BUITEMLAWDn Gemengde Berichten. Rechtszaken. Belgische brieven. Gedrukt bij De Gebroeders Abrahams, te Middelburg. Böhringer, wiens diensttijd is verstreken, de heet mr H. P. Gr. Quack. In de oommissie ter voorbereiding van de aan staande algemeens wetsherziening der Maatschappij zijn vertegenwoordigd de departementen Arnhem, Breda, 's Gravenhage, Groningen, Wolvega en Zierikzee, terwijl het hoofdbestuur uit zijn midden de heeren J. A. Böhringer, mr J. P. Moltzer en m' H. P. G. Quack heeft aangewezen om deel dier commissie uit te maken. Thans is, op last van den minister van justitie, uitgegeven het ontwerp van wet tot regeling van het notaris-ambt, samengesteld door H. W. J. Sannes, en herzien door een commissie, bestaande uit den samensteller en de notarissen A. G. Bodaan te 's Gravenhage en A. Moll te Arnhem. Na eenige opmerkingen, hoofdzakelijk over het zoogenaamde vrije notariaat, behandelt het ver slag der commissie eerst de zes hoofdpunten, waarin het ontwerp van de bestaande wetgeving afwijkt, namelijkhet toezicht, de zoogenaamde kassierderij der notarissen, de afzetbaarheid, de ressorten der standplaatsen, de beschikking over het protocol en de tijdelijke vervanging, en treedt daarna in een bespreking van de artikelen van het ontwerp, terwijl het ten slotte de vraag behandelt of van de notarissen zekerheidstelling moet worden gevorderd. Bij dat rapport worden de aanmerkingen, in de periodieke pers tegen het eerste ontwerp gemaakt, behandeld en ge toetst. Het ontwerp van wet is in 18 hoofdstukken en eenige overgangs- en slotbepalingen, te zamen 128 artikelen bevattende, verdeeld en vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Het geheel wordt gesloten door en staat, aanwijzende de ressorten der notarieele standplaatsen, naar welken staat in art. 3 van het wetsontwerp wordt verwezen. De commissie stelt voor de kringen der notarieele standplaatsen bij de wet te regelen en het maximum van het getal notarissen in den kring van elke kamer van toezicht, binnen het jaar na elke volkstelling, bij koninklijk besluit te bepalen. De commissie verzoekt nu om het door haar gewijzigd wetsontwerp, waarover ook onze Haagsche briefschrjjver een en ander opmerkt, zoo spoedig mogelijk bij de wetgevende macht aanhangig te maken. Blijkens mededeeling van den consul-generaaj der Nederlanden te Port-Said heeft de Suez kanaal-maatschappij besloten de kanaalrechten met ingang van den len Jan. 1885 met vijftig centimes per ton te verminderen, zoodat de stoomschepen, die na dien datum het kanaal doorgaan, een transito-recht van negen en een halve francs in plaats van tien francs per ton zullen te betalen hebben. Door J. M., te Bruinisse, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis, den 10 Oct. jl. door de rechtbank te Zierikzee tegen hem gewezen, koningen van het woud te doodenzoover ik weet hebben zij nooit met een mijner voorvaderen in onmin geleefden mij hebben zij ook nooit be- leedigd door een hunner vertegenwoordigers in den Zooöloog of in een van de vele beestenspellen, die ik als jongen bezocht. Maar ik had mij voorgenomen een dezer wilde monarchen naar het leven te staan, en met dat moorddadige plan had ik, eer ik Engeland verliet, een heel mooi geweer, met al wat erbij behoort gekocht. Ik moest echter lang geduld oefenen, daar de beschaving die schoone roofdieren ver van alle mogelijke menschelijke woningen, steden en dorpen gedreven had en er zouden waarschijnlijk eenige maanden verloopen eer ik hun gebied kon naderen. Ik vond den marsch van Calcutta het land in heel aangenaam net een wandeling. Er werd niet geëxerceerd, weinig geparadeerd en iederen Zondag maakten wij halt en sloegen onze tenten onder de boomen op, waar de eek horentjes naar hartelust rond huppelden. Gewoonlijk togen wij zeer vroeg in den morgen op marsch, teneinde ons kamp kort na zonsopgang te bereiken. Hoe romantisch was dit alles de weg omzoomd door reusachtig palmboomen, die hunne kruinen ten hemel verhieven, terwijl hunne waaierachtige bladeren in den wind ruischten, Kameelen, olifanten, buffels ontmoeten wij onder weg, beladen met goederen, en somtijds een ge- waarbij hij wegens laster in gedrukt geschrift is veroordeeld tot eene boete van ƒ60, bij niet be taling te vervangen door 14 dagen gevangenisstraf. (Z. IV.) Door den heer J. A, Adriaanse, onderwijzer te 's Heerenhoek, is eene jongelingsvereeniging opgericht met het doel door voordrachten en zang kennis aan te kweeken en tevens eene uitspanning te genieten. De vergaderingen daartoe worden onder zijne leiding eiken Zondagavond van 57 uren gehouden in de lokalen der R. K. school. Aanvankeljjk begonnen met een 9 tal leden, is dat getal in korten tijd reeds tot 40 geklommen. Aan deze vereeniging is tegelijk eene leesbi bliotheek verbonden, waarin letterkundige werken van eigen en vreemden bodem. Bij onderhandschen verkoop is aldaar de herberg met vergunning van de wed. Van 't Westeinde verkocht voor de kapitale som van ƒ4500 aan den heer Pover van Heinkenszand. Te Hoedekenskerke is het aan de kade zoo druk als men het ooit gezien heeft. Alle handen zijn in de weer om de suikerpenen vóór den in het contract bepaalden dag, 15 Nov., te leveren. In de haven liggen verscheidene schepen op lading te wachten. Jammer dat allen niet tegelijk kunnen geholpen worden 't wachten is soms eindeloos, o. a. had een landbouwer van 's morgens 8 tot 's middags 12 uren slechts éen voer kunnen lossen. Over 't algemeen valt het gewicht niet mede, waartoe het afsnijden der koppen natuurlijk veel bijdraagt. Ook zijn vele penen klein van stuk; geen wonder ook, want het land wordt verarmd door de onophoudelijke teelt van suikerpenen, soms 3, 4 en meer jaren achter elkander op 't zelfde perceel. Een echtpaar te Pernis, dat gedurende 27 jaar lief en leed heeft gedeeld, voelde plotseling, dat de huweljjksband te eng was. Fluks werd daarop besloten den boel maar te deelen en ieder zijns weegs te gaan, gelijk thans geschied is. Het plan voor den bouw van het vierde weeshuis te Neerbosch is vastgesteld. De plaats waar dit gebouw spoedig zal verrijzen is gekozen tusschen het laatst gebouwde huis en het meisjes weeshuis, dat in 1866 werd gebouwd. Behalve eene slaapzaal voor 120 weezen, zullen nog de volgende lokalen worden aangebrachteen om de groenten voor de keuken gereed te maken; een bergplaats voor droge eetwaren, een karn- en melkkamer om boter te bereiden, en een groot magazijn van kleeren. Het gebouw zal drie ver diepingen hebben, alleen boven de keuken twee en behalve onder de keuken zal een sousterrain onder het gebouw doorloopen. Niettegenstaande reeds eenige duizenden guldens voor den bouw zijn ingekomen en toegezegd, worden nog aanhoudend vele giften ontvangen. Thans werden in de weesinrichting reeds 708 kinderen verpleegd zoodra het nieuwe gebouw gereed is, zullen er weder 100 ter verpleging worden opgenomen. zeischap van pelgrims dat ter bedevaart toog en ons op hun eigenaardige wijze groette. Eindelijk bereikten wij het alom beruchte riet moeras, waar de natuur zich in weelderigheid vermeidt en overvloeit van vruchtbaarheid en leven. Myriaden van vogels, wiers pluimtjes in het heldere zonlicht met alle kleuren van den regenboog schitteren, vliegen rond; apen klauteren in de boomen waartegen parasitische planten met de grootste en prachtigste bloemen groeien. Onderweg had ik een brief van mijn lieveling ontvangen een brief vol liefde en teederheid, mij tevens herinnerende aan mijn belofte omtrent het tijgervel. Ik kuste het dierbare epistel herhaaldelijk, zoo dikwijls, dat, als de inkt niet droog ware geweest mijn neus veel gevaar had geloopen van een zwarten tip te krijgen. Bij het dichtvouwen vond ik nog een postscrip tum dat mij razend maakte. „Er is een mijnheer Chalmers bij ons gelo geerd, die zich bij papa en mij zeer aangenaam weet te maken." Die verwenschte kereldacht ik, „wat doet die daar? Waarom komt hij niet naar Indië om tijgers te schieten." „Zooals ik", was ik op het punt van er bij te voegen, maar bedacht mij in tijds dat ik toe nog toe niets uitgericht had om mijn doel te be reiken. De dader van den moord te Osch is nog niet bekend. Te Amsterdam zijn heden nacht een paar inbrekers gevat. Het waren een paar Fransche werklieden die, door valsche baarden onkenbaar gemaakt, een aanval pleegden op een verkooplo kaal in de Utrechtschestraat. Terwijl zij bezig waren het sM te onderzoeken verzocht de politie hun mee te gaan. De Willem Barents is gisteren te IJmuiden binnengekomen. Uit het district Sneek schrijft men aan het Dagblad Ten behoeve der periodieke verkiezingen voor de tweede kamer worden in dit kiesdistrict steeds vele kiezers gemaakt, door ten behoeve van hen, die een weinig minder belasting betalen dan de census bedraagt, een patent te nemen. In de jaren dat er geen verkiezing staat gehouden te worden laat men echter die aanvragen om patent achterwegeer zullen dus nu minder stemmen worden uitgebracht dan bij een periodieke aftreding het geval is. Men zal nu kunnen nagaan, wie 't meest aan die knoeierij doen. Naar aanleiding van de treurige geringe belang stelling, die de verkiezingen in het Noorden,en helaasdaar niet alleen ondervinden, zoodat op eene vergadering te Appingedam en te Win schoten slechts negen en drie kiezers kwamen, schrijft hetzelfde blad de volgende aardige op merking De negen kiezers van Appingedam eti de drie van Winschoten zijn toch heel andere lui dan die te Cincinnati. Daar werden 11. Dinsdag bij de verkiezingen tien personen doodgeschoten en velen zoo ernstig gekwetst, dat zij er niet van zullen opkomen, 't Is de vraag wat beter is. De heer Schepel zou zeggenliever éen kop verloren dan door tien bebloede koppen naar de kamer gezonden Te Weenen heeft men den dag niet onop gemerkt laten voorbijgaan, waarop Johan Strauss, de bekende «koning der walsen" voor 40 jaren zijn loopbaan als toonkunstenaar aanving. Van alle kanten der stad kwam de Weener burgerij opdagen, ten einde den meester hulde te brengen en hem een bewijs van dankbaarheid te geven voor het genot, dat zijn vroolijke muziek ieder sinds zoovele jaren had verschaft. Het eerste maakte de burgemeester Uhl zijn op wachting, die namens den gemeenteraad mededeelde dat Strauss benoemd was tot eereburger der stad, vrij van alle lasten en verplichtingen. Toen volgden eene reeks deputaties van verschillende genoot schappen en vereenigingen, terwijl de aartshertogen Johann en Wilhelm door het zenden van geschenken hun belangstelling deden blijken. Ook bleef men in andere landen niet in gebreke. Uit Amsterdam ontving de jubilaris het programma van een con cert, dat hij daar in 1836 gaf, uit Maagdeburg, Brunswijk, München en tal van andere steden zonden kunstvrienden en musici bloemen, en ge schenken, terwijl Rubenstein uit Petersburg seinde: «Driemaal Hoch voor den koning der walsen." In het Theater an der Wien werd 's avonds een feest- Dagelijks nam ik mijn geweer op schouder en verwijderde mij mijlen ver van het kamp, ver smaadde het gezelschap mijner kameraden, omdat ik voelde dat mijn opdracht heilig was een soort van fetische aanbidding, waarin ik alleen betrokken mocht zijn. De dagen verliepen en ik keerde hongerig en vermoeid terug zonder een tijger gezien, of zelfs zijn gebrul vernomen te hebben, dat men, naar men mij gezegd had, altijd onthield als men het eens gehoord had en dat nog weken lang de nachtmerrie veroorzaakte. Eens echter ik herin ner mij den dag best: het was 'op een Zaterdag ontmoette ik eindelijk en ten laatste het wezen waarnaar ik zoo lang verlangd had, maar ik moet bekennen dat ik maar half verrukt was. Ik zat op een rots, op een hoogen tafelberg, waar ik een lachende vallei overzag, wier menig vuldige schoonheden al mijn aandacht boeiden. „Onmogelijk dat zulke onvriendelijke dieren als tijgers zich hier zouden ophouden," mompelde ik, eenig geritsel in de struiken vernemende. Omziende ontwaarde ik een prachtigen tjjger, die zich uitrekte en geeuwde waarsch jjnlijk na zijn middagdutje. Welk een muil en welke tanden Wij kregen elkaar op hetzelfde moment in het oog en waren blijkbaar evenzeer verrast. Maar ik waB gekomen om hem te schieten en dacht dit te doen, vergetende dat zjjn levenstaak voorstelling ter eere van Strauss gegeven, waar o. a. ook de wereldberoemde wals An der schonen, blauen Donau werd gespeeld. Brussel, 17 October. Zoo staan wij wederom aan den vooravond van een beslissenden slag 1 De kiesdag van Zondag a. kan, zonder direct invloed uit te oefenen op het behoud of den val van het clericale kabinet, toch het ministerie een stoot toebrengen, moreel zoo wel als staatkundig, indien maar alle groote steden zich er tegen wenden, eene staatkunde afkeurend die het volksonderwijs doodt niet alleen voor het tegenwoordige maar ook voor de toekomst. De sombere de stuitende zijde der nieuwe schoolwet bestaat niet alleen daarin dat door haar 5 a 6000 personen op straat gezet en in zeer moeilijke omstandigheden gebracht worden, maar ook in de omstandigheid dat eene herstelling en aanvulling van het onderwijzend personeel in de toekomst onmogelijk gaat worden. Welken waarborg kan men voortaan aan de onderwijzers geven, indien bij elke kiesbeweging de openbare scholen gesloten en door congregatie-scholen ver vangen worden Men zal er toe moeten overgaan om het open baar onderwijs veilig voor de aanvallen der strij dende politiek te maken. Het zal moeten geor ganiseerd worden door eene organieke wet, die slechts op dezelfde voorwaarden als de artikelen der grondwet zal kunnen worden gewijzigd. Maar vóór dat het zoover komt, zal men nog langen tijd moeten strijden, en althans Zondag moeten beginnen. Indien overmorgen de liberalen te Brussel, te Doornik en te Antwerpen zegevieren gelijk zij zeker zijn te Gent en te Luik, dan zal de eerste slag toegebracht worden aan een bestuur, dat België zóo verduisteren zal dat het eindelijk geschikt is om weggestopt te worden in den dood kist van het clericalisme en monarchisme. Hier te Brussel zal de lijst der liberalen zege vierend uit den strijd komen. Zelfs met de werkliedenvereenigingen is de eenheid tot stand gekomen, en wel dank zij der tusschenkomst van den heer Paul Janson. Het hoofd der uiterste linkerzijde is van daag te Antwerpen om ook daar de werklieden te overtuigen, dat zij niet de liberale candidaten afbreuk moeten doen ten voordeele van de katholieken. Men hoopt dat hij slagen zal en de tjjdingen die ik juist zoo ontvang van een der leiders van de Antwerpsche liberalen geven moed daarop. Dit woord is waarschijnlijk aan de pen van onzen Correspondent ontsnapt. Kan ook bij niet iuzien, dat de "onstitutioneele vorst niet anders heeft gedaan dan zijn plicht Red. was om mij op te eten als hij ertoe in de gelegenheid was en dat was hij thans. «Pang, Pang" klonken mijne twee loopen achter elkaar, gevolgd door een gebrul dat van den ander kwam en mij een raar gevoel gaf, vooral toen ik door hem omvergeworpen, in zijn muil gepakt en weggedragen werd, alsof ik een muis ware geweest in plaats van een tweede luitenant in dienst Harer Majesteit. Wat er in de eerstvolgende seconden gebeurde is mij altijd een raadsel gebleven. Door een mj onbekende oorzaak liet de tijger mij los, juist aan den rand van een afgrondik rolde er overheen en viel naar beneden maar werd opgevangen door een vriendelijken boom, die daar met opzet uit den rotswand scheen te groeien. Toen ik later het voorval aan Annette vertelde, merkte zij lachend aan dat het roofdier mjj zeker te taai had gevonden om op te eten. Hoe het zij, ik ben zeer dankbaar dat ik bjj die gelegenheid niet van buiten in het tijgervel ben geraakt. Ik veronderstel dat ik uit instinct mijn geweer stevig vast heb gehouden, toen ik naar beneden geworpen werd- In alle geval had ik het en met behulp daarvan en mijn geoefendheid als Alpenklimmer, bereikte ik den top weer. Stel u mijn vreugde en mijn verbazing voor, toen ik mijn tegenstander dood als een pier zag liggen- Mijn schoten waren dus toch raak geweestmaar het was een valsche zet van den leelijkert om mij zoo in de diepte te slingeren. Nu is Annette mijn vrouw en ik heb geen reden om mijn ontmoeting met een tjjger" te betreuren- ËISDE. |U Yliiiingaa V T« 0 f 1 I f f S.SB Ö.SI 4 Ï.SH.' 9.80 2.7 6.10 1M -,r, Ytu Keulen 0. 8.«~ 9.S 1.40 30 E.ns 7, 8,40 2,18 6,85 ff Parijs (Word) *10.45(n) 12.20(n! 7.50 as. 8.8 M7 2.35 6.33 T.S& SB Brussel (Word) 6.S0V. 9.25 (v) 12.47 3.84 fc.28 6,88 7,98 .10.® 2.47 6. a Antwerpen (Btat) 3.8 7.86 10.36 2.30 3.21 4.5 s». 7.SS v 8.9 11.8 3.47 7.14 «olfc t Hertogenbosch 9,20 1.6 5.33 *730 1M 8.38 8,40 11.81 4.9 7.38 fl.SÖ Amsterdam over Utrecht üostertpa 7. SS 9 30 12.15 5.13 WK 8.32 9.12 sas IS.7 4,63 8.25 10.80 it p Harm.-Br. (N. 3.8.) - 5,3?. 9.40 3.15 4.30 OD *10. 10. 1.8 6.8 9.32 10.58 VB p Botterdam (Eoii. IJ. tp. 1 7.3 5 9.50 3.25 530 WW 10.41 10.41 1.47 6.47 1013 11.4-5 X "s Gravenhage (over Rott. H. IJ. 8.) 8.46 11 04 4.42 8.32 11.65 11.55 2.58 7.58 11.9 X Botterdam (Beurs) f>U Zovmboggwat 4,46 7,49 «R >2.45 5.40 7.13 - 12.48 12.48 6.10 9.48 «7». t Breda «.30 ioa 11.8 2.9 S.S1 8.13 ,Tr 12.» 1S.1Ö 3.1 8.14 11.22 w. v Roosendaal t 10.55 n.ss 2.58 7.30 3.44 10.10 10,10 10.10 1.32 6 5 9.20 -ie 4» Bergen op ïwsn» 7.49 nas 18.14 8,86 7,SS iO.86 10,86 10.36 U 5 39 9.48 -fcu Goal 8.63 n.s 1.17 4.4S 8,30 11.35 11.46 11.46 sas 7.24 ,11.15 X Arnemslden 9.1 f l.éO 6.9 B.S0 8.80 4.80 (vj «.10(f) -m. A Middelburg s. so 5.8» SJ60 9.33 S.5 9.5 - U Vlisamgs» ijt.' '.MSI' 9 k,8li >11:—W- Middelburg Arnnauide» Gom Bergen op Zoom Roosendaal Breda Botterdam (Beur») (via Zevenbergen) Gravenhage (over Rott. Jl. IJ. S.) Amsterdam over Botterdam IE. IJ. tp.) f Harm.-Br. (21. S.) m Utreoht «ras») Hertogenbosch Antwerpen (Btat) Brunei (Nord) Parijs (Hord). T.salsa i BB, Hot toeken beteekent dat op het daarmede aangeduide gedeelte van het tn&aet *U6t» s/wsqp» l» kt. f Deis train noemt ts Middelburg geen reixigers op en te Ylissingen alléea die, welke met de boot van Queenborough xijn aangekomen. Van Ter Neuxen l j Sas van Gent. f Selxaete Bont (Gr. station) 6. 13.40 5.30 Van Gent (Gr. station) 8.34 13.15 8.13 Van Ter Keuzon 1 8.30 I iü.b 1 13.30 6.10 8.35 1.4 5.60 Selxaete 9.15 1.15 9.15 v Axel 6.48 10.30 1.10 6.25 6.40 1.SS [S.8 Sas van Gent. 9J85 1,36 S.33 p Hulst 1 7.8 10.40 1.40 8.43 7.35 3,15 6.56 Ts Ter Wsnxen 10. 10 Ts St. Wicolaa.'i 7,50 11.IE MO 7.19 Mechelsc t '1,40 IMÏ sa s 8.30 o> «.ntwairpisr 1 8.45 12.80 4- 9.4 Van Atttiïjk'psn Meciieiaa 3t. Kicolaas Hulst Axel Tte Wwsasca 7.1 8 5Q b.i; 10.1? 10.8^ lO.So 10.4 7.13 10.65 3.6 5.53 10.40 1.47 8.5 11.55 3.30 3.48 12.88 4.30 9.8 li 4.56 9.95 1.16 6.30 6.S0 8.10 7.83 8.10 S.S8 «.S0

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 6