N° 237. 127® Jaargang. 1884. Dinsdag 7 October. "FEUILLETON. Middelburg 6 October. Het witte Huisje. Onderwijs. Kerknieuws, Dit blad verschijnt dagelijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Salvatore Farina. vin. MIDDELBURGSS COURAIVT w M Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Niegwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Blijkens het verslag over de rijkstelegraaf werden in 1883 behandeld 9.319.615 telegrammen. De opbrengst bedroeg 1.039.192,37 dit dat verslag verdient de aandacht de mede- deeling, dat het anti-inductiestelsel van Van Rjjsselberghe, strekkende om de draden gelijktijdig dienstbaar te maken voor telegraphisch en telepho- nisch verkeer, en om de inductie voor telegrafeer- stroomen op telepboon-geleidingen onschadelijk te maken, tusschen Amsterdam en Haarlem met goed gevolg werd beproefd. De geruchten, die onlangs in sommige bladen de ronde deden, als zoude genoemd systeem niet aan de verwachting beantwoorden, worden in het verslag dus officieel gelogenstraft. Van de vier, door longziekte aangetaste koeien op de hofstede van de wede P. De Badts te Schoondijke, waarvan er een reeds is afgemaakt, hebben heden de drie overigen hetzelfde lot ondergaan. Door de inspecteurs-veeartsen van Noord-Brabant en Zeeland is voorgesteld nog 28 stuks rundvee, zoo groot als klein, verdacht van longziekte op bovengenoemde hofstede, te doen afmaken, waartoe de ministerieele machtiging wordt ingewacht. De hofstede wordt streng bewaakt en zal spoedig afgesloten worden. De heer Th. J. Coenraads Pieterse alhier is benoemd tot stationschef te Borculo. Vlissing-en, 6 Oct. De gemeenteraad zal morgen (Dinsdag), des namiddags te 2 uren, ver gadering houden ter behandeling van het contract tot ruiling van gronden. Vlissingen, 6 Oct. Gisteravond kwam alhier met den boottrein van Stuttgart aan Z. K. H. prins Wilhelm van Saxen-Weimar, die de reis naar Londen voorzette met het ss. prins Hendrik van de stoomvaart m# Zeeland. YzendijUe, 6 Oct. De zomerhitte is voor bij en de verhitte gemoederen schijnen tot bedaard heid gekomen te zijn, alsof een stortbad hunne hoofden afgekoeld had. Had ons gemeentebestuur in eene vorige zitting geweigerd de gemeenterekening over dit jaar vast te stellen, in de raadsvergadering der afgeloopen week kwam zij andermaal ter tafel, Door den voorzitter werd echter eerst een missive van ged. staten omtrent dien muisbarenden berg ter kennisse ge bracht, en daarna de rekening met algemeene stemmen vastgesteld. Thans kwam de nieuwe begrooting voor 1885 in behandeling. Er is een spreekwoord, dat luidt »de straatsteenen vragen den mensch geld", en dit gezegde geldt dan ook in stoffeljjken zin van onze Naar liet Xtaliaanscli tan VII. „Wij zullen ons niet te veel aan dat meisje hechten," zei mevrouw Lucia tot mij; „wij zullen haar goed doen zonder het haar toe te rekenen, uit christeljjke liefde, en wij zullen haar ook onderwijzen in de deugd lezen, schrijven, rekenen en gebeden opzeggen, omdat zij van hare slechte tante zoo goed als niets geleerd heeft." Dat beloofde korporaal Silvester ook, die nog zekerder was van zijne zaak, omdat hij in een hoekje van zijn brein onder de sneeuw een vonkje van liefde bewaarde voor schoonheid in iederen vorm, den vrouwelijken vorm vooral niet uitge zonderd. Nu had Mariaccia in zijne oogen een groot gebrek, dat in Albissola heel groot was, namelijk dat van leelijk te zijn. Zoo stonden de zaken toen een Septemberregen kwam aankondigen dat het badseizoen voorbij was en mij noopte heen te gaan. Wij waren de laatsten der badgasten die bleven, dokter Massimo en ik, en wij verlieten Albissola op denzelfden dag, hij met den trein van Savona, ik met dien van Genua, aan het strand, aan de nieuwe pannen langs den weg geplaatst, jian het echtpaar Silvester en aan ons zelf be straten. Over de quaestie, hoeveel geld geëischt zou worden, was men het niet eens, althans de stemmen staakten. Na eene genoeglijke raadzitting van eenige uren was dit gebleken verschil in zienswijze een geschikt tijdstip om te eindigen, zoodat de verdere behandeling der begrooting in eene volgende zitting plaats zal hebben. Het gekozen raadslid, dhr. I. Leenhouts, is in deze zitting geïnstalleerd geworden. S&illand, 5 Oct. De vergaderingen van den raad der gemeente Rilland-Bath hebben hier nog altijd plaats in eene herberg. Teneinde aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken bestaat thans het plan om de oude school te Bath, tevens gemeentehuis van de vroegere gemeente Bath, af te breken en de bruikbare materialen te bezigen om een eenvoudig raadhuis alhier te bouwen. De heer J. Fokker van Zuidzande, laatst geslaagd als surnumerair bij 's rijks belastingen, accjjnsen en domeinen, wordt met 15 October a. als zoodanig geplaatst te Leeuwarden. Aan den burgemeester van Stoppeldijk en Bosch- kapelle K. J. A. G. baron Callot d'Escury is vergun ning verleend om tot 1 Februari 1885 te Hontenise te blijven wonen. Aan I. Mulder Drentb, is op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hulpsluismeester bij het kanaal door Walcheren te Vlissingen. Zïe laatste berichten van gisteren). De bestekken, plans en ramingen betreffende den sehoolbouw werden tot dus ver door de hulp vragende gemeentebesturen aan de goedkeuring van den districtsschoolopziener onderworpen, alvo rens het verzoek om toepassing van art. door hen aan den koning werd ingediend. Hierin behoort door de gewijzigde bepaling der schoolwet van nu af in zoover verandering te komen, dat de bouw. kundige stukken bij het adres aan den koning behooren te worden overgelegd, zonder dat zij door den districts-schoolopziener zijn goedgekeurd. Wor den geen termen tot inwilliging van het verzoek gevonden of wordt het aangeboden subsidie niet aanvaard, dan geschiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouwkundige stukken. Deze nieuwe wijze van behandeling, door den minister van binnenlandsche zaken voorgeschreven, is door de commissarissen der provinciën aan de gemeentebesturen bekend gemaakt. Ten einde te weten of jongelieden die men voor de betrekking van surnumerair en aspirant verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen wenscht te doen opleiden, lichamelijk aan de eischen tot toelating tot het daarvoor gevorderde examen voldoen, wordt de gelegenheid gegeven om hen tegen betaling van 5 voor- loopig te doen keuren door den dirigeerenden officier van gezondheid, chef van het militair hospitaal te 's Gravenhage, die zich daartoe bereid heeft verklaard. Belanghebbenden moeten zich lovende, dat wij de eersten zouden zijn, die een volgend jaar terugkeerden. En zooals het gaat, na zoovele beloften aan anderen en mijzelven gedaan om naar Albissola terug te keeren, ging ik het volgende jaar naar de bergen, twee duizend meter boven de opper vlakte der zee. Maar misschien deed ik ook daarboven te plechtige beloften aan de hoogten, aan de gletchers, aan de valken, aan anderen en aan mijzelven, zoodat ik het volgende jaar zeer sterk behoefte gevoelde aan de zee van Albissola. Ik ging er heen in Juli, toen er nog geen enkele badgast was aangekomen, en ten minste in dit Opzicht hield ik de belofte van twee jaar te voren. Het strand was nog even zooals ik het verlaten hadbehalve dat een ingezetene van Albissola er zijn eigen houten huisje had laten neerzetten; en Gerolamo kwam nu en dan een blik naar binnen werpen onder voorwendsel van er de ben gels uit te jagen, die er gaarne kwamen kaart spelen, vechten en ander kattekwaad bedrijven, maar inderdaad omdat hij eene geheime behoefte om te zien en te voelen hoe het huisje ge maakt was en met juistheid de drie afmetingen op te nemen en te berekenen hoeveel het op zijn minst kosten zou. En inderdaad weinig dagen later verstond de moedige Gerolamo, die tweemaal de wereld was omgezeild, zich met den gemeente-ontvanger om trent de vergunning en zette er ook twee badhuisjes hiertoe bij gezegeld verzoekschrift wenden tot den minister van financiën. Het spreekt vanzelf dat door die voorloopige keuring in geen opzicht te kort wordt gedaan aan de verplichting tot keuring bij den aanvang van het examen, en dat dus alleen deze laatste omtrent toelating tot dat examen beslist. Onze koning en onze koningin zijn goed en wel te Luxemburg aangekomen. Zij reisden in streng incognito, onder den naam van graaf en gravin van Buren. De gordijnen der portieren van den trein, waarmee zij de reis maakten, waren half gesloten. De toegang tot de stations, waarlangs de trein reed, was voor het publiek verboden. Toch had zich veel volk aan de toegangen ver zameld. Sommige Hollandsche familiën, zoo schrijft men uit Luik, uit de omstreken, hadden de Neder- landsche vlag uitgestoken. De koning zag er uitstekend uit. De heer mr. F. M. C. Pels Rjjcken, burgemeester van Arnhem, is overleden. Naar aanleiding van het adres eener «commissie voor bespreking van het reddingswezen in Neder land", worden, zoo meldt de Stoompost, bij onze regeering plannen beraamd voor eene hier te lande langs de Noordzeekusten in te stellen kustwacht, waaraan een semaphoredienstzou worden verbonden. De verschillende stations der kustwacht zouden tevens langs electrischen weg in gemeenschap wor den gebracht, zoowel met de plaatsen waar sleep- stoombooten aanwezig zijn, als met die waar zich reddingsbooten bevinden. Men zou voornemens zijn den kustwachtdienst in verband te brengen met den dienst der kustverlichting. Zooals men weet zijn reeds onderscheidene lichttorens in het telograafnet opgenomen. Aangezien de cholera asiatica zich naar ver schillende zijden in Italië uitbreidt, zijn alle havens van het vasteland van Italië, benevens de eilanden in de golf van Napels, besmet verklaard. Nooit komt men te Londen of er zijn tal van nieuwe merkwaardigheden te zien, zegt de schrijver der Engelsche kroniek in het Hbl. Toen ik van morgen in het Charing Cross station een briet op de post ging doen, zag ik vlak bij de letter-box een groote schel-roode bus, waarop het wel wat lange opschrift prijkte van Postcard and stamped letter public supply box. Het bleek een automatische verkooper van briefkaarten en gefrankeerde enveloppen te zijn. Toen ik een bronzen penny in de linkergleuf wierp en aan een lade trok, ging deze open en ik haalde er een briefkaart uit. Toen ik twee pennies in de twee rechtergleuven wierp, kwam een gefrankeerde enveloppe voor den dag, waarin een vel postpapier. Ieder die haast heeft, kan dus staande bij de brief bus zijn brief of postkaart schrijven, 't Is een zeer practisch denkbeeld, en, gezeten in het drukke station, schrijf ik op het dus veroverde stuk papier. neer. Dat was eene gedenkwaardige gebeurtenis, en nog heden verhaalt Gerolamo welbehagelijk hoe de geheele bevolking van Albissola op het strand kwam om zijne gewaagde onderneming te bewonderen. Gerolamo, die een rond zeeman en vijand van alle dubbelzinnige beeldspraak was, verklaarde dan dat zij niet allen tegelijk kwamen, maar bij tweëen, bij driëen, bij vieren, maar dat zij er toch stellig allen geweest waren. Zoodra ik te Albissola was aangekomen begaf ik mij, niet zonder eenige aarzeling, naar het witte huisje, Ik had nog geene berichten ingewonnen omtrent mijne Oude vrienden, omdat zjj het hooge gedeelte van Albissola bewoonden, en zeer terug getrokken leefden, zoodat mijne hospita hen wel niet zou kennen en misschien ook omdat ik heimelijk vreesde slechte berichten te zullen hooren. Onderweg voelde ik behoefte om tot mij zeiven te zeggen dat ik de twee oudjes in goeden welstand had achtergelaten en bracht ik mij steeds te binnen welke heldenstukken zij nog in hun ouderdom verrichtten, hoe vroolijk zij waren, de nieuwe wel vaart, die er bij hen heerschte en eindelijk welk eene gezonde vroolijkheid de liedjes van Mariaccia in het witte huisje zouden brengen. Maar zelfs nadat ik mij dit alles had herinnerd, was mjjne ziel nog niet geheel vrij van de vrees dat mij op den drempel van het witte huisje de gestalte van dokter Massimo zou tegemoet komen. De eerste geruststellende geluiden zond mij Mariaccia uit de verte door de open vensters der keuken toe; en het was de klank van een droef- Aan het verslag over de vergadering van het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Mid delburg, Zaterdag alhier gehouden, moeten wij nog het volgende toevoegen. De voorzitter, jhr mr D. G. Yan Teylingen, herdacht in zijne openings toespraak het verlies, dat het gezelschap geleden had door het afsterven van de leden dr G. Van Hennekeler en J. Sanders. Verder werd door den heer Kwekkeboom van Arnemuiden een voor dracht gehouden over het nut van kinderbewaar scholen, niet enkel als bewaarplaats maar ook als voorbereiding voor de gewone lagere schoolhij sprak met het oog op de opening der kinderbe waarschool in zijne gemeente. Eindelijk werden nog letterkundige bijdragen geleverd door de heeren L. Hogerland en G. J. Endhoven van Middelburg. Vrijdag jl„ is de nieuwe gemeenteschool te Biervliet door het dagelijksch bestuur en den architect, den heer Hannink te Goes, opgenomen en goedgekeurd. Indien er nu geene bezwaren meer in den weg gelegd worden, dan zal men gelukkig toch met primo November het ruime gebouw in gebruik kunnen nemen voor den stroom van jeugdige veldarbeiders en koewachters op gedwongen nonactiviteit. De heer W. Verplanke Cz., heeft geweigerd te treden in bet aanbod, door het gemeentebestuur tot hem, als medeeigenaar der oude school te Driewegen, gericht. Voor het aandeel der gemeente wil hij slechts 200 geven, waar hem maar 300 gevraagd is geworden. Voor 300 is ook onze gemeente bereid zijne helft over te nemen. Jl. Zaterdag had te Ovezand de laatste ia dit jaar te houden vergadering van het onderwij zersgezelschap 's Gravenpolder" plaats. Zij was* eer slecht bezocht, deels door het ongunstige weer, deels door de voortdurende slechte opkomst der jongere onderwijzers. De heer Lambers, hoofd der school te Ovezand, leverde een tweetal bijdragen, waarvan de eene Iets over den vragenden zin tot onderwerp had; de andere handelde over het leven en streven van Filips II, koning van Spanje. De eerstvolgende vergadering zal te Nisse gehou den worden. Het kerkbestuur te Cats heeft met algemeene stemmen besloten om bij beschikbare middelen de pastorie eene hoog noodige verbetering te doen ondergaan. Onze berichtgever voegt bij deze mede- deelingen. 't Is te hopen, dat de kerkelijke gemeente hare welwillendheid daartoe aan den dag legge en, aangezien het de kerk ten eenenmale aan finan cies ontbreekt, medewerke om het besluit, dat werkelijk niet voor den tijd is genomen, ten uit voer te brengen. Van haar moge niet gezegd worden, wat in 1t kerkelijke leven zoo vaak valt op te merken: „van buiten gloed, van binnen ijs'J. De heer P. Segboer te Hoogvliet, heeft toe zegging van beroep ontvangen naar Sluis. geestig minnelied, waarin het haar gelukte eeü Weinig van haar eigen vroolijk gemoed over te brengen. Mariaccia zag mij eer ik den weg afkwam, waar men het huisje een oogenblik uit het gezicht verloor, zoodat iknog vóór ik het bereikt had, door het geheele huis mijn titel van ridder hoorde weerklinken, en op hoogen toon herhalenen eeü oogenblik daarna, stonden de twee oudjes in de deur, hij met open armen, zij met samengevouwen handen als om den Eeuwige te danken. Zij waren beiden nog altijd mager, nog altijd gerimpeld} maar zij lachten zöoals ik ze nog nooit had zien doen, met al het welbehagen van tevreden menschen, Wjj begonnen spoedig te praten over dokteï Massimo. Ik vroeg hun en zjj vroegen mij op het zelfde oogenblik naar hem. «Weet gij iets van dokter Massimo en zjj zeiden«Hebt gjj het gehoord Wat moest ik gehoord hebben? Dat hem een ongeluk was overkomen. Is het mogeljjk l aan dokter Massimo Ja aan hem. En was hjj dood Neen, hjj was zelfs al geheel hersteld alleen zjjn linker arm was dood. Het was treurig öm te zien, verzekerden mjj de twee oudjes, het was treurig om te zien, hoe zulk een jeugdig man en zulk een goede kerel achteruit was gegaan. Het Was hem verleden jaar te Turjjn overkomen, na een bruiloftsfeest, waarop hjj gevraagd was; misschien had hjj te veel gegeten of gedronken maar men had al lang kunnen zien, dat hem iets slechts boven 't hoofd hing, omdat hjj te dik |i|

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1