N° 208. 127® Jaargang. 1884. Woensdag 3 September. Rijks-Belastingen. Middelburg 2 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondermg van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,40 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Het pleziertochtje der Weezen. MIDDELBIIRGSCHË C0URA1VT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P.G. Da Veii Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. G. De Moou, te TholenW, A. Van Niehwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den liet door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 22en Augustus 1884, invorderbaar verklaarde kohier der personeele belasting n" 6, voor het dienstjaar 1884/85, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hein verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (Stbl. n° 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 2 September 1884. De burgemeester voornoemd, P ICKÉ. Prov. blad n" 86 bevat eene wijziging van het formulier en van de voorschriften voor de inrich ting der gemeentebegrooting, noodig door de verandering, gebracht in de regeling der vergoeding door het rijk van een deel der kosten van het lager onderwijs. Gisterenavond werd in den schouwburg te Goes aan mevrouw Théo Frenkel Bouwmeester, na de opvoering van Margaretha Gauthier, door den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, namens de afdeeling Goes van het Ned. Tooneeleerbond, een prachtig bouquet aangeboden. Het weder-optreden van die talentvolle vrouw in den schouwburg te Middelburg zal spoediger plaats hebben dan eerst het plan was, en wel a. Donderdag. Zij treedt dan op in Frou-froueen der rollen waarin zij bet meest schittert. Hoewel nog pogingen aangewend zijn om, met bet oog op bet concert van het muziekkorps der dd. schutterij alhier dat dan in het Schuttershof plaats heeft, een anderen avond te kiezen was dit den heer Van Lier onmogelijk. Zijn reis door Een onzer stadgenooten, de heer G. Alberts Lz., beeft de loffelijke gewoonte jaarlijks den wees kinderen een plezierreisje met een der barges aan te bieden welke tochtjes zich uit den aard der zaak vroeger niet verder dan onze onmiddellijke omgeving konden uitstrekken. Nadat echter de nieuwe salonboot Lucior et Emergo in dienst was gesteld bad de beer Alberts plan de reis wat grooter te maken en een tochtje naar Antwerpen te doen. Wanneer de heer Alberts een plan heeft gemaakt duurt de verwezenlijking ervan niet laDg en weldra was dan ook Maandag 1 September aangewezen als de feestdag. In overleg met eenige vrienden in Antwerpen, waar het plan van den heer Alberts met groote ingenomenheid werd vernomen, werd een program ma vastgesteld, dat een zeldzaam genotvollen dag beloofde. Wij maakten daarom gaarne gebruik van eene vriendelijke invitatie om den tocht mede te onder nemen en willen trachten een zooveel mogelijk volledig verslag te geven van deze plezierreis. Lang voor klokke drie reeds hadden velen der genoodigden, in bange vrees dat de feestdag in bet zelfde regenkleed zou gehuld zijn als de vorige, een blik naar 't blauw azuur gericht en, na de beider flonkerende sterretjes waargenomen te hebben, het zijn medefeestgenooten luide ver kondigd dat 't gelukkig mooi weer was. Mooi weer bezorgt een opgewekte stemming, betgeen de Veersche -weeskinderen toonden door, toen zij te half vijf met een der havenstoombootjes bier aankwamen, een vroolijk lied over 't water J,e laten schallen. Nadat zij, vergezeld van „vader en moeder" en Zeeland was bepaald en Donderdag was de eenige vrije avond, waarop den bewoners van Middelburg en omstreken nog gelegenheid kon gegeven worden kennis te maken of te hernieuwen met een vrouw die zoo zeldzaam spoedig de sympathie van het publiek verwierf. Trouwenshave talenten verdienen dit. Zal nu het kunstminnend publiek Donderdag op alle rangen tegenwoordig zijn om het zegel te drukken op de ingenomenheid die zich Zondag avond zoo ondubbelzinnig uitte Wij hopen het. De heden namiddag te Middelburg gehouden raadszitting werd gepresideerd door den beer mr. C. J. Pické, terwijl het secretariaat werd waar genomen door den heer J. W. De Raad. Afwezig was de heer mr. A. P. Snouck Hurgronje met en de heer Snijders zonder kennisgeving. Nadat de notulen van het in de vorige zitting behandelde gelezen en goedgekeurd waren, deelde de voorzitter mede, dat de gemeente-secretaris voor een maand uit de stad is en zijne werkzaam heden door burg. en weth. aan den heer J. W. De Raad, griffier ter gemeente-secretarie, opgedra gen zijn. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen, evenals die van eenige ingekomen stukken. De rekening der gemeente over 1883 werd zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. De beide wethouders werden geacht bij deze stemming niet tegenwoordig te zijn ge weest. Gelijk besluit werd genomen omtrent de rekening van het burg. armbestuur over 1883. De voorzitter legde daarna over de voordracht voor de betrekking van gemeente-ontvanger. Daarop komen voor de heeren M. Fokker, koopman en lid van den gemeenteraad van Middelburg, en D. P. Rinders, rijks telegrafist le kl. teMiddelburg De benoeming werd aangehouden tot Woensdag 10 dezer. Daarna stelde de voorzitter voor over te gaan tot de benoeming van een wethouder, ter voorzie ning in de door periodieke aftreding van den heer F. Ermerins ontstaande vacature. De heer Ermerins werd met algemeene stem men herbenoemd; twee briefjes waren niet ingevuld. Wijl de heer Ermerins op de vraag van den voorzitter of hij de benoeming"aannam toestem mend antwoorddewenscbte de voorzitter hem geluk met het bewijs van vertrouwen hem voor de tweede maal door de raadsleden geschonken; hij achtte het overbodig de belangen van de gemeente aan den heer Ermerins aan te bevelen, doch meende wel den wensch te mogen uiten dat de aangename verhouding, die tot heden in het van den beer De Mol als regent, op de met vlaggen getooide salonboot plaats gevonden hadden, scheep ten ook de Middelburgsche weezen, evenzeer van hunne opvoeders begeleid en vergezeld van de heeren J. Fak Brouwer Mz., lid, en J. A. Zip, secretaris-penningmeester, van het bestuur der godshuizen, zich in. Onder een vroolijk hoerageroep werd daarop te kwartier voor vijven de reis aanvaard. In de schutsluis te Vlissingen werden de Vlis- singsehe weezen met hunne opvoeders, daar even eens per havenbootje aangebracht, aan boord ge nomen en na de schutting wiegde de Luctor et Emergo zich op den kabbelenden Scheldestroom. De hoop dat het weder goed zou blijven werd niet beschaamd; hoe hooger de zon rees, hoe aangenamer de tocht werd. De Luctor et Emergo lag zoo vast als een fregat te water en kliefde, door het getij en een knap koeltje geholpen, snel den stroom. Onderweg hadden èn de kapitein èn de loods, die zich ook aan boord bevond, vrij wat vragen te beantwoorden, zoowel omtrent de steigers en kerktorens aan den Zuid-Bevelandscken wal ah aan dien van Zeeuwsch-Vlaanderendank hunne inlichtingen vermeerderde bij velen de aard rijkskundige kennis niet weinig. Terwijl de heer Alberts met gulle gastvrijheid herhaaldelijk ververschingen deed ronddeelen, was weldra Neuzen, later Bath en nog wat later Lillo met het tegenover liggende Liefkenshoek bereikt. De bemanning van de blijkens de van de masten wapperende gele vlaggen daar in quarantaine liggende groote schepen, werden evenals de andere die wij passeerden en boe meer wij Antwerpen naderden boe drukker werd de vaart met bljj gejuich gegroet, wat bijna altijd beantwoord werd. Omstreeks tien uren doemde de fraaie Schelde- stad in de verte op met haar mastbosch van schepen en baar slanke, zich fier ten hemel ver college van burg. en weth. bestaat, zal bestendigd blijven. Eindelijk was aan de orde de benoeming der leden van de vaste commissiën. Op voorstel van den heer Luteijn werd besloten die benoeming eveneens aan te houden tot den 10eB dezer. De vergadering werd daarna gesloten. Cïoes 2 Sept. In de heden morgen gehou den raadszitting, die gepresideerd werd door den burgemeester mr. J. G. De Witt Hamer, waren 9 leden tegenwoordig. Afwezig waren met kennis geving jhr. mr. De Jonge Van Ellemeet en jkr. Flugi Van Aspermont en zonder bericht de heeren L. G. Kakebeeke en Steketee. De voorzitter stelde voor om, met bet oog op de kermisdrukte, zich alleen te bepalen tot het benoemen van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den beer J. J. Ochtman, waartoe be sloten werd. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede dat zijn ingekomen van ged. staten het bericht dei- goedkeuring van het le suppl. kohier van den hoofd. omsl. over 1884, hetwelk den onvanger ter invordering is uitgereikten een kennisgeving dat genoemd college de onderhandsche verpachting ran de lijnbaan aan N. De Lange goedkeurt, terwijl ged. staten enkele opmerkingen omtrent de verordening op het bouwen enz. hebben gemaakt, die bij burg. en weth. ter voorbereiding voor de nadere behandeling door den raad zijn. Verder waren ingekomen van het gemeentebestuur van Rot terdam het jaarverslag over 1883, van F. W. Rijke, reclame tegen zijnen aanslag in den bootd. omsl. die later behandeld zal wordenen van M. Hoo- gesteger, dankbetuiging voor het gratis onderwijs, door zijn zoon, met goed gevolg, aan de hoogere burgerschool genoten Naar aanleiding van dit laatste merkt de voorzitter op dat de leden zich wel zullen herin neren hoe die jongeling indertijd op die school is toegelaten; hij kan thans mededeelen dat Hoo- gesteger zich steeds uitstekend heeft gedragen en onlangs bij het gehouden eindexamen is geslaagd. Van den schuttersraad was ingekomen de be grooting voor 1885; welke begrooting in de vorige vergadering op verzoek van den kommandant buiten behandeling was gebleven. Nadat de voorzitter de heeren dr. Moens en Lambrechtsen tot stemopnemers had aangewezen, werd tot benoeming van een wethouder overgegaan en de beer J. J. Ochtman met 8 stemmen her benoemd (1 briefje was in blanco). De voorzitter wees er op hoe uit de benoeming blijkt dat de wjjze waarop de heer Ochtman de betrekking vervult de goedkeuring der vergadering wegdraagt; hij wenscht hem daarna met een en kel woord geluk. De heer Ochtman verklaarde zich volgaarne bereid de herbenoeming aan te nemen en bedankte de vergadering voor het hem geschonken ver trouwen. Ten slotte merkte de voorzitter op dat bij vergissing op het convocatiebiljet was geplaatst de benoeming van een ambtenaar van den bur gerlijken stand. Daar dit echter niet behoeft te geschieden en geen der leden iets in het midden heeft te brengen sloot hij de vergadering. De heer H. De Liefde, volontair aan de gemeente gasfabriek te Hoorn, is benoemd tot directeur der gasfabriek te Goes. Kierikzee, 2 Sept. In de beden namiddag, onder voorzitterschap van mr J. P. N. Ermerins, burgemeester, gehouden raadszitting, waren afwezig de heeren De Looze, W. A. Ochtman, m' Moolen- burgh, De Crane, m' Schneiders en jhr mr Van Kinschot. Tot wethouder werd met zes stemmen herbe noemd jhr J. W. D. Sehuurbeque Boeije. Een briefje was blanco. De beer Boeije nam zijne herbenoeming aan. De zitting werd daarna gesloten. heffende kerktorens. Al nader komende bleek bet dat zich eene ontzaglijke menschenmassa aan den wal had ver zameld om de Zeeuwsche, liever Walchersehe, weeskinderen te ontvangen. Een warm hoezee klonk van den oever toen de Luctor et Emergo even over elven aan de aanleg plaats kwam, welk hoera de weeskinderen beant woordden door onder leiding van hun onderwijzer, den heer D. W. Louis, de Braban$onne aan te heffen. O vaderlandzoo klonken de woorden van hun lied O vaderlandik min n teder, Omdat gij groot zijt, in 't verleen, Omdat de fiere Vlaming weder Der vaderen voetspoor wil betrêen. Ik min nj gij verbraakt uw boeien, Gij duldt geen laffen slavenband Onz' spreuk zal België doen bloeien Voor God, voor wet en vaderland, (bis.) Toen de Walchersehe touristen aan den wal waren gestapt werden zij verwelkomd door eene deputatie der Hollandsche club te Antwerpen, bet bestuurder weeshuizen, voorzitter de heer C. Biart, den heer Van Maenen en enkele andere heeren, terwijl ook de burgemeester van Vlissingen, de beer A. Smit, en twee regenten der godshuizen uit die plaats, de heeren I. P. Laernoes en J. C. Ockers, zich daar bevonden. De voorzitter der Hollandsche club, de heer S- Reijnders Bisdom, evenals zjjne medeleden in gala en met de Nederlandsche kleuren getooid, hield eene korte toespraak, waarin hij zijne landgenooten welkom heette op Belgischen bodem, en de hoop uitsprak dat de ontvangst die hun daar was bereid weder een schakel te meer zijn zou in den broeder band, die beide zoo nauw verwante volken vereenigt. De heer Alberts beantwoordde deze toespraak zoowel als den welkomsgroet van den heer Biart en daarna zette de stoet, die geformeerd was, BIooftIplaa.t, 1 Sept. Naar aanleiding eener missive van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, die onlangs de gemeente bezocht heeft, zal de pomp op den nieuw gebouwden regen bak aan de school in het dorp, een bak die 2700 emmers water kan bevatten, worden omkleed met een mantel, ter voorkoming van verontreiniging van het water door de straatjeugd. Met diens voorstel om zinkputten te doen metselen, in plaats van het vuil der goten in de waterleidingen te doen uitloopen, kon de gemeenteraad zich in zijne jongste zitting niet vereenigen. Om in de buurt schap Nummer Eén voor drinkwater te zorgen, dat nu door het publiek uit een weiputje nabij den zeedijk gehaald wordt, was de neiging niet bijzonder gunstig; een onderzoek werd aan burg. en weth. opgedragen, 't geen zooveel wil zeggen dat er niets van komt. Tot den aanleg eener nieuwe R. K. begraafplaats, groot 30 aren, aan de oostzijde van en buiten het dorp, is door dat col lege verlof verleend, 't geen voorzeker veel bijval zal vinden. De directiekeet voor den Polder zal weldra onder de kap staan. Het gebouw teekent zich aan den zeedijk goed af en zal eene verfraaiing voor onze gemeente wezen. Het uiterlijk aanzien van ons dorp dat, ofschoon niet groot, voor geen zich in beweging. Een oogenblik oponthoud volgde echter al zeer spoedig toen men de kade bereikte en het muziekkorps der Antwerpsche weezen het Nederlandsch Volkslied ten gehoore bracht. Natuurlijk werd die beleefdheid van onzen kant door het zingen der Brabanfonne gevolgd. Daarna ging de, door het muziekkorps met zijn fraai vaandel geopende optocht, ook een deel der Antwerpsche weezen was in den stoet, zoowel als het bestuur der Hol landsche club met de regenten door eenige der voornaamste straten naar het raadhuis. Men kan het goed zien dat de Zuid-Nederlanders sbetoogingen" en optochten gewoon zijnniette genstaande een ontzaglijke volksmassa op de been was en herhaaldelijk van warme sympathie blijk gaf, was de weg steeds vrijelk bleef ter zijde van de straat staan en ongehinderd kon de stoet zijn weg vervolgen. In het raadhuis werd de geheele stoet in dë door zijne prachtige beschildering wereldberoemde Leys-zaal gelaten, waar de burgemeester aan het hoofd van het schepencollege de deelnemers eraan ontving. De beer Leopold De Wael sprak de autoriteiten, regenten, opvoeders en weezen op hartelijke, uit het hart opgewelde taal toe. Met groot genoegen zoo ongeveer sprak de waardige burgervader vernam het gemeentebestuur van Antwerpen*door tussckenkomst van den heer Van Maenen dat gij voornemens waart een bezoek aan Antwerpen te brengen en dadelijk werd het schepen college der Scheldestad gecommitteerd om u hier op het raadhuis welkom te heeten. Wij doen dat gaarne en met de diepste gevoelens van vriend schap korten tijd geleden vierden onze beide vor sten een verzoeningsfeest, op dit oogenblik ver broederen zich de weezen van beide landen. Hier werd de spreker door een donderend bravo een oogenblik in zjjne rede gestuit, om daarna alsj volgt weder voort te gaan.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1