N° 253. 127* 1884 Zaterdag 25 October. Middelburg 24 October. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Gemeenteraad van Viissingen. Gemeenteraad van Goes. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.8 Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiërr 20 Cent per Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,40 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDËLRllRGSCHE COURANT. Agenten zijn te ViissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De jongste circulaire van Moss en C°, makelaars en groothandelaars in stoomschepen te Liverpool, bevat omtrent den toestand van den scheepsbouw woordelijk bet volgende Enkele bestellingen zijn gedaan zoowel aan de Clyde als aan de Oostkust, doch tegen zoodanige prjjzen, dat de scheepsbouwmeesters de bestelling alleen om totale sluiting van hun werven te voor komen hebben op zich genomen. Het totaal der bestellingen is zeker zeer gering ala men dit ver gelijkt met het aantal tonnen the tonnagevan vroegere jaren. Wij zien hieruit dat men zelfs aan de Clyde thans niet dan met verlies aan het werk kan blijven. De lijst van het aantal stoomschepen, welke die firma te koop aanbiedt, bedraagt het enorme cijfer van 371 De voorstelling, gisteren door de rederijkerska mer Nut en Genoegen in de Werhnansvereeniging alhier gegeveB, ten voordeele van J. Van der Staal, beeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, onge veer 90 opgebracht, die in wekelijksche termij nen zullen worden ter hand gesteld. De voorstelling was druk bezocht. Terneazen, 23 Oct. De gemeenteraad heeft heden de begrooting voor 1885 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 75.498.454. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uitge trokken voor 11.000 en voor het vergunnings recht 1020. Onder de uitgaven is voor het on derwijs geraamd 15.403.114, benevens ƒ5902.20 van het bouwen eener onderwijzerswoning bij school A. Overigens is onder de uitgaven nog begrepen een som van ruim 34,000 voor het opboogen der begraafplaats, voorzieningen aan de haven, nieuwe bestratingen, rioleering enz., welke buitengewone uitgaven zullen gedekt worden door eene leening. Wijders is tot lid der plaatselijke schoolcom missie benoemd de heer M. Schuijlenburg, in plaats van den heer Van IJsselstein, die daarvoor had bedankt. Brouwershaven, 23 Oct. In eene ver gadering van 34 stemgerechtigde leden werd Woensdagavond alhier met eenparige stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer J. J. Van Kerkwijk. De heer A. J. Van Asselt heeft als notaris te Oldebroek, op verzoek, eervol ontslag verkregen. Volgens het Vaderland verneemt, heeft dr. H. J. Vinkhuyzen eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking van geneesheer van het buis des konings. De liberale kiesvereeniging Helder, te Helder, liet den heer De Bruijn Kops vallen en stelde in zijn plaats tot candidaat mr. W. H. De Beaufort. Het Dagblad verneemt dat de Board of Irade in Engeland last heeft gegeven, de vereischte stappen te doen tot het instellen van een officieel onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de stranding van het schroefstoomschip Nisero op de westkust van Atjeh, den 8° November 1883, heeft plaats gehad. f)e Ambachtsschool te Goes verkeert in gunstigen staat. Op dit oogenblilr zijn er 20 leerlingen, uitsluitend voot het timmervak. Hun vlijt kan over het algemeen geroemd worden, en in het afgeloopen jaar werd aan werkloon voor hetgeen in de school vervaardigd was 694.164 ontvangen. De rekening der inkomsten bedroeg 2959.65, die der uitgaven 2140.704, zoodat men zich mocht verblijden in een goed slot ten bedrage van ƒ813.944. De heer Troostenburg de Bruin, predikant te Bommelsdijk, heeft voor het beroep naar Cats bedankt. worden vervangen door een detachement van het 2° bataljon van dat korps onder commando van den leo luitenant F. Hammacher. Op den 1" November a. s. zal het detachement Van het 4e bataljon 3e reg. inf. te Ter Neuzen, 5>nder bevel van den 2é luitenant H. Van Breen, Arrondissements-rechtbank te Middelburg Heden, Vrijdag, zijn door de rechtbank veroor deeld J. H., conducteur bij de spoorwegmaatschappij te TerneuzenMecbelen, wonende te St. Nicolaas, wegens invoer van lompen uit België in dit rijk tot 1 boeteJ. Van D., te Sluis (Heille), wegens beleediging van een beambte in functie tot 6 dagen cel en 8 boete; C. De Z 34 j. arbeider te Yzen- dijke, wegens verwonding tot 183 dagen cel en 8 boete; C. N., 16 j, te 's Heer Arendskerke, wegens diefstal tot 6 dagen celW. C. V., 26 j. werkman te Viissingen, wegens openbare dronken schap tot 7 dagen cel; C. B., 14 j te Viissingen, wegens diefstal tot gevangenzetting in een verbe terhuis gedurende twee jaren, en P H., 46 j. gewezen gemeenteveldwachter te Biggekerke wegens mishandeling door een bedienend beambte gepleegd tot een maand cel en 2 boeten van 8. Allen in de kosten. Kantongerecht te Goes. Heden zijn veroordeeld: A. V., G. N., A. v. d. D. en S. A. allen te 's Heer Arendskerke en A. v. d. D. te Wolfaarts- dijk wegens het verblijven in een herberg te Wol- faartsdijk na 't sluitingsuur ieder tot 3 boete subs. 1 d. En verder wegens dronkenschapJ. H., J. V., J. V. De R. en J. De D., allen te Goes; M. H., 3. K. en C. M., allen te 's Heer Arendskerke A. R. te EllewoutsdijkL. V. en P. 8., beiden te We- meldingeW. T. te KruiningenA. M. te Baar landC. H. en C. O. beiden te Nieuwedorp; P. u»emen van bet polderbestuur van Walcheren van T. en C. M. beiden te Middelburg; C, K., J. II.,-- rlp. nndp hopzAmdiiken van de westersluis en tot J. E., H. N. en P. B. allen te Yerseke; P. P., S. S. en B. B. allen te 's HeerenhoekJ. B P. te Clinge H d. D. te DordrechtL K. te Waarde en L. V. te Kwadendamme, ieder tot 0.50 boete subs. 1 d. C. S. te GoesD. A. P. te Bergen op Zoom en L, L. te Colijnsplaat, ieder tot 2 boete subs. 3 d. M. en H. D. S. te Goes; C. B. te Colijnsplaat; L. B. te OvezandP. A. te Wolfaartsdijk ieder dagen gev. en J. C. te Yerseke; P B. en beiden te Goes elk tot 1 boete subs. 2 d. tot 3 A. K. Zitting van hedeD, Vrijdag namiddag. Voorzitter de heer Smit. Tegenwoordig al de leden. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna worden door den voorzitter eenige mede- deelingen gedaan betreffende goedkeuring van raadsbesluiten, ontvangen dankbetuigingen enz. Vervolgens is aan de orde de benoeming van een stembureau voor de verkiezing van leden der tweede kamer. Het wordt samengesteld uit de heeren Kalbfieisch en Delvoye als leden, en de heeren Laman Trip en C. Mortier als plaatsver vangers. Ter voorziening in de vacature van le onder wijzeres aan de openbare school F voor meisjes (hoofd der school mej. J. W. Beijerman) wordt benoemd mej. J. M. De Koningh van Amersfoort met baar waren voorgedragen de dames J. L. Van Stipriaan Luiscius van Rotterdam en S. H. W. Van Goor den Oosterlingh van Alfen a/d. Rijn. Als onderwijzer aan de openb. school A (hoofd der school de heer P. Landsman) wordt benoemd de heer J. M. Hoffmans van Oosterhout, met wien de heer G. M. Klinkenberg van Koudekerke was aanbevolen. Daarna komt ter tafel de gemeente-begrooting voor 1885. Beginnende met de uitgaven worden achter eenvolgens vastgesteld. Hoofdst. I, huishoudelijk bestuur 16373.12. Hoofdst. II, kosten betrekking hebbende op plaatselijke belastingen 7928.034. Hoofdst. III kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing 15508.60. Hoofdst. IV, gewoon onderhoud en lasten, 1077.60. Hoofdst. V, kosten van policie, schutterij, brand weer enz. 18566.56 (daaronder wordt voor de policie geraamd 10001.974, voor de schutterij 2245.07, voor de brandweer 850 en voor de straatverlichting 5284.514. Hoofdst. VI, kosten van den geneeskundigen dienst en van het armwezen 18040. (De subsi die aan bet burgerlijk armbestuur bedraagt 5440, aan het gasthuis 6010 en aan het burgerweeshuis 5270.) Hoofdst. VII. Kosten ten behoeve van het onderwijs en kunsten en wetenschappen 48178.984, verdeeld als volgt kosten middelbaar onderwijs ƒ3216.44, lager onderwijs ƒ37594.094, overige kosten van datzelfde onderwijs 7568.45y duB samen 45162.544, bewaarscholen nihil en kun sten en wetenschappen ƒ200, zijnde de jaarwedde vaD den muziek- en dansmeester. Hoofdst VIII. Repten en aflossingen van geld- leeningen ƒ18,736.40. Hoofdst. IX, Andere uitgaven 110,997.484, waaronder 100,000 voor rentegevend uit te zetten kasgeld. Hoofdst X wordt aangehouden tot na de be handeling der Inkomsten. Deze worden als volgt geraamd Hoofdst. I. Ontvangsten wegens vroegere dien sten 11224-944. Hoofdst. II. Inkomsten van gemeente eigen dommen enz. 10824.944. Hoofdst. III. Belastingen en heffingen ƒ87190.764, waaronder 40 opcenten op de grondbelasting, ge bouwde eigendommen ƒ3793.43, 10 opc. op de ongeb. 240.99, 20 opc. op de personeele bel. 5583.28. De hoofdei, omslag is op 23500 geraamd, de belasting op de dranken op 23000 en die op het gemaal op 13600. Voor het gebruik van openbare plaatsen enz. is 12870.62 geraamd en voor andere belastingen 4602.444. Hoofdst. IV. Inkomsten van verschillenden aard 144,433.14. Hoofdst. V. Buitengewone ontvangstenMemorie. Het totaal der inkomsten bedraagt ƒ257.306.584. Nadat hoofdstuk X der uitgaven onvoorzien op 1899.70 is vastgesteld, bedragen de uitgaven eene gelijke som van 257,306.584 op welk bedrag de begrooting vastgesteld wordt. Daarna wordt een verzoek van den heer A. Van Overbeeke, ass. leeraar aan de burger avondschool, om ontslagen te worden, gesteld in handen van burg. en weth. Op voorstel van burg. en weth. wordt voorts nog besloten tot wijziging der algemeene voor waarden, behoorende bij de bestekken voor de verschillende werken en leverantiën voor de gemeente tot verkoop van grond aan de Kaaskaai aan G. L. Van Damme; tot verhuur van grond de heeren De Groof en C°tot het in huur de oude boezemdijken van de westersluis en tot het openbaar verpachten dier dijken. Onder mededeeling dat de heeren J. Dutilh en C. Maters, pachters van het vischrecht in de gemeentenhavens, bericht hebben dat zij met het einde van dit jaar die pacht opzeggen stellen burg. en weth. voor dit vischrecht publiek te verpachten voor 5 achtereenvolgende jaren met recht van opzegging. Alzoo wordt besloten. Van J. C. Oosthout, gewezen pachter van het hadhuis, is een adres ontvangen waarbij hij zich bereid verklaart de exploitatie van bet caté met bet terras voor het volgend badseizoen in pacht te aanvaarden voor 350. In handen gesteld van de commissie voor de boelaarsgelegenbeden. Teneinde een aanvang te kunnen maken met de gedeeltelijke uitvoering der voorgenomen werken om over den westdijk een gescbikten toegangsweg naar de badplaats te verkrijgen, stellen burg. en weth. voor om overeenkomstig de bij het voor stel behoorende bescheiden een gedeelte van den zeeboulevard op den Westdijk aan te leggen met een oprit bij bet gebouw der Nederl. loodsensociëteit. De kosten daarvan be dragen 6230. Overeenkomstig bet voorstel wordt besloten. Daarna stellen burg. en weth. voor dien boulevard, loopende van af de Koopmanshaven tot rond het fort „de Nollen", den naam te geven van Noord-Zeeboulevard. Ook hiertegen heeft de raad geen bezwaar. De rekening van bet gasthuis over 1883 wordt goedgekeurd. Een verzoek van C. Mejjers te 's Hage, aannemer van den schoolbouw, om vermindering van de hem opgelegde boete, wordt ingewilligd, wijl de aannemer veel extra werk heeft moeten verrichten en door uitstel van den betalingstermijn de gemeente meer rente genoten heeft dan waarop gerekend is. Op het verzoek van A. Volker Lzn., aannemer van den spuiboezem betreffende de boete-toepas sing voor te late oplevering van het werk, stellen burg. en weth. voor in zooverre gunstig te be schikken dat adressant slechts als boete berekend worden zal de werkelijke schade, die de gemeente geleden heeft, en nog lijden zal namelijk de kosten van opzichters en van in het voorjaar te doene grondwerken, gesteld op 300 en 400 De raad besluit den boete toe te passen tot een bedrag van 700. Eindelijk wordt nog de verordening op de hooge zeevloeden gewijzigd en daarna de vergadering gesloten. Zitting van hedeu, Vrijdag, des namiddags te 1 uur. Voorzitter m' J. G. De Witt Hamer. Tegenwoordig alle leden. Nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijn, deelt de voorzitter o. a. mede dat door mej. H. R. D. Van der Meg een eervol ontslag is verzocht als leerares in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de meisjesschool voor M. O., welk verzoek is gesteld in handen van het schooltoezicht om advies dat door het burg. armbestuur is ingezonden zijne rekening over 1883, die gesteld zal worden in handen der fin., commissie tot onderzoek en rapport dat door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland aan J. Adam opnieuw voor een jaar vergunning is verleend om de gemeente-apotheek tegelijk met de zjjne waar te nemen dat met 31 Dëc. a. de termijn eindigt, waarvoor laatstelijk concessie is verleend tot heffing van sas- en havengeld en door burg. en weth. bereids het tarief aan eene herziening is ontworpen, welk herzien tarief bereids aan de fin. commissie is ingezonden tot onderzoek en rapport. Naar aanleiding van het besluit der laatste vergadering leggen burg. en weth. over 2 plannen van verbouw of aanbouw der localiteiten van school B, waarvan het denkbeeld door de heeren jhr. mr. De Jonge van Ellemeet en Lambrechtsen is aangegeven. De volgende begrooting van kosten is door den bouwmeester gemaakt. Plan A, van burg. en weth. De verbouw is begroot op 7000, waarvan af 30% bijdrage van het rijk 2100, rest 4900. Hierbjj vergoeding huishuur per jaar 225, waarvan af 30% of 67,50, rest 157.50. Hetgeen met 20 gekapi taliseerd ƒ3150 zal bedragen. Het geheele totaal beloopt dus 8050. Stel dat een concierge boven vrij huishuur, gebruik van tuin en de 50, thans bestemd voor 't schoonhouden der lokalen, nog 100 's jaars zal kosten, dan zal ook daarvoor in kapitaalswaarde nog gevorderd worden 2000. Dan wordt er plaats gebouwd voor 100 leerlingen, terwijl er moeten geplaatst worden uit het afgekeurde lokaal 40 en tijdelijk afgewezen 25, totaal 65, zoodat er voor de eerstvolgende nieuwe toelating 35 plaatsen disponibel zouden zijn, terwijl het boven-voorver trek (thans slaapkamer van den onderwijzer), zonder verbouw nog plaats zou geven aan minstens 40 leerlingen. Plan B van de heeren jhr. mr. De Jonge van Ellemeet en Lambrechtsen. Volgens begrooting van den bouwmeester bedragen de kosten 12000; hieraf 30% bijdrage van het rijk 3600; dan rest 8400 De gemeente zal dan bet onderhoud der onder wijzerswoning, waarvan geen 30% vergoed wordt, voor hare rekening houden wat minstens op 100 's jaars moet gesteld wordenvertegenwoordigende een kapitaal van 2000. Er wordt dan plaats voor 150 leerlingen ver kregen, terwijl er moeten geplaatst worden uit het bovenlokaal 60, uit het oude koetshuis 40 en tijdelijk afgewezen 25, totaal 125; zoodat er voor de eerste toelating 25 plaatsen beschikbaar zijn. De aflossing der 8400 zal zeven jaren langer duren dan der 4900, of van het plan van Burs, en Weth. Omtrent plan C van dezelfde heeren rapporteert de bouwmeester Wanneer het gebouw aan den Noordkant wordt geplaatst, de tegenwoordige kamer achter de school voor portaal wordt gebruikt en de keuken met voormaligen paardenstal afgebroken, kunnen de kosten der uitbreiding pm. 500 d, 600 minder bedragen. De districts-schoolopziener heeft verklaard zijne goedkeuring aan de plannen te hechten. Burg. en Weth. voegen eraan toe dat zjj van de plannen B en C de voorkeur geven aan plan C, omdat dan de onbebouwde grond van het terrein een aaneengesloten geheel blijft uitmaken. Nadat een en ander aan de orde is gesteld, doet de heer Flugi het voorstel om het bouwplan aan te houden, doch te besluiten een nieuwe school te bouwen, onder voorwaarde dat een rijkssubsidie wordt verkregen. De voorzitter verklaart hiertegen bezwaar te hebben, omdat circa tien jaar geleden een dergelijk verzoek niet is kunnen worden ingewilligd en thans de gemeente door aflossing van ongeveer 50,000 meer draagkracht heeft bekomen. De heer Ramondt gelooft ook niet aan de kans van slagen, terwijl volgens hem een bedrag van ongeveer 500, die de verbouwing jaarlijks zal kosten, niet te drukkend voor de gemeente zal zijn, Het voorstel van den heer Elugi wordt met O tegen 4 stemmen verworpen. Na nog eene bespreking van de plannen B en C, en nadat erop gewezen is dat B. en W. de voor keur geven aan plan C, wordt overgegaan tot stemming over dat plan, hetwelk met 9 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Tevens wordt daarbjj het dagejijksch bestuur gemachtigd tot het aangaan eener geldleening, nadat het plan van den heer Callenfels om de som te vinden door verkoop van boomen door den voorzitter was weerlegd. De fin. commissie, in wier handen gesteld wad de rekening van het gasthuisbestuur tot onder zoek en rapport, adviseert den raad die rekening goed te keuren en een foutief bedrag van 1 op bet volgende dienstjaar over te brengen. Burg. en weth, kunnen zich met dit advies vereenigen, waarna de rekening wordt goedgekeurd in ontvang op 23813.67 en ih uitgaaf op 22214.344alzoo met een batig slot van 1599.324. De begrooting van het bestuur van hetzelfde gesticht wordt goedgekeurd en vastgesteld, op advies der fin. commissie en voorstel van bur». en weth., zooals die door 't bestuur was ingediend in ontvang en uitgaaf op 13586.01 met een subsidie uit de gemeentekas van 1095.28, Over 1884 bedroeg dit cijfer 2522.334. Het verzoek van den onderwjjzer aan school C G. Jurry om tegen 1 Dec. als zoodanig eervol ontslag te bekomen wordt, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., na gehoord de be->

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1