N° 2 127® Jaar^an^. 1884. Zaterdag 18 October. Middelburg 17 October. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f i,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte „Burgerpligt" te Amsterdam. MISMLBURGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Jhr De Casembroot, oud-lid der tweede kamer, geeft eene karakterstudie van d1' Kuyper. Zij komt voor in het Vad. in een open brief aan de Nederlandsche landlieden en loeren, en daaraan zijn de volgende regelen ontleend. „De schrijver in Be Standaard wil u naar de republiek terugvoeren, alsof gij niets weet van onze vaderlandsche geschiedenis van al die twisten op godsdienstig en staatkundig gebied, van al die dwingelandij van familie-regeeringen, van al die ellende en kleingeestigheid, die toen Neder- land's bodem heeft gekend en waarvan wij door het koningschap zijn verlost geworden wij waren toen ja, zeer groot op zee, maar aan wal, door kibbe larij en kleingeestigheid verdeeld. sGij kent de fabel van den kikvorsch en den stier. sGjj weet niet waar opgeblazen ijdelheid den mensch al toe brengen kan maar wanneer iemand, begaafd met die geleerdheid en met groote kennis, het al rumoer makende en schrijvende vanuit een nederig standpunt zoover heeft kunnen brengen in Nederland, dat hij niet alleen professor, maar bovendien hoofd eener politieke partij is geworden, waarom zou hij dan niet meenen nog verder te kunnen gaan Om daartoe te geraken, koos hij den godsdienst, zich bewust zijnde dat men ons Nederlanders, of met den godsdienst, of met de beurs altijd in beweging kan brengen; ook gaf hij voor meer republikeinsch dan koningsgezind te zijn, teneinde zekere soort van radicale omver werpers in zijn achterhoede te voeren. Neen, brave landlieden en boerenluistert in Godsnaam niet naar dien politieken drijver, en wat den godsdienst aangaat, dien gevoelt en begrijpt gij best en beter dan zijn hooggeleerde". Na eene beschouwing over den godsdienst zegt de heer De Casembroot-. Hiermede eindig ik, u nogmaals toeroepende, kiest echte liberale menschen voor de kamer, die zonder alles omver te werpen vooruit willen, ge lijkheid en recht voor allen betrachten en laat u niet in slaap wiegen door het eeuwig geleuter over den Bijbel door dr Kuyper om een toestand in 't land te brengen, waarbij dominees en pastoors ais staatslieden optreden, den godsdienst in al zijn heiligheid daardoor verlagende en vertrappende, straatrumoer en barricades in ons rustig Neder land brengen en dat alles om volgens hem (den heer Kuyper) den Heere Jehovah te dienen. En als door zijn gekwezel oproer zal ontstaan zijn, zoodat de eene Nederlander op den anderen zal moeten schisten, dan zult gij hem, den parle- mentspreker en rumoerprediker, nimmer, wanneer de kogels kletterenvooraan in 't eerste gelid zien staan". De Zwolsche crfnoemt den toon van dit schrij ven wel wat beneden peil! Eilieve, waarom Is zulk een rond, flink woord niet op zijn pas juist tegenover de landlieden en boerenen kan men een oud-zeeman kwalijk nemen dat hij niet gerokt en met glacé handschoenen optreedt, waar hij uit het hart tot het hart wil spreken Het blijkt dat van anti-revolutionaire zijde in het district Delft niet baron Yan den Borch van Yerwolde, zooals wij dachten, maar de heer S. Yan Velzen te Alfen a/It. candidaat is gesteld. Deze keuze is een uitvloeisel van het besluit der deputaten-vergadering, waar o. a., zoo meldt de Standaard, „als het eenparig gevoel werd uitge sproken, dat het denkbeeld om te Delft bij eerste stemming naast den heer Eabius den heer Yan Berokel, die geen lid onzer partij is, te candideeren, rechtstreeks in zou druischen tegen de statuten, en dus niet kan. En dat wel omdat de bijvoeging in art. 21 van gemeenlijk" neemt zij met een eigen candidaat aan de verkiezingen bij eerste stemming deel"", een uitzondering aanduidt niet voor ieders willekeur, maar voor het éene bepaalde geval, wel en duidelijk in den vlak voorafgaanden volzin omschreven, t. w. het geval, dat er schrif telijk overleg tusschen meerdere centrale comité's bestond." Of Rome die houding aangenaam zal vinden Het toonde zich steeds nog al vergevensgezind tegenover zijn bondgenoot, en het zal nu ook wel weer zijne diensten blijven bewijzen zonder kans op wederkeerige hulp. Getuigen van karakter doet zulk eene houding zeker niet. Wij maken de Arnh. Ct. opmerkzaam dat wij, zooals duidelijk door ons is aangegeven, het bericht omtrent eene jonge dame, die nog niet den ver pachten tyd had bereikt, om examen als onder wijzeres af te leggen, uit de N. R. Crt. hebben overgenomen. Wij onthielden ons omtrent het gebeurde onze meening te zeggen en willen niet beschouwd worden geheel in te stemmen met hetgeen een Haagsche briefschrijver aan het ftotterdainsche blad schreef. Bij kon. besluit zijn weder verschillende subsi- dien ter zake van onderwijs toegekend, o. a. aan Boschkapelle 7350, Kapelle ƒ3811, Waterland kerkje 6000 en Wemeldinge 8262. Naar wij vernemen vordert professer Plugge goed in beterschap en is hij voornemens over een veertien dagen de reis naar het vaderland aan te nemen. Op 18 dezer wordt te Westkapelle een rijkste- graalkantoor met beperkten dagdienst, ingericht met, telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 9 tot 11 uren voor- en van 4 tot 6 uren namiddagsop Zon en feestdagen van 4 tot 6 uren namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van 0.15 gi. per telegram, vermeerderd met 0.01 gl. per woord, van toepassing. Vlissing-en, 17 Oct. Heden morgen 11 uren is de stoomboot Prins Hendrik van de werf der kon. nri De Schelde vertrokken en naar de ponton gestoomd om heden avond weder den dienst te hervatten. Het schip is zoo ver gereed dat het thans weder volkomen zeewaardig is, evenals vóór het ongeval. De betimmering is alleen nog niet voltooid, doch wordt gaandeweg, als het schip zal binnenkomen, afgewerkt. Alleen door inspanning van alle krachten is deze reparatie met dusdanigen spoed vol tooid kunnen worden; nacht en dag is aan houdend doorgewerkt met telkens verwisselen van versche ploegen werkvolk. Ook voor dus danige werkzaamheden behoeft de binnenlandsche nijverheid niet ten achteren te staan bij de buiten- landsche en het is op nieuw gebleken dat de koninklijke maatschappij de Schelde aan de be hoefte der scheepvaart in den ruimsten zin kon voldoen. Goes, 17 Oct. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Goes der centrale liberale kiesvereeni- ging op nieuw tot het stellen van candidaten, noodig door het bedanken van de heeren J. M. Kakebeeke en mrW. A.Van Hoek. Achtereenvolgens werden op de voorloopige lijst gebracht de heeren J. M. Kakebeeke, mr L. A. Bybau en jhr Van Karnebeek. Verschillende sprekers drukten hun leedwezen uit dat beide heeren, in de vorige vergadering candidaat gesteld, gemeend hadden voor een candidatuur te moeten bedanken. Vooral daar men in den heer Kakebeeke meende te hebben gevonden een man, in en met het district algemeen bekend, en met wien men met vertrouwen den strijd tegen de geestelijke drjjverij in het district kon aanvaarden. Men meende dan ook de candi datuur van den heer J. M. Kakebeeke te moeten handhaven in de hoop dat, mocht de zege ditmaal door de liberale partij kunnen bevochten worden, ook voor den heer Kakebeeke deze ernstige tijden een reden zouden zijn zich aan de vertegenwoor diging van ons district niet te onttrekken. Na bespreking der beide verder genoemde heeren tot stemming overgegaan zijnde, bleek dat waren uitgebracht op de heeren mr L. A. Bybau 13, J. M. Kakebeeke 12 en jhr Karnebeek 5 stemmen, terwijl 2 briefjes blanco waren. Door de benoeming van den heer J. J. Bamondt tot secretaris van het centraal bestuur der kies- vereeniging was er eene vacature in het bestuur der afdeeling ontstaan, waarin de vergadering voor zag door de benoeming van den heer C. L. M. Lambrechtsen. Bjj het te Goes gehouden concours vanwege de schietvereeniging werd niet geschoten en een prijs behaald door den heer J. A. A.maar door den heer J. Fransen van de Putte. Oorssele, 16 Oct. In de door den raad dezer gemeente vastgestelde begrooting voor het aanstaande dienstjaar zijn de ontvangsten en uit gaven geraamd op een bedrag van 9143.12J. Voor kosten van onderwijs (jaarwedden en andere uitgaven) is daarop uitgetrokken de som van 2820. De hoofdelijke omslag zal geheven worden tot een bedrag van 2200. Als het voorstel van den minister van financiën om 2/5 van de opbrengst der personele belasting voor het rijk te bestemmen wordt goedgekeurd dan zal de gemeenteraad te voorzien hebben in een tekort van 500. StSoetlekeuskerke, 17 Oct. Men verneemt, dat een persoon heeft aangeboden de geheele door het polderbestuur Hoedekenskerke uitgeschreven leening van 23.000, ad 5 voor zijne rekening te nemen, terwjjl er overigens nog geen enkel inschrijvingsbiljet is ingekomen. Zierikzee, 16 Oct. De afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland benoemde heden tot haren onder-voorzitter den heer B. Giljam te Ouwerkerk en besloot voorts de najaars paardenmarkt op te heffen, te beginnen met het volgende jaar. Mr. A. E. J. Modderman, oud-minister, heeft om gezondheidsredenen voor alle kamer-candida- turen bedankt, terwijl ook mr. W. Thorbecke, advocaat te 's Gravenhage, niet verlangt in aan merking te komen voor de eene of andere candi date ur. Woensdagavond is te Franeker een vergadering van liberale kiezers in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden gehouden, waarin de heer Lieftinck zijn houding in de kamer heeft verdedigd. De heer Hingst had om gezondheidsredenen zich verontschuldigd. Aan het einde der bijeenkomst werd bij accla matie de volgende motie aangenomen »De vergadering, gehoord de discussiën; betreu rende de afscheiding die er tusschen een deel der liberale leden van de thans ontbonden tweede kamer heeft bestaan. „spreekt als hare overtuiging uit, dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden dergelijke at- Bcheiding hoogst verderfelijk en onderlinge samenwerking boven alles noodzakelijk is." Na afloop dier vergadering is er nog eene be- slotene gehouden van de besturen van eenige kiesvereenigingen in het district, waarin overeen gekomen werd bedoelde vereenigingen te advi- seeren de afgetreden afgevaardigden weder candidaat te stellen. Onze correspondent schrijft De vergadering, tegen Donderdagavond belegd, tot het stellen van zeven candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer, een lid voor de provinciale staten en een lid voor den gemeente raad was, zooals te wachten was, zeer druk bezocht. Van de afgetreden kamerleden woonden de heeren Kist, Gleichman, Dirks en Gildemeester de' vergadering bp. De voorzitter m' J. A. Levy leidde de bijeen komst in met een uitvoerige rede, waarin hij wees op den ernst der tijden, kwalijk door vorige ge ëvenaard. De tegenwoordige tijdsomstandigheden werden z. i. beheerscht door de vraag: zullen wij op de baan der constitutioneele ontwikkeling door hervormingen waar die noodig blijken rustig voortschrijden, of wel zal het der kerkelijke partjj die zelf verklaard heeft tot regeeren onbe kwaam te zijn gelukken de regeerkracht harer tegenstanders te verdeelen en tot stilstand en achteruitgang te doemen In korte trekken schetste spreker den drang der omstandigheden die tot eendracht riep, om daarna nog te wijzen op het recht van kiezersvereenigingen om de kiezers voor te lichten. Spreker begroette ten slotte hen die het oog en het oor van het publiek uitmaken, en om nu maar dadelijk met de voorlichting van de kiezers te beginnen wensehte hij de vraag in deze vergade- dering neder te leggen hoe hebben wij te oor- deelen over de verhouding, waarin door den loop der omstandigheden leden der liberale partij in de tweede kamer tegenover elkander staan? Prof. Van Hamel, lid van het bestuur van Burgerpligtwees het eerst op de bestaande scheu ring onder liberale leden der tweede kamer. Hij was overtuigd dat allen niet dezelfde denkbeelden over dezelfde zaken kunnen hebben. Zoo ontstond er betreffende de economische vraagstukken ver schil tusschen de heeren De Buijn Kops en Goeman Burgesius en zegt men dat de heer Van Heeckeren van Kei het democratisch, de heer Van Eek het conservatief element vertegenwoordigde. Doch dat er tusschen 34 en 12 leden, een klove bestaat die bijna onoverkomelijk bleek, dat was duidelijk en onomwonden erkend. Het is zeker dat een volksvertegenwoordiger een eigen overtuiging moet hebben, doch het kan ook een overtuiging zijn dat de minderheid aan de meerderheid een concessie doet. Het is waar, de heer Tak is een sieraad van de kamer doch een tak is de boom niet, en als een boom ziek is dan kan het gebeuren dat zelfs de beste takken moeten worden afge sneden. Hij zette nog kort uiteen dat de heer Tak de eerste is geweest die vertoon van partyschap heeft gegeven en toonde dat uit diens parlementair leven aan. Op een vraag van m' J. C. De Vries wat de heer Van Hamel door de fractie-Tak verstond antwoordde dezede heeren Tak en Wichers. De heer Martin Wolff herinnerde dat de heer Lieftinck Woensdagavond in Leeuwarden verklaard heeft dat er geen Kappeijniaansche fractie bestaat, en als dit nu de kamerleden zei ven verklaren dan meent hij hebben de kiezers dit te gelooven daarom zal hij op de zeven aftredende leden stemmen. De heer D. Kievits vond dat het niet aangaat om van de bestuurstafel een poging te doen om den heer Tak uit te stooten. Die moet met alge- meene stemmen herkozen worden, omdat die meer dan een der andere leden voor Amsterdams be langen in de bres sprong. De heer Gleichman, ja, hij stemde ook wel niet altijd tegen de voor stellen die Amsterdam ten goede moesten komen, maar meer dan hij deed de heer Tak. Liever Tak dan Gleichman. De voorzitter merkte op dat deze spreker niet in de orde is. De grondwet zegt dat een volks vertegenwoordiger de belangen behartigt van het geheele Nederlandsche volk, en niet van een enkele stad. Zij hebben dus rekening te houden met de belangen van allen De heer Kievits beweerde dat dit daarom nog niet waar is, al staat dit in de grondwet geschreven. Wij stellen hier, zeide hij, als Amsterdammers candidaten voor onze stad en verwachten dat de gekozene in de eerste plaats Amsterdams belangen in de tweede kamer zullen voorstaan en daarna die van geheel het land, kon het zijn overeen komstig de belangen van de hoofdstad. De heer J. C. Joosten trad in eene beschouwing over de gedragslijn die de verkozene had te volgen. Hij moest zooveel mogelijk in alles vrij worden gelaten. Onmogelijk kan men den volksvertegen woordiger een mandat imperatif geve. De grieven, of die al dan niet bestonden, moesten z. i. geen redenen zijn om drie van zeven afgetreden leden prijs te geven. De heer G. M. Boissevain, zich aansluitende bij hetgeen door den heer Van Hamel was gezegd, betoogde ook dat de heer Tak, bij het afstemmen der klassenbelasting, het sein tot algeheele afzon dering had gegeven. De heer Martin Wolff is een tegenovergesteld gevoelen toegedaan. De heeren Van Delden c. s. hebben de Takkianen den rug toegekeerd door geen ruggespraak met hen over hun voorstel te houden. Prof. Bellaert Spruit betoogde dat Burgerpligt door de prealabele vraag te stellen zichzelve niet gelijk bleef. De heer Van Hamel verklaarde zich ook wel dankbaar voor hetgeen de heer Tak voor Amster dam heeft gedaan, doch de dankbaarheid ziet op hetgeen achter is, en wij moeten nu het oog op de toekomst hebben. Ook spreker was geen be- wonderaar der klassenbelasting, omdat de patent belasting behouden bleef, maar toch zijn practische voorstellen tegen dergelijke plannen gedaan, en dat de heeren Van Delden c. s. de heeren Tak c. s. zouden zijn voorbij gegaan is niet waar. In der haast hebben de heeren Van Delden hun voor stellen ingediend, zoodat er geen tijd was voor onderling overleg. De formeele scheuring is ontstaan door het indienen der bekende nota-TaK bij de behandeling van het wetsvoorstel der klas senbelasting. De heer mr A. Kerdijk verlangde dat het debat tot de bovengestelde vraag worde terug gebracht; Het is overbekend dat er scheuring bestaat tusschen de zeven afgevaardigden van Amsterdam, en uit den bekenden brief van de vier heeren en uit hetgeen de 3 heeren in het onder onsje gezegd hebben, is gebleken dat overeenstemming en verzoening niet meer mogelijk is. Nu moet deze kiesvereeniging kiezen tusschen twee partijen vaardigde ze weder alle zeven heeren af, dan zou men aan het gezond verstand der leden mogen wanhopen. De heeren Vettewinkel en Kievits waarschuwden de 4 afgevaardigden, wanneer zij er bij blijven van geen verzoening te willen weten; De heer Van de Werk voormalig afgevaar digde voor Zevenaar sprak ook als zijn meening uit dat een verzoening totaal onmogeljjk is, en sloot zich geheel bij het door mr Kerdijk gesprokene aan. Hij zeide dat de heer Gleichman geen leider in de kamer, en dat de heer Tak .leider van eeü club is. Hij constateerde dat de groote meerder heid der liberale partij in de kamer door de fractie-Tak is bemoeieljjkt. De voorzitter sloot hiermede het algemeen debat onder dankbetuiging aan den laatsten spreker voor de gedane mededeeling. Daarna werd overgegaan tot de bespreking der voorgestelde candidaten. Van de heeren mr J. C; De Marez Oyens të 's Gravenhage en Booseboom waren brieven inge komen, waarin zij verzochten bij deze gelegenheid voor een candidatuur niet in aanmerking te komen. Bij trekking werd allereerst de candidatuur besproken van den heer J. DirkB, aanbevolen dooi de heeren Martin Wolff en Van de Poll. De eerste herhaalde dat hij zijn stem aan alle zeven afgetreden leden zal geven en omtrent geen hunner wensehte hij in appreciatie van verdiensten te treden. Geen ander vroeg het woord, waarop de heer Dirks verklaarde gaarne een eventueele candidatuur te zullen aanvaarden. Hij wilde er evenwel nu niet om vragen, dat heeft hy nooit

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1