling tusschen Frankrijk en China aangeboden. 29 October, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometeratand te Middelburg. 28 Oct. 'savoads 11 uren 46 gr. 29 '8 morgens 8 uren 44 gr. 's middags 1 uur 52 gr. 8 avonds 5 urea 45 gr. F. De een of andere lezer, die wellicht uit baloo- righeid en bij zeer hooge uitzondering deze rubriek eens inziet om een weinig op adem te komen van de zee van verkiezingsberichten der laatste dagen, welke op ons eigen land betrekking hadden, ook dezen verdwaalden gast moeten wij helaas teleur stellen. De geheele politieke sfeer is bezwangerd met verkiezingswolken. Hier en daar zijn ze in den vorm van stembil jetten reeds opgelost, elders zijn zjj nog dreigende. Zoo hadden gisteren in Duitschland de algemeen® verkiezingen voor den rjjksdag plaats. Zooals wp reeds vroeger meldden gold hier voornamelijk den strijd tusschen twee allerzonderlingst samenge stelde groepen; conservatieven en nationaal- liberalen aan de eene zijde, het terrein betwistende aan de vreemde combinatie van Duitsch- liberalen en clericalen. Eene dergelijke groepeering was nog nooit aanschouwd en uit den aard der zaak was de vermoedelijke uitslag bezwaarlik te) voorzeggen. Ook in Elzas-Lotharingen vielen vreemde dingen waar te nemen. Tegenover den afgetreden, zeer anti-Duitsch-gezinden afgevaardigde Antoine werd een zekere abt Jacques candidaat gesteld, wiens verkiezing natuurlijk door de i'egeering en de Duitsche pers zeer werd gesteund. Van verschillende verkiezingen, voornamelijk in de groote steden is thans de uitslag bekend. Te Hamburg, Frankfort, Breslau, EIberfeld, Koningsbergen en Maagdenburg moeten herstem mingen plaats hebben tusschen de sociaal democraten en de leden der verschillende vrjj- zinninge partjjente Munchen en Keulen tusschen de leden van het centrum en liberalente Hannover tusschen sociaal-democraten en Welfen. Te Leipzig en te Bremen werden nationaal-liberalen gekozen, en te Aken een lid van het centrum. Jl. Zondag vierde graaf van Moltke zjjn vier en tachtigste jaardag. De keizer zond hem bjj die gelegenheid een eigenhandig geschreven ge« lukwensch, waarin hij den grjjzen veldmaarschalk in harteljjke bewoordingen van zijn groote gene genheid blijk gaf. De graaf is nog flink en krachtig, alleen zjjn zjjne oogen in lichten graad ontstoken en heeft hjj ook een gebrek aan den voet, een ongesteldheid, die hem verhinderde Z. M. bjj de laatste drie-keizersbijeenkomst te vergezellen. Gisteren kwam opnieuw in de Fransche kamer aan de orde de motie van den afgevaardigde Cunéo d'Ornano, waarbjj hij voorstelt het minis terie in staat van beschuldiging te stellen, omdat het den oorlog met China begonnen is zonder de toestemming der kamers. Men heeft nu besloten deze interpellatie tegelijkertijd te behandelen met de kredietaanvragen betrekkelijk Tonking. De commissieaan wie een onderzoek in deze Tonking-kredieten is opgedragen, is nog niet met haar rapport gereed. In een vorige zitting werden de ministers van buitenlandsehe zaken, van oorlog en van marine gehoord en nu is besloten nadere inlichtingen te vragen aan den oud kommandant van de expeditie, generaal Millot, en den chef van den staf, kolonel Guerrier. Meergenoemde commissie werd ook ondervraagd omtrent de juistheid van de door zeker dagblad Figaroopenbaar gemaakte processen-verbaal betrekkelijk de vorige Tonking-expeditie. De president heeft den inhoud voor onwaar verklaard) In het Engelsche lagerhuis heeft de Iersche partij, bjj monde van Harrington, een voorstel gedaan oni een onderzoek te doen instellen inzake de veroor* deeling der betrokkenen bjj het drama te Maam- trasna. Men zal zich herinneren, dat indertjjd dé familie Joyce aldaar op de afschuwelijkste wjjzé werd vermoord gevondende schuldigen werden op* gespoord en ondergingen hun straf. Men vreesde echter, dat er ook onschuldigen veroordeeld werden\ vandaar de motie. Na een langdurig debat waarbij de regeering er vooral op wees, welk een wantrouwen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2