Laatste Berichten BUITEfêLAKD. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, stelde al de aftredende leden weer candid sat terwijl in het district Brielle, van^ anti-revolu tionaire zijde jh' m' A. F. De Savornin Lohman als zoodanig is aangewezen. In het district Delft zijn van liberale zijde oandidaat gesteld de heeren m' W. Th. C. Van Doorn Naaldwijk en m' A. J. W. Farncombe Sanders. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Zwolle, mr C. J. W. N. Van Hengst, thans kan tonrechter te Druten en oud-lid van het hof van justitie in de kolonie Suriname. Uit Wouw ontvangen wij de tijding, dat aldaar 1. 1. Zondag, 12 October, op zijn kasteel overleden is de hr. Constantin Pierre Baron De Caters, voor zitter van de prov. commissie van landbouw, van de Soc. royale de Zoölogie te Antwerpen, van de Soc. royale dhorticulture aldaar, vice-president van de Soc. argricole du Nord en lid van den Conseil supérieur dagriculture. Onze landgenooten, die getuigen waren van bloemententoonstellingen te Antwerpen, van de internationale indertijd in ons land gehouden, van de groote landbouw-ten- toonstelling te Antwerpen zij herinneren zich ongetwijfeld, hoe baron De Caters aan een en ander met groote toewijding een zeer werkzaam aandeel nam en steeds de welwillendheid in persoon was. In ons land bezat hij uitgestrekte bosschen, die wij eenige jaren geleden hebben bezocht, toen wij getuige waren van de ruime schaal waarop zij werden geëxploiteerd. Ongetwijfeld heeft de hr. De Caters zich op land- en tuinbouwgebied veel en veel goeds gedaan, en de Belgisehe kringen, waarvan hij deel uitmaakte zullen door zijn dood een gevoelig verlies hebben geleden. Zijne assche ruste in vrede 1 Landbouw Crt. De Sum. Ct. meldt Het Alg. Dagblad vernam een gerucht, dat dezer dagen Toekoe Daoed door de Atjesche hoofden, formeel tot sultan gekozen isvolgens ons bericht zou dit op verzoek der bevolking geschied zijn. Men zeide ons, dat over die verkiezing tusschen ons bestuur op Atjeh, de Regeering hier en in Den Haag van gedachten gewisseld werd. Een ingezetene Van Meppel, zoo meldt de Am. Crt., had een wissel van 600 afgegeven, op een zegel van 25 ct. Eerste overtreding, wijl een zegel van 50 ct. had moeten zijn gebezigd." De endossant, mede aldaar, droeg den wissel over op een derde, zonder het tekort door plak- zegels aan te vullen. Tweede overtreding. Deze derde heeft den wissel laten protesteeren door een ambtenaar daar ter stede die, daar hij het verzuim niet heeft ontdekt, aansprakelijk is voor de 3 boeten elk a 25 en deze dan ook heeft betaald. Van twee der betrokkenen heeft hij 25 terug ontvangen. De derde weigert echter te betalen. Deze wordt daartoe nu in rechten aangesproken, eene vordering, die dezer dagen bij het kanton gerecht aanhangig wordt gemaakt. De heer A. J. Hengeveld, hoofd der school te Sasput, is als zoodanig benoemd te Babyloniënbroek (N.-Brabant). Zaterdag jl. had te Oostburg de laatste ver gadering voor dit jaar van de onderwijzers in het arrondissement Oostburg, onder presidium van den schoolopziener, den heer Gerritsen plaats. Een 40tal personen waren aanwezig, waaronder 9 dames. De heer De Graaf, hoofdonderwijzer van Water landkerkje, werd als penningmeester herkozen, terwijl de heer De Buisonjé, onderwijzer te Oost burg, als nieuw bestuurslid bij eene tweede vrije stemming gekozen werd. Na afdoening van nog enkele huishoudelijke zaken ging men tot de gewone werkzaamheden over. De heer Van Ham, hoofdonderwijzer te Oostbuvg, nam Piet Paaltjens in behandeling en de onderwijzer Van Houten besprak de geheugen oefeningen op de lagere school. De heer P. Knuttel, pred. te Noordgouwe, heeft het beroep naar Zaandijk aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. geref, gemeente te Heerjansdam de heer C. Steketee, predikant bij die gemeente te Veere. Bij de herv. gemeente te Hontenisse is tot pred. beroepen de heer H. Van den Bijtel, candi- daat bjj het provinciaal kerkbestuur van O verijsel. De heer B. Van Kruil, onderofficier van politie in de garnizoensbakkerij te Vlissingen, heeft eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Abraham Calliber herdenkt morgen, Dinsdag, zijn 50jarigen dienst als bode der Middelburgsche spaarbank. Op een en zeventig jarigen leeftijd neemt hij nog trouw zijne plichten waar. Zaterdagavond zijn te Vlissingen drie classi- anen, die de prediking van de paters redemptoristen hadden bijgewoond, bij het uitgaan der kerk aan het toezicht ontsnapt en er van door gegaan. Een van hen, die in een burgerwoonhuis de vlucht genomen had, werd aldaar spoedig achterhaald en hoewel niet zonder hevigen tegenstand, gevat. Ook de twee overigen zijn gisteren opgespoord en in verzekerde bewaring gebracht. Men schrijft ons uit Rilland Wordt de bedjjking van den Damespolder aan jï§t Kreekrak over 't algemeen geroemd, wegens netheid en stevigheid van 't werk, jammer is het dat thans de suatie niet geregeld kan plaats hebben, door verzakking der sluis en daardoor ontstane groote scheur. De Zimmermanpolder is Zaterdag, juist een jaar na de doorbraak, voor goed opgenomen. Donderdag a. s. zal verkooping plaats hebben van materialen. Geleerd door de ondervinding, opgedaan .tijdens den bekenden Decemberstorm van 't vorige jaar en waarschijnlijk beducht voor de gevolgen van de afdamming van het Slaak, zijn de eige naren van den Van Haaftenpolder, in 't noorden van 't eiland Tholen, er toe overgegaan den zee dijk van dien polders op de meest bedreigde punten te verhoogen en gedeelteljjk te verzwaren. Dat werk is hoofdzakelijk ten einde gebracht door en onder toezicht van den heer Van de K lippij waterbouwkundig ambtenaar van dien polder. Men schrijft onsIn 1855 vertrok uit Oud vosmeer naar Grand Rapids, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de heer C. Schram en in de eerste helft van dit jaar bezocht hij weer zijn vaderland en o. a. zijn 87 jarigen vader te Scherpenisse. In de eerste helft van September, vertrok hij weer per Caland van de Ned. Am. stoomt', maatsch. en nam toen o. a. een kalf mee uit Zuid-Beveland. De te Grand Rapids verschijnende Standaardmeldt hiervan het volgende. rMr. Schram heeft ook nog een medepassagier met hem overgebracht en wel een viervoeter in den vorm van een echt Hol- steinsch stierkalf, hem door Mr. Cornelius Heijboer uit 's Heer Arendskerk in het land van Goes, ten geschenke gegeven. Dit kalf is een pronkstuk van het echte ras, ongeveer vier maanden oud, en zeer fraai gebouwd. Mr. Schram stelt dit geschenk op hoogen prijs en is van plan het aan te houden. In Jersey-City werd hem bij aankomst door een veekenner 200 dollars er voorgeboden, een aanbod, waarnaar hij echter in de verte niet luisteren wilde." Zou hieruit de gevolgtrekking mogen afgeleid worden, dat het Zeeuwsche vee, bij zorgvuldige aankweeking, in Amerika aftrek zou vinden Men schrijft uit Sittard aan de N. R. Crt Het vreeselijk drama, hier in de vorige week afgespeeld, is nog steeds het onderwerp aller ge sprekken. Veel meer licht is echter in de zaak nog niet verspreid. O., de vermoedelijke bedrijver van het gruwelstuk, legt de grootste onverschil ligheid aan den dag, zingt nu en dan zelfs een deuntje, en blijft tot heden alle schuld ontkennen. Uit de gevangenis te Maastricht werd hij Zaterdag weder herwaarts gebracht om een tweede voor- loopig verhoor te ondergaan. Verschillende per sonen, voornamelijk herbergiers, legden weder de meest bezwarende verklaringen omtrent O's schuld af. Deze verklaart evenwel zich van dat alles niets te herinneren. Na afloop van het verhoor, dat ten stadhuize plaats had, bracht men hem in het koffiehuis Ten Dijck, waar hij Maandag laat in den avond zich zoo zonderling had gedragen, en men hem in 't bezit van de bewuste portefeuille had gezien. Op het getuigenis dienaangaand van den waard, diens vrouw en van dien avond aan wezigen gasten, allen in 't lokaal ontboden, zeide O. herhaaldelijk „het kan zijn, maar ik weet er niets van." Intusschen gaat de politie, wier ijver in deze treurige zaak een woord van lof verdient, met de meeste nauwgezetheid voort alles te onder zoeken wat de justitie helderheid kan aanbrengen. Een vernuftige bakker te Utrecht heeft eene nieuwe toepassing van de velocipède ingevoerd. Hij liet de bak van een bakkerswagen hangen tusschen drie wielen, waarvan het voorstel met de noodige toestellen door een jeugdigen snelwieler voortbewogen wordt en wist zoo zijne klanten vlugger dan anders te bedienen. Zondag 19 Oct. vierde de vingerhoed zijn tweehonderdjarig feest. Op dien dag van het jaar 1684 zond de goud smid Nicolaas Yan Benschoten, te Amsterdam, het eerste, door hem uitgevonden en vervaardigde exemplaar, als verjaringsgeschenk aan mevrouw Van Rensselaer. Daarbij werd een schrijven ge voegd, waarin de goudsmid haar verzocht »deze nieuwe bekleeding tot bescherming harer nijvere vingers als bewijs zijner hulde aan te nemen". Twaalf jaren later werd dit denkbeeld door een zekeren Johan Lotting naar Engeland overgebracht waar de nijverheid er het eerst op groote schaal partij van trok. Toen echter werden de vinger hoeden nog uitsluitend op den duim gedragen en meest van goud, zilver of ijzer gemaakt, terwijl nu meer staal, ivoor en been wordt gebruikt. In China maakt men ze van paarlemoer, met goud ingelegd, maar vooral is de vingerhoed der koningin van Siam, in den vorm eener lotusbloem vervaardigd zeer bekend. Deze vingerhoed is van goud en zóó met diamanten bezet dat deze den naam der vorstin en de dagteekening van haar huwelijk vormen. Deze bijzonderheden worden medegedeeld door een Duitsch blad, dat in dezen jubilee-tijd ook de gedenkdag der uitvinding van den vingerhoed niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. In Moskou is gisteren een hevige brand uitgebarsten en wel in het midden der stad waar voornamelijk winkels en magazijnen gevon den worden. Tal van huizen benevens de Duitsche chouwburg stonden in vlammen. Bij het afzenden dier tijding was men den brand nog niet meester. Te St. Etienne heeft men getracht de kazerne der gendarmerie in de lucht te doen vliegen. De pogirg is echter mislukt, er werd niemand gekwetstalleen had het gebouw vrij aanzienlijke schade. Negen anarchisten werden gevat. Te Parijs hebben een aantal mannen van naam, zoo op politiek als letterkundig gebied, zich vereenigd om aldaar een standbeeld op te richten voor Jan Jacques Rousseau. Men heeft bereids stappen gedaan om een nieuw [plein naar hem te doopen en"daar een standbeeld voordien grooten schrijver op te richten. Van alle kanten komen geldeljjke toezeggingen het gemeentebe stuur van Parijs heeft een subsidie van 7000 fr. toegestaan. geb. De Jonge, d.".F. C. DejjRaad, geb. Van Fraas- sen, [d. L. Van Waarde, geb. Van Hoorn, z. N. Blackstone, geb. Breetvelt, d. Overleden: P. Torbijn, vrouw van P. A. Rijk aard, 42 j. J. M. Dalebout, d. 2 j. B. W. Schrij ver, d. 9 j. Zierikzee. BevallenS. H. Wessels, geb. Slager d. OverledenPh. M. G. Verkaart, d. 3 m. M« Fonternel, wed' 70 j. A. A. Roedoe, d. 11 m. 's <wr»vei*ïïsig'e. Heden had, vanwege het Groot Oosten der Nederlanden, de rouwloge plaats ter nagedachtenis van wjjlen prins Alexander, ge wezen grootmeester nationaal. De heer Lieftinck grootredenaar, hield eene redevoering. Het orkest» onder directie van den heer Völlmar, voerde de treurmarsch van Nicolai uit en later de Andante Conmoti van Niels Gade. De heeren Jan Smit en Appy verleenden hunne medewerking. Er was eene talrijke schare opgekomen. ISrussel. Zestien Brusselsche afgevaardig den, independenten, hielden heden eene bijeen komst om te beraadslagen wat hun te doen stond tegenover het dementi, gisteren door de verkie zingen hun gegeven. Om dezelfde reden namen gisteren te St. Josse ten Noode 7 onafhankelijke raadsleden, onder wie een lid der kamer, hun ontslag. Vergadering van heden, Maandag 20 Oct. Voorzitter de heer nrr. G. N. De Stoppelaar. Afwezig de heeren Den Bouwmeester, Alberts en Snijders, allen met kennisgeving. Onder de ingekomen stukken behoorde een schrijven van burg. en weth. betrekkelijk het havenmeestersloon. Deze brief is gesteld in han den der maandcommissie. Daarna was aan de orde het rapport der com missie van de maand betrekkelijk het verzoek der kamer te Haarlem om ondersteuning van het door haar aan den minister van waterstaat enz. ingezonden adres, betrekkelijk verlangde wij zigingen in het reglement der kamers van koop handel. De commissie, bestaande uit de heeren Joh. Luteijn, P. F. J. Van Burg, H. P. Den Bouwmeester en m' E. Fokker, secretaris, in wier handen dat adres is gesteld, meent de ondersteuning daarvan te moeten ontraden. Het verzoek der Haarlemsche kamer heeft niet de strekking om ingrijpende veranderingen in wer king, organisatie of bevoegdheid der kamers te verkrijgen, doch beoogt uitsluitend eenige veran deringen in het reglement, zonder dat het wezen der zaak daardoor wordt gewijzigd. Eene ingrijpende verandering in werking, organisatie en bevoegdheid is op dit oogenblik kwalijk te verwachten. De politieke omstandig heden zijn van dien aard dat alleen van zeer urgente zaken redelijkerwijs afdoening verwacht kan worden en alleen voor zeer belangrijke aan gelegenheden met vrucht thans de aandacht kan worden ingeroepen. De door Haarlem verlangde wijzigingen nu komen der commissie van te weinig gewicht voor, om aandrang op dit oogenblik te motiveeren. Bovendien zoude de commissie de voorgestelde wijzigingen niet alle onvoorwaardelijk kunnen ondersteunen. Er is zeker veel voor te zeggen om de in art. 5 van het reglement gestelde eischen min der eng te maken, en in zoover is de wensch, om de benoembaarheid uit te breiden tot hen die ook elders gedurende meer dan 5 jaren bestuurder zijn geweest, niet ongegrond, doch de commissie zou bij eventueele wijziging wel een stap verder gegaan willen zien en in art. 5 alleen als ver- eischte zien opgenomenleeftijd en inwoning het overige worde aan de prudentie van hen die kiezen of benoemen overgelaten; uit dien hoofde deelt de commissie dan ook niet den wensch tot aanvulling van art. 5 met het verbod om hen te kiezen die boedel-afstand gedaan hebben. Het opgemerkte omtrent de afwijking in de praktijk van de letter van art. 11 is juist, doch moeilijkheden zijn daarvan tot heden niet onder vonden en de verlangde wijziging heeft alleen een theoretisch belang. Hetzelfde kan gezegd worden van de opmerkingen omtrent de laatste zinsnede van art. 11 en de 8e zinsnede van art. 12. De commissie ziet derhalve noch reden om ondersteuning aan te raden, noch voldoenden grond om thans tot ingrijpende verandering in werkingbevoegdheid en samenstelling der kamers het initiatief te nemen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming vereenigde de kamer zich met dit rapport De vergadering is daarna gesloten. Van 12 tot 19 October. Middelburg. OndertrouwdA. Wielemaker, jm. 22 j. met J. Willemse, jd. 25 j. J. B. Van Kamer, jm. 31 j. met P. Janse, jd. 21 j. M. P. Matthijsse, jm. 20 j. met J. J. Langebeeke, jd. 20 j. BevallenC. A. P. Mulder, geb. Kemp, d. J. P. De Kat, geb. Van Krieken, d. I. C. Witte, geb. Keersemaker, z. M. J. Muilman, geb. Baijer, d. Overleden: C. Van Meten, vrouw van B. J. Keersemaker, 62 j. J. K. Frederiks, man van A. Ladenberg, 72 j. J. M. M. Loggere, z. 3 w. A. Cevaal, vrouw van A. Wisse, 82 j. H. W. Krei- ken, d. 2 j. Van 11 tot 18 October. Vlissingen. Gehuwd: N. A. De Champs, jm. 25 j. met C. C. Van Huizen, jd. 27 j. Bevallen: S. C. Van Dilst, geb. De Lijser, z. S. Dorleijn, geb. Van Hoeve, d. C. M. Smith, geb. De Vroom, d. P. Van Eek, geb. Padmos, z. D. Vo?a geb. Vos, d. N. Van de Putte, geb. Daane, z. C. P. Pauli, geb. Michaelse, d. C. J. Tielrooij, geb. Van IJzerlooij, z. R. S. Debra, geb. Maes, d. (levenl.) OverledenJ. J. Bleijenberg, z. 16 m. D. P. Edelman, d. 7 j. M. De Hondt, d. 5 w. F. A. Daanen, ongeh. z, 21 j. P. F. De Loenen, d. 2 j. Goes. BevallenA. C. Leempoel, geb. Engelse, d. A. Koets, geb. Yan der Gus, d. A. Den Herder, De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in België hebben de stoutste verwachtingen over troffen. De zege der liberalen, zoo in de groote als kleinere gemeenten is volkomen. Wij melden nog dat, behalve in eenige kleine gemeenten, te Meches len, waarvan de uitslag gisteren nog niet bekend was, de clericalen overwonnen. Men weet welke groote belangen bij deze verkiezingen op het spel stonden. Onze Belgische correspondent geeft dan ook eenig denkbeeld van de vreugde waar mede deze ongehoopte uitslag werd begroet. On danks de groote opgewondenheid, die er te Brus sel en te Antwerpen heerschte, werd de orde niet verstoord. Voor het eerst zijn bij deze verkiezingen de capaciteits-kiezers ter stembus getogen en vooral met het oog hierop is de uitkomst belangwekkend en leerzaam. Ook alleen voor België En hoe kunstig ineen gezet was de politiek van minister JacobsAl de gouverneurs in de verschillende provinciën waren aangeschreven om onmiddellijk na den uitslag der stemming een volledige lijst der gekozenen op te zenden benevens een opgave welke partij de meerderheid in den raad had en of de burgemeester tot die meerderheid behoorde. Zoo niet, dan moesten duideljjk en klaar de redenen worden opgegeven waarom dit eventueel het geval niet was. Men begrijpt de bedoeling. Bezat mogelijk nog de een of andere gemeente een invloedrijk, onafhankelijk hoofd, dat de cle ricalen toch meer of minder ter wille moesten zijn, ook dit moest ophouden en den priester alleen moest het onderwijs in handen gespeeld worden. Hiervoor hebben de Belgische kiezers gewaakt met het bekende succes. De Fransche regeering heeft vrij ingrijpende veranderingen voorgesteld in de samenstelling en in de wijze van verkiezing van leden van den senaat. Een commissie onderzoekt de voorstellen zoowel die der regeering alsmede die, welke door enkele leden zijn ingediend. De een wil de on afzetbaarheid der senatoren zien opgeheven, een ander wil dat de leden enkel zullen gekozen worden door de verschillende gemeenteraden, toch vermoedt men dat de meerderheid zich met de reeds vroeger meegedeelde voorstellen van de regeering zal vereenigen. Zaterdag heeft de markies De Roys in de kamer van afgevaardigden de regeering geïnterpelleerd naar aanleiding van haar gevolgde staatkunde,, voornamelijk in verband met de benoeming van Rouvier tot minister van handel, een benoeming waarover de protectionisten zich zeer beangst maakten. Jules Ferry gaf te kennen, dat zij zich onnoodig verontrust haddenhij betreurde het dat een vriend der regeering, zooals interpellant, van een principieele een personen-quaestie had gemaakt. Het kon noodig zijn, verklaarde de premier verder, dat de regeering nu een3 den weg van bescherming, dan dien van het vrijhandelstelsel bewandelt. Onder onze laatste berichten van Zaterdag hebben wjj nog de tijding kunnen opnemen van het overlijden van den hertog van Brunswijk. Als regeerend vorst in Duitschland volgde hij, wat zijn hoogen leeftijd betreft, onmiddellijk op den grijzen Wilhelm. Maar daarom niet alleen was zijn over lijden belangrijk. Er zijn door dit sterfgeval groote moeielijkheden in de troonsopvolging van dit hertogdom ontstaan. Met hertog Frederik stierf de oudste tak van het roemruchtig huis der Guelfen uit en nu is de naaste erfgenaam tot den troon prins Ernest Auguste, zoon van den laatsten koning van Hanover. Deze prins nu heeft steeds geweigerd de inlijving van zijn land bij Pruisen in '66 te erkennen, en bij den dood van zijn blinden vader, heeft hij aan de Europeesche mogend heden in een memorandum zijn grieven daarom trent uiteengezet. Men begrjjpt in welk eene moeie- lijke verhouding Brunswijk thans tegenover den Duitschen bond komt te staan. Gesteld al, dat prins Ernest de Duitsche eenheid erkent dan zullen natuurlijk de pogingen om weer het oude konink rijk in zijn eer te herstellen van nieuw af beginnen. De Duitsche bladen bespreken ampel en breed deze questie en er zijn er al die in overweging geven om er een Rijksland a la Elzas— Lotharingen van te maken. Ook Engeland heeft nu positief toegezegd aan de Congo-conferentie te Berlijn te zullen deelnemen. Oorspronkelijk heeft men de uitnoodiging tot bijwoning slechts gezonden aan die landen, die men vermeende, dat rechtstreeks bij de bespreking dezer koloniale regeling belang hadden, namelijk aan Engeland, Nederland, Belgie, Spanje, Portugal en de Vereenigde Staten. Aan Rusland, Oostenrijk- Hongarije en Italië gaf men alleen kennis, dat een dergeljjke conferentie zou plaats hebben zon der meer. Het blijkt echter, dat er uit Italië stemmen zijn opgegaan tegen een dergelijke af zondering en nu brengt Havas de tijding, dat de drie laatst genoemde rijken op denzefden voet zijn uitgenoodigd als de overige. Men wacht nog steeds op de toetreding van de Vereenigde Staten, om de eerste zitting dezer bijeenkomst nog in deze maand te doen^plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2