BUITENLAND. Laatste Berichten. Onderwijs. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen, Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Scheepvaartberichten. het Ned. tooneel optreden, daar der Amsterdamsche het doen van reizen naar Zeeland is verboden. Vlissing-en, 20 Sept. Den 27 dezer wordt alhier weder het Engelsehe stoomjacht Osborne verwacht. Daarmede zullen aankomen, om per trein de reis naar Duitschland voort te zetten, de dochters van Z. K. K. H. den kroonprins van Duitschland met gevolg. Vlissing-en, 20 Sept. Yanwege de Ver- eeniging voor Volksvoordrachten en Volksvermaken wordt hedenavond de 8e FYorah'a-tentoonstelling geopend in de groote zaal van den heer Kuypers op de Groote Markt. Van de 94 aanvragers, met 396 stekken, werden door 83 personen 341 stuks potten ingeleverd. Zij zijn in drie groepen verdeeld en wel 26 personen met 6, 14 personen met 4 en 43 personen met 3 stuks planten. Is er ten opzichte der aanvragers en inleveraars op eene gunstige verbetering te wijzen, minder opwekkend is de voortdurende achteruitgang der belangstelling, terwijl het getal der ingeleverde planten steeds dalende is, zoodat dit tot ongeveer een vierde is verminderd. Ook de inzending der sierplanten ondervindt geen grooten steun meer er werden door 7 personen een getal van 155 stuks potten ingeleverd. De planten, welke naar de prijzen zullen mededingen, zagen er tamelijk wei uitmaar het liet zich zeer goed aanzien dat de voor dit jaar uitgekomen nieuwe soorten van bloemen moeie- lijker waren te kweeken dan de gewone soorten. Leden der jury waren d9 heeren P. G. Stomps, bloemist te Middelburg, N. J. Van Hejjl, tuinbaas op den Grooten Abeele, en A, Antheunissen, tuinbaas op de Dolphijn te Middelburg. De prijzen werden toegekend als volgt Groep 6, planten, le prijs D. Munk alhier en 2° prijs J. Botting te Souburg. Groep 4, planten, le prijs S. B. Luijmers te Souburg2e prijs Reg. De Poorter alhier. Groep 3, planten, le prijs J. J. v. d. Bergen; 2" prijs J. M. Parent, beiden alhier. Een premie voor de schoonste plant van iedere soort werd verder toegewezen voor de volgende planten aan de daarachter genoemde personen Geranium, Zonale in soorten, J. Zeevelt, idem witbontbladig, M. Frenks, idem groenblad en dubbele bloem, vrouw Blaas, Fuchsia's in soorten, A. C. Van Eek, Lantana Hybridaoranjekleurige soorten, J. H. Penoez, Heliotropium Peruvianum, C. Bosschaart, Begonia Semperftorens Alba, C. Koene, idem idem Rosea, J. De Lange, Cuphea Plati Centra, A. Van Drielen, Donkerroodbladige AchyrantusMarie Krahmer, Frades Cantia Multicolor, M. Ruysscher en Alter Nantera Amoena, S. Bouwense. Allen wonen in onze gemeente. Nog werd voor de schoonste en grootste ver zameling planten toegekend een eerste prijs aan A. C. v. d. Maas alhier en een tweede prijs aan J. Botting te Souburg. De uitgeloofde prijzen of premiën bestaan in huishoudelijke voorwerpen, die worden gekozen volgens den stand en leeftijd van den bekroonde. De tentoonstelling blijft morgen in den namid dag en des avonds te bezichtigen. Zondagavond te half negen uur worden de prjjzen uitgereikt en het muziekgezelschap Ons genoegen zal dan eenige muziekstukken uitvoeren Eigen Haard bevat heden eene afbeelding van het gedenkteeken voor Betje Wolff en Aagje Deken te Vlissingen met opschrift en het portret van mr. J. F. Mirandolle met eene beschouwing van J. T. Bujjs. In het U- D. schrijft de heer Maurits Snellen dat hem uit de berichten omtrent het inslaan van den bliksem, gedurende dezen zomer bij het bon. Ned. met. instituut ontvangen, is gebleken dat het gevaar, door de telephoondraden veroorzaakt, niet gering is. Hij haalt tot bewijs daarvan eenige voorbeelden aan. Al zijn nu ook, door toepassing van bekende middelen, de gevaren, verbonden aan telephoon- geleidingen over de huizen, weg te nemen, de heer Snellen, vraagt waarom men niet liever besluit tot grondgeleidingen, waartoe het toch eenmaal komen moet. In Amerika zal men binnen weinig jaren de luchtgeleidingen door grondgeleidingen vervangen hebben En reeds in 1880 bood de heer Olland aan een net van telephoondraden door Utrecht en door een paar andere steden onder den grond aan te leggen. Maar met stilzwijgen werd zijn concessie aanvraag beantwoord. Wij vinden in het verslag van de kamer van koophandel van Amsterdam de volgende gegevens omtrent den telephoondienst daar ter stede. Op 1 Januari 1884 bedroeg het aantal geabon- neerden 1057, waarvan 1017 aangeslotenhet aantal geabonneerden blom dus in 1883 met 204. Het aantal verbindingen was te zamen 2.006,539, hetgeen voor ieder abonné gemiddeld in dat jaar. maakt 2150 verbindingen of per dag gemiddeld zes- De gemeente Amsterdam richtte een centraal- bureau ten stadhuize op met 30 telephoonstations. Zjj ontving in 1883 van de telephoon-maatschappij 23635.81J, in verband met de voorwaarden der concessie. Tot referendaris bjj het departement van bin- nenlandsche zaken is benoemd de heer W. P. Ruysch, adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordbrabant en Limburg, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend De voordracht voor onderwijzer aan de open b lagere school te O verzand bestaat uit de heeren Van Kappelle te Leiden en Groosman te Roosendaa 1 In de machinefabriek der koninklijke Maat schappij de Schelde te Vlissingen had Vrijdag avond de jongeling S., werkzaam als draaier, bij het verstellen van een krukasmetaal het ongeluk, dat dit voorwerp hem ontgleed en op den rech tervoet terecht kwam, waardoor hem een der toonen gedeeltelijk werd verbrijzeld. Men schrjjft ons uit Schouwen De levering der suikerbieten is begonnen. De eerste wagen vrachten werden onmeedoogend teruggezonden, omdat de bieten niet genoeg afgesneden waren. De geheele kop moet er afgenomen worden, waardoor de verbouwers hun opbrengst veel zien bekrimpen. Wie zegt ons, dat die koppen geen suikerdeelen bevatten De landbouwers moesten eenparig voor het koppensnellen der suikerbiet bedanken, en de fabrikanten zouden inzien, dat zij een onrede- lijken eisch hebben gesteld. Wanneer zullen de landbouwers eenparig samen werken Te Bergen op Zoom zal het eerste electrisch licht bij de beetwortelsuikerfabriek van den heer Wittouck aan de haven worden ontstoken, opdat de schepen, welke de beetwortels aanvoeren, ook des nachts zouden kunnen lossen. Wel een aardig idee. Te Gouda zal op 27 dezer een vlieger-wedstrijd plaats hebben voor jongens beneden de 16 jaar. Er zijn drie prijzen elk van vijt gulden uitgeloofd voor den hoogst staanden vlieger (gewoon model)voor den hoogst staanden vlieger (buitengewoon model), en voor den grootsten vlieger (onverschillig van welk model). In strijd met het beweren, dat bet stelsel van den heer Van Rijsselberghe om gelijktijdig te telephoneeren en te telegrafeeren langs dezelfde draden, toegepast op rijkstelegraaf!ijnen tusschen Amsterdam en Haarlem, niet beantwoordt aan de verwachting, meent de Stoompost, dat eenvoudig tot de indienststelling der lijn nog niet is over gegaan, omdat de telegraafwet daartoe geen vrij heid laat. De Antwerpsche liberalen zullen morgen (Zondag) eene betooging houden om den burge meester De Wael hulde te brengen. Zondag 28 October zal eene gelijke manifestatie te Brussel plaats hebben ter eere van den heer Buis, wien zijn eigen borstbeeld door de liberale vereeniging en het Willemsfonds zal worden aan geboden. Prinses Wilhelm van Pruisen, die zoo goed als hersteld was, is in de laatste dagen wederom zorgwekkend. Er loopt in Kaapstad een gerucht, dat de gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, gedreigd heeft zijn ontslag te nemen, indien de regeering geen beslissenden maatregel neemt ten opzichte van Bechuana-land. Stanley heeft in de Londensche kamer nav koophandel een voordracht gehouden over de Congo, en daarin de aanspraken van Portugal op het Congogebied krachtig bestreden. Hij verklaarde dat aan de oevers der rivier in 't geheel geene geschiedkundige bewijzen te vinden zijn, dat de Portugeezen daar uit eene staats-nederzetting be zeten hebben. De invoer in bet Congogebied in het vorige jaar wordt op 884000 p. s. geschat, de uitvoer op 1.85600 p. s. Wanneer de aanspraken van Portugal erkend worden, zal, volgens Stanley's meening, de handel daar nagenoeg geheel ten onder gaan. Ten slotte deelde de beroemde rei ziger mede, dat uitnemende mannen bezig zijn met het ontwerpen eener grondwet, welke als de wet van den vrijen Congostaat eenmaal afgekon digd zal worden, 20 September, des morgens te 8 uren. Verwacht: Westel. wind. Thermometerstand te Middelburg. 19 Sept. 'e avonds 11 nren 58 gr. 20 h '8 morgens 8 uren 60 gr. 's middags 1 unr 68 gr. 's avonds 5 uren 63 gr. F. 's ïiravemSiag-e. Het gerechtshof beves tigde de vonnissen der rechtbank te Middelburg, waarbij twee boerenarbeidsters te Hansweert vrij gesproken werden van het onbevoegd verleenen van verloskundige hulp. Amsterdam. Bij de gisteren gehouden inschrijvingen voor de tweede helft der geldleening ad 6 millioen ten behoeve der Nederlandsck Indische handelsbank is het benoodigd kapitaal niet vol teekend. v «asselte (Drente). Nabij deze gemeente is een arbeidershut verbrand, waarbij drie jonge kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Brussel. De burgerwacht zal tegen Maandag of Dinsdag worden samengeroepen. Men maakt hieruit de gevolgtrekking, dat op een dier dagen de onderwijswet in de Moniteur zal openbaar ge maakt worden. Berlijn. De verkiezingen voor den rijksdag zijn op 28 October bepaald. SUirniewice. Het keizerlijk gezin zal nog eenige dagen zich met de jacht blijven ver maken. Marseille. De cholera is uitgebroken aan boord van een schip dat van Reunion was gekomen. Bij de aanbesteding van het benoodigde ligstroo ten behoeve van het garnizoensnachtleger te Middelburg, van 1 November 1884 tot en met 31 October 1885, waren heden dr.e inschrijvings biljetten ingekomen en wel van de heerenJ. Vermeulen ad f 28.50, G. Den Boer ad 27.25 en A. Goedbloed ad 27 de 1000 kilogram. Onder nadere goedkeuring van het departement van oorlog werd aan laatstgenoemde de levering gegund. - Heden namiddag is ten raadhuize vanVlissingen aanbesteed het leggen van riolen door buizen in het Betje Wolf's plein tot aan de remise van den stoomtram. Ingeschreven werd door de heeren J. F. Muller voor 1780, P. Monjé voor 1720, P. A. Van Beers voor 1615, J. Monjé voor 1590, en L. Wejjsbek voor 1365, allen te Vlissingen. Wij hebben sedert eenige dagen Engeland en Egypte buiten bespreking gelaten. Toch hebben in verband met deze beide landen in de afgeloopen week gebeurtenissen plaats genad, die belangrijk genoeg zijn om in onze memorie te worden op- geteekend. Na den eersten minister Gladstone heeft een conservatief de reis aanvaard naar het Schotsche district Midlothian, dat tot 1879 met reden beschouwd werd als een bolwerk der tory- partjj en als het particulier eigendom eener aristocratische familie van conservatieven. Sir Stafford Northcote is eenmaal te Edinburg en eenmaal te Dalkeith opgetreden, na wonderlijk hartelijk door de bevolking te zjjn toegejuicht. Zou deze laatste omstandigheid een gevolg zijn van den invloed des graven Bucceuch, die de mee ting presideerde, en die door den redenaar als de „drager van den conservatieven standaard" werd geroemd? Hoe dit zij, de heer Northcote toonde ook nu weder redenaarstalent te over, om zijn gehoor uitermate te boeien. Hij trad natuurlijk op als bestrijder van Gladstone, en volgde de onlangs gehouden toespraken van den premier nagenoeg op den voet. Wij koesteren niet het plan hetzelfde te doen ten opzichte van de rede voeringen van den heer Northcote, die allerminst uitblonken door nieuwheid, noch wat den inhoud noch wat de argumentatie aangaat. De groote quaestie van de franchise bill werd in de allereerste plaats besproken, en hierbij werden de bekende eischen van het huis der lords, reeds maanden lang door de liberale pers in gansch Engeland besproken en afgekeurd, opgesomd. In verband hiermede stond de redenaar uitvoerig stil bij de vraag naar eene vereeniging van de franchise met eene redistribution bill. Verder werd door hem de Iersche politiek van het huidige kabinet be sproken. „die de noodlottigste gevolgen zal heb ben," en de financieele politiek van het liberale ministerie, welke Gladstone eenige weken geleden zoo handig verdedigde. Eindelijk moest ook de buitenlandsche politiek de revue passeeren, die „oorlogszuchtig" werd genoemd, en zeer vernederend voor zoover Zuid-Afrika betreft. Warm werd lord Beaconsfield's bestuur tegenover Gladstone' beschuldiging verdedigd, en de heer Northcote besloot met te verklaren, dat de trouw der con servatieve partij en de standvastigheid der lords de goede zaak zullen doen zegevieren. Ziehier in enkele trekken de campagne der conservatieven in het Midlothian-district. Zij was belangrijk, in zoover dat zij toonde vooreerst dat er nog een niet licht te tellen anti-liberale geest in het Schotsche district huist, en ten andere dat sir Stafford Northcote is een uitnemend woord voerder zijner partij. Doch hiermede houdt het gewicht der gebeurtenis op. De aangevoerde ar gumenten in zake de kieswet, hoe overtuigend misschien voorgedragen, zijn reeds meermalen, ook in het lagerhuis zelt, een onderwerp van discussie geweest, en ten laatste ganschelijk on voldoende verklaard door eene waarlijk niet ge ringe meerderheid. Nu is aan de oppositie de taak om aan te toonen dat het land deze beslissing van het lagerhuis afkeurt. Zoolang zij deze taak niet volbrengt, hebben hare aanvallen op de liberale regeering geene buitengewone waarde en moeten zij de begeerde uitwerking missen. Het heeft in deze week niet aan berichten ontbroken, die de aandacht van Engeland, zelfs van Europa, vestigden op Egypte en Soudan. Eerst waren 't tijdingen van Gordon dat hij overwinningen had behaald op de rebellendaarna van den zelfden aan den khedive, Nubar-pacha en sir Evelyn Baring, dat hij Zobehr pacha bij zich verlangde, en dat hij Soudan zoude overgeven aan den sultan van Turkije, zoodra deze 20.000 man troepen zoude zenden. Verder zou Gordon binnen weinige dagen Berber nemen. In over eenstemming moet dit laatste plan meldde de naoedir van Dongola, dat kolonel Stewart, door Gordon uitgezonden, Berber genomen en in brand gestoken heeft; tevens bood de moedir zich aan om, indien hem 5000 man werden gezonden, het garnizoen van Khartoum te gaan ontzetten. Men dient al deze berichten met zeer groote omzich tigheid te behandelen. Dat Gordon aan den khedive en Nubar-pacha zou hebben geseind is daarom reeds onjuist, wijl de telegraphische verbinding met Khartoum reeds lang is verbroken. En het zou niet voor den eersten keer zijn, dat de moedir van Dongola de autoriteiten te Cairo iets op den mouw spelde. Vrjj wat meer betrouwbaar^ en daardoor ook belangrijker voor ons, zijn de tijdingen die van de twee gevolmachtigden der Engelsehe regeering in Egypte, generaal Wolseley en lord Northbrook, komen. Zoo heeft de eerste, in de overtuiging dat de expeditie langs den Nijl (waaraan het gouvernement te Londen in spjjt van den raad van bevoegden eigenzinnig blijft vast houden) tallooze bezwaren zal medebrengen, om troepen gevraagd. En het onderzoek, door lord Northbrook naar den financiëelen toestand van Egypte ingesteld, heeft reeds een eerste resultaat opgeleverd. Zijn raadgeving heeft den ministerraad te Cairo gebracht tot een ernstig besluit. De ministers hebben besloten eenige voorname bepalingen der internationale liquidatie-wet ter zjjde te zetten de in het bijzonder voor den dienst der schuld aangewezen inkomsten zullen voortaan niet meer in de kas der schuld, maar bij het ministerie van financiën gestort worden; dit ministerie zal in elk tekort voor de vervallende coupons der gepri vilegieerde en geünificeerde schuld voorzien. Deze maatregel is genomen, omdat er tegen het einde van October een tekort zal zijn van 33000 p. s., en men in de onmogelijkheid is om zich de noodige gelden te verschaffen dan op de volgende manier. De provinciale" gouverneurs, die met het beheer der in- en uitgaande rechten en dat der spoorwegen belast zijn, zijn uitgenoodigd om (de eerstgenoemden tot 25 October en de laatsten tot 15 October) al de gelden te storten boven hetgeen noodig is voor de betaling der eerlang vervallende coupons. Deze maatregel van Engeland is goed beschouwd een onrechtmatige. Het is waar, het voorstel tot schorsing van den openbaren inkoop voor de schuld-liquidatie is op de conferentie der mogend heden niet verworpen, maar evenmin is het aan genomen, en de afgevaardigden der verschillende groote staten zouden het zeker niet goedgekeurd hebben zonder van Engeland de waarborgen te eischen die het hardnekkig bleef weigeren. Thans dezen maatregel door te zetten zonder de belang hebbende mogendheden te raadplegen i9 eenvoudig een inbreuk op de internationale overeenkomst, een schending der liquidatiewet. Men ziet nu eerst welk een bloote vorm de geheele conferentie tot oplossing van de finantieele quaestie in Egypte geweest is en daar zjjn er nog die ontkennen, dat Engeland zich heer en meester waant in het Nijlland Europa zoude in onze dagen een zeer kalmen aan blik hebben, indien niet een der kleinste rijken het tooneel was van den woedendsten partijstrijd, aan geblazen door den meest onberedeneerden hartstocht. België vertoont een treurig schouwspel, waarover allen die het wèl meenen met het land zelf en met de liberale zaak zich moeten bedroeven. Het was niet genoeg, dat de liberale partjj, voorna melijk door de verdeeldheid in eigen boezem, zich liet verrassen bij de stembus, en alzoo de deuren van het ministerie openzette voor de tegenstanders die eene reactie kwamen brengen op de voor- waartscne beweging van het land. Het was niet genoeg, dat door ergerljjke straattooneelen en door ongeoorloofde taal in de pers aan de liberale zaak schade werd gedaan. Dit alles is niet voldoende geweestthans, nu de onderwijswet is bekrach tigd en de koning dit aan de deputatie van bur gemeesters openlijk heeft medegedeeld, nu moet Leopold II het misgelden. Voor het paleis te Brussel klinken de kretenA bas le roi Vive l'armee l" „Vive la république bas Marie-Henriette enz. Reeds loopen er geruchten dat in de hoofdstad een blad zal verschijnen, onder den titel van La République beige. En een liberaal Gentsch dagblad, de Stad Gent van den 20ea September, gaf het volgende te lezen, dat wij letterlijk overnemen: »De burgemeesters, die bij den koning geweest zijn, hebben zich, evenals het volk die ze verte genwoordigen, erg te beklagen. Voor het welzijn van zekere Afrikaansche volksstammen heeft Leo pold II, koning der Belgen, tijd en geld, medelijden en zorgzelfs zijne gezondheid zou hjj er voor geven; doch voor zijne eigene onderdanen die door eene schaamtelooze partij worden in het ongeluk gebracht, heeft hij niet het minste goed woord. Immers toen de heer burgemeester van Luik aan Leopold II vroeg, of hij de gediplomeerde onder wijzers, die hem trouw hebben gezworen, zou laten wegzenden, en door vreemdelingen, nietwetende broerkens zou laten vervangen, heeft hij niet éan enkel woord geantwoord. Hadden wij nog Leopold I, dan zou die schan delijke wet nooit zijn voorgesteld, nog veel minder goedgekeurd. Maar Leopold I was een man met karakter". Dit alles is ergerlijk en schandeljjk tevens. Liberalen, die zoo spreken en zoo handelen hebben niet de minste notie hoegenaamd van de hoofdbeginselen van den constitutioneelen regeeringsvorm, want zij willen de conflicten die tusschen meerderheid en minderheid, tusschen ministerie en oppositie zijn gerezen, oplossen door de persoonlijke autoriteit van het hoofd van den staat, in strijd met alle regel en alle historie. Het gedrag van koning Leopold II, wiens ant woord zoo waardig en duidelijk was, moet goed gekeurd worden door allen die hun gezond ver stand gebruiken hij mag zich niet gedragen naar verzoekschriften, hoe talrijk ook, die hem trou wens van beide zijden toevloeien; maar hij regelt zich, als constitutioneel vorst, naar de meerderheid, gelijk die is bekend geworden door de verkiezin gen. Elke andere meerderheid is, wat men ook zeggeeene hypothese. De liberale partij in België, uit het veld geslagen en geschokt door de gevolgen der laatste verkiezingen, dient te begrijpen dat alléén langs wettelijken en vreedzamen weg het verlorene is te heroveren, wil men niet erger zaken zien geboren worden. Gelukkig dat vele groote organen in dezen geest spreken, aldus uiting gevend aan wat de verstandige partjjgenooten denken. Moge hun stem doordringen kunnen tot de klassen, die verkeerde voorgangers toejuichen, opdat de dreigende onheilen, zooveel nog mogeljjk is, worden afgewend. Vlissingen, 20 Sept. Gepasseerd de Ne- derlandsche kof Drie broeders, kapitein Krook, van Bergen naar Antwerpen. Beloodst in het Eng. kanaal de noordsche bark Fillid, kapitein Frede- riksen, van Demerarij naar Middelburg bestemd. Vertrokken het Engelsehe stoomschip Bri tannia, gezagv. Strong, naar Sunderland. Driewegen, 20 Sept. De op 4 Sept. onder deze gemeente, vóór den polder Ellewoutsdjjk, gezonken tjalk, met bazaltsteen geladen, zal vermoedelijk blijven zitten. Door middel van duiking is het voornaamste tuig met de kas van den schipper in veiligheid gebracht. Het betrekkelijk hooge bedrag der kosten moet oorzaak zjjn dat voorloopig van het plan tot lichting wordt afgezien. Terneiueiii 20 Sept. Met laag water is heden morgen, bjj het binnenloopen in de haven, de stoomboot Stentor, met bestemming naar Gent, op de steenen aan het oosteljjk havenhoofd ge- loopen.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2