12 T 1884. N° 23a Donderdag 2 October. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Gent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Middelburg 1 October. Het witte Huisje. Salvatore Farina. MIDDELBllRGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., Joiin F. Jones opvolger. De Delftsche courant deelt nu uit goede bron mee dat 'skonings gezondheidstoestand verre van gunstig is. Men meent toch geen middel noodig te hebben om invloed op de eerste kamer uit te oefenen om het wetsontwerp tot wijziging van art. 198 der grondwet aan te nemen Ons dunkt dat is overbodig. Augier's Les lionnes pauvres zal toch te Rotter dam worden opgevoerd door het Ned. tooneel. Dit geschiedt op veler verlangen. Het is ons gebleken dat wij Het Zuiden te veel eer bewezen toen wij het noemden het eenige anti-revolutionair orgaan in ons gewest. Te Goes verschijnt nog het Nieuws- en adverten tieblad voor Noord- en Zuid Beveland dat, hoewel van meer localen aard, voor dezelfde beginselen strijdt. Naar wij vernemen is het kapitaal, benoodigd voor de Telefoonvereeniging te Middelburg, niet volteekend geworden. Het bestuur zal nogmaals pogingen aanwenden om het benoodigde geld te verkrijgen en inmiddels aan het gemeentebestuur verlenging aanvragen tot het aanvaarden der concessie. Vlissing-en, 1 Oct. Gisteren heeft de com missaris des konings deze gemeente met een bezoek vereerd. Te 11 uren werd audiëntie verleend, waarvan door verschillende corporation en autoriteiten gebruik gemaakt werd. Daarna werd door den burgemeester aan den heer De Brauw een dejeuner dinatoire op het stadhuis aangeboden, waaraan ook eenige genoodigden deelnamen. Na afloop biervan heeft de commis saris, vergezeld van den burgemeester en de beide wethouders, het gast- en weeshuis, de openbare scholen en die van de verschillende gezindten, alsmede de groote kerk bezocht en de boekerij van den kerkeraad bezichtigd. Omstreeks vijf uren is de commissaris weder van hier naar Middelburg vertrokken. Vlissingen, 1 Oct. Naar wij vernemen zal het bouwen van een hadhotel op de duinen in de nabijheid van Vlissingen aan geen der inschrijvers gegund worden. Ingrijpende veranderingen, in het plan van het badhotel voorgesteld, zullen de opmaking vaneen nieuw bestek noodig maken, waaruit eene nieuwe aanbesteding, vermoedelijk onderhands, het onver mijdelijk gevolg zal zijn. Het district Vlissingen der coöperatieve winkel- vereeniging Eigen Hulp verkeert in gunstigen staat. De instelling neemt in bloei toe. Het aantal leden bedraagt thans 85. Naar liet Italiaanscli van »Ën het onderzoek?" vraagde ik den dokter. Dat was gemakkelijker geweest," antwoordde hij »eene indigestie, een aanval van hoest, eene verkoudheid of een aanval van hoofdpijn, dieniets te beteekenen heeft, leveren uw naaste in uwe handen over als gij dokter in de medicijnen zijt en gij doet er uw voordeel mede als ge slit* zijt. Het scheen mij oneerljjk toe om op die wijze een inwendig gebrek te ontdekken bij twee oude menschen alleen om hun eene lijfrente voor te stellen, maar de dikke dokter dacht geen oogen- blik dat hij oneerlijk washij vond zich alleen slim en beroemde zich erop. »Want", zei hij, »aan een hartkwaal sterft men niet altijdaan ouderdom daarentegen bijna altijd. Zij zijn beiden tamelijk oud. Laat eens zien, hoe oud denkt gij dat korporaal Silvester is »Acht en zestig." »Mis, hij is twee en zestigen de oude vrouw, maar vertel het aan niemand, is twee jaar ouder dan haar man." Hij zag aan mijn gezicht wat ik dacht, want hjj haastte zich erbij te voegen; »Per slot van «Soes, 1 Oct. De raad dezer gemeente zal Vrijdag 3 Oct. des namiddags te 2 uren eene openbare vergadering houden waarin de volgende voorstellen van burg. en weth. zullen behandeld worden. Tot verbouwing van school B enz. en tot het aangaan eener geldleening daarvoor, tot bepaling van de jaarwedde voor den marktmeester en van eene belooning voor het ophalen van marktgeld tot opnieuw vaststellen van de ver ordeningen op het brandwezen en omtrent de publiek vermakelijkheden naar aanleiding van opmerkingen van ged. staten. Wolfaarisilijk, 1 Oct. Door middel van het telephoonkantoor alhier zijn in de afgeloopen maand behandeld 95 telegrammen, en sedert de opening, op 12 Juli jl., 246 berichten, waarvan 136 werden verzonden en 110 ontvangen. Het behoeft alzoo geen betoog, dat de verbinding dezer gemeente met het rijkstelegraaf kantoor te Goes in eene groote behoefte voorziet. Het kantoor is geopend op werkdagen van 10 12 en 1—2 uur; in het belang van den handel zou het zeer gewenscht zijn dat er 's avonds, b.v. van 67 uren, ook nog gelegenheid werd gegeven om berichten te kunnen doen overseinen en ont vangen en dat, zooals vroeger reeds werd opge merkt, een Zondagdienst werd ingesteld. Om daartoe te geraken zouden de jaarwedden van den kantoorhouder en diens vervanger, thans 50 bedragende, bepaald verhoogd moeten worden, want voor genoemd bedrag kan men aan bedoelde ambtenaren zeker geen hoogere eischen stellen. KiersSïzee, 1 Oct In de Dinsdag gehou den algemeene vergadering van het waterschap Schouwen is vastgesteld de rekening van dat wa terschap over 1883 in ontvang op 206321,65§ en in uitgaaf op f 208362,69Het nadeelig slot bedroeg dus f 2041,04. Het dijkgeschot voor 1885 werd met 16 tegen 7 stemmen bepaald op gelijk bedrag als voor 1884, met machtiging aan het dagelijksch bestuur, om, zoo dit voor den geregelden gang der comptabili teit gedurende den dienst 1885 noodig mocht zijn, gelden als tijdelijk crediet tot een maximum van f 14000 op te nemen. Hierdoor verviel het voor stel van het dagelijksch bestuur dat eene verhoo ging van het geschot ad 1.70 per hectare beoogde. De rekening van bet reservefonds over 1883 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 7294.32 25ïerilizee, 30 Sept. Eenige dames willen trachten, gelijk dit elders geschiedt, deelnemers te vinden en geld bijeen te krijgen, teneinde aan behoeftige zieken en kraamvrouwen versterkend voedsel te verstrekken, wanneer dokter of vroed vrouw het voor de patiënten wenschelijk acht. Een daartoe strekkende lijst zal dezer dagen aan onze gegoede ingezetenen worden aangeboden en zeker niet oningevuld worden teruggegeven. De ervaring, op dit punt in Goes en Middelburg opgedaan, pleit zeer voor het nut van zulk eene instelling. rekening waag ik nog een mooi sommetjehet huis is niet meer waard dan zes duizend francs en het echtpaar Silvester zou nog wel twintig jaar kunnen leven, ook nog wel vijf en twintig er zijn voorbeelden van oud worden, die aan de tijden uit den Bijbel doen denken, zooals ik kor poraal Silvester deed opmerken. Gij lijkt in allen deele op een persoon uit de Heilige schrift, zei ik tot hem en hij lachte. »Wat die hartkwaal aangaat, dat is maar een dreigement; er zijn menschen, bedreigd door de doktoren, die den moed niet verliezen en vroolijk voortleven. Dus zooals ik gezegd heb, ik kan nog een slechten koop doen Dat zei hij wel, maar het was duidelijk dat bij het tegendeel dacht. Kon men wel zeggen wat hij hoopte Het doktortje, dat binnen in hem verborgen was, dat hooptebjj, de dikke dokter, hoopte niets. Dus den volgenden dag zou het contract worden opgemaakt; dokter Massimo ging 's morgens vroeg naar het Witte huisje om de orders dei- oudjes te vernementoen kwam hij mij verzoeken hen naar Savona te vergezellen en daarop liet bij een huurrijtuig inspannen. Men ging schertsende heen, maar korporaal Sil vester was toch eenigszins onrustig en mevrouw Lucia fluisterde mjj in, dat hij voor dag en dauw was opgestaan en niets anders gedaan had dan het huis van binnen en van buiten bekijken, alsof hij het voor altijd moest verlaten. En op een zeker oogenblik had hij tot haar gezegd Lucia, laten St Annalaml, 30 Sept. Kort vóór het mannenkoor Crescendo in Oct. 1881 zijn tienjarig bestaan vierde, werd door eenige personen, meest werkende leden dier vereeniging, een muziekge zelschap opgericht, dat den naam van A ccelerando aannam en tot zijn directeur benoemde den heer A. Verswijveren, kapelmeester van de harmonie te Halsteren. Onder diens leiding oefenden zich de leden ijverig en gaven reeds bij menige gelegen heid, zoo in onze gemeente als te Kruiningen, St. Philipsland, St. Maartensdijk en Poortvliet, blijken van hunne vorderingen. Gisterenavond deed het bestuur bij monde van den penning meester, den heer A. J. Bierens jr, verantwoording van de ontvangsten en uitgaven over het gezel schapsjaar 1883/84, waaruit bleek, dat de financiën niet ongunstig waren. Tegelijk werden ook de leden van het bestuur her- of verkozen. Het bestaat nu uit de heeren P. Van Luijk Abrz., Chr. Bergers, A. J. Bierens jr, E. Gunst en M. J. Yan Elsacker, terwijl de heer L. J. Soeters voort durend zijn diensten aan het gezelschap als onder directeur blijft bewijzen. Het voorbeeld van St. Annaland werd in 1882 door Scherpenisse en in 't volgende jaar door St. Maartensdijk gevolgd, terwijl de in die ge meenten opgerichte harmoniegezelschappen den heer A. Verswijveren tot hun directeur ver kozen, Ook te Tholen zijn de pogingen tot het verkrijgen van een eigen muziek-sociëteit geslaagd en zal de heer Verswijveren de leiding der oefe ningen op zich nemen, zoodat hij dan over vijf vereenigingen den dirigeerstok zal zwaaien. Te Scherpenisse treedt de heer C. Van der Graaff en te St. Maartensdijk de heer J. Polderman Nz. als onder-kapelmeester op. In 't eiland Tholen schijnt dus meer lust tot beoefening der muziek te bestaan, dan in andere grootere gemeenten, bijv. te Goes. -Tammer dat deze en dergelijke gezelschappen nog al licht lijden door het vertrek of bedanken van leden, waardoor, zooals uit den aard der zaak volgt, geoefende leden door mindet bekwame of geheel ongeoefende worden vervangen. In Walche ren heeft nien een zangersbond misschien dat wij in ons eiland wel een muziek- of fanfarenbond krijgen. Wie zal daartoe het initiatief nemen SSiiiilzamle, 30 Sept. De thans tot de geschiedenis behoorende tentoonstelling van bloe men, ooft en groenten, heeft een succes gehad dat aller verwachtingen overtrof. Des Zondags werden ongeveer 850 toegangsbe wijzen uitgegeven, terwijl bovendien een groot aantal leden met hunne huisgenooten de tentoon stelling bezochten, 's Maandags werden nog ruim 400 kaartjes afgegeven. Maandagavond te zes uren werden de prijzen uitgereikt, bij welke gelegenheid de secretaris, de heer G. A. Vosterman van Oijen, eene rede hield. De voorzitter bracht daarop ook een woord van dank aan allen die tot het welslagen der ten toonstelling bijgedragen hadden, en het gezelschap Veronica luisterde het bijeenzijn door eenige muzieknommers op. wij ons maar van dè onderhandelingen afmaken; laat de dikke dokter er maar eens slecht afkomen!" Maar als hij dan weer dacht aan de zestig francs per maand, die hun allerlei gemakken en weelde konden bezorgen, kwam hij tot andere gedachten. »Maar hij is toch niet rustig," verzekerde de oude vrouw mij, »hij praat te veel en dat is een teeken dat hij niet op zijn gemak is; ik ken hem." Mij scheen het ook toe dat de oude schermmeester niet het meest geschikte oogenblik had gekozen om den dikken dokter den beroemden stoot te léeren waarmee iemand, die nog nooit een sabel in de hand had gehad, zijn tegenpartij iets uit de hand kan slaan zelfs al maakte men gebruik van den stok, dan bleef de zaak nog duister en werd gevaarlijk voor de ruiten van het rijtuig, maar de doktor beweerde toch dat hij het heel goed begreep. Zoolang men nog niet voor het huis van den notaris was, babbelde de oude schermmeester als een eksterhjj verstomde echter toen hij het hek in het gezicht kreeg en op de trap bleef hij achter, alsof hij plan had om op de vlucht te gaan. Het contract was eene langdurige zaak, maar nam toch een einde en mevrouw Silvester, die het huis geërfd had en daarom de eenige, rechtmatige eigenares was, hoewel zij beweerde dat het huis ook aan haar man toehoorde, onderteekende met vaste hand korporaal Silvester maakte ook eene inktvlek om als echtgenoot zijne toestemming te geven aan zijne vrouw, toen onderteekende de dikke dokter, ik onderteekende als wettig getuige, de klerk van De laatste sporen van de tentoonstelling ver dwijnen, maar lang nog zullen de Septemberdagen van '84 bij de bewoners van Zuidzande en van geheel ons kanton in aangename herinnering blijven. Benoemd tot notaris te Texel G. J. O. D. Dik kers, candidaat-notaris te Winkel. Uit de statistiek van de bevolking der gevan genissen op 1 Juli 1884, vergeleken met de vier voorgaande jaren, blijkt een aanmerkelijke ver mindering van het aantal crimineel veroordeelden. Op 1 Juli 1880 waren deze ten getale van 846 op 1 Juli 1884 was dit cijfer verminderd tot 448. De verklaring van deze belangrijke daling ligt zeker grootendeels daarin, dat de gerechtshoven allengs meer aanleiding vinden voor het toepassen van verzachtende omstandigheden, waardoor de tuchthuisstraf minder vaak wordt opgelegd. In verband daarmede staat de stijging van het aantal correctioneel veroordeelden, dat op 1 Juli 1880 1709 bedroeg en op 1 Juli 1884 tot 2033 was geklommenin 1883 was het getal echter 66 grooter. Van de 2033, op 1 Juli 1884 aanwezig, waren 3 krankzinnig, behoorden 22 tot de jeugdige vrouwe lijke en 95 tot de jeugdige mannelijke veroordeelden. De 'Maatschappij lot opvoeding van iveezen in 't huisgezin zal haar tiende jaarvergadering houden op Donderdag den 9on Oct. e. k. in het Nutsgebouw te Amsterdam. Behalve het uitbrengen van de gewone ver slagen zullen in die vergadering twee bestuurs leden worden gekozen. Een door het departement van waterstaat c. 8. uitgegeven Statistiek der philantrophische spaar- en leenbanken in Nederland, over 18801882 bevat het volgende; a. He spaarbanken. Waarvan onder meer wordt gemeld. In de 283 particuliere spaarbanken aan het einde van 1882, was een som van ruim 40 millioen gulden geplaatst, zijnde per inwoner 9.65. Volgens een overzicht, over een aantal jaren terugloopende tot 1824, bedroeg de som der geplaatste gelden ongeveer 30 millioen in 1877, 23 in 1875, 16 in 1873, 11 in 1870, 8 in 1865. 5J in 1860, 4 in 1855 en li millioen gulden in 1824. In 't bijzonder wordt er op gewezen, dat een groot bedrag bezwaarlijk als spaarpenningen kan worden aangemerkt. Volgens een berekening ia dit het geval met minstens 1/3 van de bij parti culiere banken en van de bij de rjjka-postspaar bank ingebrachte gelden. De reservefondsen voor 't meerendeel gevormd uit de behaalde winsten beloopen voor alle banken te zamen 12^ van het tegoed der in leggers. b. Spaarkassen. Deze instellingen hebben eeü zeer geringen omvang. De in den zomer inge brachte gelden, in 1882 bedragende ruim ƒ70.000, worden, verhoogd met eenige rente of premie, tegen of in den winter in geld of in levensmid delen, brandstoffen enz. aan de deelhebbers uit gekeerd. c. HulpbankenDe oudste opgaven omtrent deze instellingen gedaan, dagteekenen van 1858, in welk jaar door 16 hulpbanken een som van 80.000 werd voorgeschoteui Het getal instel lingen is in den loop der jaren gestegen tot 52 in 1882, het totaal der verleende voorschotten töt den notaris, ook als wettig getuige, en toen het onderteekenen gedaan was, betaalde de dikke dokter de zestig francs vooruit aan korporaal Silvester, terwijl hij hem voorspelde dat hij nog honderd jaar zou leven. En op dat oogenblik was hij oprecht, omdat het kleine doktortje zweeg. »Het is drie uur," zei vervolgens de dokter j wat zullen wjj doen tot aan het eten »Naar Albissola terugkeeren," zei mevrouw Lucia. Maar zelfs korporaal Silvester wilde niet dadelijk naar Albissola terugkeeren; de zestig francs, die hij in den zak had, hadden hem kracht en opge wektheid hergeven en dan, dokter Massimo wilde ons allen bij zich ten eten hebben; bijverzekerde het echtpaar dat hij hen niet dadelijk wilde laten sterven. Vertrouw maar op mij," zei hij„ik zal U op mijn woord van eer niet vergiftigen." De beide oudjes lachten tot hun de tranen over de wangen liepen. Konden zjj weigeren Zij namen de uitnoodiging voor het middagmaal aan. En wat zou men onderwijl doen »Een bad nemen," zei hjj. Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1