N° 205. 127® Jaarg 1884. 30 Augustus. Middelburg 29 Augustus. MABMOBNB Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels 1,40 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte "FEUILLETON. ADOLPHUS SEGRAVE. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruidingen: F. Van der Peul, te Zierikzee: A. G. Da Moou.te Tholen; W. A. Van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Prul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Het Vad. schrijftNa de stellige verzekering van het Dagblad, dat geen ontwerp van wet tot in voering eener belasting van 't kapitaal in porte feuille in bewerking is, moesten wij wel aannemen, dat het plan om zulk een ontwerp in te dienen, weder is opgegeven. Inderdaad moet de minister, naar ons ter ooren kwam, thans in de eerste plaats dekking van het tekort zoeken door ver sterking van indirecte belastingen. Wij kunnen ons het begrijpen dat de minister Grobbée nu nog eens langs dien weg wil beproeven om onze schatkist te helpen. Het wordt voor hem dan ook een wanhopend werk om daartoe een middel te vinden dat door de kamer zal worden aangenomen. En wij, voorstanders van directe-belastingen, mogen waarlijk hem niet hard vallen, wanneer hij na zijne vergeefsche pogingen in dien geest, ten slotte beproeft om langs een anderen, in onze oogen minder goeden, weg te slagen. Bij de heden morgen te 's Gravenhage gehouden uitreiking der prijzen, behaald bij den schietwed strijd op 1115 Augustus, jl., zijn de volgende prijzen aan leden der Middelburgsche schutterij ten deel gevallenCategorie E A. W. Den Doop een likeurstel van Boheemsch glas op plateau, aangeboden door jkr S. J. Gevers Deynoot te 's Gravenhage en behaald met 53 punten H. J. C. Veihage een bokaal van Boheemsch glas, aange boden door den heer Van Oordt, kapitein der Haagsche schutterij, en behaald met 50 punten; categorie D, H. J. C. Verhage een spirituslamp, aangeboden door den heer Jordeus, 2e" luit. der'"]' Haagsche schutterij, en behaald met 49 punten categorie K, A. W. Den Doop een zilveren lepel en vork met 53 punten. De vierde korpsmedaille voor peletonsvuur, be haald onder kommando van kapitein J. M. Boone, door de schuttersW. Heijboer, J. C. Klaassen, A. W. Den Doop, F. L. Klaassen en G. Krijger, werd door voornoemden kommandant in ontvangst genomen. Aan het door burg. en weth. van Vlissingen aan den raad dier gemeente uitgebracht verslag van den toestand in 1883 ontleenen wij het vol gende. Naar de laatste door ged. staten afgesloten rekening over 1882 bedroegen de ontvangsten ƒ198.059.75 en de uitgaven ƒ171.176.93, zoodat die rekening met een voordeelig saldo van ƒ26882.82 sloot. Het geheel bedrag der geraamde ontvang sten en uitgaven naar de goedgekeurde begrooting voor 1884 was ƒ258.174.84. De toestand van de openbare wegen, wateren, goten, riolen, urinoirs en die der openbare ge houwen was voldoende. Als besruetteljjke ziekte kwamen enkele gevallen door LXIH. liet was een enge, diepe vallei, aan beide zijden, zoolang er aarde genoeg was om een struik te laten groeien, met boomen overdektmaar de bodem was geheel open en met gras begroeid. Een smalle, heldere stroom liep door dit groene tapijt, doch het eigenaardige van deze plek was een vooruitstekende borstwering, die tot midden in bet weiland liep en uit een kalen rotswand bestond, waarop geen grashalmpje wies. De na tuur had aan die rots den meest schilderachtigen vorm gegeven, die deed denken aan de bouwkunde uit voorhistorische tijden. De bijna loodrechte kanten waren vol holen en spleten; terwijl de top bezaaid was met granietblokken, waarvan enkelen losgemaakt waren door vorst of water vloed en nu beneden in de vlakte lagen. Zelfs op dezen somberen Novembermorgen was het een schilderachtig, mooi plekje; maar hoeveel mooier moest het zjjn in het hartje van den zomer, onder een blauwen hemel, als de zon zich spiegelde in de beek en lange koele schaduwen tusschen de rotsspleten wierpwanneer de herder zjjne schapen óp de malsche weiden liet grazen, zonder vrees yoor mensehelijke vijanden. van mazelen en roodvonk voorgeen sterfgevallen waren er bet gevolg van. Een geval van Cholera Asiatica met doodelijken afloop werd geconstateerd, evenals twee gevallen van Cholera Nostras, mede met ongunstig verloop. Het aantal ljjken op de begraafplaats gedurende het jaar 1883 begraven, bedroeg 287, waaronder begrepen zijn 22 levenloos aangegeven kinderen. Het gasthuis, bestemd voor de verpleging van ouden en gebrekkigen, tevens ingericht tot opne ming en verpleging van zieken, voldeed aan de behoefte en bevond zich in gunstigen staat. In de geneeskundige behandeling der armen van de onderscheidene kerkelijke instellingen van weldadigheid, werd van wege die armbesturen voorzien, terwijl zij, die daarvan geene hnlp kon den erlangen, aan de zorg van het algemeen armbestuur werden toevertrouwd. Aan het algemeen armbestuur werden geleverd 1211 recepten, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ511.26. Onder de gemeente waren bezet met tarwe 36, zomergerst 9, haver 2, boonen 14-, erwten 8, stam- boontjes 4, aardappelen 21 en koolzaad 2 heet. De tuinbouw en bloemisterij was niet noemens waard. Boomgaai-den en boomkweekerijen zijn niet aan wezig. De gezondheidstoestand van den veestapel was gunstig te noemenhet aanfokken van paarden was over het algemeen voor eigen behoefte ver beteringen waren daarbij niet op te merken. De veestapel bestond op 31 Dec. 1883 uit96 werkpaarden, 1 ezel, 4 springstieren, 309 melk koeien en melkvaarzen, 41 kalveren en vaarzen, 88 schapen, 78 geiten en bokken, 95 varkens en 1309 hoenders. Op het einde van December 11. bedroeg bet aantal' leerlingen op de burgeravondschool 64. Volgens de commissie van toezicht over het lager onderwijs blijft er voortdurend behoefte bestaan aan eene goede bewaarschool. De bestaande van het Nut laat veel te wenschen over er is te weinig ruimte en van daar ophooping van scho lieren. Uit het als, bijlage aan het verslag toegevoegde verslag van de kamer van koophandel en fabrieken deelden wij reeds vroeger een en ander mee. BorsseSe, 29 Aug, De rekening van het calamiteuze waterschap EllewontsdijkBorssele, over bet dienstjaar 1883/4, die van 23 dezer tot 6 Sept. ter visie ligt, sluit in ontvang met 147.406.93 waaronder begrepen is aan bijdragen vanwege het rijk eene som van 49.844.78 en uit de provin ciale fondsen een bedrag van j 24.922.39. De uit gaven bedragen 146.452.16, zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven 954.77. Wegens heffing van dijkgeschot en bijdragen van aangrenzende polders werd ontvangen 68.704.63§. Ten behoeve der zeewering en oeververdediging en daarmede in verband staande werken is uitge geven 135.528.49, voor onderhoud van gebouwen ƒ40.78 en voor belastingen enz. 117.62£. LXIV. Alhoewel de Roche des Aiglons bij den eersten aanblik geheel onbeklimbaar scheen, waren er twee wegen om den top te bereiken een smal pad langs een van de kanten, en een over den heuvel, die er achter lag, heen, maar dan moest men eerst het bosch door en over een smalle strook lands, die de rots met de beuvelrij welke het scheen te verdedigen, verbond. Om tijd te winnen koos mjjnheer De Marmorne het pad langs de rots. De hoogte was ongeveer twee a driehonderd voet en toen wij na eenige minuten den top be reikten bleek het dat deze verhevenheid, ofschoon lager dan die der omringende heuvelen, hoog genoeg was om ons den weg geheel te doen bestrijken, waar bij buiten het geboomte langs het weiland liep. Aan de beide uiteinden lag hij zoo diep in het bosch verscholen, dat er geen spoor van te zien was. Onze aanvoerder stond op den top te midden zijner manschappen en hield krijgs raad met de oudsten onder hen. Er waren twee voorstellen te overwegen. Er kon op de Pruisen geschoten worden, zoodra zij zich vertoonden, of de schutters konden wachten, totdat de he'ele weg met hen overdekt was, teneinde er zooveel mogelijk neer te vellen. Het eerste plan was gemakkelijker, zoowel omdat het minder zelfbeheersching vorderde, als ook omdat de schoten heter gemikt konden wordendoch als bet tweede goed uitgevoerd werd, zou bet den vijand meer schade berokkenen; hiertoe werd dus besloten. Coïijnsjs&aat, 28 Aug. In de beden avond gehouden raadsvergadering is o. a. behandeld het voorstel om het verkrijgen van een telephoonver- binding te bevorderen. Bij de stemming daarover, staakten de stemmen, zoodat het voorstel tot eene volgende vergadering werd aangehouden. Tal van ingezetenen hadden bij den raad een request ingediend, waarin zij hun adhaesie met het voorstel betuigen. Sclterpenisse, 28 Ang. In de vergadering van den gemeenteraad, de vorige week gehouden, werden met meerderheid van stemmen als eerste candidaten op de aanbevelingslijst ter benoeming van zetters geplaatst de beeren A. Hartog Sz. en J. Oudesluis, nadat de beer D. Bolier verzocht had niet in aanmerking te komen. Als ambtenaar van den burgerlijken stand werd vervolgens met algemeene stemmen de heer D. Bolier benoemd. Terneazen, 28 Aug. In de raadszitting op heden is door burgemeester en wethouders inge diend de gemeente-begrooting voor 1885, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van ƒ38,999,19. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uit getrokken voor 11.000; onder de uitgaven wordt voor het onderwijs geraamd 15.503.11§. De vroeger aan den raad ingediende en thans goedgekeurde rekening over 1883 bedraagt in ontvang 64.291.93J in uitgaaf ƒ61.443.581 en alzoo sluitende met een batig saldo van 2848.35. Tot onderwijzeres aan school B werd benoemd mej, A. W. A. Noest, alhier. De heer H. 0. E. Van IJsselstejjn werd, op ver zoek, eervol ontslagen als lid der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs, terwijl, eveneens op verzoek, eervol ontslag verleend werd aan mej. wed. Roberts Kamerbeek als gemeente- vroedvrouw. Oiervliet, 28 Aug. Weinige plattelandsche gemeentebesturen zullen dit jaar zulke gewichtige gemeenterekeningen over '83 goed te keuren of vast te stellen hebben als het onze, dat daartoe Woensdag vergaderde. De geheele rekening bedraagt in ontvang en uitgaaf 88.780.35. Onder de ontvangsten komen voor de 60.000 der geldleening met de maatschappij Gemeente- crediet te Amsterdam, L4.154.15 als 30 te gemoetkoming in de onderwijskosten, en 400 v ergunningsrech ten 473.28 is aan onderwijskosten op de rekening gebracht, nl. 4350 jaarwedden en 42.123 voor de stichting der schoollokalen en onderwijzers woning. Het onderwijzend personeel is in een paar jaren tijds meer dan verdubbeld en toch is de hoofde lijke omslag dezelfde gebleven, t. w. 3100, welk bedrag voer onze gemeente met 2200 inwoners gering kan heeten het onderwijs is kosteloos. Men schrijft ons uit Amsterdam Nu alles gereed.is om de tentoonstellingbezoekers te ontvangen laten zij zich niet wachten. Niemand mocht vuren voordat mijnheer De Marmorne op zijn hoorn blieseen klein hoorntje gelijk trien op de spoorwegen gebruikt, die zonder luid te zijn een doordringenden toon hebben. Ik zei dat de top der Roche des Aiglons over dekt was met granietblokken, die van den weg zichtbaar waren. Nu wij dien top bereikt hadden overtrof bet aantal en de grootte dier blokken verre mijn verwachting en bet was gemakkelijk om de manschappen zoo te verbergen, dat de Pruisische officieren hen zelfs met hunne kjjkers niet konden zien. Binnen vijf minuten waren zij zoo geplaatst dat zjj met hunne geweren den weg besrieken. Mijnheer De Marmorne stond op het beste punt om den vijand te zien aanrukken en ik naast hem. Hij had geen geweer en was slechts met een zwaard en een koppel revolvers in zijn gordel gewapend. Ik had niets dan een klein zakrevolvertje, dat vlak in de nabijheid van nut kon zijn, doch totaal onbruikbaar was op een afstand. Thans heerschte de grootste stilte over den geheelen omtrekindien op clit oogenblik een Engelsch toerist zijn weg hier gevonden had, zou hij niets vermoed hebben van de tegenwoor digheid van een honderdtal schutters gereed om hunne wapenen te gebruiken. Ware hjj een schilder dan zou hij met groot genoegen de rots uitgeteekend hebben en zelfs in verzoeking gekomen zijn om er een geitje op te plaatsen, teneide de eenzaamheid een weinig te verbreken. Wij wachten meer dan een half uur zonder eenig ander voorval dan een poging van een der Woensdag reeds werd het aantal geschat op 12000 betalende. Heden, Donderdag, bedroeg bet niet minder. Men ziet aan de stations dezelfde eigenaardige drukte van verleden jaar. Plezier-, extra- en gewone treinen brengen weer meestal later dan den bepaalden tijd drommen van menscken aan. Aan het centraal stationsplein voornamelijk kan men 's morgens tusschen 9 en 11 uren als 't ware over de hoofden loopen. Daar toch zijn het niet alleen de treinen, maar ook de booten die aan het Westerdok, uit het noorden voornamelijk, bonderden landbouwers met hunne familien in de hoofdstad brengen. Van trammen is vaak geen quaestie; 4, 5 wagens ziet men achter elkaar propvol geladen; aapjes" niet te zien, allen zijn als weggemaaid. De meeste bezoekers moeten dus loopen. Jammer dat het weder, hetwelk zich zoo lang goed hield, nu plotseling zoo veranderd is van daag regent het althans alsof het met bakken uit den hemel gegoten wordt. En bleef het daar nog maar bij, maar ook de wind doet een spelletje meê en neemt gaarne een loopje met parapluie, hoed of pet. Vooral op het hoofddeksel onzer Noord-Hollandsche boerinnetjes is die regen van slechten invloed. De nette, witte mutsen hangen akelig moedeloos baar langs 't hoofd. Overal is 't druk, doch op den Dam wel het ergst. Ieder, die verleden jaar de wereldtentoon stelling bezocht heeft, weet wat het zeggen wil een plaatsje te veroveren in den tram, welnu, de landbouwtentoonstelling behoeft er niet voor onder te doen. Af en toe moet de politie krachtdadig optreden om ongelukken te voorkomen. Een rijtuig machtig te worden is een kunststuk, dat door velen wordt beproefd, maar weinigen gelukt, want nauw komt er een om een hoekje kijken of het is reeds door 20 a 30 lui als 't ware.bestormd. Tegen twaalf uren, als de meeste luidjes in de beschouwing van bet tentoongestelde verdiept zijn, komt men wat op zijn verhaal om zich te pre pareeren op de drukte, die na het diner weer begint om tot laat in den avond voort te duren. Even druk als op den Dam, was 'took bij den ingang van de tentoonstelling. De daar aanwezige beambten konden het onmogelijk af en de voorzitter van'Bhet uitvoerend comité, de heer Sickesz, moest met eenige leden hun te hulp komen. Voor de bezoekers was bet wachten in dien vreeselijken^plasregen alles behalve aangenaam en toch moest het, want wilde men de orde bewaren dan konden onmogelijk meer dan 100 personen te gelijk in de vestibule van het rijksmuseum worden toegelaten. Eindelijk kregen ook de laatsten een beurt en konden zij, druipnat en in't onaangename vooruitzicht dat de hemel vooreerst nog niet zou ophouden zijn heilzaam vocht op het aardrijk neder te werpen, de tentoonstelling opgaan. Menig land bouwer, die erg om nattigheid verlegen was, kon dan ook niet ontkennen dat hij het graag een paar dagen later had zien regenen. Die wensch was niet ongegrond, want ofschoon de stallen natuurlijk wel onder een bedekking staan is deze wel turf- maar niet waterdicht, zoodat, wanneer men hier niet alleen kwam kijken maar tevens ook schuilen, men in den letterlijken zin van den regen in den drop geraakte. Bovendien waren de stallen meer,, dan vol en kon men noch aan het vee noch aan andere inzendingen die aandacht schenken, zooals anders bet geval zou geweest zjjn. manschappen om te rooken, 't geen hem onmid dellijk verboden werd. Eindelijk legde onze aan voerder zijn groote hand op mijn arto en wees op een spleet in de rots, welke zijn observatiepost was. Ik zag twee man te voet het bosch uitkomen* Zij droegen een donkere uniformen pickelhaübenj de eerste pickelhauben die ik zag dua maakten zij indruk op mij. Zij gingen niet ver; maar keerden terstond ih het bosch terug. Eenige minuten later verschenen de Pruisen, een geheel infanterie-regiment, in versnelden pasde stafofficieren te voet, terwijl de oppassers hunne paarden leidden. Mijnheer De Marmorne wachtte tot er vijfhonderd man in het gezicht waren, zette zjjn hoorntje aan den mond en blies een heldere toon, gelijk de Pransche conducteurs als de trein vertrekken moet* Men verneemt die hoorntjes op een grooten afstand en waarschijnlijk hoorden de Pruisen dit ook; maar tegelijkertijd zagen zjj dan tevens eenige rookwolkjes en hoorden zij den knal der remmingtongeweren. In vröegeren tijd zou dat eerste vuur gevolgd zijn door een kort oponthoud voor het op nieuw ladenmaar met die nieuwö geweren hield het vuren steeds aan. Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1