N° 207. 127® Jaargan 1884. Dinsdag 2 September. Middelburg 1 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiën' 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruirangen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mo*ou,te Tholen; W. A. Van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Ook de aid. 2e district van den Beetwortelsuiker- fabrikant en-Bond in Nederland heeft te Roosendaal vergadering gehouden, waarin de volgende be langrijke besluiten werden genomen 1" In het 2" distriet (Zuid-Holl. eilanden) aan te stellen twee controleurs, die zullen moeten toezien dat bij de ontvangst der beetwortelen de in het contract voorkomende bepalingen door wegers en agenten worden nagekomen; 2e dat, wanneer de beetwortelen niet volgens het contract zijn schoongemaakt en afgesneden en meer tarra mochten afleveren dan 10%, deze door den fabrikant zullen worden geweigerd. In dit geval heeft de landbouwer dan de keuze, of ze schoon te maken, of wel te leveren tegen korting eener dubbele tarra, voor zooveel de tarra aangaat, boven de 10% 3® dat aesgevorderd de beetwortelen zullen moeten worden geleverd volgens contract, van af 15 Sept. Aan. de landbouwers zullen circulaires worden gezonden inhoudende het in deze vergadering vastgestelde. Voor eenige dagen is te Vlissingen bij onder- handsehe akte opgericht de burgerljjke maatschappij Oesterteelt Amsteldiepwelke zich ten doel stelt de uitoefening der oester- en mosselteelt in het water Amsteldiep, gelegen in de Zuiderzee tusschen de kust van Noord-Holland en het eiland Wieringen. De heeren A. Smit en Verkujjl Quakkelaar te Vlissingen, alsmede de heer Brandt te Middelburg zjjn als commissarissen opgetreden, terwijl de heer Jan Pot te Alkmaar als boekhouder fungeert. De voor Zondag alhier bevolen parade, bjj gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina, is tengevolge van het ongun stige weer niet gehouden. Door de Belgische kamer van afgevaardigden is Zaterdag met algemeene stemmen aangenomen een wet, waarbij' aan het bestaand comité concessie verleend wordt voor den tramweg Maldegem ■Breskens, voor zoover die loopen zal over Belgisch grondgebied. Wolfaartsdijk, 1 Sept. Het telephoon- kantoor alhier handhaafde de gunstige verwachting, die men bij de oprichting ervan koesterde. Dit bevestigt de waarheid, dat, bij uitbreiding van middelen van verkeer, het gebruik dat er van gemaakt wordt in dubbele mate toeneemt. In Aug". '84 behandelde de telephonie 77 be richten. De wensch is uitgesproken om het kantoor ook op Zon- en feestdagen open te stellen, b. v. van 8—9 uur in den morgen. Er zou zeker gebruik van gemaakt worden. Poortvliet, 1 Sept. Aan den zeedijk van den polder Nieuw Strijen, nabij de haven, wordt door de maatschappij voor oestercultuur Eensge zindheid, gevestigd te Goes, een aanlegsteiger voor hare vaartuigen gemaakt. Tevens wordt de ruimte tusschen dien steiger en den zeedijk benuttigd tot het vormen van eene plateau groot 300 M2, waar door eene goede ruimte tot het bewerken en bergen der pannen verkregen wordt. Is een en ander bewijs dat ook deze maatschappij hars zaken uitbreidt, voor velen in deze gemeente kan het werk voordeel verschaffen. De aanslag op de pannen is dit jaar goed; 40 a 45 stuks per pan kan onder de voordeelige oogst jaren gerekend worden. Sclierpenisse, 31 Aug. Begunstigd door buitengewoon droog weder zijn dedijksverhoogingen aan het calamiteuse waterschap in een zestal weken bijzonder goed uitgevoerd. Over bijna 800 meters lengte zjjn op twee vakken de djjken voldoende verhoogd, zoodat er thans geen vrees voor overstroorning aan dezen polder meer behoeft te bestaan en vloeden zooals van 12 December 1883 gerust kunnen worden afgewacht. Terneuzen, 31 Aug. De afgeloopen week is voor de aannemers der twee in uitvoering zjjnde oeverwerken aan den calamiteusen Nienwe-Neuzen- polder vrjj gunstig geweest. Hoezeer de aannemer der werken van bestek n° 55/2 door den hevigen wind verhinderd werd op jl. Dinsdag het den dag te voren gemaakte zinkstuk A, groot 1225 M»> in den Brakman te zinken, op Woensdag gelukte dit met het grootste gemak, terwjjl stuk B., groot 1100 M2, aldaar op Donderdag is ge maakt en met gunstigen afloop Vrijdag is gezonken. De aannemer van de werken van bestek n* 56/3, voorziening der afschuiving van 28 Juli 11. maakte fftuk B, groot 1880 M2; en dit zonk met gunstigen afloop gisteren namiddag. -Stuk A van dit werk is reeds eene week vroeger geplaatst. Beide aannemers vangen nu weder aan met het gereed maken van het benoodigde voor volgende zinkstukken. Er heerscht tegenwoordig aan dien polder groote bedrijvigheid. Overal ziet men, ook voor de uitvoering van de gewone onderhoudswerken, groote hoeveelheden materialen langs denzeedjjk, terwijl zeer vele handen werkzaam zjjn. BSoDienisse, 29 Augustus. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering werd de gemeente-rekening voorloopig vastgesteld, in ont vangst op 27537.97, in uitgaat op 24502.87 en liet batig slot op 3035.10. Voor lager onder- wjjs werd in 1883 uitgegeven 9547.26L De aangebodene begrooting voor 1885 bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ30452.84. Voor lager onderwijs is gerekend op eene uitgaaf van 14257, daaronder begrepen ƒ2500 voor het ver bouwen van schoollokalen. Sedert eenige dagen wordt voor rekening van het calamiteuze waterschap Walsoorden door dui kingen onderzoek gedaan naai- den onderzeeschen toestand van den dam aan het oude hoofd. De verkregen resultaten moeten gunstig zjjn; van onderloopsheid of het wegzakken van zink stukken aan dien dam, waarvoor vrees bestond, is niets te bespeuren. Van de vóór weinige jaren aan dien dam ge zonken schepen, waaronder een schoener, is niets meer te vinden. Men schrijft ons uit Amsterdam Heden morgen heeft de internationale landbouw tentoonstelling, vooral voor onze Zeeuwsche land bouwers, veel van hare aantrekkelijkheid verloren. De paarden en het vee zjjn namelijk vervangen door het pluimgedierte. Het uitvoerend comité had het vee nog éen dag langer gehouden dan het programma luidde en wel den Zondag. Met groote advertentiën in onze dagbladen was gean nonceerd, dat de paarden en het vee niet eerder dan Maandag vervangen zouden worden door het pluimgedierte en de ring voor 't laatst door de bekroonde paarden zou worden bezocht. Bedroeg Vrijdag en Zaterdag het aantal bezoekers ongeveer 13 a 14000 waarvan het grootste gedeelte buiten lieden waren, Zondag was het aantal niet minder, en men behoefde geen bjjzondere gelaats kennis te hebben om te zien dat verreweg het grootst aantal stadslieden waren. Het weer was toen helaas weer, evenals Vrjjdag en Zaterdag, buiig. De Amsterdammers troffen het bjjzonder slecht. Reeds bjj den aanvang wisten onze chique gekleede dametjes niet waar hare Fransche hakjes te zetten; het was dan ook een groote modderpoel, want ofschoon men hier en daar kanaaltjes gegraven had om het overtollige water af te voeren, de grond was te veel gedrenkt en het water bleef bijna overal staan. De gebouwen en stallen alleen waren droog. Een ieder spoedde zich dus naar de paardenstallen, de gebouwen bleven toch nog langer dan Maandag staan doch hier wachtte allen een groote teleurstelling. Meer dan 80 paarden waren reeds Zaterdag ver trokken en, ofschoon er nog genoeg overbleven, was het toch geen opwekkend gezicht in een 10 a 12 bochten achter elkaar niets dan veel stroo te zien. Tegen 2 uren kwam er wederom een malsche regen, welke echter spoedig zou plaats maken voor een vriendelijk zonneschjjntje. Een ieder echter had zich gehaast in dien tijd een plaatsje te krjjgen op de tribune waar men voor 50 cent een overheerljjk gezicht had niet alleen op de geheele tentoonstelling a vol d'oisectu, maar voornamelijk op den grooten ring of cirque, waarin zoo dadelijk een muziekuitvoering zou gegeven worden en de bekroonde paarden zouden worden rondgeleid. Van muziek was echter geen sprake. Of de parade ter eere van den jaardag onzer kleine prinses Sonneman's kapel ophield of wat de reden is, weten wij niet, maar dit weten wij wel dat er geen noot geblazen werd. Nog grootere teleur stelling wachtte ons. Had men de vorige dagen de schoone Oldenburgsche hengsten bewonderd de prachtige 4 en 5 spannen gadegeslagen, gejuicht toen men zag dat een Noord-Hollandsche boer zoo'n paard zoo ver had gedresseerd dat het voor een ros van Carré niet behoefde onder te doenvan dit alles zag men gisteren niets. Men moest zich vergenoegen met het vierspan ossen dat met loomen tred den zwaren leegen wagen voorttrok, waarop door velen noode gemist werd de Normandische schoone in nationaal costuum die de vorige dagen daar zat en algemeen bewonderd werd. Voorts zag mén in den geheelen ring niets dan een span raspaarden van den heer Schlesinger uit Weenen. En daarvoor had men 50 cent moeten betalen! Geen wonder dan ook dat reeds om half vier uur de tribune zoo goed als leeg was en menigeen de gebouwen ging bezichtigen om toch wat van de tentoonstelling mee te nemen. Op die gebouwen komen wij later terug. Nog een enkel woord over ons Zeeuwsche vee slag. Over T algemeen stak dit zeer af bjj de andere veeslagen, een paar exemplaren uitge zonderd. De stier van den heer C. Janse uit Nieuw en St. Joosland, welke dan ook den le* prijs behaalde, trok echter algemeen de aandacht om zijn schoone vormen, en het deed ons goed eenige Noord-Hollandsche boeren te zien stilstaan bjj de lichtr'oode koe van denzelfden inzender en haar te hooren roemen, niet om de grootte en zwaarte maar om de fijnheid van vorm en houding. Wjj hopen van harte dat bjj een volgende landbouw tentoonstelling, welke, daar de tegenwoordige zoo uitnemend slaagde, betrekkeljjk niet lang achter wege zal bljjven, Zeeland een grooter en beter contingent zal leveren dan het nu gedaan heeft. Ofschoon het vee de tentoonstelling verlaten heeft, kunnen wjj toch, vooral met het oog op de goedkoope reisgelegenheid, zooals men weet voor een retourbiljet dat vier dagen geldig is betaalt men slechts den prijs voor een enkele reis niet nalaten een ieder aan te sporen de tentoonstelling te gaan bezoeken. Er "blijft nog zeer veel merkwaardigs ter bezichtiging over. 2 en 3 Sept. verschjjnen de remontrepaarden op het terrein tot 6 Sept. blijft het pluimgedierte, 7, 8 en 9 Sept. is er harddraverij. Op de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam zijn nog bekroond In afdeeling X, akkerbouwgewassen, voor eene verzameling peulvruchten de heeren E. Van den Bosch te Goes met zilveren en Van Heel Co., ook aldaar, met bronzen medaille. De heer E. Van den Bosch verkreeg nog een eereprjjs voor eene verzameling knol- en wortelgewassen en een bronzen medaille voor eene verzameling gras- en klaverzaden. In afdeeling II, rundvee, verwierf de heer H. Knook te Nieuw Vosmeer, die buiten mede dinging had ingezonden, een zilveren medaille. Den beer Sickesz, voorzitter van het uitvoerend comité der tentoonstelling, is door de Fransche Sociêlé de VAgriculture eene zilveren coupe aange boden, als bljjk van waardeering van zjjne persoon lijke verdiensten tegenover de tentoonstelling. Onze koning en onze koningin zullen 29 Sept naar het kasteel Colmar-Berg in Luxemburg ver. trekken. Gedurende hun verblijf zal het standbeeld van koning Willem II op een nader te bepalen dag worden onthuld. De St. Crt. bevat een kon. besluit van denlltB Aug. jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 2 Aug. jl. door de wederzijdsche ge volmachtigden van Nederland en België te 's Gra- venkage onderteekende verklaring tot het vaststellen van regelen, in acht te nemen bjj schorsing der scheepvaart op de Nederlandsche-Belgische kanalen. In overleg met het hoofdbestuur heeft de vereeniging Vergunning te Rotterdam, in een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, het volgende gevraagd dat van rijkswege deskundige schatters zullen worden aangesteld om naar een vast te stellen license-recht voor het heelo land te schatten dat het license-recht worde verlaagd en in de rijkskas zal vloeien dat de drankwet als rijkswet door de regeering zal worden uitgevoerd en niet aan de gemeente besturen overgelaten dat het recht van vergunning niet langer ver honden zal zijn aan de localiteit dat art. 9, al. 3, niet worden gehandhaafd, waarin intrekking der vergunning wordt voorge schreven, als zich feiten hebben voorgedaan, die de vrees wettigen, dat de voortduring der vergunning gevaar zou opleveren voor orde en veiligheid, om dat de drankverkooper dikwjjls onschuldig is aan die feiten. Den derden dag behandelde de Ned. juristen- vereeniging het onderwerp van strafrechtia vereenvoudiging van het strafgeding voor den kantonrechter wenschelijk? Zoo ja, in welken zin Na gevoerd debat werden al de navolgende vragen ontkennend beantwoord 1. Is bet wenschelijk dat de kantonrechter, na kennisneming van de aanklacht en de bewjjsstukken een strafbevel kan uitvaardigen, met bevoegdheid aan zjjde van den beklaagde om de tenuitvoerleg ging door verzet te stuiten a. in alle zaken wegens overtreding b. in die zaken, waarin alleen geldboete (met of zonder verbeurdverklaring) is bedreigd 2. Ia het raadzaam dat in zaken van overtreding, waartegen alleen geldboete (met of zonder ver beurdverklaring) bedreigd is, de rechter op voor dracht van het op. min. bevoegd zjj van ambtswege te bepalen, dat de beklaagde zal kunnen volstaan met betaling van een minder bedrag dan het maximum der boete 3. Is het raadzaam dat het openbaar ministerie, gelijke bevoegdheid hebbe als sub 2° aangeduid 4. Is het wenscheljjk den gewonen wetgever bevoegdheid te verleenen om uitzonderingen vast te stellen op art. 156 der grondwet betreffende het motiveeren der vonnissen Verschillende reeders van schroefstoomschepen te Amsterdam en Rotterdam hebben zich tot den minister van financiën gewend met een adres, waarin zij verzoeken aan Z. M. den koning de noodige voorstellen te doen om voor de meting van zeestoomschepen het Engelscke stelsel toe te passen, of zoodanige maatregelen te nemen als de minister geraden zal achten, om aan de bezwaren, die zij in hun adres opperen, tegemoet te komen. De minister van staat, L. G. A. graaf Van Limburg Stirum, lid der eerste kamer, oud gou verneur der provincie Gelderland, is overleden. adel. In den Nederlandschen adel verheven met al zjjn wettige zoo mannelijke als vrouwelijke nakomelingen Petrus Willem Van der Goes te Tjiandjoer, residentie Preanger regentschappen, eiland Java. registratieBenoemd tot ontvanger der regi stratie en domeinen te Hoogeveen J. E. G. C. Offerhaus, thans in dezelfde betrekking te Texel te Nijkerk J. R. 0. H. Berger, thans surn. der reg. en doup te Texelte Texel J. Veenenbos, thans snrnum. der reg. en dom. Bij het heden gehouden tweede toelati ngs-examen voor het gymnasium alhier zjjn tot de eerrte klasse toegelaten J. A. Den Bandt, M. M. Lucieer en J. De Casembroot. De cursus begint met 42 leer lingen. —Als vervolg op en gedeelteljjk ook tot wjjziging van het korte bericht in ons nommer van Zater dag omtrent de te Coljjnsplaat gehouden vierde algemeene vergadering van de onderwijzers-ver- eeniging in het arrondissement Tholen, meldt men ons Te half twaalf ure opende de voorzitter, de beer mr. L. A. Bybau, arrondissements-schoolopziener, de vergadering met eene korte doch hartelijke toespraak. Hjj bracht hulde aan de Thoolsche onderwjjzers, die ter vergadering waren opgekomen, voor hunne belangstelling, niettegenstaande de moeieljjke reisgelegenheid en het minder gunstig weder. Spreder herdacht ook den heerVooren vroeger hoofd der school te Poortvliet, thans in die betrekking te Terneuzen voor het vele goede, aan de vereeniging als penningmeester bewezen. Verder deed de voorzitter mededeeling dat de district-schoolopzieners uit deze provincie en andere heeren verhinderd waren de vergade ring bjj te wonen. Ingekomen was een schrifteljjk voorstel van een der aanwezige heeren, van den volgenden inhoud „De algemeene vergadering wende zich, onder toezending van een afdruk der verordening op het schoolverzuim in de gemeenten Nisse, Cats en Coljjnsplaat, per circulaire tot de gemeenteraden in het arrondissement Tholen, en wekke hen op, het voorbeeld, door genoemde gemeenten gegeven te volgen." Op voorstel van den voorzitter werd besloten de behandeling daarvan tot na de pauze uit te stellen. Daarna was aan de orde de inleiding van het onderwerppast op de kleintjes, door den heer L. K. Van Dijk. Hoewel het de eerste maal was dat genoemde heer in zulk eene vergadering als spreker optrad, behoeft de heer Van Djjk voor een volgenden keet niet ongerust te zjjn geen aandachtige hoorders te hebben. Zijne boeiende en aangename rede werd dan ook met geestdrift toegejuicht. En daf hjj in zjjn opstel »op de kleiufjes had gepast'

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1