N° 223. 127 ang. 1884. Zaterdag fff 20 September. Middelburg 19 September. FEUILLETON. MARMORNB Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels l,Sö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte MIDDELBllGSdE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te TholenW. A. Van Nieuwenhduzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Wie zich tegen 1 October op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. Naar wij vernemen bestaat er gegronde hoop dat de longziekte onder het rundvee op de Petrus- hóeve in den Prosperpolder onder Clinge zich niet zal uitbreiden. Den 4* Augustus 11. werd de ziekte geconsta teerd en dadelijk werden zeven koeien afgemaakt, terwijl op het laatst derzelfde maand nog een tweetal werden gedood. Tal van runderen, men spreekt van een 500 stuks, zijn uit de omstreken naar België vervoerd waar, zooals men weet, bijna geen maatregelen tegen de verbreiding van longziekte worden ge nomen. Door gedep. staten is heden tot pvov. veearts 3e klasse op Noord-Beveland, standplaats Cortgene, benoemd de heer J. Z. Risch te Middelburg. De rekening wegens de inkomsten en uitgaven van den polder Walcheren over den dienst 1883 bedraagt in ontvang 335.159.51 J en in uitgaaf 332.914.91zij sluit dus met een goed saldo van 2244.60^. Uit een ons gezonden opgaaf blijkt dat in ons gewest 110 personen deelnamen aan bet hulde blijk aan prof. Nic. Beets. Dezer dagen werd onze aandacht erop gevestigd dat op een der fraaiste gedeelten onzer stad, nl. de Londensche kaai recht tegenover de Nieuw- straat, geregeld een mesthoop te bewonderen valt. We twijfelden of zoo iets in onze stad, meermalen wat de netheid betreft bij een Broek in Water land vergeleken, mogelijk ware en meenden ons persoonlijk te moeten overtuigen. En de mede- deeling ons gedaan bleek ten volle waar. Heden morgen omstreeks 12 uren lag daar een berg vuil, die, juist toen we passeerden, in een paar vuilnis wagens werd geladen. In de eerste plaats ontsiert op die plaats een mesthoop onze fraaie kaden, maar in de tweede plaats is bij voor de omwonenden en voorbijgan gers een bron van kwelling wanneer de wind een deel ervan over stoepen, in openstaande vensters of op de kleederen verspreidt. Verbetering is daar om dringend noodig. Wij ontvingen van andere zijde bet bericht dat de bouw van bet badhotel te Vlissingen nog aan niemand gegund is, nóch voorloopig nóch définitief. Aangezien de schietwedstrijd te Vlissingen eerst te half zeven was afgeloopen kon de uitslag van den kamp op de banen B en C slechts in een deel der oplaag worden opgenomen. Bij wedstrijd A werd niet gelukkig geschoten met zeer weinig punten werden op die baan nog prijzen behaald. Op de vrije banen ging het beter. In wedstrijd B werden de prijzen behaald als Volgteerste prijs, 30 der inleggelden, J. M. Boone met 34 puntentweede 20 P. J. Tapper 4Ï. dook ADOLPHUS SEGRAVE. LXXXIV. Julius streek zich met de magere hand over bet Voorhoofd, als wilde bij zijne gedachten verzamelen. Doch als stuitte bij op een onoverkomelijke zwa righeid, schudde hij bet hoofd en mompelde: »Ik weet het niet. Ik kan de dagen niet tellen." ^Lieveling zei hjj even daarna met een innigen blik, »gij zijt mij ondanks alles trouw gebleven. God zegene u Dat was als een dolksteek voor de arme Ada; zij kromp ineen, doch zich geweld aandoende zei zij »Er is veel in het verledene dat opgehelderd moet worden. Laat ons daar niet aan denken. Het tegenwoordige behoort ons; en de toekomst geeft nieuwe hoop." met 33; derde 15 A. W. Den Doop met 32; vierde 10 J. Hakker met 31 punten, laatste 11; vijfde 5 W. Heijboer met 31 punten, laatste 10. Van deze prijswinners woont de heer Hakker te Vlissingende overigen wonen te Middelburg. In wedstrijd C behaalden de prijzen de heeren. A. J. Van Ockenburg den eersten, 30 der in leggelden met 54 puntenJ. M. Boone den twee den, 20 met 51; A. W. Den Doop den derden 15 met 50 G. J. Krijger den vierden 10 met 49 punten en L. De Keijzer den vijfden 5 met 48 punten. De heer Van Ockenburg woont te Vlissingende overige winners wonen te Mid delburg. Prachtig weder begunstigde den wedstrijd, waarop, hoezeer weinig schutters aanwezig waren, toch vrij druk geschoten werd. Te 8 uren vereenigden de deelnemers aan den strijd zich in het koffijhuis A la ville de Bruxelles van den heer Hoeijmans. Daar bevonden zich ook de majoor-kommandant en de officieren der Vlissingsche schutterij. De majoor, de heer W. C. Van Duuren Dutilh, uitgenoodigd de prijzen te willen uitreiken, deed dit, na alvorens eene toespraak gehouden te hebben waarin hij, de weinige deelneming betreurende, de hoop uitsprak dat door wedstrijden als deze meerderen zullen opgewekt worden aan de oefe ningen deel te nemen en later ook in 't strijdperk te treden. Dat door oefening vastheid in het schieten wordt verkregen, hebben meermalen reeds de Middel- burgsche schutters bewezen, die nu ook hier hunnen ouden naam hebben gehandhaafd. In de eerste plaats werden nu de prijzen uitge reikt aan de deelnemers aan wedstrijd A. Daarna kregen de winners op de andere banen een beurt, waarbij de majoor, evenals bij de eerste uitreiking een vriendelijk woord van geluk wensching sprak. De heer A. J. Van Ockenburg, kapitein der schutterij, dankte den majoor voor zijne welwillend heid. Op hoogen prijs stelden de leden der Vlissingsche schutterij het dat de majoor, niettegenstaande zijn hooge jaren, steeds met hart en ziel de belangen ervan behartigt. Mocht dan ook de heer Dutilh aan zijn voornemen om zijne betrekking neer te leggen gevolg geven dan bieden de leden der scherm- en sohietvereeniging Vlissingen hem nn voor alsdan het eerelidmaatschap hunner vereeniging aan als bewijs van diepgevoelde erkentelijkheid. De heer J. M. Boone, kapitein bij de Middel- burgsche schutterij, was de tolk aller genoodigden toen hij warmen dank uitsprak voor de waardeerende woorden van den majoor en de blijken van kame raadschap van de leden. Hjj sprak de hoop uit dat de Vlissingsche schutterij met hetzelfde succes te Middelburg moge mededingen als nu de Middelburgsche hier deed. De heer Boone eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor den bloei van de schiet- en schermvereenigingFfesm<7e«. Tot stationschef te Kruiningen is benoemd de heer J. A. Van Puffelen L.Wz., thans als zoo danig te Krabbendijke werkzaam. SSoes, 19 Sept. Een van de nuttigste in stellingen onzer gemeente, op welker resultaten met de meeste voldoening kan gewezen worden en die aanleiding is geweest dat in onderscheidene Die zelfbeheerscbing kon zij niet lang volhouden. Een oogenblik later begon zij te sidderen en hartstochtelijk te weenen. Zij ging buiten zijn gezicht zitten, wrong de handen en snikte kramp achtig. „Het is goedfluisterde de pastoor mij in, »hiertoe moest het komen. Daarna zalzjj beter worden". De goede man had gelijk. Van dat oogenblik af begon Ada weer de oude te worden en verlieten haar de hardheid en overschilligheid, die haar gemoed verduisterd hadden. Zij sprak op zus terlijken toon met mij en tot Julius met een teederheid, die niet weer te geven is door hare woord'en te herhalen, want zij lag in den toon harer stem, in de liefdevolle, medelijdende uit drukking harer oogen. Zij had van Marmorne een pleegzuster medegebracht en die beide vrouwen pastten Julius op met al de zorg die vrouwen slechts kunnen geven. Zij logeerden met Abeille in de chaletmaar ik bleef in het huisje van Migeon en verliet Julius geen enkel uur. Onze zorg werd spoedig beloond. Hij nam weldra in krachten toe en daarmede keerde ook de helderheid van zijn geest terug. Op zekeren dag zei hjj tot andere gemeenten dergelijke instellingen zijn in het leven geroepen, is het Comité tot wering van schoolverzuim. Het mag daarom verwondering wekken, dat de burgerij niet meer prijs stelt op het voortbestaan van dat comité. Worden er schoolfeesten gegeven, de gansche stad stroomt uit om de blijde gezichten der vroolijke jeugd te zienmaar worden er bijdragen gevraagd, dan onttrekt men zichin de jongste verloopen jaren zijn de inschrijvingen met 50% verminderd. De eenige officieele steun> dien het comité ondervindt, is eene toelage uit de gemeentekas van 200 per jaar. Nu zou het een zelfmoord van het comité zjjn als een of meer scholen aan zijn bemoeiingen moest worden onttrokken, want zelfs bij kinderen van meergegoeden zijn de schoolfeesten en bekro ningen een heilzame aansporing om zoo weinig mogelijk te verzuimen. Ieder jaar komen kinderen uit gezinnen, die voor het eerst in de bemoeiingen van het comité worden opgenomen, terwijl het belangrijk verminderen van bekroningen voor kinderen, die deze reeds meermalen genoten, allicht onverschilligheid zou doen ontstaan. Allen redenen waarom vermeerdering van bijdragen zeer ge- wenscht is, terwijl men in het tegenovergestelde geval tot geheele of gedeeltelijke opheffing der tegenwoordige wijze van bekronen zou moeten overgaan. MoeileliensUerlte, 19 Sept. Ingelanden van den polder Hoedekenskerke zullen Woensdag 24 Sept. vergaderen ter behandeling van het rapport en de nota omtrent het duikeronderzoek, een voorstel tot uitvoering van zinkwerken en steen- bestorting en een tot het aangaan eener geldlee- ning, groot f 40.000 ter bestrijding van de Irkoati-n, daabuit voortvloeiende, en tot het stichten van een reservefonds. Axel, 18 Sept. Met 1 October a. wordt alhier de spaarbank van het departement der Maatschappij tot nut van H algemeen opgeheven. Aan de inleg gers zal, behalve het hun toekomende, uit het reservefonds worden uitgekeerd 70% van het bedrag der sedert hunne eerste inlage genoten rente. KetranclieMient, 19 Sept. Door burg. en wethouders zijn voor de benoeming van een secretaris en ontvanger der gemeente op de voor dracht geplaatst de heeren J. J. Versluis, notaris klerk te Sluis, en J. A Blankert, gemeente-secretaris te Cadzand. Het R. N. weet te melden dat de koning er uitstekend uitziet en van geen vermoeienis weet. Het was dus zeker wel droefheid over den dood van den kroonprins die Z. M. belette de staten- generaal te openen. Benoemd tot notaris te Utrecht jhr A. Th. M. Van Asch van Wijck, candidaat-notaris te Zeist, en de heer A. L. W. Van Dobben, cand.-notaris te Arnhem; tot notaris te Waalwijk de heerA. J. Rant, cand.-notaris aldaar. De heeren m' W. H. De Beaufort, lid van de eerste kamer der stat en-generaal, en dr G. Van Overbeek de Meijer, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, zijn benoemd tot ridders in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Zie laatste berichten van gisteren). mij „Adolphus, mijn jongen, gij zjjt zoo wat de eenige man, dien ik op de wereld kan gelooven en vertrouwen. Wees dus nu zoo goed en vertel mij precies waar ik ben". »In de buitengebouwen van Boisvipère". „Dat begon ik te begrijpen. En zeg mij nu eens of Emil de band niet gehad heeft in mijn inhechtenisneming. Ik heb dit vermoed. Waar is hij Waarom komt hjj niet naar mij zien Ik beantwoordde die vraag zoover ik er toe in staat was, en nu was er geen reden meer waarom Julius niet naar het kasteel zou gebracht svorden Ik stond hem mijne vertrekken af, als de vroolijk- ste van het heele huis. Ik was niet bang dat Emil terug zou keeren om ons te verjagen, want, dat was niet in zijn belang. Ada droeg mij een vrij onaangename boodschap op. Zij verzocht mij om Julius alles te vertellen wat er gedurende zijn afwezigheid en opsluiting te Marmorne en Boisvipère gebeurd was. Ik moest hem ook ontslaan van zijn trouwbelofte. De wijze waarop hij dit opvatte blijkt het best uit zjjne eigen woorden. »Ifc geloot Adolpbus, dat Ada, zonder nu juist krankzinnig te zijn geweest, tengevolge van De Amst. deelt mee dat de rekening van den Fhrnatocht opgemaakt is en de commissie, aan welker hoofd de hoogleeraar Buys Ballot staat, waarschijnlijk in staat zal zijn, ongeveer ƒ13,000, of ruim twee vijfden van het door den staat verstrekte voorschot, terug te geven. Mevrouw Lina Schneider zal zich, zoo meldt het Hbld., dezen winter te Amsterdam metterwoon vestigen. Zij wenscht vooral over de Nederlandsche kunst uitvoerige studiën te maken en heeft te recht begrepen, niet beter te kunnen doen, dan weder een tijd lang in ons midden te komen. Tegeljjk zal zij dan in verschillende groote steden weder voordrachten houden over Duitsche letterkunde. De Russische grootvorst Michael, oom des keizers, is met een talrjjk gevolg te Amsterdam in het Amstelhotel afgestapt. Zijne gemalin was eenige dagen vroeger daar reeds aangekomen. Volgens het Bat. Hand. is de rpgeering voor nemens het aantal ingenieurs van den Indischen waterstaat tot op 37 te verminderen. Hetzelfde blad meldt, dat de radja van Madja Pait een inval heeft gedaan in Tamiang, de meest noordelijke grens van Oost-Sumatra met Atjeh. Een der kedjoeroeans van Tamiang is gevangen genomen, 20,000 dollars zijn geroofd met een voorraad rijsteenige geweren, patronen en bus kruit. Van weerszijden zijn gewonden gevallen. Aan een particuliere correspondentie ontleent de Java Bode de twee volgende bijzonderheden, die wel de aandacht te verdienen 1°. De militaire kommandant van Glé-kambing ontving eenige dagen geleden van een onzer deser- teurs een schrjjven, waarin deze berichtte dat hij het zeer naar zijn zin had bij de Atjehers en dat zij hem kommandant van de derde mobiele colonne hadden gemaakt. 2°. Een ander hoofdofficier, men zegt de kom mandant van Kotta-Radja, werd door een Atjehsch hoofd verzocht diens troepen, 4 bataljons', eens te willen komen inspecteeren, daar hij wel geloofde dat ze gereed waren om de Hollanders behoorlijk te kunnen ontvangen. Niet te Zierikzee, zooals gisteren abusievelijk gemeld werd, maar te Middelburg zal 6 October het examen voor onderwijzer worden afgenomen De betrekking vanleeraar voor de Hoogduitsche en de Engel sche taal, of van leeraren voor elke der beide genoemde talen aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Bergen op Zoom is vacant. De jaarwedde nader te bepalen. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk op 30 September e. k. aanmelden bij den hoogleeraar- inspeeteur van het middelbaar onderwjjs dr M, Salverda te 's Gravenhage. Voor leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus voor jongens te Amsterdam, bestaat het drietal uit de heerenL. P. H. Eykman, leeraar aan de hoogere burgerschool met Sjarigen cursus te Leiden J. G. Van Santen, leeraar aan de hoogere burger school te ZierikzeeG. Bakker, leeraar aan de Twentsche industrieën handelsschool te Enschedé Aan het sinds 5 jaar bestaande Technicum Lingen (prov. Hannover) werden in het afgeloopen schooljaar voor de derde maal de eindexamens afgenomen. Vijf studenten van het machinevak en zeven van het bouwvak verkregen hunne di-» haar angst en verdriet een heel ander wezen waé geworden Zjj nam Emil aan, als ik het goed begrijp, uit louter wanhoop, toen zij zich, naden dood van haar vader en na mijn dood (waaraan zij als een feit geloofde) geheel alleen op de wereld voelde. Ik geloof dat ik wel zou kunnen schrij ven. Geef mij een stuk papier". Hij schreef met een vaste hand Sien suis sans autre desiref (de hare ben ik, zonder een ander te begeeren). Ik herinnerde mjj dien regel en Ada zou hem ook kennen uit de Cent ballades. Ik bracht het haar terstond. Zij deed het papiertje in haar beurs, zag mij met meer geluk in de oogen dan ik er in twee jaar in gezien had aan en zei »Hij heeft mij vergeven zelfs daarvoor is hij edelmoedig genoeg." (Plaats gebrek noopt ons nogmaals te zetten Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1