N° 229. 127® Jaargang. 1884. Zaterdag 27 September. Middelburg 26 September. a FEUILLETON. Het witte Huisje. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Salvatore Farina. IUIDDËLBIIBGSCHE COURAIVT. w iisr Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Het Hbl. haalt, ten betooge dat de ontwikke ling van het Nederlandsche volk in de laatste 30 jaren belangrijk is vooruitgegaan en dus de uit gaven voor bet onderwijs wel besteed zijn geweest, een opgave aan uit het laatste jaarboekje van de vereeniging voor de statistiek. Daaruit blijkt, dat van de 100 lotelingen konden lezen noch schrijven in 1846/5822.8 1868/71. 15.5 187811.8 18829.9 Een belangrijke vooruitgang derhalve. Het gun stigst is de toestand in Holland, waar 6 pet. der lotelingen niet konden lezen of schrijven, het on. gunstigst in Noord Brabant, waar hun aantal 18.6 pet. bedraagt. Toch moet erkend worden, dat de toestand nog bedroevend is 'tis een treurig verschijnsel, wan neer 10 pet. der mannelijke bevolking op 20jarigen leeftijd geen of hoogst gebrekkig onderwijs heeft genoten. De reden daarvan is bekendzij is alleen te vinden in bet ergerlijk schoolverzuim de onkundigen hebben of in 't geheel geen scholen bezocht, of slechts ongeregeld, of hebben de school te vroeg verlaten. Dat euvel moet bestreden worden en het ware wel te wenschen, dat alle partijen daartoe de handen ineen sloegen, in plaats van op te gaan in den onzaligen schoolstrijd, waarvan tenslotte de jeugd het slachtoffer is. Onze mede-redacteur, de heer W. N. F. Sibmacher Zijnen, beeft zich met 1 November a. verbonden aan de redactie van De Amsterdammerdagblad voor Nederland. Les lionnes pauvres Séraphine Meedoen van Einil Augier is te Rotterdam niet vertoond. De heer Van Sorgen te Utrecht deelt in de N. R. Ct. mede, dat hij de opvoering heeft verboden, »meenende, dat het de taak der vereeniging is de ergernis zelfs van één enkel man (den heer Lobr) weg te nemen." Het is te hopen dat de raad van beheer dier vereeniging deze beslissing van zijn lid het eenige dat op dit oogenblik in het land is niet goedkeure, want bij zal zich anders vele moeilijk heden berokkenen, Als een persoon, evenals de heer Lohr, steeds de macht heeft om, op grond van een vertelling dat hij gehoord heeft hoe onzedelijk een stuk is, de opvoering daarvan tegen te gaan, dan ziet het er met het repertoire der vereeniging al zeer slecnt uit. Zelfs op grond van het oordeel van een of meer toeschouwers zou een beslissing tot schorsing eener opvoering hare hoogst bedenkelijke zijde hebben. Want steeds blijft het toch slechts eene per- soneele meening, en behoeft het publiek toch niet Naai' liet Italiaansch. va w li. Zij zeiden eenmaal zal het geluk tot ons komen- En zjj hadden gelijk, want nu was het geluk werkelijk gekomen. Maar wjj moeten niet voor- uitloopen. In het leven van een schermmeester is ook al niet alles rooskleurigindien gij dat misschien gedacht hebt zult gij het anders leeren inzien. In de eerste plaats was daar de scherm meester van het regiment, die korporaal Silvester allerlei onaangenaamheden aandeed en dat nog meer zou gedaan hebben als hij maar knapper met den degen of den sabel was geweest. Hij was een schermmeester van de oude school, een van degenen die goed in de positie kunnen staan, dat valt niet te ontkennen die zeker waren in het pareeren en methodiesche en bedaarde uitvallen doen als gij u liet betooveren en stil bleeft staan om te geven of te ontvangen, dan ging alles goed, maar gij behoefdet slechts ter zijde uit te wijken, éen sprong achteruit te doen, onverwachts en herhaal delijk kort uit te vallen* zonder den sabel uit den stand van het pareeren te brengen en het alleen op de kracht van den pols te laten aan komen en die oude schermmeesters gaven zich gewonnen. Korporaal Silvester was een van de op gezag van éen man, al is deze predikant, ver stoken te blijven van de opvoering van dit of dat stuk. Het publiek kan hierin zelf wel als rech ter optreden. De vereeniging bad, dunkt ons, vrij wat verstandiger gedaan door van mijnheer Lohr's aanmerking geen notitie te nemen. De jaarljjksche algemeene vergadering van de n. 1. vennootschap NijverlieidsVereeniging te Mid delburg werd gisteren avond gehouden in de socië teit St. Joris, onder voorzitterschap van den heer B. A. Verhejj. Tegenwoordig waren 25 vennooten. Uit het jaarverslag bleek dat een nieuw aarge- kocht pand geheel was gerestaureerd en verhuurd en de overige huizen op eenige uitzonderingen geregeld worden bewoonddat de tuin op het Noordbolwerk voortdurend aan de verwachting beantwoordt en de steenbakkerij langzaam verbe tert en rente afwerpt. De rekening en balans werd goedgekeurd en, na afschrijving op verschillende onderwerpen, het dividend van 1883—84 op 4 vastgesteld. In plaats van het aftredend bestuurslid, den heer G. Knol die niet herkiesbaar was, is benoemd de heer D. G. Kröber jr. Voor de aftredende, niet herkiesbare commissa rissen de heeren J. A. Tak en J. De Kanter zijn gekozen de heeren J. P. Fokker en P. A. Verhulst. WisseJterUe, 24 Sept. Gevolg gevende aan een uitnoodiging, per circulaire aan de kiezers alhier gericht, waren een betrekkelijk groot aantal hunner heden avond samengekomen in de zaal van G. J. De Smit alhier, ten einde zich uit te spreken omtrent de wenschelijkheid van het op richten eener kiesvereeniging. Nadat het doel der bijeenkomst door den verspreider der circulaire kortelijk was toegelicht, ontspon zich een discussie, waarvan de uitslag was de oprichting eener vrij zinnige kiesvereeniging, wier doel het zijn zou de verkiezing te steunen van personen, in staat om op onafhankelijke wijze de algemeene belangen van de gemeente of het gewest voor te staan. Na de verkiezing van een bestuur werd besloten a. Vrijdag 26 dezer opnieuw te vergaderen tot het stellen van een candidaat voor de gemeenteraads verkiezing op 2 Oct. e. k. Sclierpeuisse, 25 Sept. Door den gemeen teraad is benoemd tot secretaris de heer M. Kievit en tot wethouder de heer Joh' Oudeslujjs. Met ingang van 1 October is, benoemd tot op zichter van den waterstaat der 4e kl„ A. Kooreman te Terneuzen. Benoemd tot surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen A. Potjer, J. F. Fokker, A. J. 0. Maas Geeste- ranus, H. Haisrna, E. L. W. Van der Putten, J. C. Creiner, J. H. A. Van Beringen, C. G. J. A. Stort, J. H. Rochelle, J. Spoor en jhr. W. K. Von Weiier. eersten geweest om de schermkunst los te maken van die oude academische hinderpalen; het was in kunst en in litteratuur het tijdvak van het romantische en korperaal Silvester onderwees het romantische schermen, waar die van de klassieke school bang voor waren. Een vijand te hebben is nooit aangenaam wan neer men echter vredelievend van aard is, en toch den ganschen dag een degen of een sabel in de band heeft en bovendien eene vrouw, die u zoo lief heeft, dat zij aan uwe dapperheid gaat twijfelen en alle avonden denkt, dat zij u door uwe tegen- partjj gedood of doorboord zal vinden, dan is het nog erger om een vjjand te hebben dan wanneer men in het een of ander lichaamsdeel een doorn heeft. En wat de doornen aangaat, er zijn er nog wel meer in de loopbaan van een schermmeester. Plaats in eene kleine stad jonge officieren, die blinken van het hoofd tot de voeten, burger jongelingen, netjes gekapt en gesteven, plaats er dan eenige mooie meisjes, die beiden het hoofd op hol brengen, een wapenzaal en een scherm meester en er zullen altjjd duels zijn en de scherm meester zal altijd bezig zijn om den een of ander onbedreven te leeren hoe hij zijn mededinger vlug kan treffenuwe wapenzaal zal met bloed bevlekt wordengjj zult een bezoek krijgen van den rechter van instructie en er zal u een proces in den vorm worden aangedaan. Waarlijk, de oude korporaal Silvester scheen mjj niet zeer oprecht toe, toen bij zich beklaagde over de duels die de wapenzaal bevlekt hadden de overlevenden in een duel, dat bekende hjj zelf, Aan G. C. Joekes is. op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Haarlem, en tot notaris binnen het arrondissement Haar lem, ter standplaats Haarlem, is benoemd 0. A. Joekes, candidaat-notaris aldaar, een en ander met ingang van 1 October 1884. Op uitnoodiging van den minister van binnen- landsche zaken zijn de kommandanten der dienst, doende schutterijen door de commissarissen des konings opmerkzaam gemaakt, dat bij den minister van oorlog geen bedenking bestaat tegen het verstrekken van bladen der goedkoope uitgave van de topograpbische en militaire kaart des rijks (schaal 150.000) aan officieren der dienstdoende schutterijen, wanneer door hen hiertoe het verlan gen wordt kenbaar gemaakt. De commissie, belast met het onderzoek van het adres van jhr J. Hartsen c. s. over de spoor- wegconcessiën Amsterdam—IJmuiden, acht zich buiten staat en niet geroepen om de uitvoerende macht te adviseeren over het verleenen van de concessie, maar stelt der kamer voor, de meening uit te spreken, dat aanbiedingen, om buiten bezwaar van 's rijks schatkist eene directe spoorwegverbin ding van Amsterdam met den mond van het Noordzeekanaal tot stand te brengen, ernstiger overweging en belangstelling van de zij de der reg. verdienen, dan tot dusver aan die van adress. is te beurt gevallen, en dat de aanvaarding van eene concessie zooals nu beschikbaar was gesteld, zoo al mogelijk, inderdaad zeer bezwaarlijk is. Orthodoxe verkiezingsmanieren. Te Maas sluis moest dezer dagen eene herstemming voor twee plaatsen in den gemeenteraad plaats hebben tusscben drie liberale candidaten en een dominés- candidaat. »Met een welwillender stembureau", zoo heet het in een advertentie in het plaatselijk dagblad, zouden onze beide candidaten met eene verpletterende meerderheid gekozen zijn" bij de eerste stemming. Men begint dus met op bet stembureau den blaam van knoeierij en partijdig heid te werpen. Eene andere advertentie van dezelfde zijde brengt echter de ware oorzaak aan den dag van den nadeeligen uitslag der eerste stemming. Er was een strooibiljet tegen de liberale candidaten ver spreid, dat zelfs voor velen der vrome broeders te kras was. „We hoorden, dat er eenigen van de onzen zijn, die met het strooibiljet Diet mede gingen, omdat er kwaad in stond van de libera- listen wat we niet bewijzen konden. We hebben niet gevraagd van wie het strooibiljet kwam, want dit doet niets ter zake. In elk geval kwam het van de mannen onzer partjj, daar het regel recht tegen onze vjjanden gericht was. Wiens oogen bij zulke taal niet opengaan, moet wel willens blind wezen. Bovendien is het niet te betwijfelen, of de liberalisten zouden, als zij er aan gedacht hadden, ons ook wel zoo iets hebben geleverd." Dat is met andere woorden nu ja, zijn altijd edelmoedig tegenover den schermmeester en in duels, die met oordeel geleid worden, zijn er bijna altijd twee overlevenden. Hij was veel eerlijker toen hij die leeljjke zaak van acht en veertig verhaaldemaar die moest men Lucia maar eens laten vertellen. Denk eens: zal het gebeuren of zal het niet gebeuren er komt oorlog; Piemont gaat vechten tegen Oostenrijk. Allen willen het vaderland gaan redden en de scherm- zaal loopt leeg; eensklaps blijven er maar twee of drie lessen over, men eet weinig om het geld, dat men terzij had gelegd, maar zoolang mogelijk te doen strekken daarop beproeft men van beroep te veranderenzjj naait, stjjft en breit kousen hij plaatst eene schijf om met het pistool te schieten in de gang van het huis, voor een stuiver het schot en verbreidt in de stad dat men zich moet oefenen in het pistoolschietenallen die zijn achtergebleven, grijsaards, kinderen en vrouwen, ja ook de vrouwen, om gereed te zijn om de Duitschers te ontvangen als zij te Pinerolo zullen komen, zooals zij van plan schjjnen te zijn. Vrouwen bij het schijfschietener ging er geen enkele heen. De eenige die er kwam was zijzelve, mevrouw Silvesterzij hield zich de ooren dicht om al dat leven niet te hooren grijsaards kwamen er maar weinig maar de knapen gaven daarentegen veel te doenofschoon nog onder de maat waren zij ook reeds vol moed en haalde over zonder de oogen te sluitensoms raakten zij ook. Arme Duitschers als zij ooit te Pinerolo gekomen warenToen kwamen de slechte dagen van Novara, en andere en eindeljjk de vrede. gelogen en gelasterd hebben we, maar de tegen partij zou het misschien ook wel gedaan hebben. Vinnigheid en haatdragendheid vervullen het gemoed van de vrome strijders voor „ons heilig recht en voor de eere onzer school met den Bjjbel") zoo als ze zich noemen, want ze zeggen hunne politieke tegenstanders, hunne „vijanden" te „verfoeien". Wanneer 'tniet treurig ware, zou het lach wekkend zjjn te vernemen, welke onbeduidende lieden, naar het getuigenis hunner eigen geest verwanten, door deze drijvers voor het lidmaat schap van den gemeenteraad worden aanbevolen „Laat ons trouw blijven aan onzen eed en stemmen opeen man die wandelt in het licht Gods, wiens leven een en al toewjjding is aan de goede zaak, die met het volste recht gerekend mag worden tot de eenvoudigen van geest die Gods koninkrijk zullen beërven. Aan wien zouden wij onze belangen beter kunnen toevertrouwen dan aan hem, die is vroom en goed." Een verstandig kiezer zal op de laatste vraag antwoorden aan iedereen liever dan aan een sukkel. De verkiezingen in kleine plaatsen en ten platte- lande zijn dikwijls leerzamer wat motieven en manieren betreft, dan die in eene grootere stad, omdat de strijders, elkander van nabjj kennende en zich niet behoevende te geneeren, om zoo te zeggen in hunne hemdsmouwen en op klompen den verkiezingsstrijd voeren. Zoo ook hierde orthodoxe partij te Maassluis komt er zonder omwegen voor uit, dat ze de liberalen als zoo danig verfoeit, en liever stumperds, die ze zelve openlijk tot de eenvoudigen van geest rekenen, tot bet waarnemen van de stoffelijke belangen der gemeente verkiest. En nu is Maassluis nog niet eens eene zeer kleine gemeente. Het beeft meer dan zesduizend inwoners, is een der njjvere en welvarende gemeenten aan de Maas, de derde stad in volgorde van beteekenis in het kies district Delft. In deze hooggeroemde leerschool der plaatse lijke verkiezingen worden alzoo de kiezers opge kweekt, die den vaccine-schuwenden luitenant Fabius en den ultramontaanschen advocaat Yan Berckel naar de tweede kamer afvaardigen. (A. Ct.) Tot onderwijzeres te Poortvliet is benoemd mej. Mispelblom van Altena, van Bergen op Zoom. De heer L. J. Van Apeldoorn, predikant te Enter, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De heer P. Knuttel, prad. te Noordgouwe, is beroepen naar de N. H. gemeente te Ursem (N.-Holland). Maar met korporaal Silvester bleet het slecht gaan; hij bleef drijven in een notendop, hjj bleef in 't leven door een wonder van phisiologie en philosophie. De schermzaal werd niet meer bevolkt maar eigenlijk dat zei korporaal Silvester zelf* nadat men in werkelijkheid tegenover den vjjand had gestaan, nadat men de kanonnen gezien had, was er geen aardigheid meer aan om zich in eene zaal in positie te stellen en elkaar uit scherts aan te vallen onder schoolkameraden en krijgs makkers. Gelukkig gaat alles voorbij, ook de smart over een verloren veldslag; en langzamerhand keerde de jeugd van Pinerolo terug tot de floret en den degen. Achtereenvolgens waren den korporaal en ïjjn echtgenoot nog andere zaken en niet juist aan gename overkomenmaar die waren nu niet bepaald noodzakelijk te weten tot recht begrip van deze zaak. Dat verzekerde de oude heer mijdoch zelf nog niet geheel bevredigd verhaalde hij mjj nog dat de cholera er geweest was en toen was het jaar 59 gekomen en daarop de annexatie, totdat vele jaren later, toen alles weer wat beter ging, de bank van Pinerolo zich belastte met de spaar penningen der echtelieden Silvester te bewaren en er hun den interest van betaalde. Nog iets later, toen zij tot hun verdriet zagen dat zjj geen kinderen kregen en voelden dat zjj oud werden, hadden zij besloten om een mooi, knap meisjs in huis te nemen, wezenlijk mooi en wezenlijk knap.... en en wel wat dan zjj heette Rozetta en wat verder toen hadden zij haar verloren; dat was opnieuw eene groote, groote smart. (.Wordt vervolgd)i

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1