N° 241 127® Jaargang. 1884. Zaterdag 11 October. Hel TerWMie poUerM m Walcheren. "FEUILLETON. P A TENT E N. Middelburg 10 October. Het witte Huisje. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3im. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Salvatore Farina. IHIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten zijn te Vlissingen: P.G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A.W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Moou,te TholenW. A. Van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten over bet l,te kwartaal van bet dienstjaar 1884/85 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan tenraadhuize zal wor den gevaceerd van den 15en October 1884 tot den 29en October 1884-, des Woensdags en Zater dags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, hun patent of een afschrift daarvan niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 10en October 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het eiland Walcheren bestaat, zooals bekend is, uit den polder van dien naam, benevens uit eenige kleine polders onder Arnemuiden en Nieuwland. De polder Walcheren alleen is ongeveer 18000 Hectaren groot. De 20 kleine polders en poldertjes onder Arnemuiden en Nieuwland beslaan te zamen ongeveer 1450 Hectaren. Die 20 poldertjes hebben elk een zelfstandig bestaan zestien van hen althans hebben een eigen bestuur, terwijl, indien wij wel hebben, een viertal (de Molen-, de Schuttershofweide-, de Dok- en de Cliristiaanpolder) een geheel bijzonder bestaan beeft. Uit de bijlagen van de jaarlijksche verslagen omtrent den toestand der provincie zijn eenige gegevëns te putten aangaande deze polders, gegevens die ons de vraag uit de pen doen vloeienboe is het mogelijk dat door de belanghebbenden zeiven nog geen pogingen zijn aangewend om tot eene vereeniging te geraken? Tot staving van onze, verwondering te kennen gevende vraag deelen wij eenige cijfers mede. Door al die kleine polders te zamen wordt alleen aan jaarwedden (dijkgraven, gezworenen ontvanger-griffiers, beambten en bedienden), aan Naar liet Italiaanscli tan IX. »Is zjj het waarljjk?" vroeg ik; maar in plaats van te antwoorden drukte Lucia mij de hand en liep heen om zich achter een der badhuisjes te verbergen. Ik haalde haar weldra inzjj drukte haar witte hoofd tuBschen de twee huisjes in hield de handen voor den mond en fluisterde „Rozetta, Rozetta." Rozetta spreidde op het strand bloots hoofds, ongedwongen haar schoonheid ten toon, maar als zij het hoofd achterover wierp om de haren op haar rug los te schudden, scheen zich aan die ongedwongenheid wel eenige behaagzucht te paren, vooral omdat de ontvanger haar nog steeds gadesloegmaar dat was toch zoo niet want zij lette er volstrekt niet op of men naar naar keek. Lieve HemelWat is zij mooimompelde Lucia. RozettaRozettaIk zocht met de oogen korporaal Silvester, die zich op het zand heen en weer wentelde, om zijn kind geen minuut uit het oog te verliezenhjj had daardoor een kuil gegraven, waarin hjj bjjna verdween, maar presentiegeld, drukwerk enz. minstens 900 betaald, terwijl het totaal der uitgaven voor al die polders te zamen tusschen de 3000 en 4000 per jaar bedraagt. Wij kunnen dus gerust stellen dat ongeveer 1/4 van de uitgaven wordt verslonden door administratie kosten. Werden al die polders onder éen bestuur vereenigd, zoo zouden die administratiekosten zeker tot op de helft verminderd kunnen worden. Dit zou een bezuiniging van 450 geven, op een totaal van 3000 f 4000. Dat ook nog uit anderen boofde door ver eeniging bezuiniging zou worden verkregen is zeer waarschijnlijk; daar deze echter niet onder cijfers te brengen is laten wij haar bier buiten aanmerking'. Wij willen echter gevraagd hebben of in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, nu bezuiniging meer dan ooit plicht is, een vermindering van uitgaven van minstens ƒ450 voor 1450 Hectaren niet reeds belangrijk kan worden genoemd De administratie zou natuurlijk mede zeer worden vergemakkelijkt. Thans hebben bijna al die polders overeenkomsten met elkaar en met den polder Walcheren moeten sluiten over den doortocht van polderwater indien toch wij ons niet vergissen, sueeren al de polders op Walcheren, behalve de Byleveldpolder die een uitwateringsluis heeft. Het ongelijke gescbot, dat nu in al die polders wordt geheven, behoeft tegen vereeniging geen beletsel te zijn, evenmin als de omstandigheid dat in den Oranjepolder in 't geheel geen ge- schot wordt betaald. Indien het gemiddelde wordt genomen van bet bv. in de laatste 10 jaren betaalde geschot voor eiken polder zou kunnen worden bepaald dat van eiken gulden, die voor het nieuwe waterschap voortaan moet worden geheven, de gronden in eiken der voor malige polders een deel betalen, dat evenredig is aan het gemiddeld in de laatste 10 jaren betaalde geschot. Ging de beweging tot vereeniging Van de belanghebbenden uit, zoo zouden hoogstwaar schijnlijk de staten bereid bevonden worden de vereeniging tot stand te brengen aan de be langhebbenden zelven staat het in elk geval vrij eene poging tot vereeniging te wagen. Zooals wij gisteren nog in een deel der oplaag mededeelden, bevat de St.-Ct. van beden een koD- besluit, waarbjj, met intrekking van het kon. be sluit van 27 Oct. 1883 Stbln* 149), worden ge- wjjzigd de artt. 1 en 2 van het kon. besluit van 17 Jan. 1880 (Stbl. n° 1), tot verzekering der ge- hjj was er toch altijd; zjjn hoed, die zijn gelaat bedekte, liet zjjn verwarde grijze haren onbedekt. Gerolamo, die het voorrecht genoot de ont boezemingen der badgasten te mogen aanhooren en hun raad te geven, bield sedert eenigen tijd zjjn prooi in het oog. Hij zou weldra de schoone naderen om haar bekend te maken met den toorn Gods, streng maar rechtmatig, over de baden te Savona in de haven, waar het water bezoedeld wordt door den afval der schepen en om zich zonder een zweem van valsche bescheidenheid te beroemen op de helderheid van het water teAlbissola, de frischheid, de vrijheid en alle andere geneugten van zijn strand. »Als zij eens wist dat wij hier zijn," zei mevrouw Lucia, »zoo dicht bij haar! Als zij het huisje betreedt om zich te kleeden is er niets meer dan een linnenwand tusschen haar en mijkjjk mijnheer, nu loopt zij bijna rakelings langs haar ouden vader; zij trapt bijna op hem en zij weet niets. Kijkhoe onrustig de arme man wordt." Wilt gij u dan in het geheel niet vertoonen vroeg ik. »0! neen, dat zou haar te veel aandoen; ala zij ons had willen zien, wist ze wel waar zij ons verlaten had Maar toch als ze wist dat wij te Albissola waren, zou zij wellicht komen Is die dikke heer haar man »Het kan zijn „Ja dan j'a dan Maar hoe zullen wij doen om te maken dat zij weet dat wjj hier leideljjke uitvoering van de voorschriften, vervat in de artt. 24 en 26 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. n° 127) tot regeling van het lager onderwijs. Die artikelen luiden thans Art. 1. Gedepu teerde staten zorgen dat de noodige maatregelen worden genomen om aan de openbare lagere scholen in hunne provincie het aantal onderwijzers overal waar het minder bedraagt, geleidelijk in evenre digheid te brengen met bet aantal schoolgaande kinderen, naar den maatstaf, bepaald in de eerste twee zinsneden van art. 24 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. n° 127), gelijk dat artikel luidt krach tens art. 1 der wet van 11 Juli 1884 (Stbl. n° 123). Hierbij wordt in acht genomen dat op 1 Jan. 1887 of vroeger ten minste de helft en op 1 Jan. 1890 of vroeger het volle getal der bij de genoemde wetsbepalingen gevorderde onderwijzers in dienst behoort te zijn gesteld. Is dat getal oneven, dan behoort op 1 Januari 1887 de helft van het daarop volgende getal in dienst te zijn gesteld. In de gemeenten waar, bij bet in werking tre den van dit besluit, reeds de helft van het gevor derde aantal onderwijzers bereikt of overschreden is, zorgen gedeputeerde staten dat dit aantal niet vermindere. Art. 2. Wanneer het aantal onderwijzers, aan eene school verbonden, meer dan acht bedraagt, moeten na 1 Jan. 1887 ten minste twee hunner den leeftijd van drie en twintig jaren volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten. Bedraagt hun aantal niet meer dan 8, dan be hoeft tot 1 Jan. 1890' slechts éen van de aan de school verbonden onderwijzers aan die vereisehten te voldoen. De overeenkomst, door de gemeente Vlissingen met de maatschappij tot Exploitatie van gronden gesloten, is door gedeputeerde staten van Zeeland in hunne vergadering van heden goedgekeurd. Arnemuiden, 9 Oct. De door den raad vastgestelde gemeentebegrooting voor 1885 bedraagt in ontvang en uitgaaf 12.896.4-2. De kosten voor het lager onderwijs zijn geraamd op 4808, zjjnde ruim J van de geheele begrootingssom; de 30 vergoeding dezer kosten is geraamd op 1282.80. Volgens de N. R. Crt. is door den minister van waterstaat op het verzoek van den gemeenteraad van Coljjnsplaat, tot het verbinden van die ge meente met Cortgene door een telephoon, afwijzend beschikt. De afstand wordt te groot geacht. St. SMiilipsïaiid, 10 Oct. De werkzaam heden aan den Slaakdam zijn reeds hare laatste periode ingetreden. Nog eenige weken zullen twee treinen en -f- 200 man, hier eene laagte moeten ophoogen, daar oneffenheden gelijk maken, wat graszoden en krammat aanbrengen en.1t werk is gereed. Velen hier verlangen naar het tijdstip, dat de dam ook voor het rijdend publiek zal opengesteld worden; anderen vooral de neringdoenden, bevreesd voor groote concurrentie wenschen dit tjjdstip nog verre. zijn, zoodat ze ons kan zien als zij wil en heen kan gaan, zonder ons te zien, als zjj er geen be hoefte aan heeft ,.Laat dat aan mij over," Zei ik. Ik riep Gerolamo en droeg hem de boodschap op. Voor hem was dat gemakkelijk; want nadat hjj de baden van Albissola geprezen had, moest hij al de voorrechten van het dorp opnoemen, de omnibussen, de spoorwegen, de post, de telegraaf, het plaveisel, den lof van den schout verkondigen zoowel als van den gemeente-secretaris, van den apotheker en zich ongemerkt laten ontvallen dat Albissola zelfs in het bezit was van den ouden schermmeester van Pinerolo, korporaal Silvester. Eerst keek Gerolamo mij aan, als wilde hij beproeven iets te raden; daarop zei hij. „Ik begrijp er niets van, maar laat mij maar begaan." Hij ging terstond heen en stond een oogenblik later naast de schoone baadster. Zijn gesprek duurde lang. Door zijne gebaren kon ik al de onderwerpen ervan volgen en bijna de woorden gissen. Eerst hield hij de dame den geopenden palm der rechter hand voor en ik begreep dat bjj haai de werking van het kompas uitlegde, teneinde een woordje te kunnen zeggen van dien schurk van een wind, die de zee woest maakte en hem telkens dwong om de badhuisjes achteruit te zetten. Na dat bij dien deugniet van een Scirocco met scheld woorden overladen had, deed Gerolamo hem nog Aan den grintweg door den Anna Jacobapolder wordt de laatste hand gelegd door het opbrengen van de derde laag (de fijne grint). De Slaakdam ontnam aan onze gemeente het karakter van eiland, de grintweg dat van Slikland. Van den bouw der school en onderwijzerswoning vorderen de werkzaamheden in de laatste weken uitmuntend. Men vleit zich dat ze op den bepaalden tijd gereed zullen zijn. De verbouw van de school en onderwijzers woning in den Anna Jacobapolder is reeds afge- loopen en door de bevoegde autoriteit goedgekeurd, zoodat daar het onderwijs weer zijne gewonen loop heeft. Sclierpenisse, 10 Oct- Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeen teraad werden uitgebracht 67 geldige stemmen, en verkreeg niemand de volstrekte meerderheid. De heer P. M. Tichelaar verwierf 27 en de heer M. Vos 14 stemmentusschen beiden moet eene herstemming plaats hebben. Bfioofdplaat, 9 October. Tot leden van het college van zetters zijn benoemd de heeren J. W. De Jonge en J. P. Tas. In de zitting van Dinsdagavond een avond zitting heeft hier iets aantrekkelijks, wegens de zeven vlammetjes die de breinen der zeven vroede mannen verlichten stelde de raad de begrooting voor 1885 vast tot een bedrag van 9.052.44, in balans. Aan het door burg. en weth. aangeboden ontwerp werd een post van 200 toegevoegd voor den bouw eener regenbak voor openbaar gebruik in de buurtschap Slikplaat. De raad schijnt der halve bet dageljjksch bestuur tegemoet te willen komen in de zorg voor den publieken gezondheids dienst. Over het algemeen draagt de begrooting opnieuw bet kenmerk van bezuiniging. Vele posten zijn lager geraamd dan voor bet loopend dienst jaar, 't geen intusscben slechts bet gewoon gevolg is van de goede orde en den behoorlijken staat, waarin een en ander zich thans in de huishouding bevindt. Ruim 1/7 gedeelte of 13 pet. der uit gaven kunnen nog bestemd worden tot aflossing van schuld. Voor onderwijs is 3.400 geraamd, waarvan 2.950 aan jaarwedden en 100 voor berhalingsonderwijs. Of hier de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt, zal de toekomst leeren. Dat het onderwjjs, na de verbouwing der lokalen met indeeling in vertrekken, doeb zonder uitbreiding van personeel, veel nadeel lijdt, behoeft geen be toog. Dit verdriet zelfs bet hoofd der dorpsschool; maar De post voor een geneeskundigen ambtenaar schittert door afwezigheid. Diens vroe gere jaarwedde is uitgetrokken onder de betrek kelijke posten voor doodscbouw en vaccinatie, van welke gene hier ook al beschouwd wordt als armenbedeeling Onder de inkomsten komen voorde hoofdeljjke omslag ad 2.125; de 30 vergoeding onder wijskosten ad 915 de kaai-, haven- en tolgelden samen ad 2.400. De teruggaande raming dezer laatste beffingen trekt de aandacht en moet die een laatste beleediging aan, door zijn naam slecht uit te spreken, zoodat de zuiden wind in zijn mond in plaats van Scirocco een Sciocco (dwaze) wind werd. Daarna sloeg hij de armen wijd uit om aan te toonen welk een omvang zijn badinrichting mettertjjd zou krjjgen, wanneer de twee badhuisjes een heel nest zouden uitgebroeid hebbenen ein delijk kwam bjj op het kalme praatje over menschem Op zeker oogenblik ging bjj, zonder het zelf tö weten, buiten zijn boekje door op den kuil te wijzen waarin korporaal Silvester nog altijd met den hoed voor de oogen lag. Het Was een pijnlijk oogenblik. Ik zag boe de schoone bet hoofd naar dien kant wendde en daarop schieljjk haar tentje binnenging. Mevrouw Lucia knikte op bet zand; korporaal Silvester, opgestaan zijnde, kwam met langzamen tred naar ons toe, zonder er zich om te bekommeren of men hem zag. »Nu weet zjj alles", zei zjjn vrouw meteen van aandoening trillende stem, »zjj hebben baar over u gesproken zjj heeft naar uw kant gekeken zjj heeft u gezien en is u niet om den hals ge vallen. Wat doen wij bier? Wjj kunnen wel beengaan." Wjj gingen alle drie in stilte heen, maar voordat zjj onder de bogen der brug doorgingen stonden de beide oudjes nog eens stil en keerden zich om. Het dikke mannetje kwam juist uit zjjn buisje en leek wel een monnik met zjjn witten kapmantel en de kap op bet hoofd, behalve dat hjj eetj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1