N° 211. 127® Jaa 1884. Zaterdag 6 September. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Middelburg 5 September. "FEUILLETON. MABMOBNB ADOLPHUS SEGRAVE. De Zeeuwsche visseherijeii. MIDRELRURGSC COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. De Veu Mestdagh, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van de» Peul, te ZierikzeeA. C. Da Mooij, te TholenW. A. Van Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. - Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicïté étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Wij zien ons thans in staat gesteld uit goede bron mede te deelen, dat zoowel in Engeland als op het vasteland, evenals vroeger, met de uitgifte van retourbilleten over de lijn Vlissingen- Queen- boro van de stoomvaartmaataü Zeeland wordt voortgegaan. Nog zijn de navolgende heeren in de daarbij genoemde gemeenten herbenoemd als wethouder Eikerzee J. Van den Bout Pzn.Hoedekenskerke J. De Schipper; Hoek Jac VanWijck; Kerkwerve J. Boot; Noordgouwe J. De Vlieger; Ouwerkerk J. Romeijn en Eilland-Bath C. Braamse. Vlissingen, 5 Sept. Gisteren bleek ten duidelijkste het nut. van de telephonische ver binding van deze gemeente met den lichttoren van Westkapelle. Te 4 uren toch strandde een schip op den djjk aldaar en weinige minuten later was zulks hier hekend en werden maatregelen genomen om ter hulp te snellen. Tot nog toe voldeed die telephoon-verbinding uitmuntendthans bleek evenwel dat dit met stormweder niet het geval is. Het gesprokene te Westkapelle kon wel hier zeer duidelijk, doch de mededeelingen of vragen, van hier uitgaande, konden te Westkapelle in het geheel niet ver staan worden. Het schijnt dat het vreeselijk geraas, hetwelk de storm op den toren veroor zaakte, het overbrengen der blanken belet. Ten einde dezen telephoondienst alzoo geheel aan het doel te doen beantwoorden zou het wenschelijk zijn dat deze in een ander pebouw werd over gebracht. Aan den heer W. H. De Bruyn van Melis- en Mariektrke, burgemeester van Zoutelandeis vergunning verleend om te Koudekerke te wonen. Cioes, 4 Sept. »Mij kingdom voor een schietbaan'" zou Tom Cat, de bekende figuur uit Cremers roman Anna Rooze, in zijn koeterwaalsch- Engelsch gezegd hebben, als hij bekend was ge weest met de talrijke verzoeken aan den raad om eene dergelijke oefeningsplaats voor de d. d. schutterij te bekomen. Na heel wat geschrijf en gewrijf is, zooals bekend is, het verzoek gewezen van de hand, en vermoe delijk als gevolg daarvan is op het z. g. Ravelijn eene particuliere schietbaan opgericht. Deze vol doet aanvankelijk vrij wel. Voorloopig oefent men zich met het Flaubert-geweer, om langzamerhand verder te gaan. De contributie evenwel, ƒ10 per jaar, is oorzaak dat slechts weinigen (20 personen) de oefeningen volgen. Uit den aard der zaak heeft men hier slechts te doen met eene liefhebberij voor meer gegoeden. doos LXIX. „Wat een last om die onbeschaamde Gari- baldianen in huis te hebben. Zij doen net alsof de plaats hun toebehoort, zei EmilEen grappige wederlegging van die klacht was hetgeen een oogenblik later volgde. Er werd geklopt „Entrez 1 riep Emil gebiedend. De binnentredende was een knap Italiaansch officier, van een reusachtigen lichaamsbouw, blijk baar een voornaam heer, wiens krachtige figuur in zijn sierlijke uniform zeer goed uitkwam. Hjj sprak moeilijk Fransch en met een sterk accent, maar toch verstaanbaar en hoogst beschaafd. »Onze paarden", zei hij, „staan zoo dicht opeen gepakt in de stallen, en naar ik hoor is er nog een leege stal, die gesloten is. Hebt gij er iets tegen dat wij dien in gebruik nemen Emil scheen zeer ontstemd door dit verzoek en antwoordde kortaf „Er is'goed van mij in den stal en ik kan u den sleutel niet geven". De officier scheen gekrenkt door die barsche behandeling, die geheel in strijd was met de gewono Fransche wellevend heid maar hij maakte een stijve buiging en verliet zwijgend de kamer. „Nu ziet ge hoe prettig het is, om dat volk ju huis te hebbenZij zijn nooit tevreden. Ik zou Nu doet hier het gerucht de ronde, dat enkele particulieren uit eigen fondsen eene schietbaan zouden willen oprichten ten behoeve der schutterjj, onder voorwaarde, dat de gemeente het noodige terrein afstond. De ijverige majoor-kommandant had er zich met woord en daad zeer voor geïnteresseerd de gelden waren reeds bijeen, en bij weigering door den raad, zou de heer Soutendam zelf een deel van zijne gronden afstaan. Of het gerucht waarheid bevat We hopen er spoedig afdoende bewijzen van te zien. Zeker is het dat vele schutters zich in het schieten zouden willen oefenen, liever dan die doellooze militaire promenades door de straten der stad. Xierikzee« 5 Sept. De gemeentebegrooting voor 1885 bedraagt aan inkomsten en uitgaven 122.582.30J. Onder de inkomsten behooren inkomsten van vaste eigendommen 23.226.80, opcenten op 's rijks directe belastingen 14.368.45, hoofdelijke omslag 22.000, vergunningsrechten 1600, in komsten van verschillenden aard 31.362.30, zelkasch 7500. Onder de uitgaven behoorenhuisb. bestuur 10 668.16j, kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwen openb. gebouwen 26.262.50J, politie 7.207.05, straatverlichting ƒ5.550, subsidie bur gerlijk armbestuur 9200, kosten middelb. onder wijs 19.446.54j en lager onderwijs 21.573.23. De post voor onverz. uitgaven bedraagt 3048.19. Gelijk wij gisteren onder Laatste Berichten in een deel der oplaag mededeelden, bevat het kon. besluit van 31 Aug. jl. een wjjziging van het kon. besluit van 21 Juli 1884 {Stijl. n° 179), hou dende verbod van in- en doorvoer van lompen en ongewasschen lijf- en beddegoed Art. 1 luidt nu: de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed is verboden uit landen of plaatsen, door onze ministers van binnenlandsche zaken en financiën aan te wijzen. Deze aanwijzingen wor den, telkens ten minste drie dagen eer zij in werking treden, door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant ter algemeene kennis gebracht. Onze voornoemde ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen zoo dikwijls de om standigheden dit gedoogen of noodig maken met gelijke plaatsing in de Staatscourantalsmede te bepalen of en in hoever de bagages, door reizigers medegebracht, onder het verbod zijn begrepen. Na wederzijdsche inlichtingen heeft het centraal bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werklie denverbond besloten aan de beweging voor alge meen stemrecht, uitgaande van het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht, deel te nemen. Tot het einde dezer maand zal het koninklijk gezin op liet Loo blijven om daarna tot half haast even graag de Pruisen hebben 1 Ik vond dat hij wel wat liefderijker had kunnen spreken over menschen, die hun leven in gevaar stelden voor de verdediging van het Jand, waar Emil zijne bezittingen had, maar het was toen de mode in Frankrijk om op de Garibaldianen te schimpen. Ik had echter tijd noch lust om er over te redetwisten en begaf mij naar La Creuse. Is er een droeviger en akeliger post dan die van overbrenger eener Jobstijding. Er bestaat een overlevering dat Jobsboden door barbaarsche konin gen gedood werden, terwijl blijde boodschappers zich met goud beloond zagen. In dit geval was het echter dubbel pijnlijk, daar ik Ada steeds be schouwde als een ongelukkige zuster en voor Abeille een warmer genegenheid begon te gevoelen dan ik tot nog toe ooit gekend had. Ik had nooit veel over trouwen gedacht en daar ik een jongste zoon was, ook nooit de eerzucht van Engelsche mama's opgewekt. In mijn jeugd voor den gees telijken stand bestemd, had ik mij gewend aan het denkbeeld van een vrijgezellenleven en toen later dit plan opgegeven was, vond ik geen aan leiding om in dat opzicht mijn levensbeschouwing te veranderen. Ik had Perrin te Boisvipère gelaten, daar ik liever alleen mijn treurigen tocht volbracht, maar ik bereikte het einddoel mijner reis niet alleen. De eenzaamheid van het woud werd verbroken door een enkele figuur, die even aarzelde en toen naar mij toe kwam. Het was Abeille. „Wij zjjn zoo ongerust. Ik zie dat gij ongedeerd zijt. Wij zonden gisteren avond den tuin man naar Marmorije maar hij kan niet in November op het kasteel Colmar Berg in Luxem burg te vertoeven. Volgens het Dagblad is door Z. M. den koning een belangrijk pensioen toegekend aan luitenant kolonel Hojel en majoor Beijerman, als adjudanten van nu wijlen Z. K. H. Alexander, prins van Oranje. Te 's Gravenhage is overleden mr G. T. H. Henny, directeur van de Nederl.-Indische Stoomvaart maatschappij, ridder der orde van den Ned. Leeuw De ontslapene was enkele jaren secretaris generaal bij het depart, van koloniën voor en na dien tijd vervulde hij hooge betrekkingen in Indië, laatstelijk die van directeur van 't binnen- landsch bestuur. De all. van September van De Lndische gids bevat Moet de positie der Indische ambtenaren ver beterd worden? door v. K. De Msero-quaestie en de gouverneur generaal Loudon, II, door C. E. Yan Kesteren. De staatkundige en economische toestand van het eiland Saleijer, IY, door H. E. D, Engelhard, controleur le klasse. Aanleg en exploitatie van spoorwegen op Java, door K. De rietsuiker van Java contra de beetwortelsuiker in Juli 1884, door X. Varia. Koloniale literatuur. Wetenschap en industrie en Schetsen uit de geschiedenis der vestiging van het Neder landsch gezag in Oost-Indië, door B. Van Eek, II. (Vervolg). De Globe van Sept. bevat De secten der Russische kerk. - De Maleische archipel. De luie Beppo. De baas in huis. Aan het verslag omtrent den toestand der vis scherijen in de Schelde en Zeeuwsche stroomen in 1883, uitgebracht door het dagelijksch bestuur dier visscherijen, is het volgende ontleend Het personeel der visscherijpolitie gaf over het algemeen reden tot tevredenheid de vaartuigen voldeden allen goed, met uitzondering van de Albatros die op den duur voor den dienst niet geschikt blijkt te zijn, zoodat de hoofdopziener dan ook reeds van de wenschelijkheid heeft ge waagd om dat vaartuig door een nieuw te doen vervangen. Door de ambtenaren, belast met het toezicht op de visscherijen, werden opgemaakt 127 processen- verbaal ter zake van overtredingen van het reglement en diefstal van visch of vischtuig. Van deze processen-verbaal werden 75 opgemaakt dooi de ambtenaren der visscherij-politie. Een onderzoek werd ingesteld of het dqpkbeeld om bij de nachtelijke surveillance van electrisch licht gebruik te maken uitvoerbaar was. De proefneming had plaats in den nacht van 7 op 8 Juni op de Schelde nabij Bergen op Zoom. Op de stoomboot Argus was daartoe eene kleine het dorp komen, omdat het door de Pruisen be zet was. Is vader te Marmorne Is hij in veilig heid Zij zag mij aan, en voordat ik een leugen kon stamalen zag zij dat er iets niet goed was. »Zeg zeg mij. Gij brengt slechte tijding »Tot mijn leedwezen is mijnheer De Mar morne gewond. Aan den arm gewond." »0! mijn arme vader! Ik ga hem dadelijk oppassen. Breng mij bij hem. Neem mij mede Gij moet het eerst aan mademoiselle Ada vertellen". „Ja kom laat ons gaan. Zij moet ook meekomen". Zij liep zoo hard zij kon naar de chaletdoch bleef eensklaps staan, zag mij aan en vroeg of de wond gevaarlijk was. »Zeer gevaarljjk. Het spijt mij dat ik het zeggen moet, maar mijnheer De Marmorne is zeer gevaarljjk gewond." „Zal er een amputatie noodig zijn vroeg zij verbleekende. „Ik vrees het wel." Daarop zag zij mij aan zooals nooit te voren hare oogen die altijd neergeslagen waren staarden mij door hare lange wimpers zoo weemoedig aan, dat ik mij moest afwenden. „Gij hebt mij niet de heele waarheid gezegd Die spanning is meer dan ik verduren kan. Heb medelijden met mij en zeg mij in eens het ergste Zij beefde van het hoofd tot de voeten en ik zei. »Uw vader is niet te beklagen maar te benijden. Hij stierf op het veld van eer." Zij stak hare beide armen omhoog en gaf een gil, alsof ik haar een dolkstoot toegebracht had. Daarop keek zjj rechts en links, als zocht zjj een stoommachine geplaatst, terwijl aan boord aanwezig waren twee lampen, eene om in den mast te worden bevestigd en een kring rond het vaartuig te verlichten, eene andere om op het dek te worden geplaatst en het licht in eene bepaalde richting te projecteeren. Een der politiezeilvaartuigen, welks zeil van een nummer voorzien werd, werd als gezichtspunt gebezigd. De uitkomst was, wat de verlichting betrof i zeer bevredigend op ruim 1800 meter-afstand was een vaartuig zeer goed te onderscheiden, terwijl op omstreeks 1000 meters het nummer in het zeil met een kijker te lezen was. Deze uitkomst werd echter verkregen met de op het dek geplaatste lamp de in de mast bevestigde lamp voldeed niet, het licht was veel te gering van omvang, terwijl bovendien bleek dat het op die wijze uiterst moeilijk is, direct licht van het dek van het vaartuig te weren, hetgeen volstrekt noodig is als men verwijderde voorwerpen te onderkennen heeft. Deze proef heeft doen zien dat het denkbeeld van electrische verlichting voor verwezenlijking vatbaar isnadere proefnemingen zullen echter noodig zijn en vele moeilijkheden, verbonden aan het plaatsen der toestellen in verband met de behandeling der vaartuigen, zullen nog moeten worden overwonnen. Het bestuur vleit zich echter met de hoop dat in het volgende jaar bij de nachtelijke surveillance van electrische verlichting zal kunnen worden gebruik gemaakt. Over het algemeen is het jaar 1883 voor de visscherij niet ongunstig geweest. De botvisscherij was dat jaar over het geheel genomen, middelmatig. In de eerste week van April gingen 2 visschers op de vangetj uit en brachten gezamenlijk 57 K. G. aan de 2e week bracht éen visscher 31 en de 3e week ook éen visscher slechts 20 K. G. aan. Dit bleef zoo tot in de maand Juni; de hoogste vangst in die maand bedroeg 4 tobben of 80 K. G. In Juli bedroeg de vangst 3 a 5j tobbe en eene enkele maal 13 tobben; einde Augustus hoogstens 6 tobben. Daarna verminderde de vangst gaandeweg tot in het begin van October nog slechts 1 visscher zich er mede bezighield die geen tobbe per week meer vangen kon. De prijzen, die in April 6 per tobbe, waren, vielen later bij verbeterde vangst op 5. Op dezen prijs bleven zij tot tegen het einde van het seizoen, toen zij tot 6 stegen. Het vorenstaande heeft alleen betrekking op het niet verpachte gedeelte der Ooster-Schelde. Op het verpachte terrein vischten slechts 3 visschers van Bergen op Zoom en deze begonnen eerst nadat de ansjovischweeren opgeruimd waren. 20 Juli brachten zij de netten voor het eerst te water en vingen in dat getij een halve korf. Het vol gende tij brachten zij 2j korf aan, doch al spoedig verminderde de vangst en bleef afnemen, zoodat steun, legde ten slotte de handen op mijne schouders en het hoofd op mijn borst. Daar snikte zij een geruimen tijd, alle vormen en etiquette vergetende onder den druk van haar bitter leed, Ik vergat die ook, sloeg mijne armen om haar heen en kuste haar voorhoofd en hare oogen. Na een paar minuten maakte Abeille zich los en wij gingen samen naar de chSIet. De uitwerking op Ada was geheel verschillend, Abeille vertelde baar in mijn tegenwoordigheid, zonder eenige voorbereiding, dat haar vader dood wasmaar Ada vergoot geen traan en gaf zoo weinig blijk van ons te begrijpen dat wij het nog eens verhaalden. Zij had ons echter zeer goed verstaan; maar de uren van angst, in de chalet doorgebracht, hadden een verdoovende, bedwel mende uitwerking op haar gehad, die haar bijna geheel gevoelloos maakte. Haar houding tegen over ons scheen een gevoelstoestand uit te drukken welke: onder woorden gebracht, dezen vorm zou aangenomen hebben „Gij zegt dat mijn vader dood is, welnu wat kan ik daaraan doen Ik kan hem toch niet weer in het leven terugroepen, niet waar Er blijft mij dus niet anders over dan geduldig een toestand te verdragen, waarin ik onafhankelijk van mijn wil gekomen ben". Abeille en ik werden hierdoor pijnlijker getrof fen dan door een uitbarsting van droefheid. Wij wisten reeds lang hoe moeilijk het was om Ada's toestand te begrijpen en voelden toch beiden dat er iets aan gedaan moest worden. Na eenige tijdelijke beterschap bracht deze instorting oijs bijna tot vertwijfeling. Voor Abeille was het echter in een opzicht heilzaam het leidde hare gedach ten van haar eigen verdriet af en dwong baar om zich met haar zuster bezig te houden. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1