N° 249, 127 1884. Dinsdag 21 October. Personeele-belasting. Middelburg 20 October. e Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte MIDDELBIIRGSEHE COURASVT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieüwenhüuzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones opvolger. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 22 October 1884, des namiddags te een uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 20 October 1884. De burgemeester voornoemd, PICK De burgemeester en wethouders van Middelburg herinneren den ingezetenen aan de bepalingen der wet voor de belasting op het personeel van den 29en Maart 1833 Staatsblad n° 4) en 9 April 1869 (Staatsblad n° 59), betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang en de suppletoire aangifte en brengen ter hunner kennis, dat bij art. 27 en 42 der op genoemde wet, het volgende is bepaald Art. 27 1. „Die na 14 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienst- jaars, die dan nog over is, verschuldigd". 2. „Aan den belastingplichtige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. „De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingplichtige is, in gebruik neemt. „Bij overlijden van den belastingplichtige treden zjjne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen. »De aangiften, volgens het lc en 3e lid ingediend, •worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld". 3. »De uitbreiding, vermeerdering, verwisse ling en afschaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars". 4. „Ter zake van zoodanige voorwerpen der 5e en 6e grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd, met dien ver stande, dat geen verwisseling van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geenehoogere rechten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven". 5. „Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de 5e en 6" grond slagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd waren, zal met afschaffing worden gelijkgesteld, zoomede, wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden, in den loop des jaars". 6. »Naar gelang de omstandigheden eene belastingschuldigen, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de 5e en 6e grondslagen veranderen, zulks, dat, volgens de tarieven van artt. 17 en 21 de opklimming der belasting te zijnen aanzien toepasselijk zoude worden, zal, ook wegens de dienstboden en paarden, aanvankeljjk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tjjd des dienstjaars zijn verschuldigd. »Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paardenbij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van 7 van art. 20 vermeld". 7. »Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem die zulks doetof wel den eigenaar of gebruiker des rijtuigs, ter zake van het groot er aantal paarden hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belasting naar 6 doen onderwerpen". 8. „Hooger belastbaar gebruik van dienst en werk boden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de verplichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars tengevolge hebben". 9. »De tijd, waarop de belasting loopt, zal in betrekking tot al de grondslagen worden bere kend bij vierendeelen jaarsop het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst, en zullen als vierend eels jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvan gende met 1° Mei, 1° Augustus, 1° November en 1° Februari". Art. 42. „De zoodanigenwelke door eenige der omstandigheden, voorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen onder toepassing van het aldaar bepaalde, zullen alvorens en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden, en op de boete, bij art. 35 en 39 vastgesteld, verplicht ajjn tot het indienen van behoorlijke aangiften deswege, in voege als bij art. 30 voorgeschreven; zullen zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. „De aangiften kunnen, in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belasting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld". „Middelburg, den 17en October 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris. G. N. DE STOPPELAAR. Ook de Maasbode en de Gelderlander zijn, evenmin als de Tijd, na het op de deputaten- vergadering voorgevallene, voornemens alle anti revolutionairen te steunen. Het laatstgenoemde blad, dat waarlijk niet tot de gematigde behoort, bestrijdt ten sterkste de meening van een ander katholiek orgaan, de Post, om maar »den eersten den besten anti-revo lutionairen candidaat op handen te dragen". „Wij hebben het liberalisme als sekte te be strijden, niet echter den liberaal, die in de staat kunde met ons gezonde en eerlijke beginselen voorstaat. Wij zien liever een Pjjnacker Hordijk of een Modderman dan een Keuchenius of Seret aan het roer. Onze kiesvereenigingen kunnen zeer goed, buiten den wawelenden en domme loopjes met ons ne- menden Standaard om, aan de besturen van anti revolutionaire kiesvereenigingen te verstaan geven, dat het zaak is candidaten te stellen van het allooi Schimmelpenninck en Lohmandat wij slechts thuis behoeven te blijven om den anti-revolutio nairen candidaat een smadelijke nederlaag te bezorgen. „Wel op anti-revolutionaire candidaten stemmen, doch eerst hun goed en geducht onder de oogen brengen dat onze stemmen waarde hebben, dat onze stemmen beslissen over hun to be or not to be." De katholieke kiezers in het district Middelburg weten het nu: Keuchenius behoort ook niet tot de uitverkorenen. Wij meenen dat de candidaten, gisteren op de vergadering van Volksonderwijs in het kanton Oostburg gesteld, algemeen van vrijzinnigen kant ondersteuning verdienen. Wij voor ons noemen het weder stellen van mr. D. Van Eek en vooral de candidatuur van den wakkeren burgemeester van Vlissingen, den heer Arie Smit, eene gelukkige keuze. De anti-revolutionaire partij onderstelt dat er ook door hare tegenstanders jjverig zal worden deelgenomen aan de verkiezingen. Haar orgaan drukt dit op de volgende waardige wijze uit „Pel, hevig, wild en zonder sparen zal in meer dan een district naar de vier pooten van hun (der anti-revolutionairen) zetel tegeljjk worden gegrepen en al wat liberaal zich noemt, zal mee doen, om er zoolang aan te rukken, tot onze man er afvalt." Wij zouden het anders uitdrukken, maar wij wenschten wel, dat de voorspelling verwezenlijkt wierd, wat we nog zoo grif niet gelooven. ACt De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 22 October a., des namiddags te één uur, een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zakengemeente-begrooting voor 1885wijziging van de begrooting der gemeente gasfabriek voor 1884 eerste suppletoir kohier der inkomsten-belasting voor 1884 en ter beëediging van den nieuwbenoemden gemeente-secretaris en den ontvanger. De bewoners van den Koepoortsingel en verdere belanghebbenden, als genees-, heel- en verloskun digen, apothekers en onderscheidene neringdoenden hebben zich opnieuw tot burg. en weth. gewend betrekkelijk het verkrijgen eener voetbrug in plaats der overzetpont aan de Koepoort. Het adres luidt als volgt dat adressanten met genoegen kennis hebben genomen van uwe verklaring aan den gemeenteraad dd. 15 dezer, dat door u gaarne zoude geadviseerd zijn tot inwilliging van hun verzoek, doch alléén de toestand der geldmiddelen u belette om het voorstel tot uitvoering van eene brug in overwe ging te geven dat zij daaruit met grond meenen te mogen opmaken dat door u in principe is aangenomen) dat de veerpont moet vervallen, en, dewijl alleen geldgebrek belet om aan het billijk verlangen van adressanten te voldoen, zij daarom te rade zijn geworden om van hunne zijde mede te werken om aan uw voornemen tot aanleg eener brug, ondersteuning te verleenen dat zij daartoe eerbiedig in overweging geven en verzoeken, dat door UwelEdel Achtbare, bij aanleg eener brug, de gewone taxe van ieder over trekkende worde geheven, waartoe zij zich, als bewoners der betrokken singels, ten volle bereid blijven verklaren, met dien verstande evenwel, dat des nachts de passage vrij blijve, vermeenende zij, dat zoodoende het bedrag van het overtochtgeld èn rente èn aflossing van het aan de brug te besteden kapitaal zal opleveren, terwijl later, bij meer gunstig geldelijke omstandigheden der gemeente, de gelegenheid immers blijft bestaan om, alsdan door afschaffing van den tol, de bewo ners der betrokken singels in dezelfde voorrechten te doen deelen als hunne overige stadgenooten, te wier behoeve bruggen liggen en onderhouden worden, van welker aanleg en onderhoud ook ondergeteekende adressanten, de kosten helpen dragen. Jhr. mr. A. P. De Savornin Lohman zal in eene Woensdagmiddag te 2 uren te houden vergadering der kiesvereeniging Luclor et Emergo te Middelburg als spreker optreden. De vergadering is alleen toegankelijk voor de leden der kiesvereeniging en voor erkende anti revolutionairen. Het aandeel in de kwade posten op de grond belasting, dienst 1881, bedraagt 36.24 voor Middelburg 9.37 voor Vlissingen 8.32^ voor Goes, 15.64| voor Zierikzee en 17.83 voor Hulst. Het aandeel in de kwade posten op de perso- neele belasting, j dienst 1881/82, bedraagt voor Middelburg 2682.54; Vlissingen 1575.23J Goes 423.75Zierikzee 785.77 en Hulst 113.26§ naar evenredigheid van het gedeelte, waarover door haar is beschikt. Goes, 19 Oct. In de heden gehouden alge- meene vergadering der centrale liberale kiesveree niging werden definitief tot candidaten geprocla meerd de heeren J. M. Kakebeeke en mr L.. A By bail. Men schrjjft ons uit westelijk Zuid-Beveland Als men ziet naar de opgewondenheid der ge moederen in België bij verkiezingen voor de wet gevende macht als anderszinsals men weet dat in het naburige Engeland de belangstelling zoo groot is, dat zelfs visschers na langdurige afwezig heid dadelijk vragen welk ministerie er aan't roer is, dan zou men haast vragen of wij het kiesrecht wel waardig zjjm Ik kom nog al eens hier en daar, maar wie meent dat, nu er zooveel op 'tspel staat, er wel veel belangstelling zal zijn, zou zich deerlijk vergissen. Letterlijk niemand heb ik nog over de a. s. verkiezing van de leden der 2de kamer hooren spreken. Ja, te Goes doet men zijn best, maar in afgelegen dorpen bekreunt men er zich al heel weinig om. 'tls hier een verloren zaak voor de liberalen, dit beseft ieder, maar toch zou ik wenschen, dat wij met een flinke stemmenmacht optraden, om te doen zien, dat het liberalisme in deze streken niet geheel dood is. Er moet gewerkt wordende kiezers moeten opgezocht worden, 't zij persoonlijk, 't zij door middel van brochures. Waar de tegenpartij zooveel kracht ontwikkelt, moeten wij haar navolgen, niet alleen in dit district, maar ook elders. Laat men het water maar over Gods akker loopen, dan komen wij zeer zeker in de minderheid, en wat dit zeggen wil, leert ons het naburige België. l'ersehe, 19 Oct. Naar aanleiding dei' ongesteldheid van den wethouder P. Sandee Sr is in de gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 11. tot wethouder-plaatsvervanger gekozen de heer Joos Sinke. In dezelfde zitting is aan den gemeente-veld wachter eene gratificatie van 20 en aan elk der rijksveldwachters eene van 10 toegewezen, wegens de surveillance gedurende de Yerseksche kermis ïlrou,vrersl»aven 18 Oct. Door den raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van heden vastgesteld de begrooting dezer gemeente voor 1885 in ontvang en uitgaaf op J 18760, waarin de afdeeling lager onderwijs 5475 bedraagt. Verder werd de jaarwedde van een onderwjjzer aan de openbare school in het bezit van hoofdakte vastgesteld op f 800, waarvoor hem de verplichting is opgelegd gedurende de 4 wintermaanden 8 uren 's weeks herhalings-onderwijs te geven en werd vervolgens afwijzend beschikt, ook naar aanleiding van een ingekomen bezwaar van verschillende ingezetenen, op een adres tot opheffing van het voetpad van de Noordpoortdam naar de Heernisse (gem. Duivendijke.) Oostburg, 19 Oct. Heden werd alhier eene algemeene vergadering der vereeniging Volksonder- wijs gehouden, 52 leden uit de verschillende gemeenten van ons kanton waren opgekomen7 nieuwe leden werden aangenomen. Nadat het bestuurslid, de heer A. J. Fokker, rijksontvanger alhier, die periodiek moest aftreden, met algemeene stemmen was herkozen, deed de penningmeester Hammacher rekening over 1883, en werd ten slotte overgegaan tot het stellen van candidaten voor de a. s. verkiezing van twee leden der tweede kamer. Aanbevolen werden de heeren m1 D. Van Eek, aftredend lid, H. J. Bool te Leiden en Arie Smit te Vlissingen. Na breedvoerige gedachten wisseling, die zich kenmerkte door bezadigdheid en de blijken droeg van ernstig streven naar de meest mogelijke overeenstemming, werd overgegaan tot stemming, waarbij verkregen de heer m' D. Van Eek 49A. Smit 43 en H. J. Bool 9 stemmen. Nadat de voorstanders van de candidatuur Bool hadden verklaard zich thans met kracht te zullen aansluiten bij de meerderheid, wer den definitief tot candidaten geproclameerd mr D. Van Eek, advocaat te 's Gravenhage, aftredend lid, en Arie Smit, burgemeester van Vlissingen en lid der staten van Zeeland. Bfoordgomve, 18 Oct. In eene gisteren gehouden raadsvergadering, werden enkele verlang de wijzigingen in de gemeentebegrooting gebracht en deze thans definitief vastgesteld op 5857.61 in ontvangsten en uitgaven. Onder de uitgaven komen voor 2485 voor hét onderwijs en f 927.50 voor aflossing en renten, terwijl bij de ontvangsten de hoofdelijke omslag op 1200, de 40 opcenten der grondbelasting van gebouwde eigendommen op 284.13, de 10 op centen der grondbelasting van ongebouwde eigen dommen 247.33 en opcenten van' de perso- neele belasting op 832.25 geraamd zijn. si mis, 18 Oct. In de gisterenavond gehouden raadsvergadering werd vastgesteld de rekening van het algemeen armbestuur, wjjk Heille, dienst 1883 in ontvang op 2073.88i en in uitgaaf op 2048.70, alzoo met een batig saldo van 25.18§, en goedgekeurd de begrooting van gemeld armbe stuur, dienst 1885, in ontvang en uitgaaf op 502,35. Verder werden van de geldleeningen van het post- en telegraafkantoor en van den schoolbouw uitgeloot de n°' 2 en 115. In den loop der maanden November of December e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Middelburg en te Groningen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon ge vestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan vóór 1 November eerstkomende schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staats- toezicht voor de provincie waarin de plaats ge legen is, waar zij het examen wenschen af te leggen zij, die te Middelburg wenschen geëxamineerd tö worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland, dr. J. P. Dozy te Middelburg, met overlegging van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat zij den leeftjjd vaü. achttien jaren hebben bereikt. In het district Haarlem heeft men vooi' de a: tweede-kamer-verkiezing sociaal - democratische candidaten gesteld, en wel de heeren P. Domela; Nieuwenhuis van 's Gravenhage en H. Gerhard van Amsterdam, die aanbevolen worden door dë afdeeling Zaanstreek van het Ned. bond voor alge meen stemrecht. In dat district heeft men verder weer denzelfden strijd als bij de laatste Verkiezing, toen m' Kap- peyne was gesteld. De meeste kiesvereenigingen laten den heer De Meijier, Kappeyniaan, vallen en stellen, met den heer Jac. Duyvis, jh' mr A. J. Rethaan Macaré te Haarlem tot candidaat. Alleen door de kiesvereeniging te Wormerveer, waar de heer DeMeijier woont en vele familierelaties heeft, wordt hjj nog gehandhaafd, De kiesvereeniging Burgerplicht te Rotterdam

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1