Laatste Berichten. Gemengde Berichten. A Benoemixigan en besluiten. Onderwijs Marins en Leger, Rechtszaken, allemaal uit Den Haag, maar de kapitein is een grappenmaker. „-„Op de pakkejans (kleeding en uitrustingstuk ken) worden ze ook bij den dag zuinigerik heb mijn schoenen al een paar malen uit mijn eigen zak laten lappende tourier zegt, dat reparatie- staten in het vervolg maar eens in de vijf jaar- mogen inkomen. Nou ik weet dat allemaal niet. Die het weet moet het maar zeggen maar ik begrijp niet, waarom of alles niet goed en niet in orde mag zijn voor een soldaat. „„Ik zeg maar, dat als ik mijn plicht doe en ieder oogenblik van den dag dood of ongelukkig kan worden geschoten, dat dan het land ook zijn plicht kan doen, door mij ten minste fatsoenlijk te behandelen. Wat zegt u Maar om over te loopen kijk, ik schoot me liever driemalen voor mijn hersenpan Dit schrijven geeft zeker veel te denken voora in deze ernstige dagen nu er van het leger in Iudië zooveel gevergd wordt. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc.: te Ameide c. a. A. Bejjerinck, thans ontvanger enz. te Goedereede c. a.te Termunter- zijl c. a. F. J. A. Passtoors, thans ontvanger te Rijp c. a.te Dragten c. a, R. J. Jannette, thans ontMager te Kaatsheuvel c. a. oiromviJS. Benoemd in de comtnissiën, in het najaar van 1884 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, tot het geven van lager onderwijs, in Zeelandtot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Middelburgtot ledende schoolopzieners in het district Goes en in de arrondissementen Goes, Zierikzee en Tholen-, tot leden-plaatsvervangersde schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Axel. (Reeds gisteren in een deel der oplaag onder Laatste Berichten gemeld.) De heer A. Limbach, oud-leerling van de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, heeft ten overstaan van de commissie der Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging te 'sGravenhage het diploma behaald als muziekonderwijzer De afloop der her- en tweede toelatingsexamens aan de middelbare school voor meisjes te Middel burg is gunstig geweest. Drie meisjes hebben met goeden uitslag het her examen in enkele vakken afgelegd, terwijl een leerling, die zich nu voor de tweede klasse had aangemeld, werd toegelaten. De cursus begint thans met 57 leerlingen. Gisteren werd door de troepen, alhier in gar nizoen, een aanvang gemaakt met de z. g. n. naj aarsmanoeu vree De tegenwoordigheid onder de wapenen van bjjna 3 lichtingen militie maken het mogelijk oefeningen te houden, die in de overige tijden van het jaar door geringe getalsterkte moeten worden nagelaten. Als algemeen denkbeeld was aangenomen dat eene vjjandeljjke macht Middelburg had bezet en de tegenpartij zich te Yeere en Serooskerke bevond. De onderstelde vijand marcheerde uit Middelburg in de richting van laatstgenoemd dorp om dit te verkennen, maar ontving gedurende den marsch bericht, dat Serooskerke was verlaten, en dat de bezetting uit Yeere over Gapinge in aantocht was, om hem in de flank te vallen. Op dit bericht werd de marsch naar Serooskerke gestaakt en werd op Gapinge aangemarcheerd. Bij aankomst aldaar werd het dorp onbezet be vonden, aldaar stelling genomen, en de aanruk kende tegenpartij afgewacht. Na een kort gevecht eindigde de manoeuvre, en werd onder zeer ongunstig weêr de terugmarsch naar het garnizoen aangevangen. Heden werd door de bataljons infanterie op Walcheren eene manoeuvre in het vuur uitgevoerd. De onderstelling luidde, dat eene vijandelijke macht (voorgesteld door het bataljon uit Middel burg) te Zoutelande troepen aan wal had gebracht, en dat een uit de Wielingen gesignaleerd eskader deed vermoeden, dat men nog meer troepen wilde ontschepen. De gelande infanterie trachtte in Koudekerke eene fourageering te doen. Aan de tegenpartij (Vlissingen) was opgedragen die fourageering te beletten. Bij deze manoeuvres werden ook de ziekendragers mjj weer voor den geest. Hoe kalm en vreedzaam was toen dat deftige vertrek. Wie droomde toen van een inval? Wie onzer had toen gedaeht, dat die kamer zoo spoedig betrokken zou worden door de officieren van een vijandig leger, en dat de geur der bloemen van Ada zou verdrongen worden door een dichte rookwolk van Duitsche tabak Nog geheel verdiept in die bespiegelingen stond ik eensklaps tegenover den officier, die Engelsch tegen mij gesproken had. Hij zat op de plaats van Ada en zijn lichtblond haar kwam mooi uit tegen het ebbenhouten kastje achter hem dat kastje waarin Ada al haar kostbaarheden bewaarde. Hij noodigde mjj niet uit om plaats te nemen en stond zelf niet op, maar zag mij doordringend aan en zei toen in vloeiend Engelsch »Gjj kunt ons zeker wel eenige inlichtingen geven, daar gij geen Franschman zijt en wel iets voor ons doen moogt, voor onze goedheid". „Verlangt gij dat ik mijne vrienden zal verklappen »Dat niet; maar gij kunt ons het een en ander over de streek vertellen. Er moet hier in de nabjjheid een plaats zijn die Boisvipère heet. Weet gij daar iets van „Ik geloof dat het een bosch is." »Op de Fransche artillerie-kaart staan ge bouwen aangegeven het ziet er uit als een dorp. Wij veronderstellen dat het bezet aal zjjn door de GaribaJdianen die van hier teruggetrokken zjjn. Zjjt ge er wel eens geweest?" Ik ben zoo weinig gewoon te liegen dat ik eenvoudig „Ja" zei. geoefend in het leggen van een eerste verband en het vervoeren van gekwetsten. Aan enkele manschappen werden kaartjes uit gereikt, waarop de eene of andere verwonding was vermeld, teneinde aan te geven, dat gedurende de oefening eenigen hunner buiten gevecht waren gesteld. De ziekendragers moesten aan deze gekwetsten de eerste hulp verleenen, en de lijders vervoeren naar de verbandplaats, die door de vijandelijke troepen in het dorp Koudekerke was geplaatst en aangeduid werd door eene witte vlag met rood krnis. De bij de oefening ingedeelde officier van ge zondheid nam daar de gekwetsten in ontvangst, en beoordeelde de behandeling der dragers in overeenstemming met den toestand der gekwetsten. —Ingevolge machtiging des konings is de kapitein ter zee H. Dijserinck eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh en dat bevel opgedragen aan den kapitein ter zee J. A. Greve. - De le luitenants der mariniers L. A. C. Furnée, dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, en J. C. J. B. A. De Jos- selin de Jong, belast met het bevel over het aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord ingescheepte detachement mariniers, worden ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps mariniers, en vervangen respectievelijk door; de le luitenants J. C. Van Hoek en G. A. Linckers. V Wij komen, om alle onduidelijkheid weg te nemen, nu uitvoeriger dan gisteren, terug op de Dinsdag voor de rechtbank alhier behandelde zaak tegen E. B., slager te Middelburg en wel voornamelijk op hetgeen de verdediging in het midden bracht. E. B. werd beklaagd van bet wanbedrijf gepleegd te hebben, bedoeld in art. 433 Code Péncd, en wel dat hij, terwijl hij na aanbesteding belast was met de leverantie van vleesch en vet aan de menages der troepen, in garnizoen te Middelburg, gedurende het tjjdvak van 1 Januari 1884 tot en met 31 December 1884, en hem als zoodanig op gedragen was vleesch te leveren van koeien, die o. a. niet minder dan 225 kilogrammen aan den balk wogen, in de maand Juli jl. had geleverd een koe van minder gewicht en derhalve van mindere hoedanigheid, welk gewicht echter be- driegelijk was gebracht op 227 kilogram, door nl. tusschen het vleesch en het aangewassen vet, in elk der achterkwartieren een staaf lood met een ijzeren haak verborgen op te hangen, elk wegende ongeveer zes kilogrammen. Van dit feit werd bij de verdediging alleen er kend dat E. B. de koe, die op 16 Juli 11. door de voedingscommissie zou gewogen worden, wat te licht vond; hij meende dat het beest de 225 kilogram aan gewicht niet kon halen. In ieder der achterkwartieren bracht hij daarom een stuk lood aan, teneinde de koe 225 kilogram zou wegen hij deed dit omdat, als de koe gebleken was te wegen bijv. 224J kilogram, het beest afgekeurd zou zijn en hij het in die heete dagen niet spoedig genoeg aan particulieren had kunnen verkoopen. Maar ontkend werd door de verdediging 1°. dat bewezen zou zijn dat de koe minder dan 225 kilogram heeft gewogen, omdat alleen een der getuigen de koe heeft gewogen en daarbij dus tegenwoordig is geweesten dat deze wel bevonden heeft dat de koe met het lood 227 kilogram gewicht had, maar dat hij, het lood niet gewogen hebbende, niet kon zeggen, althans met zekerheid, dat het beest minder dan 225 kilogram heeft gewogen, zoodat die getuigenis bij ontkentenis van E. B. in rechten niet voldoende is. 2°. dat bewezen zou zijn dat geleverd was. Immers volgens voorwaarden van aanbesteding kon E. B. zelfs de reeds gewogen koe toch nog geheel aan particulieren verkoopen als hij maar zorgde dat het garnizoen goedgekeurd vleesch ont ving. Dat de koe of het vleesch van de koe al geleverd was daarvan is geen sprake. Er is van de koe niets geleverdzij is afgekeurd bovendien. 3" dat ook in deze geen bedrog in de soort, hoedanigheid en hoeveelheid van het geleverde stel dat geleverd is wat niet het geval is geweest is gepleegd. Bedrog in de soort van 't geleverde zou in casa zijn in plaats van vleesch van een koe te leveren bijv. dat van een ezelevenmin is bedrog gepleegd in de hoedanigheid van 't vleesch want dan zou een koe van bjjv. 220 kilogram per se van mindere hoedanigheid moeten zijn dan een van 230 kilog. Dit kan geen enkel deskundige, ook de in deze gehoorde, onder eede verklaren. Eindelijk is in de hoeveelheid van 't geleverde geen bedrog gepleegd, omdat 'tin rechten vaststaat dat d'e be doeling van E. B. niet was bp de levering van 't vleesch ook 't lood te leveren. Op die gronden werd tot vrijspraak geconcludeerd en ook subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging •t y.. m -t i Er zoudenYeker nog meer vragen gevolgd zijn, indien niet juist een Pruisische estafette ware binnen gekomen, die na het militaire saluut op den kommandant toestaptedeze stond voor het vuur een kopje koffie te drinken en voelde zich bljjkbaar evenzeer op zijn gemak, alsof hij een officierendiner bp zich aan huis had. De estafette gaf den generaal een briefje, giDg toen een paar stappen achteruit en bleef in postuur staan, om verdere bevelen af te wachten. Alle gesprekken werden onmiddellijk gestaakt en aller oogen vestigden zich op den generaal^ om tenminste na te gaan of het goede of slechte tijding was. De spanning duurde niet lang. De oude krijgsman, blijkbaar niet- gewoon om zijne gevoelens te verbergen, wierp het papiertje vloe kend in het vuur en zijn sigaar er boven op, waarna hij met zijn hak op de kolen trapte, dat de vonken naar alle kanten spatten. Wordt vervolgd. omdat, als men de daad van E. B. als ooging tot 't misdrijf beschouwde, die daad alsdan nietstral- baar is, volgens art. 3 C. P. (pogingen tot X tl be drijf worden niet voor wanbedrijven gehouden dan in de gevallen waar de wet dit uitdrukkelijk be paalt.) In casu is dit niet uitdrukkelijk bepaald. Indien echter de rechtbank toch van oo rdeel mocht zijn dat het te laste gelegde is bewezen voor dat geval hoewel 't O. M. ook reeds ver zachtende omstandigheden in aanmerking had ge nomen, wees de verdediger, mr. C. Lucasse, op verzachtende omstandigheden alsgunstige be kendheid van E. B. bij de politie alhier; en verder dat hij 1° volgens 't contract reeds 25 boete had moeten betalen 2° de leverantie kwjjt was, 3° niet meer aannemer van den staat mag zijn, 4v zijn klandizie verloren heeft doordat de couranten het publiek in Middelburg verkeerd in dezen hadden ingelicht. Te Vlissingen zal door "den heer C. Maters in het in aanbouw zijnde winkelhuis op den hoek van het Bet.je Wolft'splein, in den gevel van dit huis, de gedenksteen worden aangebracht die af komstig is van het weeshuis dat in 1630 is ge sticht, later voor kazerne werd ingericht en laatst als zoodanig heeft plaatsgemaakt voor de fontein, ter eere van Betje Wolff en Aagje Deken opgericht. In den omtrek van 's Heerenhoek zijn dit jaar vele hazen door eenige heeren, die telken jare een paar malen daar komen jagen, werden er verscheidene geschoten. Toch zegt men, dat het getal hazen niet zoo groot meer is als vroeger, toen in 2 dagen 90 hazen werden geschoten. Een oud gebruik dezer heeren jagers is, dat de voor naamste inwoners van 's Heerenhoêk een haas ten geschenke ontvangen, naar welk gebruik ook dit jaar weder is gescbied. Te Stavenisse zijn de benoodigde materialen voor de verbinding dier gemeente door middel eener telephoongeleiding aan het telegraafnet aangekomen zoodat men spoedig met de werk zaamheden zal aanvangen. Naar men zegt, zal de draad van daar naar Tholen, van waar reeds eene lijn naar Oud-Vosmeer in exploitatie is, gespannen worden. Dinsdag werd te Axel eene veiling gehouden van 47 runderen uit Holland aangevoerd. De massa bracht op ƒ4457, terwijl de prijzen liepen tusschen 170 en 52. Van heinde en verre waren landbouwers, enz. gekomen om de verkoo- ping bij te wonen. Door den gemeenteraad van Groede is aan den gemeenteveldwachter D. De Ridder, ter ge legenheid van zijn 25 jarig jubilé, eene gratificatie verleend van 50. Te Brouwershaven vierde men Maandagavond ter gelegenheid van den 60e" verjaardag van het hoofd der gemeente, den heer J. M. Locker de Brujjne, feest. Door de varensgezellen en anderen werden flambouwen en bengaalsch vuur ontstoken terwijl het harmoniegezelschap Crescendo zich liet hooren en nog eene serenade bracht aan den heer Byban, geneeskundige aldaar, waar ook een feeste lijkheid plaats had. H. K. H. Prinses Wilhelmina ontving op haar verjaardag van haar papa een paar prachtige ponys. De naamlooze vennootschap de Zevenbergsche beetwortelsuikerfabriek De Phoenix te Zevenbergen heeft aan al hare leveranciers van beetwortelen op de eilanden Tholen SchouwenDuiveland en Flakkee, alsook die aan de Linge, eene circulaire gericht, waarin zij beleefdelijk doch dringend wor den uitgenood igd, de wortelen volgens contract goed schoongemaakt en afgesneden te willen leveren, daar zij anders zullen worden geweigerd. Volgens het Vad. is de bovenbouw voor 218 bruggen op Java, wat het eerste en derde perceel betreft, gegund aan de minste inschrijvers, buiten- landsche industriëelen, doch is het 2° perceeel niet aan den laagsten inschrijver (Alph. Victor Hulot te Leuven) gegund voor 30.932, maar aan de heeren L. I. Enthoven C° te 's Gravenhage voor 31.850. Van de regeering voorzeker een zeer te prijzen maatregel. Bij den gemeenteraad van Leiden is bericht ontvangen dat Z. M. de koning verhinderd is ge volg te geven aan de uitnoodiging van het ge meentebestuur, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van Leiden's gedenkteeken. Onder eene partij lilium "auratum in den tuin van een bloemist te Haarlem, is een stengel in bloei met niet minder dan 32 bloemkelken. In denzelfden tuin bevindt zich een stengel van dezelfde bloemsoort met ongeveer 60 knoppen, doch deze hebben zich nog niet ontplooid. Te Baarn loste Maandagavond de koetsier van zekere familie, door sterkedrank v erhit, r op de vrouw des huizes een geweerschot, gelukkig zonder haar te treffen. De man werd gearresteerd. Het U. D. geeft een andere lezing van het gebeurde. In een vlaag van dronkenschap kreeg de man twist met een der dienstboden, die zoo hoog liep, dat hij eerst een mes en later zijn geweer te baat nam, waarmede hij tot vijfmaal toe schoot. Een der schoten ging rakelings langs het hoofd van een der agenten. Dit geval heeft zich ook al eens bij vroegere bewoners voorgedaan. Door schipper Dirk Spanjersberg, logger Hoop op Zegen, Zaterdag te Maassluis binnenge komen, is bij de justitie aangifte gedaan van het volgende In den nacht van 7 op 8 Augustus jl. werd hij door een Franschman van zijne vleet gekapt op 51 nettentoen hjj zijn overige netten had inge haald, vermiste hjj acht netten met reepen en toebehooren. Daarna heeft hij het Fransche schip opgespoord, 't welk bleek te zjjn een vischlogger van Boulogne, genaamd Catherine, merk B. 1053, Spanjersberg zag zjjne netten en breils bjj den Franschman op het dek liggen. Twee uur lang heeft hij getracht zjjne netten enz. terug te krijgen. De Franschman wilde echter van niets weten, en ten slotte zei de Fransche schipper„ik wil niets met het gespuis te doen hebben." Den volgenden dag, 11 Augustus, kwam een Nederlandsch oor logschip, zjjnde een driemast barkje met de Nederl. vlag op, door de visschersvloot. Schipper Span jersberg heesch dadeljjk zjjne vlaggen en zeilde het oorlogschip na. Dit echter zette nog meer zeil bjj en ging door. Omstreeks vier uren later kwam genoemd oorlogschip weer door de vlootopnieuw deed Spanjersberg al het tnoge- ljjke met seinen en vlaggen, ten teeken dat hjj den kommandant wenschte te spreken. Ook andere Hollandsche schippers, die van het geval wisten, heschen hunne vlaggen, doch alles te vergeefs. Met volle zeilen ging het oorlogsschip er al weer van door, tot groote teleurstelling van de Holl. visschers, die gaarne gezien hadden, dat de Fransche roover, die nog in de nabjjheid was, door het oorlogschip tot zjjn plicht gebracht was. Van een en ander is door de justitie proces verbaal opgemaakt. Ook is het college voor de zeevisscherjjen met de feiten in kennis gesteld. De Indépendance beige schrijft: Aangezien het tusschen Engeland en Portugal voorloopig gesloten tracta'at niet definitief tot stand is geko men, hebben de belanghebbende kabinetten besloten dat het Congo-vraagstuk moet opgelost worden niet door middel van particuliere overeenkomsten, maar door een internationaal congres, waarop zullen vertegenwoordigd zjjn: Frankrjjk, Duitseh- land, Engeland, Portugal, Oostenrjjk, Hongarjje, Italië, Rusland en de Vereenigde Staten. De Parjjsche Patrie zegt uit goede bron te weten, dat Engeland en Portugal een soort van bondge nootschap gevormd hebben, om het tot stand komen van dit congres te veïhinderen. Zondag stierven in Italië niet minder dan 74 personen aan de cholera: 16 in de provincie Bergamo, 16 te Spezzia, en 23 in de provincie Cuneo. Maandag 65 personen 20 te Napels en 13 te Spezzia. De Duitschers schjjnen er niet in geslaagd te zijn Elzas-Lotharingen geheel met het keizerljjk systeem te vereenigen. De stadhouder, maarschalk Von Manteuffel, heeft een geschrift uitgevaardigd, waarin hjj, met het oog op het feit dat 14000 personen, vormende 4500 families, in het rjjksland als vreemdelingen wonen, beveelt, dat jongelieden die tot nu toe van militairen dienst waren vrijge steld, zich moeten doen naturaliseeren op straffe van uitgebannen te worden. Na de uitbanning zal hun worden toegestaan om hunne betrekkingen gedurende drie weken in het jaar te bezoeken. Dit bevel is zeer streng, en zal dan ook veel bitterheid verwekken onder de oude meesters der groote Rjjnprovincies. De keizer van Duitschland heeft gisteren, den Sedandag, eene groote inspectie gehouden over de troepen van Berljjn, Potsdam, Charlottenburg, en Spandau. Hjj werd met onbeschrjjfeljjke geestdrift door de tallooze menigte toegejuicht. Des avonds was er groote illuminatie. Te Warschau meent mendat Rusland's keizer Donderdag of Vrijdag daar zal aankomen. Onder het voorspel van de derde akte van Wagner's Gotterdammerung te München, in de voorstelling op 31 Augustus, hoorde men eens klaps een doordringenden harden gil. Het orkest zweeg. Het bleek dat een heer in de parterre plotseling krankzinnig was geworden en eene dame, die naast hem was gezeten, naar de keel was gevlogen. Zes heeren sprongen op den razenden man toe, en eerst na hevige worsteling gelukte 'them machtig te worden. Eenige dames vielen in zwijm. De gek, hjj bleek de architect Hummel uit Weenen te zjjn, werd uit de zaal verwijderd. Uit New-York komt de tjjding, dat Melville, de hoofdingenieur der Jeannette-expeditieeen nieuwe poolexpeditie zal leiden, welke in het najaar over Frans Jozefland de Pool zal trachten tc bereiken. Cyrus Field en de New-York Yachtelub zullen elk de helft der kosten dragen. Hanslick trekt in de Gartenlaube te velde tegen de pianomanie dezer eeuw, een modeziekte die een aantal jonge meisjes van hare gezondheid berooft, hare toehoorders in de gezinnen pjjnigt, en een aantal artistieke middelmatigheden in het leven roept. Hij vergeljjkt de vrouweljjke piano- virtuosen in Duitschland met de romanschrijfsters in Engeland, en roept allen op in hun kring de ziekte tegen te gaan, die voor de kunst zelve een gevaar wordt. De le luit. M. C. B. De Groot en C. D. Da Roon van het 3" reg. inf. zjjn overgeplaatst bjj het reg. grenadiers en jagers. (irravenliage.. De haven te Napels is besmet verklaard. De staten-generaal worden 13 September gesloten. Amsterdam. Landbouwtentoon stelling. Van de 122 aangeboden paarden zjjn slechts 10 remontepaarden bjj de artillerie aange kocht. Den prjjs van 250 behaalde de heer Beker te Brummen, de premie ƒ100 de heer Breukind te Steenderen. Voor de cavalerie bezaten de paarden niet het yereischte type. Prjjs en premie werden dan ook niet toegekend. Het succes was niet groot. leoocltow. De bevolking is rustig. De forten worden hersteld. Engelsche en Amerikaan- sche oorlogschepen hebben troepen aan land gezet om de orde te handhaven.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2