N° 236. 127® Jaargang. 1884. Maandag 6 October. BUITENLAND. Middelburg 4 October. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,S0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL- Brieven uit de Hofstad. HIDDBLltlütUSCHS COIRANT. w jtiK, Agenten zijn te Viissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zöon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen:F. Van der Peul, te Zierikzee: A. C. De Moou,te Tholen: W. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. 3 October 1884. Dat een gewoon sterveling, zijn einde voelende naderen, nog in der haast zijn uiterste wilsbe schikkingen maakt, en daarbij geen oogenblik wil verliezen, uit vrees, dat de dood hem weldra zal overvallen en misschien zijn voornemen om testa ment te maken zal verijdelen, gebeurt zeker heel dikwijls. Maar dezen morgen is een testament gemaakt door iemand, die niet bang behoefde te wezen dat magere Hein" haar spoediger zou meenemen dan zij zelf zou verkiezen, en die toch met een haast is te werk gegaan, alsof hij haar reeds vlak op de hielen zat. Zij kon gerust zijn, dat haar leven niet zou worden afgebroken voor dat zij haar testament zou hebben gemaakt, maar het scheen wel alsof zij naar den dood verlangde, met zooveel spoed werden de laatste beschikkingen gemaakt. In den tijd van een uur werden zij alle genomen, omtrent de Amsterdamsche rechtbank, de rechts bedeeling voor Nederlanders in Timis, de arme rechtzoekende Italianen in Nederland en Nederlanders in Italië, de zeevisscherijen, enz., en eindelijk over art. 198 der grondwet. Toen begaven zich de krachten der hooge lijderes en viel zij in onmacht, en veilig kan met zekerheid worden voorspeld, dat zij uit die bezwijming wel niet weer zal ontwaken; de dood zal haar daaruit verlossen. Maar ook die zal haar geen eeuwige rust brengenbinnen kort zal zij weer uit het graf herrijzen en vermoedelijk zelfs in geheel denzelfden vorm in dezelfde gedaante, op dezelfde wijze bewerktuigd. Die eerste kamer is taai! Met volkomen goedvinden laat zij zich om het leven brengen, wel wetende, dat zelfs die operatie haar in het minst niet deeren zalna eemge weken verrijst zij weer alsof er niets gebeurd ware. Maar wanneer zal nu het doodvonnis voltrok ken worden Niet vóór de tweede helft der volgende week kan de wet betreffende de wenschelijkheid van verandering van art. 198 der grondwet, door den koning geteekend, uit Luxemburg worden terug verwacht. Dan moet zij door plaatsing in het Staatsblad worden afgekondigd, wat wellicht ook nog in de volgende week kan geschieden. En dan kan oogenblikkelijk het besluit tot ontbin ding der staten-generaal worden genomen. Men zegt zelfs, dat het ontwerp van dat besluit gelijk met bet bedoelde wetsontwerp aan Z. M. zal worden toegezonden. Er zijn er, die de mogelijk heid, althans de wettigheid van zoodanige han delwijze ontkennen, meenende, dat het besluit tot ontbinding, als strekkende tot uitvoering der wenschelijkheids-wet, niet kan genomen worden, alvorens die wet in werking is getreden, wat volgens den gewonen regel eerst zal geschieden op den twintigsten dag na dien der dagteekening van het Staatsbladomdat de wet zelf geen ander tijdstip bepaalt. Intusschen is het zeer de vraag, of de ontbinding wel is eene uitvoering van de bewuste wet deze toch beveelt die volstrekt niet, en dit behoeft zij ook niet te doen, want de Grondwet zelf voorziet er in. Art 197 immers zegt: »Na de afkondiging dezer wet worden de kamers ontbonden", derhalve niet na of door het in werking treden der wet, maar na hare afkondiging, en wel zonder verdere tijds bepaling, dus, zoo men wil, onmiddellijk daarna, on dit zal zeker ook wel de bedoeling van den grondwetgever zijnontbinding is noodig, welnu hoe eerder dan hoe beter, ten einde zoo kort mogelijk met een toch tot werkeloosheid gedoemde volksvertegenwoordiging opgescheept te blijven. Is er niet veel of geen verandering te wachten in de samenstelling der eerste kamer, hare zoo genaamde jongere zuster loopt wel gevaar een in het oog loopende gedaantewisseling te zullen ondergaan. In de thans neutrale districten, dit zijn die waarin de beide afgevaardigden door elkander worden geneutraliseerd, hangt de uitslag aan een zijden draadje en zal geheel van de meerdere inspanning van de eene partij boven de andere afhangen. Laat de liberale toch zich vrijwaren voor het zelfverwijt van te rustig te hebben toegezien, zonder de handen flink uit den mouw te stekenThans reeds hoort men ver schillende namen noemen van nieuwe candidaten. Zoo zou de oud-minister Pijnacker Hordijk den aetel aan den heer Beelaerts van Blokland voo1' het kiesdistrict Tiel betwisten en men had voor hem wel een minder geschikt district kunnen kiezen, want in Tiel heeft de familie Pijnacker zeer vele relatie's. Ook de minister van staat Modderman zal in een of meer districten candi- daat worden gesteld, men zegt in Arnhem. En in Amsterdam zal de afgevaardigde Tak van Poortvliet zeker wel eens ondervinden, dat zijn kiezers lang niet allen van zijn obstructionistische politiek gediend zijn. De kiesvereeniging Burgerplicht aldaar schijnt geen plan te hebben hem aan te bevelen, zoodat zijne herkiezing in het geheel niet zeker is. Nu, in Amsterdam zal toch een verdeeldheid in het liberale kamp nooit der tegenpartij ten goede komen, en dus is de kans daar wel te wagen om de Kappeyneaansche fractie uit de kamer te verwijderen. Die Kappeyneanen spelen daar dezelfde rol als sommige leden van het bestuur van den Haagschen dierentuin schijnen te vervullenhun haan moet koning kraaien en anders deugt er niets. De laatste verkiezing voor dat bestuur heeft weer een aardig licht doen opgaan over de verhouding van de leden onderling. Het is een publiek geheim geworden, dat de een zich niet heeft ontzien om den ander op een bestuursvergadering eenvoudig bij den kraag te pakken en ter deure uit te werpen. Dat zoo krachtig argumenteerende lid was van meening, dat zjjn collega niet meer in het bestuur, maar veeleer bij de apen te huis behoorde, in ieder geval niet langer in de bestuurskamer, maar eerder in den tuin, waar de beesten zijn. Het is maar de vraag, of de beestjes in den tuin of in het apenhok niet hem zelf gaarne als huns gelijke zouden erkend hebben, nu hij op een wijze te werk ging, die men bij de menschen onfatsoenlijk, beestachtig noemt. En waarover was nu weer die oneenigheid ontstaan De turners, die onlangs hier in Den Haag bijeenkwamen, zijn de onbe wuste schuld van de kibbelarij. Misschien bestaat er eenig verband tusschen die oorzaak en de wijze, waarop sommige leden argumenteerdenals men met turners te doen heeft, dachten zij waarschijn lijk, is spierkracht de hoofdzaak. Sommige be stuursleden wilden tot een concert in den tuin den leden der in de residentie vereenigde gymnastiek- gezelschappen vrjjen toegang verleenen, terwijl anderen zich daartegen hevig verzetten op grond, dat die gastvrijheid ook niet aan de onlangs hier vergaderde Nederlandsche schutterij-officieren was bewezen. En nu schijnen van weerszjjde minder loyale middelen te zjjn gebruikt om te zegevieren, waarvan de aftreding van vijf bestuursleden het gevolg was, die echter allen, hoewel van ver schillenden kant, weder candidaat werden. Toen heeft men er zelfs een half-godsdienstige quaestie van gemaakt. De hier bestaande vereeniging „Dierentuin," die zich de aanbeveling van candi daten voor het bestuur van het kon. zoöl. botan. genootschap ten doel stelt, telt vele Roomsch katholieken onder hare leden en heeft o. a. een katholiek als secretaris. De vereeniging nu koos toevallig partij voor een der aftredende leden, die katholiek is, tegenover de mede afgetredenen, en daarin meenden anderen nu weer een reden te vinden om de leden dier kiesvereeniging vaD on verdraagzaamheid te beschuldigen. Als protest stelden nu eenige aandeelhouders een strooi biljet op tegen den aanbevolene, waarin zij juist zijn vier tegenstanders aanbevalen en men zocht eenige roomschen, die, door dat verkiezingsmani fest te onderteekenen, het protest zooveel te wel sprekender maakten. Intusschen heeft het weinig gebaat, want de candidaten van «dierentuin" zjjn met groote meerderheid gekozen. Nu zal het moeten blijken, of werkelijk de schuld aan den afgetreden en herkozen penning meester ligt, zooals zijn tegenstanders beweren of hij inderdaad zoo onhandelbaar is en de oorzaak van de periodiek terugkeerende oneenigheden- Tevens zal nu te bezien staan of waarheid zal worden wat men voorspelde, dat die penning meester het zóo erg op den directeur gemunt heelt, dat deze weldra zou moeten wijken en af treden. Dit zou zeker nog meer dan de geschillen in het bestuur den tuin benadeelen, want de heer Van Ogten is een zeer verdienstelijk directeur, die veel in het belang van het genootschap ge daan heeft. Ieder, die dan ook niet eigen belang of dat van vrienden vooropzet, zal prijs stellen op het behoud van dezen directeur. Mogen wij in ieder geval voortaan gespaard worden voor zulke alles behalve verkwikkelijke „standjes" als nu onlangs hebben p'aats gehad. Men bedenke dat die weinig putsen bij de hoofsche vormen, die anders in de residentie nog al aanhangers vinden. Van hoofsche vormen gesproken, daartoe behoort natuurlijk ook de verwaarloozing van onze moe dertaal en het gebruik van de Fransche of En- gelsche. Dat gebruik is reeds zoover doorgedrongen, dat men zelfs zijn naam hier vertaalt. Onlangs maakte de Middelburgsche afgevaardigde een be denking tegen den naam du Tour de Bellinchave, in plaats van het hollandsche van en hij had ge lijk vertaling van gewone familienamen is een dwaasheid. Maar hier wordt die veelvuldig ver toond. Visite kaartjes, luidende da Tuijll de Serooskerken, de Lijnden de Sandenburg zijn lang geen zeldzaamheden. De oud-minister Rochussen overdreef nog meerin het Fransch toch heette hij na de verwerving van zijn jonkheerstitel, eensklaps de Rochussendat klinkt adellijk 1 Enfin er zijn hier zoo vel en wier dochters steeds freule heeten, en zoovele weduwen, die zich douairière noemen, dat men het iemand niet kwalijk meer kan nemen, dat hij ook zijn naam veradellijkt 1 Niemand zal die freules en douairières en vons en de's hun kinderachtig genoegen mis gunnen. Viissingen, 4 October. Door de handboog schutterij De Eendracht zal Maandag den 6cn dezer de sluiting plaats hebben der zomerschietingen met een prijssehieting naar de gaai. 't Feest zal worden opgeluisterd door 't muziekgezelschap Ons Genoegen, terwijl 's avonds in het lokaal van den heer Kuijpers een bal zal worden gegeven. Aan het feestmaal, gisteren te Leiden gehouden, hebben sommigen de verslaggevers der dagbladen alles behalve heusch bejegend. De heeren werden eerst geplaatst op een tribune, langs een steilen ladder te bereiken, waar het door de hitte niet was uit te houden, en later achter een schut, waar zij moeielijk iets konden verstaan. Zij moesten daarom bij eiken toost er van achter te voorschijn komen, wat aanleiding gaf tot de opmerking dat ze achter het schut moesten b 1 ij v e n. Nadat een gedicht van George Ebers was gelezen, schaarden, zoo meldt het Hbld., de mannen der pers, zij waren met hun beiden, zich achter de heeren De Laat de Kanter, burgemeester, prof. M. De Vries en mr Fock, die in het midden van de hoofdtafel zaten. Een hunner voerde zachtkens het woord tot prof. De Vries en vroeg voor beiden om het gedicht van Ebers ter openbaarmaking. De hoogleeraar antwoordde minzaamst, dat de secretaris van Leiden, mr Kist, daarover te be schikken had, maar de burgemeester gaf den vrager te kennen dat hij er wel over kon beslissen en 't gaarne afstond. Hij overhandigde het gedicht, na 't van prof. De Vries te hebben ontvangen, den vrager, met de woorden„Ik verzoek u er de meest mogeljjke openbaarheid aan te geven." Middelerwijl stond de andere verslaggever gebogen achter den stoel van mr Fock, met dezen in druk gesprek. Op dit oogenblik kwamen twee onbekende n beiden persmannen mededeelendat zij de zaal moesten verlateneen bevel door geen van beiden, door welke handeling ook, geprovoceerd, en zoo snel ten uitvoer gelegd, dat verklaring noch opheldering mogelijk was, ja gepaard met handtastelijkheden, die vermoedelijk op de aan- zittenden den indruk maakten, dat de een gepoogd had het pas onthulde beeld door middel van dynamiet te vernielen, en de ander wellicht een aanslag had bedacht op den feestredenaar. En zoo werden de heeren „er uit gezet" met de vriendelijke epitheta van „indringers" en„Joden"; 't laatste natuurlijk als scheldnaam. Indringers waren ze niet blijkens de bejege ning van den burgemeester en zijne buren aan tafel en „Joden" ook niet. Slechts een hunner was zoo vrij. Heden werd in het Schuttershof eene algemeene vergadering van het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Middelburg gehouden. Tegenwoor dig waren 54 leden benevens de beer C. M. Van Visvliet, districts-schoolopziener, en het eerelid d1 Sibmacher Zijnende vergadering werd geleid door den arrondissements-schoolopziener jhr mr D. G. Van Teijlingen. Na eenige huishoudelijke zaken, als de rekening van den penningmeester en het verslag van den bibliothecaris, ging men over tot het kiezen van een bestuurslid. Van de twee aanbevolen heeren J. Van Sluijs en P. Landsman uit Viissingen werd eerstgenoemde, aftredend bestuurslid, gekozen. Achtereenvolgens werden daarna de onderwerpen „gymnastieken „onderwijs in de geschiedenis" ingeleid, waarover eene belangwekkende discussie gevoerd werd. Wat het eerste onderwerp aangaat besloot de vergadering een „man van 't vak", den heer P. B Oost Lievense, gymnastiek-onder- wijzer te Viissingen, uit te noodigen om op een volgende bijeenkomst de lichamelijke ontwikkeling der jeugd te bespreken. Wijl geen der leden zich aanbood voor den wedstrijd in mondelinge voordracht, moest dit punt van het programma vervallen. Na de pauze werd met veel belangstelling eene voordracht aangehoord van den heer P. D. Koning, die boeiend sprak van den bliksemafleider, verder over telephoon, microphoon en sonometer. Deze voordracht werd door proeven opgehelderd. Als gewoonlijk is deze jaarlijksche vergadering door een gemeenschappelijken maaltijd gesloten, tijdens welken ook nu weder de onderwijzers- zangvereeniging, onder leiding van den heer J. Van Sluijs, eenige stukken op verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Scherpenisse met St. Maartensdijk, Westkerke, Schoondorpe en Gorishoek leverden f 48.10 en Colijnsplaat met Cats ƒ33.201 aan de 6e jaarcol lecte voor de scholen met den bijbel. Als 79"e volapükatïdel (leeraar der wereldtaal) is gediplomeerd de heer G. W. Lovendaal, letter kundige te Grave, zijnde de tweede in ons land. Tot predikant te Oudelande is beroepen de heer P. Van der Meulen te Briels-nieuwland. De heer A. W. Hotte, pred. bij de N. H. gemeente te Oostburg, is beroepen naar die gemeente te Herkingen. De soldaten H. G. en H. van het garnizoen Middelburg, die zich zonder vergunning van hun korps verwijderden en door een rijksveldwachter te Rilland werden gearresteerd, zijn door den krijgs raad veroordeeld en wel de eerste tot een jaar militaire gevangenisstraf en ontzegging van het recht gedurende den tijd van vjjf jaren bij de gewapende macht of als militair geëraploieerde te dienen, terzake van tweede desertie, en de beide laatsten tot drie maanden militaire detentie wegens eerste desertie. Onze berichtgever, die ons meld de dat aan den schietwedstrijd te Viissingen door ieder- e e n zou kunnen worden deelgenomen, vergiste zich. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld dat alleen zij die aan de gewone schietoefeningen deelnamen kunnen mededingen. Séraphine het veel besproken werk van Augier, dat gisterenavond voor het eerst te Rot terdam werd vertoond heeft een buitengewoon groot publiek naar den schouwburg gelokt. Het stuk had veel succes, voor een deel ook door het meesterlijke spel der hoofd vertooners. Onder Wageningen is de tabaksoogst geëin digd. Over het algemeen wordt het gewas door de planters zeer geroemd. Zij herinneren zich niet, ooit een zoo schoon gewas te hebben gehad. Dat het tabaksgewas van dit jaar meer ponden dan dat van 1883 zal opleveren, valt niet te betwij felen. Evenwel zal de qualiteit der 84er tabak die van den oogst van 1883 maar weinig over treffen, en misschien daarmede gelijk staan. Hans Makart ligt op het uiterste. Hjj lijdt aan hersenontsteking en longaandoening. Gisteren werd door den notaris P. Loeff te Kou- dekerke in het openbaar te koop aangebodeneen huis, schuurtje en erf, te Koudekerke op het dorp, wijk A n°. 20, verkocht voor 500 en twee perceelen bouwland en sprink, groot 51 aren, verkocht voor 875. Onze oogst van de teneinde snellende week iê niet groot. Geen belangrijke nieuwstijdingen vielen er te rapen, en daarom moesten wij ons bepalen tot het om en omkceren van hetgeen vorige weken hebben opgeleverd. De staat van zaken in Europa en in de streken, die met de Europeesche landen in nauw verband staan, is nagenoeg dezelfde als voor acht dagen. De ope ning der zitting van het Hongaarsche parlement kan niet als een hoogstgewiebtig feit worden aan gemerkt; en de voorbereidingen tot den kiesstrijd in Duitschland, en de rede van lord Salisbury in Schotland, die het huis der lords verdedigde tegen den heer Gladstone, hebben niet veel belangstelling in uitgebreiden kring opgewekt. Overigens heeft men nog eens over de keizersbijeenkomst van Shierniewicz gesproken, en de aandacht gevestigd op de gevolgen der nieuwe schoolwet in het thans gehc-el tot uitwendige rust teruggekeerde België, waarover onzen lezers in den Belgischen brief van heden iets wordt medegedeeld. En Frankrijk in zijne verhouding tot China Een koninkrijk voor eene tijding van admiraal Courbet 1" zou men geneigd zijn uit te roepen. Geruchten, niets dan geruchten dat de admiraal Selling zal bezetten, en dan weer wachten zal op berichten uit Peking, waar men nu eens vredelievend gestemd is en

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1