Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. Gemengde Berichten. Gemeenteraad van Vlissingen. Men schrijft ons uit Rotterdam Een spreekwoord zegt, dat het tamelijk hetzelfde is, of men door den hond of door de kat gebeten wordt. Bij ondervinding weet ik het niet, maar ik zou wel denken dat dit spreekwoord het zoo geheel mis niet heeft. Zoo is het voor den be lastingschuldige ook volmaakt hetzelfde, of hem door den rijksontvanger, dan wel door den gemeente ontvanger het vel over de ooren wordt gehaald. Men wil dit liefst in het geheel niet aan zich zien geschieden, maar moet het, wat komt het er dan op aan, wie het doet De jongste wijzigingen, in de wet op het lager onderwjjs gebracht, hadden ten doel bezuinigingen aan te brengen, en werkelijk zijn de uitgaven van het rijk voor het onderwijs belangrijk verminderd. Maar wordt de belastingschuldige dat nu ook in zjjn zak gewaar? De dezer dagen ingediende gemeentelijke begrooting geeft hierop, althans wat ons Rotterdamsche belastingschuldigen betreft, het antwoord. Bjj die begrooting wordt namelijk voorgesteld de opcenten op de personeele belasting van 80 op 86 te brengen, en wel op grond dat de bjj drag e van het rijk in de kosten van het onderwijs is verminderd. Zes opcenten, meer s geen kleinigheid. En deze verhooging van belasting zal"voor ons de vrucht zijn van de „bezuiniging", die op het rijksbudget van onderwijs is aangebracht! Zooals het te Rotterdam gaat, zal het ook wel elders gaan. Het rijk heeft bespaard ten koste der gemeenten, en deze moeten, evenals het rijk, de kosten ver halen op de belastingbetalers, voor wie ten slotte de bezuiniging eene verzwaring van druk wordt. Onze gemeentebegrooting vertoont overigens het beeld van zuinig beheer, dat zij in de laatste jaren steeds vertoonde. Noodzakelijke werken worden van jaar tot jaar uitgesteld, om in 's he mels naam de uitgaven maar niet te hoog op te voeren. Nu is zeker ook in de gemeentelijke administratie zuinigheid eene deugd, maar zij mag niet te ver worden gedreven. In onzen tijd worden aan het gemeentelijk leven eischen gesteld, die niet onbevredigd kunnen blijven, en vooral in eene groote gemeente met druk vertier en verkeer doen zich telkens nieuwe behoeften gevoelen, waarin voorzien moet worden, wil men niet stilstand in de plaats stellen van voortgaande ontwikkeling, voorspoed zien plaats maken voor achteruitgang. De bekende verslaggever over het tooneel van de N. R. Ct is op verzoek van die taak ontheven. Het blad verzekert echter dat het zal voortgaan door strenge, maar opbouwende kritiek het zijne te doen om het tooneel te verheffen, gelijk het tot heden gedaan heeft. De eerstvolgende verzending van brievenmalen naar Curayao langs den weg van New-York zal plaats vinden den 22Sept. e. k. met den trein, die te 7.5 a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Te Vlissingen hebben eenige dagen geleden, wegens een verschil van uitlegging over een artikel van het reglement der plaatselijke schoolcommissie voor het lager onderwijs, de leden van dit lichaam gezamenlijk hun ontslag genomen. De collecte voor de school met den bijbel bracht op: te WestkapellemetPoppekerke ƒ18.10, te Oosterland met Nieuwerkerk enz. 16 en te Oostkapelle 70. De heer W. F. Hekker te Delft heeft voor het beroep als predikant bjj de Evang. Luthersche gemeente alhier bedankt. Geen gemeente misschien op Walcheren is zóo vast in de christelijke leer als Arnemuiden. Tusschen de wanden van het liefljjk kerkje werd Zondag jl. een treffend bewijs geleverd van de verdraagzaamheid van den devoten kerkeraad. Eene familie van elders zag gaarne een harer leden gedoopt door een modern predikant uit Middelburg. Daar genoemde heer op den vast- gestelden Zondag de ringbeurt te Arnemuiden moest waarnemen, werden de noodige formaliteiten voor den doop in acht genomen. Ofschoon de kerkeraad van Arnemuiden de vriendeljjke leer des bijbels liever hoort verklaren door ex-boeren en arbeiders, ex-maaiers enz. dan door geordende predikanten, was hij toch in de consistorie-kamer vergaderd om den verwonderden predikant, op eenigszins onheusche wijze, de on wettigheid van dezen doop voor te houden. Den koster werd verboden water in het bekken te doen en de eerwaarde broeders zetten zich ge rust in hun gestoelte der eere, overtuigd den leeraar alle mogeljjke middelen ontnomen te heb ben om te doopen. En toch werden al de formaliteiten verricht die den doop vooraf gaan. Alles was in spanning, behalve misschien de hoofdpersoon: het vriendelijk lachende wicht. Eindeljjk brak het oogenblik aan dat de leeraar van den predikstoel moest dalen, om onder besprenkeling van water den jeugdigen wereld-burger den christeljjken doop toe te dienen. Het effect was verrassend; de ader des toorns zwol op de diverse voorhoofden der kerkeraads- leden. De leeraar daalde plechtig van hetpreek- gestoelte, met zjjn glas drinkwater in de hand, en volbracht aldus den doop. Zondag werd te Zierikzee de heer A. J. H. W. Brand, van Mastenbroek, bevestigd doorzijn ambt genoot dr Yan Manen, die tot grondslag zjjner rede had gekozen Hand. 10 vers 6 laatste gedeelte. De bevestigde hield des namiddags zjjne intreerede naar aanleiding van Jesaia 43 verg 1, laatste gedeelte» Het kerkbestuur te Cats heeft het predi kantsinkomen tot 1200 verhoogdvroeger be droeg dat slechts 1079. Naar men verneemt, zal het 4e bat. 3C reg. inf. te Vlissingen tegen Mei a. verwisselen met een der bataljons van dat regiment te Bergen op Zoom. Op aanvrage wordt met 22 dezer eervol ontslag verleend uit 's rijks stoomvaartdienst aan den mach. 2" kl. J. De Witte van Groede, laatst bjj den conservatiedienst aan 'srjjks werf te Amsterdam. Het aantal faillietverklaringen, door de gezamen lijke rechtbanken in 1883 in ons land uitgespro ken, bedroeg 859, of 11 meer dan in het vorige jaar. Van de faillietverklaarden waren 794 bjjzon- dere personen, 39 vennootschappen onder eene firma en 6 naamlooze vennootschappen. Voorts werden 20 personen, of 3 meer dan het vorige jaar, in staat van kenneljjk onvermogen verklaard. Tegen 3 gefail- leerden werd de voor de faillietverklaring uitge sproken lijfsdwang in stand gehouden. Van 14 werd de inbewaringstelling bevolen12 werden uit de bewaring ontslagen. Onder de gefailleerden bevonden zich 30 makelaars, commissionairs, expediteurs, assuradeurs; 11 der in staat van kennelijk onvermogen verklaarden waren land bouwers. Onder de gefailleerden komen de aannemers voor ruim 4 pet, de broodbakkers enz. voor 7 pet, de grofsmeden, de huis- en rijtuigschildera, de kleer makers en modemaaksters, de makelaars, de meubelmakers en kamerbehangers, de sigarenmakers en tabakhandelaars elk voor 3 pet, de kooplieden in brandstoffen, de metselaars, de schoen- en laarzenmakers, de slagers en veekoopers, de visch- en fruithandelaars elk voor 2 pet, de kooplieden en fabrikanten in wollen stoffen, de logement- en koffiehuishouders, de timmerlieden enz. elk voor 6 pet, de kruideniers en winkeliers voor 18 pet, de boekverkoopers, de goud- en zilversmeden, de groote kooplieden en fabrikanten, de leerlooiers en leerhandelaars elk voor 1 pet, de overige rubrieken voor minder dan 1 pet. Ter zake van bankbreuk werden 33 gefailleerden vervolgd, waarvan 10 reeds vóór 1883 waren falliet verklaard en 23 in den loop van dat jaar failleer den; geen hunner is dit jaar vervolgd, zoowel wegens eenvoudige als wegens bedriegeljjke bankbreuk; 3 zijn vervolgd alleen wegens een voudige bankbreuk en 30 alleen wegens bedriegeljjke bankbreuk. Van de faillissementen enz., in den loop des jaars 1883 geopend, werden 585 uitgesproken op eigen aangifte, 269 op aangifte van schuldeischers en 5 op de vordering van het openbaar ministerie, of te zamen 14 meer dan in het vorige jaar. In het geheele jaar was een getal van 2571 faillissementen en van 47 insolvent-verklaringen aanhangig, waarvan 859 in den loop des jaars werden uitgesproken en de overige reeds van vroe ger, ja, enkele sedert het jaar 1838 dagteekendeu. Van het gezamenlijk getal der aanhangige faillissementen en insolvent-verklagen werden dit jaar afgedaan 701, of 48 meer dan verleden jaar, en wel 234 door accoord, 450 door vereffening der betrekkeljjke boedels en 8 op andere wijze. Daarvan zijn 11 insolvent-verklaringen afgedaan door vereffening des boedels. Onafgedaan bleven 1928 faillissementen en insolventverklaringen, nameljjk 1010 wegens gebrek aan genoegzaam actief en 918 om andere oorzaken. De wegens gebrek aan voldoend actief onafgedaan gebleven faillissementen zullen waarschjjnljjk meerendeels onafgedaan bljjven. Het getal der op 31 December onafgedaan gebleven faillissementen en insolvent-verklaringen bedroeg dus 126 meer dan in het vorige jaar. Het aanwezige actief was in meer dan2/, gedeelten der afgedane faillissementen en insolvent-verkla ringen beneden het bedrag van 25,000. Voor ongeveer 3 weker werd op den pon ton teVlissingen den arbeider B. het been verbrijzeld en onrniddeljjk afgezet. Na een smarteljjk lijden overleed de man Zondag in het stedelijk zieken huis aldaar. Zaterdagavond werden de Veerenaars verrast door het bezoek van het fanfarenkorps uit Cortgene. Na eene muzikale wandeling door het stille mar- kiezaat werden des avonds, in vereeniging met de zangvereeniging, eenige stukken ten beste gegeven jn het hotel Roland, waar een opgewekte stemming heerschte. Men hoopt in Veere dat beide veree- nigingen nog dikwerf zulk een genot zullen ver schaffen. Zaterdagmiddag sprong een schippersknecht van een mosselschuit, gelegen in de Zandkreek nabij het Catscheveer, in het achterste gedeelte van de schuit, waarin een geladen geweer stond. Daar de haan niet in rust stond ging het geweer af met het noodlottig gevolg dat de lading den knecht in den linkerarm en de borst drong. Spoedig werd door dr A. Isebree Moens uit Goes geneeskundige hulp verleendhoewel er veel bloedverlies plaats had hoopt men den ongelukkige toch in het leven te behouden. De aardappeloogst is in Westeljjk Zuid- Beveland aan de orde. Men roemt algemeen de overvloedige opbrengst. Iemand rooide uit een lap gronds van 200 blooische roeden 90 H. L., d. i. tegen 337.5 H. L. van een hectare. Ook de qua- liteit is uitmuntend. Men schrjjft ons In het westeljjk gedeelte van Zuid-Beveland zal het toezicht op de levering van suikerbieten worden uitgeoefend door een afgevaardigde, die op verschillende plaatsen de belangen van een viertal fabrikanten zal hebben te behartigen. Het behandelen der bieten schijnt derhalve in genoemden kring weinig stof tot aanmerkingen op te leveren, anders ware minstens op elke plaats een controleur onvermijdelijk. De landbouwers zien dan ook geen groot bezwaar in het afsnijden der biet tot aan het laagste blad omdat de kop in elk geval voedende bestanddeelen bevat voor het rundvee, dat dien gaarne gebruikt. De prjjs der bieten daargelaten, hebben intus- schen de fabrikanten gelijk dat zij alom zorg dragen voor het ontvangen van behoorlijk gezuiverde grondstof. Eene wederzijdsche deugdelijke behande ling mag eene hoofdvoorwaarde geacht worden voor het voortbestaan der bedoelde teelt. Zaterdag werd door de handboogschutterjj de Paauw te Biezelinge een concours gegeven naar den lossen vogelwaaraan door 2 sociëteiten en drie vrjje schutters werd deelgenomen. De hoofd prijs werd behaald door den vrijen schutter J. Vermue; de zjjvogels werden geschoten door A. Hufkens, lid der sociëteit de Paauw, en P. Den Herder, lid der sociëteit Doel naar hooger te Wolfaartsdijk. Begunstigd door fraai weder liep het feest in de beste orde af. Wat self help vermag leert het eenige jaren bestaande steenkolenfonds te Kwadendamme Hiber- nia. Ruim 60 leden, bijna allen arbeiders, hebben eene som van 708 bjjeengebracht, waarvoor uit de eerste hand 1265 H, L. beste Ruhr steenkolen zijn aangekocht, die dus op 56 ct. per H.L. komen te staan. En dit geld is bij kwartjes en halve guldens bjj elkander gekomen. Door dit nuttig fonds, dat onder directie van den heer F. J. Van Betten, hoofd der school aldaar zoo heilzaam werkt, is althans voor de leden een einde gemaakt aan het koopen van kolen op krediet, waarvan de leverancier menigmaal dupe werd. Aan de Nieuwekerksche kreek, een aanzien lijk water tusschen Groede en Oostburg, kan men tegenwoordig verscheidene menschen bezig zien met visch vangen, niet alleen bij dag, maar ook en vooral bjj nacht. Veel bezwaar levert deze vangst niet op, daar de visschen bij honderden als versuft of dood in het water drijven en zich gemakkelijk grijpen laten. Zakken met paling, karper en baars zijn dan ook reeds gevangen. De prjjs per K. G. bedroeg Zaterdag van 12| tot 20 cent. Het water heeft niet de gewone kleur, doch is melkachtig. Dienstbode (bjj den slager). Mevrouw zendt u het vleesch terug, zjj heeft het nagewogen, er ontbreekt twee ons aan. Slager. Zoo, nu leg het vleesch maar op de toonbank neer en zeg aan je mevrouw, dat zij het vleesch maar bjj een ander moet laten halenmet zulke wantrouwende menschen, die mjjn waar nawegen, wil ik niets te doen hebben. Volgens het N. v. d. D. zullen de financieele resultaten der nu afgeloopen internationale land bouwtentoonstelling niet zoo ongunstig zjjn als men aanvankelijk vreesde. Het hangt zelfs nog van verschillende omstandigheden, o. a. de bijre kening van den aannemer en de opbrengst van het hoofdgebouw af, of er wel eens een deficit zal zijn. Zooveel is zeker, dat nu reeds alle ten laste van de tentoonstelling ingekomen rekeningen voldaan werden en de oproeping in de couran ten alleen de strekking heeft om te zien of er nog achterbljjvers zjjn. Dit doet ons genoegen voor de wakkere onder nemers en voor ons land zelf. De beide onlangs te Amsterdam in arrest genomen vreemdelingen, verdacht van het maken van valsche munt, zijn wegens gebrek aan bewijs buiten vervolging gesteld en uit de celgevangenis ontslagen De ju8titiete Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de woonplaats van J. J. Lapidoth, 61 jaren emeritus-predikant, laatst wonende te Amsterdam. Hjj moet als beklaagde wegens ergerlijke vergrijpen tegen de zeden worden gehoord door den rechter-commissaris. In Frankrijk zal de beetworteloogst dit jaar veel geringer zjjn dan verleden jaar. Er is circa 15% minder uitgezaaid. Een groot aantal landbouwers geven hun bieten aan het vee, liever dan ze tegen 10 a 12 fr. aan de fabrikanten te leveren. Het grootste gedeelte der fabrieken zal niet vóór 10 October beginnen te werken. In Duitschland echter zjjn reeds vele fabrieken begonnen. Volgens de officieele statistiek beliep het aantal hectaren, met beetwortelen beteeld, over de volgende suikercampagnes Campagnes Hectaren Opbrengst per Hectare 1877-78 149.807 27.415 kilo's 1878-79 160.092 28.935 1879-80 190.534 25.225 1880-81 193.339 32.700 1881-82 221.624 28.300 1882-83 254.278 34.400 1883 -84 292.500 30.400 terwijl dit jaar nog 15% meer is uitgezaaid dan verleden jaar. Men ziet hieruit hoe de beetwor telcultuur in Duitschland is toegenomen. De Fransche academie zal bjj den tweehon derdjarigen geboortedag van Corneille vertegen woordigd worden door Alexandre Dumas en Sully Prudkomme. Eenige Amerikanen koesteren het plan van eene nieuwe onderneming in Londen. Zjj zullen aan de Theems een Engelsch-Amerikaansche in richting vestigen, die onder éen dak zal vereenigen een reusachtig hotel, een bank, een schouwburg, waar enkele Amerikaansche stukken zullen worden opgevoerd, en een vergaderlokaal voor reizigers uit de Vereenigde Staten. Te Weenen loopt het gerucht, dat de Russische keizer daar weldra een contra-bezoek zal brengen aan keizer Frans Jozef. Eene zeer treurige tijding is uit Rome gekomen. Pater Curci heeft een brief aan de Unita Cattolica geschreven, waarin hjj betuigt zich volledig te onderwerpen aan het gezag van den heiligen stoel, nu niet minder dan ooit; en daarom herroept hjj al wat in zjjne drie jongste werken, welke op den Index zijn geplaatst, mocht geschreven hebben tegen het katholiek geloof, de zedeleer, de tucht en de rechten der kerk. Hjj hoopt dat deze oprechte verklaring van zijn kant eene vergoeding moge zijn voor de ergernis, die hjj veroorzaakte en dat hij, de minste der zonen van Jezus Christus, thans weder in de vaderlijke welwillendheid van den paus zal opgenomen worden. De Arlberg-tunnel is Zaterdag door den keizer van Oostenrijk geopend. De rit door den tunnel duurde 20 minuten. De plechtigheid ging met groote feestelijkheden gepaard. Den len Januari bestond het Engelsche leger uit 181.227 man van alle wapeneneen jaar tevoren uit 193.397 man. Een verschrikkeljjke orkaan heeft den 15ea dezer te Yokohama gewoedde gebouwen hebben veel geledeD, en verscheidene personen verloren het leven. De wjjk der inlanders heeft het meest geleden. De Duitsche schoener Mercurius leed in de haven schipbreuk, doch de equipage werd gered Wagner's Meistersinger von Nürnberg zal dezen winter, in het Fransch vertaald, voor het eerst te Brussel opgevoerd worden. Het laatste contract aangaande de doorgraving van de landengte van Panama, voor een gedeelte van 30 millioen kubieke meter, is tot stand ge komen. Ondernemers zjjn eenige Amerikanen van New-York, onder den naam van Dredging Com pany". Het werk zal in 1887 geëindigd zjjn. Vrijdag zijn in Italië 569 choleragevallen voorgekomen, waarvan 385 te Napels. In geheel Italië stierven dien dag 312 personen aan die ziekte. Te Rome kwam geen enkel sterfgeval voor. Z. H. de paus heeft in een brief in de Journal de Rome kennis gegeven van zjjn besluit om, op eigen kosten, een ziekenhuis voor choleraljjders in te richten en te onderhouden in den omtrek van het Vaticaan, ingeval de vreeseljjke ziekte te Rome mocht uitbreken. Voor dit doel stelde Leo NIH een millioen beschikbaar. Tevens zal Z. H. in dat geval het paleis van St. Jan van Lateraan ter beschikking van de choleraljjders stellen. Zitting van helen, Maandag, des namiddags te twee uren. Voorzitter de heer A. Smit. Afwezig de heeren Laman Trip en Ockers. Na lezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering doet de voorzitter onder meer mededeeling dat aan het gemeentebestuur van Antwerpen een schrijven gezonden is, houdende dankbetuiging voor het onthaal der WalcherBche weezen, en dat de heer De Groot, benoemd tot onderwjjzer aan school C, die benoeming niet aan neemt, op grond hij reeds eene benoeming te Delfshaven heeft aangenomen. Overgelegd worden eenige jaarverslagen en reke ningen en daarna is aan de orde de benoeming van een directeur der burgeravondschool. De heer A. Prince, leeraar in de wiskunde enz., waar nemend directeur der burgeravondschool, die was aanbevolen, wordt benoemd, terwijl de heer J. A. Riemens voor het verleenen van tjjdeljjke hulp bjj het teekenonderwijs wordt aangewezen. Ingewilligd worden de verzoeken om eervol ontslag van den heer W. K. Kuiler als onderwjjzer aan school C, en van mej. Muller Drenth als helpster bjj het onderwjjs in de handwerken aan school B. In de eerste plaats komt daarna ter tafel een voorstel der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, om de jaarwedde van de assi stent-leeraars met minstens 50 te verhoogen. De commissie van financiën adviseert dit voorstel aan te houden tot de behandeling der gemeente begrooting voor 1885. Dit wordt door den raad goedgevonden. Vervolgens wordt met betrekking tot de water- keering op de terreinen der maatschappij De Schelde, be ;loten 1' in te trekken het raadsbesluit van 13 Aug. 1884; 2* dat de Dokkade, voor zooveel noodig, zal worden verhoogd en ten allen tjjde op 3.60 M. -f- A. P. zal worden onderhouden; 3° dat van af de smederij der kon. fabriek De Schelde tot aan de Kaaskade eene lijn van water - keering ter hoogte van 3.60 M -f- A. P. en ter breedte van 5 M. in stand zal worden gehouden, met dien verstande, dat als waterkeering zal aangemerkt worden een gebouw, dat door blinde muren of vloedplanken ter hoogte van 3.60 M. -}- A. P. water kan keeren en dat de ruimten tusschen die gebouwen een grondslag hebben op 3 M. -f- A. P. met gelegenheid en inrichting tot opkisting tot 3.60 M. -j- A. P. 4° dat het terrein achter de Kaaskade op 4 M. -j- A. P. in stand zal worden gehouden 5° dat de bestaande wal tusschen de Kaaskade en de zeewering ter breedte van 5 M. op 3.80 M. -j- A. P. zal worden gehouden. De volgende onderdeelen van dit besluit strekken tot het regelen dezer zaak en het wjjzigen der verordening, houdende maatregelen tot wering van gevaar bjj buitengewoon hooge zeevloeden. De voorwaarden voor de verpachting der tollen op den Vlissingschen rijweg worden goedgekeurd. Aan den kweekeling aan de openbare lagere school J. W. Delzenne wordt eene gratificatie van 10 toegekend, wegens bewezen diensten bjj vacatures op school F. Ingewilligd wordt' het verzoek van P. Bogerd c. s. om hun voor het nederleggen van ankers en kettingen een stuk grond bjj het Rujjterplein ter grootte van 10 M* in huur af te staan. De huur- prjjs wordt bepaald op 1 per meter. Daarna is aan de orde een voorstel van burg. en wethouders tot wijziging van het besluit tot heffing eener plaatselijke belasting op het gemaal. Tengevolge van dit besluit zal ten behoeve der gemeente voor zooveel de tarwe en spelt betreft wor den geheven eene belasting van 1 per 100 kilogr. zoodanig dat van al het gebroken of gemalen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2