N° 246, 127* Jaargang. 1884 Vrijdag 17 October. Middelburg 16 October. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Gent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,J0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Een. muis die een berg baarde. MIDDELBIIRGSGHE COURANT. Agenten *ijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Niedwenhduzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De Maandag te Amsterdam gehouden bij eenkomst ter verkrijging van meer licht over de bestaande minder gunstige verhouding tus- schen de Amsterdamsche afgevaardigden heeft zeker volkomen aan haar doel beantwoord, waar het geldt duidelijk te doen uitkomen hoe diep de klove is die tusschen de liberale 'kamerleden onderling bestaat. Waar terecht is opgemerkt dat de bespreking die men wilde provoceeren niet alleen voor de hoofdstad maar voor de gansche liberale partij in ons land van belang was, heeft hetgeen nu plaats heeft gehad nog duidelijker gesproken. De bijeenkomst zou ons een blik gunnen in de gebeurtenissen der laatste jaren, sedert Kap- peyne als minister aftrad. De beide partijen, de heer Tak en de zijnen aan den eenen kant en de heer Gleichman, Dirks, Gildemeester en Ki.st aan de andere zijde, waren uitgenoodigd Lftnne grieven tegenover elkander bloot te leggen. Het gezond verstand der laatstge noemde vier heeren heelt ons zulk een onver kwikkelijk schouwspel bespaard. Wie ooit zich een illusie heeft kunnen vormen dat zulk eene bijeenkomst twee partijendie dage lijks elkaar op politiek terrein ontmoeten en het toch niet eens zijn kunnen worden, langs kunstmatigen weg tot verzoening zoude kunnen brengen moet zeker de geschiedenis der laatste jaren niet kennen. Met volle recht antwoordden dan ook de vier afgevaardigden, de heeren Gleichman c. op de tot hen gerichte uitnoodiging „Geldt Ket hier een kibbelpartij tusschen eenige afgevaardigden met hulp van weder- zijdsche goede vrienden bij te leggen Zoo ja, zij zouden allen verdienen geweerd te worden, want dan hadden zij de belangen van het land sinds geruimen tijd doen achterstaan bij futiliteiten. „Of de verschilpunten zijn in een paar uren uit den weg te ruimen en daarmee zou de staf gebroken zijn over ons geheel verleden; 6f de grond ligt dieper en dan haten geen conferentiën. „Dat de grond dieper ligt, behoeft voor nie mand een geheim te zijn. Gemeenschappelijk handelenverstandhouding op politiek gebied is onmogelijk gebleken, niet slechts men lette er wel op tusschen de minderheid en de meerderheid der Amsterdamsche afgevaar digden, maar tusschen die minderheid en over- groote meerderheid der liberale partij". In bijeenkomsten, voor alle kiezers toeganke lijk, zooals in Zaandam een werd gehouden toen mr. Kappeyne was aanbevolen, kun nen aan een nieuwen candidaat inlichtingen worden gevraagd omtrent zijne meening over de vraagstukken van den dag, of van afgevaar digden rekenschap worden gevorderd over hunne houding. Maar het nut van een verga dering als Amsterdam ons te aanschouwen heeft gegeven zien wij niet in. Naief klonk zelfs de vraag van hen, die daar toe het initiatief hadden genomen of het waar was „dat tusschen de tegenwoordige afgevaar digden van Amsterdam eene scheuring bestaat, welke samenwerking op vele punten onmo gelijk zou maken." Ligt toch niet de geschiedenis van ons politiek leven daar voor ons als een opengeslagen boek, waarvan elke bladzijde getuigt van tegenwer king en benadeeling van 's lands belang Men deed dus niet meer dan vragen naar den bekenden weg, met de wetenschap dat men op die vragen niet anders verkrijgen kon jjlan antwoorden, die te voorzien waren. Wij willen de ontwerpers van het plan tot die bijeenkomst niet voor zoo onnoozel houden, dat zij dit niet zonden hebben ingezieneven min kunnen wij aannemen dat zij nog op ver zoening hoopten, zoodat wij voor het naast gelooven, dat hunne bedoeling is geweest om hen, die hoofdzakelijk of liever alleen schuld hebben aan den tegenwoordigen, ongezonden toestand der liberale partij, zeiven te doen constateeren, dat zij een beletsel waren om de gewenschte verbetering te verkrijgen waar naar alle liberalen in den lande zoozeer verlangen. En terecht merkte de heer Wertheim op dat er voor de afwezige vier Amsterdamsche afgevaardigden moed toebehoorde om niet aan de uitnoodiging te voldoen. Het woord is meestal veel machtiger dan het schrift maar het eenige resultaat van een bespre king tusschen beide partijen zou, naar ons gevoelen, geweest zijn dat de onpartijdige hoorders tot de overtuiging kwamen hoe klein onze politieke mannen toch zijn, waar zij zich verdiepen in persoonlijke quaestiën en 's lands zaken daaraan ten offer brengen. Maar stellen wij de mondelinge mededeelingen van den heer Tak tegenover het kalme, waardige, schriftelijke betoog van de heeren Gleichman c. s., dan moet men tot de over tuiging komen dat niet de moed hun ontbrak om te verschijnen maar dat zij het juist in" zagen en een grooten dienst aan de liberale partij bewezen, toen zij besloten zich niet te wagen aan besprekingen die waarschijnlijk op kibbelarijen zouden zijn uitgeloopen, stichtelijk misschien voor den grooten hoop maar weinig eerbiedwekkend voor de partij. En die treurige toestand, die groote ver warring en het nadeel, dat 's lands belangen hebben ondervonden, zijn een gevolg van de ondoordachte handelwijze van den vroegeren premier, den gewezen minister Kappeyne. Toen in 1879 een ministerieele crisis ont stond tengevolge der verwerping van de kanalenwet, weet men dat de heer Kappeyne als voorwaarde om aan te blijven stelde grondwetsherziening. Deze moest geschieden 'i en toen aan zijn eisch niet kon worden vol daan legde hij zijn portefeuille neer. Zijn advies aan onzen koning luidde tevens om, zoo de vertegenwoordiging onverhoopt niet mocht meegaan met zijn plannen, de kamers te ontbinden. Het was voorzeker een gewaagd spel om zoo ondoordacht en plotseling met een plan van zulk eene wijde strekking voor den dag te komenmaar de houding van den toenmali- gen premier zou nog te rechtvaardigen geweest zijn wanneer zijn voorstel tot grondwetsher ziening de sporen had gedragen van ernstig en goed doordacht te wezen. Er is geruimen tijd beweerd dat de heer Kappeyne slechts een middel had gezocht om zich te kunnen terugtrekken en daarom zoo plotseling het plan ontwierp van grondwetsherziening. Welnu, na eenige jaren in het onzekere gebleven te zijn wat het groote plan van den minister was geweest, is hieromtrent ook thans opheldering gegeven. Mr. Arntzenius heeft, wij deelden in het kort het reeds mee, dezer dagen ons het geheim ontsluierd en bekend gemaakt dat de schets van grondwetsherziening, door den heer Kappeyne gemaakt en waarmee hij wilde staan of vallen, een manoeuvre die op zijn val is uitgeloopen, de volgende wijzi gingen bevatte i „De Tweede Kamer nou bestaan uit 100 leden. De vereischten van het kiesrecht zouden geregeld worden door de wet. „De Eerste Kamer nou 50 leden tellen; de beperking der keuze tot hoogstaangeslagenen ver vallen. Ue tijd van zitting werd voor de leden der Tweede Kamer op 5, voor die der Eerste op 10 jaar gesteldterwijl alle leden van beide lichamen ie gelijk zouden aftreden. -Het kiesrecht voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden zou insgelijks bij de wet gere geld worden. Aan het Reglement van Orde der Kamers zou overgelaten worden te regelenhoe het voorbereidend onderzoek van 's Konings voorstellen geschiedt. „Uit art. 178 werden weggelaten de woorden aangeworven uit vrijwilligershetzij inboorlingen of vreemdelingenin art. 180 werd eenvoudig gezegd, dat de wet den verplichten krijgsdienst der ingezetenen regeltterwijl verder de artikelen 181—185 en 186 2, 188 en 189 zouden vervallen." Op zich zelf zouden vele punten die hierin voorkomen bij de liberalen geen bestrijding vinden, maar het geheele voorstel draagt te veel de sporen van overhaasting, voldoet te weinig aan de eischen die men aan een doorwerkt plan tot grondwetsherziening kan stellen, dan dat men niet te meer verbaasd zou wezen over de houding, destijds door den heer Kappeyne aangenomen; en men zich zeer goed begrijpen kan dat zijn collega's, die van dat fameuse voorstel niets wisten, hem hun steun verder ontzegden. Op zulk eene wijze tracht men geen bran dend vraagstuk als grondwetsherziening op te lossen, en voor zulk eene verandering, als de heer Kappeyne voorstelde, legt men niet zoo veel in de waagschaal. Van het oogenblik dat bij dit deed toch dagteekent de schromelijke verwarring in de liberale partij. Dat voorstel, zoo eenvoudig, heeft aanleiding gegeven tot een berg van moeilijkheden, van onaangenaamheden en wat erger is van ach teruitgang der liberale partij. Daaraan een einde te maken is een hoogst moeilijk werk, omdat het kan gepaard gaan met de nederlaag dier partij op staatkundig gebied. Zulk een ondergang kan strekken tot loutering, tot verbetering wellicht. Gedemo raliseerd is de gansche partij door al hetgeen een gevolg is geweest van dien ondöor- daehtenstap van den minister Kappeyne, zoo gedemoraliseerd dat de invloed zich door het gansche land doet gevoelen en over het geheel de belangstelling bij de vrijzinnigen in ons land tot een bijzonder treurige laagte is gedaald. Amsterdam zal waarschijnljjk een genees middel toepassen, dat daar, maar daar ook alleen, kan worden gebezigd. De heer Tak zal waarschijnlijk vallen en, hoe zeer wij het be treuren onzen vroegeren afgevaardigde, den man dien wij om zijn bekwaamheden en zijn ijver steeds waardeerden, te moeten zien heengaan uit de kamer, de heer Wertheim had gelijk toen hij zeide dat, bestaat er geen kans om de hoog noodige aansluiting te verkrijgen, de heer Tak zijn zetel moet ruimen. Maar of elders dat middel aan te raden is blijven wij betwijfelen en wij vinden het zelfs gewaagd het te beproeven. Belangrijke gebeurtenissen staan voor de deurwij bevinden ons op een keerpunt, en de naaste toekomst kan een verandering ons brengen van ver strekkende gevolgen. Maar in ieder geval kan er eene zuivering in de politieke atmosfeer plaats hebben be houdt de liberale partij haar meerderheid dan hopen wij dat zij van ander gehalte zal wezen dan de tegenwoordige, degelijker en steviger! Gaat zij eronder, dan zal dit de laatste vrucht wezen van het politieke spel van Kap peyne in 1879en naar wij hopen het begin tevens van een hernieuwd leven der liberalen, een leven van toewijding aan 's lands belangen en niet aan persoonlijke veeten. Want in hoofdzaak, het is in Zaandam en nu weer te Amsterdam gebleken, is men het over politieke vraagstukken nog steeds eens. De rijksmiddelen vertoonen over September 1884 weder een kleinen achteruitgang, van 76,000, bij Sopt. 1883. De meerdere ontvangsten over de eerste negen maanden zijn daardoor tot 131,000 geslonken. De vermindering spruit in hoofdzaak voort uit de indirecte belastingende registratie gaf in September jl. 90,000, de successie 1 ton minder. Over de 9 maanden zijn die belastingen reeds 8 ton ten achter bij 1883; want ofschoon uit de nalatenschappen 370,000 meer werd ontvangen, gingen hypotheek, zegel en registratie te zamen 13 ton achteruit. De invoerrechten hebben van September jl. 50,000 meer ingebracht, maar dit. was nog niet voldoende om tegen de daling der vorige maanden op te wegen; bij 1883 zijn zij nog ƒ20,000 ten achter. De meeste overige middelen zijn daarentegen in gunstiger toestand geweest. De directe belas tingen brachten reeds ƒ316,000 meer in, de ac- cijnsen 342,000 meer, de posterijen 180,000 meer, de loodsgelden ƒ31,000 meer. De telegraaf evenwel 34,000 minder. De vooruitgang bjj de accjjnsen is niet algemeen geweest. Meer werd dan in 1883 ontvangen uit het gedistilleerd ƒ714,000 (vooral wegens de groote inslagen in Juli vóórdat de accjjns-verhoo- ging intrad, zoodat in Aug. en Sept. minder dan in 1883 werd ontvangen)verder uit zout 141,000, uit zeep ƒ68,000, en bieren en azjjnen 26,000. Daarentegen bleef de suikeraccijns nog 480,000 ten achter, de wjjnaccjjns 67,000, het geslacht ƒ60,000. De uitkomst over de verloopen 9 maanden toont derhalve, dat het tijdperk van stilstand in de vroeger vrij geregeld voorkomende jaarlijksche stijging van opbrengst nog niet is afgeloopen. De nieuwe bepalingen omtrent suiker en gedistilleerd zullen echter voor de laatste drie maanden haar uitwerking nog moeten toonen. Hbld Herbenoemd tot burgemeester van St. Laurens de heer P. J. Davidse, van Westkapelle de heer W. De Rapper en van Serooskerke (W) de heer I. Riemens. Zie laatste berichten van gisteren Benoemd tot lid van het bestuur der water- keering van den calainiteuzen Nieuw-Neuzenpolder D. Scheele Janszoon; tot dijkgraaf van het water schap Groot Sint-Anna en Nieuwehoven J. De Hullu. Door den heer mr W. A. Van Hoek te Mid delburg is aan het bestuur der Centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Goes bericht dat hjj geene candidatuur voor de tweede kamer kan aanvaarden. Naar de Goesche Ct meldt heeft de antirevolu tionaire kiesvereeniging aldaar de heeren jhr mf De Savornin Lohman en jhr mr Pompe van Meer- dervoort weder candidaat gesteld voor de aan* staande verkiezing, hoewel erkend werd, dat de richting der beide heeren op politiek gebied niet geheel dezelfde was. Deze candidatnren waren te wachten, want wie had men anders moeten stellen Dinsdag 21 October a., des middags uur, zal te Goes (vermoedeljjk in het gebouw der jongelingsvereeniging, Wijngaardstraat) eene ver gadering worden gehouden der Zeeuwsche kiesver eeniging Luctor et Emergo, bjj welke gelegenheid jhr mr A. F. De Savornin Lohman als spreker zal optreden. Schouwen-Duiveland, 15 October. Dé Liberale Kiesvereeniging, heden avond te Zierikzee vergaderd, benoemde tot bestuurslid den heer H. G; Mulock Houwer en stelde met algemeene stem men er waren 38 leden tegenwoordig tot candidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer het aftredend lid, dat vooraf met een kort en waar woord van den heer mr J. Moolenburgh was aanbevolen. Als de liberale kiezers in ons district zich met deze keuze vereenigen en ik houd mjj daarvan overtuigd dan zal onze vorige vertegenwoor diger, de heer J. J. Van Kerkwjjk, ondanks de snorkerjjen van d' Kuyper, met groote meerderheid gekozen worden: eene onderscheiding die hjj ten volle verdient. Deze gerustheid mag echter voor niemand een reden zijn om stil te zitten of thuis te bljjven. De tegenpartij heeft nog wel geen candidaat gesteld, maar het hout, waaruit zjj er bjj eene vorige ver kiezing een gekorven heeft, is nog niet verbruikt en wie weet welke verrassingen er nog onder den mantel van den paus der orthodoxen verborgen zjjBi

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1