127" Jaargang. 1884. 3R, 11 September. N»215. Donderdag Gemeente-Belastingen. Gemeente- Politie, Middelburg 10 September. "•FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën* 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,S0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Suppletoir Kohier n° 1 voor de be lasting op de honden over 1884. MA. EMOE, NB ADOLPHUS SEGRAVE. FLORALIA. MIDDELBURGS» COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh en Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te Tholen: W. A. Van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken hekend dat het. suppletoir kohier n°. 1 voor de belasting op de honden over het jaar 1884, waarvan de heffing is goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den 8 Maart 1873, n° 17, en den 29 Decem ber 1881 n° 30, ingevolge art. 264 der gemeente wet, door hen is vastgesteld en gedurende veer tien dagen, aanvangende Woensdag den 10en September a., voor een ieder op de gemeente secretarie zal zijn ter lezing nedergelegd; dat ieder, die meent daartoe reden te hebben, gedurende boven vermelden tijd, tegen zijn aanslag bezwaren bij den gemeenteraad kan inbrengen. Hiervan is op heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 9en September 1884. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. De burgemeester en wethouders r ,n Middelburg maken bekend dat door den gem< ateraad in zjjne vergadering van den 22 August- .1884 is vastge steld eene verordening tot wr .hg en aanvulling der verordening van algemee' flaatselijke politie van den 18 April 1883 dat deze verordening aan gedeputeerde staten van Zeeland volgens hun bericht van den 29 Augustus 1884 n°. 4989/98 in afschrift is medege- gedeeld den 6en dezer is afgekondigd en gedurende drie maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd, terwijl daarvan een afdruk is te verkrijgon tegen betaling van vijf cent. Middelburg, den 9en September 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd p j - - "De secretaris', 1. W. DE RAAD, L. S. Het Vaderland verneemt uit goede bron dat de radjah van Tenom, na kennisneming van het ultimatum, zich niet ongeneigd heeft verklaard de gevangenen vrij te laten, doch nog eenige dagen uitstel gevraagd en verkregen heeft om een defi nitief antwoord te geven. Op die wijze verliest een ultimatum veel van zijn waarde. In het overzicht van het Algm. Dagblad van Ned.-Indië gedateerd 2 Aug. wordt gemeld dat, volgens deskundigen, aan een expeditie naar Tenom, met het oog op den moesson eerst na een viertal maanden gedacht kan worden. De Belgische Moniteur bevat heden de wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt om, op nader te bepalen voorwaarden, de gevraagde con cessie te verleenen voor het Belgische gedeelte van den tramweg MaldeghemBreskens. dook LXXIII. Abeille en ik zagen elkaar aan. Het viel ons mee dat haar verstand zoo weinig gekrenkt bleek te zijnmaar wat ons zeer bedroefde was haar koelheid en ongevoeligheid; het volslagen gemis aan genegenheid voor ons. In het eerst wist ik niets te zeggenmaar na eenig nadenken begreep ik dat het beste middel om die apathie te over winnen was, haar tegen te spreken. .Mademoiselle De Marmorne", zei ik dus zoo streng mogelijk, »gij zjjt onbillijk en onvriendelijk jegens hen, die u liefhebben. Gij moogt ons niet kwalijk nemen, dat wij trachten uw hoop. ondanks alle teleurstelling levendig te houden. Gij zijt niet meer dezelfde alB vroeger en die verandering is niet minder treurig voor ons, als voor u gij moogt niet vergeten, dat gij niet de eenige zijt, die door de jongste gebeurtenissen geleden hebt. Al was mijnheer De Marmorne mijn vader niet, bij was mijn beste vriend". Zjj haalde de schouders op en vroeg of dat Men verzoekt ons te melden dat, in afwjjking van het primitieve plan, de hulde aan prof. Beets Zaterdag te half elf uur in Tivoli wordt gebracht, omdat de groote zaal van het gebouw voor kunsten en wetenschappen niet beschikbaar is. Toegangskaarten voor deze hulde en de muzikale uitvoering zijn voor vrienden en belangstellenden verkrijgbaar tot Vrijdagavond bij den muziekhan delaar Deierkauf te Utrecht. Aan de leden der hoofd- en sub-commissiën worden de kaarten toegezonden. Tot ontvanger der gemeente Middelburg werd heden, zooals uit achterstaand raadsverslag blijkt, de heer M. Fokker benoemd. Ter civiele terechtzitting der arrondissements rechtbank alhier werd heden de heer D. Van der Vliet als advocaat en procureur beëedigd. In de heden middag gehouden vergadering van het Middelburgsche departement van het Nut van het Algemeen werd door den waarnemenden voor zitter, den heer Jae. De Kanter, medegedeeld dat door het bestuur was aangekocht het huis, staande op de Vlasmarkt, wijk L n° 8, voor 5300, be stemd om voor bewaarschool te worden ingericht. Het bestuur schatte de onkosten van wegbreken enz. op ongeveer f 1000, en vroeg derhalve aan de vergadering machtiging om met de commissie der spaarbank in overleg te treden aangaande het beleggen van een som van 6000 in voorschot zoo meer noodig werd, zou dit uit de fondsen van het departement zelf kunnen worden bestreden. Deze machtiging werd door de vergadering bij acclamatie verleend. De heer mr E. Fokker, om de goede zaak zijn stem gevend, achtte zich evenwel verplicht terug te komen op de spaarbank-quaestie. Voor zoover hij weet is de spaarbank geen rechtspersoon en "bezit de commissie dus geen fondsenhoe zonder ling is 't dus, dat het bestuur aan de spaarbank commissie geld te leen vraagt, 't Is even dwaas als een vader dit vroeg aan een minderjarig kindi dat over niets beschikken kan. De vergadering was niet druk genoeg bezocht om deze oude quaestie te behandelen en een besluit hierin te nemen, doch de heer Fokker wenschte tegen deze praktijk te protesteeren, ook uit vrees dat zij als antecedent zal blijven gelden. Hjj verzocht daarvan aanteekening in de notulen. Wijl verder niets te behandelen was, werd de vergadering gesloten. Wordt verplaatst, ingang 1 Oct. a. s., van Hansweert naar Vlissingen als commies te water 2e klasse F. Verijzer, thans aan boord van het vaartuig der ambalante recherche te water in de 24a afdeeling te Hansweert. S»oes, 10 Sep. Naar wij vernemen zullen er pogingen in 't werk gesteld worden om door het tooneelgezelschap van den heer A. Van Lier dezen winter alhier een viertal voorstellingen te doen geven. Het is te hopen dat dit plan zal doorgaan. Aan succes zal het den heer Van Lier hier zeker niet ontbreken. verlies met het hare te vergelijken was »Dat zeg ik niet, maar uw zuster heeft in hem hetzelfde verloren als gij". „Dat is niet waar. Abeille is nog een kind en beseft haar verlies niet. Zjj is zoo vrooljjk, alsof er niets gebeurd was," Abeille keek onthutst, maar zei niets. »Zjj doet haar best om ongemerkt te schij nen teneinde u niet ta bedroeven." »Dan is zij een knappe tooneelspeelster, daar houd ik niet van in het dageljjksche leven." Zij zei dit op den hardvochtigen toon die ons reeds zoo lang in haar gehinderd had. Het verdriet had haar onvatbaar gemaakt voor liefde of medegevoel zjj leefde in een toestand van volslagen eenzelvigheid. Eenzelvigheid Dat dacht ik toen, maar latere gebeurtenissen hebben mij doen inzien dat zij niet zoo alleen stond als ik meende. Mijn broeder Emil, wiens taak den mijnen evenzeer overtrof als het talent van een kunstenaar dat van een liefhebber Emil, die duizendmaal meer menschenkennig had dan ik, had die veertien dagen mjjner af wezigheid gebruikt om den geest van Ada te bewerken. In plaats van het denkbeeld dat Julius dood was te bestrijden, had hij het versterktmaar daarbij had hij zich niet be paald. Hij had Ada overtuigd dat ik, ter wille der reputatie van Abeille, niet op de ch& Hontenisse, 8 Sept. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de heer C. C. M. Fassaert met algemeene stemmen als wethouder herbenoemd. De heer P. A. Adriaansens, die op den 7en dezer 25 jaren onafgebroken zitting had in den raad, werd daarmede door den voorzitter geluk gewenscht en namens hem, den gemeenteraad en den secre taris, als aandenken aan dit feest, een gouden potlood aangeboden. De heer Adriaansens, blijkbaar getroffen door dit bewijs van belangstelling, betuigde den gevers hiervoor zijn dank. Gisterenavond bracht onze Harmonie, waarvan de heer Adriaansens voorzitter is, hem eene serenade. De commissaris des konings in Gelderland is gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 23 dezer, om daarin een lid van de eerste kamer der staten-generaal te verkiezing, in plaats van wijlen den heer L. G. A. graaf Yan Limburg Stirum. Door Z. M. den koning is het paleis aan den boek van de Heulstraat en den Kneuterdjjkte 's Gra* venhage, het gebouw van de gothische zaal met bjjbehoorende terreinen, aan het gemeentebestuur te koop aangeboden tegen den prijs, waarvoor prins Alexander destijds de gebouwen van de gemeente heeft gekocht. Ook het paleis van genoemden prins wordt verkocht. - Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. M. L. Andróe Wiltens, W. Vrolik, J. De Jonge, W. L. Borel, F. E. Couperus, J. Kramers, J. M. Yan Stipriaan Luiscius, D. Mulder, E. Kru- seman en A. Nilant gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Nedeilandach-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. In een Atjeh-brief in het Ildbl. wordt medege deeld, dat thans is uitgekomen, dat de moord op den handels-employé S. niet uit roofzucht, maar uit haat en wraakzucht is gepleegd. Het is namelijk gebleken, dat niet de Atjehe'ts, maar de dwangarbeiders, die den verslagene gevonden heb ben, hem hebben beroofd. De brief bevat verder nog het volgend verhaal: Luitenant Landegent was met 25 bajonetten uitgezonden, om de brug tusschen Lambaroe en Tjot Goé te doen herstellen, terwijl dienzelfden dag het transport tusschen die posten plaats vond de dekking ging ongestoord heen en weer. Nadat de werkzaamheden waren geëndigd, keerde voor melde officier met zijn manschappen naar Lambaroe terug, toen een der hoofden, Iman-Hab, uit de naburige bevriende kampong zich met enkele volgelingen bij het detachement aansloot (Tjot Goè is nota bene gebouwd om die vrienden te beschermen). Het hoofd reikte luitenant Landegent de hand en liep al pratende met hem voort. Nabij een begroeid terreingedeelte gekomentrok Iman eensklaps zijn klewang en op dit teelten deden dat ook zijn volgelingen en vielen op de niets kwaads vermoedende soldaten aantegel jjkertjjd ontvangen moest worden een onfeilbaar argu ment in Frankrijk, waar de goede naam eener jonge dame reeds als verloren beschouwd wordt, zoodra éen lastertong iets over haar durft zeggen en bjj den gemoedstoestand waarin Ada verkeerde, was zij daar dubbel vatbaar voor, zoodat zij mij bij het heengaan zeide dat Abeille en zjj, in de gegeven omstandigheden, volgens Fransch gebruik, in de meest volslagen afzondering moesten leven. De wenk was te duidelijk om niet opgevolgd te worden. LXXIY. Toen ik de chalet vrij ontstemd verliet, liep Gustine mij achterna en vroeg: Denkt gjj dat wij morgen naar Marmorae terug kunnen keeren, mijnheer? Het is zoo ver schrikkelijk om hier in de bosschen te wonen, waar de duivel 's nachts rondloopt". „Onzin, Gustine s gij gelooft toch niet aan die malle praatjes?" Hij is gezien, mijnheer en ik begrijp niet hoe gij te Boisvipère durft slapen. Het is hier al erg genoeg, maar ik zou voor geen geld een nacht te Boisvipère doorbrengen". Wat is er dan gezien »Wel, de een zegt dat het onze mijnheer is, de ander monsieur Juliusmaar ik zeg, het is geen van beiden", schoten eenige Atjehers uit het struikgewas te voorschijn om hun kameraden te helpen. De kommandant kreeg reeds op het eerste teeken een stomp voor de maag, waardoor hij bewusteloos neerviel. In een oogenblik waren 4 Europeanen en 4 inl. soldaten vermoord en 2 Europ. en 6 inl soldaten gewond van dezen overleed 's middags nog een Europeaan. Het gelukte eindelijk een Europ. sergeant met een man of vier, die stand hielden en begonnen te schieten, de aandacht te trekken der bezetting van Tjot Goé en Lambaroe, van waar terstond patrouilles aanrukten, zoodat onze „vrienden" de vlucht namen, medenemende 11 Beaumontgeweren en de noodige patronen. De versterking van Tjot Goé vond het armzalig overschot, waarbij de kommandant, bjj de brug. Ik min u, schoone bloemen, Gij kinderen der natuur, zong eens een kind uit het volk en het volk bewjjst voortdurend dat die woorden waarheid bevatten. Dit ondervond en ondervindt nog de vereeniging Uit het volkvoor hel volk die, zoo met iets, dan voorzeker wel gelukkig is geslaagd met de Floralia, welke reeds van den beginne af toonde levenskracht te hebben. Thans viert dit kind van de vereeniging tot bevordering van volksvermaken haar negende jaarfeest en elk jaar zijn de cadeaux, Floralia ge boden, fraaier en talrijker. Hij die heden een kijkje nam in de kolfbaan van ons eenig Schutterhof en daar die honderden planten, soortgewijs geschikt, gezien heeft, kon zich daarvan overtuigen en zal moeten beamen dat er heel wat zorg, heel wat oppassing vereischt werd om de kleine, teedere »stekjes" tot zulke fraaie planten op te kweeken. Eischen bloemen altijd zorg, vooral dit jaar was dit het geval, doch niettegenstaande de invloed van den droogen zomer zichtbaar is, is al het mogelijke gedaan om een goed figuur te maken. En dat doen vooral de Begonia, de Isolepys de Geranium en de Agerathum. Maar ook onder de andere soorten vonden wij schoone planten, die, dank zij de sierplanten, beelden, schilden en vlaggen, waarmede de kolfbaan getooid is, goed tot haar recht komen. Met welgevallen en vergeeflijken trots beschouw den heden middag dan ook de bekroonden hunne plantjes. En zij hebben er reden toe, want of schoon de plantjes hare kweekers door de huis kamer te veraangenamen reeds beloonden, is men voor eene vergelijking met anderen, welke met eene bekroning eindigt, gansch niet onverschillig. Meer nog dan de heden avond te ontvangen prjjs geeft de openlijke erkenning der zorgvuldige en oordeel kundige verpleging voldoening. Maar ook zij die minder gelukkig waren behoe ven zich de gegeven moeite niet te beklagen. Ook zij hebben eene belooning ontvangen van de plantjes zelvedeze brachten toch zoo menigmaal afwisseling in het eentoonige, zjj gaven zoo her haaldelijk afleiding in oogenblikken van droefheid, zij wekten ook wel eens lust en moed wanneer de last zoo zwaar was. Wat een genot was het niet de plant langzamerhand te zien opgroeien met wat een belangstelling werd het zwellen van den bloesemknop gadegeslagen en het ontluiken „Dat ben ik geheel met u eens. Maar waar houdt gij het dan voor, Gustine Zij kwam vlak bij mij en bracht hare lippen aan mijn oor. Ik luisterde aandachtig en zjj fluisterde„Het is de Galipote De Galipote nu is de ronddolende Booze, waarin elke boer, man, vrouw en kind gelooft. Het is mjj nooit gelukt een volledige beschrijving van hem te verkrijgen, maar de boeren zijn er vreeseljjk bang voor en ik ben geneigd te gelooven dat het een soort van sater uit den Ouden tijd is, bekleed met eenige dnivelsche attributen uit de middel' eeuwen. Dit is te waarschijnlijker, omdat hij meestal beschreven wordt als hebbende horens en hoeven. „En als het nu de Galipote is, wat dan; Gustine? Die zal ons toch geen kwaad doen?1* „Gij maakt door zoo iets te zeggen dat ik koud word. Dat is God verzoeken. Hoe het zij, monsieur Adolphe, neem dit palmtakje, dat zal u beveiligen. Ik bezit genoeg voor ons beiden en heb het niet zoo hard noodig als gijwant de Galipote houdt zich meer te Boisvipère op dan hier." {Wordt vervolgd,},

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1