Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemeenteraad van Vlissingen. der ons omringende dorpen behoeft onder te doen, begint gaandeweg te winnen, dank zij de zorg van het gemeentebestuur voor de verbetering en vernieuwing van straten, trottoirs en goten; zoo dat ook de opgewektheid bij het publiek, om stoepen en woningen te verbeteren en het zijne tot dien uiterlijken staat bij te dragen, hiervan «en gevolg is. Jammer dat de gemeente het kleed van slik, waarin het sedert een eeuw gehuld is geweest, nog niet geheel heeft kunnen afleggen De naam van Slikplaat, dien een zijner buurten draagt, zou toch voldoende zijn om „het Hoofd plaatje" te vereeuwigen, zoo dit niet om eenige andere reden mocht geschieden! De St. Ct van 2 Sept. bevat een kon. besluit van den 28on Aug. jl., betrekkelijk het doen van waarnemingen te Brouwershaven en te Hellevoet- sluis en het daaromtrent leveren van berichten door rijkstelegraafkantoren. Dr Kuyper heeft het in de Heraut over de bacteriën, die hij op een meer oorspronkelijke dan wetenschappelijke wijze dus omschrijftKleine wormpkens of maden, of wel een soort van wrie melende, wormachtige dierkens, wier bestaan en aanwezigheid zich slechts door een zeer sterk vergrootglas laat uitmaken." Doch minder om deze curieuse omschrijving halen wij het artikel aan dan om de wijze, waarop dr. Kuyper zich uitlaat over de ontdekkingen, in den jongsten tijd op dit gebied gedaan. „Mochten deze nasporingen," zegt hij, „er metterdaad toe leiden, om een kruid te ontdekken, waardoor deze giftige dierkens en met hen de doodelijke kiem van deze vreeslijke ziekten in den lijder konden verstikt worden, wie zou dan voor den ijver dezer onderzoekers geen lof hebben, en wie geen dank en eere geven aan den Heere onzen God, die met de plage ons het middel bood, om ljjf en leven te redden van bange verderving." Uitnemend van standpuntmaar waarom schrijft dr. K. ook niet in dien geest over de vaccine, ook „een kruid, waardoor deze giftige dierkens en met hen de doodelijke kiem van de vreeslijke pok ziekte kon verstikt worden" en die dus ook stemmen moet tot dank en eere aan den heere God „die met de plage ons het middel bood, om lijf en leven te redden van de bange verderving Vad.) Namens den minister van waterstaat zijn de spoorwegbesturen uitgenoodigd om, ter bevordering van de Zondagsrust, het aannemen en afleveren van vrachtgoederen, zoomede het afhalen en bestellen van ijl- en vrachtgoederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en afleveren van bestel- en ijlgoed op dien dag zoo veel doenlijk te beperken. De minister van oorlog verleent a. Donderdag geen audiëntie. Met ingang van 1 Oct. a. zijn benoemd tot inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinni gen dr. J. N. Ramaer, geneesheer en dr. H. Yan Capelle. referendaris bij het dep. van binn. zaken, met toekenning van eervol ontslag uit deze be trekking aan laatstgenoemde. De schepen, afkomstig van alle havens aan de Middellandsche zee, met uitzondering van die van Algerië en Tunis, worden bij hunne aankomst in Algerië aan eene quarantaine van zeven volle dagen onderworpen. Wie een getuigschrift van bekwaamheid voor leer ling-consul wil verkrijgen, kan Maandag 20 October en daarop volgende dagen examen afleggen. Om tot dat examen te worden toegelaten moet men 18 jaren oud zijn en zich voor 1 Oct. bij gezegeld adres aanmelden bij het departement van buiten- landsche zaken. Wij beschouwen onze weezen als leden onzer eigene familiewij nemen ook de Zeeuwsche weezen daarin gaarne op". »Ziet, de zon lacht u toe en belooft u een aan- genamen dag. Wij hopen dat dit zoo zijn mag endatge nimmer anders dan met blijde herinnering aan den le* September 1884 denken zult. Ook wij zullen daaraan steeds met genoegen denken en spreken de hoop uit dat het eerste bezoek, dooi de Zeeuwsche weezen ons gebracht, al den wees kinderen onzer Noorderbroeders aanleiding geven zal ons met een bezoek te vereeren en de broe derhand te drukken." Weder belette een daverend »Leve de burge meester van Antwerpen" den redenaar voort te gaan. Toen de juichtoon, die uit volle borst werd aangeheven, was bedaard, wendde de heer De Wael zich tot zijn vriend den burgemeester van Vlissingen, om hem met een hart el ij ken handdruk dank te zeggen voor het bezoek. „Antwerpen," zeide hjj, »heeft zooveel mogelijk getracht dat bezoek te veraangenamenwenscht uwen weezen veel plei- zier en roept bij het scheiden hun geen vaarwel"", maar een »»tot weerziens"" toe." Zich tot den president der Hollandsche club wendende, dankte de burgemeester ook deze voor hetgeen door haar gedaan is om de eer van Ant- werpens burgerij op te houden tegenóver de eerste met de Scheldestad concurreerende stad van Holland. Een daverend bravo klonk weder toen de heer De Wael daarop nogmaals den heer Smit en den heer Reijnders Bisdom harteljjk de hand drukte. De heer A. Smit, die daarop het woord nam, verklaarde diep getroffen te zjjn door de vriendelijke woorden van Antwerpen's burgemeester en noemde het eene aangename taak daarvoor namens de weezen uit de verschillende gemeenten en van verschillende richtingen dank te mogen zeggen. »JDe Middelburgsche industrieel Alberts" zeide Zij, die in de tweede helft van het jaar 1884 het eerste natuurkundig examen of het theoretisch apothekers examen voor de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rjjks universiteit te Utrecht wenschen af te leggen, worden verzocht zich daartoe vóór of op den 17en Sept. 1884 schriftelijk aan te melden bijden voorzitter dier faculteit, prof N. W. P. Rauwenhoff, te Utrecht. Dag en uur van het examen zullen aan belang hebbenden nader worden bekend gemaakt. De heer Sperna Neyland, te Dongen, heeft bedankt voor het beroep naar Ellewoutsdijk. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen E. B., slager alhier, beklaagd van bedriegerij in de koopwaar. Uit het verhoor bleek dat door den beklaagde, die verplicht was aan het garnizoen alhier vleesch te leveren van beesten, houdende een gewicht van 225 kilogr., onlangs bij de levering, toen hij bemerkte dat een der dieren dat gewicht niet hield, in de achter kwarten daarvan staven lood had verborgen, teneinde het vereischte gewicht te verkrijgen. Als deskundige in deze zaak was gehoord de heer C. Mazure, rijksveearts. Het O. M. eischte eene geldboete van f 50. Als verdediger van beklaagde trad op mr C. Lucasse die, het feit erkennende, verzachtende omstandigheden pleitte. In zijn pleidooi wees hij op de voorbarigheid, waarmee door de bladen van dit gebeurde was melding gemaakt. Wij achten op onze beurt deze opmerking vreeselijk gezocht. Toen het feit werd meegedeeld was het reeds een publiek geheim en ter kennis van den minister van oorlog gebracht. Verder veroordeelde de rechtbank heden: J. Van den D. 20 j., dienstbode te Meliskerke, wegens diefstal tot 15 dagen cel J. B. Pz, arbeider te Westkapelle, wegens diefstal tot 15d. cel; J. C. D. 63 j. huisvr. van A. O. te Sas van Gent, wegens overtreding der drankwet tot 10 boete; F. J. 42 j., huisvr. van C. W., arbeider te Middelburg, wegens mishandeling tot 12 boete; P. K. 19 j., arbeider te Kapelle, wegens diefstallen tot een maand cel; C. D. 21 j., arbeider te Baarland, wegens mishandeling tot 8 boete; S. D. 37 j., arbeidster, huisvr. van J.R. te Yerseke, wegens mishandeling tot 8 boete J. J. G. 44 j., schipper te Clinge, wegens belee- diging van een beambte in functie, tot 15 d. cel en 8 boete en P. J. P. 25 j., behangersknecht te Vlissingen, wegens diefstal tot 3 maanden cel. Allen in de kosten. De geruchten omtrent het opstootje in de gevangenis »de Kruisberg" zjjn zeer overdreven geweest; een vergissing gaf daartoe trouwens grond toen militaire assistentie werd gezonden, terwijl de kommandant alleen om assistentie van eenige bewakers had verzocht. In tegenspraak met de geruchten, indertijd verspreid, deelt de directeur van de Indische Gids in de jongste aflevering van dat tijdschrift mede, dat deze uitgave niet zal worden gestaakt, maar geregeld voortgaat. Te 's Bosch trok een bekende van de justitie bij een twist tusschen burgers en militairen een der infanteristen de bajonet uit de schede en wondde daarmee drie soldaten en een burger. Hjj werd natuurlijk ingerekend. Op de hoogte van Oudenbosch zijn gisteren een man en twee koeien door een trein overreden. De beesten waren dadelijk doodde man werd ernstig verminkt. Zooals menigeen weet gaf vroeger de Fransche opera, onder directie van den heer Voitus Van Hamme, te Amsterdam hare voorstellingen in den stadsschouwburg, die geëxploiteerd wordt door de vereeniging Hei Ned. Tooneel. Dit zal in het vervolg niet meer plaats hebben daar de heer Van Hamme den Parkschouwburg exploiteert en zijn gezelschap daar laat optreden. Dit schijnt aanleiding te zullen geven tot moei- hij ongeveer besloot tot een tochtje naar Ant werpen, en al mocht men daarbij vriendelijke onder steuning verwachten, dat die zoo breed en zoo ruim zou worden opgevat als nu het geval bleek, had men niet kunnen veronderstellen. Daarin is het bewijs geleverd dat de veelomvattende taak der weezen- verpleging de volle sympathie heeft van de magistraat uwer veste. Ook wij wjjden onze beste krachten daaraan en trachten den weezen zooveel mogelijk het gemis hunner ouders te vergoeden en hun bij trouwe plichtsbetrachting ook eene aangename ontspanning te verschaffen. „Gij hebt ons daarin op zeer breede wijze ge steund. Dat dit door ons op hoogen prijs wordt gesteld behoef ik u niet te verzekeren. Gaarne zal ik ook op een door u te bepalen tijdstip uwe weezen in Vlissingen ontvangen en daarvoor een der stoomschepen Telegraaf beschikbaar stellen". Hierop werd de spreker door een luid bravo genoodzaakt even af te breken. Hij besloot vervolgens met de innige dankbaar heid uit te spreken van allen die aan dezen pleiziertocht deelnamen en gaf de verzekering dat, waar zoo straks het uur van scheiden slaat, zij niet zullen heengaan zonder de beste wenschen geuit te hebben voor den bloei en de grootheid van Antwerpen. Ook der Hollandsche club bracht de burgemeester van Vlissingen dank voor hetgeen zij nu reeds gedaan en voor de verrassing die zij den weezen nog bewaard had, evenals aan den oud-Vlissinger, die hun eene herinnering aan Antwerpen had toegezegd. De weezen zongen hierop weder een eouplet van de in het Nederlandsch overgezette Braban- fonne, waarop zij, op verzoek van den burgemeester De Wael, een couplet van het Wien Neêrlandsch bloed lieten volgen. Bij het daarop verlaten van de Leijszaal werd elk der wezen namens de Hollandsohe club eene ljjkheden en wellicht eene eigenaardige rechtzaak. De vereeniging Het Ned. Tooneel heeft nl. den heer Van Hamme gerechtelijk in mora gesteld de voorstellingen der Fransche opera in den stads schouwburg, waartoe hij zich contractueel ver bonden had, te hervatten en hem, bij in gebreke blijven, voor de gevolgen verantwoordelijk gesteld. De heer Van Hamme, die zich contractueel verbonden heeft operavoorstellingen te geven in den stadschouwburg zoolang hij concessie had iu de residentie, plaatste zich thans op het standpunt, dat die concessie is vervallen en een nieuwe concessie aan een vennootschap is verleend. De Duitsche regeering heeft besloten de kusten der Baltische zee te versterken. Pillau en Memel krijgen forten, de verdedigingswerken van Dantzig en Wismar zullen uitgebreid worden. De strategische spoorweg van Rostock tot Stralsund is gereed, zoodat de geheele kust, van Memel tot Kiel, thans een spoorbaan heeft. De minister van oorlog Bronsart Von Schellendorf zal deze verde digingswerken inspecteeren. De berichten aangaande den toestand van -prinses Wilhelm blijven gunstig luiden. Volgens het Memorial diplomatique zal lord Derby niet protesteeren tegen de annexatie van Zoeloeland door de Boeren, en zou de Engelsche regeering integendeel zich met hen willen verstaan, indien zij zich verbonden de orde onder de Zoeloe- hoofden te bandhaven. Te Kopenhagen wordt thans de conferentie der Evangelische alliantie gehouden. Zaterdag had de ontvangst plaats in eene der universiteits zalen door den president, en de lord mayor van Londen sprak namens de vreemde afgevaardigden. De koning en de koningin van Denemarken hebben het plan te kennen gegeven om in de volgende week een paar zittingen bjj te wonen. De nihilist Hartmann, van wien dezer dagon de zelfmoord gemeld werd, is te Londen aange komen, om eene groote internationale revolutionaire conventie voor te bereiden tegen de maand October. Tot wethouders zijn heden herbenoemd te Ter- neuzen de heer Jac. De Feijter, te Wolfaartsdjjk de heer G. De Jager, en te IJzendijke de heer F. J. Calon. Te Rittheni, waar de heer A. Goedbloed aftrad en voor eene herbenoeming had bedankt, werd benoemd de heer Abr. Barentzen, die mede voor de eer bedankte. Daarna werd gekozen de heer M. Breel, die zich de keuze liet welgevallen. Van het 3de reg. inf. hebben al de onderofficieren van de cursus, aan het schriftelijk gedeelte van het examen voldaan tot toelating op den hoofd cursus. Het zijn de., sergeantenHesselt van Dinther, Reinders, Polmann, D. Nijhof, A. Nijhof, Trimpe en Reijnvaan. Sluis. Gisteren had alhier de inwijding plaats van de nieuwe openbare school A. De leden van den raad verzamelden zich op het raadhuis vanwaar zij zich naar het schoolgebouw begaven. Daar werden zij door de schoolkinderen met het Wien Neêrlandsch bloed begroet en hield de burge meester eene toespraak, waarop het hoofd der school antwoordde. De officieele ingebruikstel ling was hiermede afgeloopen. De kinderen werden verder onthaald en het muziekgezelschap Apollo voerde eenige muziekstukken uit. Ten slotte verschafte eene tombola aan elk kind een prjjsje, wat het genoegen der kleinen niet weinig verhoogde. Amsterdam. Landbouwtentoonstelling. Ter keuring van remonte paarden op het tentoon stellingsterrein waren 115 exemplaren aangeboden, waaruit vier met prijzen van 250 en 100 zullen worden bekroond. De jury bestaat uit majoor Haersholte, de ritmeesters Wedde en fraaie vergulde medaille aangeboden. Aan de eene zijde ervan vindt men het wapen van Antwerpen met de woordenStad Antwerpen en aan de andere zijdeDe Zeeuwsche weezen in Antwerpen ter her innering aangeboden door de Hollandsche club te Antwerpen 1 September 1884. Diezelfde medaille werd ook in brons aan het gemeentebestuur en den heer Alberts vereerd. Bovendien bood de heer I. I. P. Hector, vroeger te Vlissingen woonachtig, ieder weeskind een fraai souvenir aan, bestaande in een album met twaalf der schoonste gezichten op en in Antwerpen. Na verschillende der fraaie, met meesterlijk schilder- of beeldhouwwerk prijkende, zalen te hebben doorwandeld werd het stadhuis verlaten en zette de stoet zich in beweging naar Antwerpen's hoofdkerk, de Notre Dame. Die prachtige kerk, een der meest belangrijke bezienswaardigheden van de Scheldestad, werd geheel bezichtigd, terwijl men de beleefdheid had de gordijnen die de voornaamste meesterstukken bedekten te verwijderen en de kinderen in de gelegenheid te stellen o, a. De Kruisafneming van Rubens en De Kruisoprichting van denzelfden meester te bewonderen, Murillo's nooit volprezen heiligen Franciscus te beschouwen en nog met zooveel schoon en prachtigs zoowel op het gebied van schilderkunst als op dat van beeldhouw- en houtsnijkunst kennis te maken. De prachtige geschilderde glazen maakten, dank zij de helder schijnende zon, een grootsch effect. De korte tjjd, die ons voor 't bezoek aan Ant werpen gegeven was, drong tot haast en weldra behoorde dan ook 't bezoek aan de Notre Dame tot de geschiedenis. Buiten gekomen scheidde de stoet zich intwee deelende meisjes namen plaats in vier gereed staande open tramwagens en werden daarmede naar het meisjesgesticht vervoerd, waar haar en hare vrouwelijke tochtgenooten door het bestuur Wjjnstroom, de kapiteins Diemer en Kromhout en luitenant Van de Wall. Voor de harddraverijen zijn ingeschreven op 4 September, om prijzen van ƒ700, 200 en 100, 29 Nederlandsche paarden; op 5 September, om prijzen van 300, 200 en ƒ100, 16 Nederlandsche paarden; op 6 September, om prijzen van 1000, 300 en 100,26 paarden uit verschillende landen. Cravenliage. Benoemd tot voorzitter der examen-commissie voor het lager onderwijs in Zeeland, de schoolopziener in het district Mid delburg. Tot leden zijn benoemd de school opzieners in het district Goes en in de arrondisse menten Goes, Zierikzee en Tholen. Als plaats vervangers zijn benoemd de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Axel £ilinbnrg, In eene bijeenkomst met de kiezers verklaarde de heer Gladstone dat Enge land volstrekt niet vijandig is aan Duitschland's kolonisatieplannen Smeking-. Er zijn hier biljetten aangeplakt, waarin afgekondigd wordt dat aan Frankrijk de oorlog is verklaard. iVew-Yorli. De orde is onder de injjnwer. kers in Ohio geleidelijk hersteld. Zitting vau heden 2 September. Voorzitter de heer A Smit. Afwezig de heeren C. A. Kalbfleisch en Laman Trip. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is in de eerste plaats de benoeming van een wethouder. De heer Th. Van Ujje Pieterse wordt als zoodanig herkozen met 11 stem men, een was op den heer J. Verkuijl Quakkelaar uitgebracht en een briefje was blanco. In de commissie voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, worden benoemd tot leden de heeren dr. J. Van der Beke Callenfels, W. C. Van Duren Dutilh, Jhr W. Laman,Trip en F. Delvoije. De burgemeester is ambtshalve voorzitter dezer commissie. In de commissie voor de belastingen worden benoemd de heeren Th.Van Uije Pieterse, voorzitter, en dr. J. Van der Beke Callenfels, C. A. Kalbfleisch, F. H. J. Wibaut als leden. In de commissie voor de financiën de heeren A. Smit, voorzitter, en J. C. Ockers, C. Mortier, Jos Van Raalte, W. C. Van Duuren Dutilh, leden. In de commissie voor de fabricage de heeren A. Loois, C. A. Kalbfleisch, J. Verkuijl Quakkelaar en Jos. Van Raalte. De burgemeester is ambts halve voorzitter dezer commissie. In de commissie, bedoeld in de laatste zinsnede van art. 4 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, de heeren F. Delvoije, A. Loois en C. Mortier. In de badcommissie, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren C. Mortier, jhr. W. Laman Trip en J. Verkujjl Quakkelaar. Tot onderwijzers aan school C, hoofd de heer W. Van Kamer, worden benoemd de heeren C. Van de Putte en W. H. De Groot. Van het bestuur der commissie voor volksvoor drachten en volksvermaken is een verzoek inge komen om van het gemeentebestuur eene subsidie te mogen ontvangen evenals de vorige jaren, het bedrag daarvan overlatende aan de beoordeeling van den raad. Met algemeene stemmen wordt besloten aan de commissie eene som van 50 als bjjdrage voor dit dienstjaar toe te staan. Op een verzoek van het bestuur der Belgische loodsen-sociëteit om 280 M2 grond, 25 M breedte bij 11.2 M. diepte, aan den westdijk of zeeboule vard, wordt besloten om dien grond af te staan voor 10 per M* tot het bouwen van een sociëteit en voorts op de gewone voorwaarden. De koopprijs van 2800 zal worden bestemd ter bestrijding van buitengewone uitgaven. Ten slotte verzoekt de voorzitter den leden van den raad, om het dagelijksch bestuur te machti gen om aan het gemeentebestuur van Antwerpen officieel dank te betuigen voor de vorstelijke ontvangst aldaar aan de Walchersche weezen bereid. der burgerlijke godshuizen een flink maal werd aangeboden. Het muziekkorps met de jongens, hunne op voeders en de regenten, benevens de bestuurders der godshuizen namen daarop den tocht aan naar het jongensgesticht, waar voor hen het middag maal was gereedgemaakt, terwijl heeren regenten door de bestuurders een dejeuner werd aangeboden. Toen de Noord- en Zuid-Nederlandsche weezen daar ondereen in het fraaie, ruime eetvertrek aangezeten waren, zal menigeen het gevoeld heb ben dat daar een band werd aangeknoopt die niet gemakkelijk vaneen te scheuren zijn zal en dat in later jaren de vriendschap, tusschen kinderen gesloten, broederschap tusschen mannen van een stam en van een taal kweeken moet. De bestuurders hadden de beleefdheid regenten in hun grootsch, in oud-Hollandschen stijl opge trokken, gesticht rond te leiden. Met verschoon baren trots wezen zjj ons alles aan en met verklaarbare voorliefde werden ons tal van inlich tingen verstrekt. Eene beschrijving van het gebouw, eerst in 1880 gesticht, zou kolommen vullen en moet achterwege bljjven, maar verzwijgen mogen we niet dat wij ons niet konden voor stellen dat een zoo aan alle eischen beantwoordend weeshuis bestond. Eet-, slaap-, werk-, speel-, bad-, gymnastiek muziek-, waschzalen, alles onberispelijk net, ruim en luchtigopen en be sloten speelplaatsen, bibliotheek, alles, uit onbe krompen beursfraai doelmatig en zonder overtollige weelde ingericht, getuigt van breede opvatting van de verpleging en van aanhou dende zorg, getuigt van groote liefde voor de weezen. Eene eigenaardigheid vinde hier nog eene plaats. In bijna elke zaal hadden de Ant- werpsche weezen een blijk van lieve attentie gegeven overal las men, sierljjk uit zand gevormd, een woord van welkom, nu eens met het Neder landsche dan eens met het Belgische wapen er onder» «t

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2