N° 240. 127® Jaaf'gaii 1884; Y rijdag SR 10 October. Plaatan van een gasmotor in perceel nl letter F r 13. Middelburg 9 October. Dit blad verschijnt dagelijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte ^FEUILLETON. Het witte Huisje. Salvatore Farina. t Wordt vervolgd) «BgS gg-'Wi. yjpH'H MIDDELBURGSCHE COURANT. y/ Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieitwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op bun besluit van den 8 April 1884 n° 14,472; waarbij aan de heeren J. C. W. Altorffer en hunne rechtverkrijgenden, bij wijze van proef, voor den tijd van zes maanden vergunning is ver leend om in perceel wijk letter F n° 13, in den Korte Delft, een gasmotor van 2 paardenkracht te plaatsen, maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van de heeren J. C. en W. Altorffer om die voorloopige vergunning in eene definitieve te veranderen, dat op Vrijdag den 14 October a. ten raadhuize dezer gemeente, des namiddags te half 2 uren, gelegenheid zal worden gegeven om tegen de inwilliging van dat verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 7 October 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Zelfs bet district Zierikzee zou voor de anti revolutionairen te winnen zijn. Daar wierd dusver nooit aan ernstigen strijd gedacht. De liberale afgevaardigde Van Kerkwijk bad er zijn onschendbaren troon. En toch is de meerderheid ook in dit district volstrekt niet liberalistisch. Integendeel, naar waarheid en bijtijds voorge licht, en met energie en tact en voortvarenheid geleid, zouden de kiezers ook in dit district zeer beslist voor ons kiezen". Aldus De Standaard. Waar bet blad die wijsheid omtrent dat district van daan haalt is ons niet duidelijk. Eene kleine herinnering aan eene vorige ver kiezing is wel geschikt om dit betoog te weer leggen. Bij de laatste stemming in 1881 namen van de 1476 er 1032 aan de verkiezing deel. De heer J. J. Van Kerkwijk verkreeg toen 711 en de anti revolutionaire candidaat, de heer H. Schoon ej ringen. Jz-WfOS- «temmen. Schuilden nu de mannen die dit district kunnen "omzetten onder de achterblijvers Het is niet aan te nemen, en stel dat deze anti-revolutionairen waren, dan zouden beide partijen gelijk staan. De beschouwing van de Standaard kan dus alleen dit nut hebben dat de liberalen zich niet overgeven aan eene gevaarlijke zorgeloosheid. Nog weet het anti-revolutionaire orgaan mee te deelen dat in het district Goes de liberalen het hoofd in den schoot zullen leggen en geen pogin- Naar tiet Italiaansohi IX. Op dat oogenblik sloeg de kerkklok elf uur en ik keerde mij om, in de vaste overtuiging dat ik korporaal Silvester zou zien, die .altijd een man van de klok was. Hij zat op een steenen bank, twintig pas van mij af en wenkte mij om bij hem te komen. Ik liep naar hem toe. Hij drukte mij de hand, zag mij met schitterende oogen aan en sprak een woord, dat alles verklaarde Rozetta!" »Waar? Wanneer? Was zjj teruggekeerd? Was zij in het witte huisje geweest Hij schudde met het hoofd, omdat de ontroering hem belette te spreken: daarop wees hij naar de zee en zei »Daar, Daar Ja, daar was Rozetta in het badhuisje van Gerolamozij was den ouden schermmeester als een vizioen verschenen; maar dat éene oogenblik was genoeg geweest. Was bet mogelijk? Die blonde schoone? Die zooeven uit bet water gestegen was Met die lange vlecbt? In dat blauwe badcostuum met wit omzoomd? Ja, ja, dat was Rozetta. Wat is zij veranderdmompelde korporaal gen willen aanwenden om met een eigen candidaat voor den dag te komen. Wij hopen dat blijken zal boe het blad daar omtrent al even slecht op de hoogte is als van den toestand te Zierikzee. Dergelijke geruchten zijn van hetzelfde soort als die welke het D. v. N. tegenwoordig opdischt. Uit elk district, waarvoor een kamerlid zit dat de redactie niet aangenaam is, ontvangt zij, naar zij beweert, bericht dat deze het bij de a. ver kiezingen hard te verantwoorden zal hebben. Het Haagsche Dagblad parodieert, vermoeden wij, deze wijze van berichten in de wereld te zenden door te melden dat sommige leden, oud van jaren, o. a. onze afgevaardigde Van Eek, voor hun mandaat zouden bedanken. Wij weten niet of wij hier te doen hebben met de vruchten der phantasie van de redactie zelve of van een enkelen jjverigen correspondent, die, evenals zij, heftig en al te overdreven tegenstan der van Kappeijne is. Belachelijk vinden wij echter al die eensluidende berichten en de geloofwaardigheid ervan is niet boven bedenking verheven. Dit kunnen wij, wat het gerucht omtrent den heer Van Eek betreft, in elk geval meedeelen dat aan het nemen van ontslag door onzen afgevaardigde in het geheel niet wordt gedacht. Bovendien moeten wij ernstig protesteeren tegen het zoo lichtvaardig in de wereld zenden van derge lijke geruchten, die louter in het brein van een enkele bestaan, omdat het voor de liberale partij een hoogst gevaarljjk spel wordt op die wijze de kiezers op een dwaalspoor te brengen, zoodat het verkiezingawerk aan liberale zijde zeer wordt bemoeilijkt. Als men de belangen der vrijzinnige partij wil benadeelen kon men niet beter doen dan thans op de redactie-bureaux van het D. v. N. geschiedt. Wij hopen echter dat de liberalen zich aan al die praatjes niet zullen storen. In België heeft men de koninklijke waardig heid beleedigd. Dergelijke gebeurtenis is onbe kend in onze geschiedenis. Algemeen wordt dit hier te lande afgekeurd. De Standaardzijn stelsel getrouw, insinueert dat, wat in België gebeurde, ^ook hier te wachten zou zijn. Zij zegt „Weet wel, zóo als de liberalisten in België zijn, precies zoo zijn ze in Nederland. Twee druppels water." En als bewijs voor die stelling laat zij volgen Zelfs onze meeste liberalistische wetten heeft Thorbecke met zijn aanhang uit de Belgische wetten- gekopieerd." Tegen die insinuatie op te komen is onnoodig alleen moeten we onze verbazing uitdrukken over tand de fiel dans Vame d'un dévot. (Arnh. Crt.) Gisterenavond werd de eerste vergadering in dit seizoen gehouden van het departement-Middelburg van de Maatschappij lot nut van't Algemeen. Onder de ingekomen stukken was eene missive van de Silvester. »Weet gij zeker dat gij u niet vergist? Er zjjn vaak gelijkenissen Hij zag mij met een weemoedigen glimlach aan en zei, na een poos gezwegen te hebben. >Wij hebben haar al te liefgehad Opdat oogenblik kwam de metgezel der schoone dame uit het water, nog dikker dan toen hij erin ging. »Kjjk, zei de oude man", die heer is met haar meegekomen.'' En hij vestigde zijn blik op het dikke mannetje, volgde hem in al zijne waggelende bewegingen en, toen hij in het tweede badhuisje verdwenen was, liet hij het hoofd op de borst zinken en zei: ïhij is het niet!" Hij Wie?" »Het is niet de officier van de cavalerie." Die kon het niet zijn En korporaal Silvester verklaarde mij heel goedig, waaruit hij opmaakte dat hij het niet was; hij had dien officier slechts twee maal gezien, maar herinnerde zich heel goed dat hij blond en slank was en onmogelijk zoo dik kon geworden zijn. »Zij weet het niet," vervolgde hij, strak naar het huisje ziende, »zij weet het niet; als zij wist dat ik hier was, zoo dicht bij haar, ben ik zeker dat zij zou komen aanloopen en hare armen om den hals van den ouden Silvester slaan, die zoo veel om haar geschreid heeft. Maar zij weet het niet en misschien is het zoo beter zij zou er te veel onder lijden. Maar zeg toch, heer ridder; welk een toeval 1 welk een toeval 1" Hij bleef commissie der spaarbank, waarin werd medegedeeld dat zij goed vorfd een som van f 6000 in voorschot te geven aan het bestuur van het departement tegen eene rente van 'sjaars. (Men weet dat die som vereischt werd ten gevolge van het aankoopen van een huis op de Vlasmarkt). De vergadering nam met deze beslissing genoegen- De rekening over het afgeloopen en de door het bestuur voorgestelde begrooting voor het vol gende boekjaar werden door de vergadering goedgekeurd. Op de begrooting werd eene wijziging gebracht in het subsidie dat tot nu toe verleend was aan de commissie der volksbiblio theek inet het oog op het batig saldo dier com missie meende de vergadering, in vereeniging met het bestuur, het voor éen jaar aanmerkelijk te mogen verminderen. Eene langdurige discussie ontspon zich over de vraagzal het departement het eeuwfeest der maatschappij feestelijk herdenken, en hoe? De meeningen waren nog al verdeeld, maar aangezien niet ruime middelen ter beschikking zijn en men toch op de eene of andere wijze het historisch feit ook in den kring van het Middelburgsch departement niet onopgemerkt wilde laten voorbij gaan, besloot men in beginsel, op voorstel van het bestuur, een feest te doen plaats hebben voor de kinderen der Nutsbewaarscbolen. De regeling werd nader aan de besturen van bet departement en der bewaarschool overgelaten. Daarna werd tot voorzitter van het departe ment, ter vervanging van jhr. mr. D. G. Van Teijlingen, benoemd de heer mr. W. Polman Kruseman. Verder werden gekozen tot leden van de commissie voor de bewaarscholen de heeren F. G. De Liefde, die moest aftreden, en P. W. Van de Kamer, ter vervanging van den beer Henri Tak, die bedankt had. De benoeming van twee leden van de commissie der volksbibliotheek werd tot de volgende vergadering aangehouden. Ten slotte werd over de feestelijke, algemeene vergadering, in Augustus te Amsterdam gehouden, verslag uitgebracht door den afgevaardigde, den heer W. N. F. Sibmacher Zijnen. Bij de heeren J. 0. en W. Altorffer alhier is van de pers gekomen de Zeeuwsche spoorweggids winterdienst 1884/85. Iets tot aanbeveling van dezen gids te zeggen achten wij overbodig, want in den korten tijd van zijn bestaan heeft het zich bij velen onmisbaar gemaakt. De samensteller heeft door meerdere correspondeerende lijnen op te nemen de doelma tigheid van het boekje nog doen toenemen en door vergrooting van de opgave van de prijzen der plaatsbiljetten het publiek aan zich verplicht. De uitvoering is, zooals wij dat van de firma Altorffer gewoon zijn, uitstekend. Tot auditeur bij den schuttersraad alhier is benoemd de heer mr F. N. Van der Bilt alhier. laatste berichten van gisteren). Gedeputeerde staten der provinciën zijn door den hoofdschuddend met een blik vol liefde op het huisje staren. »Wat moet ik doen?" hernam hij, »ik zou haar willen zien, zonder dat zij mij zag, om haar niet te bedroeven en tochals zij wist dat wij hier zijn zeg, als haar hart nog op dezelfde plaats zit, is het dan mogelijk dat zij niet meer van haar vader en moeder houdt Zij noemde ons vader en moeder, heer ridder." Ik zocht met de oogen naar mevrouw Lucia, wel wetende dat zij niet ver af kon zijn. -- Zij is breinaalden gaan koopen," zei de oude man, »en ik weet niet wat ik moet doen als ze lang weg blijft, gaat ons kind heenen als zij bij tjjds hier komt zonder op iets voorbe reid te zijn, is het nog erger; mij dunkt ik zie haar al, dan begint zij te snikken en verraadt zichzelf. En hoe moet ik doen om mjj niet te doen opmerken Ik ried mijn ouden vriend dat hij zich op het zand zou uitstrekken, als een vermoeide badgast, met den strooien hoed voor het gelaat. Op die wijze kon hij zien zonder gezien te worden; ik zou intusschen mevrouw Lucia tegemoetgaan en haar het voorgevallene meedeelen. Korporaal Silvester zocht nog even naar iets beters, maar vond niets en hield zich aan mijn raadik zag hem als een dief naar het badhuisje sluipen, op het zand neervallen en den hoed over de oogen trekken juist op het oogenblik toen het huisje de blonde Venus weer afstond aan de lucht, de zon en den geduldigen ontvanger. minister van binnenlandsche zaken uitgenoodigd, voorstellen te doen tot voorbereiding, eener even- tueele herziening der regeling van eïe bestemming en van de sterkte der schutterijen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft aan alle leden van het uitvoerend comité der onlangs gehouden landbouwtentoonstelling zijn dank be tuigd voor de door hen genomen moeite en daaraan bestede zorgen. De St.-Ct bevat een kon. besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de door de weder- zijHsche gevolmachtigden van Nederland en België den 9en Mei 1884 te Brussel onderteekende ver klaring, tot vaststelling van een uniform tarief voor bergloon van vischnetten. De examens voor de praktijk in boekhouden en handelscorrespondentie (Fransch, Engelsch, Hoog- duitsch en Nederlandsch) der vereeniging van handelsbedienden Mercurius te Rotterdam zullen, bij genoegzame deelneming, plaats hebben in den loop der maand November. In een part. brief uit Kotta Radja in bet N. v. d. D., waarin met zeer veel lof geschreven wordt over den afgetreden civielen gouverneur in Atjeh, den heer Laging Tobias, wiens vertrek door burger en militair zeer wordt betreurd, leest men verder Het Roomsch Katholieke kerkgebouw is bijna onder dak. De eene helft van het gebouw wordt ingericht voor pastorie, de andere helft voor tem pel. Een klein torentje verheft zich boven het dak. Tot nu toe woont de pastoor nog altijd in een bouwvallige bamboe barak, die gelijkvloers met het grasveld staat, en bij den minsten regen onder water loopt. De pastoor Verbraak is echter geen voorstander van weelde. Die door een ieder be minde man is reeds van 1874, dus tien jaren, achtereen te Atjeh en heeft gedurende dien tjjd een ijver en humaniteit aan den dag gelegd, die zonder weerga is. Hoevele kogels hebben al om zijn hoofd gefloten, hoeveel flikkerende klewangs zag hij opgeheven Niets kon echter zjjn ijver in het volvoeren van zijne plichten en zijne belangstelling in den sol daat verflauwen. Geen post, zoomin op Groot- Atjeh als in de Kuststaatjes, die door hem onbe zocht bleef. Overal was hij de welkome gast der officieren, de troost der soldaten. Het kerkgebouw, dat nu verrijst, wordt geheel gebouwd van het traktement des pastoors, want de heer Verbraak stelt al wat hij met mogelijk heid missen kan ter beschikking van het bouw fonds. Men wil weten, dat hij van slechts 75 's maands leeft en 500 voor de kerk besteedt. Het loffelijke van pastoor Verbraak's onver- flauwbaxen ijver is, dat hjj in het behartigen der particuliere belangen van een ieder, en in zijne groote belangstelling voor zieken, gewonden en behoeftigen, nooit onderscheid maakt tusschen de eene gezindte en de andere. Ja, buiten de kerk en de catechisatie, spreekt hij over geen gods dienst. In verschillende omstandigheden heelt deze brave man den lande reeds vele diensten bewe zen, vooral gedurende zijn tien jarig verblijf op het oorlogstooneel, Gelijk die wijze man voorspeld had verscheen de schoone weer, geheel gehuld in een wjjden witten mantel, om het midden vastgebonden met een dik blauw koord en met de haren los op den rug hangende. Een zucht, die onder den grooten hoed van den ouden schermmeester geslaakt werd, be reikte mijn oor, maar de korporaal verroerde zicit niet, en ik ging mevrouw Lucia zoeken. Ik behoefde niet ver te gaan. Zij was in deii winkel op den hoek druk bezig met naalden uit kiezen waarbij zij er vele op haar borst probeerde eer zij er een nam. Zoodra zij mjj zag maakte zjj er een einde aan en kwam naar mjj toe; Ik had mijn bericht niet vooruit klaar gemaakt en wist niet hoe te beginnen. »Raad eens," zei ik, i wie er aan het strand is en er zooeven gebaad heeftwie zich nii in de zon loopt te drogen." Zij noemde dokter Massimo; zij noemde haar man, Schrik", begon ik en terstond stamelde zij j Rozetta!" Ik zette haar de aarzelingen van haar man uiteen en wat ik er op bedacht had om te maken dat hij hun kind kon zien, zonder gezien te worden, toen zij eensklaps bleef staan. Zij had haar gezien,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1