N° 221. 127® Jaargan 1884. Donderdag 18 September. Middelburg 17 September. MAEMOBNB Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte "FEUILLETON. ADOLPHUS SEGRAVE. M1DDELBURGSCHE COURANT. Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veii Mestdagh en Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. C. Da Moou, te TholenW. A. Van Nieüwenhtjijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Wie zich tegen 1 October op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende •nommers kosteloos. De Standaard, onder verklaring dat onze op merking over het Fransche menu bij gelegenheid van den feestmaaltijd, Beets aangeboden, volkomen hout snijdt, vat een ding niet, nl. dat wij zeiven nóg van menu bleven spreken. Dit is niet gevat van de redactie. Wij schreven van een menu in het Fransch om later te wijzen op eene spijskaart in onze eigen taal. Begrijpt de redactie het thans Men schrijft onsHet mag verwondering wekken, dat nog zooveel besturen van aanzien lijke plattelandsgemeenten aarzelen er toe over te gaan zich door telegraaf of telephoon in verbin ding te stellen met de middelen van gemeenschap, die onmisbaar zijn voor onzen tijd. Daarover met den burgemeester eener groote gemeente in Zuid- Beveland sprekende, uitte deze als zijn oordeel dat dit eenige jaren geleden raison zou gehad hebben, omdat er toen op bet dorp nog »heeren" woonden, maar dat dit thans, nu deze achtereen volgens de gemeente metterwoon verlaten hebben, niet meer bet geval is. Vrij algemeen is dan ook het denkbeeld dat de electriciteit wel den gefortuneerd en ten dienste kan zijn, maar men vraagt tevens: wat hebben wij er aan, wij boeren"? Zouden de landslieden in ernst kunnen beweren, dat zij bij den verkoop van hunne producten geen belang hebben bij snelle mededeeüng van prijzen enz., door middel van verreschrijvers of verresprekers Zouden zij denken dat voor hen bij ziekten van mensch of vee de gelegenheid om spoedig een deskundige te ontbieden niet van het grootste belang is Zoo éen stand in de maatschappij dan heeft de boerenstand behoefte aan deze snelle gemeenschapsmiddelen, en moesten de plattelandsgemeentebesturen wel degelijk eenig geld beschikbaar stellen om tè worden opgenomen in het telegraafnet. Het Bataafsch genootschap der proefondervinde lijke wijsbegeerte beeft den heer P. M. De Ligny te Middelburg tot lid benoemd, die deze benoeming heeft aangenomen. De beer M. Fokker heeft, ten gevolge zijner benoeming tot gemeente-ontvanger alhier, zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Het bestuur der Telefoonvereeniging te Middel burg beeft zich per circulaire gewend tot de ver schillende bier ter stede vertegenwoordigde brandwaarborgmaatschappijen, met verzoek om medewerking te willen verleenen, opdat het tot- DOOE LXXXII. »Ik heb zeer kortelings iets vernomen", zei de pastoor, »dat een der betrokken personen wellicht van gevoelen zal doen veranderen. Mademoiselle De Marmorne beeft monsieur Etnil Segrave aangeno men in de meening dat baar verloofde monsieur Julius dood is. Zij zou wellicht van gevoelen veranderen als zij wist dat bij leefde. Welnu, hp leeft De uitwerking dezer woorden was zeer ver schillend op al de aanwezigen; mjjnheer Didier was stom van verbazing en begon te beven en in zijn boek te bladeren. Madame Didier gaf een gil, alsof de dood van Julius haar hoogste geluk had uitgemaakt. Abeille verbleekte en ging Zitten. Ada keek alleen verwonderd dat de pastoor zich verstoutte de plechtigheid te komen storen j ik geloof niet dat zij de beteekenis zijner woorden vatte. Etnil doorgrondde alles onmiddellijk. Na een korten inwendigen strijd, die zich alleen uitte door het vertrekken zijner gelaatspieren, herkreeg hij zijn zelfbeheersching en hield zich even bedaard alsof hp in een gerechtzaal was, en de rol van jldvocaat vervulde. stand-komen der telepbooninricbting te Middelburg mogelijk worde gemaakt. Zij noodigen de geadresseerden uit: in de eerste plaats, hunne vertegenwoordigers te Middelburg, voor zooverre deze zich niet reeds voor eene aansluiting aange geven hebben, te machtigen, zich voor rekening der maatschappij voor een telephoon of eene brand schel te verbinden. De minimum-prijs, door par ticulieren te betalen, van 30 per telephoonaan- sluiting en 15 per brandschel, zal daarvoor, zonder eenigerlei verdere onkosten voor aanleg of onderhoud, in rekening worden gebracht. In de tweede plaats roepen de bestuurders de medewerking der maatschappijen ook in tot vorming van het maatschappelijk kapitaal. De bestuurders doen deze oproeping met het oog op het feit dat, door den aanleg van een telephoonnet, als door hen bedoeld, niet slechts bet gevaar voor brand tengevolge van het vuur des hemels te Middelburg zoo goed als opgeheven wordt, maar dat bovendien de kansen op spoedige brandblussching en redding van goederen belang rijk zullen toenemen. Vrijdagavond te balf zeven uur geeft het muziek korps der dd. schutterij alhier op bet Molenwater eene uitvoering. Het programma luidtMarsch- Wals, Planquette. Ouverture, Bellini. Phantaisie uit de opera II Trovatore, Verdi. Scbaarwaobe, Micbaelis. Andante, Mozart. Potpourri uit de opera Das Nachtlager, Kreutzer. Quadrille, Pompone. Tot tijdelijk wethouder der gemeente Oostkapelle is benoemd de beer A. Lantsheer. f»oes, 16 Sept. Volgens een der bepalingen der wet op de schutterijen, zijn de manschappen, na behoorlijk geoefend d. i. afgeëxerceerd te zijn, "tot niets anders verplicht dan tot deelneming aan parades enz. Daar nu hier de schutterij niet is in bet bezit van eene schietbaan en de gewone exercitie-plaats „de Stoofweide" als bouwterrein wordt gebruikt, bestond de 14daagsche militaire oefening der schutters in bet flaneeren door de stad. Naar men ons mededeelt, hebben enkele schut ters zich op bovenbedoelde wetsbepaling beroepen na behoorlijk aan de vooroefeningen te hebben deelgenomen, wenschen zij van de militaire pro menades te worden vrijgesteld. does, 17 Sept. Vrijdag a., des namiddags te 2 uren, zal de gemeenteraad vergaderen ter be handeling van: de rekening der gemeente over 1888, de begrooting der kosten van de gemeente- apotheek die der schutterij over 1885eene aanvrage van D. Klemkerk om grond in erfpacht; reclames tegen den aanslag in den H. O. en opmerkingen omtrent de verordening op bet bouwen enz. In die zitting zal worden aangeboden de ge wijzigde gemeentebegrooting voor 1885. „Ik ben blij te booren dat gij tijding van mijn broeder hebt, mijnheer de pastoor, maar die behoeft deze plechtigheid niet te verstoren. Wilt gij zoo goed zijn om voort te gaan, mijnheer de scbout De arme scbout had niet kunnen voortgaan, al wilde bij nog zoo gaarne. Hij was veel te zenuw achtig. Zijne banden beefden en bij kon niet lezen. De pastoor daarentegen was even bedaard als Emil en tegen hem opgewassen. »Ik verzoek uitstel van dit huwelijk", sprak hij op luiden toon, »ik vraag bet als een oud vriend van mijn beer De Marmorne, teneinde zijn dochter tijd van beraad te geven. Ik weet, mijnheer Emil, waar uw broeder is Op dit oogenblik zei een blik van den pastoor mij dat ik van dienst kon zijn ik ging dus tusschen Emil en Ada staan. Intusscben zei Emil schamper: »Wie is uw zegsman „Jozef Migeon." iAda", zei ik, „zuster Ada! Julius leeft en dit huwelijk zou hem tot wanhoop drijven Het is nu onmogelijk 'gewórden.1' De strakheid week van haar gelaat en zij barstte in tranen uit: „Waarom heeft bij mij nooit geschreven „Dat kan mijnbeer Emil verklaren", zei de pastoor. Waar is hij?" vroeg Ada, »zeg mij waar bij is, laat mij naar hem toegaanEensklaps greep haar een koortsachtige haast aan. Zjj ging Tholen, 16 Sept. Heden hield Floralia in het lokaal Nonsemper haar 5' tentoonstelling. De zaal wasnet versierd, niet alleen door de planten die naar prijzen dongen, maar doordien ook enkele belang stellenden prachtige planten ter opsiering gezonden hadden. Yan de 359 afgegeven plantjes waren 331 ingekomen. De ingezonden planfjes waren dit jaar prachtiger dan vorige jaren. Uitgeloofd waren 7 prijzen in geld en 10 in voorwerpen. De navolgende personen behaalden de prijzen PBeek man, D. Van de Velde, P. Praat, W. Van Dul- lemen, M. De Rijke, F. C. Van Dijk, M. Beekman, J. A. Sakko, J. Q. Van Dijk, wede Leupen, Mietje Geluk, L. K. Van Dijk, M. Tuijtjens, M. De Jonge, J. Soomers, R. Fokker en M. Van Dijke. De candidatenlijst voor het voorzitterschap der tweede kamer zal Z. M. schriftelijk worden aange boden. In de eerste kamer werd, in afwijking van de gewoonte, geen commissie benoemd tot het opstellen van een adres van antwoord. De tweede kamer zal dit eveneens doen. Volgens bet D. zullen dezer dagen op Het I.oo de eerste jachtpartijen plaats hebben. HH. MM. hebben voortdurend gasten. Dit alles strekt zeker wel tot bewijs dat de gezondheidstoestand van Z. M. niet ongunstig is. Te 's-Gravenpolder is besloten kinderen, die den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben, niet langer op de gemeenteschool toe te laten. Dit besluit is genomen met bet oog op die kinderen, welke hoogstens van December tot Maart de school bezoeken en die oorzaak zouden kunnen zijn dat men tot uitbreiding der lokaliteit zou moeten overgaan. Hoe groot voorstander van onderwjjs mru ook zijn moge, men kan er een gemeente bestuur moeilijk eene grief van maken dat het bij den tegenwoordigen financieelen toestand er niet toe overgaat ten behoeve dier ^trekvogels" zulk eene uitgaaf te voteeren. -P. schrijft ons: Wanneer men, van het veer te Stavenisse komende, de Dorpsstraat doorwandelt en den hoek bij de kerk omslaat, dan staat men licht een oogenblik stil bij bet nette schooltje, dat daar niet oneigenaardig naast het bedehuis verrjjsten is men alleen verwonderd, dat men die school, de nieuwe, zoo klein beeft kunnen bouwen dat men na een luttel getal jaren haar weer vergrooten moet. En komt dan onwille keurig: „de zuinigheid bedriegt de wijsheid," in de gedachten, dan beeft men iets in 't hoofd dat men niet licht kwijt raakt bij het denken en spreken over onderwijszaken. Die zuinigheid, die zuinigheidNaast de nu te kleine school, die tenminste boog en luchtig is, staat de woning van den onderwijzer. Of liever het woninkje, 't Kon indertijd er niet af om dat huis, tegelijk met de school gebouwd, behoorlijk ruim en hoog te maken, 't Is ook voor den „meester" gauw goed genoeg. Wat doet hjj met die ruimteEn naar de deur, den gang in en de voordeur uit naar de rijtuigen, al roepende „Waar is bij, waar is bij? Ik wil naar hem toe De menschen op straat, haar bleek, betraand gelaat ziende, en die woorden hoorende, meenden dat Ada De Marmorne krankzinnig was geworden. Zij stapte met haar dunne schoentjes het be sneeuwde plein over. Ik volgde en hielp haar in het rijtuig van mijnheer Didier. Eer ik tijd had om te denken of iets te zien behalve Ada, zette het rijtuig zich in beweging. Ik zat naast Ada; de pastoor met Abeille tegenover ons. Ik keek uit het portier en zag dat een ander rijtuig ons volgde. «Waar gaan wij heen, mijnheer de pastoor? „Naar Boisvipère." LXXXIII. Gedurende den langen rit was onze aandacht geheel op Ada gevestigd. De pastoor deelde haar eenvoudig mede dat Julius te Boisvipère aangekomen en dat zijn komst dien morgen be kend geworden was. Ada vroeg wat hem weer houden bad maar de pastoor ontweek die vraag en scheen in geen bijzonderheden te willen treden. Ik vermoedde dat hij daar zijne redenen voor had en, ondanks mijn eigen nieuwsgierigheidj drong ik niet op nadere inlichtingen aan. Het was mij niet duidelijk hoeveel hij wistmaar wel dat hij veel meer wist dan bjj vooralsnog goed vond om te zeggen. voor de schoonheid van 't geheel, een flink luchtig huis naast een goed ingerichte school, doet men niets. Als 't maar een gulden of wat minder kostde meester moet zich maar redden, die zuinigheid, die zuinigheidZou men, nu men toch de school gaat vergrooten, aan 't „schoolhuis" ook maar niet een stukje bijbouwen Een van de mooiste gemeenten in 't eiland Tholen is zeker Oud Vosmeer. Sedert eenige maanden vindt men daar ook een openbare school, die wel niet mooi, maar toch ruim is, en misschien doelmatig genoeg; de onderwijzer kan bovendien een fatsoenlijk man in zijn huis brengen, zonder zich over dit laatste te schamen. Doch ook nog slechts sedert eenige maanden. Het heeft wat moeite en tijd gekost om te krijgen, wat nu verkregen is. Maar vóór dien tijd! Het schoolhuis" was een afgeschoten stuk van de hervormde kerk. Voor de stichting van den onderwijzer en zijn gezin was ruim gezorgd. Als de dominé catechi seerde, had de onderwijzer geen telephoon noodig, om oorgetuige te zijn. En de zolder Gevaar voor instorten bestond er alle dag, bij de eerste, de beste windbui. De kerkuilen huisden er heel familiaar, en hadden zich alleen er over te beklagen dat men niet altijd gediend bleek van de uiterlijke sporen hunner aanwezigheid. Een boer ziet wel graag die uilen in zijn schuur, maar of een onder wijzer ze gaarne in zijn woning ziet is een andere vraag. Uilen uit de kerk zijn soms al lastig genoeg, al heeft men ze niet in zijn huis Gaat men van Oud-Vosmeer zuidelijk langs den wel wat zandigen, maar in den zomer schoonen binnenweg dan komt men in de liefgelegenwelvarende landbouwgemeente Poortvliet. Daar vindt men, als in Stavenisse, de openbare school vlak bij de kerk, en mede als in Stavenisse is zjj nog slechts enkele jaren nieuw. Maar tot heden is ze nog niet te klein bevonden. Toen voor jaren de ambachtsheerlijk heid van die gemeente overging in de in Zeeland welbekende handen, besloot men om het heeren huis te koopen en te metamorphoseeren tot ge meentehuis en onderwijzerswoning. Zoo is daar de onderwijzer bewoner, gelukkig niet concierge, van het gemeentehuis, en is dit hem aangewezen als de hem ingevolge de wet toekomende vrije woning". Vrij is ze, nl. in dien zin, dat hij er geen huur voor betaalt. Maar in andere opzichtenÉen voordeur heeft dit huis, éen gang. door welke èn de „edelachtbaren" met hun gevolg, èn de onderwijzer het huis en de vertrekken binnentreden. Hetzelfde huis dient tot het houden van poldervergadering, tot het herijken van maten en gewichten, tot allerlei dingen, waartoe men op een dorp een gemeentehuis zooal noodig beeft of gebruikt. Wordt zoo het idéé „vrij" nog al beperkt, van nattigheid is men er bepaald niet vrij. Hoe komt dat? Als de »heer" van bet dorp in verval geraakt, dan wordt het „heerenhuis" er niet be ter op. Wordt zoo'n gebouw gemeentehuis, dan lapt men bet wat op de beeren zijn er maar Eindelijk bereikten wij Boisvipère en Ëmil liet ons binnen, met de overdreven deftigheid, welke bij somtijds wist aan te nemen. Hij bracht ons in het salon, dat eenigszins iil orde was gemaakt voor de ontvangst van Adi, daar er bij den treurigen toestand, waarin Frankrijk verkeerde, geen sprake van een huwelijksreis kon zijn. Er brandde een groot houtvuur aan den baard, iets aangenamers om op te kijken dan het sombere uitzicht uit de vensters, op de zwarte boomen en den besneeuwden voorgrond; Het is zonderling hoe bij welopgevoede lieden, goede manieren, zelfs onder de bachelijfeste omstan digheden, een waas van geduld en althans van uiterlijke kalmte verspreiden. Wij gevoelden allen dat dit oogenblik voor Emil hoogst pijnlijk was t en er bestond als het ware een stilzwijgende over eenkomst onder ons, dat hij niet als schuldige behandeld mocht worden, voordat Julius getuigenis afgelegd had. Toen wij om den haard vereenigd stonden, sprak hij eenige woorden, die ik altijd zal onthouden, zonder er een enkel van te missen: „Mademoiselle De Marmorne verlangt mijn broe der te zien. Ik zal hem terstond gaan halen. Hij was vermoeid en onwel toen ik hem verliet en hij zal eenigen tijd noodig hebben om zich te kleeden doch ik twijfel niet of hjj zal, zoodra hij verneemt dat mademoiselle hier is, kracht vinden om van haar aangenaam bijzijn te genieten". »Laat ik met u medegaan, Emil", zei ik i haastig. „Ik moet Julius zien". »Bljjf waar gjj zjjt, Gjj wantrouwt mjj. Juliusi

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1