N° 239. 127' Jaargang. 1884. Donderdag 9 October. FEUILLETON. Middelburg 8 October. et witte Huisje. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels i,SO iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Öalvatore Farina. MIDDELBSJRGSCHE COURANT. I 10 Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peul, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nietjwenhüuzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De Tijd zegt de Stand, na, zonder ook maar in de verte een beschuldiging van onheuschheid te vreezen'. «Op het punt van samenwerking zijn we noch kieskeurig, noch vies". Tot rechtvaar diging van die uitspraak heft het katholieke orgaan een lange reeks van klachten aan over onhebbelijkheden, waarmede de Roomschen van anti-revolutionaire zijde worden overstelpt. „Een samenwerking met de anti-revolutionairen, zooals die door de Stand, worden vertegenwoordigd, heeft wel haar moeielijkheden. Het schijnt, dat in den verkiezingstijd, en juist in den verkiezingstijd, al de onhebbelijkheden van het anti-Roomsehe zich bij de Stand, in dubbele mate openbaren. Het is, of het anti-revolutionaire orgaan zich meer dan anders gedwongen en geprest voelt tot een soort van protesteeren, die men somtijds alleen in denzelfden zin als schelden hoog van toon kan heeten". Eigenaardig is het slot van deze klach tenreeks«Maar wij gewagen niet verder van deze dingen en laten het daarbij. De Standaard zou anders in zijn eigenaardige taal zeggen „In dien gij al niet kieskeurig zijt, gij maakt toch veel fratsen De samenwerking, die de Tijd met de anti revolutionairen wil, omschrijft zij als eene, die allen schijn of zweem van ineensmelting uitsluit en die uitteraard tot het staatsrechterlijke beperkt bljjft. De strijd der geesten zal een zoodanige samenwerking niet in laffe, loome verdraagzaamheid ontaarden. «Yerre van daar Het is ontwijfelbaar, dat wanneer in onze wetgeving eenmaal de boven aangeduide beginselen zegevieren, de strijd der geesten eerst in volle vrjjheid met al de wapenen des geestes zal worden gestreden". Dat minder' heusch, of liever onheusch bejegenen van elkander, vooral in den verkiezingstijd, is ver klaarbaar. Waar men elkaar zoo gedwee helpt, of liever de volgelingen van beide kanten laat helpen, dient de schijn van zelfstandigheid nog bewaard te blijven. En daarvoor is het verkoopen van zulke fratsen geschikt. Gisteren nog hield de Standaard een betoog van zeer anti-katholieke strekking. Daarin trachte het blad te bewijzen dat in Roomsehe landen de welvaart niet toeneemt en het eindigde met de woorden „Want inderdaad, als ge aan een eerlijken Roomsehe zelf vraagt: „Waar vindt ge nu zelf, dat het zedelijk en geesteljjk peil der natie hooger staat, in die landen, waar de gele wimpel de alleenheerschappij heeft, of wel in Friesland, op de Yeluwe en in zooveel andere streken, waar men nog bidt en lofzingt bij onze puinhoopen haast durven we er voor instaan, dat men dan tot in de redactiebureaus van de Tijd erkennen zou Als ik kiezen moest, nog liever op de Yeluwe dan onder de Calabrische BravoV'. En het loon voor al zulke ongezochte compli mentjes is een getrouw samengaan. Zoo iets kan 1». Naar liet Italiaanscli TAN" VIII. Ditmaal vroeg de dokter nog niet naar hunne gezondheid en toen de oude dame, de woorden van haar man ernstig opnemende, hem berispte omdat hij er haar nooit iets van gezegd had en haar altijd had laten gelooven dat het hem niet aan eetlust ontbrak, vooral omdat hij aan tafel goddank niet in gebreke bleef, zou de dokter het Ook niet gedaan hebben. Daarom vroeg ik aan korporaal Silvester«Zijt gjj misschien ziek «Ziek eigenlijk niet," zei de oude heer«maar ik ben niet meer dezelfde van vroeger; vooral verleden jaar was ik nog geheel anders. En zelfs mijne vrouw ziet ge, mijne vrouw, die zich alleen ongerust maakt over mij en zich er op beroemt, dat haar nooit iets scheelt, is ook dezelfde niet meer. Verleden «Wat zou mij verleden overkomen zijn viel mevrouw Lucia hem in de rede «■het gaat mij heel goed, ik heb nooit hoofdpjjn gebad. Wat bedoelt gij toch met: zij is niet meer dezelfde? ik begrijp het niet. Zij begreep het op dat oogenblik; het mistroostig gezicht van haar echtvriend deed haar alles men alleen verwachten vau hen die zelfs verklaren daarvan noch kieskeurig noch vies te zijn. In het D. v. N. komt eene beschoirwiug nit Goes voor, naar aanleiding der aanstaande ver kiezingen voor de tweede kamer. Daarin wordt gewezen op het feit dat van liberale zijde gepousseerd wordt de candidatuur van jhr Yan Karnebeek, gewezen commissaris des konings. Dat pousseeren zal zeker zich wel bepalen tot enkele personen die dezen candidaat noemen. Wij zijn bet met den schrijver uit Goes eens dat zulk een candidatuur niet raadzaam zou wezen. Terecht beweert hij dat die heer niet de minste populariteit bezit in Zuid-Bevelandwij zonden liever zeggen, zonder aan de groote verdiensten en bekwaamheden van onzen gewezen commissaris iets te kort te doen, in het gansche district Goes en in geheel Zeeland. Maar als de schrijver nu komt aandragen met de candidatuur van den heer B. H. Heldt, dan zijn wij verbaasd over zijne inconsequentie. Zou die man populair wezen in het district Goes Wie dat gelooft kent den toestand niet en wie dezen op zichzelf zoo verdienstelijken man aanbeveelt als candidaat, berijdt een gevaarlijk stokpaardje. Het is moeilijk een geschikt candi daat te vinden, omdat zij, die vooral daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, voor de eer van een candidatuur bedanken. Maar beide genoemde personen zijn voor het district Goes, dunkt ons, al even ongeschikt om de liberalen tot krachtsinspanning aan te sporen. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. betoogt, dat de thans aangenomen wijziging van art. 198 niet voorkomen kan, dat toch langs een omweg gedurende een regentschap verande ring in de troonsopvolging werd genraeEJ, door namelijk eerst dat artikel zelt te wijzigen. Hij gaat dan voort «Meer rationeel zou het zeker geweest zijn art. 198 bij deze gelegenheid geheel te schrappen, en ben ik goed ingelicht, dan is men van liberale zijde in de tweede kamer ook eerst werkelijk van plan geweest een amendement in dien geest in te dienen; maar is men daarvan afgeschrikt geworden door de overweging, dat er dan wel eens vaD de herziening van het artikel in het geheel niets zou komen. Er liep hier nl. in poli tieke kringen een gerucht, dat de koning niet genegen zou zijn de wet te bekrachtigen, indien men verder ging dan de regeering had voorge steld. Was dat gerucht op waarheid gegrond, dan zou het zich daardoor ook laten verklaren, waarom de minister Heemskerk thans heeft voor gesteld de herziening van de troonsopvolging uit te sluiten, ofschoon hij in zijn praktijk van de grondwet zelf op het gevaarlijke daarvan gewezen heeft". In denzelfden brief drukt de correspondent zijn twijfel nit of de koning wel zoo lang in Luxem burg zal bljjvenin November toch wordt de tegenwoordigheid van Z. M. in de residentie ver- eischt ter beëediging van de leden der eerste kamer, begrijpenzij verstomde. De dokter, die nog steeds gezwegen had, ver vaardigde zich vriendelijk te glimlachen en zei «Wat voelt gij, korporaal Silvester?" Korporaal Silvester zuchtte. Ach, dat wist lijj zelf niet; hij at, hij at zelfs veel, maar den rechten eetlust, dien voelde hjj niet meer; en na het eten werd hij koud. »Een gezond teeken" merkte de dokter op. Maar daarna warm, en eenigszins duizelig en somtijds een weinig pijn"^, «waar?" hier en daar een weinig pijn, die nooit op dezelfde plaats bleef. «Ongeveer zooals gij zelf," zei de dokter. En inderdaad, korporaal Silvester had zich bij die uitlegging zijner kwalen steeds heen en weer bewogen en veel gegesticuleerd. Die pijniging duurde nog een weinig. Toen kwam er bij den dokter nog een overblijfsel zijner vroegere bemiidïelijkheid boven. «Aangename wandeling", zei hjj „en bljjf altijd maar zoo ziek." De echtgenooten verwijderden zich nu zjj er verlof toe hadden gekregen. «Het zjjn twee brave menschen," besloot de dokter na een langdurig stilzwijgen. IX. De badhuisjes van Gerolamo deden goede zaken, zoodat men dikwijls den eigenaar verdiept zag in het reusachtige plan om het volgend jaar hun want al de leden kunnen toch moeilijk naar Luxemburg reizen om daar beëedigd te worden. Aangezien bij onderzoek gebleken is dat na te noemen gemeenten door de uitgaven, tot eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zouden worden bezwaard, zijn de volgende subsidiën verleend Clinge 1890, Heinkenszand 800, Nisse 800Philippine 140, Schore 300, Waarde 400. Gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember werden aan het bureau voor scheikundige onderzoekingen alhier onderzocht 53 monsters regenwater, 7 welwater, 1 duinwater, 1 jenever, 3 crétonnes, 1 ledikant gordijnen, 1 behangsel papier en 3 verglaasd ijzeren pannen. Yan de 53 monsters regenwater waren 6 lood houdend, 6 onrein, terwijl de overige 41 zuiver waren of slechts sporen van organische stoffen bevatten van de 7 monsters welwater waren 4 onrein, 3 zuiverhet monster duinwater was zuiver; de jenever was, behoudens eenige reuk naar het vat, normaalde crétonnes en behangsels waren allen arseenvrij van de 3 verglaasd ijzeren pannen waren 2 loodhoudend. Door den minister van binnenlandsche zaken is last gegeven de 23 overige verdachte runderen van de wede P. De Badts te Schoondijke af te maken. Big-gekerke, 7 Oct. Dank zij onzen nieuwen burgemeester, mogen wij thans hier ook deeien in de „verlichting" der 19e eeuw. Heden brandden vóór 't eerst twee flinke lantaarns, die in den sükdonkeren nacht goede diensten zullen bewijzen. Evenwel willen we hopen, dat dit aantal nog met twee vermeerderd worde, zoodat wij dan aan de vier hoeken van het dorp flink licht zullen hebben. In een paar jaren tijds is door het bouwen der openbare school, door goede bestrating en nu weer door het aanbrengen van licht in groote behoeften voorzien. Vlissingen, 8 Sept. Heden namiddag te drie uren is met goed gevolg van de werf der koninklijke maatschappij De Schelde te water gelaten, het ijzeren schroefstoomschip Stad Nieuport waarvan de hoofdafmetingen zjjn: lengte 150, breedte 25§, holte 11 i Eng. voeten. Het draagvermogen van het schip zal ongeveer 500 reg. tonnen zijn. De bouw van het schip geschiedde volgens Lloyd's rules. In het vaartuig zal worden opge steld eene surface-condensing machine met stoom ketel, alsmede een donkeyketel, welke allen in de fabriek der genoemde maatschappij zijn ver vaardigd en zoo ver zijn gevorderd dat zij binnen enkele dagen in het schip kunnen geplaatst worden. De Stad Nieuport is bestemd tot geregeld vervoer van Engelsche steenkolen tusschen New-Castle en Nieuport, terwijl de bouw ervan is geschied aantal te verdriedubbelen. Niet alleen ontkleedden er zich alle badgasten uit Albissola, maar somtijds liet zich zelfs de een of andere dame van een naburig strand door onze wateren verlokken, nu Gerolamo baar kuischkeid met zijn badhuisjes bescherming beloofde. Op zekeren morgen was de geheele mannelijke bevolking op het strand in bewondering eener onbekende schoone, die blijkbaar alleen uit Savona was gekomen om een bad te nemen. Het was een prachtige blondine, ofschoon niet meer zeer jongmaar zij was groot en voor zoover men er over kon oordeelen mooi gebouwd en zij had een lief klein gezichtje dat zoo bevallig staat op een groote vrouwenfiguur, omsloten door een rjjkdom van blonde haren. Zij was vergezeld van een klein dik mannetje dat er potsierlijk uitzag in zijn zijden badcostuum met dwarache streepen. De onbekende schoone was in zee gegaan en zwom moedig met een reddingboei voor zich uit, terwijl er op het strand de meest gewaagde ver onderstellingen over haar gemaakt werden. De hypothesen, waartoe een vrotw, die al te schoon en al te onbekend is, aanleiding geeft, wanneer zij eensklaps aan bet strand van een zeedorpje verschijnt, zijn niet altijd mooi; maar toch stemde bjjna iedereen hierin overeen dat de onbekende een ernstige, bijna strenge houding had, den ernst van iemand die het leed van nabij heeft leeren kennen. Een nauwlettender toeschouwer, een ont vanger der registratie met verlof, die zich niet voor rekening der vennootschap Handelsvereeniging Nieupoort te Nieuport. KHewonisdijU, 7 Oct. Bij de Maandag alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den gemeenteraad is met 18 van de 24 uitgebrachte stemmen gekozen de heer A. Fon tein, burgemeester. Tïiolen. Door het bestuur van het onlangs opgericht fanfarenkorps was aan den gemeenteraad een request gericht waarin gevraagd werd om een geschikt lokaal voor de repetitiën. De raad besloot met algemeene stemmen daarvoor een gedeelte van de bewaarschool af te staan. Tevens werd besloten om aan het verzoek van het bestuur der spijscommissie te voldoen, nl., onder goedkeuring van heeren ged. staten, een geschikt lokaal aan te koopen voor de bereiding en uitdeeling van soep aan de armen. De be grooting der gemeente voor 1885 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 26,728.801. Stavenisse, 8 Oct. In de Dinsdag gehou den zitting van den gemeenteraad alhier werd vastgesteld de begrooting der inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor 1885, in ontvangst en uitgaaf op 10,481.38. Onder de inkomsten zijn o. a. begrepen Ontvangsten van vroegere diensten ƒ981.75; in komsten van bezittingen 220; gemeenteopcenten op's rijks directe belastingen 1,561.911hoof delijke om slag ƒ2.600; uitkeering door 't rijk van 4 5 pers. belasting 2.005.04j en 30 kosten lager onderwijs 937.50. Onder de uitgaven zijn o. a. begrepen Schuldaflossing en renten ƒ2,216.25; kosten lager onderwijs 3,748.40 en geneeskundige dienst 200terwijl de som van 300 is uitge trokken tot uitdieping der haven. Eveneens werd de begrooting der inkomsten en uitgaven van het plaatselijk armbestuur vast gesteld in ontvang en uitgaaf op 651.06. Verder werd met algemeene stemmen besloten het verbouwen der openb. school tot nader uitte stellen, in verband met het onlangs door de hooge regeering genomen besluit, waarbij de termijn voor bouw- en verbouw verlengd is tot 1 Jan. 1890. Tengevolge van het overljjden van den heerlz. Van Male, in leven lid van den gemeenteraad te Breskens, zal eene verkiezing van een nieuw lid moeten plaats hebben. De StCt. van 8 dezer bevat, zooals wjj nog in een deel der oplaag van het nommer van gisteren hebben gemeld, een koninkljjk besluit betreffende de sluiting der tegenwoordige zitting en de ont binding van de beide kamers der staten generaal. Daarbij wordt de minister van binnenlandsche zaken gemachtigd om de tegenwoordige zitting der staten-generaal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide kamers op Zaterdag 11 October aanstaande, des namiddags te 3 uren. De eerste en tweede kamer der staten generaal met oppervlakkige beschouwingen vergenoegde, deed ons opmerken dat zij haar corset onder het bad costuum had aangehoudenen wij hadden allemaal gezien dat hare voetjes gestoken waren in zeil doeken laarsjes met kurken zolen en met blauwe lintjes vastgestrikt en wij wisten dat zij ondef het costunm een wit tricot droeg, waarvan de lange mouwen tot aan hare polsen reikten, teneinde haar blanke huid niet aan de zonnestralen bloot te stellen. Zij had ook een gouden armband aangehouden, niettegenstaande den wijzen raad van Gerolamodie zich beijverd had haaf bijtijds te waarschuwen. Een rijtuig met twee paarden wachtte onder een der bogen van de brug totdat het bad der twee zoo slecht bjj elkaaf passende onbekenden afgeloopen zou zjjn. om hen zeker weer naar Savona te brengen. Intusschen zvflsm de dikke heer als een boei die op het lage water dreef; zijne langzame bewegingen brachten hem steeds achter zijne schoone gezellin zonder dat hij haar ooit kon inhalen en als zjj even ophield om op hem te wachten, kon hij toch nooit naast haar blijven. De bewonderaars gingen zich een voor een op eenigen afstand ontkleeden; er bleven er slechts twee over, de ontvanger en ik. Hij kwam er rond voor uit dat hij de schoone zwemster uit het bad wilde zien stijgenik wachtte op korporaal Silvester met wien ik precies om elf uur een afspraak had. Het bad der blonde Yenus duurde niet lang," weldra verrees zjj uit het water met gebogen hoofdj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1