N° 219. 127° Jaar 18S4. Dinsdag 16 September. Middelburg 15 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte MIDMLBURGSCHE COURANT Agenten zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: f. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Moou, te Tholen: W. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Wie zich tegen 1 October op ons blad abonneert ontvangt de nog in dit kwartaal verschijnende nommers kosteloos. Blijkens een Zondag bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur van Atjeh, is deze den llen van de Westkust te Kotta Radja teruggekomen, alle gevangen schip breukelingen der Nisero medebrengende, en heeft de Radja van Tenom zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De troonrede, waarmee heden de vereenigde zitting der staten-generaal is geopend, luidt als volgt Mijne heeren! Wegens den rouw over het smartelijk verlies, dat voor weinige maanden het koninklijke huis trof, heeft Z. M. de koning ons opgedragen uwe vergadering van zijnentwege te openen. Algemeen en onveranderd was de deelneming van het Nederlandsche volk bij het overlijden van Zijne koninklijke hoogheid den prins van Oranje. De betrekkingen des Konings met de buiten- landsche mogendheden bleven zeer vriendschap pelijk. De vloot en het leger geven reden tot tevre denheid. Tot nog toe bleef het Vaderland behoed voor de cholera, die in dit jaar een gedeelte van Europa teistert. De binnen het bereik der regeering lig gende voorbehoedmiddelen worden aangewend. Deze zomer kenmerkte zich door een gezegenden oogst; en met tevredenheid mocht de landbouwer deelnemen aan de internationale tentoonstelling, die onlangs te Amsterdam, op uitstekende wijze ingericht, plaats had. De algemeene toestand in Nederlandseh-Indië is niet ongunstig. Het ophouden van verwoestende epidemiën en van de veeziekte op Java kan niet anders dan een heilzamen invloed hebben op de welvaart der inwoners. Krachtige maatregelen worden genomen om in Atjeh een staat van zaken te vestigen, die ver oorloven zal in het vervolg van de zee- en land macht minder zware diensten te vorderen dan tot dusver met onbezweken moed en volharding door haar zijn bewezen. De schepelingen, die in Tenom wederrechtelijk werden gevangen gehouden, zijn in vrijheid ge steld. Het is te hopen dat de bijzondere omstandig heden, die thans den landbouw in Suriname en den koophandel in Curasao drukken, van voorbij- gaanden aard zullen zijn. In het aanstaande parlementair jaar wachten u, Mijne heeren, belangrijke werkzaamheden. Eenige u bekende overeenkomsten met andere mogendheden betreffende handel en internationaal recht vereischen nog uwe bekrachtiging. Het zal van u afhangen door de behandeling van onderscheidene aanhangige wetsontwerpen de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht mogelijk te maken. Een wetsontwerp tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat zal u vermoedelijk eerlang bereiken. De voorstellen tot herziening van de grondwet zijn genoeg gevorderd om te verwachten dat zij weldra in behandeling komen. De toestand der geldmiddelen zal op uwe belangstelling weder in ruime mate aanspraak maken. Zeker is het krediet van den staat wel gevestigd en het tekort, in vergelijking van het vorige dienstjaar, verminderd, maar de regeering meent niet te mogen rusten in het streven om, door bezuiniging binnen de grenzen der mogelijk heid eenerzijds en door verbetering van middelen in Nederland en in Indië anderzijds, het noodige evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te naderen en eindelijk te bereiken. Intusschen roepen wij in de allereerste plaats uw aandacht in voor de onlangs ingediende wijzi ging van een enkel artikel der grondwet, die, om gelijke reden als de aangenomen wet omtrent het regentschap, den voorrang boven andere werk zaamheden verdient. Mochten de staten generaal kunnen goedvinden dit onderwerp binnen kort te behandelen dan zou de tijd voor de gewone na jaarswerkzaamheden niet behoeven te ontbreken. Welke intusschen ook de loop uwer gewichtige beraadslagingen zjj, wij hopen dat die onder Gods zegen tot welzijn van het Vaderland zullen strekken. In naam des konings verklaren wij de vergade ring der staten generaal te zijn geopend. De rede, waarmee de minister van binnenlandsche zaken Zaterdag het zittingjaar onzer vertegen woordiging sloot, luidt in zjjn geheel als volgt M. H. Ik mag het voorrecht hebben, u uit naam van Z. M. den koning te danken voor de behartiging van 's lands belangen in deze zitting. In den loop daarvan werden vele onderwerpen door u behandeldmocht al niet omtrent alle de gewenschte overeenstemming zijn verkregen, er zijn gewichtige zaken tot een, zooals wij hopen, goed eind gebracht. Overeenkomsten met andere mogendheden tot wederzijdsche bescherming van den wijnstok, en van den industrieelen eigendom, en tot bevorde ring der veeartsenijkunst, werden bekrachtigd alsmede de tractaten met Frankrijk, die nog wachten op de goedkeuring der wetgevende macht van dat land. Wetten van organieken aard kwamen tot stand omtrent het staatstoezicht op krankzinnigen, om trent het vervoer van buskruit en ander ontbrandbare stoffen, omtrent de politie op de visscherijen in de Noordzee, omtrent de vicariegoederen en omtrent het vervoer van zaken, die besmetting kunnen overbrengen. Vijf wetten werden afgekondigd, strekkende om met het nieuwe wetboek van strafrecht in werking te tredende overige daarvoor onmisbare voor stellen zijn bij u in behandeling. De wet omtrent het lager onderwijs, die omtrent de militie, ook andere organieke wetten werden naar de behoefte gewijzigd. Verschillende onteigeningswetten strekken tot bevordering van nuttige werken in Nederland, en tot den aanleg van twee spoorwegen op Java werd besloten. 'b Lands financiën vereischten in hooge mate uwe aandacht. Eene nieuwe geldleening werd door u goedgekeurd, en op niet onvoordeelige wijze gesloten met de verbetering van enkele belastingen, die tot stand kwam, werd niet veel meer verkregen dan de rente en aflossing van die geldleening zullen eischen. Eene wet gaf de bevoegdheid tot vermeerdering van de rentelooze schuld in muntbiljetteneene andere wapent de regeering tegen depreciatie van onze metalen betaalmiddelen. Uwe werkzaamheden werden besloten met eenen, gelukkig, ongewonen arbeid, de voorziening in een eventueel regentschap. Moge alles wat in deze zitting is vastgesteld, strekken tot bevordering van de belangen des Nederlandschen volks. In naam des konings sluit ik de zitting der staten-generaal. Bij het feestmaal dat den Nederlander Nic, Beets werd aangeboden ontving men een menu in het Fransch. En dat tegenover den jovialen goeden Beets, wiens hart en leven in en in Ne derlandsch isHad niemand geest genoeg om een toepasselijke spjjskaart te maken in onze eigen taal Men schrijft ons uit 's Gravenhage In de dagbladen heeft men een eenvoudig be richtje kunnen lezen, dat aan de aandacht niet mag ontsnappen. Het betreft de komst van een detachement huzaren uit Haarlem, en het berichtje luidt, dat dit detachement bestemd is om bij de cavalerie-manoeuvres in Gelderland dienst te doen en naar hier werd gezonden, ten einde Dinsdag a. met het 3e regiment huzaren van daar af te mar- cheeren. De naaste weg van Haarlem naar Gelderland is niet die over de residentie, en het is niet vol strekt noodzakelijk, dat de Haarlemsche huzaren in gezelschap van de Haagsche de reis maken. Ook is het, om Dinsdag gezamenlijk op reis te kunnen gaan, niet noodig, dat reeds Zaterdag het Haarlemsche paardenvolk in 's Gravenhage komt. De onderstelling ligt dus voor de hand, dat de komst van dit detachement een ander doel heeft, en dat er een ander voorwendsel wordt gebruikt, teneinde tegen Maandag, den dag waarop de door de regeering zoozeer gevreesde „manifestatie" der voorstanders van het algemeen stemrecht plaats heeft, het garnizoen in de residentie te versterken, zonder dat het te veel éclat maakt. Onze zenuwachtige ministers schijnen zich achter de weesmeisjes niet meer veilig te achtendaar om moeten de huzaren hen beschutten. Mijn schrijft onsIn 1881 werd een circulaire I uitgevaardigd over het verbod om extracten uit akten van den burgerlijken stand, voor particulieren bestemd, door middel van dienstbrieven of kaarten of gecontrasigneerde dienst-enveloppen aan te vragen of te verzenden. Aangezien daarvan te voren geregeld gebruik werd gemaakt, waardoor jaarlijks, ten nadeele van 's rijks kas, zeker bedrag aan postzegels werd uitgespaard voor particulieren, terwijl de kosten voor geen der belanghebbenden financieel bezwaar kan opleveren, vond de maatregel toejuiching, vooral bij hen die geleerd hebben op de kleintjes te passen. De ondervinding leert dat niet alle burgemeesters of ambtenaren van den burg. stand dit gevoelen deelen, want nog altijd worden tus- schenbeide dienstbrieven verzonden die alleen betrekking hebben op bedoelde stukken. Voor hen, die zich stipt houden aan de circulaire, is bedoelde handelwijze niet aangenaam. Bij kon. besluit van 12 dezer zjjn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuwerha- venpolder A. E. De Badtstot gezworen van den polder Oosterenban van Schouwen, L. Blom Az.; tot dijkgraaf van den Clarapolder E. Cuelenaere tot dijkgraaf van den Onrustpolder J. Karelsei tot gezworenen van den Nieuw Othenepolder,; M. Dieleman Willemszoon en A. Cornelissen Andrieszoon. {Zie laatste berichten van Zaterdag De Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in het Westerkwartier der provincie Groningen schonk eene vermelding aan den heer Ch. Groene- veld de Kater te Noordgouwe voor zijne inzending Kentsche tarwe en Zeeuwsche rogge op de ten toonstelling 11 Sept. te Noordhorn gehouden. Vlissingen, 15 Sept. De komst, per kon. Engelsch jacht Osborne, alhier van H. K. H. de kroonprinses van Pruisen kenmerkte zich door niets bijzonders. Te ongeveer zeven uur stoomde Zondag het jacht op de buitenhaven en, nadat het langs cle ppnton der mailbooten van de Zeeland gemeerd lag en de goederen ontscheept waren, begaf zich de prinses met hare dochter en gevolg naar den mailtrein, waarmee zij, in een salonrij tuig, naar Keulen reisde. *CJoes, 14 Sept. Vrij talrjjk waren ze Zaterdag opgekomen, de belangstellenden in eene harmonie, maar vrij mager was het resultaat der bijeenkomst. De voorzitter der commissie deelde mede dat een achttiental personen,in een vroeger bericht werd gemeld 22, maar daarvan hebben zich sedert 4 teruggetrokken, zich voor werkende leden hadden aangegevenen dat was ingeschreven voor ongeveer 250, terwijl er noodig was ruim f 650. Ergo Een der commissieleden wilde dan ook maar van de zaak afzien, maar de meerderheid besloot nog eene poging te wagen om geld bijeen te krijgen. Over vier weken zal men dan weer vergaderen om het resultaat te vernemen. Maar dan ook niet meer. Zondag besloten degenen, die voornemens zijn werkend lid te worden, eene commissie te benoemen, die in persoon eene inteekenlijst aan de burgerij zal aanbieden tot het bekomen van bijdragen. Omdat de vroeger gezonden circulaires dikwijls ongeopend werden teruggegeven, vleit men zich dat deze poging meer succes hebben zal. Te verwonderen is het zeker, dat de eigenlijke burgerij zich zoo geheel en al onbetuigd heeft gelaten; zij toch is het vooral die van de uitvoe ringen eener eigen harmonie het meest kan profiteeren. »De grootelui" kunnen elders wel muzikaal genot smaken. We hopen, dat de commissie nu eens niet aan doovemans deuren zal aankloppen. Zierikzee, IS Sept. Bij de afscheidsvoor- stelling, Zaterdag in den schouwburg van den heer Van Lier alhier gegeven, bij welke gelegenheid het tooneelspel De Bedelaarster werd opgevoerd, werden na het einde van het 2e bedrijf aan mevrouw Theo FrenkelBouwmeester twee bou- quetten aangeboden terwjjl na het einde van het 3e bedrijf een krans aan den heer H. Van Kuyk en in het 4e bedrijf een aan den heer Isouard Van Lier werd overhandigd. Dit geschiedde uit naam der rederijkerskamer Ruysch en eenige kunstvrienden, die aan het talent van deze ver dienstelijke leden van het Amsterdamseh tooneel- gezelschap hulde brachten. Dat het talrijke publiek (geen plaats was in de ruime tent onbezet) met die hulde instemde, bleek uit het daverend applaus dat erop volgde. Aan het einde der voorstelling betuigde de heer Van Kuyk namens allen dank voor de ontvangen hulde, voor het taiijjk bezoek en den verworven bjj val. Dewensch tot weerziensvindt zeker in Zeeland, niet het minst te Zierikzee weerklank. Terneuzen, 14 Sept. In de nu afgeloopen week zijn bij gunstig weder de oeververdedigings werken aan den calamiteusen Nieuwen Neuzen- polder flink opgeschoten. Met het maken en plaatsen der stukken C en D, respectievelijk groot 1100 M2 en 1430 M, is de aannemer met het zinkwerk in den Brakman gereed gekomen. Het nog resteerende, in de Wester-Schelde te zinken stuk E, groot 2025 M2, zal bij gunstige gelegenheid binnen een 14tal dagen worden gemaakt en gezonken. De aannemer der werken tot voorziening der afschuiving van 28 Juli jl. maakte en liet een stuk zinken, groot 1200 M2, terwjjl deze werken met het zinken van nog éen stuk, groot 840 M», in den loop dezer week zullen gereed komen. Men schrijft ons uit Rotterdam Gij hebt reeds medegedeeld, dat Rotterdam zjjn college van dagelijksch bestuur weder compleet heeft. De benoeming van den heer Molenaar was eene verrassing. Toen in de vorige week de benoeming van den wethouder werd uitgesteld, had men een ander raadslid op het oog. Men is daarmede echter niet geslaagd, en toen werd de heer Molenaar geprest, die bij eene vorige gelegenheid bedankt had, omdat hij zich voor het wethouderschap niet bekwaam genoeg achtte. Naar men verneemt, zullen aan den nieuwen wethouder de financiën worden toevertrouwd. Hij krijgt dus nog wel den voornaamsten post. Laat er ons het beste van hopen. Sedert den dood van den heer Hoynck Van Papendrecht is het gemeen telijk departement van financiën reeds van den éen op den ander verzeild. Het schoone bouwplan van onzen directeur der openbare werken (het veel besproken plan C) dreigt te zullen mislukken. Voor den bouwgrond zijn geen koopers te vinden, sedert de raad, het onderste uit de kan willende hebben, het aanbod van Amsterdamsche ondernemers afwees en tot openbare inschrijving besloot. Bouwondernemingen zijn hier in den laatsten tijd niet gelukkig. De dure grond en de duurte der materialen maken, dat er met bouwen geen geld meer te verdienen valt. Er zijn ondernemers, die van het kapitaal, dat zij in nieuwe gebouwde huizen hebben gestoken, nog wel gelegen in het fraaie kwartier dat nabjj het centraal station in wording is, slechts 5§ percent maken, bruto wel te verstaan. Daarbij komt, dat hypotheken op halfvoltooide huizen moeielijk meer te krijgen zijn. Er is hier in de laatste jaren te veel op speculatie gebouwd, en zij, die op stijging der huren rekenden, hebben zich teleurgesteld gevonden. Men heeft nu het denkbeeld geopperd om op het terrein van plan C, in plaats van huizen met monumentale gevels, een nieuw stadhuis te bouwen, en daarover wordt op de Beurs door hen, die weinig zaken aan de hand hebben, en aan de societeitstafeitjes druk gesproken» Daar gelaten nog of een nieuw stadhuis eene levensbehoefte ia (het oude is volstrekt niet bouwvallig), zou de verwezenlijking van het denkbeeld zeker niet strekken tot verfraaiing van de stad, omdat men zou krijgen eene verzameling van groote gebouwen, dicht bij elkander, van al te bonte verscheiden heid, en omdat de nabjjheid van het viaduct den aanblik van een mooi gebouwd stadhuis geheel bederven zou. Een groot blok fraaie woon- en winkelhuizen, volgens het eerste plan, zou op die plaats veel beter voldoen en aan dit gedeelte der stad een veel levendiger aanzien geven. Gisteren (Zondag) morgen kwamen te 's GraVeü- hage de afgevaardigden van verschillende veree- nigingen ter bevordering van Algemeen Stemrecht bijeen en hielden in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen eene meeting. De heer Gebing, voorzitter van het bond voor het algemeen stem recht, leidde de vergadering, die door 2000 personen werd bijgewoond. Mr. D. Van Eek, lid der tweede kamer, was onder de toehoorders. Als spreker traden op de heeren B. H. Heldt, Van Amsterdam, president van het Ned. werklie denverbond en P. Van der Stadt, voorzitter van den Sociaal-democratischen bonddie, na uiteen zetting van den moeilijken strijd dien de werklieden tegenwoordig te strijden hebben, het algemeen stemrecht aanprezen als een middel om beterè toestanden te helpen verkrijgen, als de eenige zuivere grondslag om eene nationale kracht te vestigen. Des namiddags verzamelde men zich nogmaals en teekende een adres, waarin de motie, door de meeting aangenomen, werd vervat ei;

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1