N° 255. 127® Jaargang. 1884. 28 October. Dinsdag Middelburg 27 October. Mr. D. Van Eek. Arie Smit. J. M. Kakebeeke. Mr. L. A. Bybau. J. J. Van Kerkwijk. Onderwijs. Landbouw, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dageïijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peul, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Eene enkele herinnering aan de gewichtige taak die de kiezers morgen (Dinsdag) wacht zij voor ditmaal ons slotwoord. Wie weet welke belangen er op het spel staan, welke machten zich aangorden om de over winning te behalen, en ons land te regee- ren naar hare kerkelijke leerstellingen, zal zich zeker door niets laten weerhouden om ter stembus te gaan. Men zij erop bedacht dat: elk stembiljet twee stempels moet bevatten, n. 1. een van de hoofdplaats van het district en een van de gemeente, waar men woont een stembriefje niet onderteekend mag zijn; wie zijn biljet verloren heeft of een ander verlangt er aan het stembureau een kan be komen, terwijl bet ook geoorloofd is eens geschreven namen door te halen en er andere voor in de plaats te stellen het stembureau zitting houdt van 's morgens negen tot 's namiddags vier uren. En wie thans als Zeeuwsche afgevaardigden mannen verlangt, die onze provincie kennen, die steeds toonden daarin belang te stellen en die door hunne positie als het ware nauw bij hare belangen zijn betrokken en dus den besten waarborg leveren dat zij die zullen behartigen, kieze in het district MIDDELBURG GOES: ZIERIKZEE De Tijd schrijft over de a. verkiezingen o. a. Zouden wij, alleen met ons-zelven te rade gaande, ten einde de liberalen te weren, allen aftredenden anti-revolutionairen kamerleden den terugkeer in de kamer verzekeren, zoo dit in onze macht stond, nu wij ook met anderen, nu wij met de katholieke kiezers van het geheele land te doen hebben, meenen wjj de candidatuur van den heer Keuchenius niet meer te mogen steunen. De persoonlijkheid toch van dien staatsman en zijn optreden in de kamer wekken meer en meer bij de katholieke kiezers eene vijandige stem ming tegen de geheele partij, die zij bjjzonder in hem meenen verpersoonlijkt te zien. Zells De Standaard heeft dit begrepen en erkende dat de candidatuur-Keucheniu3 te Middelburg een politieke fout was. De heer Keuchenius is oorzaak, dat een groot aantal katholieke stemmen, welke anders door het geheele land tegen het liberalisme zouden uitgebracht worden, thans ver loren gaan. In deze omstandigheden meenen wij niet tot het behoud van dezen oud-afgevaardigde in de kamer actief te mogen medewerken. Deze laatste beschouwing neemt echter niet weg, dat wij de beginselenvastheid waardeeren der Zeeuw sche Katholieken, welke desondanks besloten zijn den heer Keuchenius hun stem te geven. De beslissing blijve geheel aan hen zeiven overgelaten! Wij wenschen noch aan noch af te raden wij wenschen ons eenvoudig te onthouden, hetgeen, natuurlijk, voor de kiezers geen reden behoeft te zijn om hetzelfde te doen. Wij onthouden ons van het overnemen der in verschillende bladen voorkomende berichten om. trent de maatschappij Zeeland. Wjj deelen alleen mee dat er bij de directie geen sprake is van het doen varen der booten op Harwich, terwijl al het geschrevene omtrent het in het leven roepen tan een dagdienst nog op zulke losse gronden steunt dat schrijven daarover verre van gewet tigd is. Alleen is ons omtrent het herbouwen van de pier te Queensborough bekend en dit kan Jeteas dienen als tegenspraak op hetgeen de Londensche correspondent der N. R. Ct schrijft dat de London Chattam-Dover spoorwegmaatschappij herhaaldelijk door de Zeeland is aangemaand om daartoe stappen te doen, maar tot heden in ge breke bleef, zelfs een enkelen maatregel in dien geest te nemen. De hoofdbesturen van den Nederl. Bond van algemeen stemrecht, het centraal bestuur van het algemeen Ned. werkliedenverbond en van den sociaal-democratenbond hebben gezamenlijk een strooibiljet verspreid, waarin zij de kiezers op het hart drukken aan de stem, die zij zullen uit brengen, de voorwaarde te verbinden, dat de gekozenen de grondwet op het punt van kies recht herzien in dezen zin, dat het recht tot keuze der vertegenwoordiging bij den staat, de provincie en de gemeente wordt gewaarborgd aan alle meerderjarige ingezetenen, in het volle genot hunner burger- en burgerschapsrechten. Dit biljet komt wel wat te laat in de wereld nu toch zijn de candidaten der verschillende par tijen gesteld en niemand zal ter wille van dit manifest van die keuze willen afwijken. Benoemd tot rijksveldwachter te Amsterdam W. Yan Petegem van Breskens, laatst maréchaussée aldaar. De heer J. M. Hoffmans van Middelburg, benoemd tot onderwijzer te Ylissingen, is ook ais zoodanig benoemd aan de O. jongensschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. Hij heeft voor die betrekking bedankt, en zal die te Vlissingen aannemen. Door het hoofdbestuur van het N. Onderwijzers Genootschap is o. a. aan den minister van binnen- landsche zaken te kennen gegeven, dat de voor- naamste reden, waaraan het afwijzen van tal van candidaten voor de hoofdakte moet worden toe geschreven is de omstandigheid, dat de onderwijzers, na twee jaren in het bezit te zijn geweest der akte als zoodanig, reeds naar het bekomen der hoofd akte kunnen dingen. Alleen bij hooge uitzondering is het mogelijk, dat de candidaten een helder inzicht in en grondige kennis van al de vakken van het programma kunnen hebben. Daarom gaf het hoofdbestuur als zijn wensch te kennen jon gelieden niet eerder tot het hoofdonderwjjzersexa- men toe te laten, voor dat zjj den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt, omdat dan kan worden verondersteld, dat de jongelui, bij rijper oordeel, dieper doordrongen zullen zijn in de leervakken, en beter slagen zullen, hetgeen ontwijfelbaar tengoede zal komen aan het L. O. Heden morgen werd in de concertzaal alhier, onder voorzitterschap van den heer A. Den Boer, eene algemeene vergadering gehouden van de aldeeling Walcheren der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland. Na lezing der notulen werd mededeeling gedaan van een schrijven van het comité voor het Staring- fond^, waarbjj dank wordt betuigd voor de geschon ken bijdrage voor dat fonds. Daarna kwam ter tafel een schrijven van het hoofdbestuur, waarin, behalve dat mededeeling werd gedaan van eenige huishoudelijke zaken, het advies der afd. werd gevraagd betrekkelijk den voorgestelden maatregel tot aankoop van paarden voor rjjks wege. Wat is wenschelijb vroeg o. a. het hoofdbestuur dat de te verkoopen paarden wórden gevoerd op eene aan te wijzen plaats, dan wel dat de commissie tot aankoop zich aan de stallen van de landbouwers vervoege Wenschelijker achtte de vergadering het dat de commissie zich aan de stallen vervoegde. Een tweede vraag was: welke landbouwers paarden beschikbaar willen stellen. Goedgevonden werd dat zij, die paarden voor het leger wenschen te verkoopen, daarvan aan den secretaris mededeeling doen. Daarna werd besloten een 50 tal afdrukken aan te schaffen van de eischen, door het ministerie van oorlog gesteld, welke afdrukken voor 0.05 zullen worden verkrijgbaar gesteld. Het hoofdbestuur verzocht voorts het advies der vergadering op de vraag of het ontworpen plan tot aankoop van paarden in Zeeland kans van slagen hebben kan. De afdeeling meende dat daarvoor wel kans bestond. Eindelijk vroeg het hoofdbestuur nog op welke wijze de proefneming behoort te worden ingericht. Hierop werden verschillende antwoorden gegeven, nl. dat daartoe vereischt zou worden het stationeeren van een geschikten hengst; dat het nut kon hebben een geschikte, aan alle eischen voldoende, merrie te stationeeren, een en ander zoo mogeljjk met subsidie van het hoofdbestuur of van de regeering; dat aan de opvoeding der jonge paarden meer zorg werde besteed dan met enkele gunstige uitzonderingen tot dusver het geval was, enz, In verband met het vorenstaande werd nog gevraagd of het niet wenschelijk zou zijn om, wanneer dit jaar landbouwvoordrachten zullen gehouden worden, de eischen aan de paarden voor het leger gesteld daarvoor als onderwerp te nemen. In de eerste plaats werd dus behandeld de quaestie of dit jaar weder landbouwvoordrachten zullen worden gehoudenmet 31 tegen 30 stemmen aangenomen. Daarna werd goedgevonden dat „de paarden voor bet leger" het onderwerp eener lezing zouden zijn. Op de vraag: waar die lezing zou gehouden worden, werden verschillende plaatsen genoemd, o. a. Serooskerke door den heer Riemens en West- kapelle door den heer Gerlachdit vond echter geene voldoende ondersteuning, waarop besloten werd dat een lezing te Nieuwland, en een andere te Middelburg zal worden gehouden. Zal de afdeeling Walcheren op de intern, ten toonstelling te Antwerpen met eene collectieve inzending in 't krijt treden? was het volgende punt van bespreking. Het meerendeel der leden was tegen de expositie slechts 3 leden verklaarden zich er voor. Naar aanleiding van eene circulaire, geteekend door de heeren Ponteijn en Daman, omtrent de oprichting van een Nederl. landbouwcomité werden de afgevaardigden ter vergadering van het hoofd bestuur gemachtigd, wanneer de zaak daar ter sprake komt, zich voor de oprichting van zoodanig comité te verklaren. Alsnu kwam ter tafel een schrijven van burg. en weth. van Middelburg, met betrekking tot de toontafels op de graanbeurs aldaar. Door commis sarissen der graanbeurs is bun medegedeeld dat van de tafels geen gebruik wordt gemaakt en in overweging gegeven die tafels te doen wegnemen. Burg. en weth. doen de vraag of bij de afd.Walcheren, die zich indertjjd met bijna algemeene stemmen voor het plaatsen dier tafels verklaarde, tegen het wegnemen bezwaren bestaan. Eene beslissing, omtrent dit punt werd aange houden. Met betrekking tot de bij prov. blad n° 109 gedane vraag van den commissaris des konings omtrent de door landbouwvereenigingen te ver strekken hulp bij de samenstelling van het land- bouwverslag, werden verschillende discussies ge voerd. Algemeen was men het eens dat het leveren van een juist verslag zeer veel werk veroorzaakt en alleen dan mogelijk is wanneer daardoor een vrij belangrjjk bedrag wordt be schikbaar gesteld. Medegedeeld werd dat de toelage van 150, aan de vereeniging Uit het VolkVoor het volk aangeboden tot regeling der feesten bij de hier gehouden tentoonstelling, niet voldoende en 200 noodig was geweest. Waar de regeling der feesten echter zoo boven allen lof verheven is, had de vergadering daartegen geen bezwaar. Naar aanleiding van een in de vorige vergade ring gedane vraag om de verschillende handels- tractaten met andere regeeringen in de bibliotheek op te nemen, deelde de heer Snijders mede dat hem gebleken is dat de kosten daarvan zeer hoog zijn. De vergadering drong nu niet verder op aankoop aan. Tot de voorstellen genaderdwees de heer Gerlach erop dat op de Amsterdamsehe landbouw tentoonstelling, en z. i. met reden, de aanmerking gemaakt is dat de Nederl. varkens weinig voordeel opleveren vergeleken bij de Engelsche soorten. Hij vond daarin en ia zijn eigen ervaring aan leiding om het voorstel te doen vanwege de afdeeling eenige Engelsche beeren van verschillend ras aan te koopen en zoodoende te trachten door kruising met onze varkens het ras te verbeteren. De heer Gerlach heeft bjj voorname Engelsche fokkers geinformeerd en 't is hem gebleken dat de prijs van een paar volbloed lokvarkens ver schillend ras (zeug en beer) f 168 en 126 zal bedragen. Na discussie, waarbij het voor en tegen werd aangevoerd, werd, met 40 stemmen voor en 22 stemmen tegen, in beginsel besloten tot den aankoop van Engelsche fokvarkens. Als een gevolg daaiwan werd goedgevonden een beer van het Lincoln- en een van het Yorkshire ras aan te koopen. De verder ten deze noodige werkzaamheden en bepalingen werden aan het bestuur overgelaten. "Vervolgens werd medegedeeld dat een der leden, de heer S. Van Straten, zich bereid ver klaard had tot den aankoop van een Holl. stier, wanneer een der leden dien wil verzorgen, ook dat door den heer B. A. Rubens te Amsterdam, ter kennisneming van de leden een proef van aardnotenkoek en aardnotenmeel was beschikbaar gesteld, terwjjl de firma Kortman te Rotterdam zich voor de levering van Spaansch veevoeder had aanbevolen. Na deze inededeelingen nam de voorzitter, den heer A. Den Boer, het woord. Hjj wees er op dat de op den 21 Aug. jl. ge houden tentoonstelling, ofschoon niet zooveel vee was aangevoerd als gewenscht was, toch goed geslaagd te noemen is, en dank zij het prachtig weder daaraan een druk bezoek ten deel viel. Daarna herinnerde de voorzitter aan de groote internationale landbouwtentoonstelling in diezelfde maand te Amsterdam gehouden, waar voor den landbouwer zooveel te zien, zooveel te leeren was. In de eerste plaats bracht hij daarvoor dank aan de ontwerpers, in de tweede plaats aan het comité. Er op wijz ende dat ook de Zeeuwsche maatschappij haren steun verleend had, toonde spreker verder aan dat zij zich over dien steun niet behoefde te beklagen, want de resultaten ermee verkregen zÜn gunstig. Niet alleen dat het Zeeuwsche vee daardoor meerdere bekendheid verkregen heeft, maar door Zeeuwsche inzenders zijn vele prijzen, p. m. 1400 vertegenwoordigende behaald. De hoeveelheid vee, uit Zeeland inge zonden, was niet groot en zoowel daarop als op het gehalte zijn aanmerkingen gemaakt. Maar de uitkomst, de behaalde prijzen bewijzen toch zoo ging de voorzitter voort dat het vee niet zoo verwerpelijk is als werd gezegd; en dat het niet de slechtste vruchten zijn waaraan de wespen knagen", bleek ook uit de rapporten en m ededeelingen van bekwame veekenners. In hetgeen echter te Amsterdam op te merken viel vond de heer Den Boer aanleiding om de Zeeuwsche veehouders op te wekken, om, evenals andere binnen- en buitenlandsche veehouders, meer zorg te besteden aan het uiterlijk van hun vee, zich meer toe te leggen op verbetering der wei landen en rekening te houden met de eischen van de verschillende soorten- Hij bracht ten slotte hulde en dank aan de inzenders, dat zij de eer van Zeeland hebben opge houden en spoorde hen aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Lof en dank bracht ook de heer Den Boer aan den gezagvoerder der stoomboot Zeeland, den heer P. D. De Vries, voor de zorg, die hij bij het vervoer van het vee naar Amsterdam daar voor gedragen heeft, terwijl diens eohtgenoote dank toekomt voor de wijze waarop de geleiders van het vee werden verzorgd. Nadat de vergadering door toejuichingen had getoond met het gesprokene in te stemmen, werd overgegaan tot de uitreiking va.n de bekroningen, toegekend bij de afdeelingstentoonstelling op 21 Augustus. Vervolgens werden aangeboden de uitlovingen, die waren beschikbaar gesteld ter aanmoediging der inzendingen uit Walcheren naar de tentoon stelling te Amsterdam en eindelijk werden over handigd de medailles, die te Amsterdam waren toegekend aan leden der afdeeling Walcheren. De rekening der afd. tentoonstelling, daarna overgelegd, sluitende in ontvang en uitgaaf op 1607.55, met een nadeelig saldo van 573.21 werd, onder dankzegging aan den penningmeester, goedgekeurd. Na de verloting van eenige landbouwvoorwerpen werd deze vergadering gesloten. Alleen zij, die de vragen kennen welke in het landbouwverslag heeren burgemeesters ter beantwoording worden voorgelegd, of die zeiven met de hand in 't haar zaten om een goed geheel samen te stellen, zullen den secretaris van een onzer Walchersche gemeenten gelijk geven die op de vraag omtrent de warmoezerijen ten antwoord gafKool wordt hier veel verkochtOf het zijne bedoeling was eeDe aardigheid te zeggen betwij felen wij, maar aardig was het antwoord zeker. Het oesterbroed, dit jaar in verbazende hoe veelheid gevallen, heeft zich op alle wonderlijke voorwerpen gehecht, Zoo vischte een schipper te Tholen dezer dagen een stuk zeildoek, eerl vierkante decimeter groot, en een schoenzool; op het eerste bevonden zich 8 en op het laatste 13 levende oesterbroedjes. Als een bewijs dat niet alleen in Zeeland, maat ook elders, o. a. in N.-Holland de waarde van het bouwland vermindert, kan de verpachting dieneti van het zoogenaamde Kerkland te De Rijp, welke dezer dagen plaats had. Was de huursom voor" 6 jaren nog ruim 800, thans kon nauwelijks 500 verkregen worden. Het schijnt dat de suikerfabrikanten zich zelf bedrogen zullen hebben door het strenge beding om de koppen der bieten tot onder hef laagste blad te laten afsnijden. Volgens infor matie moeten ei- vele rottende peê'n in verschil lende scheepsladingen zijn aangetroffen, wat vol gens deskundigen het natuurljjk gevolg is van de omstandigheid dat in het zoogenaamde leven def bieten is gesneden. Gelukkig voor den landbouwer dat sedert een paar jaren het stelsel is ingevoerd om de verrekenirig te doen zoodra de beetwortels zjjn geleverd, anders hing hun misschien een tweede zwaard boven het hoofd, Het gewichtsverlies door afzondering van te groote koppen wordt nu reeds geschat op honderden kilo's per gemet, wat voor zeker niet wordt opgewogen door de voordeelen die worden teruggevonden bij het rundvee, dat dien afval verbruikt. Wij moeten, met het oog op de beschikbare plaatsruimte, voor bet oogenblik volstaan met de mededeeling, dat Sir Mozes Montefiore Zaterdag jl. onder vele en algemeene bewijzen van belang stelling zijn honderdsten verjaardag vierde. Van alle kanten, zelfs uit Indië, Amerika, de Kaap en Australië', stroomden brieven en telegrammen, waarin deze groote weldoener en menschenvriend met zijn zeldzaam feest werd gelukgewenscht. De koningin van Engeland liet den jarige hare heilwenschen overbrengen en hare erkentelijkheid betuigen voor diens trouw, eerlijk en menschlievend streven. Aan verschillende Israëlitische liefdadig heidsinstellingen werden door den honderdjarige vorstelijke giften uitgereikt. In alle synagogen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1